hoort-ziet-Ac/rn/ff Jeux de Boules in Middelburg Bejaarde 68) uit Haamstede vestigt record PZC/p ZEEUWS BATALJON LEGT KRANS MILITAIR EREVELD JAKARTA Bezoek aan Java en Sumatra VOOR 41-e MAAL IN NIJMEEGSE VIERDAAGSE provincie DONDERDAG 22 JUL! 1976 onder redactie van Jacques Cats JAKARTA - De eerste groep oud- militairen van het bataljon Zeeland, dat tussen 1945 en 1948 in Indonesië heeft gevochten, heeft tijdens een be zoek aan Indonesië de afgelopen we ken een krans gelegd op de Neder landse erebegraafplaats voor militai ren Menteng Pulo in Jakarta. Tweede groep reünisten van het Zeeuwse ba taljon 2-14 R.I. is vorige week aan een Indonesié-reis begonnen en legt even eens een krans op dit ereveld. De eerste groep van veerüg reünisten voor de Indonesiê-reisstapte op 3 juli op de Brusselse luchthaven Zavetem in het vliegtuig. De opzet was een hernieuwde kennismaking na dertig jaar met het vroegere Oost-Indië. de rondreis van beide groepen voert en voerde de deel nemers namelij k over Java en Sumatra. Het geld voor deze reizen is op reünies van het Zeeuwse bataljon bijeenge bracht. De eerste groep deelnemers arriveerde zondag 4 juli in Singapore. Vandaar ver trok men 's maandags met de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Garuda naar Sumatra. Reisdoel was daar onder Schietingen meer Padang aan de westkust, waar tussen 1945 en 1948 veel Zeeuwen zijn gevallen. Er werd daar ook een bezoek gebracht aan het ereveld van het Indo nesische leger, waar de groep Zeeuwen voor het monument op deze begraaf plaats een minuut stilte in acht nam voor de gesneuvelde tegenstanders uit deze periode Tijdens het verblijf in West-Sumatra werd onder meer het ei land Pulan Pisang bezocht en boden de bewoners de deelnemers aan de trip een avond aan, waarop Indonesische dan sen werden uitgevoerd. Aan het einde van die eerste week ver trok men per Garuda-toestel naar Ja karta. Behalve de stad werden daar de eerste verblijfplaatsen van het bataljon Zeeland op WestrJava - Grogol, Djibi- nong en Djatinegara - opgezocht Als hoogtepunt van de reis ervoeren de deelnemers echter de kranslegging op het ereveld Menteng Pulo in Djakarta, waar organisator Jacky de Lange en kort gedenkwoord sprak. Op de foto een indruk van die kransleg ging op het ereveld van de gesneuvelde Nederlandse militairen Menteng Pulo. OVEZANDE- De verenigde sociëtei ten van Ovezande gaven een vakantie- schieting op de staande wippen. Hier aan werd door 51 schutters van 15 ver enigingen deelgenomen. Uitslag van de eerste wip; Hoofdvogel J. Joosse van Juliana tut Oudelande; 1 ste zijvogel Sj. Rentmeester van Wil- lem-Tell uit Ovezande; 2e zijvogel O. Steenaert van Vooruitgang uit Kwa- dendamme; 1 ste bovenkal J Boer van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk; 2e bovenkal Rents uit St.Gilles-Waes; 1 ste onderkal mevr Steenaert van Voor uitgang uit Kwadendamme. deze schoot ook de tweede onderkal; 1 ste klep M. Verdonk van Vlos uit 's Heeren- hoek, 2e klep H. Koens van Spes-Noslra uit Ovezande. 3e klep J. Schreurs van Willem-Teil uit Ovezande; uitslag van de tweede wip, 1 ste hoofdvogel J. Rentmeester van Willem-Teil uit Ove zande. 2e hoofdvogel J. Doene van Wil lem-Teil uit Ovezande: 1 ste zijvogel Rotuer van StGilles-Waes; 2e zij vogel Rents van Sl Gilles-Waes: 3e zij vogel C Westdorp van Eensgezindheid uit 's Heerenhoek. 4e zijvogel P. Pantus van Zeelandia uit Ovezande. 1 ste kal J. Korstanje van Spes-Nostra uit Ovezan de. 2e kal Rents van St.Gilles-Waes; 3e kal J. de Jonge van Willem-Teil uit Ove zande: 4e kal Jac. Westveer van Ede- le-Handboog uit Oudelande, Meeste kleine vogels M. Verdonk van Vlos uit 's Heerenhoek (zeven vogels) Concentratie voor het spel Op een lommerrijk lapje Mo lenwater in Middelburg, waar menig busttoerist, die bij Mi niatuur Walcheren wordt af gezet de bossages in rent om daar een wellicht urenlang opgespaarde sanitaire nood te lenigen, is de laatste dagen ook nog een andere attractie te aanschouwen. Daar, onder hei dichte bladerdak van een stel hoogbejaarde kastanjebomen, in het zicht van het borstbeeld van een streng ogende Middel burgse dirigent en componist Jan Morks, valt sinds kort een recreatieve bedrijvigheio waar te nemen met metaalach tige ballen. De aandachtige toeschouwer zal er al snel herkenningspunten in ontdek ken van dat spel met die harde ge kleurde plastic ballen, die in een handig draagtasje meegenomen kunnen worden voor een dagje strand. Dat tasje met inhoud omvat een vernuftig nagemaakt spel dat Jeux de boules heet en dat uit Frank rijk afkomstig is. U zult ze vast wel eens met die ballen bezig hebben ge zien op het strand. Misschien hebt u zelf wel zo'n spel in huis. Ik heb ook zo'n stel ballen in een tasje. Maar ik moet bekennen dat ik er nooit het nut van heb kunnen inzien. Ik sta daar, zo heb ik na een vluchtige cam an Barend Midavaine. Vooral als je het spel speelt zoals ze dat op de Franse dorpspleinen plegen te doen. Op het Middelburgse Molenwater heeft Barend Midavaine nu een clubje samengebracht dat het Jeux de Boule geheel 'professioneel' wil gaan spelen, als je dat tenminste zo van een vrijet- ijdssport kunt zeggen. Daarmee heeft, voor zover bekend. Middelburg de primeur de eerste Jeux de Bouleclub van Nederland te her bergen. En om het spektakel helemaal uniek te maken heeft de Middelburgse club meteen maar aangekondigd, dat op 31 juli. heteerste Nederlandse Jeux de Boulesconeours zal plaats vinden, waar iedere geïnteresseerde voor kan inschrijven. Midavaine verwacht vooral belangstelling van de kant van Pechineywerkneiners. Van de week was ik een uurtje op het Molenwater om me daar te laten in wijden in de geheimen van het spel dat. in Frankrijk zelf overigens meer be kendheid geniet onder de naam Jeux de Petanque. Ik voelde dat de metalen ballen nog vrij zwaar in de hand liggen en ik hoorde dat een klein houten bal letje 'cochette' heet, en de spil is waarom alles draait in het spel. Want het is zaak om de ballen zo dicht moge lijk bij die coehhenet.le te gooien en zo mogelijk met een goed gerichte gooi concurrerende ballen van tegenstan ders weg te ketsen. Van een van de clubleden verneem ik. dat het een goed gebruik is om zich tijdens het spel van de Franse taal te bedienen. „Och," zegt Barend, „het móet natuurlijk niet. Dat komt eigenlijk gewoon vanzelf. Zeker nu we er een paar Fransen bij hebben zitten." Er komt een lange man het speelveld op fietsen. Tussen desnelbinders heeft hij zijn Jeux de boules-ballen geklemd. „Bonjour tout le monde." roept hij jo viaal Het blijkt een Brabants lid te zijn van de club. Trots laat hij zijn speelballen zijn. Voor 24,50 op de kop getikt in Eindhoven. „Ja. die ballen zijn nog een probleem." zegt Barend. „Daar is erg moeilijk aan te komen. Dat komt omdat er weinig vraag naar is. Als een winkelier drie stel ballen inslaat loopt ie misschien de kans dat hij aan het eindvan het seizoen nóg met twee paar zit. Zó weinig lopen die dingen. Maar van de week rijden we even naar LiUe om wat nieuwe ballen te kopen. Want we komen er tekort. Er is veel interesse. Het groeit met de week. Je merkt dat er nogal wat mensen zijn die tijdens hun vakantie in Frankrijk dat spel hebben meegespeeld met de men sen in het dorp waar ze verbleven. Zo ging het met mij ook. Je hebt op die manier een zekere voorliefde gekregen voor deze gezellige sport. Nou daar wil len hier in Middelburg graag wat op voortborduren." Bovendien: het is een gezellig spel. Heerlijk ontspannend. Je kunt er%je zinnen een beetje bij verzetten. Jeux de Boules is trouwens niet zomaar een spel Het is echt een cultuur." „Het leuke van deze club is." zo ver telt een van de clubleden, Mieke, „dat ze het ook allemaal een beetje Frans aanpakken. Zonder al te veel georganiseer. Lekker keutelig doen, ja dat spreekt mij wel aan." De Brabantse meneer uit Eindhoven is Barend Midavaine: Jeux de Boules is een cuUuur. enquête begrepen, overigens niet al leen in Dat komt dacht lk, omdat er bij dat ballentasje zelden een gebruik saanwijzing wordt bijgevoegd, waann wat valt te lezen over spelregels en puntentellingen. Dat is j ammer, wan t er zit nog heel wat in, in zo'n spelletje Jeux de Boules, zo verneem ik van de Middelburgse hore- aan de beurt. Hij doet een fraaie gooi. Schouderklopjes en waarderende kre ten vormen de beloning voor zijn worp. „Vandaag kost mijn handtekening niks," roep de man overmoedig uit Ik vraag de meester naar het geheim van zijn kundige manier van werpen. „Och." reageert de man eenvoudig, ,je smakt maar een eind weg." Met een lint wordt de afstand van de bal tot de 'cochette' gemeten. NOG GEEN PROBLEMEN (Van onze correspondent) NIJMEGEN - Dank zij haar ontem bare loopenergie is de G8-jarige me vrouw M. Klaver-Budding uit Burgh-Haamstede bij de Nijmeegse vierdaagse een begrip geworden. Het is dit jaar al voor de 41e keer dat zij van de partij is; een absoluut re cord dat zij deelt met de Nijmege- naar S. Schipperheijn. „In Zeeland verklaren ze me voor gek met al dat gewandel. Daar v inden ze dat je veel beter op het land kunt gaan wer ken", meent de na twee marsdagen nog zeer opgewekte Zeeuwse. Een opvallende rol speelde mevrouw Klaver bij de vlaggcnparade, de ope ningsceremonie in het Goffertsta- dion. Nadat zij door marsleider A. J. van Dongen vanwege haar prestaties was gehuldigd, greep zij naar de mi crofoon en bracht in de ring van 25.000 toeschouwers in een krachtige toespraak hulde aan de KNBLO. Vanaf dat moment weet half Nijme gen wie mevrouw Klaver is. „Ja. dat moet in de Goffert een hele sensatie zijn geweest", zegt zij. „Er zijn voort durend mensen die zeggen dat mijn stem ontzettend veel lijkt op die van de koningin". Voor mevrouw Klaver-Budding is het volbrengen van de vierdaagse niet zo maar rennen voor een medail le. „Vanmorgen maakte ik nog mee dat een volwassen man twee kinde ren toesnauwde dat ze sneller moes ten wandelen. Zoiets kan ik niet aan zien, en lk heb hem dan ook meteen gezegd dat hij die jongens met rust moest laten". De tweede etappe was voor haar geen gemakkelijke „Het is vandaag drie jaar geleden dal mijn man is overle den. Ik heb in de afgelopen nacht geen oog dichtgedaan. Toch heb ik met het lopen geen enkele moeite. Die enorme eenheid die je met z'n al len vormt, dat is het fijne van de vier daagse". Het is niet verwonderlijk dat me vrouw Klaver tijdens haar 41ste vierdaagse van de ene huldiging In de andere valt. Op de tweede, regenach tige wandeldag werd zij in Wychen onthaald door het gemeentebestuur. De Wychense burgervader A. Arends overhandigde daar de Zeeuwse een zilveren roomstelletje. Een tweede verrassing voor de geroutineerde wandelaarster was een grote bos bloemen, die zij kreeg aangeboden door de plaatselijke middenstands vereniging, die haar voorts de belofte deed drie weken lang verse bloemen naar Zeeland te sturen. Daarna zette zij er weer flink de pas in. „Ik voel me prima, geen proble men, geen blaren". Op de foto ontvangt mevrouw M. Klaver-Budding van marsleider Tonny van Dongen een diamanten hanger. Rechts op de foto de heer S. Schipperheyn, die eveneens voor de 4le maal deelneemt aan de vier daagse. NIJMEGEN - Vermoeide voeten een bekend beeld tijdens deze 60c Vier daagse. Op de achtergrond loopt men 'onvermoeid' door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7