Belgische aanpak atletiek voorbeeld voor Nederlanders Spiedende spinnen in de olympische steden Brazilië in de kwartfinale Verdeling medailles PZC/sport 889 15 NEDERLANDSE SPORTLIEDEN ZOCHTEN EN VONDEN KWETSBARE PLEKKEN EIGEN TRAINERS MEE NAAR MONTREAL SAMENWERKING AANGEBODEN MAAR KNAU DOET NIET MEE Twee kleine atletiek-naties: groot verschil Spelen op radio en televisie DONDERDAG 22 JULI 1976 (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - „Het is nog maar ruim tien jaar geleden, dat ze het bij ons in België te gek vonden als een meisje, dat vrijde, in een korte broek ging sporten. Nu hebben we hier acht atletes, die toch aan de internationale limieten hebben voldaan. Bovendien zijn we zo ver, dat we met onze landenploeg de Nederlandse dames op de loopnummers zeker de baas kunnen. Naast die acht dames hebben we hier nog 19 heren. Natuurlijk niet allemaal aan staande finalisten, maar in Brijdenbach, Puttemans, Van Dam me, Lismont en misschien ook Brokken en Roelants hebben we atleten, die medailles kunnen veroveren". Guido van Diest, een van de twee technische directeuren van de Belgische atletiekbond, straalt niet van trots, wanneer hij dit vertelt. Dit terwijl hij toch best een beetje trots mag zijn op 'zijn' atletiekformatie, die gelijk die van het kleine Finland hier in Montreal wordt gevreesd. Tevergeefs speuren we ook naar een houding, die mensen plegen in te nemen die alles zo goed weten. Veel beter dan bijvoorbeeld de Nederlanders, die slechts met een mini-atletiekequipe van vijf atleten in het 'olympisch' lijntoestel stapten. Het tegendeel is zelfs waar. Alsof niet de werking - stelt Guido van Diest voor: Nederlandse, maar de Belgische atle- „Laten we zo gauw dat mogelijk is goed tiek in het hoekje zit waar de slagen val- samenwerken met de Nederlandse len - bij bijvoorbeeld een fusie is name- bond. We werken nu volslagen langs el- ljjk altijd de zwakste gebaat bij samen- kaar heen. Waarom wisselen we geen MONTREAL - Brazilië heeft zich in Montreal als eerste land geplaatst voor de kwartfinales van het olympisch voetbaltoernooi. De Brazilianen ver sloegen in een gelijkopgaande wed strijd in het olympisch stadion - 31.000 toeschouwers zagen het allemaal - Spanje met 2-1. een overwinning die kort na rust gedaante aannam toen Chico Fraga een strafschop benutte. Nadat het publiek in Montreal op eer dere dagen Polen en de Sowjet-Unie had zien spelen, moet het aanvallende en energieke voetbal van Zuideuropese- en Latijnsamerikaanse makelijk een ver ademing zijn geweest. Rosemiro dar telde via enkele combinaties in de ze vende minuut al door de Spaanse defen sie en liet doelman Arconada kansloos (1-0). Zeven minuten later werd Idigoras aan de andere zijde van het veld op links even vrijgelaten en met de rechtervoet situeerde hij de gelijjkmaker in de uiter ste bovenhoek (1-1). De benutte straf schop kort na rust dwong de Spanj aar den totnogoffensiever voetbal, zodat de Oostenrijkse scheidsrechter Schiller twee Brazilianen - Marinho en Fraga. die wat al te enthousiast aan de nood rem trokken - moest noteren, maar tot doelpunten leidde het Spaanse pressie voetbal met meer. Cuba. dat na de terugireKKing van Uru guay even aan de olympische grasmat mocht proeven, werd in groep c defini tief uitgeschakeld door een verrassende nederlaag van 0-1 tegen Iran. datzichnu met Polen voor de kwartfinales heeft geplaatst. In de stromende regen, voor 6.000 toeschouwers, werd de Iranese doelman Rashidi de reddende held van deze wedstrijd. A trainers uit? Waarom profiteren we niet beide, wanneer een buitenlandse trainer in een van de landen doceert? Op enkele nummers zouden we ook best centraal kunnen trainen. Wij leggen vaak een bus in voor Parijs, waar we regelmatig een trainingskamp hebben. De Nederlan ders zouden toch mooi mee kunnen? Denk alleen al eens aan het financiële voordeel. Al hebben wij dan nu meer sterke atleten, we moeten beseffen, dat we beide heel kleine atletieknaties zijn. Je zult de handen ineen moeten slaan. Met Westphal en Swinkels heb ik daar over ook wel eens gepraat, maar er is nog nooit wat van de grond gekomen", klinkt het spijtig. „We zouden ook zo graag meer landen- wedstrijden hebben met Nederland. Een wedstrijd, zoals we die kennen tegen Frankrijk, waarbij elk land vier dames per nummer inschrijft: twee se nioren en twee junioren. Dat moet met Nederland ook mogelijk zijn. We zijn geen toeristen, die graag in Bulgariie of Emiel Puttemans is een sterke Belgische troef voor olympisch metaal MONTREAL - Het is nog niet eens zo lang geleden dat een examenkandidaat die voorgaf doof te zijn. en daarom een gehoorapparaat moest gebruiken, erop betrapt werd dat hij via zijn oordopje in verbinding stond met een vriend die buiten het gebouw de studieboeken opsloeg om de juiste antivoorden te vinden. In Het zwarte licht' zegt Harry Mulisch van iemand met een gehoorapparaat dat hij 'in directe verbinding met God stond', maar dat gold dus niet voor die elektronisch spiekende examenkandidaat, en evenmin voor Boris Onitsjenko. de drievoudige Russische wereldkampioen pentathlon, die noch met God. noch zelfs met Lenin. maar alleen maar met het elektronische scorebord in verbinding stond, via een ingenieus knopje in het gevest van zijn degen. Onitsjneko is. met schande overladen, op het eerste het beste vliegtuig naar Kiev teruggestuurd, zoals die ene voetballer van Haiti vier jaar geleden direct naar Haiti werd teruggestuurd toen hij op doping was betrapt, waarna er in ieder geval wekenlang geen spoor meer van hem te vinden was. - wat altijd „een misselijk teken" is in dictatoriale landen als Haiti. Ik zou nu dan ook niet graag in de schoenen staan van Boris Onitsjenko. die jarenlang een held van de Sowjet-Unie was. maar nu op de nominatie staat om als een onteerde officier voor het front van de troepen al zijn medailles en onderscheidingen te zien afgerukt. In de Sowjet-Unie betekent zoiets meer dan datje als sportman onteerd bent. Onitsjenko stond op het punt tot majoor in het Rode Leger te worden bevorderd. Dal kan hij wel vergeten. Het is dc vraag of hij überhaupt als officier zal worden gehandhaafd, hij mag van geluk spreken als hij alleen maar gedegradeerd wordt waar dan ook lopen. Op die manier kan het toch ook?" Binnen de Koninklijke Nederlandse Atr letiek Unie leeft dit alles blijkbaar niet zo erg. „Als ik moet vergelijken, dan valt my in de eerste plaats op. dat onze noorderburen zoveel conflicten hebben. Natuurlijk hebben wij ze ook. maar bij ons wordt gemakkelijker de hand toe gestoken'waarmee Van Diest natuur lijk nog geen verklaring geeft voor de alsmaar groter wordende kloof tussen beide kleine atletieknaties. Laatdunkend In Nederland werd nog niet zolang gele den vaak laatdunkend gesproken over de Belgische atletiek, die alleen maar op de midden- en lange afstand zou zijn ge richt. Ook van de begeleiding van de Belgische atleten had men in ons land geen hoge muts op. Zelfs kort voor de Olympische Spelen vond men het van KNAU-zijde toch een knappe 'stunt', dat Jos Hermens buiten het olympische dorp kon trainen. Een vriendelijk lachje breekt door bij Van Diest: „Vorig jaar bij de voor- olympische wedstrijden in Montreal hebben we al een hotel bekeken dat 100 kilometer buiten de stad lag Met be hulp van het Belgisch Olympisch Co mité hebben we daar 14 kamers ge huurd. Deze worden nu regelmatig door de hele Belgische equipe benut Heeft iemand genoeg van het dorp. dreigen er spanningen te ontstaan dan trekken enkelen voor een of meer dagen naar het hotel Vandaag zijn Puttemans en Van Damme er met hun trainer Van den Eynde" Eigen trainer Met hun privé-trainer dus, terwijl er in ons land complete rellen ontstonden, toen de trainer van Wielart en Mieke van Doorn, Dragan Tancic hierop aan drong. „Ja, ik geloof, dat we nu dc kern naderen. Er bestaat bij ons enorm veel waardering voor het werk van de per soonlijke trainers. We waken ervoor, dat onze federale trainers deze atleten afnemen. We hebben zelfs een hele campagne gevoerd in die richting". „Zo zijn we in het kader van de voorbe reiding voor Montreal tien dagen op stage in Frankrijk geweest. Met onge veer dertig atleten, de twee technische directeuren en hun assistenten, de fe derale trainers en alle clubtrainers die een pupil bij de selectie hadden. Onder het genot van een pilsje worden dan alle problemen opgelost Hier in Montreal hebben we ook vier persoonlijke train ers. die medaillekandidaten onder hun hoede hebben; daarnaast nog een vijftal clubtramers van atleten die toekomst hebben. Zij zijn hier om te leren". Een groot verschil met de Nederlandse aanpak dus, hetgeen zich ook manifes teert in de organisatorische opbouw van het trainerskorps. Een opbouw - onder anderen met vaktrainers per onderdeel en open sollicitatie - die binnen de KNAU ook door een aantal trainers wordt nagestreefd, maar ook op dit zo belangrijke punt dreigen controverses roet in het eten te gooien „Het is een goede opbouw, mits de persoonlijke trainers erbij betrokken worden'vindt Van Diest. die ook best een boekje wil open doen over de geldelijke ondersteu ning van de atleet, „De olympische atleten hebben elk een persoonlijke begroting, die dit jaar de 100.000 francs - zo'n 7000 gulden - niet te boven mocht gaan. Ze mochten dat be drag zelf besteden of voor werkverlet. massagekosten. voedsel, buitenlandse wedstrijden enz. De helft is afkomstig van het door de spaarmaatschappij ge sponsorde Belgische Olympische Co mité en de andere helft van het ministe rie. Onze bond zelf heeft zich de laatste tijd ook heel wat moderner opgesteld tegenover sponsoring. Daaraan ontkom je niet Zo'n 4000 blikjes bier en duizen den flessen mineraalwater werden door onze sponsors naar Montreal gevlogen", lacht Van Diest. Kortom, er zijn nogal wat zaken die voor de KNAL' aanleiding zouden moe ten zijn om de uitgestoken Belgische hand ferm te drukken. „Zoals het mis schien ook eens aardig zou zijn om de werkwijzen van dc beide olympische comités eens naast elkaar te leggen. Dat onze noorderburen hier maar met vijf atleten zijn, is kwalijk. Op die ma nier ban je bi j je atleten alle motivering uit", besluit Guido van Diest. en militair mag blijven. Bovendien verliest hij alle privileges die een Meester in de Sport en een hoge official twant hij was ook nog secretaris-generaal van de Sowjet pentathlon federatie) in de Sowjet-Unie geniet. Toegang tot de exclusieve clubs, waar het eten beter en goedkoper is. Inkopen doen in de speciale winkels voor de VIP's. waar je buitenlandse goederen veel goedkoper kunt krijgen. Reizen naar het buitenland, waar het leven goed is. althans beter dan in het vaderland Hoezeer buitenlandse reizen een privilege zijn, is goed merkbaar aan de samenstelling van de verschillende Russische tea ms van journalisten in Montreal, van TASS. Prawda etcetera: de gemiddelde leeftijd schat ik op 55 jaar. Ik ben tientallen Russische journalisten tegengekomen, en daar was er maar eentje bij die niet ouder leek dan 45 jaar. Je wordt als Russisch journalist niet naar Canada gestuurd omdat je de grote specialist bent in een bepaalde tak van sport, of zo'n gehaaide newsgetter bent. maar omdat je zo'n buitenlandse reis na 25 jaar trouwe dienst verdiend hebt. Al zulke privileges zullen Boris Onitsjenko ontnomen worden. Op medelijden, laat staan mededogen, hoeft hij niet te rekenen. Om drie redenen niet In de eerste plaats omdat hij zich heeft laten betrappen voor het front van de hele wereld, op een moment dat een gouden medaille in zijn eigen bereik ivas. In de tweede plaats omdat hij zijn team gedupeerd heeft, dat ook een gouden medaille mocht verwach ten. Hij heeft dus enerzijds schande over zijn land gebracht, dat zo ontzettend veel waarde hecht aan de indruk die men naar buiten maakt, en anderzijds heeft hij de USSR een aantal gouden medailles ontstolen, en met medailles worden m dit land de kwaliteiten gemeen.. En in de derde plaats opm dat hij al 38 jaar is en er in de toekomst dus weinig goud meer van hem te verwachten viel. Met één elektronisch foejje heeft hij zichzelf van een heilig relikwie, dat nog decennia gekoesterd zou zijn geworden, gedegradeerd tot een wegwerpartikel. De stemming thuis in Kiev zal dan ook wel beneden nul zijn. MONTREAL - De medaillcspicgcl ziet er als volgt uit (goud, zilver, brons, to taal): Verenigde Staten Oost^Duitsland Sowjet-Unie West-Duitsland Bulgarije Japan Polen 0 2 0 2België Groot-Brittannië Hongarije Portugal Roemenië Canada Denemarken MONTREAL 76 MONTREAL - Nederland en Beigie zijn twee kleine atletieknaties die aan elkaar grenzen. In Montreal zijn beide vertegenwoordigd om vrijdag aan het atletiektoemooi te begin nen. Het eerste land met vijf. het an dere land met 27 atleten, onder w ie een vijftal mogelijke medaillekan didaten. Een opmerkelijk verschil voor twee nagenoeg even kleine, zo dicht bij elkaar gelegen sportlan den. VLISSINGEN - De Olympische Spe len zijn vandaag (donderdag) op tele visie en radio p de volgende tijdstip pen te zien en te beluisteren: TELEVISIE: 17.30-18.45 Ned. I: Sa menvattingen van o.m. gewichtheffen, tumen en schoonspringen; 22.35-23.15 Ned. I: idem zwemmen, basketball, hockey en roeien: 23.15-01.00 Ned. I: Rechtstreekse reportages boksen, wielrennen en zwemmen. RADIO HILVERSUM III: van 17.00 uur tot 05.00 uur Olympische reporta ges. beschouwingen, intervieuws en commentaren. Van 07.02 tot 07.20 uur Olympisch Journaal, een samenvat ting van de vorige nacht. (Door Nico Scheepmaker! (Door Joop van den Berg) MONTREAL-Als spiedende spinnen in een dicht vertakt web van een goed georganiseerde veiligheidsorganisatie, speuren tienduizenden politieman nen, soldaten en andere veiligheidsmensen in de olympische steden van Canada nog altijd naar iedere kiem van gevaar. Grimmig bijna en angst inboezemend is het pure machtsvertoon op de meest vitale punten: langs de metershoge, ijzeren hekken van het olympisch dorp in Montreal staan sol daten met scherp geladen wapens, op luttele tientallen meters van elkaar, waakzaam op wacht. Af en toe slechts wandelen er twee naar elkaar toe om een praatje te maken. Maar vrijwel zeker is dat openlijke machtsvertoon slechts een fractie van het gigantische veiligheidsleger. dat zijn web over Montreal heeft uit gespreid. Talrijker nog moeten de veiligheidsmensen zijn die zich er gens (wie weet waar) hebben opge steld. of die 'vermomd' als toeschou wers, als officials, als journalisten, of zelfs verkleed als sportlieden, zich bewegen rond en in de olympische grondgebieden Of zich niet bewe gen. maar zich juist doodstil houden Een voorbeeld: als we argeloos het perscentrum in een van Montreals wolkenkrabbers verlaten en op weg naar een persbus wat rommelen in een zwarte schoudertas, krijgen we plotseling het onwezenlijke gevoel te worden gadegeslagen. Als we een maal m de persbus zitten, blikken we uit over een parkeerterrein, en ineens zien we hen. twee mannen in zomaar een onopvallende personenauto, de een met een verrekijker voor de ogen, de ander met een kleine, zwarte walkie-talkie in de hand We kijken recht in de verrekijker, die onbe weeglijk op de bus gericht is. De man moet ons close-up in beeld hebben Enigszins verward ritsen we de tas dicht en doen zo gewoon mogelijk Als de bus zich los maakt van de trot toirband. blijft de kijker op ons ge richt. De tweede man praat met een onbewogen gezicht in zijn walkie- talkie. Big Brother Veiligheidsmensen? Ongetwijfeld! De wereld van George Orwell. Big Brother is watching you. Hoeveel stappen kun je in Montreal verzet ten. zonder door iemand te worden gadegeslagen? Als we twintig minu ten later bij het olympisch dorp aan komen. worden we voor de zoveelste maal door de mangel van de bewa king gehaald: tastende handen glij den snel langs ons lichaam, de zwarte tas verdwijnt via een lopende band onder een alles doorlichtende ma chine. die met een fluitende piep rea geert op metaal. Op een beeldscherm wordt in vage lijnen maar niettemin duidelijk ie der metalen voorwerp tegelijkertijd geprojecteerd. Goddank, de veilig heidsofficier is niet gespeend van humor. Een grijns trekt over zijn ge zicht als vlak achter ons de tas van een Deense journalist in het rönlge- napparaat wordt gezogen en duide lijk een fors uitgevallen ontbijtlepel op het scherm verschijnt. „Een sou- venirtje uit je hotel?", zegt de vei ligheidsman tegen de licht blozende Deen. Maar hij mag door. zonder be risping. Met een lepeltje valt er weinig te gijzelen, nietwaar? Maar is het klevende veiligheidsnet nu echt zo hermetisch gesloten') Is er geen simpele manier om toch wat binnen te smokkelen? Waarschijn lijk wel. Als we een paar dagen eerder door dezelfde veiligheidsmangel doordringen in hotel Koningin Eli zabeth in Montreal, waar Lord Killa nin weer eens mededelingen zal doen over lastige Afrikaanse landen, loopt radioverslaggever Joop Niezen met ons op Behalve met een onschuldig tasje, is hij ook 'gewapend' met een fiks uit de kluiten gewassen opna meapparaat Niezen protesteert. „Als jullie dat opname-apparaat on der een röntgentoestel zetten, wor den de banden waardeloos". De vei ligheidsman (die dat kennelijk al tot m den treure heeft gehoord) knikt begrijpend, slaathetleren deksel van het apparaat even open, aanschouwt de spoelen met banden, en ziet af van verdere inspectie. Kwaadwillige Niezen binnen zonder verdere pro blemen Maar als onze wakkere, cor pulente Joop Niezen nu eens toeval lig een vermomde kwaadwillige was geweest, die zich op slinkse wijze in het bezit had gesteld van de journalistenpas-met-foto. die iedere verslaggever om de nek moet laten hangen? „Ja", geeft Niezen toe. „dan had ik in dat koffertje met banden en opname-apparatuur wel een hele handel aan revolvers en handgrana ten kunnen meeslepen". Iedere ra dioverslaggever is daar dus toe in staat. Er zit een adembenemende intrige in voor schrijvers van avonturen romans als Alllstair McLean en Desmond Bagley: in een snelle, goed georganiseerde actie maken misda digers zich meester van de journalistenpasjes-met-foto ide arme verslaggevers worden in het gunstigste geval gekneveld en ter zijde gelegd), pijlsnel worden an dere foto's aangebracht, de heren wandelen vervolgens met radioap paratuur waar (vergeet het maar) niet aleen banden inzitten het doel wit dat zij gekozen hebben binnen! Er lijkt niet eens een meesterbrein voor nodig om dat te bedenken. Kan de gigantische olympische veilig heidsdienst zich tegen iedere ge vaarlijke schaakset wapenen? La ten we hopen dat het alleen fictie blijft en we het boek als schijn werkelijkheid pas ver na de spelen zullen lezen (The Day of the Olympic jackal, geschreven door Frederick Forsyth). Virgintower Want in Montreal moet je leren leven met de gedachte dat er meer kwets bare groepen zijn Wij - en met ons vele Nederlandse journalisten - ge nieten de niet overmatige nachtrust in een mini-wolkenkrabbertje op het terrein van de universiteit van Mon treal. een 14 verdiepingen tellend ge bouw waar in gewone t ijden de vrou welijke studenten zwoegen boven hun boeken en uitsluitend slapen in de armen van Morpheus. Want maagden zijn het nog: in de volks mond van Montreal heet dit gebouw met. zijn vele, eenpersoonsapparte menten dan ook de 'virgin tower', de maagdentoren. De bedden zijn op meisjesmaten in elkaar geknutseld en dus wat klem uitgevallen, maar dat is het ergste met Bij de virgintower staan geen tol aan de tanden gewapende militairen Misschien zitten er. verscholen in de boxen, wel veiligheidsmensen Het lijkt nodig, want als we 's avonds laat het gebouw betreden, zit er meestal een bejaard vrouwtje die ook wel wat wil bijverdienen, achter de balie. Ie dereen kan er ongedwongen binnen lopen Maar er zijn in Montreal i vooral nu 720 Afrikaanse sportlie den zich terug hebben getrokken) veel meer journalisten i7866 om pre cies te zijn) dan sportlieden i 69341 by de spelen betrokken. En de politie heeft de handen al meer dan vol aan de atleten Gemotiveerd Nu dag na dag verstrijkt en het grote gevreesde incident uitblijft, worden de verantwoordelijke chefs van de veiligheidsdienst vooral geplaagd door de vrees, dat de waakzaamheid de aandacht zal verslappen In Mun- chen sloeg het verschrikkelijke ge weld op de tiende dag toe en er zijn in Montreal nog veel dagen te gaan Ie dere dag weer worden de veilig heidsmensen gemotiveerd, bijna zoals ook sportlieden voor een be langrijke prestatie gemotiveerd worden blijf waakzaam, blijf waak zaam. geen moment verslappen' En in het duister kan bijna niemand toeslaan, want alle olympische ac commodaties blijven dag en nacht baden in een zee van licht: niet alleen het olympisch dorp wordt 's nachts fel verlicht, maar ook het grote olympische stadion, het zwempaleis, het hockeyveld, het forum (de grote tumhall en al die andere arena's houden de lichten 's nachts op volle sterkte aan. ook als de laatste toe schouwer al lang te ruste ligt en er alleen maar de stille, nachtelijke eenzaamheid is, Ook dan liggen de spiedende spin nen in hun web. Maar er blijven vreemde, merkwaardige kwetsbare plekken. Luister bijvoorbeeld naar het verhaal van Peter Nieuwenhuis, een Nederlandse w ielrenner, kenne lijk met zin voor avontuur: „Op de openingsdag van de spelen wilde ik nou wel eens weten hoe ver ik zon der mijn loegangspas-met-I'oto kon komen. Samen met Herman Pon steen fietste ik in trainingspak naar het stadion. Niemand hield ons tegen. We fietsten het stadion zo binnen. Iedereen dacht kennelijk: oh, dat zijn sportlieden. We hadden onze pasjes-met-foto weggestoken. We kwamen tot diep in het stadion cn gingen naast het koor staan. Ie dereen op een racefiets en in een trainingspak had dat gekund zonder gefouilleerd te worden". Geen fluittoon En Martin Rietveld, een andere wiel renner. heeft ook al geen - van de veiligheidsmaatregelen: „Ik geloof nooit dat die detectors, waar we langs moeten als we het olym pisch dorp binnengaan, altijd wer ken. Ik heb een speciaal, heel zwaar horloge om. Eerst kwam er altijd een fluittoon als ik er doorging Dat ver dween dan als ik mijn horloge had moeten afdoen. Maar nu komt het al vaak voor. dat ik met mijn horloge om m'n pols passeer zonder dat er iets piept of fluit' De ondernemende jongelui willen nog meer uitproberen: „We willen iemand in het olympisch dorp bin nensmokkelen' zegt Hennie Stams- nijder. nog een vaderlandse fietser. „Andere atleten hebben dat al ge daan. Ze gingen stoeiend tot bij het hek en iemand wierp toen zoge naamd per ongeluk zijn pas-met-foto over het hek. Een ander is daarop binnengekomen. Van welk land die jongens waren weet ik niet' Kwajongens zijn het, dat wel. Je kimt het tien of duizend keer zeggen, maar luisteren doen ze toch met Op die manier moeten de veiligheidsmen sen nog meer ogen van achteren en van voren hebben Maar het zijn ver halen die je doen beseffen dat de ab solute perfectie in de veiligheid niet te bereiken is Het scherm is niet overal hermetisch gesloten. Niet ie dereen raakt gevaarloos verstrikt in het kleverige net van de speurende spinnen. Maar laten wij ons maar vei lig voelen in de 'virgintower'. want misschien is het bejaarde vrouwtje achter de nachtelijke balie ook wel een goed getrainde veiligheidsa gente met een bezwerend wapen on der handbereik

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15