PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TREIN 8 PROCENT DUURDER PZC <^g) Vriend van Carlos in Athene gepakt MINI KRANT KANO VAN 4500 JAAR Samivoz wil verpleeghuis 'Werfkampen' van Rilland overplaatsen naar Goes JONGE TURK UITGEWEZEN Spectaculaire vondst in de Alblasserwaard Zie pagina 18 Naar verwacht september vandaag WESTDUITSE ANARCHIST POHLE Minister: 'Geen gevaar in eigen land' Vijftig min voor meer personeel sociale dienst Zilver voor Herman, brons voor Enith Wal-Russen pagina 12 219e jaargang no. 173 Vrijdag 23 juli 1976 (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG - De NS-tarieven zullen gemiddeld met 8 procent worden verhoogd, vrijwel zeker met ingang van 1 september. Een woordvoerder van NS heeft dit bevestigd, maar hij mocht geen mededeling doen over de structuur van de tariefsverhoging. Verwacht wordt dat minister Wester terp NS over één a twee weken zal laten we ten op welke tarieven de verhogingen het zwaarst zullen drukken. Op het ogenblik wordt hierover nog overlegd tussen verkeer en waterstaat en eco nomische zaken. Meteen verhoging van gemiddeld 8 pro cent blijft Westerterp onder de stijging ZUID-AFRIKA BEZORGD OVER GOUDPRIJS van de kosten voor het levensonder houd. die naar de verwachting van mi nister Lubbers voor dit jaar op circa 10 procent zal uitkomen. De tweede kamer had minister Westerterp vorig jaar ge vraagd de NS-taneven niet meer te ver hogen dan de prijsindex zou stijgen. Zaterdag, dinsdag en woensdag zijn Hondurese en Salvadoriaanse troepen slaags geraakt, zo heeft het Hondurese opperbevel donderdag in een in Tegu cigalpa uitgegeven communique be kendgemaakt. Het communique be schuldigt El Salvador van gewapende agressie' en van het gebruik van zware artillerie, dat laatste 'voor de eerste maal'. Bij de gevechten was een Hon durese soldaat bij de gevechten was een Hondurese soldaat gewond. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse minister van financiën Hor- wood en de directeur van de Zuidafri- kaanse Reservebank hebben woensdag de eerste stappen bekendgemaakt om de gevolgen van de dalende goudprijs tegen te gaan. De goudprijs viel dinsdag tot op 107,75 Amerikaanse dollar per ounce; hoewel hij woensdag weer tot boven de 110 dol- DEN HAAG (ANP) - Voor het verrich- lar steeg, groeit in Zuid-Afrika de be- (en van technische en administratieve POLITIE HEEFT WERK VOOR 800 JEUGDIGE WERKLOZEN zorgdheid. kribbig Het presidium van de CD A-fracties in de Zeeuwse staten stellen g.s. een aantal 'kribbige' vragen Inzake publikaties over de ruimtelijke ontwikkeling van Midden-Zeeland. PAGINA 3 arrestaties De Ierse politie heeft een reeks arresta ties verricht na de moord op de Britse ambassadeur in Dublin. boringen Het Rijksinstituut voor Natuurbeheer vindt dat er geen gasboringen meer moeten worden toegestaan in de Wad denzee. filmen Jos Stelling maakt film over het leven van Rembrandt; radio- en televisiepro gramma's; strips. deposito De Zuidafrikaanse regering voert ee: importdeposito van twintig procent ir beurs, financiën; ei SPORT PAGINA 11 zilver PAGINA 12 troef Montreal. Nederlandse hockeyteam schakelde Australische troef uil en ze gevierde met 2-1 PAGINA 13 tegenstand Montreal Ne< tegen sterke t PAGINA 15 schitterend taken zal depolitie binnenkort met 800 tijdelijke werkkrachten worden uit gebreid. Deze uitbreiding zal worden verwezenlijkt met de bij de geweste lijke arbeidsbureau's ingeschreven werkloze jongens van 15 tot 23 jaar. Dit is van de zijde van justitie meege deeld aan het Pvd A-kamerlid Kosto die hierover schriftelijke vragen had ge steld. Intussen wordt de werving van politie personeel voor de volle politietaak met kracht voortgezet. De hierbedoelde jeugdigen zullen allerlei hand- en span diensten kunnen verrichten waardoor het overige personeel meer tijd voor het uitoefenen van de eigen lijke taak beschikbaar krijgt. Als er on der die jeugdigen personen zijn die vol doen aan de eisen voor adspirant- politie-ambtenaar kunnen ze later, eventueel na bijscholing, op een van de opleidingsscholen worden geplaatst Voor deze tijdelijke werkgelegenheid komen ook meisjes in aanmerking, al dus dit antwoord. BERBERICH (Van onze 'correspondent) BONN - De Westduitse anarchist Rolf Pohle (34) is donderdag in het centrum van de Griekse hoofdstad Athene gearres teerd. Hij was in de Bondsrepubliek veroordeeld tot zes jaar en vijf maanden gevangenisstraf wegens het feit dat hij de Baader-Meinhofgroep van wapens had voorzien. Begin 1975 werd Pohle, die behoorde tot de meest gezochte Westduitse anarchisten, samen met vier anderen vrijgelaten en op eer vliegtuig naar de Volksrepubliek Yemen gezet. De Westduitse justitie was daartoe gedwongen door de ontvoerders van de Westberlijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz. Pohle is op 27 mei met een valse pas ken zijn identiteit worden vastges- uit Peru Griekenland binnengeko men. Na enige tijd op het eiland My- konos te hebben gezeten, ging hij op 13 juli naar Athene waar hij een ho telkamer betrok. Na enige tijd ver moedde de Griekse politie op basis van foto's dat het inderdaad om Rolf Pohle ging, en via Interpol gewaar schuwd vlogen twee Westduitse re chercheurs naar Athene. De voort vluchtige anarchist werd opgepakt (overigens nadat hij flink weerstand had geboden). Hoewel hij niet wilde zeggen wie hij in werkelijkheid was. kon met behulp van vingerafdruk- teld. Onderzocht wordt nu of Pohle iets heeft te maken met de gijzeling in Entebbe in Oeganda. Deze is im mers vanuit Athene voorbereid. Pohle geldt als vriend van de inter nationaal gezochte anarchist "Car los'. Berberich De in Berlijn gearresteerde Monika Berberich heeft tot nu toe geen en kele inlichting gegeven over de mo gelijke verblijfplaats van Inge Viett, Juliane Plandeck en Gabrjelle Roll- nick. Samen met Berberich, die lid, was van de Baader-Meinhofgroep, waren deze vrouwen - allen beho rend tot de Beweging van de 2e juni- op 7 juli ontsnapt uit de Westber lijnse vrouwengevangenis. Inmiddels zijn in verband met deze ontvluchting meer dan 1000 aanwij zingen van de bevolking ontvangen. De politie heeft 5000 nieuwe opspo ringsbiljetten met foto's van de drie vrouwen laten drukken. Via luid sprekerauto's. waarop meer dan le vensgrote portretten, wordt de be volking van West-Berlijn opgeroepen tot medewerking. Men wil vooral graag weten waar Monika Berberich de laatste tijd heeft gewoond. Tijdens het al meer dan 130 dagen durende Baader-Meinhofproces in Stuttgart verklaarde de in arrest zit tende Brigithe Mohnhaupt gisteren dat de 'Rote Armee Fraktion'.<beter bekend als de Baader-Meinhofgroep) in de zomer van 1972 van plan is ge weest de drie geallieerde stadscom- mandanten van West-Berlijn te ont voeren. Dit plan is echter opgegeven wegens de arrestatie van Andreas Baader (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Volgens waarnemend justitieminister Dc Gaay Fortman loopt de 19-jarige Turk C. Cengiz, die tevergeefs probeerde in Nederland de status van politiek vluchteling te krij gen. geen serieus gevaar in zijn vader land te worden vervolgd. Cengiz werd donderdagmiddag op het vliegtuig gezet, nadat hij 's ochtends een kort geding tegen de staat der Neder landen had verloren. Hij was het niet eens met de overheidsuitspraak dat Sy- risch orthodoxe christenen in Turkije 'niet voldoende gevaar lopen' om in Ne derland als politieke vluchteling te worden erkend. De president van de Haagse rechtbank stelde Cengiz in het ongelijk. Dc Gaay Fortman, die niet alleen justi tieminister Van Agt maar ook premier Den Uyl vervangt, heeft onmiddellijk na de uitspraak van de rechter besloten dat de Turk het land moest verlaten. Als premier ad interim zei hij donder dag op de wekelijkse persconferentie van de minister-president dat de posi tie van de Syrisch orthodoxe christe nen in Turkije door het ministerie van buitenlandse zaken uitvoerig is bestu deerd. Bij dat onderzoek was ook de Stichting Vluchtelingenhulp verte genwoordigd. De waarnemend minister van justitie wees erop dat Ceneiz zelf ook heeft ver klaard dat hij door autoriteiten met rust wordt gelaten. „Deze man staat geen le vensgevaar te duchten, evenmin ern stige overlast", aldus De Gaay Fort- Dat Nederland begin deze maand aan bijna 90 Syrisch orthodoxe christe nen uit Turkije wel een permanente verblijfsvergunning gaf. had volgens de minister 'humanitaire redenen'. Toen besloot de regering tegelijkertijd dat dit geen voorbeeld voor andere Turken mocht zijn. De meeste Turken van dc groep van on geveer 90 bevinden zich in Hengelo. De eersten vestigden zich daar ongeveer negen maanden geleden. MOLENAARSGRAAF (ANP) - Dr. L. P. Louwe Kooymans, conser vator van de pre-historische afdeling van het rijksmuseum van oudheden in Leiden, heeft in de Hazendonk bij Molenaarsgraaf bij Gorinchem spectaculaire vondsten gedaan uit de pre-historie. De gevonden voorwerpen stammen uit een periode van het laat- stenen tijdperk rond het jaar drieduizend voor Christus, waarover tot nu toe weinig of niets bekend was. Het is een van de belangrijk ste vindplaatsen in Noord-West-Europa. Een van de meest opval lende vondsten is een 4500 jaar oude boomstamkano (foto), die de conservator volgende week uit de grond wil halen. Even verderop in de grond stak een houten peddel. De kano is het pronkstuk Tijdens het miniheuze onderzoek werd anderhalve week geleden het eerste stukje van het oorspronkelijkzesmeter lange vaartuig blootgelegd. Thans is de eikenhouten boomstam voor het grootste gedeelte uitgegraven. De oudste kano. die in Ne derland werd gevonden, is die van Pesse in Drenthe. Deze stamt uit 6.500 voor Christus De kano in Hazendonk is on geveer 4500 jaar oud. De heer Louwe Kooymans verwacht nog meer belangrijke vondsten te doen van voorwerpen, die ertoe kunnen bijdra gen een nog beter beeld te krijgen van de pre-historische mensen die in de Alblas- senvaard hun nederzettingen hadden. De talloze potscherven, die de conserva tor met een groep studenten en scholie ren al heeft opgegraven, duiden op de vroegere aanwezigheid van de Michels- bergcuüuur, waarvan de eerste resten in Duitsland zijn gevonden. Het aarde werk bracht tevens aan het licht, dat er nog een andere vorm van beschaving is geweest die thans wordt aangeduid met de Hazeldonkculiuur Met de ruim 30.000 vondsten, die erin de afgelopen tien weken zijn gedaan, kan de heer Louwe Kooymans zich al een aardig beeld vormen van de bevolking die hier ooit heeft geleefd. Het waren volgens hem mensen, die jaagden op be vers en reeën. Er werd ook veel gevist. Zij legden voorraden appels en andere wilde vruchten aan en hadden akkers met graan. Ze beschikten over vee. De archeoloog heeft een kraal met een diameter van dertig meter gevonden. Binnen de houten palen werden de die ren gehouden. De pre-historische bewoners van de ha zendonk, van wie schedelresten zijn ge vonden, hadden stenen werktuigen. Een bijzondere vondst is een houten nap, de eerste uit deze periode in Nederland. De heer Louwe Kooymans verwacht to taal 40.000 voorwerpen naar boven te brengen voordat hij op 3 september met het opgraven stopt. Er zit nog veel meer onder de grond, maar deze voorwerpen kunnen weinig meer toevoegen aan het beeld dat men nu van de prehistorische mens in dit gebied heeft verkregen. De conservator zet zijn onderzoek, dat wordt gefinancierd door het Rijksmu seum in Leiden, voort in een gebied ten noorden van Rotterdam waar onlangs al enkele sporen uit dezelfde tijd zijn aangetroffen. In het buitenland is al grote belangstel ling getoond voor de opgravingen in Hazendonk, die vrij zeldzaam zijn. DEN HAAG - Staatssecretaris Polak van binnenlandse zaken is van plan om 50 miljoen gulden van de begroting-'77 van het gemeentefonds te bestemmen vooreen taakverlichting van de sociale diensten. Zoals bekend kampen met name de diensten van de grote(re) ste den met een nijpend personeelstekort. Ook dit jaar kregen de sociale diensten al een eenmalige uitkering, en wel uit de werkgelegenheidspot van minister Boersma. Binnenlandse zaken neemt nu die speciale tegemoetkoming in 1977 voor ziin rekening. 'ONDERBRENGEN IN GEBOUW ZIEKENHUIS BEVELAND-ZUID" BRUSSEL (ANP) - De Europese com missie, het 'dagelijkse bestuur' van de E.G.. heeft besloot tegen Frankrijk. Duitsland. Italië en het Verenigd Ko ninkrijk in principe een juridische procedure voor het Europese hof te Luxemburg te beginnen. Volgens de commissie hebben deze lan den het Europese verdrag geschonden door onderling met de Verenigde Staten en Japan bepaalde criteria voor de toe kenning van exportkredieten af te spre ken DOEL: TOTAAL VOORZIENINGEN CIRCUIT GOES - De stichting Samivoz is van plan het psycho geriatrische verpleeghuis 'de Werfkampen' - voor geestelijk gestoorde bejaarden - in Rilland-Bath over te plaatsen naar Goes. Het ligt in de bedoe ling de vrijkomende ruimten van ziekenhuis de Bevelanden- zuid (het vroegere St.-Joanna: aan de Kloetingseweg in Goes te gaan gebruiken. De uitvoer ing van het plan hangt in be langrijke mate af van het tijd stip waarop Bevelanden-Zuid vrijkomt. Dokter W. Griep. geneesheer directeur van de Werfkampen, ver wacht dat er tussen de vijf tot tien jaar mee gemoeid zal zijn, voor de over plaatsing een feit is. Eerst moet name lijk ziekenhuis de Bevelanden-noord worden uitgebreid, zodat het gebouw Bevelanden-zuid als ziekenhuis kan worden afgestoten. Daarna pas kan de inrichting tot verpleeghuis voor gees telijk gestoorde bejaarden beginnen. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft in beginsel met de plannen ingestemd Vooruitlopende op de verplaatsing wil Samivoz (stichting samenwerkende in stituten voor zorgverlening t alvast in de boomgaard achter het beddenhuis van Bevelanden-zuid, een aantal woonvor men opzetten voor gehandicapten dn hoofdzaak sociaal-gehandicapten). Het plan hiervoor - een primeur voor Zee land - wordt ontwikkeld door de Neder landse stichting voor aangepaste woon vormen. Het juiste aantal wooneenhe den dat op het boomgaardterrein - on geveer 1.3 hectare groot - moet komen, staat nog niet geheel vast „In overleg met de gemeente Goes gaan we na hoe veel en welke soort woonvormen er pre cies nodig zijn", zegt dokter Gnep. Uiteindelijk moet er aan de Goese Kloe tingseweg een totaal-voorzieningen circuit ontstaan, met als onderdelen: het verzorgingshuis St -Maarten in de Groe 64 plaatsen), het verpleeghuis voor somatisch zieken Maria Terweel (65 plaatsenmet de daaraan verbonden dagverpleging (momenteel 30 patiën ten), het verpleeghuis voor demente be jaarden de Werfkampen (110 plaatsen) en de aangepaste wooneenheden „De mensen moeten van ons de gerantie kunnen hebben dat ze niet meer uit het circuit hoeven als ze er eenmaal inzit ten. Voor Iedere situatie is dan als het ware een aangepaste vorm aanwezig", stelt de heer Griep. „Waar meer verzor ging nodig is, geef je die en waar minder, geef je minder. Het postpakket-idee wordt voorkomen". De Werfkampen is onderdeel van de St-Martinusstichting. die behoort tot Samivoz. Het gebouw in Rilland-Bath - een leegstaand klooster - is in 1967 in gebruik genomen als verpleeghuis voor geestelijk gestoorde bejaarden Later is er een nieuwe vleugel aangebouwd. De opzet was aanvankelijk aan 1331 plaats te bieden. Dat kon niet verwezen lijkt worden, omdat er een aantal dag verblijven moest komen. Het werden tenslotte 110 patiënten, die door 108 personeelsleden verzorgd worden. Accommodatie Als voornaamste redenen voor de overplaatsing naar Goes noemt dokter Griep de accommodatie en de ligging aan de rand van het verzorgingsge bied. „De accommodatie is niet meer aangepast aan de huidige eisen. De in zichten zijn erg veranderd. Als we in Rilland zouden blijven, dan zou op knappen en verbouwen nodig zijn. Van dc 110 patiënten liggen er misschien 10 steeds in bed. Dagelijks circuleren er dus 100 mensen. Daarvoor is overdag- Slot zie paeina 4 kolom 5) MONTREAL - Nederland is donder dag weer bijzonder succesvol ge weest op de olympische spelen. Her man Ponsteen droeg de tweede me daille aan een zilveren plak. be haald in de individuele achtervol ging wielrennen. Enith Brigitha voegde er diep in de nacht nog eeii derde medaille bii: ze behaalde brons op de 200 meter vrije slaa. (Zie ook pagina II)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1