Nederlandse atleten starten tegen sterke tegenstanders FIN LASSE VIREN BLIJFT HET NOG STEEDS ERG GEHEIMZINNIG HOUDEN Tegen Russische schoolslaggeweld was geen Oostduits kruid gewassen REKENING GEHOUDEN MET WENSEN 'ORANJEKLANTEN' PZC/s RENNERS GEBRUIKTEN ANABOLE STER0IDEN NIKOLAI ANDRIANOVSLAAGTWEL Verspringen, 800 en 1500 m. Spelen op radio en televisie Eltjo Schutter vooruit gaat 'Wat is er eigenlijk met Jos Hermens aan de hand?' IAAF milder tegen doping- gebruikers Ruiters verkenden het springterrein Basketballers VS kloppen Joego's VRIJDAG 23^JULJ__1_976_ (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - „Geef mij naar wat bekende jongens in ie serie. Ze mogen dan sterk zijn, maar je weet dan in elk geval op wie je moet lopen". „Het liefst heb ik een Brit in de serie. De Engelsen voelen er wel voor om tempo te ma ken. Dat heb ik nodig". Dit was het „wensenpakket" van Evert Hoving en Jos Hermens die vandaag (vrij dag) op de eerste dag van het atletiektoernooi samen met verspringster Ciska Jansen - voor haar is er bij welslagen onmiddellijk de finale - moe ten proberen op de 800 en 10.000 meter de eerste ronde te overleven. Bij de loting werd er rekening mee gehouden met de wensen van de twee Nederlandse atleten, want Evert Ho ving ontmoet bekende .jongens" als de Westduitser Wellmann en de Tsje chische routinier Plachy. Een sterk duo. waartegen Evert Hoving het on getwijfeld moeilijk zal krijgen, al moet het voor de in Groningen stu derende atleet uit de Noordoostpol der een geruststelling zijn. dat er verder niet zoveel kapers op de kust zijn voor de eerste twee plaatsen, die rechtstreeks plaatsing betekenen bij de laatste zestien. Met uitzondering van de Brit O'vett lijken Hasler (Liechtenstein). New man (Jamaica), Gomez (Nicaragua), en de Surinamer Roy Bottse (nog steeds lid van het Utrechtse Phoe nix) in staat de Nederlander te be dreigen. Evert Hoving, die dit seizoen 1.47.2 liep, heeft bovendien nog de mogelijkheid om zich via een snelle tijd te plaatsen, wanneer hij niet slaagt een eerste of tweede plaats te bereiken. Het is dan wel zaak om voor een snelle race te zorgen, want slechts de snelste vier van de zes se ries komen in aanmerking om zich te scharen bij de eerste twee van elke heat. ..Ik heb echt zin om er lekker voor te knokken", was de reactie van Evert Hoving. „Voor het overige is er niets van te zeggen. Ik moet bij de sterke jongens in de buurt blijven en als het nodig is zelf voor een hoog tempo zorgen Ik hoop hier de opgaande lijn van de laatste weken door te trekken. Er zijn kansen, maar het gaat ver schrikkelijk hard op dit nummer. Daarbij komt nog. dat - als ik het haal - zaterdag al de halve en zondag de finale wordt gehouden. Maar laten we eerst maar proberen de series te overleven". zegt Evert Hoving, die na het weekend ovengens nog de 1500 meter te wachten staat. Jos Hermens mag niet ontevreden zijn met de loting, al komt hij nie mand minder tegen dan de Portu- Jos Hermens Ciska Janssen de Columbiaan Mora. Hoewel de Amerikaan Mendoza en de Fin Vainio voor verrassingen kunnen zorgen, mag verwacht worden - ze ker nu de Belg Lismont zo goed als zeker niet zal starten dat Hermens met Mora. Lopez en Ford zal over gaan naar de finale. Ook voor de sinds afgelopen dinsdag in het olympisch dorp wonende Jos Hermens is er nog een „ontsnap pingsclausule". want naast de twaalf rechtstreeks te veroveren plaatsen zijn er nog drie finaleplaatsen te ver delen onder degenen, die in de drie series de snelste tijden scoren. Ook Hermens wacht nog een tweede olympisch optreden omdat hij nu de- gees Lopez, die met 27.45.8 heel lang de wereldranglijst aanvoerde om een maand geleden onttroond te worden door Lasse Viren In top vorm De Nijmegenaar tilt er niet zwaar aan. dat hij dit seizoen geen toptijd op deze tien kilometer heeft staan. Hij voelt zich in topvorm, hetgeen dus de vorm moet zijn van vorig jaar, toen hij tot een tijd van 27.46,5 in staat was. Een tijd, die hem dit jaar een derde plaats op de seizoen wereldranglijst zou hebben opgele verd. Duidelijk vóór de Brit Be rnard Ford, de Fransman Gomez en finitlef heefl besloten zich volgende week aan de marathon te wagen Vrijdag een ..volle bak" dus voor de kleine Nederlandse atletiekafvaar- diging. want verspringster Ciska Jansen werkt op één dag de kwalifi catie en - bij succes - de finale af De Amsterdamse is vol goede moed. al beseft ze. dat er tegen met name het Oostduitse en Russische geweld nauwelijks is op te boksen Toch is voor een Ciska Jansen in topvorm een goede klassering mogelijk. De absolute verspringtop vormt een se lect groepje, waar achter een behoor lijke kloof opdoemt met een grotere groep v .rspringsters. waarin de on derlinge verschillen minimaal zijn. sport 13 MONTREAL-'76 VLISSINGEN -De Olympische spelen zijn vandaag (vrijdag) op de volgende tijdstippen via de televisie en radio te zien en te beluisteren: TELEVISIE 17.30-18.50 Ned I Samenvattingen van o.m. turnen, gewichtheffen, zeilen. 21.50-00.30 Ned. I Idem roeien, atle tiek. wielrennen. RADIO HILVERSUM III: van 17.00 uut tot 05.00 uur Olympische reportages, be schouwingen. intervieuws en com mentaren. Van 07.02 tot 07.20 uur Olympisch Journaal, een samenvat ting van de vorige nacht. MONTREAL - Dokter Daniels, de su pervisor van de Belgische medische staf in Montreal, heeft in een interview verklaard dat de vier Belgische ren ners, die afgelopen zondag hebben deelgenomen aan de 100 km ploegen tijdrit, geluk hebben gehad dat zij niet voor de dopingcontrole hoefden op te draven. Volgens de Belgische arts heb ben enkele coureurs anabole steroiden gebruikt. In de Belgische wielerploeg is door deze ontboezeming grote consternatie ont- MONTREAL - Lasse Viren is niets ver anderd. Nog steeds is de zwak bebaarde tweevoudige olympische kampioen van Munchen onherkenbaar als je hem in „burger" te spreken krijgt. Niets, maar dan ook helemaal niets is terug te vinden van de strijdlust, de cxplosivi- teit, die de donderdag (22 juli) 27 jaar Lasse Viren wordende Fin tijdens een race aan de dag kan leggen. Dat was vier jaar gele den al zo toen Viren na zijn verbluf fende 10 kilometer belaagd werd door de pers, die vooral wilde weten hoe Vi ren het had gepresteerd om ondanks een val toch nog het goud te grijpen. Het antwoord van de Fin luidde onge veer: „Gewoon opslaan en verder gaan-'. Rond Lasse Viren bleef ook in Munchen. waar hij bovendien de 5000 meter won, een geheimzinnige sfeer hangen, die ook daarna niet verdween. Integendeel zelfs, want na de Spelen van '72 hoorde vrijwel niemand meer wat van de snelle poli tieman. Twee jaar geleden ln Rome. bij de Europese kampioenschappen, dook hij nog wel op, maar had daar alle moeite om net voor Jos Hermens op de vijf kilometer brons te veroveren. Totdat dan op 23 juni van dit jaar de mysterieuze Viren in Helsinki plotseling de beste wereldseizoenprestatie op de 10 kilometer scoorde met een flonke rende 27.42,95. Weggevaagd werden de geruchten als zou Viren voor goed van het internationale tapijt zijn verdwe nen. Evenals voor Munchen eigende Lasse Viren zich weer de rol toe. die hij het liefst speelt: die van de onbereken bare en die van de zwijgzame Praten met Lasse Viren is dan ook geen onverdeeld genoegen, omdat hij blijft vasthouden aan zijn rol. Slechts één keer toont hij echt belangstelling, na- njelijk als we hem vragen wat hij denkt van de kansen van een van zijn oppo nenten. de Nederlander Jos Hermens. Een vraag, die evenals alle anderen aan hem wordt overgebracht door een vriendelijke Finse journalist, want Vi ren spreekt alleen maar Fins: althans dat doet hij voorkomen, waarbij we ons niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat enkele in het Engels gestelde vragen eigenlijk geen Finse vertaling behoe ven. „Jos Hermens?", klinkt het plotseling belangstellend „Wat is er eigenlijk met hem aan de hand? Waarom heeft hij zo weinig wedstrijden gelopen? Wat gaat hij hier doen?," vraagt Viren, daarmee de rol van interviewer overnemend. Hij toont zich niet verrast als hij hoort dat de Nymegenaar naast de 10.000 me ter ook de marathon zal lopen. „Dat doe ik hier ook. Ja, naast de vijf en de tien kilometer", klinkt het alsof het de ge woonste zaak van de wereld is. Is het bluf? Viren lijkt het ernstig te menen, terwijl hij toch moet weten, dat die ma rathon een dag na de finale vijf kilome ter wordt gelopen. Jos Hermens zou enkele uren later zeg gen: „Dat is natuurlijk waanzin. Dat kan geen mens, want op de vijf en tien kilonieter moet je ook nog eens series lopen". Lasse Viren. die geen enkel persoonlijk contact heeft met de wereldtop op de lange afstand, blijft echter bij zijn uit- spraak, daarmee opnieuw voor verwar ring zorgend in het kamp van de concur renten. Verwarring en wantrouwen. De zer dagen wordt er in dat kamp namelijk openlijk over gepraat, dat de Finnen zich zouden bedienen van bloed-doping. Een Scandinavische vinding, die het- zellde eöect beoogt als een hoogtetrain- ing. Simpel gezegd komt het erop neer, dat de sportman erg zuurstofrijk bloed' wordt toegediend- Bloed, dat van een donor afkomstig kan zijn of van de sportman zelf. waarbij zelfs toestanden als invriezen voorkomen. Na het aftap pen van het bloed herstelt het lichaam zich weer gauw zodat de toevoeging van „fris", zuurstofrijker bloed een soort „kick" veroorzaakt. MONTREAL - De internationale atletiek-federatie zal in de toe komst dopinggebruikers onder de atleten niet automatisch voor het leven schorsen. Deze regel werd tijdens het congres van de IAAF in Montreal afgeschaft. De congresleden kwamen tijdens de zitting tot de conclusie datin het ver leden op gebruik van stimulerende middelen betrapte atleten niet altijd schuldig waren. Het meest recente voorbeeld is dat van de Canadese 800 meter-loopster Joan Wenzel. Zij veroverde tijdens de laatste pan- Amerikaanse spelen de bronzen me daille. Tijdens de dopingstest wer den sporen van efedrine in haar uri- nestaal gevonden. Joan Wenzel werd direct voor het leven geschorst. Later moest de IAAF haar in ere herstellen, omdat gebleken was dat zij het middel alleen maar had ingenomen om tijdig van een verkoudheid te ge nezen. Zij gebruikte in elk geval het middel niet om een betere prestatie te leveren. De markies van Exeter, de voorzitter van de IAAF verklaarde „In sommige gevallen blijken onze reglementen te streng te zijn. staan. In een gesprek met de supervisor had de arts van de wielrenners. Debos- scher, toegegeven dat verschillende renners deze spierversterkende midde len hadden gebruikt, doch in dat ge sprek drong hij er tegelijkertijd op aan deze mededeling onder de dekmantel te houden Die hem opgelegde geheim houding heeft chef-arts Daniels echter doorbroken, waarop Debosscher hem openlijk de oorlog heeft verklaard. Met spanning kijken de Belgen nu uit naar het resultaat van de dopingcon trole die Michel Vaarten moest onder gaan na de verovering van het zilver op de kilometer tijdrit. BROMONT - Drie Nederlandse rui ters hebben tijdens een 'vriendschaps- springconcours' het olympische ter rein in Bromont verkend. Henk Noo- ren (met jagermeester). Anton Ebben (Jumbo Design) en Rob Eras (Iwan F) behoorden tot de ongeveer vijftig deelnemers, die tijdens regenachtige omstandigheden het parkoers, waar dinsdag de individuele wedstrijd om het olympisch goud zal worden gehou den. uitprobeerden. Nooren en Ebben bleven foutloos en Eras maakte één springfout. Johan Heins liet Romantico S op stal staan en bekeek de verrichtingen van zijn ploeg genoten van de kant. „Een derde van het veld bleef zonder fouten." zei chef d'equipe Ben Arts. „Er moesten twaalf hindemissen worden gesprongen Daarbij was één dubbelsprong en éen drievoudige hindernis. Ongeveer te ver- MONTREAL- Met Eltjó Schutter gaat het duidelijk beter. De tienkamper, die volgende week vrijdag in actie komt. traint sinds kort weer vrijwel voluit. „Vorige week zag ik het echt met zo scherp meer zitten", aldus de Nijmege naar. die enkele weken geleden tijdens een tienkamp in Kopenhagen een en kelblessure opliep „Eerst ging het her stel snel. maar daarna heel langzaam. T Nu heb ,k het idee. dat ik game van de Behjken met een zwaar Z-parkoere ot i lichte landenwedstrijd." De in Bro mont gebruikte zandlaag op het par koers werd over het algemeen als prettig ervaren. „Het regende en dat heeft een goede uitwerking op de grond. Alleen de ruiters, die aan het eind moeten starten hebben het wat zwaarder. De Nederlan ders zaten midden in het veld." Het re- servepaard Pluco bleef ook op stal. „Dat paardje is nog wat te vers." zei Arts. „het doet te veel op eigen houtje." Er werd geen eindrangschikking van het spring concours opgemaakt. Voor de in Bromont aanwezige dres suurruiters en -amazones stond er een oefenkür op het programma Het meest verrassend was de derde plaats van de Zwitserse favoriete en Europees kam- pipenen Christine Stueckelberger met Granath. Zij kreeg 350 punten. De Joegoslavië, meteensurplusaankracht Westduitse wereldkampioen dr. Reiner en lengte in de ploeg, leek bij een rust- Klimke werd eerste met het reservep- stand van 55-51 regelrecht op een ver- aard van zijn landgenoot Harry Boldt. rassing aan te sturen, maar direct na de Cosima (407). De Nederlandse trainer hervatting liepen de Amerikanen in piet Oothout stuurde alleen reserve hoog tempo binnen acht minuten na een Yvonne Dehnert met Fregatta in de voorsprong van zeven punten. Aan het png. Zij legde beslag op de zesde plaats einde bedroeg dc Amerikaanse winst- met 330 punten. Er waren twaalf deel- marge bijna twintig punten (112-93). nemers blessure af zal zijn". Eltjo's trainer- coach in Montreal. Jaap Noordenbos: „Het gaat nu verrassend goed Zo sprong Eltjo vanmorgen alweer 1.80 me ter hoog en bovendien komt zijn snel heid onverwacht gauw terug. We zijn dan ook optimistisch. MONTREAL - De allesoverheersende ontmoeting tijdens het basketbalpro gramma was de confrontatie tussen het jonge, team van de Verenigde Sta gen en Europees kampioen Joegosla- (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Wat de Amerikaanse zwemmeisjes vergeefs drie dagen had den geprobeerd, lukte wel drie Russin nen. In de finale van de 200 meter schoolslag werd het gretige gouddel- ven van de Oostduitse afvaardiging zeer wreed verstoord. Onder aanvoer ing van de 16-jarige Marina Koshevaia opende liet Russische trio de jacht op het goud, dat volgens de ranglijsten, net als de andere belangrijke medail les, voor een van de drie naar voren geschoven DDR-vedettes leek te zijn gereserveerd. Het werd een enerver ende jacht met sensationeel succes. Al het eremetaal ging aan de neus van de verbijsterde Oostduitse zwemsters voorbij. Rusland had zijn hegemonie op de schoolslag op grootse wijze her overd. Carola Nitschke was. met in haar voet spoor Hannelore Anke en werelöre- cordhoudster Karla Linke als de grote favoriet naar Montreal gekomen De marge tussen haar tijd en die van Kos hevaia bedroeg niet minder dan 1.36 sec. Tijdens de series was al duidelijk ge worden dat Nitschke niet in de vereiste topvorm stak. maar van Anke en Linke werd verwacht dat zij haar taak zouden overnemen. Tegen het Russische geweld bleek ech ter geen kruid gewassen. Met een nieuw wereldrecord (2.33,35; 1,64 sec. onder de oude toptijd van Linke) sprong Koshe vaia naar de hoogste trede van het ere- platform. waarop zij werd geflankeerd door haar landgenotes Marina Iurche- nia (2.36,08) en Liubov Rusanova 2.36,97). Anke, Linke en Nitschke moes ten met de volgende drie plaatsen ge noegen nemen. Bij de heren worden de lakens nog al tijd uitgedeeld door de Amerikanen. De meest aansprekende prestatie werd nu geleverd door de estafetteploeg 4x200 meter vrije slag. In de serie hadden Northwav, Shaw. Bruner en Furniss reeds een nieuw wereldrecord gereali seerd (7.30,33). maar het was toen al duidelijk dat dit slechts een tussensta tion betekende. In de finale brak het echte geweld pas los. Naber en Montgomery werden inge zet voor hun wat zwakkere broeders Shaw en Northway, met als resultaat dat de toptijd nog eens 7.11 sec. scherper werd gesteld. Op een straatlengte volgde het Russische kwartet (7 27.97). dat op zijn beurt aanmerkelijk meer in zijn mars bleek te hebben dan de win naar van het brons. GroobBrittannië (7.32,11). Op de 100 meter vlinderslag wisten de Amerikanen op hautaine wijze de machtsgreep van de Oostduitser Rogel Pyttel, die zich als snelste voor de eind strijd had geplaatst, af te slaan. Py ttel's poging om alles (goud) te grijpen, had alleen maar tot gevolg dat hij met lege handen (vierde plaats) het water moest uitklimmen. De - ook al kaal geschoren - Amerikaanse student Matt Vogel bleek de sterkste in de onderlinge strijd, die voor Joe Bottom het zilver en voor Cary Hall het brons opleverde. Opmer kelijk detail: het laatste wereldrecord van de Munchen-konmg Mark Spits bleef overeind Met 54,35 kwam Vogel 0.08 sec. te kort, MONTREAL - Nikolai Andrianov weegt maar 60 kilogram, maar voor de Sovjet Unie was zijn gewicht in goud waard. Waar Nelli Kim en Ljocdmilla Toeristjeva niet in wa ren geslaagd, lukte de23-jarige Rus enkele uren later wel. Hij werd olympisch kampioen op de twaalf kamp bij de heren. Met de overwin ning van Andrianov, twee jaar ge leden bij de wereldkampioen schappen in Varna tweede achter de in Montreal door een blindedar montsteking uitgeschakelde Shi- geru Kasamatsu en vorig jaar in Skiën Europees kampioen, werd het verlies van de olympische ti tel van Ljoedmilla Toeriasjeva afdoende gecompenseerd. Voor Sawao Kato was geen derde achte reenvolgende olympisch kam pioenschap weggelegd. De olym pisch kampioen van Mexico en Munchen, die in Montreal met een derde titel op de twaalfkamp voor een unieke prestatie in de geschie denisvan het herenturnen had kun nen zorgen, moest nu genoegen ne men met het zilver. De Japanner, die daags tevoren in een ongemeen spannend duel met de Sovjet Unie hun titel in de landenwedstrijd voor de vierde maal hadden gepro longeerd. verwierven ook de bron zen medaille door het springfeno- meen Metsuo Tsukahara. De uitslag is: 1. Nikolau Andrianov (Sov) 116.650 punten.. 2. Sawao Kato (Jap) 115.650. 3. Mitsuo Tsukahara (Jap) 115.575, 4. Alexander Ditiatin (Sov) 115.525. 5. Hiroshi Kajiyama (Jap) 115.425, 6. Andrzej Szajana (Pol) 114.625.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13