A\ Speulerieë '76 Temeuzen: festiviteiten in de kernen Bourgondisch ANDERS DAN VOORGAANDE JAREN ZATERDAG 24 JULI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT extïA ZEEUWSCH-VLAANDEREN HIET LANGER ALLEEN IN DE SPORTHAL TERNEUZEN - Kot jongetje, niet vieze handen en een wat slikkerig broekje,zette zich aan de tafel, pakte een potlood en schreef (op een manier goals alleen kleine jongetjes kunnen schrijven): 'ik ben bij het kleien ge weest en daar mocht ik van alles ma ken. Poppetjes en dieren, maar die mislukten. De leiding maakte er trou wens ook niet veel van. Die jongen keek meer naar dat meisje, dan naar z'n l'°rg klei, maar leuk was het wel en volgend jaar....' Zo ging hij nog even door. En toen het af was, gooid e hij zijn potlood op tafelen het vel papier liet bij voor wat het was.... De Speulerieë in Temeuzen. Ieder jaar In Zaamslag. Hnek. Biervliet en Sluis kil ..in al die kernen is er in het kader van de Speuleriee de komende dagen van alles te doen. Trouwens, ook in dr wijken van de kern Temeuzen zelf. vin den de kinderen straks ruimschoots vertier In Temeuzen ts de Speulerieë overigens dinsdagavond al van start gegaan met een geslaagde crosswedstrijd voor de oudere jeugd en met de verkiezing was een wel zeer deskundige jury naar 'De Kousepael' in de Nieuwstraat gekomen Mensen met oog voor jong vrouwelijk en mannelijk schoonZij kozen uiteinde lijk Angela Sonke en Hans van Adrich ten als 'mooisten' PROGRA l/U 1 Het programma ziet er als volgt uit Biervliet, op dinsdag 27 juli brengen de kinderen een bezoek aan de dieren- tuinin Antwerpen. Een dag later is weer wordt de jeugd, ofhetgeld kostol een kreativiteitsdag._dieom tien uur be niet, vertier geboden. Op alle mogelijke manieren. Ofhetgeld kostofniet Coör dinator Sjef Daverveld, die zich de laaste maanden met name heeft bezig gehouden met de voorbereidingen voor de Speulerieë van dit jaar zegt over die financiële kant van de zaak- 'we hebben een begroting, die vele duizende gul- densbeslaan Je weet nooit of je er uit springt, want dat is van zoveel factoren afhankelijk....in ieder geval is wel duide lijk dat we de tekorten niet kunnen op vangen. Een tekort komt dan ook voor rekening van de gemeente Temeuzen DeSpeulerieën 1976 is anders van opzet, dan in voorgaande jaren En die andere opzet is dan vooral tot uitdrukking ge komen in het uitgebreide programma. Centrum van alle activiteiten is niet langer de sporthal aan de Alvarezlaan in Temeuzen. Dit jaar spelen zich ook al lerlei festiviteiten af in de kernen. In Zaamslag hebben de jongens en meisjes er al enkele weken achtereen mee ken nis kunnen maken. Onder leiding van Lut Bekaert heeft zich daar al heel wat afgespeelt in het kader van de Speule rieë '76 Veel belangstelling waser tot nu toe niet. of het moesten de avondactivi teiten zijn. Want de oudere jeugd laat wel van zich horen De kinderen tot twaalf jaar echter hebben het. vooral door het warme weer. af laten weten gint. waarna er voor 's avonds een drop ping op het programma staat. Donder dag 29 juli tenslotte is er een opdracht- tocht en 's avonds een kampvuur met stokbrood. Hoek heeft een uitgebreider program ma Maandag 2 augustus is er in de eerste plaats een grote optocht door het dorp Dinsdag 3 augustus is er een straatte kenwedstrijd en een handenarbeidm- stuif Op woensdag 4 augustus wordt er een Indianendorp gebouwd en een dag later is er een Idianenfeest Vrijdags staat er een optreden van verschillende popgroepen op het programma In Sluiskil starten de activiteiten maandag 26 juli. De opening gaat gep aard met een balonnenwedstrijd Ver der is er die dag ook een handenarbei- dinstuif en een oriëntatierit. Dinsdag is er sport en film. Woensdag 28 juli wordt een bezoek gebracht aan de domeinen (speeltuin) in Wachtebeke. waarna er 's avonds een discobal wordt afgewerkt Donderdag 29 juli gaan de jongensen meisjes op excursie er is die dag ook een speurtochten een filmavond. Vrijdag 30 juli brengen de kinderen van Sluiskil een bezoek aan de dierentuin van Ant werpen. Die dag is er ook een kampvuur en het optreden van een bandje Vandaag -vrijdag- t reedt in Zaamslag de groep Burn op Woensdag 28 juli is er een kampeerdag met picknick woens dag 4 augustus is er een ruilbeurs een dag latereen open avond met een dia- vertoning over de Speulerieë en vrijdag 6 augustus tenslotte is er in Zaamslag een popgroep te beluisteren De activiteiten in Temeuzen spelen zich. evenals in voorgaande jaren, weer voornamelijk af in en om de sporthal aan de Alvarezlaan Daar wordt maan dag 26 juli de eerste spijker geslagen voor een speuldorp, dat een hele week hetdomcin voorde deelnemende kinde ren zal zijn Dinsdag 27 juli is er de op bouw van dat kinderdorp s woensdag wordt het dorp 'leefbaar' gemaaktdon derdags is er een feestdag met volksspe len en vnjdags is er een jeugdmarkt en de afsluiting van de activiteiten in het speuldorp met. een kampvuui Er zijn trouwens ook activiteiten in de buurten en wijken van Temeuzen Maandag 2 augustus is er van alles te beleven m de bomen-en bloembuurt (een wijkspel. voetbalrally, terrelnspe- len). op 3 augusuts is de Serlippenspol- der aan de beurt met een grroot ganzen bordspel, hinkel-en knikkerwedstnjden en nog veel meer, Woensdag 4 augustus zijn er volksspelen in Temeuzen-Zuid, donderdag 5 augustus is er van alles te beleven voor de kmderen In Zeldenrust en de Catspolder (tnm-trio. touwtrek ken) en tenslotten komen de binnenstad en de Oranjebuurt op vrijdag 6 augusuts aan de buurt. Daar worden zeepkist- wedstrijden gehouden. Die avond keken ree hoe de burgemeester van Amerongen druk in de weer wasetjn standplaats op hel scherm te presenteren Nou, dat lukte uitstekend. Wc zacjen de magistraat op een matineus tijdstip ihalf achtkopje onder duikelen in hel zwembad, vergaderingen voorzitten en de dorpspomp onthul len. Weliswaar stond dit toestel eraljarcn. maar er was iets mis mee gegaan, venraai lozing of dergelijke Er wordt in deze tijd van alles onthuld en geopend, dorpspompen echter raken in het vergeetboek Gelukkig de mens die m een dorp woont met bijbehorende pomp Men moet iets hebben om zich - figuurlijk gesproken - aan op te kunnen hijsen. We keken gespannen hoe de pomp met een energiek rukje van de burgemeestershand van zijn hemdje ontdaan werd - en - waarachtig. Amerongen heeft ook nog een volkslied- op da' moment grepen het zangkoor en de fanfare in en klonk de melodie hoog op Burgemeester en dorpelingen deden ook mee. En dan was er pils De familie Amstelen Heinckcn verdienen er hoegenaamd geen cent aan. deson danks pils. gemeentepils zogezegd, uit de onthulde pomp En dat met de heersende droogte' Dc burgemeester alweer - mijn hemel wat had die man de handen vol' - nam de eerste slok voor zijn rekening en hief hierna toostend de kroes ten hemel Alle anderen volgden het voorbeeld Vast geen bourgon- disch type", zei B. die met ons keek. „Waarom niet?" „Wel. een bourgondisch type drinkt échte pils. geen water", verklaarde B. plechtig En hoehetstomme toeval zo spreken kon. prompt hierna vernamen we dat Temeuzen een nieuwe burgemeester heeft Een bourgondisch type. Met eer, matige voorkeur voor pils Alstjebtiefl. Twijfel uitgesloten, hij vertelde hel zelf Dit is trouwens het opvallen dat het hierna te noemen b-type gemeen heeft men zegt het van zichzelf Het klinkt met een verbluffende zelfkennis allengs meer door in deze streek „Ik ben een bourgondisch type. „Er gaat bijna geen week voorbij of er meldt zich een bourgondisch type. Blijkbaar wemelt het hier van Bourgon diërs Nu zou ik en ongetwijfeld velen met mij ivel eens willen weten: een bourgindisch type. wat is dat precies? Zijn er ook vrouwelijke b-types? Zo niet dan 'zijn we als vrouwen inderdaad nog niet waar we wezen moeten. Want bourgondisch, dat moei iets prettigs, iets vrolijks, iets van het volle goede leven inhouden. Bij mijn weten heb ik nooit enig vrouwmens aldus horen betitelen Men komt bij een vrouw ras tot een uitspraak die een woord behelst van vier letters waarvan deeerste een his en dat eindigt op oer Oermens dus Desondanks is over het mannelijke b-type ook nog veel in het duister gehuld: Vragen: wat zijn de uiterlijke kenmerken van het b-type? Kleedt hij zich goed. is het een gevulde Frans Halsfiguur, een ongebreidelde lacher'' Danst hij graag, zingt en fluit hij wel eens. loopt hij mee in de vierdaagse, houdt hij van zoute vis? Iedereen wil er - blijkens de getuigenissen „ik ben enz "gaarne toe behoren, daarom moet het b-type wel een aangename levensstijl vertolken een b-type zal een verwoede voorkeur voor uitgelezen spijs en drank aan de dag leggen, hij zal steeds het goede been uit bed stappen, dagelijks een machtige voorraad kwinkslagen op magazijn hebben. B-type een zwierige levensgenieter kortom Althans.dat is mijn voorstelling maar t is wel moeilijk hoor. bourgondisch Ik ben er nog niet uit en dan heb ik nog niet eens de vraag opgeworpen of het aangenaam is met een b-type getrouwd te zijn! Gaarne geef ik hierover het woord aan de dames die het zover gebracht hebben. (ADVERTENTIE) MAISON LEGRAND BURCHTSTRAAT 14 TELEFOON 2462 OOSTBURG AGENDA SCHIETINGEN Vrijdag 23 juli: Sint-Jansteen- Sint-Jan Hengstdijk: P. van Dijk Noordstraat: A. Menheeretgaaibolling) Zaterdag24juli Ossenisse R Hermans Zuiddorpe A. de Block Hulst. P. Leeraert Axel Ons Vermaak Kapellebrug Cyr. de Kindt Sluiskil H Dallinga Terhole De Kraai Terhole J. Schonenberg (gaaibolling) Hengstdijk E de Kort (gaaibollmgi. Zaterdag25juli: Ossenisse R. Hermans Nieuw-Namen. Willem Teil Westdorpe. Sint-Sebastiaan Te rhole De Kraai Terhole: J. Schonenberg (gaaibolling) Zuiddorpe L Vermue Koewacht Oude Molen Maandag 26 juli: Hulst W Blommaert Terhole De Kraai Terhole J Schonenberg (gaaibolling» Dinsdag 27 juli: Koewacht J. de Guch- teneire ibejaardem Lamswaarde: P Claessens Zuiddorpe: L. Vermue ibejaarden) Woensdag 28 juli: Koewacht: J. de Kmd-Ceelaert Donderdag 29 juli Kloosterzande: De Groene Molen (bejaarden). BRUGGE VOORPOST IN VER NIEUWD ONDERWIJS In drie centra in Vlaanderen werd zes jaar geleden van wal gestoken met een erg ingrijpende vernieuwing van het seeundair onderwijs. Dit gebeurde in Hasselt. Vilvoorde en vooral Brugge. Er ontstond trouwens heel wat deining omtrent deze hervorming en de blik vanger was daarbij vooral, dat het de bedoeling bleek geleidelijk de exa mens af te schaffen. Men von dit ge woon ondenkbaar Er werd gevreesd, dat de kinderen in deze centra eigen lijk proefkonijnen zouden zijn en dat het uiteindelijk toch maar bij een ha chelijk experiment zou blijven. Net het tegendeel is echter gebeurd. De eerste groep jongens en meisjes, die volgens deze moderne leermethodes ge vormd werden, trekken in oktober a s naar de universiteit, waar thans helaas meer dan de helft van de eerstejaarsstu denten zakt. Voor de inrichlings- hoofden van de 13 scholen, die in de streek van Brugge zes jaar geleden de spits hebben afgebeten, was dit gele genheid om een balans op te maken en tevens om zich aan een prognose te wa gen. Welnu, zij zijn er allemaal rotsvast van overtuigd, dat deze jongeren nu be ter gewapend zijn om naar de universi teit te trekken. Zij zijn volgens deze pe- De Brugse schoolhoofden. dagogen veel rijper, zelfbewuster en zelfstandiger, dit vooral dank zij gron dige mentaliteitsverandering Alles is in het vernieuwd secundair onderwijs, dat kortweg V S O wordt genoemd, gericht op de ontplooiing van de persoonlijk heid het zo precies mogelijk oriënteren van de leerling volgens zijn aanleg en bekwaamheid en het hem ter beschik king stellen van een een brede waaier studierichtingen met soepele over gangsmogelijkheden. Wat in 1970 nog een experiment was, is nu een algemene regel geworden, want sedert 1 septem ber 1975 werd het V.S.O. in alle Vlaamse Rijksscholen ingevoerd Werden de examens werkelijk volledig afgeschaft? Neen. niet helemaal, want de 'summa- tieve proeven', die vooral in de hoogste studiejaren belangrijk zijn, vervangen deze wedstrijden wel een beetje Ze hoe ven echter niet noodzakelijk doorslag gevend te zijn. zeker niet in de lagere klassen Er wordt aan een bestendige evaluatie gedaan De leerling wordt steeds begeleid en gevolgd. Men t racht hem te begrijpen en zijn moeilijkheden op tc vangen Men tracht hem vooral in dejuiste richting te loodsen Ditgebeurt dan in de klasseraad. die samengesteld is uit alle leerkrachten, het inrichtings- hoofd en ook van afgevaardigden van het. psycho-medico sociaal centrum (PMS.) De inbreng van deze P.M.S- centra is erg belangrijk. Het personeel, bestaande uit psychologen en sociolo gen. verricht niet alleen psychotechni sche proeven, maar verzamelt ook dank zij interviews en onderzoeken allerlei nuttige gegevens over de persoonlijk heid van de jongens en meisjes Men merkt dus wel dat de aanpak helemaal anders Is dan in het traditioneel onder wijs. De klasseraad beslist ook auto noom of een leerlmgiei geschikt is om naar een volgend studiejaar over te gaan en hetzelfde geldt voor de aflever ing van diplomas en getuigschriften. Belangrijk is daarbij echter, dat men zich niet. meer baseert op een momen topname - waarmede uiteraard de exa mens bedoeld worden - maar op een globale Indruk Met spanning wacht men nu op de resultaten m de universi teiten, die echter hun opvangmogelijk heden moeten aanpassen Dit zyn dan de hoofdlijnen van de balans die de in- richüngshoofden van de V S O -scholen in het Brugse tijdens een leerrijk debat ter voorlichting van het publiek op maakten. na zes jaar ervaring met deze nieuwe methode. Wellicht heeft men er in Nederland ook wat aan. want overal wordt gepoogd het onderwijs aan te passen aan onze zo snel evoluerende maatschappij. NEDERLANDERS OP Het is eigenlijk wel goed. dat men in Nederland op de hoogte blijft van de wijzigingen, die in Vlaanderen in het secundair onderwijs worden doorge voerd. want steeds meer Nederlandse studenten pogen zich in te schrijven in een Vlaamse universiteit. Een van de oorzaken hiervan is de numerus clau- sus, of beperking van het aantal stu denten, in de afdelingen geneeskunde, dierenartsen, tandheelkunde, farma cie en geschiedenis. Daarbij moeten straks wellicht ook nog de studierichtingen biologie. Neder land. Engels. Frans en kunstgeschiede nis gevoegd worden, zoals door de Al gemene Raad. het overlegorgaan voor alle Nederlandse instellingen voor Ho ger Onderwijs, gevraagd werd Deze si tuatie had tot gevolg, dat vorig jaar er 643 Nederlandse studenten ingeschre ven waren in Vlaamse universiteiten 457 jongens en 177 meisjes. In België verwacht men zich nu aan een gevoelige stijging, maar daar zal men ook af te rekenen hebben met strenge beperkmgsmaatregelen. De Vlaamse universiteiten hebben immers af te re kenen met financiële moeilijkheden Tot nog toe mochten de buitenlandse studenten er 5T uitmaken van het to taal. maar door een programmawet is dit teruggebracht op 2' De overigen worden alleen nog toegelaten op voor waarde. dat zij de helft van de kostprijs betalen Aan de Rijksuniversiteit van Gent zal het steeds moeilijker worden om een plaatsje te bemachtigen, want daar is men reeds volgeboekt In de VUB van Brussel geldt een selectie op grond van de behaalde uitslagen Men moet ongeveer 70r'< van de punten be haald hebben om (eventueel) een kans te maken om ingeschreven te worden Alleen aan de Antwerpse universitaire instellingen gelden nog geen extra be perkingen Deze zijn echter wel van kracht voor de Leuvense hogeschool. Geen optimistisch vooruitzichten dus voor de Nederlandse kandidaat studenten. die aan Vlaamse universitei ten hun kans willen wagen WEER BEROERING Weer beheerst beroering om de fluor- lozingen van het omstreden bedrijf Bayer-Rickmann in Brugge. Bepaalde metingen, verricht door de diensten van de ministeries van Landbouw en Gezondheidszorg zijn inderdaad alarmerend. Nochtans houdt de direc tie van deze fabriek staande, dat men zich nauwgezet houdt aan de zeer strenge voorschriften, die zelfs de in Duitsland geldende overtreffen. De Bestendige Deputatie van de pro vincie West-Vlaanderen, die ongeveer een jaar geleden de exploitatievergun ning voor deze onderneming heeft inge trokken, acht deze gang van zaken nu onaanvaardbaar. De beslissing van dit college werd ongedaan gemaakt door een Koninklijk Besluit, dat op last van het ministerie van Arbeid e - Tewerk stelling werd uitgevaardigd. In dit do cument worden de nieuwe veiligheids voorschriften opgesomd, waaraan Bayerzich moet houden. In het licht van de nu gerezen situatie acht de Besten dige Deputatie van West-Vlaanderen deze nonnen echter onvoldoende. Zij wijst de regenng op haar verantwoorde lijkheid en stelt zelfs voor de exploita tievoorwaarden nog te verscherpen. Nogal duidelijk, dat dit gekibbel op hoog niveau niet van aard is om de ge- moeren bij de verontruste Bmgse bevo- king wat tot bedaren te brengen De mi lieugroep 'Tussen haven en polder' bijt weer scherp van zich af en eist de slui ting van het bedrijf, waar men ondertus sen tientallen miljoenen fr investeert voor het omschakelen van de ovens van gas op elektriciteit, wal dan minder hinderlijk zou zijn. Men wacht inmid dels nog steeds op het afsluiten van de gerechtelijke instructie, die al meer dan twee jaar aan de gang is CHARLES TRENET Men zou onderhand wel uit het oog verliezen, dat men zich nu volop in de vakantieperiode bevindt. De Vlaamse kust zit bij dit Sahara-weer nochtans bomvol en het amusementsleven draait op volle toeren in de casino's aan de kust. Vedetten zijner bestendig te gast. Daarom deze anecdoten. Voor de internationale tv-wedstrijd 'De Gulden Zeezwaluwwaren in Knokke onder meer de vermaarde Franse zan ger Charles Trenet en de Britse fil macteur en rakker Norman Wisdom te gast. Treffend was wel het enorme verschil ui mentaliteit, dat bij deze twee figuren tot uiting kwam. Trenet kwam met twee uur vertraging toe op de generale repeti tie van 'A la Francaise' van het Franse derde net Hij kreeg een bolwassing van regisseur Andre Flederick. die de eerste de beste met is in dit vak. De grote Char les nam dit niet en dreigde het te zullen afstappen. Tot zijn verbazing en verbol- gendheid hield men hem met tegen. Geen generale repetitie des voor hem Hij moet zich echter tijdig bedacht heb ben. want, wanneer 's avonds de came ra's aan het draaien waren en de show bijna afwas, kwam Charles Trenet weer opdagen, Hij greep kwaarn naar een mi cro en zong twee lelijke liedjes, waaron der zijn lijfstuk 'La Mer'. Dit was echter helemaal niet voorzien in het schema Vlot was het hele geval dan ook met. Totaal contrasterend was de houding echter van Norman Wisdom, die vedette was in het door de B B.C op touw ge zette spektakel Twee dagen lang stu deerde hij ter plaatse zijn rol in en hij oogste een overweldigend succes. De roem is deze vakman van de showbusi ness niet naar het hoofd gestegen. NORMAN WISDOM W&StGTWGG/ S machines gereedschappen en materialen voor industrie en ambacht T6meUZ6n 'JZGirianOGI Axelsestraat 151 - Telefoon 01150-3328 - Ingang Dokweg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25