Goodrich eens met plan Lubbers voor Vredestein Negerscholen Soweto weer in open CHRISTENEN SCHENDEN BESTAND IN BEIROET PZCX Arrestaties wegens bomaanslagen Spanje Vlaanderen bij Nederland" Arrestaties wegens gifgas in Italië Kolone Arabische Liga onder vuur DEN HAAG VERONTRUST OVER VERLIES WERKGELEGENHEID VOOR ROND 1000 MAN Rapport Donner in augustus te verwachten DONDERDAG 22 JULI 1976 bin nen-b uiten land DEN HAAG - Het ministerie van economische zaken heeft van de Goodrich Company in de Verenigde Staten vernomen, dat de on derneming akkoord gaat met de uitgangspunten zoals deze on langs in overleg tussen vertegenwoordigers van Goodrich en het ministerie van economische zaken met betrekking tot de toekomst van Vredestein zijn ontworpen. Inmiddels heeft het ministerie de bonden uitgenodigd voor een bespreking hierover op 23 juli. Aldus heeft het ministerie van economische zaken woensdagmorgen meegedeeld. Districtsbestuurder H. Ronitz van de Industriebond NW verklaarde van morgen dat in de afgelopen drieëneen half jaar bij Vredestein 43 directeuren 'zijn versleten. Dit cijfer bewijst vol gens hem dat er van enig beleid abso luut geen sprake was. Tijdens het ge sprek dat tussen de regering en de bon den zal plaatsvinden zullen de namen als bewijs op tafel komen. De heer Ronitz zei verder dat er niet al leen sprake is geweest van gedwongen ontslagen. Mensen met initiatief liepen al snel 'stuk' op Goodrich en stapten daarom uit eigen beweging op. Zoals bekend zal 49 procent van de aan delen van Vredestein in handen van de Nederlandse staat komen, twee procent komt in handen van een Nederlandse stichting. Het bestuur hiervan komt in handen van drie man, te weten een pre sident die door economische zaken wordt aangewezen en tevens voorzitter van de raad van commissarissen zal zijn, een man uit vakbondskringen en een uit Goodrich. De vakbeweging heeft al een gegadigde op het oog, maar kon in verband met het Onderzoek Het gemeentebestuur van Den Haag wil zeer spoedig met minister Lubbers van economische zaken praten over de reorganisatieplannen van Vredestein en met name over de opheffing van de vestiging in Loosduinen waardoor 1000 man personeel werkloos zal worden. Ineen telegram aan de minister zegt het college dat tot nu toe niet alle mogelijke oplossingen van het reorganisatie- vraagstuk zijn onderzocht B en W zijn ernstig ongerust over de werkgelegen heid in Den Haag en herinneren de mi nister eraan dat hij op een eerder ver zoek tot een gesprek niet heeft gerea geerd Zoals bekend vinden ook de vakbonden dat de overheid heeft nagelaten vol doende gegevens aan te dragen waar door het mogelijk zou worden de maat regelen op hun juistheid te beoordelen Het gemeentebestuur van Enschede heeft minister Lubbers in een telegram gefeliciteerd met de voorlopige oplos sing inzake de gedeeltelijke overname van Vredestein. Het gemeentebestuur zegt graag haar AANSLA G NEDERLANDSE AMBASSADE NOG NIET OPGEHELDERD MADRID (UPI) - Volgens het Spaanse persbureau Europe Press heeft de politie in verband met de golf bomaanslagen van afgelopen zondag een aantal arresta ties verricht. Het persbericht is nog niet door de Spaanse autoriteiten bevestigd. Van be voegde zijde deelde men mee dat er geen bijzonderheden zullen worden bekend politie gemaakt tot de zaak voor de politie 'rond' is. Vrij algemeen zijn de aanslagen van zondag toegeschreven aan links- extremistische groeperingen die niet kunnen profiteren van de gedeelte lijke politieke amnestie die koning Juan Carlos zaterdag in het vooruit- President zicht stelde. Amin van Oeganda heeft het Franse Het dagblad 'La Vanguardia' citeerde Amin geeft Franse 'Airbus' vrij MAIROBI (RTR/UPI) vliegtuig dat na een gijzeling op En tebbe was geland zonder voorwaarden vrijgegeven, zo heeft radio Oeganda woensdag meegedeeld. Idi Amin wil zich met zijn buurland Ke nia verzoenen. echter een niet bij naam genoemde vertegenwoordiger van de Maoïsti sche werkerspartij als zeggend dat men zondag te maken had met een rechtse provocatie. Rechtse Spanjaarden motiveren hun het parlement werd goedgekeurd, zijn voor het eerst sedert de burgeroorlog met uitzondering van communisten, anarchisten en separatisten, alle poli tieke groeperingen toegestaan. De partijen moeten zich bij de regering laten registreren om legale status te verkrijgen. medewerking te zullen verlenen bij verdere maatregelen ten behoeve van de werkgelegenheid bij Goodrich- Vredestein. Als de minister het op prijs stelt, is het gemeentebestuur bereid participatie te overwegen, zo staat in het telegram vermeld Inbrekers Nice gebruikten het rioleringskanaal NICE (UPI/AFP) - De bankrovers, die in Nice de Franse 'kraak van de eeuw' pleegden, hebben gebruik gemaakt van een ondergrondse rivier en de rio lering om de bankkluis te bereiken. Volgens een zegsman van de politie zijn de inbrekers met een vrachtwagentje langs de kade van de rivier de Pailïon gereden, die in het centrum van Nice via een ondergronds traject loopt. De laat ste 400 meter naar het bankgebouw hebben ze afgelegd met een rubber bootje over de rivier, en door het riole ringskanaal. vanwaaruit ze een gang van acht meter lang hebben gegraven die precies in de kluis uitkwam Dankzij die ondergrondse toegang kon den ze ongestoord werken. De politie heeft een cordon om Nice gelegd om te verhinderen dat de inbrekers vluchten, als ze nog in de stad zijn Maar de in braak, die in het weekend moet zijn ge pleegd. is pas maandagmiddag ontdekt. Nice heeft versterking gekregen van de politie van Parijs en Marseille, en krijgt hulp van experts uit Italië waar ook succesvolle bankroven zijn gepleegd via tunnels. De politie zegt dat de inbrekers een aantal voorwerpen, zoals rubber laarzen, hebben achterge laten. die mogelijk kunnen leiden tot hun identificatie. De omvang van de buit is nog steeds niet vastgesteld, maar beloopt zeker tientallen miljoenen francs. AMSTERDAM i ANP) - Door de Belgische vlag te strijken en daarvoor in de plaats een vlag met de Vlaamse Leeuw te hijsen, hebben etiige tientallen jonge Vlamingen woensdagmiddag voor het Belgische consulaat in Am- sterdal laten blijken voorstander te zijn van aansluiting van Vlaanderen bij Nederland De jongelui, die voor het consulaat aan het Muzenplein en in het centrum van de hoofdstad pamfletten uitdeelden, zeiden te behoren tot de voorpost van nationalistische aetiporoepen in Vlaanderen' Het was woensdag de nationale Belgische feestdag tge vierd werd de troonbestrijging door Leopold 1 in 1831). Om die reden teas het Belgische consulaat in Amsterdam gesloten, 's Avonds was er een receptie. De demonstranten, die deze nationale feestdag als een 'rouwdag'beschouwen, beindigden hun actie aan het Mu zenplein na overleg met de Amsterdamse pohtie. Vrijwil lig vervingen zij 'hun' vlag door de nationale Belgische driekleur. RELLEN VAN DINSDAG EISTEN TWEE DODEN I ADVERTENTIE) In een woensdag gepubliceerd telegram °PP°siUe tegen democratische hervor- aan de Keniasï president. Jomo Ke- n<iik«mls meteenvempzing naar nyatta. eest Amin ..alles wat de laatste weken sinds de Israëlische invasie i; beurd als verled en tijd" te beschouwen. (Vervolg Kantlijn van Wenen bewezen. Terug naar de da gen van weleer: Schmidt en de zijnen - de Mettemichs van de huidige jaren ze ventig - stellen vast of er in Italië com munisten in de regering mogen komen. Na de bomaanslagen spoorden leden van de democratische oppositie, die vrezen dat zij door het geweld in discre- diet komen, de regering aan de schuldi gen op te sporen en publiekelijk aan de kaak te stellen. Zij werden in die eis bij gevallen door de meeste kranten. .Inmiddels is nog steeds onduidelijk of de boomaanslag van dinsdag op de Ne derlandse ambassade verband houdt tnet cfle van zondag. In Spanje is woensdag het 37 jaar oude verbod op de meeste politieke partijen opgeheven Blijkens het in de staatscourant gepu bliceerde decreet dat vorige, week door DIRECTEUR EN PRODUCTIECHEF FABRIEK RONE (DPA) - De directeur en de produktiechef van de chemische fabriek 'Cimesa', de oorsprong van de giftige gaswolk die tot nu toe 34 mensen in het ziekenhuis heeft gewerkt, zijn woensdag gearresteerd. De giftige gassen ontsnapten onlangs na een explosie in de fabriek die ligt in de buurt van Meda bij Milaan. Het gas veroorzaakt bij mensen een soort verbran ding van de huid. Veel kleinvee en huisdieren zijn door de inademing van het gas gestorven en een groot aantal bomen heeft de bladeren verloren. Men verwijt de arrestanten dat het gas heeft kunnen ontsnappen door hun nalatig heid. De reactor waarin het gas was opgeslagen zou niet aan de veiligheidseisen hebben voldaan. Op de 'Cimesa'-fabriek wordt trichloorphenol geproduceerd. Dat is een grondstof voor cosmetische prod uk ten en een middel voor insektenbestrijding. Bij inademing van het gas worden vooral de lever en de nieren beschadigd. De verbrandingen van de huid geven hetzelfde beeld als verbranding door de zon. De gaswolk, die een week geleden ontsnapte, dreef eerst boven het gebied rond Meda en breidde zich later uit naar het in de buurt gelegen Seveso. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De scholen voor zwarte kinderen in Soweto en Alexandria worden vandaag (donderdag) heropend. Het besluit werd gisteren genomen na overleg tussen de minister van justitie Kruger. een onderminister van Bantoezaken enerzijds en de schoolhoofden en voorzitters van de schoolraden anderzijds. De laatsten beloofden in een gezamenlijke verklaring dat zij alles zul len doen om nieuwe relletjes van de schooljeugd te verhinderen. De scholen in Soweto en Alexandria werden een maand geleden gesloten na de bloedige onlusten, veroorzaakt door scholieren, waarbij zeker 176 mensen om het leven kwamen. Inmiddels is bekendgemaakt dat bij de rellen die maandag uitbraken in de zwarte woongebieden Witbank. Mid delburg en Carltonville twee mensen zijn gedood. Volgens de Zuidafrikaanse autoriteiten MINDER BUIEN EN MEER ZON Wisselend bewolkt met geleidelijk minder buien en wat meer zon. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer 20 graden. STRANDWEERSVERWACHTING Vandaag nog een frisse noordwest tot noorden wind. Enkele opklaringen, buienkans klein. In de middag 18 tot 20 graden, zeewater 19 graden Vooruitzichten: geleidelijk stabieler met wat meer zon en daardoor weer iets aangenamer aan het strand. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag: Wisselvallig en middagtemperaturen omstreeks 20 graden. Weesvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 10; min. temp.: omstreeks 13 graden; max. temp.: omstreeks 20 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 10; min. temp.: omstreeks 13 graden; max. temp.: omstreeks 20 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond de opgegeven icaarden Weersvooruitzichten komende dagen Britse Eilanden. NoordwestrFrankrijk, Bene lux. Denemarken, West-Duitsland, Noorwe gen en Zweden: Veranderlijke bewolking, plaatselijk buien, temperaturen tussen 17 en 23 graden. Alpengebied plaatselijk onweer. 20 tot 25 graden Finland, zonnige perioden, temperatuur 20-25 graden. Oost- en Zuidoost-Europa: vrij zonnig- verspreldc onweersbuien, temperatuur 30 tot 35 graden Italië: vrije zonnig temperatuur25-30 graden. Zuid-Frankrijk. Spanje en Portugal: zomers weer. 30 tot 35 graden. Het weer in Europa DEN HAAG, DUINDIGT: In Den Haag op de renbaan Duindigt werd gisteren voor de tiende maal de dag van het paard gehouden. Foto: De vierspannen in actie tijdens de show. werden de relletjes in deze steden ver oorzaakt door negerscholieren. De kin deren hadden drankwinkels, kantoren en winkels van Indiërs en andere Azia ten geplunderd en in brand gestoken. Op de weg Pretoria naar Witbank wer- DEN HAAG (ANP) De commissie- Donner. die de betrokkenheid van prins Bemhard bij de Lockheed- affaire onderzoekt, hoopt volgens de laatste informatie van de commissie zelf nog in augustus haar rapport af te ronden. Dit antwoordt minister De Gaay Fort man als minister-president ad interim op maandag door WD-fractievoorzitter Wiegel gestelde schriftelijke vragen. „De regenng is voornemens", aldus mi nister De Gaay Fortman in het zeer korte antwoord, „zo spoedig mogelijk daarna de volksvertegenwoordiging in te lichten over de bevindingen van de commissie en over de daaraan door de regering te verbinden conclusies." Harlinger kotter opgebracht KOPENHAGEN (DKA) - Een Neder landse treiler. de HA 75 'Elizabeth' uit Harlingen. is dinsdagavond door de Deense marine op 5 zeemijlen ten wes ten van het eiland Roemoe aangehou den en opgebracht. Volgens de Deense autoriteiten viste de treiler op garnalen, bijna vier mijl binnen de Deense kustwateren. den auto's van blanken met stenen be kogeld Acht blanken - onder wie een vierjarig meisje - werden gewond. De politie maakte met traangasbom- men en met vuurwapens een eind aan de plundertochten van de scholieren. De twee slachtoffers zijn jeugdige ne gers. Een werd door een kogel getrof fen, de andere werd tijdens de rellen door een vrachtwagen doodgereden. Een groep van veertig Zuidafrikaanse zakenlieden is dinsdag naar de hoofd stad van Mozambique, Maputo, ver trokken voor besprekingen over even tuele economische samenwerking. Maputo heeft een belangrijke haven die ook voor Zuid-Afrika van enorm bete kenis is. Twintig procent van de Zuidaf rikaanse in- en uitvoer gaat via Maputo, Jaarlijks worden drie tot vier miljoen ton Zuidafrikaanse goederen via deze haven uitgevoerd. Met de Mozambikaanse autoriteiten wil de Zuidafrikaanse delegatie zoeken naar uitbreiding van de havencapaci teiten van Maputo, waar duizenden Mo- zambikanen hun brood verdienen als havenarbeider. Aberdeen zw. bew Athene geh bew Barcelona geh. bew. Berlijn zw. bew. Bordeaux 1. bew Brussel zw. bew Frankfort onweer Helsinki onbew Innsbruck onweer Kopenhagen regen Lissabon onbew Loc amo 1 bew Londen zw bew Madrid zw bew Malaga onbew Mallorca zw. bew. München zw. bew Nice 1 bew. Oslo 1 bew Parijs regen Rome onbew Stockholm h bew Wenen h bew Zurich l bew Casa Blanca zw. bew. Las Pa lm as onbew 17 gr 29 gr. 29 gr -.22 gr .24 gr ..15 gr. 18 gr. 22 gr 25 gr. 22 gr. .19 gr 31 gr. 26 gr 22 gT 34 gr 29 gr 32 gr 25 gr ...27 gr. 24 gr. 20 gr 29 gr. 26 gr. 28 gr .20 gr. 27 gr 27 gr BEIROET (UPI/AFP) - Een gedeeltelijk bestand in Beiroet is woensdagochtend ingestort. Schutters uit de christelijke sector beschoten de 'groene lijn' (een zone voor vrij verkeer tussen het oosten en westen van de stad juist toen een pantsercolonne van de vredesmacht van de Arabische Liga aankwam om zijn taak op zich te nemen. Ook braken zware gevechten uit rond het belegerde Palestijnse vluchtelin genkamp van Tel AI Zaatar aan de zuidoostelijke rand van Beiroet waar door ook de derde poging van het Rode Kruis om gewonden, vrouwen en kin deren te evacueren geen doorgang kon vinden. Woensdag is een belangrijke delegatie naar Damascus vertrokken in gezel schap van de Libische premier. Abdel- Salam J alloud, die probeert te bemidde len tussen Syrië en de Palestijnen. Tot de delegatie behoort Faroek Kad- doemi, de onofficiële minister van bui tenlandse zaken van de Palestijnse commando-beweging. De Palestijnen verzetten zich bitter tegen de Syrische militaire interventie op grote schaal in Libanon De Palestijnen en hun Unkse bondgenoten zeggen dat Syrië de rechtse krachten steunt in de burge roorlog. Assad De Syrische prsident. Hafez Assad, verklaarde dinsdag dat Syrië zijn troepen alleen zal terugtrekken op verzoek van president Soeleiman Franjieh of een andere vertegenwoor diger van de Libanese regering. Franjieh heeft woensdag aan Assad een boodschap gezonden waarin hij hem bedankt „de zaken van deLibane- zen en de Palestijnen beter verdedigd te hebben dan de I.ibanezen en de Pa lestijnen dat zouden hebben gedaan." Franjieh zegt in zijn boodschap dat As sad in zijn rede in Damascus duidelijk heeft gemaakt dat de oorlog in Libanon geen oorlog tussen Libanezen is maar een agressie tegen d at land door hen die, in plaats van te proberen de rechten van de Palestijnen te beschermen die aan anderen willen ontnemen. Israëlische regeringsfunctionarissen hebben woensdag geweigerd commen taar te geven op de verklaring van pre sident Assad dat Israël in april een ulti matum had gezonden waarin gedreigd werd met mogelijke interventie wegens de Syrische rol in Libanon. Wel zeiden de Israëlische functionaris sen dat Syriës optreden in Libanon nooit via de Verenigde Staten met Israël gecoördineerd was zoals in buiten landse berichten gemeld werd Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186)1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9,00-11 30 uur Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37,75; franco per post 42,-, per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55, ingezon den mededelingen 2"ix tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro. 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3