Nederlands hockeyteam winnaar in poule A en in de halve eindstrijd Jos Hermens: 'Ik weet niet wat het was, maar ik hen helemaal kapot' Wielercoach Joop Middelink: het ontbreekt renners aan vechtlust :t«A NA 1 -0 OVERWINNING OP ARGENTINIË Swinkels leidt CISCA JANSEN EN EVERT HOVING UITGESCHAKELD Waterpolo: 4-4 tegen Roemenie MONTREAL 1976 Achtervolgers uitgeschakeld 1 Lv/sport zaterdag 24 juli 1976 MONTREAL - Erik Swinkels ligt na twee onderdelen kleiduiven- schieten met 149 uit ISO mogelijke tretfers op de eerste plaats voor de Oostduitser Klaus Reschke en de Tsjech Josef Panacek. De vierde plaats wordt gedeeld door de Ita liaan Romano Garagnani en de Fransman Jean Petitpied met iedc 147. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL - De Nederlandse hockeyploeg heeft zich vrijda gavond door een 1- O-overwinning op Argentinië als winnaar van poule A ge plaatst voor de halve eindstrijd in het olympisch hockeytoer- nooi. De winst op Argentinië betekende de vierde zege van Oranje in successie. In de halve finale zal Nederland het moe ten opnemen tegen de nummer twee van poule B, Nieuw- Zeeland of Spanje. Pakistan is al zeker van een eerste plaats in poule B. Tegen Argentinië heeft de Nederlandse hockeyploeg zeker geen briljant hockey laten zien Het was weer Paul Litjens die Nederland uit de misere haalde. Litjens verzilverde een in de 24e minuut van de eerste helft aan Nederland toegekende strafbal en zorgde daarmee voor de schamele overwinning Zondag speelt de ploeg van coach Willem van Heumen zijn laatste poulewedstrijd tegen Cana da. een treffen dat voor de eerste en tweede plaats in poule A van geen be lang meer is. De ontmoeting tegen de Argentijnen werd gekenmerkt door vele foutieve passes en veel fluiten van het Pakis- taans - Britse scheidsrechtersduo Ranzon-Jackson. Voor rust vielen aan beide zijden twee strafcomers. Na de hervatting kreeg Argentinië er twee en Nederland één. Door het doelpunt van Paul Litjens kwam hij met in totaal zes treffers op de eerste plaats van de tops- corerslijsL Tegen Argentinië heeft Nederland de meeste kans gekregen tot het maken van velddoelpunten. De ploeg kreeg van de Argentijnen veel vrijheden, maar wilde ook niet al te veel risico's nemen. Van Heumen: „We zijn er goed uitgekomen. We hadden natuurlijk eerder een velddoelpunt moeten ma ken. Ik ben echter blij met de overwin ning. Voor iedere wedstrijd moet je de mannen weer motiveren. Nu wij de eer ste plaats vast m nanoen nennen. kun nen we ons enkele dagen in rust op de halve finale gaan voorbereiden MONTREAL - Het Nederlands water- poloteam heeft de kans op eremetaal behouden door een 4-4-gelijkspel tegen de Roemenen, die eerder deze week in de voorronden door Oranje werden ge klopt. De Nederlandse treffers kwamen van Hans van Zeeland (2x), Ton Buunk en Nico Landeweer. Neder land heeft door het gelijke spel nu to taal drie punten in de finalepoule. Reportages en commentaren van de Olympische Spelen in Montreal door het speciaal voor de Provinciale Zeeuwse Courant uitgezonden reportageteam van de GPD tGemeenschappelijke Pers Dienst). Het zeven man sterke team bestaat uit: JOOP VAN DEN BERG. chef-sport Provinciale Zeeuwse Courant DICK LOMAN. sportverslaggever Arnhemse Courant HANS VAN ZENDEREN, sportverslaggever Gooi- en Eemlander BERT BREEVOORD. sportverslaggever Haarlems Dagblad JAN BOEROP. sportverslaggever Utrechts Nieuwsblad ALBERT GEESINK. sportverslaggever Tubantia Enschede NICO SCHEEPMAKER, columnist uit Amsterdam. (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Jos Hermens is er met veel pijn en moeite in geslaagd zich in de finale van de 10.000 meter te lopen in een teleurstellende tijd van 28.16. De totale ineenstorting, op enkele meters van de finsh, van de Australiër Fritzsimmons leverde Hermens op de valreep de vierde plaats in zijn serie op, net voldoende voor een finaleplaats. De eerste klappen kwamen keihard aan in het Nederlandse atletiekkamp. Wat voor de mini-equipe op de eerste dag van het olympisch atletiektoernooi een aard/ge opsteker had moeten worden, werd een desillusie, want nóch versprings- ter Ciska Janssen, nóch 800-m-loper Evert Hoving zag kans de kwalificatie te overleven. Het is. dat Hoving nog een optreden op de 1500 m wacht, anders zou de uiterst kleine afvaardiging van vijf tijdens de eerste uren die Montreal topatle- tiek brachten, wel heel erg zijn uitgedund. Jos Hermens kwam met het grootste ge luk van de wereld in de finale 10.000 me ter. De Nijmegenaar leek verrassend te worden uitgeschakeld Hermens liep NBUWClijkS recht op een persoonlijke tragedie af. de Australiër Fritzsimmons gipg Her mens voorbij. Maar enkele meters voor de finishlijn stortte de Australiër Fritzsimmons uit geput in elkaar en kon Hermens op de valreep de vierde plaats in zijn serie, rechtgevend op de finale, grijpen Na zeven kilometer had de Portugees Lopes zich van het veld losgerukt en Hermens liep op een zekere tweede plaats. In de voorlaatste ronde echter verslapte de man waarop heel atletiek-minnend Nederland zijn hoop had gevestigd. Terwijl de andere atleten de macht bezaten aan het eind van de race te versnellen, zat Hermens volko men vast. Eerst passeerde de Spanjaard Haro. toen de Fransman Gomez en ook De Nijmegenaar leek met zijn vijfde positie voor de finale te zijn uitgescha keld. Een uitschakeling die zeker de grootste verrassing in het Nederlandse kamp zou zijn. Fritzsimmons had ech ter te veel gegeven. Volkomen leeg viel hij in het zicht van de haven tegen de grond. Hermens kon alsnog de vierde plaats terugpakken. De Nijmegenaar geeft zichzelf voor de finale nog nauwe lijks kansen. „Ik weet niet wat het was, maar ik ben helemaal kapot". Voor Ciska Janssen was het olympische toernooi al na drie sprongen voorbij. Drie krachtsexplosies, die niet meer dan 6.10 m. een foutsprong en een opnieuw te magere 6.02 m op het elektronisch scorebord brachten. Een reeks, die de 32-jarige Amsterdamse niet verder bracht dan een 18e plaats, terwijl er in de finale maar plaats was voor 12 Een echte verklaring had de dit seizoen na een lange blessureperiode zo sterk teruggekomen Ciska Janssen niet. „Ik ben te veel met mijn aanloop bezig ge weest. Ik heb ook maar één keer inge sprongen. Dat was veel te weinig. Er was ook niemand die me kon helpen door te zeggen hoe ik met mijn aanloop nu precies uitkwam". „Ze had het gewoon aan een van de an dere deelneemsters moeten vragen, dan was Ciska wel geholpen, maar dan moet je natuurlijk wel zelf aankloppen", vond trainer-coach Jaap Noordenbos, die het teleurstellende optreden van Ciska Janssen vooral toeschreef aan nervosi teit. Al eerder speelde die factor een nega tieve rol. Twee jaar geleden in Rome bij de Europese kampioenschappen bij voorbeeld. toen Ciska wél de finale haalde, maar daarin drie foute sprongen maakte Iets dat haar ook al eens over kwam bij de Pan-Amenkaanse spelen. Eén keer had de twee jaar geleden uit de West teruggekeerde atlete gisteren in Montreal de mogelijkheid om via een af stand. schommelend tussen de 6.20 en 6.30 m. de finale binnen te komen. Ech ter ook nu ging de rode vlag omhoog Evenmin als Ciska Jansen kon Evert Hoving imponeren. Opnieuw stond er gistermiddag een Nederlandse atleet op de baan die heel lang blessureperi kelen moest trotseren. Een kort maar krachtig seizoen deed hem toch in Mon treal verschijnen. Vrijdag dus voor de 800 m, waarin de in Groningen studer ende atleet uit de Noordoostpolder kansloos was. zelf in de volgende serie verrassend bui- ken op de geblokkeerde tijd- gen voor de Brit Clement en de Amen- bestenregel. Dat kon men trouwens kaan Robmson. maar kon met zijn tijd klasse-atleten als Plachy. Wessinghage van 1 47.63 geen aanspraken meer ma- en de Rus Ponomarev evenmin jos HERMENS Niet via toptijd „Toch heb ik alle troeven in handen ge had. Alleen op de eerste 200 m zat ik vast maar ik kon bijtrekken Na ruim 400 m ben ik buitenom naar de kop gegaan. Dat heeft natuurlijk kracht gekost, maar ik vond toch dat ik heel lang de race heb kunnen lopen die ik me had voorgesteld Ik ben steeds achter de Brit Ovett gebleven Misschien leek het. dat ik ingesloten werd, maar zo heb ik het niet gevoeld. Ook pp het laatste stuk bleef ik mooi achter Ovett. die ook zou winnen, maar ik had niet meer de kracht om nog eens te versnellen", was de erva ring van Evert Hoving die terecht op merkte dat het geen enkele zin had om via een toptijd en dus de tijd- bestenregel te proberen een ronde ver der te komen. .Wie ben ik. dat ik onder de 1.46,0 kan duiken, zoals gebeurde in de eerste race, waaruit dan ook alle vier de tijd-besten kwamen?" Hoving had gelijk, wantzelfs de Australische aanvoerder van de we reldranglijst op de 1500 m. John Walker, werd de dupe van die openingsrace De Amerikaanse favoriet Ricky Wohlhuter schroefde daarin het tempo zo hoog op dat hij niet alleen won in 1.45.71 maar dat achter hem maar liefst vijf atleten binnen de 1.46.0 finishten. Walker moest MONTREAL - Moment tijdens de derde sene 800 meter heren met v.Ln.r. Hoving iNedi. Newman i Jamaica). Hosier tLiech- tenstO'Vetl tEngi, 'A'ellmann i Duitsland) en Placy Tsjechosloioakije (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Het is geen toeval wanneer Joop Middelink op z'n 55e verjaardag onomwonden verklaart dat er iets schort aan de mentaliteit van de tegenwoordige wielrenner. Het is evenmin een nieuw geluid, maar wel hoogst actueel na de wanprestatie van het falende tijdritkwartet afgelopen zondag. „Trainen doen ze genoeg, daaraan mankeert het niet", oordeelt de nationale wegcoach. „Waaraan het echter ontbreekt, is de vecht lust, het zichzelf pijn kunnen doen. Dat zie je tegenwoordig nog slechts sporadisch. Op de wijze van trainen heb ik geen aanmer kingen, wel echter op de manier van koersen. Het zijn te veel rekenmachines geworden en dat dooft het initiatief'. Die mentaliteitsverandering heeft ook met zich meegebracht dat de amateur- wielrenner-anno-1976, een enkele uit zondering daargelaten, ook nog nauwe lijks oog heeft voor zijn materiaal en zich aanzienlijk minder goed soigneert dan een vroegere generatie Joop Mid delink verwijst daarbij steevast naar Hennie Kuiper, de olympische weg- kampioen van München, die hij vierjaar later nog altijd als voorbeeld stelt van de coureur die ook buiten de training en de wedstrijd voortdurend met zijn hobby bezig is „Zoiets is er tegenwoor dig gewoon niet meer bij'heeft de cor pulente Amsterdammer tot z'n niet ge ringe leedwezen moeten vaststellen „De generatie tan nu", concludeert Middelink. „heeft ook totaal geen inte resse meer voor z'n materiaal. Zo'n jongen als Kuiper pakte meteen na de training een stoel en ging bij de meca nicien zillen wanneer die aan het sleu telen was. Desnoods deed hij het zelf, waardoor hij nog eens extra trainde. Dat is er nu niet meer bij". „In de afgelopen maanden heb ik tien tallen gesprekken met deze jongens ge had Ik heb ze aangeboden mensen in de groep te halen, die hen wat materiaal kennis zou kunnen bijbrengen, maar niemand had daar behoefte aan Ik ge loof zelfs dat er op dit moment ln Neder land geen renner meer te vinden is. die zelf een band kan plakken Dat is type rend voorde tegenwoordige mentaliteit, maar ook een erg trieste zaak" Begeleiding De nationale wegcoach. voor het zes tiende achtereenvolgende seizoen, on derkent terdege, dat er straks bij thuis komst razendsnel maatregelen getrof fen zullen moeten worden om zodoende de aansluiting met de international^ wielertop niet te verliezen. Hij denkt daarbij op de eerste plaats aan een bete re. vooral Individuele begeleiding van de jeugd. Middelink .De door de bond bijgehou den statistieken hebben uitgewezen, dat van de jeugd slechts twee procent doorstroomt naar de amateurs' Een ontnuchterend cijfer, dat ook Joop Middelink tot diep nadenken heeft ge stemd. Vandaar ook zijn voornemen om direct na de spelen in een rapport het richtsnoer aan te geven die de impasse waarin de vaderlandse amateur- wielrennerij momenteel verkeert moet kunnen doorbreken „Het is nog altijd met te laatis de visie van Middelink. „maar dan moet er wel snel iets gebeu ren. Alleen via een goede en harde aan pak kunnen we uit de moeilijkheden ge raken. Ik verwacht bijvoorbeeld erg veel van veelbelovende talenten als Ad Ver stijlen, Van Herwerden, Van Est en De Rooy, mits ze tenminste zo snel moge lijk een goede begeleiding krijgen. Ik weet zeker, dat de bond bereid is daar voor geld vrij te maken". De huidige aanpak van het jeugd- wielrennen in Nederland is evenmin bevorderlijk voor een goede doorstro ming. Joop Middelink ondersteunt die visie, zoals hij zich eveneens nog altijd een fervent tegenstander toont van de inmiddels ingevoerde clubsponsoring. Een totale afschaffing van hel jeugd- fietsen is echter niet de oplossing van de huidige problematiek. Middelink: „In dat geval zouden de meeste clubs geen bestaansrecht meer hebben. Maar het zou wel aanbeveling verdienen de zaken in de toekomst wat anders aan te pakken. Het speelse karakter is totaal verdwenen, in plaats daarvan is het pure wedstrijdelement gekomen. Daaraan zou wa. gedaan moeten wor den. Het is toch abnormaal, dat tiental len vaders hun kind van 10. 11 jaar trainen achter de bromfiets. En dan nog het liefst in dezelfde trui als waarin de zoon rijdt. Zoiets gaat verdacht veel lijken op sportverdwazing". Kan luisteren Van de huidige lichting topamateurs is Leo van Vliet, de pas 21-jarige winnaar van Olympia's Ronde van Nederland, ontegenzeglijk het grootste talent dat de vaderlandse wielersport momenteel bezit De frêle Honselersdijker is ook de meest complete coureur van het in Mon treal gestationeerde achttal. Hij kan sprinten, een solo rijden, gaat redelijk bergop en heeft daarnaast een uitste kend koersinzicht Middelink: ..Maar wat zo mogelijk nog belangrijker is. hij kan luisteren maar mensen van wie hij iets kan leren. Er zijn tegenwoordig nog maar weinig renners die goede raad wil len aannemen Leo van Vliet is ook een van die renners die tenminste karakter toont. Zoals dat ook geldt voor Frits Schur en Arie Hassink, voor wie ik gren zeloos veel bewondering heb gekregen, toen hij na die ziekte zo formidabel te rugkwam. Dat kan alleen wanneer je ka rakter en doorzettingsvermogen hebt En dat heeft Arie Hassink in ruime ma te". In weerwil van verschillende vader landse ploegleiders beschouwt de na tionale wegcoach Michel Jacobs naast Leo van Vliet ook nog altijd als een cou reur met grote toekomstmogelijkheden. MONTREAL - De Nederlandse ach- tervolgingsploeg is vrijdagavond tegen Oost-Duitsland uitgeschakeld in de kwart finales. Voor de tweede keer in het toernooi slaagde de ploeg ër niet in de 4000 meter binnen de 4.30.0, te rijden. Het viertal landen dat verder gaat in de strijd om de medailles maakte ln de kwart finales de volgende tijd: West- Duitsland 4 19.63. Sowjet-Unie 4.21.31, Oost-Duitsland 4.22.69. Groot- Brittanniê 2.23,78

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15