Nadia en de verwondering over het ijsje Lichtenveldt in vuur en vlam als hij zwemmen verslaat Olympische klassementen Het heen en weer NEDERLANDSE ROEIERS NIET IN DE FINALES fc V: V 1 PZC/s Verdeling medailles „DAT TOPSPORT MIJN LEVEN BEÏNVLOEDT DEERT ME NIET" POLITIEKE REDAKTEUR NOS-JOURNAAL VINDT RADIO SCHITTEREND MEDIUM Spelen op radio en televisie Olympische Stopper ZATERDAG 24 JULI 1976 Nadia, nagelbijtend wachtend op haar tien. eet eventjes later verwonderd haar eerste ijsje. (Door Joop van den Berg) MONTREAL - Met verwondering op het afgetrainde gezichtje likte Nadia Comaneci vrijdag op een zonovergoten terras in het olympisch dorp aan een ijsje- Onweerstaanbaar deed zij denken aan dat jongetje uit de Sahara, die met grenzeloze verbazing elders voor het. eerst in zijn leven sneeuw ziet en betast. Want ondanks haar prille leeftijd (15) kon Nadia zich niet herinneren ooit ijs te hebben gegeten Comaneci en haar ploeggenootje Teodora Ungu- reanu proefden genietend van de zoete, ijskoude lekkernij en giechelden. Met diezelfde verwondering had Nadia zich eerder op de dag aan een voor haar volkomen nieuw ontbijt gezet. Andere olympische dorpsbe woners wisten te melden, dat de Roemeense tumstertjes zowaar mochten proeven van geroosterde boterhammetjes. En dat mocht voorwaar een wonder heten. Want al wil het volk dan brood en spelen, voor Nadia en haar turnmakkertjes is er al jaren geen brood meer bij. In het Roemeense gymnastiekkamp is het al jaren een ijzeren wet, dat er bloedserieus naar de Olympische Spelen gewerkt moest worden. En alle geneugten, ook de kleine (een ijsje, een geroosterd boterham metje, een snoepje; om van een stuk taart maar helemaal te zwijgen) pasten daar niet in. De Roemenen maken daar niet eens een geheim van. Om hun fantasti sche acrobatische prestaties te kun- ïen verrichten, mogen de Roe- neense kind-meisjes geen gram te veel wegen. Nadia zal de weegschaal nooit belasten met meer dan 77 pond. en het tengere lijfje van Georgeta Gabor krijgt de wijzer van de schaal zelfs niet verder dan 74 pond. Ter vergelijking weet de uitstekend ge proportioneerde Nederlandse turn ster Joke Bos te melden; „Ik ben met mijn 118 pond een van de zwaarste meisjes van het toernooi, maar mag het misschien. Ik ben per slot ook 1.67 meter lang en een koekje gaat er altijd wel in". En dat is dan een uitspraak die de Roemeense tumleiders als heilig schennis in de oren moet klinken. „Wie als toptumster wil slagen, moet leven op een streng dieet van magere melk, fruit, magere kaas, groenten en meer van die dingen Voor de Roe meense meisjes zijn suiker en brood volledig uit het menu geschrapt, wil Emll Ghibu van het Roemeense Olympisch Comité wel toegeven. En daarom waren ijsjes, koekjes, snoep jes en meer van die verderfelijke wes terse verlokkingen jarenlang taboe voor de zorgvuldig opgekweekte wondertumstertjes. Maar vrijdag - de dag na het olympi sche turntoemooi, waarin Nadia drie gouden medailles en nog wat veroverde - mochten Comaneci en haar ploegmaatjes zich voor n keer bandeloos gedragen en een geroos terd boterhammetje en een ijsje tot zich nemen. Emil Ghibu had het hun een dag eerder zelf beloofd. Dus schuldig hoefden ze zich niet te voe len. Kadaverdiscipline Joke Kos, die het allemaal wel voor gezien houdt na de spelen („Zo'n in ternaat bij Papendal wordt mfj al te veel"), kan alleen maar weerzin op brengen voor die ascetische leefwijze tot in het absurde. Kadaverdisci pline is het. Joke Kos daarover; „Als je jarenlang kleine genoegens moet missen als een stuk appeltaart of een ijsja na. zou het mij helemaal te gek worden. Maar ik weet dat die Roemeensen het er graag allemaal voor over heb ben. Ze zetten letterlijk alles opzij voor het turnen". Nadia tilt er niet zo zwaar aan. In een persconferentie na haar vogelvlucht naar het goud liet ze weten: „Het kan me niet schelen dat topsport mijn le ven zo beïnvloed. Ik bekommer me ook nog niet om jongens, maar ik heb echt wel veel vrienden, en daar zijn ook jongens bij". Misschien wordt het ook voor Nadia Comaneci allemaal anders als ze na de spelen wordt losgelaten op de on vermijdelijke showbusiness, die ook het toptumen kan zijn. Olga Korbut, de Russische lieveling van hét pu bliek bij de spelen in München, heeft dat allemaal al aan den lijve onder vonden. Zij werd door de Russische leiders waardig bevonden een tour nee door Amerika te maken. Mini-rokjes En zo kon het gebeuren dat de verte derende Olga in tal van rijkelijk geïl lustreerde Amerikaanse bladen te zien was in mini-rokjes, die even weinig verbloemden als de tumpak- jes, op fel gekleurde klompschoenen, die zowaar modieus heten te zijn. Olga poseerde naast velerlei sterren uit de Amerikaanse showwereld, leefde maandenlang fel. stortte zich in vele geneugten, maar onderging een onvermijdelijke metamorfose. Want omdat ze ook nog bikkelhard moest trainen om de zaken aan brug en balk ook redelijk te kunnen rang schikken. veranderde ze in luttele jaren van een pril. vertederend kind-sterretje in een triest, ver moeid vrouwtje, met niet meer te 'camoufleren wallen onder de ogen en nu al rimpels in het gelaat. En wie denkt er niet aan de geteisterde Edith Piaf als Olga nu naar het turn- podium schrijdt? „Van dichtbij ziet ze er verschrikke lijk uit", weet de Nederlandse turn ster Ans Dekker, die dezer dagen vaak vlak naast Olga heeft gestaan. „Vergeef me dat ik het zeg", laat Ans zich zelfs ontvallen, „maar ze ziet eruit als een verlopen slet Ik heb al leen maar medelijden met haar. Vooral ook omdat de andere Russi sche meisjes haar links laten liggen". Olga's westerse leefwijze heeft haar reputatie dan ook gesloopt in Rus land. „Maar ze laten haar ook links liggen omdat ze vaak zo eigengereid en zelfingenomen was", zegt Ans. Ludmilla Toeristsjeva. de meest gra cieuze turnster uit Rusland, heeft zich in de Amerikaanse tournee niet laten verlokken door de westerse ge neugten. Zij bleef met een ijzeren zelfdiscipline wel uitsluitend voor de sport leven De verlepte ster Olga Korbut is voor veel toptumsters het afschrikwekkende voorbeeld, en men mag rustig aannemen dat de Roemeense leiders zullen waken over Nadia. Georgeta. Teodora en die andere wondertumstertjes als zij uitgezonden worden naar Amerika en andere verre streken om als spor tieve ambassadrices voor hun land op te treden. sport 16 (Van een speciale verslaggever) MONTREAL-„Radio? Dat is een schit terend medium. Je hebt zoveel moge lijkheden. Luister maar mee". Henk Lichtenveldt (39), chef politieke redac tie van het NOS-journaal, gesticuleert, terwijl hij bezig is de 200 meter vrije slag van Anneties Maas de Nederlandse huiskamers, auto's, ziekenhuizen en noem maar op. in te slingeren. Op 150 meter onderschat hij de kansen van de Wageningse zwemster, wordt aange naam verrast door de formidabele eindsprint en vraagt 'Opname' om de laatste 50 meter opnieuw te mogen doen, voordat de band met de races van Enith Brigitha, Annelies Maas en Ineke Kan wordt uitgezonden. Lichtenveldt. de man wiens gezicht bijna dagelijks op de Nederlandse tv- schermen verschijnt en zijn miljoenen publiek informeert over de laatste ont- wikkelingen binnen het kabinet of de tweede kamer, staat in vuur en vlam als hij nationale en internationale zwem mers op hun tocht vergezelt. Het onbe wogen tv-gezicht heeft een metamorfose ondergaan. Het radio-gezicht vertoont doet het niet voor het eerst, want ik heb „Het mag best eens w orden geschreven dat ik van mening ben dat het vak van parlementair redacteur of politiek commentator vreselijk wordt over schat en dat van sportjournalist onder schat. Ik zou wel eens willen zien wie er zich dieper in zijn vak verdiept. Als ons bij het journaal iets niet helemaal dui delijk is, dan bellen we voorlichters, staatssecretarissen of ministers. Een sportjournalist moet maar zien hoe hij erachter komt. Vaak holt hij dagen ach ter iemand aan en dan nog vangt hij bot". „Maar goed. beiden oefenen hun vak uit. Wat mfj betreft, verschilt tv- en radio werk enorm. Bij het journaal moeten we het hele wereldgebeuren in 20 minuten samenpersen Sec informatie geven. Ik ben blij te horen dat ik het politieke nieuws eenvoudig en begrijpelijk over breng. Dat moet. Niet mijn kop is be- zwaai met armen en benen Dan ben ik los. Dat kan op tv niet Van de week eindig ik een uitzending, er wordt een plaatje van Nat King Cole ge draaid, ik hoor dat in mijn koptelefoon en ga meezingen. Na twee minuten hoor ik regisseur Kees Buurman zeggen Henk. blijf doorzingen, je zit in de uit zending. Live Ik schrok me rot. Zulke dingen, het zout in de pap. maar tegelijk ondenkbaar bij de tv". Dat de NOS-equipe in Montreal met Lich tendveldt niet is uitgebreid met een ondeskundige ter verduidelijking. Hij was zes jaar sportredacteur bij Het Vrije Volk. met als specialiteit zwemmen en waterpolo. Tot voor kort tramde en coachte hij de hoofdklasseploeg van Ne- reus en verzorgde jaren het bondsblad van de KNZB. De Zwemkroniek'. omdat het stukje uit Den Haag altijd live is" De Russen zijn niet komen opdagen voor hun waterpolowedstrijd tegen Cuba. Lichtenveldt snelt door de cata comben. informeert links en rechts, rent terug naar de micro en vraag of hij „er in" mag. Hij meldt het wegblijven van de Sow jets, hoort dan uit de studio dat een andere collega hem voor is ge weest en meldt zonder blikken of blo zen: „Ja, dat is nou radiowerk. Bij de tv kan dat niet gebeuren. It's all in the game". TELEVISIE: Zaterdag 14 00-18 00 Ned I Samenvat, tingen van om. turnen, paardespor, schermen, schieten, worstelen en bolt sen, 20,30-21.30 Ned. I: Idem zwemmen en at letiek, 23 30-24 00 Ned. I. Idem atletiek. 24.00-01 00 Ned. I: Rechtstreekse repot tage zwemmen. 01 00-02.00 Ned. I: Samenvatünget roeien, wielrennen en boksen. I Zondag 15.02-18.00 Ned. I. Samenvattingen vd om worstelen, boksen, schieten. gJ wichtshefTen. paardensport, schoot springen en schermen. 20.50-24.00 Ned. 2. Idem zwemmen, at* tiek en roeien. 24.00-01 00 Ned. 2: Rechtstreekse repor tage zwemmen. RADIO Hilversum IU: van 17.00 uur tot 05.00 uur Olympische reportages, beschou- wingen. interviews en commentaren Prachtige combinatie In Montreal ziet hy oude bekenden te- langrijk. maar mijn tekst. Als het rug. „Dat is leuk. alleen de binding met plaatje primair staat, is het fout". Dat kan bij radiowerk niet Daar is het gesprokene alles. Dat besefik goed. Ik immer een van oor-totroor-lach, omdat hij intensief bezig is met zijn vak en hobby De politieke redacteur van het NOS- journaal is namelijk dezelfde als die van de opwindende teksten over zwemmen en waterpolo, die zichtbaar geniet als hij hoort dat zijn laatste twee minuten van Nederland - Rusland enkele malen zijn herhaald. Een overgang? Geloofwaardig Lichtenveldt: „Toen ik twee maanden voor de spelen het verzoek kreeg om mee te gaan naar Montreal heb ik on middellijk ja gezegd. Mijn chef. Ed van Westerloo. moest er nog eens even over nadenken. Punt van discussie was na melijk, of ik na enthousiaste zwemre- portages nog wel geloofwaardig zou overkomen als ik serieuze kabinetsza ken zou moeten behandelen op het scherm. Ik vind het onzin om daaraan te twijfelen Tv of radio, het is mijn vak. Het is journalistiek werk. Punt uit. Dan maakt het toch niets uit waarover je spreekt". „Neem nou Hans Joachim Friedrichs. de 'Bob Spaak' van het Zweites Deut- sches Femsehen (ZDF). Hij is. voordat hij chef van de sportredactie werd, bui tenlands correspondent in Washington geweest. Is dat een reden dat hij in zijn sportprogramma minder goed zou overkomen? Kolder. Zo goed als hij pulk werk leverde vanuit Amerika, zo goed doet hij dat nu vanaf de thuishaven". in het verleden vaak reportages over waterpolo gemaakt. Ik weet het. ik vlieg er enthousiast in. leef helemaal mee, MONTREAL - De medaillespiegel na de vijfde dag: (respectievelijk goud. zilver en brond): Verenigde Staten 13 10 5 SowjetrUnie 9 12 7 Oost-Duitsland 9 7 6 Roemenië 3 22 Polen 2 20 West-Duitsland 2 12 Bulgarije 2 1 0 Japan 1 13 GrootrBrittanniê 1 11 Italië 1 11 Canada 0 13 Hongarije0 12 Nederland 0 12 Tsjecho-Slowakije 0 11 België 0 10 Portugal 0 10 Denemarken 0 0 2 Frankrijk 0 0 2 Australië 0 0 1 Iran 0 0 1 Oostenrijk 0 0 1 de nieuwe garde zwemmers en sters heb je een beetje verloren, hoewel ik via mijn schoonzusje Tineke Hofland (deelneemster aan de Olympische Spe len te München) goed op de hoogte ben gebleven. Dit werk is niet nieuw voor mij. Ik geniet ervan. Het is mijn vak en mijn hobby Een prachtige combinatie. MONTREAL - Omdat ze wel wisten dat ik niet zo n dolle liefhebber van heth strijdzwemmen ben. zeker niet als kijksport. was ik door Henk Lichtenveli^ uitgenodigd voor wat relativerend weerwerk te zorgen als hij op de toppen vast enthousiasme Enith Brigitha op de 200 m borstcrawl naar het goud. zilver of bnx zou praten. Zijn radioreportages schijnen in het slaperige vaderland herinnen, gen te hebben opgeroepen aan klassieke Dick van Rijn-waterpoloreportages, Tt* Koomen-Tour de France-reportages en Herman Kuiphof-Ajax-reportages. term; heel oude luisteraars, die niet goed meer kunnen horen, zelfs de naam van Hollander gemompeld schijnen te hebben. Wat vind je van zwemmen?, was Henks eerste vraag. Ik zei dat ik het alle visie altijd van harte aanraadde, maar dat ik nooit erg geboeid raakte van dat a Is mac heen en weer, heen en weer zwemmen. Ik meen dat van harte. Acht badmutsenii die nog wordt veraan^na^d door het hetzelfde baantje soms twee. soms vier, soms dertig keer op en neer zwemmen. Dc feit da t de prestaties zo goed zijn. Wat doet me sterk denken aan zeer vertraagd, achtvoudig tafeltennissen. Dat heb ikii dat betreft bof ik ook met het kabinet- gezegd, met m mijn achterhoofd natuurlijk ook de gedachte dat de Nederland Den Uyl Altijd wel iets aan de hand", luisteraars om tien over twaalf 's nachts maar aan een ding behoefte hebbe. Dagelijks heeft hij een gast naastzich in wakker geschud te worden door oude, en desnoods krankzinnige uitspraken hetzwembad. Ada Kok. Hans Eysvogel. Maar ondertussen is het natuurlijk wel waar. dat zwemmen een saaie kijksportï Pierre Huyskens Nico Scheepmaker! Ik wist nu in icelkebaan Enith en Annelies zwommen, dat wekte nog enig medeled Lichtenveldt- .Samen verzorgen we de °P- maar ik heb op de televisie wel naar een serie gekeken waarvan de deelnea show Het is pure entertainment De sters mij door drukke werkzaamheden even ontgaan waren, ik zag ze door kt Olympische Spelen zijn show, die helaas water klauwen, eentje tikte als eerste aan, en zeven anderen niet. en pas toen ht ten dode zijn opgeschreven Het is fijn scorebord in zicht kwam zag ik dat een Nederlandse had meegezwommen en dai-j om die te verslaan. Goed. wemaken fou- dus buitengewoon opgeivonden had moeten zijn. Maar als je niet alle badmutsen ten maar bij de tv zijn dié onherstelbaar elkaar kunt houden, ben je verloren als kijker naar het zwemmen. Wat me vooral niet bevalt is. dat alle zwemafstanden een soort honderd rntc hardlopen zijn. Daarbij vallen ook alle acht sprinters in het startschot, ze lopen alh acht zo hard ze kunnen, en de snelste wint. Van taktiek, het aftasten van tegenstander, manoeuvreren, bluf. en al dat soort dingen die bij de langere loopaj standen een rol gaan spelen, is bij de honderd meter geen sprake. Een geweld: voordeel van de 100 m hardlopen vergeleken met de 100 m schoolslag is echter dc het zes keer zo snel gaat. Het vervelende van zwemmen nu is, dat er geen wezeni: verschil bestaat lussen de 100 m en de 1500 m behalve dat verschil in afstarc Terwijl er werelden van verschil liggen tussen een 100 m hardlopen en een 5000 hardlopen HENK LICHTENVELDT Peter Knegjens vond vanuit Hilversum dat ik het zwemmen maar negatief bene- j derde, maar ja, daar was ik voor ingehuurd, en bovendien heb ik recht, van spreken, want „ik ben er zelf geweest Van mijn achtste tot mijn twaalfde jaar ben ik lid geweest van de zwemvereniging ZAR (ik ruik de chloor en hoor het zwembadlawaai nog steeds), ik heb vijfjaar lang dagelijks gezwommen, en toen was ik het spuugzat. Ik was blij dat Ik toen eindelijk mocht gaan voetballen, op mijn twaalfde. Dat neemi niet weg dat ik het iedereen niet alleen de vissen) van harte aanraad om te gaar. zwemmen, dat is leuk om te doen. zolang je je naam maar niet op wedstrijdformulie ren laat inschrijven en er dan ook nog publiek bij haalt. Om mijn goede wil te toner, heb ik in de radio-uitzending ook nog even een sonnet op Enith Bngitha geschrever. want u weetpoëzie laat zich niet dwingen, maar het sonnet is geioillig Voor d/ vroeg naar bed gaanders laat ik het hier nog even volgen- Wij hadden geen behoefte aan d'Antillen, er was geen Hollander die dat nog wou Het enige dat we maar wat graag willen is onze Enith, want die zwemt zo gauw. (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - „De eerste keer in twee jaar dat ik echt teleur gesteld ben. Ik kan het nog niet begrijpen. Er kon niets fout gaan, en toch zitten we naast de finale. Onbegrijpelijk". Er vol gen nog een paar krachttermen, dan beent Eymert van Manen weg, keert zich met een ruk om, spuwt op de grond en brult: „Verdorie, wat stom, wat stom". Ook het thuisfront haalt nu dus de schouders op, omdat de roeiers het al tijd goed hebben gedaan op de Olympi sche Spelen. Mexico was een hoogte punt (goud voor Jan Wienese, zilver voor Van Nes en Suselbeek en brons voor Droog en Van Dis, red München (brons voor Luynenburg-Stokvis) al minder, en de WK 1973 in Moskou een afgang. Ja, na alle successen van waterpoloèrs, - c--;,!. Je moet natuurlijk geen talent verspillen. hockeyers. Herman Ponsteen en Enith iT„„2 Brigitha, is dit een domper. Op succes volgt altijd een mindere dag. Ik hoop dat het tot de roeiers beperkt blijft" zij schudt het brons veelvuldig uit haar mouw. en voor het arme, verre Curagao resten alleen wat dozen en de schillen. De Laga-vier hield in de halve finales Geen macht ter wereld kan Brigitha temmen: alleen de Fransen van zich af. De tijd die ene Enith die wordt altijd één. over de twee kilometer was echter van Tenzij een ander harder blijkt te zwemmen. dien aard, dat de Delftenaren nog blij maar dat is uiteraard intens gemeen. we mochten zijn met hun relatief zwakke leken weer op de goede weg. Via finale- heat, want in de andere serie maalden Met al haar gouden plakken is die Ender plaatsen hadden we ons gelijk beter, de Russen in ijltempo over de baan. in in Montreal veruit de biggest spender'. kunnen bewijzen Jammer, heel jam- hun kielzog de Tsjechen en Westduit- mer. Zelfs winst in de kleine finale (ze- sers meetrekkend. Neerlands hoop is nu Ik had het nog niet voorgelezen of Dick van Rijn liet in de uitzending in een ande vende tot en met twaalfde plaats) telt gevestigd op de dames, die vandaag de verband de naam van Jan Slender vallen. Toen wist ik (te laat) dat er een voorat oiet. finales afwerken. hand liaaender rijmwoord op Ender bestond... NICO SCHEEPMAKER Chef d'equipe Gerrit Meester en de ver slagen roeiers Jan van der Horst en Wil lem Boeschoten laten hun coach maar even uitrazen. Ze begrijpen opperbest wat hij voelt, nu Neerlands hoop op ten minste één plaats bij de laatste zes dooi de Westduitsers de bodem in is gesla gen. Luister naar Van Manen, die zichzelf snel hervindt: „We zaten op boei 2 naast de Joegoslaven. Die waren het sterkst We zouden alleen op hen letten, en niet naar links kijken. De Amerikanen zaten helemaal aan de overkant, maar mee- roeien met de Joego's betekende zeker een derde plaats, dus voldoende voor de finale. Alles liep gesmeerd, we volgden keurig, lagen op de derde plaats via een uiterst laag slagen tempo van dertig. De Duitsers sloegen 39 en konden dus nau welijks nog omhoog" „Op 1750 meter moest de tempoverho ging komen. Die bleef uit. Maar ja. nog niets aan de hand, want de afstanden bleven ongewijzigd. Op 150 m voor de finish moest het toch gebeuren. Nog niets, geen reactie In de auto die mee rijdt voor de coaches, had ik het niet meer Ik zag het fout gaan. maar je mag niets doen. Zelfs je bek niet open doen. De Duitsers gleden naar ons toe en toen was het gebeurd Willem Boeschoten roept de laatste 250 m terug in de herinnering. „Ik zei tegen Jan kom op. we gaan omhoog. Hij volgde onmiddellijk, maar we schijnen helemaal geen tempoverhoging te heb ben uitgevoerd. Naar mijn gevoel ging het goed. We hadden allebei macht ge noeg, omdat we de hele race heerlijk laag hadden kunnen roeien. Een schepje erop kon dus best. En nou toch nog de mist in. Ik begrijp er geen barst van" WIELRENNEN Sprint acbtsle finales: Eerste rit: 1 Daniel Moreion (Fr) laatste 200 meter In 11.29; 2 Michel Vaarten (Bel), 3 Stan ley Smith (G-Bi. Tweede rit: 1 Giorgio Rossi dtt 11 39: 2 Ri chard Tonnen (Chi). 3 Dimo Anghelov (Bul) Derde rit. Hans-Jütgen Gesehke lO-Dld) 11.52; 2 Xavier Mirander (Jam); 3 Julio Eche- verry (Col). Vierde rit: 1 Niels Fredborg(Den) 11 59:2 Die- ter Berkmann iWDld); 3 Benedykt Kocot (Pol). Vijfde rit: 1 Anton Tkac (Tsj) 11 69; 2 Gordon Singpeton (Can), 3 Trevor Gadd (G-B). Zesde rit: Yofhika Cho (Jao) 11 28; 2 Sergey Kravtsov (Sov); 3 SJAAK PIETERS (Ned). Herkansingen sprint Eerste rit: Michel Vaarten (Bel) 12.61; 2 Dimo Anghelov (Bul); 3 Julio Echeverry (Col) Tweede rit: 1 Richard Tormen (Chil 11 75. 2 Benedykt Kocot (Pol). 3 Stanley Smith iG-B Derde rit: 1 Sergey Kravtsov iSov) 11 31; 2 Trevor Gard G-B3 Xavier Mirandes i Jam i. Vierde rit: 1 Dieter Berkmann (W-Dld) 11 43,2 SJAAK PIETERS (Ned): 3 Gordon Singleton Can) Finales herkansing Eerste rit: 1 Dieter Berkmann (W-Dld) 11.67; 2 Richard Tormen (Chi). Tweede rit: Sergey Kravtsov (8ov) 11.39; 2 Michel Vaarten (Bell. Kwartfinales sprint Eerste kwartfinale: Eerste rit: Moreion (Fr) 11.69 verslaat Kra vtsov (Sov). Tweede rit Moreion 11.15 ver slaat Kravtsov Tweede kwartfinale: Eerste rit: Rossi (It) 12 44 verslaat Berkmann (W-Dld) Tweedent: Berkmann 11 96verslaat Rossi Derde rit: Berkmann 11 80 verslaat Derde kwartfinale: Eerste rit: Gesehke (O-Dldi 12 14 verslaat Cho (Japi. Tweede nt Gesehke 12.44 verslaat Cho. Vierde kwartfinale: Eerste rit: Tkac iT$j> 11.53 verslaat Fredborg (Deni. Tweede rit. Tkac 11.69 verslaat Fred borg ZWEMMEN Dames, 100 meter vlinderslag finale: 1 Kor- neüa Ender (O-Dldi 1 00.13 (evenaring wereld- recordi. 2 Andrea Pollack (O-Dld) 1.00.98. 3 Wendy BorlioU (VS) 1.01.17; 4 Camille Wnght (VS) 1.01.41: 5 Rosemarie Gabriel (O-Dld) 1.01.56. 6 Wendy Quirk (Can) 1.01.75; 7 Lelei Fondimoau (VSi 1.01.95: 8 Tamara SJelosas- tova (Sovi 1 02.74, Dames. 200 meter vrije slag finale: 1 Komelia Ender (O-Dld) 1 59.26 (wereld record); 2 Shir ley Babashoff (VS) 2.01.22: 3 ENITH BRIG- HITA (Ned) 2.01,40: 4 ANNELIES MAAS (Ncd) 2.02,56; 5 Gail Amundgud (Can) 2.03,32; 6 Jennifer Hooker (VS) 2.04.20; 7 Claudia Mempel (O-Dld) 2.04,61; 8 Irinla Vlassova (Sov) 2.05.63. Heren, 400 meternvrije slag finale: 1 Brian Goodell iVS) 3.51,93 (wereldrecord); 2 Tim Shaw (VS) 3.52,54; 3 Vladimir Raskatov (Sov) 3.55.76 (Europees record). 4 Dran Madruga (Bra) 3 57.28. 5 Stephen Holland (Aus) 3 57.59; 6 Sandor Nagy i Hon 3.57.817 Vladimir Misje- jev (Sovi 4.00.79. 8 Stephen Badger (Can) 4.02.03. Heren. 4x 100 meter wisselslag estafette fina le: 1 Verenigde Staten (Naber. Hencken, Vo gel. Montgomery) 3 42.22 (wereldrecord). 2 Canada iPickell. Smith. Evans. MacDonald) 3.46,94; 3 Wesl-Duilsland (Steinbach. Kusch, Kraus. Nocke); 3.47,29 (Europees record), 4 Groot-Brittannlè 3.49.56; 5 Sowjet-Unie 3.49,90; 8 Australië 3 51,54; 7 Italië 3.52.93; 8 Japan 3.54,74. ZEILEN 470-klas: 1 Verenigde Staten (gebr White- hurst). 2 Nieuw-Zeeland (Paterson, Bennett). 3 GrootrBrittanniê (Crebbin, Clark). 4 Cana da. 5 Spapje; 6 WestrDuitsland, 7 NEDER LAND (gebr. Van Werkhoven): 8 Brazilië; 9 Portugal; 10 Sowjet- Unie De stand na vier wedstrijden: 1 Spanje 35 punten. 2 West-Duitsland 42.4. 3 Sowjet-Unie 43; 4 Brazilië 56: 5 Australië 57; 6 Frankrijk 57.7. 7 NEDERLAND 60.7.O TURNEN Paardspringen: lNelly Kim (Sov) 19.80 pun ten (goud). 2 Loedmilla Toeristsjeva (Sov) 19.65 (zilver); 3 Carola Dombeck (O-Dld) 19.65 (brons); 4 Nadia Comaneci (Roei 19.62; 5 Gltta Escher (O-Dld) 19.55; 6 Marta Egervari (Hon) 19.45. Brug ongelijk: 1 Nadia Comaneci (Roel 20.00 punten (goud), 2 Teodora Ungureanu (Roe) 19 80 (zilver), 3 Marta Egervari (Mon) 19 775 (brons): 4 Marion Kische (O-Dld) 19.75; 5 Olga Korbut (Sovi 19.30; 6 NeUv Kim (Sov) 19 225 Evenwichtsbalk: 1 Nadia Comaneci (Roe) 19.950 punten (goud); 2 Olga Korbut (Sov) 19.725 (zilver). 3 Teodora Ungureanu (Roe) 19.700 (brons); 4 Loedmilla Toeristsjeva (Sov) 19.475. Vrije oefening: 1 Nelli Kim (Sov) 19.850 pun ten (goud); 2 Loedmilla Toerisjeva (Sov) 19.825 (zilver); 3 Nadia Comaneci (Roe) 19.750 (brons); 4 Anna Pohludkova (Tsj) 19.575; 5 Marton Kische (O-Dld) 19.475; 6 Gitta Escher (O-Dld) 19.450. TEAMSPORTEN Hockey groep A: Australië - NEDERLAND 1-2 (0-2); India - Canada 3-0(1-0). Stand: 1 NEDERLAND 3-3-0-0-6 7-2: 2 Aus tralië 4-3-0-1-6 12-3: 3 India 4-2-0-2-1 9-9: 4 Maleisië 3-1-0-2-2 2-4; 5 Canada 3-1-0-2-2 3-7; 6 Argentinië 3-0-0-3-0 1-9. Groep B: West-Duitsland - Spatye 1-4 (1-3) Stand: 1 Pakistan 3-2-1-0-5 11-4. 2 Spanje 3-1-2-0-4 7-4; 3 Nieuw-Zeeland 3-1-2-0-4 4-3; 4 West-Duitsland 3-0-1-2-1 4-9; 5 België 2-0-0-2-0 1-7. Waterpolo finalegroep: NEDERLAND - West-Duitsland 3-2 (0-0.2-1.1-0,0-1)) Italië - Hongarije 5-6(1-1. 2-1,1-3, 1-1); Roemenië - Joegoslavië 5-5 (1-1, 1-2, 2-1.1-1). Stand; 1 Hongarije 1-1-0-O-2 6-5; 2 NEDER LAND 1-1-0-0-2 3-2; 3 Roemenië 1-0-1-0-1 5-5; 4 Joegoslavië 1-0-1-0-1 5-5; 5 West- Duitsland 1-0-0-1-0 2-3; 6 Italië 1-0-0-1-0 5-6. Troostgroep: Mexico - Iran 11-3 (3-0.2-1.1-1, 5-1): Cuba - Sovjet- Unie 5-0 (Sowjet-Ume n o Canada - Australië 4-3(2-0,0-0,1-2.1-1). stand: 1 Mexico 1-1-0-0-2 11-3: 2 Cuba 1-1-0-0-2 5-0. 3 Canada 1-1-0-0-2 4-3: 4 Aus tralië 1-0-0-1-0 3-4; 5 Sowjet-Unie 1-0-0-1-0 0-5; 6 Iran 1-0-0-1-0 3-11. De wedstrijd Sowjet-Unie - Cuba is. bij niet opkomen van dc Russen, reglementair in 0-5 geëindigd. Basketbal damesgroep: Verenigde Staten - Canada 89-75 (38-40); Sowjet- Unie - Bulgarije 91-68 (53-36); Tsjechoslowaklje - Japan 76-62 (32-26). Heren, groep B: Tsjechoslowaklje - Porto Rico 89-83 (50-42); Joegoslavië - Italië 88-87 (41-57). De standen: dames: 1 Sowjet-Unie 3-3-W 294-194; 2 Japan 3-2-1-5 267-236.3 Verenlga Staten 3-2-1-5 255-238: 4 TsJecho slowato.t 3-1-2-4 217-217; 5 Bulgarije 3-1-2-4 214-257' Canada 3-0-3-3 215-325. Heren: 1 Joegoslavië 4-3-1-7 364-343: 2 Ve enigde Staten 3-3-0-6 313-273:3 Italië 3-1-2- 252-263; 4 Tsjechoslowakije 3-1-2-4 239-261.) Porto Rico 3-0-3-3 240-268. Voetbal groep A: Spanje-Oost-Duitsland0-! (0-0). De stand: 1 Brazilië 2-1-1-0-3 2-1; 2 Oos) Duitsland 2-1-1-0-3 2-1; 3 Spanje 2-O-O-W 2-4. Groep C: Iran - Polen 2-3 (1-0). De stand: 1 Polen 2-1-1-0-3 3-2; 2 In: 2-1-0-1-2 3-3; 3* Cuba 2-0-1-1-1 0-1 Volleybal dames, groep B: Cuba - SowjK Unie 1-3 (9-15. 15-13. 11-15. 10-15). Oc? Duitsland - Noord-Korea 2-3 (15-5. 15-11 14-16. 2-15.13-15). De stand is: 1 Sowjet-Unie 2-2-0-4 6-2; 2 Cute 2-1-1-2 4-4: 3 Zuid-Korea 2-1-1-2 4-5. Oost-Duitsland 2-0-2-0 3-6. Heren, groep B: Brazilië - Japan 0-3 (13-15. 8-15, 9-15). Dc stand is: 1 Sowjet-Unie 2-2-0-4 6-0; 2 J* pan 2-2-0-4 6-0; 3 Brazilië 2-0-2-0 0-6; 4 Italië 2-0-2-0 0-6. Handbal dames: 8owjet-Unle - Roemeiü' 14-8 (6-3); Hongarije - Canada 24-3 (U-S Oost-Duitsland - Japan 24-10 (12-3). De stand is: 1 Sowjet-Unie 2-2-0-4-4 35-11 Hongarije 2-2-0-0-4 49-21; 3 Oost-DuitslaK 2-2-0-0-4 42-22: 4 Roemenië 2-0-0-2-0 2047 5 Japan 2-0-0-2-0 28-49; 6 Canaba 0-0-0-W 05-45. Heren groep A: Joegoslavië - Sowjet-Ufö 20-18 ill-B); West- Duitsland - Canada 26-K 14-7); Denemarken - Japan 21-17 (8-11) De stand is; 1 West-Duitsland 3-3-0-0-663-41 2 Joegoslavië 3-3-0-0-1 67-53; 3 SowjCt-üw 3-2-0-1-4 69-45; 4 Denemarken 3-1-0-3-1 52-60; 5 Japan 3-0-0-3-0 49-66; 6 Canst 3-0-0-3-0 38-73. Groep B: Hongarije - Verenigde Staten 36-3' (18-9); Polen - Tsjecho Slowakije 21-18 (8-ï) Dc stand is: 1 Roemenië 2-2-0-0-4 55-37. Polen 2-2-0-0-4 39-34; 3 Hongarije 3-1-0-2-3 70-62; 4 Tsjechoslowaklje 2-1-0-1-2 46-41.-'; Verenigde Staten 3-0-0-3-0 60-96.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16