Ponsteen won zilver achter Westduitser Gregor Braun POLOTEAM WON VAN W-DUITSLAND Enith Brigitha joeg weloverwogen naar haar tweede bronzen medaille Pieters buiten toernooi PZC/s INHALEN VAN ACHTERSTAND IN BEGINFASE KOSTTE ME OP HET EIND TE VEEL KRACHT ANNELIES MAAS IN FINALE NAAR KNAPPE VIERDE PLAATS IAAF STOOT Z-AFRIKA UIT HAAR GELEDEREN MONTREAL 1976 Coach Trumbic praat nog niet over medaillekans JkufeJLt sport VRIJDAG 23 JULI 1976 (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL - Herman Pon steen heeft gisteravond een zil veren medaille veroverd in het olympisch achtervolgings- toernooi. In de finale moest de Nederlandse troef het afleggen tegen de Westduitser Gregor Braun. De Oostduitser Husch ke, die door Ponsteen uit de fi nale was gereden, pakte het brons. Ponsteen, de absolute favoriet voor de eerste plaats, zeker na dat hij wereldkampioen Huschke in de halve finale ach ter zich liet, bleef in de finale ruim twee seconden achter op de Westduitser Braun, die een tijd van 4.47,61 liet noteren. Ponsteen kwam tot 4.49,72. „Ik werd direct op een achterstand ge reden. Dat had ik nooit verwacht, en toen ik het verloren gegane terrein te rug moest winnen, kwam ik tegen het eind van de rit kracht te kort. Toch ben ik bi.jzonder blij met het zilver. De vol doening is er in ieder geval, dat ik nu van Huschke heb gewonnen. Vorig jaar, tijdens het wereldkampioenschap, had ik van hem verloren. Jammer dat het nu geen goud is geworden, misschien waren het de zenuwen of mogelijk de vorm van de dag", aldus Ponsteen, die, wanneer hij een lucratieve aanbieding krijgt, naar de profs zal overstappen. De renner uit Nijverdal bereikte de fi nale van de persoonlijke achtervolging door een - achteraf: vrij gemakkelijke - overwinning op wereldkampioen Tho mas Huschke uit OostiDuitsland. Na dat een eerste rit al in de eerste ronde was afgeschoten wegens een lekke band van de Nederlandse kampioen, had Ponsteen aanvankelijk een kleine ach terstand op de Oostduitser, die opnieuw razendsnel van start ging. Maar Pon steen had hem gauw weer te pakken. Hij bouwde geleidelijk een voorspmg op die uitliep tot ruim twee seconden - en toen wist Huschke zich verslagen. De Oostduitser, die zijn krachten wilde sparen voor de strijd om het brons later op de middag, gaf geen strijd meer en het gevolg daarvan was dat ook Pon- steen vanaf dat moment onder zijn maximale vermogen bleef. De Neder lander finishte in 4.52.43, ruim zeven seconden boven de tijd van de West- duitscr Gregor Braun, die de eerste halve finale tegen de Rus Vladimir Osokin na een felle strijd had gewon nen in 4.45.67. Eerste halve finale: 1 Gregor Braun (W-Dld) 4.45.50; 2 Vladimir Osokin (Rus) 4.45.67; tweede halve finale: 1 Herman MONTREAL - Sjaak Pieters. donder dag negentien jaar geworden, heeft zelfs geen klein sportief succes aan zijn verjaardagsfeest kunnen toevoe gen. Teruggekomen uit de herkansing werd van de eerste ronde Pieters door Kravtsov en de Japanner Cho ook weer naar de 'rcpechages' gestuurd van de achtste finales. Daar zette de West duitser Dieter Berkmann hem buiten het toernooi. Montreal heeft voor Pieters slechts uit vier ritten bestaan. Drie keer was hij een logische verliezer doordat zijn kracht, ervaring, inzicht en durf tekortschoten Alleen de herkansing op de eerste dag eindigde in winst, maar toen trof hij tegenstanders die werkelijk beneden ieder peil waren De les van Pieters is kort geweest. Te kort Jammer, want Pieters heeft nog veel te leren, dat is geen schande. "Ik had gehoopt een ronde verder te komen, maar het zat er niet m. Dit is mijn eerste grote toernooi. Ik ben nog jong. zo jong dat ik er op de volgende spelen best weer bij zou kunnen zijn." Sjaak Pieters verdient nog geen plaatsje tussen de Morelons. de Geschkes, de Werkmanns en de Tkac's Hij is gewoon nog niet volgroeid, ook niet in kracht. De junior Pieters heeft eigenlijk pas dit seizoen flink getraind met het grote amateurverzet. maar verder reed hij de veel lichtere juniorenversnelling. Hij heeft wedstrijden gereden op de grote plaat, hij heeft e er mee getraind, maar hij heeft er nog niet mee leren spelen Montreal duurde niet lang genoeg om hem veel verder te brengen in zijn scho ling, maar als het een stapje heeft bijge dragen tot zijn ontwikkeling dan is het geld dat besteed werd aan de afvaardi ging van Pieters niet helemaal wegge gooid Over presteren op olympisch ni veau moet dan maar niet worden ge sproken Reportages en commentaren van de Olympische Spelen in Montreal door het speciaal voor de Provinciale Zeeuwse Courant uitgezonden reportageteam van de GPD tGemeenschappelijke Pers Dienst). Hetzeven man sterke team bestaat uit: JOOP VAN DEN BERG. chef-sport Provinciale Zeeuwse Courant DICK LOMAN, sportverslaggever Arnhemse Courant HANS VAN ZENDEREN, sportverslaggever Gooi- en Eemlander BERT BREEVOORD. sportverslaggever Haarlems Dagblad JAN BOEROP. sportverslaggever Utrechts Nieuwsblad ALBERT GEESINK. sportverslaggever Tubantia Enschede NICO SCHEEPMAKER, columnist uit Amsterdam. In de warenhuizen van Montreal kan men de gekste dingen kopen, die ergens met de olympische spelen te maken hebben. Zo is het mogelijk in het geluk kige bezit te komen van stukjes beton, die bij de bouw van het olympisch sta dion zijn "overgebleven". De kosten va riëren van 2 tot 5 dollar 5.50 tot 13.75). Ook kan men zich rijk wanen met zakjes aarde, afkomstig uit de bouwput van het stadion. Ponsteen raast hier naar het zilver Ponsteen (Ned) 4.52,43; 2 Thomas Huschke (O-Dld) 4.59.42. Uitrslagen fi nales: Finale: Gregor Braun (W-Dld) 4.47.61 verslaat Herman Ponsteen (Ned) 4.49.72. Rit om de derde en vierde plaats: Tho- (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Voor de vierde achtereenvolgende maal stap ten de Nederlandse waterpo- loërs donderdagavond jui chend uit het olympische zwembassin. Op de gezichten stond voldoening te lezen, of beter nog opluchting, want ze hadden opgezien tegen deze eerste wedstrijd in de finale poule, die de ploeg uitgerekend tegen 'Angstgegner' West- Duitsland in het water bracht. Achteraf bleek die angst onge grond, want het werd een vrij regelmatige 3-2-zege, die zelfs ruimer had kunnen uitvallen. Over dat laatste maakten de spelers en coach Ivo Trumbic zich echter niet druk. Ze voel den zich bevrijd van een flinke last, die blijkbaar inherent is aan het spelen tegen de West duitsers. Ivo Trumbic gaf dat na afloop grif toe: „Het was de slechtste wedstrijd van de vier die we hier speelden. De spelers waren nerveus, wat ook werd veroor zaakt door het tempo-arme spel van de Westduitsers. Natuurlijk geef je de jon gens de opdracht mee om te voorkomen dat ze ingekapseld worden door dat trage Duitse ritme. Het is echter heel moeilijk spelen tegen zo'n tegenstan der". West-Duitsland is voor poloênd Oranje altijd een lastige tegenstander geweest. De Nederlanders, die vier jaar geleden ook in München speelden, moeten vaak terug hebben gedacht aan die 4-4 tegen diezelfde Westduitsers. Een resultaat dat Nederland toen uit de finalepoule hield, zoals de Westduitsers vorig jaar bij de wereldkampioenschappen in Cali - zij het na een nederlaag tegen Neder land - wel de rechtstreekse plaatsing voor Montreal via een zesde plaats af dwongen. Nederland werd achter de equipe van de geroutineerde tweeling broers Kilian zevende. Overigens had Nederland al eerder een voorsprong van twee doelpunten. Dat was in de tweede periode. Hans van Zee land rondde bij een numerieke meer derheid al heel gauw een pass van Nico Landeweerd af, waarna Jan Evert Veer Nederland heel knap naar 2-0 schoot. Ook de Westduitsers hadden echter MONTREAL - Weloverwo gen heeft Enith Brigitha met succes op haar tweede Olympische medaille ge jaagd: vannacht (onze tijd) greep de Nederlandse top- zwemster op de 200 meter vrije slag haar tweede bron zen medaille achter winna res Komelia Ender, die haar derde gouden plak ver overde en de Amerikaanse Shirley Babashoff. Wellicht had Enith Brigitha gedacht, dat ze zich op de dubbele af stand naar een zilveren me daille had kunnen knokken, maar ze moest in de finale, waarin ze een slechte start had, afrekenen met een bij zonder geladen Babashoff, die de tegenslag van vorige finales wilde goedmaken. Ze deed dat met het zilver. Ondertussen zorgde Komelia Ender voor een onvoorstelbaar knappe prestatie gisternacht eerst won ze de 100 meter vlinderslag met een even aring van haar eigen wereldrecord (1,00.13) en nadat ze het rondje dat alle medaillewinnaars en winnaressen door het zwemstadion makm, had beëindigd, door ze on middellijk weer het water in en op nieuw en even sterk te zegevieren. Enith Brigitha werd door niemand minder dan Annelies Maas opge jaagd naar de derde positie; de tweede Nederlandse in deze finale bereikte een onverwacht schitte rende vierde plaats in een nieuwe nationale adspirantenrecordtijd. De seroetijden van de medaillekan didaten op de 200 meter geven weinig houvast Ender heeft eerder bewezen zonder meer de snelste te zijn. Met 1.59.78, waarmee ze als enige onder de lange tijd magische twee minuten-grens kwam. voert ze de olympische hitlijst aan en haar 2 02.50 van gistermorgen zegt alleen maar, dat ze zich heeft ingehouden. Voor Enith Brigitha (2.01.54) en Shir ley Babashoff (2.01.64) geldt dat met Zeker beiden kunnen nog sneller (Enith maakte op een 25-meterbaan zelfs 1.58.80) maar Ender is normaal gesproken onbereikbaar voor hen. Toekomst De subtop op dit nummer werd aan gevoerd door Annelies Maas. die net als op de 400 meter als vierde in de finale stapte. Met 2.03.01 verbe terde zi haar persoonlijke toptijd met 2.26 sec, hetgeen opnieuw haar grote toekomstmogelijkheden on derstreepte. Hetzelfde kan worden gezegd van de 14-jarige Ineke Ran, die weliswaar nog niet in staat was het selecte finalegezelschap te be reiken, maar die met 2.05.01 (goed voor een 22e plaats) toch weer een belangrijke stap (1.83 sec) vooruit deed. Met een bewonderenswaardige vechtlust knokte Wijda Mzereeuw zich over de teleurstelling van de gemiste finaleplaats op de 200 meter schoolslag heen Ze voedde haar evanchegevoelens in de serie van de 100 meter met een gedeelde achtste positie (samen met de Russische Ma- rima Lurchenia) in de redelijke tijd van 1 14.81, nog maar 0.63 sec verwil derd van haar vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen met zilver bekroonde Nederlandse record Ook Henk Elzerman. nog met geheel hersteld van zijn knappe race als laatste man van de estafetteploeg4 x 200 meter vrije slag. slaagde er op de 400 meter vrije sl ag niet in zijn record (4.01.65) scherper te stellen Hij fi nishte als 16e in 4 02.16. Renë van der Kuil belandde met 4.03,14 (0.09 sec onder zijn toptijd) op de 24e plaats. Na Hannelore Anke kwamen ook de Amerikanen Peter Bocca, Chris Voo. Joe Bottom en Jack Babashoff op de estafette 4 x 100 meter wisselslag tot een nieuw wereldrecord Zij brachten een tijd van 3 47.28 op de chronome ters, 0,88 sec onder de oude toptijd. Wijda Mazereeuw. de tweevoudige zilveren medaillewinnares van Call, miste ondertussen ook de finale van de 100 meter schoolslag. Woensdag gelukte het haar niet de eindstrijd van de dubbele afstand binnen te dringen. De Nederlandse specialiste, die een slechte start had. finishte in de tweede halve finaleserie als zesde in 1 14 86. Dat is vijfhonderdste se conde boven haar senetijd. Over de beide halve finales genomen plaatste Wijda Mazereeuw zich als twaalfde. In dezelfde serie waarin de Neder landse zwom. verbeterde de Oost- duitse Hannelore Anke het wereldre cord met een tijd van 1.10.86. Deze zwemster was in de series tot 1.11.11 gekomen, hetgeen eveneens een we reldrecord inhield. De uitslag. 1. Komelia Ender (OD1) 1.59.26 (wereldrec 2. Shirley Babashoff iVSti 2.01,22. 3 EENITH Brigitha (Ned) 2.01.40, 4. Annelies Maas (Ned! 2.0W. Gai! Amund- rud (Can) 2 03.32. 6. Jennr Hooker (VStl 2 04.20.7. Claudia Hempel (ODD 2.04.61.8. Irinia Vlassova (Sov) 2.05,63. Enith Brigitha op weg naar een nieuw olympisch record en de beste plaats in de finale 200 meter vrije s geen moeite om te profiteren van de noodgedwongen afwezigheid van Nico Landeweerd: 2-1 Een voorsprong die traditiegetrouw ook weer de verdienste was van doelman Evert Kroon, die in de met 0-0 eindi gende eerste periode weliswaar steun had van het houtwerk, maar in het tweede 'kwart resoluut ingreep bij knappe schoten van Wolf en Simon Die magere voorsprong was niet vol doende om het angstcomplex geheel te overwinnen. Zelfs niet na een wat ge lukkige treffer van Veer, want na de 3-1-voorsprong moest Evert Kroon tot tweemaal toe ingrijpen. Dezelfde Veer had de wedstrijd dus kunnen beslissen, maar hét pakte heel anders uit, omdat Andy Hoepelman voor een minuut het water moest verlaten. De Westduitsers zagen geen kans hier uit voordeel te putten, ook al door het vaak voortreffelijke op de bal verdedi gen van Nederlandse zijde. Toch zou WestiDuitsland dank zij een man meer nog tot een aansluitingstreffer komen. Met nog 65 seconden te spelen verdween Rik Toonen op arbitraal gezag naar de kant. Even stuitte het Westduitse vuurwerk nog op Kroon en de verdedi gers, maar Stiefel had na 20 seconden succes* 3-2. Met nog 46 seconden te gaan had Nederland de gelegenheid om de wedstrijd via balbezit uit te spelen. „Dat is dan wel niet leuk voor het pu bliek, maar in een dergelijk toernooi on vermijdelijk". vond Ivo Trumbic, die al leen nog even de adem moet hebben in gehouden toen Wolf in de laatste se conde vanuit het achterveld hard in schoot en Simon de bal door-, maar ook over tikte. ..De vijfde plaats lijkt nu zeker. Tegen de Roemenen gaan we proberen weer een stapje hoger te komen aldus Trumbic. die in dit stadium beslist nog niet over medaillekansen wil praten. MONTREAL - Het congres van de internationale amateur atle tiek federatie, met zijn 147 leden de grootste sportbond ter we reld, heeft donderdag tijdens het congres in Montreal Zuid- Afrika het lidmaatschap ont nomen. Het besluit werd met 227 stemmen vooi en 145 tegen genomen Door deze beslis sing zullen Zuidafrikaanse atleten niet meer aan internationale wedstrijden kunnen deelnemen. Voor de stemming deed de scheidende IAAF-voorzittei Lord Exeter nog een dringende oproep tot de vergadering Zuid-Afrika niet als lid te schrappen. „Nu kunnen wij bij Zuid-Afrika. als lid. nog invloed uitoefe nen om iets aan de apartheid in de atle tiek te doen Wanneer dit land geen lid meer is. bestaat die mogelijkheid niet meeri'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11