Centraal Orgaan neemt financiering voorraad aardolieprodukten over Caravanbeziters moeten snel zorgen voor registratiebewijs Rotterdam kandidaat Nederlandse Opera Kritiek van CNV op nota verstedelijking delnemers dragen geld af voor kosten Deense boete voor Nederlandse visser VS willen uitbreiding luchtlijnen Europa 'slag' amsterdam begonnen Nederland moet iets meer gaan betalen aan VN BESCHERMING GEESTELIJK GEHANDICAPTEN Roxasect naar afbeelding in Vrij Nederland Woningbouw in eerste halfjaar teruggelopen CONTROLE OP DE WEG AAN DE GRENS WORDT SCHERPER rapport aan ministerie crm Instituut Natuurbeheer: geen boringen Waddenzee VRAGEN OVER SABOTAGE AAN WESTDUITSE STARFIGHTERS VRIJDAG 23 JULI 1976 DEN HAAG - De minister van economische zaken heeft aan de tweede kamer een brief gezonden over het wetsontwerp voorraad- vorming aardolieprodukten. Dit wetsontwerp, ingediend in 1971 en gewijzigd in 1974, houdt in het regelen van de verplichting voor importeurs en raffinadeurs om van de belangrijkste aardoliepro- dukten een voorraad aan te houden ter grootte van 90 dagen bin nenlands verbruik. maakt. Daarnaast zal de mogelijkheid van overheidsinvloed moeten worden gewaarborgd. Daartoe zal de overheid in de eerste plaats In het bestuur van het CO moeten zijn vertegenwoordigd. De op te stellen statuten zullen voorts worden onder worpen aan de goedkeuring van de mi nister van economische zaken. Be paalde beslissingen van het orgaan die nen te worden onderworpen aan de goedkeuring van de overheid, of aan een vetorecht van de overheidsvertegen- woordigens) in het bestuur. Er zal worden gestreefd naar de op bouw van een eigen vermogen van het Centraal Orgaan, waardoor het kredie trisico en de financieringslasten zullen teruglopen. KOPENHAGEN (ANP) - Een rechter in de Deense stad Toender heeft de kapitein van de Harlinger kotter 'Eli zabeth' woensdag wegens het vissen binnen de Deense kustwateren ver oordeeld tot een moete van 10.000 kro nen (circa 4500 gulden). De Elizabeth was dinsdag door een Deens marineschip, dat zijn sommatie bij te draaien met een aantal waarschu wingsschoten kracht moest bijzetten, opgebracht. De rechter verklaarde voorts de vang-apparatuur van de kot ter verbeurd plus de vangst, 1200 kilo gram garnalen In rijn brief vermeldt de minister thans de resultaten van het overleg met het bedrijfsleven over een oplossing voor de fïnancieringsmoeilijkheden die de voorraadplicht voor het bedrijfsleven, in het bijzonder voor de onafhankelijke importeurs betekent. Het overleg dat werd gevoerd met de Olie Contact Commissie (OCC), de Nederlandse Ver eniging voor Groothandel in Aardolie produkten (NVGA) en de Nederlandse Organisatie van Olie en Kolenhandela ren (NOVOK) leidde tot de volgende op zet inhoofdlijnen vooreen op te richten Centraal Orgaan (CO). Deelname aan het CO staat open voor iedere voorraadplichtige. De deelne mers dragen hun verplichting tot het houden van voorraad voor een gedeelte over aan het CO, wat dan weer de zorg draagt voor financiering van de overge dragen voorraden en deze voorraden beheerd. Het kan deze voorraden aan houden in de vorm van ruwe aardolie, componenten, halffabrikaten of eind- produkten. Voor de kosten die het CO maakt, verlangt het van de deelnemers afdrachten. In de opbouw van de maximum-prijzen wordt een element WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart (CAB) voor voorraadkosten opgenomen. heeft besloten negen Amerikaanse steden op te nemen inde luchtverbindingen met OpSpOrin^SOIKlCrZOGk TWIJFEL AA.N SPREIDING VOORSTEL RAAD BURGERLUCHTVAART Herfst/wintermode van Courreges, Parijs, 1976. Foto: Jasje van vos, lynx en witte wol, waaronder een strakke witte wol len broek en bijbehorende laarzen. Een witte wollen 'mon nikskap' en handschoenen completeren het geheel. ROTTERDAM - De slag om de Nederlandse opera tussen Rotter dam en Amsterdam is definitief begonnen. Donderdag heeft Rot terdam zich met een nota waarin de vestiging van een nationaal muziektheater in de Maasstad wordt bepleit, officieel kandidaat gesteld om de Nederlandse Operastichting, nu nog gevestigd in Amsterdam, naar Rotterdam te doen verhuizen. De nota is aange boden aan minister Van Doorn van cm. Het Rotterdamse plan houdt in dat het muziektheater wordt gekoppeld aan de bouw van een nieuwe schouwburg. Omdat voor gezongen en gesproken woord volledig andere akoestische ei sen worden gesteld, moet het complex twee zalen omvatten: een van 1200 plaatsen voor de opera en een van 800 plaatsen voor het toneel. De kosten van het geheel worden ge raamd op 60 tot 70 miljoen gulden Daarin is 40 miljoen gulden begrepen voor het muziektheater, inclusief de re petitieruimten en andere voorzienin gen De Rotterdamse plannen zijn aan zienlijk goedkoper dan de Amsterdam- de minister van CRM, die de Neder landse Operastichting geheel subsi dieert. NEW YORK (RTR)- De Verenigde Na- ties heeft woensdag bekend gemaakt se, die ongeveer 100 miljoen zouden hoe de diverse landen voor de begro- moeten kosten. tingsperiode 1977-79 zijn aangeslagen. Het belangrijkste argument dat Rot- Volgens deze aanbevelingen zou het terdam in zijn nota (gemaakt door een Nederlandse aandeel daarin dienen te commissie onder voorzitterschap van stijgen van 1.24 procent thans, tot 1.38 de Rotterdamse ex-CHU-wethouder procent. drs. H. J. Viersen) naar voren schuift is De volksrenorganisatie baseert deze de onderverzorgdheid van het Rotter- aanslagen' opeen trits van bruto na tio- damse gebied naal produkt, inwonertal en inkomen De Rotterdamse wethouder Riezen- per hoofd van de bevolking. Volgens de kamp ziet de komst van de opera naar voorstellen zouden de Verenigde Staten Rotterdam ook als een inlopen van de niet eenjcwart het leeuwendeel van de achterstand die Rotterdam in het alge- •meen heeft op het gebied van culturele bijdragen van het rijk. De beslissing om de Nederlandse Ope rastichting te doen verhuizen moet in eerste instantie worden genomen door n j Europa. Uverrieias Het plan moet door president Ford worden goedgekeurd en ook de betrokken Het ligt in de bedoeling het Centraal Curopese lamlm moeten er fttttt ioertetnmtrtg poor Orgaan de vorm van een privaatrechte- Twee Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zouden ook het recht krijgen op Iijke rechtspersoon te geven. Het or- Europa te gaan vliegen. Deüa AirUnes. die nu aüeen in Noord-Amenka vliegt, zou gaan dient zo te worden opgezet, dat het recht krijgen de verbinding Atlanta -Londen te verzorgen. Northwest Orient, die het de gelegenheid biedt doeltreffend tot dusver alleen op het Verre Oosten vloog, zou de lijn New York - Glasgow krijgen in te spelen op thans nog onvoorzien- met doorverbinding naar Scandinavië. Pan American Ainvays heeft de vluchten op bare behoeften die in de praktijk zullen deze laatste lijn gestaakt. kunnen blijken en dat het een soepel De andere vliegvelden die volgens het plan rechtstreeks metEuropa zullen worden functioneren van het systeem mogelijk verbonden zijn Cleveland, Pittsburgh, St-Louis, Denver. Kansas City en Mmneapo- lisSt-Paul waarvandaan Transworld Airlines verscheidene Europese steden kan gaan bedienen, en Dallas Fort Worth en Houston die Panam met Londen zou kunnen verbinden. Tegelijkertijd krijgt Panam het recht op een rechtstreekse lijn Miami-Madrid en tenslotte zal National Airlines New Orleans en Tampa met Lon den gaan verbinden. UTRECHT (ANP) - Het ministerie van justitie bereidt een wetsontwerp voor, waarin wordt vastgelegd dat meerder jarige geestelijk gehandicapten en ge stoorden die niet voor hun eigen zaken kunnen zorgen, recht hebben op be scherming. Ditmeldt 'Klik', het blad van hetNatio- naal-Orgaan Zwakzinnigenzorg. Een werkgroep van hetNOZ heeft in een rapport over de rechtspositie van gees telijk gehandicapten en gestoorden een "beschermingsbewind' voorgesteld, dat de volwassen geestelijk gehandicapte bescherming moet bieden bij het behe ren van zijn geld en zijn zaken. Minister Van Agt heeft de werkgroep meege deeld. dat dit voorstel zal worden neer gelegd in het op stapel staande wet- sontwerp. Een tweede voorstel van de werkgroep behelst het aanwijzen van een mentor, die de meer immateiriële belangen (op-, leiding, woonsituatie en dergelijke) van zijn cliënt kan behartigen. Minister van Agt heeft een oordeel over het mentor- schap evenwel opgeschort omdat hij eerst meer duidelijkheid wil hebben over onder meer de bevoegdheden van de mentor, de eventuele beperking van de handelingsbekwaamheid van de be trokkene en de afbakening tussen ener zijds mentorschap en de al bestaande curatele en anderzijds het bescher mingsbewind. PASSAGIERS RAMPBUS NAAR NEDERLAND AMSTERDAM (ANP) - Alle passa giers van de Nederlandse autobus, die maandag bij het Noorse plaatsje Alta van de weg raakte en in een dertig me ter diep ravijn sortte, zijn in de loop van donderdagavond naar Nederland vertrokken. De ministerraad van de Europese Gemeenschappen heeft donderdag de geloofsbrieven in ontvangst genomen van ambassadeur R. A. Ferrier van Su riname. Suriname is daarmee nu offi cieel vertegenwoordigd bij de gemeen schappen. ADVERTENTIE /Tegen muggen en vliegen: c.y' Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op l met Roxasect. Bevat "-..Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. DEN HAAG (ANP) - Het openbaar ministerie laat een opsporingsonder zoek instellen naar aanleiding van een afbeelding in 'Vrij Nederland', die, volgens RKPN-kamerlid Beuker, „als smalende godslastering krenkend is voor godsdienstige gevoelens". Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek zal de justitie zich beraden over 'de mogelijkheid en de opportuni teit van strafvervolging. WERKGELEGENHEID UTRECHT (ANP) - „Te vrezen valt dat een evenwichtiger spreiding van d< werkgelegenheid over het land niet bereikt zal worden." Aldus het CNV in een commentaar op de onlangs gepubliceerde verstedclij- kingsnota van minister Gruyters. begroting moeten dragen. DEN HAAG (ANP) - De woningbouw in het eerste half jaar van 1976 is terug gelopen vergeleken met dezelfde pe riode in 1975. Uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in de eerste zes maanden van dit jaar 50.220 woningen af werden gele verd tegen 60.626 het jaar daarvoor. Het aantal woningen waarvan met dé bouw werd begonnen is minder terugge lopen. In 1975 werd van januari tot en met juni begonnen met de bouw van 56.594 woningen, tegen 55.660 woningen in dit jaar. In uitvoering waren eind juni volgens het CBS nog 102.200 woningen, een gelijk aantal als vorig jaar. BEVERWIJK- Op het terrein van de Hoogovens-Rijksbinnenhaven IIis vanmorgen vroeg het overladen begonnen van een partij radioactief afval afkomstig uit Zwitserland. De partij, verpakt in beton of vaten waarin beton gestort is zie voorgrond), werd per trein aangevoerd en overgeladen op het Britse schip 'Topaz'De lading zal op de Atlantische Oceaan gedumpt worden. Elk vat bevat ongeveer 2 kilo afval. Het transport werd met uitgebreide veiligheids maatregelen omgeven. De extra aandacht die het noorden, ge let op de verslechterde werkgelegen heidssituatie. nodig heeft, ontbreekt in de nota. Het CNV noemt het onder de huidige omstandigheden onbegrijpe lijk, dat de taakstelling voor het noorden in vergelijking met vonge be leidsvoornemens zelfs is verlaagd. De verbetering van de situatie in het westen van het land wordt volgens het CNV te veel afhankelijk gesteld van het inrichüngsbeleld. terwijl meteen derge lijk beleid nog onvoldoende ervaring is opgedaan om op een redelijk succes te kunnen rekenen. Met het versterken van de werkgele genheid in Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel teneinde de woon- werkbalans in deze provincies meer in evenwicht te brengen, stemt het CNV wel in. Overigens meent het. dat niet kan worden volstaan met spreiding van werkgelegenheid door het sturen van meuwe investeringen, aangezien ook nieuwe investeringen veelal plaatsge bonden zija Ook de bestaande werkgelegenheid moet worden gespreid om een even wicht tussen wonen en werken te be reiken. Het CNV vindt daarom nader onderzoek nodig naar de al bestaande 'migratiegeneigdheid' van het be drijfsleven en de bevolking. Het acht zo ook een minder stringente beperking van het aantal kernen buiten het westen mogelijk. Gemeenten die met een grote werkloosheid kampen, moeten volgens hetCNV in staatzijn om voor de eigen bevolking werkgelegen heid aan te trekken. Het constateert, dat de nota geen vol ledig beeld geeft van de te verwachten inrichting van de stedelijke gebieden doordat een aantal structuurschema's voor belangrijke onderdelen als ver keer en vervoer, volkshuisvesting en openluchtrecreatie nog ontbreken, terwijl een structuurschema voor be drijfsvestigingen niet eens in het vooruitzicht wordt gesteld. Over de verkeersmobiliteit en de knel punten in de ruimtelijke ordening zegt het CNV. dat niet in eerste instanüe moet worden gedacht aan maatregelen die zijn gericht op het onmogelijk ma ken van particulier vervoer, maar aan het stimuleren van het openbaar ver voer. Een verliesgevende exploitatie van het openbaar vervoer acht het daarbij in principe aanvaardbaar, even als een lastenverzwaring van het parti culier vervoer. Vier gewapende en gemaskerde Chi nezen hebben in de nacht van woensdag op donderdag bij een overval op het Chinese gokhuis 'Club Number One' aan de Zeedijk in Amsterdam ongeveer 14.000 buit gemaakt Fosforgranaten in IJzeren Man VUGHT (ANP) - De explosieven opruimingsdienst heeft donder dagmiddag drie fosforgranaten on schadelijk gemaakt die waren ge vonden in de rccreatieplas "De IJ zeren Man' in Vught. In een ge deelte van de plas zijn bovendien onderdelen gevonden van vlieg tuigbommen. Het gedeelte van de plas is afgezet en vandaag zal de opruimingsdienst verder speuren naar oorlogstuig. Eerder deze week raakte een Rotter damse recreant gewond aan de hand, toen hij in aanrakmg met wat later fosfor bleek te zijn. Hij moest in een ziekenhuis worden behandeld. Het gebied in De IJzeren Man is met grote waarschuwingsborden afgeba kend. DEN HAAG (ANP) - Naar schatting tussen de 25.000 en 50.000 caravanbe- zitters in ons land, die voor hun huisje-op-wielen geen registratiebe wijs hebben, zullen in moeilijkheden komen, als zij er niet voor zorgen voor het einde van dit jaar via een over gangsregeling in het bezit te komen van dit in 1963 wettelijk verplicht ge steld papier. Zij kunnen dit doen via het inzenden van een zogenaamde basiskaart, die van 2 augustus af plus een inlichtingenblad (overgangsregeling registratiebewijzen caravans) verkrijgbaar zal zijn bij alle ANWB-kantoren en de districtsbureaus van de rijksdienst voor het wegverkeer. Heeft men deze zaak niet voor het einde van dit jaar geregeld dan zal men bij overschrijden van de Nederlandse grens meteen caravan moeilijkheden krijgen, omdat de controle zodanig zal worden verscherpt, dat het gebruik van de cara van 'als voertuig' niet langer mogelijk is zonder registratiebewijs. Het is dus nu of nooit, zo zei ANWB- directeur toerisme, drs. D. J. Engelen donderdag. Dit in 1963 wettelijk ver plicht gestelde registratiebewijs geldt voor alle caravans, die inclusief de in ventaris meer wegen dan 750 kilogram. Naar schatting van de ANWB zijn min stens 25.000, maar waarschijnlijk wel twee keer zoveel caravaneigenaars niet in het bezit van zo'n bewijs. Dit komt omdat men enerzijds onvol doende op de hoog te is van de wettelijke bepaling, anderzijds omdat er bij con trole zelden naar werd gevraagd. Dat had weer als gevolg, dat er leveranciers waren, die zich niet bijzonder inspanden om hun cüëntele dit bewijs te kunnen overhandigen. De controle op de weg en aan de grenzen zal nu worden ver scherpt en kan men met de caravan zonder genoemd bewijs de weg niet meer op. Soepele regeling De rijksdienst voor het wegverkeer heeft nu in samenwerking met de ANWB, de Nederlandse Caravan Club en de afdeling caravans van de RAI een soepele overgangsregeling ont worpen. Het bemachtigen van een dergelijk bewijs is normaal gesproken voor de particulier een vrijwel on doenlijke zaak e* men heeft er des kundige huljl ro*r nodig. Het bewijs, waarin technische gegevens van de betreffende caravan staan, maar dat niet op naam staat, geldt voor alle caravans, die voorl januari 1976 werden ingevoerd of In ons land zijn gebouwd. Voor caravans van jongere datum moet de leverancier het registratiebewijs le veren, tenminste wanneer de 750 kg- grens in het geding is. Wanneer de van 2 augustus af verkrijg bare basiskaart is ingevuld (het inlich tingenblad geeft een toelichting op de zeven gestelde vragen) kan die kaart tot uiterlijk 31 december worden inge stuurd. Indien die 750 kg-grens voor een eige naar wat moeilijk is te trekken, dan kan als vuistregel gelden dat een caravan met een leeg gewicht tussen de 550 en 600 kg op de weg zeker onder de bepa ling zal vallen. Sta-caravans zullen zonder registratie bewijs geen moeilijkheden krijgen, maar deze komen er wel als men een als sta-caravan gebruikte toercaravan ver koopt, die dan voor vakantie in het bui tenland worden gebruikt. Drie groepen De rijksdienst voor het wegverkeer zal de caravans aan de hand van de bin nengekomen kaarten in drie groepen indelen. Na enige tijd ontvangt men een oproep voor controle van de cara van, die zal plaatsvinden bij één van de districtskantoren van de rijksdienst. In het inlichtingenblad wordt ook uit gelegd wat wordt gecontroleerd en De punten, waar aandacht aan wordt gegeven zijn: de koppeling, die van een goedgekeurd type moet zijn, de rem- werking, de verlichting en de banden. Ook zal worden gekeken naar de techni sche staat van de caravan. Die moet goed zijn zonder verborgen gebreken. De controle is gratis. Véer de controle moet de caravan gewogen worden. Een fiscaal bewijsstuk wordt bij de controle afgegeven. Daar komt dan het registra tiebewijs voor in de plaats. Inlichtingen Indien men een inlichtingenblad heeft en mochten er dan nog vragen zijn, dan kan men daarvoor in eerste instantie terecht bij de rijksdienst voor het wegverkeer in Den Haag (Fruitweg 262, telefoon 070-614591. toestellen 315, 318 en 319). De afdeling centrale in formatie van de ANWB in Den Haag (teL 070-264426) kan in een aantal ge vallen ook nadere inlichtingen geven, tenzij voor de beantwoording van de vragen gespecialiseerde, technische kennis nodig is. Maar dit alles pas na 2 augustus aanstaande. GRONINGEN - Er moeten geen nieuwe gasboringen worden toegestaan in dë Waddenzee. Tot die conclusie komt het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in een rapport aan staatssecretaris Meijer (crml. Het instituut vindt dat de herrie van de boringen een onaanvaardbare verstoring oplevert voor het toch al bedreigde leven in de Waddenzee idoor militaire oefeningen, toerisme, watervervuiling). Aanleiding tot het opstellen van het rapport zijn de plannen van de Franse staat soliemaatschappij Petroland, die in het 'Zuidwalvcld' een gasveld van 20 miljard kubieke meter wil ontginnen. De ministeries van economische zaken schelling (de Noordvaarder) al vol- en erm zijn het over het verlenen van de doende vindt om heter uit te halen. „Nu boorvergunmng aan Petroland oneens, gaat het om 20 miljard kuub winbaar Economische zaken vindt dat het eco- gas" (de totale omvang van het gasveld nomische belang moet voorgaan. Crm js 35 miljard kuub - zegt Van der wil dat de boring niet doorgaat ter wille zwiep veelbetekenend. van het natuurbehoud. Het rijksinsti- tuut heeft met zijn rapport de kant van crm gekozen. Gelukkig De landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee zegt als reactie op het rapport van het RIN „op zich wel gelukkig te zijn met de terughoudend heid over de Zuidwalconcessie". Grote vraas voor de Waddenclub is echter. B0NN (DPA) Dc Kestdultse rege- tddus K. van der Zwiep, hoe .waar t, moc, „„,,t„oelicn of de sowiet- het rapport meetelt in de eindheslts- ruslslsche spionagedienst in 1962 door sing. In de regeringsnota over de Waddenzee staat dat het verlenen van boorconces- sies alleen toegestaan is als het om grote hoeveelheden gas gaat. Onlangs is ge bleken dat het ministerie van economi sche zaken een winbare hoeveelheid van negen miljard kubieke meter onder Ter- sabotage bepaalde veranderingen heeft aangebracht in de constructie- plannen van de Starfighters in West- Duitsland en dit vliegtuig daardoor gemaakt heeft tot een vliegende dood kist, zo heeft de vice-voorzltter van de FDP-fractie in het parlement. Kort Spitzmueller. donderdag van de rege ring in Bonn geëist. De in 1962 overgelopen T^Jechoslo- waakse officier van de geheime dienst Josef Frolik heeft van dergelijke activi teiten van de Sowjets in een uitzending de Westduitse televisie melding gemaakt. Spitzmueller stelt Franz-Josef Strauss, die van 1956 tot 1962 minister van defen sie ervoor verantwoordelijk dat het vliegtuig gekocht was ..zonder voor gaande ontwikkeling en beproeving." Tot nu toe zijn meer dan 180 Westduitse De ruim vijftig Nederlandse jeugd herbergen hebben vorig jaar 742.076 overnachtingen geregistreerd. Dat is vijf procent minder dan in 1974. Volgens het jaarverslag van de Nederlandse Jeugdherbergcentrale iNJHCloopt deze 'geringe daling'parallel aan de al gemene teruggang m het toerisme t 1975. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Henry Kissinger, heeft donderdag een beroep gedaan op China en Noord-Korea komend najaar Starfighters neergestort meï7e\£eSSe<?-■? Korea om een nieuwe regeling voor het Koreaanse schiereiland uit te werken. zegd dat de Tsjechoslowaakse ambas sadeur in Bonn en kader-officier van de Tsjechoslowaakse geheime dienst is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7