PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mars is écht rood Vrijwillige kavelruil in West- Zeeuwsch-Vlaanderen geen succes ENGELAND VREEST MEER TERRORISME de krant van zeeland Na moord op Britse ambassadeur in Dublin IRA-provisional in arrest vandaag TELEFOON NIET DUURDER VORMEN VAN LEVEN NIET UITGESLOTEN CBTB-SECRETARIS DE KOEYER: 'OP HET GEHEEL MINIMAAL Speurneuzen in Montreal pagina 219e jaargang no. 172 Donderdag 22 juli 1976 Terug naar oude tijden fHheeft Schmidt het nu ge- zegd of heeft hij het niet ge zegd Volgens Amerikaanse kranten zou hij hebben ver klaard dat Amerika. Frank rijk. Engeland en West- Duitsland tijdens het economisch top- overleg te Porto Rico het er over eens waren, dat aan Italië geen economische hulp meer kan worden verleend Indien daar communisten aan de regering ko men. Een verklaring, die tot felle reac ties aanleiding gaf. eerst en vooral in Italië, maar later ook in andere landen, inclusief die van de deelnemers aan de topconferentie. In Parijs werd de mede deling van Schmidt haastig ontkend, in de Verenigde Staten kwam geen ont kenning. maar evenmin een bevestiging en in Londen leek men danig geschrok ken. Schmidt zelf stuurde zijn woord- voerdermeteennaderemededelingnaar de pers. waaruit moest blijken dat de Westduitse bondskanselier het allemaal niet zo vierkant zou hebben gezegd als in de kranten was gesuggereerd. Waren de kranten weer eens fout Als men alle berichten over deze zaak onder elkaar legt. kan men moeilijk onder de conclu sie uit. dat er in Porto Rico wel degelijk over deze kwestie is gesproken En evenzeer lijkt het plausibel, dat daar de mogelijkheid van economische maatre gelen jegens Italië inderdaad is overwo gen. Met andere woorden: Schmidt heeft het echt wel gezegd. De bondskanselier had 'off-the- record' gesproken, stelde zijn woord voerder deze week vast Off-the-record: een fraaie term, die gemeengoed is in het grensgebied tussen politiek en journa listiek. Letterlijk betekent deze uit drukking dat een uitlating niet in de no tulen wordt opgenomen, in de praktijk komtze erop neer. dateen politicus aan journalisten inlichtingen verstrekt die niet aan hem mogen worden toege schreven. De off-the-record-formule wordt nog al eens toegepast om een minister gelegen heid te geven wat makkelijk over journalisten te praten zonder dat hij zich er voortdu rend bewust van behoeft te zijn dat al zijn woorden letterlijk in de krant ko men. Ook in Nederland wordt deze me thodiek toegepast: ze werkt als regel goed voor zover achtergronden over reeds bekende feiten worden meege deeld. Een off-the-record-bespreking moet echter niet worden gebruikt om topgeheimen te lanceren binnen de kortste keren komen die dan toch naar buiten omdat ze elders geverifieerd kunnen worden. Gebruikt een politicus desondanks een dergelijke bespreking om belangrijke mededelingen te doen, dan is er bij hem meestal opzet in het spel: hij wenst nieuws te ventileren zon der zelf in het geding te komen, aldus zorgend voor een soort officieel "lek". Was dat deze keer de bedoeling van de bondskanselier Ifatlj* Wa, r aarom wilde hij dit nieuws naar buiten laten lekken Er kunnen twee redenen zijn. In de eerste plaatsom Ita lië te waarschuwen, in het bijzonder die politici die daar bezig zijn met de kabi netsformatie, In de tweede plaats kun nen hem puur-binnenlandse overwe gingen hebben bewogen. De bondskan selier staat immers aan de vooravond van verkiezingen en heeft daarbij te maken met tegenstanders, die hem en zijn coalitiegenoten verwijten dat hij tegenover extreem-links een veel te slappe houding aanneemt Een forse verklaring over de consequenties van communisten in een Italiaanse regering maakt vermoedelijk op de doorsnee- Duitse kiezer een goede indruk. Trou wens, ook op de Amerikaanse kiezer: Ford krijgt vaak soortgelijke verwijten te horen als Schmidt, hij zou te vriende lijk zijn jegens de Sowjet-ünie en aldus meehelpen aan de verbreiding van het wereldcommunisme. De vraag is of deze overwegingen niet eigenlijk bijzonder kortzichtig zijn. Ten aanzien van Italië heeft Schmidts mededeling er veel van weg. dat hij zich er met de binnenlandse politiek bemoeit - in Italië zelf is al het woord 'chantage' gevallen Zijn verkla ring - die ook bij de nietrcommunisten een slechte indruk maakte - kan tot ge volg hebben dat de regeringsmoeilijk heden er ook in de komende tijd voort duren, omdat er de communisten in de rol van oppositie blijven vastgespijkerd. En dat kan hun op de lange termij n in de kaart spelen: toenemende chaotische toestanden in Italië zijn vermoedelijk een grotere propaganda voor het com munisme dan een regering, waarin en kele communisten zijn opgenomen Kortzichtig vooral lijkt ons de houding van Schmidt en de zijnen op het stuk van het Europese bondgenootschap: zij konden niet beter duidelijk maken dat wat hen betreft de oude tijden weerom zijn. Terug naar oude tijden: de zaken wor den in Europa kennelijk weer bedisseld door enkele topmensen, Zeker, er is een NAVO, er is ook een EEG, maar som mige punten - zo blijkt - kan men niet met iedereen bespreken, maar behoren in onder-onsjes te worden afgedaan. Al thans. die indruk is via Porto Rico ge wekt. Tot en met de tweede wereldoor log is het nooit anders geweest, pas na 1945 begon er een breder Europees over leg tot stand te komen met als uiteinde lijk doel een Europese integratie. Zelfs is nu tot Europese verkiezingen besloten - een succes voor Nederland, wordt er dan bijgezegd. Porto Rico leert echter dat voor werkelijk belangrijke zaken terug gekeerd wordt naar methoden die hun deugdzaamheid al tijdens het congres (Slot zie pagina 3 kolom 1) (Van onze correspondent) LONDEN - In Londen wordt gevreesd dat de moordaanslag op Christopher Ewart-Biggs, de Britse ambassadeur in Dublin, zal leiden tot een toespitsing van terroristische gewelddadigheden, vooral nu vrijwel onvermijdelijk tot strengere acties zal worden overgegaan en tot arrestaties van Ierse 'vrijheidsstrijders'. De Britse eerste minister James Callaghan en het Lagerhuis uitten woensdag hun afschuw over de moordaanslag. Callaghan, op wiens verzoek de ambassadeur de post 13 dagen geleden had inge nomen, zei dat hij koningin Elizabeth in Canada had ingelicht en dat zij 'diep geschokt' was. De54-jarige Ewart-Biggs kwam om het leven toen onder zijn donkerblauwe Saigon laat alle Amerikanen gaan WASHINGTON (DPI/DPA) - Alle Amerikanen die in Vietnam zijn ge strand bij het einde van de oorlog in voorjaar 1975 zullen het land vanaf 1 augustus mogen verlaten, in gezel schap van hun eventuele Vietnamese gezinsleden. De Vietnamese ambassadeur in Parijs, Vo Van Sung, heeft dat meegedeeld in telegrammen aan de Amerikaanse se natoren Edward Kennedy en George McGovem. Beiden hadden zich inge spannen om een uitreisvergunning te verkrijgen voor de achtergebleven Amerikanen. Jaguar een landmijn explodeerde. Ook zijn 27-jarige secretaresse Judith Cook vond daarbij de dood, terwijl de per manente ondersecretaris in Dublin, Cubbon en de chauffeur van de dienst wagen O'dricoll ernstig gewond raak ten. De landmijn moet op een afstand tot ontploffing zijn gebracht. De auto van de ambassadeur vloog enkele meters de lucht in en kwam op zijn kop terecht. Geschat wordt dat voor de aanslag een explosieve lading van 100 kilogram werd gebruikt. Ongelukken bij het bergbeklimmen in Zwitserland hebben vorig jaar aan 113 mensen het leven gekost, zo heeft de Zwitserse alpinistenclub bekend gemaakt. Bij ongelukken in de Zwit serse Alpen en in de Zwitserse Jura kwamen 67 Zwitsers en 46 buitenlan ders om. De Ierse minister van justitie, Liam Cosgrave. noemde de aanslag 'een af schuwelijke wandaad' en zegde alle medewerking toe de daders op te spo ren. Kort na de moordaanslag werden Een van de vier ontsnapte Duitse anarchisten gepakt BERLIJN (DPA) - Na een speuractie van ruim twee weken is een van de vier ontsnapte anarchisten die op specta culaire wijze uit de Berlijnse vrou wengevangenis ontsnapten, gepakt. De politie arresseerde op klaarlichte dag de 33-jarige Monika Berberich. Toen zij op de Kurfürstendam werd gearresteerd probeerde ze nog een pis tool te trekken. Personeelsstop maatschappelijk werk ingesteld DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Meijer (crm) heeft per 20 juli een personeels- en vacaturestop afgekon digd voor de gesubsidieerde instellin gen voor algemeen maatschappelijk werk en voor de organen van samen werking op dit terrein. Dit betekent dat voor vertrekkende functionarissen geen nieuwe mensen mogen worden aangenomen, dat voor bestaande vaca tures geen krachten mogen worden gezocht en dat ook geen vacatures mo gen worden gecreëerd. twee leden van de radicale provisio nele IRA gearresteerd, onder wie de leider David O'Connell. De Ierse regering heeft een beloning van 20 000 pond <100.000 guldeni uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot de arres tatie van de moordenaars. In het Britse parlement zei vakbonds leider James Kilfedder dat de moord de Ierse regering er misschien eindelijk toe zal brengen om acties tegen de terroris ten te ondernemen „die al jaren geleden genomen hadden moeten worden". Hij beschuldigde de Britse regering er te vens van onvoldoende maatregelen te hebben getroffen om de levens van En gelse onderdanen in Noord-Ierland te beschermen. De politieke vleugel van de officiële IRA veroordeelde de aanslag 'zonder enig voorbehoud' en een zegsman vreesde dat de moord alleen maar kon leiden tot een terugzetting van de Ierse vrijheids strijd. „Deze mensen <de terroristen) zijn de vijanden van de Ieren", zei hij. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken had de vermoorde diplomaat oor- spronkelijk een andere post. zijn eerste ais ambassadeur, toebedacht maar op speciaal verzoek van premier Callaghan werd hy in Dublin geplaatst. Wandaad Ambassadeur Ewart-Biggs, die een zwarte monocle droeg omdat hij bij een slechte operatie na de Slag bij El Ala- mein in de tweede wereldoorlog een oog verloor, had juist de dag voor zijn dood een persconferentie voor Ierse journalisten gehouden. Zijn vrouw, van wie eerst gedacht werd dat zij ook gedood werd, was de dag tevoren ech ter naar Londen vertrokken en hoorde het nieuws toen zij op het ministerie van buitenlandse zaken was. De ambassadeur schreef drie romans onder de schuilnaam Charles Elliot. Een ervan, 'Vuurproef was in Noord-Ierland verboden wegens een overspelpassage, waarvan de auteur kort voor zijn vertrek nog had gezegd dat het bij hedendaagse maatstaven niets voorstelde. Britse diplomaten m Dublin waren al eerder doelwit van geweld in februari 1972 toen het ambassadegebouw in het centrum in de as werd gelegd. Dat ge beurde na een demonstratie tegen de door het leger gedode dertien betogers voor burgerrechten op de 'bloedige zon dag' in Londonderry, in Noord-Ierland. inbraken akkoord DEN HAAG (ANP) - In het leader van de regeringsbesüssing om de overheidstarie ven in 1976 te bevriezen, is de voorgenomen verhoging van de telefoontarieven per augustus uitgesteld, zo heeft de PTT woensdag meegedeeld. Volgens de PTT is nog niet bekend tot welke datum de verhogingen zijn uitgesteld De verhogingen werden eerder uitgesteld van 1 april van dit jaar tot 1 augustus omdat de 'opwaartse druk' op de lonen was verminderd. Nu is per 1 augustus een tariefverhogind niet mogelijk omdat het kabinet vorigt maand besloot alle tarieven van de overheid voor de rest van het jaar te bevriezen De verhogingen betroffen 2,- op het abr nnement (nu 22,- per maanden f 10.- oj. het entreegeld (nu 200,-, eenmalig). STIKSTOF AANWEZIG PASADENA (RTR/UPI) - De planeet Mars is werke lijk rood, zo blijkt uit de eer ste kleurenfoto die woens dag naar de aarde is geseind. De opname uit de Viking-1 toont dat de met stenen be zaaide oppervlakte er aan genaam bruinrood uitziet, zoals veel woestijnen in Australië en het midden van de VS. Het hoofd van de foto afdeling van het project, dr. Thomas Mutch, zei dat het verrassend veel op de aarde lijkt en absoluut niet de kleuren zijn van de maan. De foto toont een lichtblauwe lucht. De stenen op de grond zyn lichtbeige gekleurd. De rode kleur is volgens Mutch bhjkbaar veroorzaakt door verwering van ijzerhoudend gesteen te. waardoor roestvlekken ontstaan. De Viking-Marslander heeft het eer ste bewijs doorgezonden dat op mars levenvormend stikstof voorkomt, zo is woensdag in Pasadena in Califor- nië meegedeeld. Volgens dr. Alfred Nier, hoofd van de groep geleerden die de gegevens be studeren welke de Viking naar de aarde zendt, bevat de atmosfeer van Mars 3 procent stikstof Ter vergelijking geldt dat de aarde 78 procent stikstof in de atmosfeer heeft. Argon Bovendien komt op mars 1,5 pro cent argon voor. De geleerden had den al eerder uit lange- afstandmetingen en door de on derzoekingen van ruimtevaartui gen verondersteld dat stikstof op d< rode planeet voorkwam, maar hel bewijs is nu geleverd. „Dit is een grote, grote stap in de richting van het vinden van leven op mars", al dus Done Bane, een woordvoerder van het straalaandrijvingslabora torium. Stikstof is van vita al belang voor alle levende organismen op aarde. De grote vraag is echter of er in het verleden lang genoeg water heeft ge vloeid om leven te laten ontstaan. Een andere vraag is of vormen van leven genoeg tijd hebben gehad om zich te beschermen toen de omstan digheden op de planeet ruw werden. Nadat de Viking twee foto's naar de aarde had gezonden, was hij tot zwij gen gekomen. Na de Mars-nacht van 19 uur begon hij woensdag weer een foto te zenden, ditmaal direct naar de aarde in plaats van via het Vikingge deelte dat om Mars cirkelt. DUBLIN: De Britse ambassadeur in Dublin, Christopher Ewart- Biggs, (55) die woensdagochtend omgekomen is toen onder zijn auto aan de rand van Dublin een landmijn ontplofte. SPORT PAGINA 13 verder Achtervolger Ponsteen naar de halve fi nale PAGINA 14 teleurstelling Montreal. Uitschakeling van de dubbel twee grote teleurstelling voor het da mesroeien. PAGINA 15 voorbeeld Montreal Belgische atletiek voorbeeld voor Nederland PAGINA 17 vertrouwen Tour-avontuur was goed voor het zelf vertrouwen van Jan Raas. MAAR DERDE VAN NODIGE AANMELDINGEN SCHOONDIJKE - Een poging van de drie gezamenlijke land bouworganisaties om in West- Zeeuwsch-Vlaanderen te ko men tot een grootscheepse vrij willige kavelruil is 'onvol doende aangeslagen'. Op enkele plaatsen is landbouwgrond van eigenaar gewisseld, maar van kavelruil op grote schaal is geen sprake. Qp gen ^naschrijven aan alle West-Zeeuws-Vlaamse grondgebruikers, nu alweer en kele jaren geleden, kwamen al meteen te weinig reacties. Er werd voor 1200 hectare, ver deeld over 300 percelen aange meld om te ruilen. „Dat ly kt heel wat, maar het is te weinig. Het had zeker drie keer zoveel moeten zijn om van een succes te kunnen spre ken", zegt secretaris A de Koeyer van de CBTB West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die namens de landbouworganisaties en in samenwerking met de frijkslland- bouwvoorlichtingsdienst het meeste werk heeft verzet om de kavelruil van de grond te krijgen. De landbouwers die zich hebben aangemeld zyn volgens hem wel geregistreerd. „Op het geheel is het minimaal, maar er lopen nog wel en kele projecten". zegt hij. De heer De Koeyer heeft de oorzaken van het niet-slagen („ik wil het geen mislukking noemen") op een rijtje ge zet Echte en vermeende kwaliteitsver schillen van de grond bemoeiUjkten een ruil. Veel landbouwers zyn, soms alleen door een 'emotionele binding' familie bezit). gehecht aan hun grond Heel wat boeren onderschatten de nadelen van een slechte verkaveling. De Koeyer: „Percelen moet groot genoeg en goed bereikbaar zyn, maar lang niet iedereen ziet dat in". De poging tot kavelruil startte in een tijd toen het de landbouw erg slecht ging. Nu de vooruitzichten weer wat be ter zyn, is men minder geneigd om wat grond af te staan. „En geven en nemen is nu eenmaal een voorwaarde by kavel ruil". Ook door de inflatie praktisch ver dubbelde grondprijs maakt het er voor (Slot zie pagina 6 kolom 6) Goodrich is het eens met de uitgangs punten van het plan Lubbers voor Vre- destein. opvoeding Opinie. mlUoen Vletnamezen kreeg 'heropvoeding'. boycot De Nederlandse bankiersvereniging stelt zich scherp op tegen de oproep tot boycot van de Amro bank. onbekend George Moustaki slaat niet aan in Ne derland. radio- en televisieprogram ma's: strips. gestegen De Italiaanse monetaire reserve is sinds de verkiezingen met meer dan een mil jard dollar gegroeid, beurs; financiën. DUBLIN: De auto. ivaarin de Britse ambassadeur in Dublin woensdag is omgekomen toen onder de wagen een landmijn ontplofte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1