Jos Stelling maakt film over leven van Rembrandt nc/r. Panda en de meester-flinkerd Asterix en de Gothen MET BROER FRANS IN DE TITELROL televisie Contrast Cor ter Brugge radio VRIJDAG 23 JULI 1976 UTRECHT - Een droom die een recht geaard kunstverslaggever zijn leven lang vergeefs kan blijven koesteren, ging vorige week in vervulling: een in terview maken met Rembrandt. We troffen de meester in zijn Utrechtse ate lier, bezig een schilderstuk op te zetten dat er al veelbelovend uitziet. Hij ver telt dat het De Staalmeesters zal gaan heten. Een rare naam. Overdag houdt Rembrandt zich door gaans onledig op het Instituut voor An- tropobiologie. waar hij publikaties illus treert. maquettes bouwt en exposities inricht. Hij laat zich daar meestal aan spreken als Frans Stelling en is dan be reid toe te geven dat hij een broer is van Jos Stelling, de Utrechtse cineast die wereldnaam maakte met op talrijke in ternationale festivals vertoonde verfil mingen van de middelnederlandse to neelwerken Mariken van Nieumeghen en Elckerlyc. De volgende film van Jos Stelling zal het leven van Rembrandt van Rijn tot onderwerp hebben en broer Frans was een voor de handliggende keuze voor de hoofdrol. Frans Stelling: ..We hadden al in 1968 ooit eens een film samen gemaakt. Es say heette die. Overeen kunstenaar. Die film had hij helemaal gemaakt op my. ik speelde er mezelf in. Ik wilde graag nog eens onder regie van Jos spelen en zeker in deze Rembrandt-rol had ik erg veel zin. Ik ben dus zelf kunstschilder. Ik heb dezelfde leeftijd als Rembrandt in de film. Ik lijk ook een beetje op hem. ik heb ook zo'n neusje, zo'n doppie. Hij was ook ongeveer van mijn lengte, betrekkelijk klein feitelijk. Ik dacht vroeger altijd dat het zo'n beer van een vent was, met handen als koleschoppen. Maar hij maaktop zijn zelfportretten alleen maar zo'n forse indruk door die weelderige ze ventiende eeuwse kledij. Een verschil met Rembrandt was wel dat hij bruine ogen had en ik blauwe. Ik krijg nu ge kleurde contactlenzen in". - Je hebt ook in Elckerlyc en Mariken meegespeeld0 „Ik speelde in Elckerlyc die monnik die in Elckerlycs kleren terechtkomt en door het gepeupel in elkaar wordt ge slagen. Toen ben ik wel geschrokken. Je had daar die kloostermuur en ik stond in de tuin terwijl men my dus aan de andere kant van de poort stond op te wachten. Jos zegt van tevoren tegen mij: „Je gaat gewoon die deur door en er gebeurt niks!" Maar hij had er daarbui ten een stel mensen uit een naburig zwakzinnigengesticht tussen staan en die lui stonden vooraan. Ik hoor over die muur heen Jos tegen het gepeupel zeg gen: „Sla maar. sla hem maar gewoon". Nou. ik schrok me dood. ik dacht, daar kom ik nooit levend doorheen. Maar ja, dan doe je dat toch in een soort trance. •En het liep goed af. Maar ik was bijna weggelopen Manken „In Mariken was ik de rijke jongen die geen aalmoes wilde geven. Ik had ge woon bij de opnamen wat staan toekij ken, toen Jos in één keer zegt: „Hé joh, trek even dat pak aan". En toen werd ik dus gewurgd door de bedelaars... Enfin, Rembrandt is een wat rustiger soort film. godzijdank". - Het acteren m Rembrandt zou moei lijker moeten zijn omdat Jos nu veel langere scènes gaat maken. ..Er komen nu meer lange scènes ja. Maar ook nog veel erg korte. Er komt gewoon meer afwisseling. Jos werkt nu veel strakker op een draaiboek. Maar ook mcc als decorontwerperen hij ver klaart juist de laatste hand te hebben gelegd aan de grafzerk van Titus. Zon dag zal die in de Utrechtse Buurkerk komen te liggen en Frans zal er zelf als Rembrandt bij staan te treuren. Als le verancier van Rembrandt-kopieën is hij een perfectionist. „Ik heb een portret, gemaakt van Saskia met die grote hoed Het was nog niet zo lekker van kleur. Het leek wel. maar ik was nog niet tevreden Ik vergeet bij zoiets dat het maar voor een film is Maar dan zegt Jos dat hel allang goed genoeg is Want je ziet het straks maai heel even. terloops, net lang genoeg om het te herkennen. En met wat filteren hebben ze die kleur ook zo perfect in orde - Helpt het bestuderen en kopiëren van Rembrandts schilderijen bij het spelen van zijn personage? „Nee. helemaal niet, Het is wel zo dat. ik me in Rembrandt inleef om de kopieën te maken. Als je een beetje kunt teke nen. je neemt er de tijd voor en je gaat het doek inkaderen, dan kan iedereen een redelijk lijkende Rembrandt nama ken Maar die Staalmeesters bijvoor beeld. komt in beeld als hij veronder steld wordt nog niet af te zijn Dan dien ik me er rekenschap van te geven, hoe het doek kan zijn opgezet, met nog zichtbare correcties eventueel Dus be gin ik in zo'n geval met de composities het acteren in Rembrandt gaat me ge makkelijk af. Ik voel Jos snel aan en hij weet precies met mij, wat de mogelijk heden zijn, ook om die reden heeft hij me voor Rembrandt gekozen. Hij trekt bij voorbeeld een bepaald gezicht, waarvan hij weet dat hij er als reactie van mij een heel ander gezicht op zal krijgen Maar dat andere gezicht was dan ook wat hij moest hebben". „Spelen in een film is iets heel anders dan toneelspelen, het gaat me gemakke lijk af. Als je even met uitkomt, moet je kunnen improviseren in verband met dat dure materiaal da t anders voor niets verschoten wordt. Ik krijg weliswaar twee weken voor de opnamen al mijn tekst toegestuurd, maar ik hoef niet veel van buiten te leren of zo Jos heeft liever da t hij kort voor de opnamen uitlegt wat de bedoeling is en dat je je dan ter plekke inleeft. Ik heb ook niet zoveel dialoog, hooguit drie of vier zinnetjes per scène. Andere rollen hebben in ver houding veel meer tekst". „Maar de lengte van sommige scènes en het feit dat Rembrandt hoofdzakelijk een interieurfilm wordt, betekent in vergelijking met de vorige films wel een verschil in de wijze waarop er gedraaid wordt. Men is vaak urenlang bezig met uitlichten. Men doet vaak drie instellin gen per dag, tegen destijds twaalf bij Mariken. En omdat er alleen in de wee- keindes wordt gedraaid, betekent dat er hele lange dagen worden gemaakt, soms tot half vijf in de ochtend". Jaloers „Ik weet overigens weinig af van die technische kanten. Ik kan niet eens fo to's maken. Ik ben wel eens jaloers op Jos dat hij dat allemaal kan. Ik zit nou vaak zo lang te ploeteren op één prentje, één schilderijtje. Film heeft zo veel meer mogelijkheden. Ik vind hel een erg belangrijke vorm van kunst vooral in deze tijd". - Zou je het soort film van Jos zelf willen maken? „Ja. die richting wel, realistische films Geen surrealistische toestanden. Kos tuumfilms ook. Ik heb het Jos wel eens voorgesteld, maar erg enthousiast was hij niet. „Ben je belazerd", zei hij. „weet je wel wat daar allemaal voor komt kij ken, scenario's schrijven en alles". Ja dat had ik dan ook samen met hem wil len doen. Ik vind het zelf ook wel eng hoor. vanwege al die technische toe standen. De camera die kruipt tussen jou, je onderwerp en het resultaat. Ik teken ook liever met een houtskooltje als dat ik ga etsen. Ik heb liever een zo direct mogelijk contact met hetgeen ik wil beleven Het liefst zou ik viool willen kunnen spelen, dan kun je helemaal rechtstreeks je emoties vertolken „Ach. die dingen hou je toch: in de tijd dat ik in Tilburg-aan de academie stu deerde viel het me op dat die lui van de muziekschool altijd overal op zaten te tekenen, op borden en op de muren. Terwijl ze bij ons, als ze even de kans kregen, juist weer naar een gitaar of een fluit grepen". - Heb je hetgevoel iets van jezelfkwijt te kunnen in het spelen van Rembrandt? „Die ruimte is er wel, maar veel is het niet. Vind ik ook wel jammer. Maar het is begrijpelijk. De regisseur maakt tens lotte de film en die heeft op een zeker moment bij een bepaalde scene er ook al de muziek en andere dingen bij in zijn hoofd". Behalve als hoofdrolspeler werkt Frans Stelling aan de film Rembrandt Frans Stelling als Rembrandt 22.15 Tele vizier Magazine 22.55 Help een klant NOS 23.25 Journaal. NEDERLAND-1 BELGIE-NEDERLAND NOS 17.30 Olympische Spelen 18.55 Journaal VARA 19.05 McMillan en vrouw 20.40 Experimenten op het koraalrif 21.25 Chapi Chapo NOS 21,35 Journaal 21.50 Reportages Olympische Spelen 23.00 Journaal 17.00 Olympische Spelen. 19.00 Journaal en weerb. 19.25 Olympische Spelen. 22.40 Godsdienstige uitzending. 23.10 Journ. 23.20-00.15 Olympische Spelen. FRANSTALIGE PROGRAMMA'S NEDERLAND-2 NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop NOS 20.00 Journaal AVRO 20.25 AVRO's puzzel-uu 21.25 De onzichtbare m 16.45 Kleuterprogr. 17.15 Olympische Spelen 18.45 Le village englouti, tv-serie. 19.00 Regionaal progr. 19.11 Weerb. 19.15 Journ. 19.30 Olympische Spelen 121.45 of 22.00 Journ.). 23.00 Journ. FRANKRIJK-RIJSEL 11.30 Midi première. 11.57-12.35 Journaal 16.00 Olympi sche Spelen. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Reg. act. 18.40 Voor de vrouw. 18.47 Le village englouti 19 00 Journaal. 19 30 Un monsieur qui attend, spel van Emlvn Williams 21 40 Arcana, kennis van de muziek. 22.20-22 35 nieuws. McMillan NED. 1, 19.05 uur Een trieste gebeurtenis deze keer in de Vara-serie 'McMillan en vrouw'. De aflevering is dan ook getiteld Treurmuziek voor de bruid'. Mac en zijn vrouw Sally gaan naar de bruiloft van de bevnende Franse inspecteur Jacques Amaud, ondanks het feit. dat Mac voordien bedreigigingen heeft ontvangen, dat er een aanslag op zijn leven zal worden gepleegd. De aanslag wordt ook inderdaag ge pleegd. maar niet Mac wordt er het slachtoffer van, maar de bruid Mag gie, die dodelijk wordt getroffen door een kogel. De vader van de bruid zet McMillan onderdruk om moord zo snel mogelijk op te lossen. Puzzeluur NED2, 20.25 uur De A vro-lelevisie verzorgt vanavond wederom een uitzending van 'Avro's PuzzeluurDe volgende kandidaten zullen hun krachten met elkaar me ten: mevrouw Nellie Hofman uit Vlaardingen. mevrouw Leida Vne- zema uit Arnhem, de heer Rob Orsel uit Zaandam en de heer Gerard Ceelen uit Nijmegen De kandidaten zullen bij het spelletje 'Telecross' ter zijde worden gestaan door een pan- nel, bestaande uit, Marijke Merc- kens, Ronnie Bierman, Rijk de Gooyer en Ruud ter Weijden. Spel leider is Fred Oster. Onzichtbare man NED. 2; 21.25 uur De aflevering die de Avro-tv uitzendt van de serie 'De onzichtbare man', is getiteld 'Alleen met de ogen'. Het verhaal gaat over een zekere Paula Simon, die een hoge functie bekleedt bij de regering en dieer van verdacht wordt geheime gegevens in ver keerde handen te hebben gespeeld. Maar het levert nogal problemen op om dergelijke vermoedens te bewij zen. want de betrokken gegevens moeten wel zo geheim mogelijk blij ven Dan Westin ide onzichtbare man) krijgt de opdracht om het be wijs te leveren. Zijn vrouw Kale weet door te dringen in het bureau van Paula door naar een functie op die afdeling te solliciteren Ze wordt aangenomen, maar het blijft moeilijk om Paula te betrappen. Ze krijgt argwaan. Help een klant NED. 2, 22.55 uur 'Twee zielen.één gedachte', heet de aflevering die de Avro vanavond uit zendt in de serie 'Help een klant'. De klant is koning, maar kan ook het slachtoffer worden van de verkoper. Het is dan ook zaak. zo wordt in deze aflevering naar voren gebracht, dat er tussen klant en verkopereen con tact bestaat, dat resulteert in een wederzijds vertrouwen De verkoper moetzoveel sympathie voor de klant opbrengen, dat hij hem zelfs wil be houden voor een miskoop, ook al gaat dat ten koste van de omzet. Spelen Wie gehinderd wordt door uitzendin gen als "McMillan en vrouw'. 'Expe rimenten op het koraalrif en 'Chapi Chapo' op Nederland 1. kan beter di rect afstemmen op de Vlaamse tele visie. daar beginnen om 17 00 uur de reportages over de Olympische Spe len en daar gaat men mee door - met slechts korte onderbrekingen voor journaal en een rk-uitzending- tot diep in de nacht. Om slaap van te krijgen. te schetsen en daar de figuren in te plaatsen, zoals ik zelf ook een groep sportret zou maken Ik heb wel hei ge voel dat ik zo Rembrandt beter leer kennen, maar ik kan niet zeggen dut me dat helpt bij het acteren In de film voel ik me toch nauwelijks meer als een zet stuk" „Dit werk heeft er wel toe geleid dat ik Rembrandt meer ben gaan bewonderen dan ik vroeger deed Ik was altijd veel meer geïnteresseerd in het werk van Van Gogh. Maar vooral voor Rem brandts tekenwerk is mijn respect enorm toegenomen De wijze waarop hij achtergronden invult en mee laat spe len, de manier waarop hij kijkrichtingen een rol geefl in de compositie Zijn te kenstijl is in zijn latere jaren ook groffei heel modern geworden, zeker voor die tijd Zijn eigen leerlingen dach ten dat de meester aan het aftakelen was". - Verlopen de opnamen voorspoedig? „We zitten op schema en hebben nu zo'n veertig procent achter de rug. Ik heb rushes gezien, maar gewoon series koud achter elkaar en sommige drie keer Dan schrik je wel Het ziet er nog hard uit, je hebt geen houvast, dat komt pas na de montage En je denkt wat zou ervan ge bruikt gaan worden? Voor iemand als Ate de Jong die dat allemaal moet gaan monteren, daar heb ik een mateloze be wondering voor. Dat vind ik een van de knapste dingen van het hele filmen. Ik wou dat ik liet kon" KRO-IV MAAKT JEUGDSERIE IX IXDOXESIE HILVERSUM - Op 3 juli startte in In donesië een ploeg van deKRO-tclevisie met de verfilming van een nieuwe 13- delige jeugdserie: „De kris Pusaka". Het verhaal werd geschreven door An ton Quintana. Bram van Eikel staat voor de regie. De opnames voor de serie, waarin een kris geladen met mystieke eigenschap pen van ..goed en „kwaadcentraal siaat. verlopen gunstig en in opperbeste stemming. Aanvankelijk zag het daar niet naar uit. Zo stond nog heel wat technische apparatuur op de avond voorde eerste draaidag in Signapore op verscheping te wachten. Maar toch kon op 3 juli begonnen worden met de start van de serie Hoofdrolspeler is Willem Nijholt. die zijn hart ophaalt in zijn ivroegere" vaderland Zijn Bahasa- Indonesisch wordt met de dag beter. Andere meespelenden zijn' Peter Aryans idie inmiddels alweer !s terug gekeerd in Nederland) en Enk van t Wout, beter bekend misschien als Arïs- tides in de serie Q en Q' Enkele maanden geleden was Bram van Erkel driftig op zoek naar de spreek woordelijke speld in de hooiberg. Er moest namelijk een meisje van zo'n 14, 15 jaar worden gevonden dat, en Neder lands sprak en Bahasa-Indonesisch. Verder moester ook sprake zijn van enig acteertalent. Dat meisje is inmiddels gevonden. Navraag bij de KRO leerde evenwel dat haar naam met mag worden vrijgege ven. „omdat de ouders daar geen pnjs op stellenWanneer de serie op de beeldbuis verschijnt is de kans groot da t. dan ook haar naam niet by de aftiteling zal verschijnen radio en tv schilderijen gouaches monotype plastiken Zaterdag 24 juli t/m dinsdag 3 aug. balans 19 middelburg telefoon 01180-26775 HILVERSUM-1 VRIJDAG 12.00 iSi Grammofoonmuz. (12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 Echo). 13.00 (S) In de tuin van.gesprek. 14.00 (S) Zomer '76 (15.30 Nws.). 16.00 (S) Jacques van Kol lenburg: muzikaal spreekuur. 17.00 (S) Vakantietips voor kinderen. 17.30 Nws. 17.32 (S) Echo magazine. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Marktberichten. 18.55 (S) Zomaarstereo. 19 30 <S) Edwin, platen en swingen. 20.00 iS) In antwoord op uw schrijven. 22.00 Reisoogst. 22.25 Over weging. 22 30 Nws. 22.40 SMet het volle verstand. 23.55-24.00 Nws. ZATERDAG VARA: 7.00 Nws. 7.02 <S) ZO. 7.3( Nws. 7 40 Dingen van de dag. 7.53 (S Z.0.8.30 Nws. 8 36 Gym. voor de huisvr 8.45 (S) Z O. 10.30 Nws. 10.33 De Coer Flink show. 11.00 (S) Een boeketje was ik maar nooit getrouwd. 11.30 (S) De proeftuin. Oeververbinding Westersehelde in uitzending van Symbiose HILVERSUM- De Stichting Symbiose besteed vanmiddag -vrijdag- in een radio-uitzending aandacht aan de vaste oeververbinding over de Wees- terschelde. De uitzending is van 17.45 uur tot 17.55 uur te beluisteren via Hil versum II. In de ui tzending komen onder andere de heren drs. M C. Verburg, voorzitter van de Stichting Vaste Oeververbinding, en C V. van Leuven, directeur van de stich ting Gemeenschapswerk Hulst aan het woord over de geïsoleerde situatie van Zeeuwsxh-Vlaanderen ten opzichte van zowel Nederland als Belgié. De uitzen ding is samengesteld en geregisseerd door Jos Withagen uit Utrecht. Ontbijt/soos. (8.00 Nws. 8.11 Aktua 1 9.35-9.40 Waterst.) 10.00 Tlen-om. 10.30 Aktua-sport (11.00 Nws.) 11.30 Wegwe- HILVERSUM-2 HILVERSUM-3 VRIJDAG 12.30 Toerismo. OVERHEIDSVOOR LICHTING 12.49 Uitzending voor de landbouw. 13.00 Nws. NCRV: 13.10 Hiei en nu. NOS 13.30 Vonken onder de as. 13.45 Onder de Groene Lindeoude lied jes en balladen. 14.00 Aspekten van de kamermuziek. 15.00 Zoeklicht op Neder land, regionale zaken. (16.00 Nws.). 16.3C Kijk op buitenland. VPRO: 17.00 Welin gelichte kringen. 17.45 SYMBIOSE. 17.55 Med. VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Em bargo. NOS: 20.00 Nws. 20.05 (S) Euro pees concertpodium. 21.30 NOS- cultuur. 22.30 Gamma van Alpha en Be ta, nieuws uit de wereld van wetenschap en technologie 23.00 (S) Met het oog op morgen. 23.05 Aktualiteitenoverz. Radio-tv. 23.20 Den Haag vandaag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan. 23.55-24.00 Nws. ZATERDAG TROS: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 VRIJDAG 12.03 (S) De Hugo van Gelderenshow. NCRV: 13.30 <S> Pop-kontakt. NOS 15.30 (S) Hitmeesters. 17.03 (2) Olympi sche Spelen. AVRO: 05.02-07.00 (S) Con tinu de nacht door. ZATERDAG NOS: 7.02 Samenvatting Olympische Spelen. NCRV: 7.20 (S) Happy Sound 7.55 Eeerlijk gezegd. 8.03 (S) Pop- Station. 10.03 (S) Muziek bij de koffie (11.03 Hollands kwartiertje, 11.15 Strictly country style). HILVERSUM-4 VRIJDAG 12.00 iS) Onbekend. EO: 13.00 (S Klank spiegel. 14.00 Nws. 14.02 (S) Beethoven's klinkende kleinigheden. VPRO: 15.00 17.00 (S) Muziek op vire. ZATERDAG AVRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Reveille. 9.00 Nws. 9.02 (Si AVRO-thema. 9.20 Klass. pianomuz. 9.40 (S) In de wetenschap dat..., 10.00 (S) Radio Kamerorkest en solisten. 11.45 Trad. EVEN PUZZELEN „Ik had u hier niet verwacht!" zei Panda, toen hij het oude vrouwtje genaderd was. „U durfde toch niet te reizen? Daarom gaf u mij het kado'tje voor uw kleinzoon mee, dacht ik." „Dat is ook zo mijn jongen," antwoordde het oudje. „Maar ik heb het toch maar gewaagd, omdat ik het jochie zo graag weer eens wil zien na al die jaren. Heb je my n pre sentje voor hem nog0 Geef het maar te rug, dan kan ik het hem zelf geven." Panda wilde juist het dasje afdoen, toen Pam plotseling achter hem wees. „Daar riep hy. Kijk uit! Zwarte Zwier!" Toen Panda zich omdraaide, zag hy" inder daad het hoofd van de spion uit het struikgewas steken, en dat maakte hem erg ongerust. „Geef my dat dasje nu maar." zei het vrouwtje. „Ik zie datje het druk hebt-en ik wil je echt niet storen." Het zie datje het druk hebt - en ik wil je echt niet storen." Het zag er inderdaad naar uit, dat ze het druk zouden krijgen - want Pam Horizontaal: 1 telwoord, 4. speelgoed: 7. verlegenheid; 10. onvruchtbaarheid: 12. hijswerktuig; 13. Nationaal Indone sisch Leger; 15. water in Friesland; 16. dieregeluid; 17. knaagdier; 19. bezitt. vnw.; 20. pers. vnw.; 21. flodderen; 23. lengtemaat; 24. achter; 25. bloem; 26. ri vier in Nw-Zeeland; 30. van een vroegere dagtekening voorzien; 33. turkse titel; 34. lokspijs; 35. loot. Vertikaal: 1. Europeaan; 2. woning die een enkele etage beslaat; 3. deel v. d. hals; 4. bewerkte kant; 5. reeds; 6. Chi nese maat; 7. hersteld: 8. gelaatstrek ken; 9. rivier in Ghana; 11. muzieknoot; 14. straatventers; 16. hamer; 18. kort ogenblik; '22. genoeg; 25. plaats in Oos tenrijk; 27. muzieknoot: 28. roem; 29. in terest; 31. kindergeluid; 32. water in N.-Brabant. Oplossing vorige puzzel. Grote "Celefiaic. "De gevangenen liebbcn een laalale we na ze willen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16