Gifgaswolk boven Noord Italië breidt zich nog uit NOG GEEN DATUM VOOR EUROPESE VERKIEZINGEN GEDEELTELIJK BESTAND IN BEIROET BEREIKT Europese visserij zone 200 mijl per 1 oktober Dodelijke narcotica- pillen via Amsterdam naar Scandinavië GEEN VERBETERING IN ZIEKTEBEELD VAN MENSEN, DIEREN EN PLANTEN PZCA het weer Ford nog elf stemmen tekort Kenia meldt muiterij in leger Amin Vrije zone tussen stadsdelen Koninklijke familie in Porto Ercole Inbraak van de eeuw in Nice Volgende week dinsdag akkoord verwacht woensdag 21 juli 1976 Werkgevers en werknemers in de navens naar Boersma binnen-buiten land rome (DPA, GPD) - De gifgas-affaire bij Milaan breidt zich nog steeds uit. Tien dagen nadat zich bij een ontploffing in een chemi sche fabriek in het dorp Meda een giftig gas vormde zijn de gevol gen nu ook in het kilometers verder, liggende dorp Baruccana merkbaar. Zoals eerder in Meda en Seveso verliezen ook in Baruccana de bomen hun bladeren, verdort de groente en sterven kleine dieren. Eenentwintig personen, waaronder 14 kinderen, zijn opgenomen in zieken huizen in Milaan, en tientallen koeien, varkens en veel pluimvee zijn verloren gegaan; grote stukken land- en bos- bouwgebied zijn verdord. ICHMESA De herkomst van hetgas is duidelijk: de chemische industrie ICMESA in het Noorditaliaanse plaatsje Seveso ge bruikt al enige maanden het zeer giftige (Vervolg Kantlijn Schouwen-Duiveland was op een oor na gevua. cue van Tholen gereed, alleen West-Zeeuwsch-Vlaanderen was nog een witte vlek. Tegen deze achtergrond nu moet de gisteren m de PZC gepubli ceerde nota van de planologische dienst worden gezien. E r is in dit verband één aspect van de discussienota waarop de aandacht in het bijzonder moet worden gevestigd: ze is half maart al in een ambtelijke werk groep besproken, dat wil zeggen ruim een maand vóór de discussie in de sta ten die hierboven is gereleveerd. Men zou zo denken dat dit statendebat toch wel zoveel elementen heeft opgeleverd dat heroverweging van het ambtelijke stuk dringend gewenst was. Maar nee, het werd rondgezonden om deel uit te maken van allerlei besprekingen bij de midden-Zeeuwse gemeentebesturen. Zou het niet beter zijn geweest dat een zorgvuldiger methode was gekozen, zorvuldiger met het oog op de staten van Zeeland? Zij hebben het ook in de krant moeten lezen, een nota, die is rondgestuurd alsof er geen statendis- cussie is gehouden We herhalen het is een vreemde methode Het is te hopen dat het gesprek over hiërarchie van de Zeeuwse woonkernen in de nabije toe komst beter wordt voorbereid en geor ganiseerd: niet benepen en stuntelig, maar openhartig en in de openbaarheid BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatselijk een regen- of onweersbul. In het oosten van het land aanvankelijk nog enige tijd regen, zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en noordwest. Maxima circa 22 graden. De vooruitzichten voor donderdag en vrijdag: Wisselend bewolkt met slechts hier en daar een buL Weinig verandering in tempera tuur. De weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag aantal uren zon- 2 tot 10; min. temp., omstreeks 13 graden: max. temp., omstreeks 21 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent', kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag aantal uren zon: 2 tot 10; min. temp.- omstreeks 13 graden; max. temp. omstreeks 21 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 graden en voor vrijdag een marge van 3 graden rond de onaeoeven waarden. STRANDWEERSVERWACHTING: Kleine buienkans maar geleidellj k meer zon. Matige wind van west tot noord west Vrij koel, 20 tot 21 graden. Zeewa ter 20 graden. Vooruitzichten, meer op klaringen, matige zeewind en iets aan de koele kant ZON EN MAAN 23 juli Zon op 04 49 onder 20.44 i Maan op 01.31 onder 17 40 gaspreparaat trichlofenol. dat in prin cipe gebruikt wordt om ontbladering te bevorderen. Na de eerste en vooralsnog enige aan slag op de gezondheid van mensen, die ren en planten, is er geen ander pro bleem dan dat van de slachtoffers van die eerste aanslag. Maar datprobleem is dan ook al ernstig genoeg, want.de me dici die te hulp zijn geroepen en de labo ratoria van de Zwitserse chemische in dustrie La Roche zijn er niet in geslaagd om verergering van het ziektebeeld van mensen, dieren en planten tot staan te brengen Levensgevaar is er met. maar totdat duidelijke analyses zijn geleverd, blijft WASHINGTON (DPA) - President Ford van de VS is het volgens de woordvoerder van het Witte Huis, Ro nald Nessen, eens met de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt dat aan Italië geen financiële hulp meer moet worden verstrekt als er commu nisten in dc regering komen. ICMESA 180 werknemers i gesloten Bo vendien wordt het bedrijf bedreigd met een proces. WASHINGTON (REUTER) - Presi dent Ford heeft er dinsdag 16 stemmen bij gekregen voor de komende repu blikeinse conventie, nog elf te kort voor het benodigde aantal voor de be noeming tot presidentskandidaat. Zyn kantoor voorspelt dat hij spoedig de benodigde 1.130 stemmen bijeen zal hebben. Aanhangers van Fords rivaal. Ronald Reagan, hadden maandag beweerd dat deze al 1.140 afgevaardigden achter zich had. tien meer dan nodig is. maar van republikeinse zijde werd dinsdag opge merkt dat. Reagan nog pas 1.021 stem men heeft ROTTERDAM - Werkgevers en werk nemersin de havens van Rotterdam en Amsterdam willen op zo kort moge lijke termijn een gesprek hebben met minister Boersma van sociale zaken over de arbeidsvoorwaarden voor de havenarbeiders in de tweede helft van dit jaar. De Scheepvaartveremgingen Noord en Zuid iwerkgevers havens Amsterdam en Rotterdam) en de vervoersfederatle NW 'NKV en de vervoersbond CNV wil len van de minister weten of het loon- besluit een bepaalde vorm van na- indexering al of niet toelaat, met name of er sprake kan zijn van een prijscom pensatie over 1976 per 31 december of het tussentijds bijstellen van de lonen op basis van de prijsindex. De door de loonmaatregel buiten werking gestelde haven-cao bepaalt namelijk als enige cao in Nederland dat er een prijscom pensatie wordt uitbetaald wanneer het prijsindexcijfer voor de gezinsconsump tie met meer dan twee procent is geste gen Volgens een woordvoerder van de ver- voersfederatie zijn werkgevers en werk nemers dinsdag in hun tweede onénte- rende gesprek tot de conclusie gekomen dat verder praten geen zin heeft voordat er een standpunt van de minister over de vraag hoe het loonbesluit zich ver houdt tot de haven-cao bekend is. NAIROBI (UPI) - Volgens de 'Daily Nation' uit Nairobi is er het afgelopen weekeinde muiterij uitgebroken in het Oegandese leger. Er zouden onge veer 2.000 soldaten bij betrokken zijn die al enkele dagen de bevelen uit Kampala negeren en zich voorberei den op een eventuele confrontatie met de Amin-getrouwe troepen. Radio Oeganda heeft dinsdag gezegd dat president Amin een pelgrimstocht naar Jeruzalem wil maken, 'of de Ara bieren orisraëliêrs dat nu leuk vinden of niet'. De radio zei dat Amin 'de mos keeën in die buurt' wil bezoeken en de Israëlische autoriteiten 'drie of vijf da gen van tevoren op de hoogte zal stellen en verwacht op het vliegveld Lod te lan den'. BEIROET (AFP/UPI) - Dinsdagmiddag is tussen christenen. Palestijnen en d< Arabische vredesmacht in Libanon een akkoord bereikt over het instellen var een zone voor vrij verkeer tussen het westen en het oosten van Beiroet. Dc vredesmacht zal de toegang tussen beide gebieden beschermen. Het akkoord voorziet ook in herstel van de water- en elektriciteitsvoorziening ir geheel Beiroet, dat al een maand zonder water en elektriciteit zit. Het bestand moet vanochtend ingaan zonder tijdslimiet. Er komt nu een vei lige weg waarlangs het kamp Tal Al- Zaatar kan worden bereikt Voordien moesten tweemaal achtereen twee konvooien van het Rode Kruis te rugkeren door hevig vuur. zonder het kamp bereikt te hebben. Het nieuwe akkoord kan volgens zegs lieden echter nog mislukken wanneer de christelijke militie van binnenlandse zaken CamiUe Chamoun het niet wil aanvaarden. In de bergen ten oosten van Beiroet hebben de christelijke strijdkrachten een nieuwe aanval geopend en Ameri kaanse functionarissen overweging evacuatie van buitenlanders door de lucht en over zee. nu Damascus onbe reikbaar blijkt over de weg Met pantservoertuigen en artillerie be gon de christelijke militie dinsdag, voor het aanbreken van de dag. de aanval op de dorpen Aintoura en Metein. 30 kilo meter ten oosten van Beiroet, in een po ging het achterland van Palestijnen en linksen te zuiveren. Inmiddels heeft het centrale opperbevel van de Palestijnen en de progressieven na langdurig beraad bekendgemaakt dat alsnog een afgevaardigde naar Da mascus zal worden gezonden om met de Syriërs te onderhandelen. Het zou Aboe Lotf kunnen zijn. hoofd van de politieke afdeling van het Palestijnse bevrijdings front (PLO). Inmiddels heeft de Amerikaanse am bassade in Bonn een Westduits kran tenbericht tegengesproken dat de VS wapens naar Libanon zou hebben ge zonden voor de falangisten. INTENTIEVERKLARING VAN EUROPESE MINISTERRAAD BRUSSEL (ANP) - Gezien de toenemende spanning tussen de landen met een belangrijke visserij-industrie en gezien het feit dat een aantal landen hun na tionale viswater hebben uitgebreid tot 200 mijl of van plan zijn dit te doen, nog voordat hiervoor door de internationale zeerechtconferentie de juridische mo gelijkheden zijn geschapen, heeft de Europese ministerraad besloten de belan gen van de Europese visserij afdoende te beschermen. Zodra dit noodzakelijk mocht blijken en ten laatste op 1 oktober van dit jaar. zullen ook de lidstaten van de gemeenschap, in onderling overleg, hun visserijgrenzen verleggen tot 200 mijl uit de kust. Dat is de inhoud van een intentieverklaring die dinsdag door de ministers van buitenlandse zaken is opgesteld. Van Britse en Ierse zijde is voorlopig nog voorbehoud op deze tekst gemaakt. Het Verenigd Koninkrijk wil wel aanvaarden dat de visserij binnen de Europese 200 mijlszone communautair wordt geregeld, zoals overigens in de ontworpen tekst wordt voorzien, maar het zegt in een toegevoegde verklaring dat de Europese visserijpolitiek aan nieuwe omstandigheden moet kunnen worden aangepast. Op de achtergrond hierbij speelt het Bntse standpunt dat ook binnen de Europese visserijregerling een exclusieve kuststrook moet worden voorbehouden aan de nationale visserij en daarover zijn de lidstaten van de gemeenschap het nog lang niet eens. Deze zaak moet in september worden uitgepraat In september zal de Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EG. ook voorstellen doen over de onderhandelingen met derde landen over de visrechten die de gemeenschap en deze landen elkaar kunnen toestaan. Het weer in Europa Aberdeen regenbui 16 gr Athene onbew28 gr Barcelona onbew 28 gr. Berlijn l.bew.29 gr. Bordeaux h bew 27 gr. Brussel regen23 gr. Frankfort h. bew 29 gr. Genève 1 bew 26 gr Helsinki onbew25 gr Innsbruck geh. bew 26 gr. Kopenhagen h. bew 25 gr Lissabon onbew. 35 gr Locamo zw bew 29 gr. Londen zw bew 24 gr Madrid L bew34 gr Malaga onbew 29 gr Mallorca I. bew. .32 gr München geh. bew 21 gr Nice zwaar bewolkt 26 gr. Oslo 1. bew 25 gr. Parijs regen24 gr. Split zw bew 30 gr Stockholm zw. bew 25 gr. Wenen h. bew. 30 gr. Zurich h. bew 21 gr Casa Blanca h. bew 26 gr Istanboel onbew .27 gr Britse Eilanden en Ierland Zonnig. Tempera turen omstreeks 21 graden Benelux en Noord west-Frankrijk: Eerst en kele buien, later zonniger. Temperaturen 21- 25 graden. Spanje. Portugal en Zuid-Frankrijk- Zonnig en warm Temperaturen 25-31 graden Italië en Balkan: Aanhoudend warm, later enkele onweersbuien Temperaturen 28-33 graden Alpengebied: Warm en zonnig, later onweers buien. Temperaturen 28-32 graden Duitsland. Polen Zonnig en warm. in Noordwest-Duitsland enkele buiten Tempe raturen 23-30 graden Skandinavië. Finland. Zonnig, overwegend droog, behalve aan de westkust en in Finland enkele buien. Temperaturen 18-24 graden PORTO ERCOLE Ondanks het slechte weer amuseert de koninklijke familie zich uitstekend in de villa 'De Geluk kige Olifant', waar koningin Juliana momenteel vakantie viert met Margriet, Pieter, Irene, Juan Carlos en acht van haar kleinkinderen. De stemming zit er prima in. met name bij mr. Pieter van Vollenhoven en zijn zoon Maurits. die de schrik van een licht auto-ongeluk, vorige week vrijdag, in de buurt van München weer geheel te boven zijn. De rijksvoorlichtingsdienst deelde daarover gisteren mee. ..Het is een onbeduidend geval. Er is verder niets over te vertellen. De hofauto van Van Vollenhoven heeft wat lichte blikschade en zaterdag is Van Vollenhoven met zijn zoontje Maurits op zijn vakantiebestemming in Porto Ercole in Italië aangekomen. Zijn vrouw en zijn andere kinderen waren vrijdag samen met koningin Juliana, prinses Irene, haar man en de kinderen al per vliegtuig naar Italië vertrokken". Foto. Het gezin van prinses Margriet en Pieter en dat van prinses Irene en Juan Carlos houden momenteel vakantie in 'De Gelukkige Olifant', waar ook koningin Juliana ver blijft. V.l.n.r. Jaime. Juan Carlos. Marguerite. Irene. Ma- na Carolina, koningin Juliana, Carlos, Margriet, Floris, Bemhard, Pieter, Pieter Christiaan en Maurits. t Slot van pap. I) bank duur komen te staan. Niet al leen bleek er gedurende de wee keinden geen bewaking van het agentschap te zijn, maar bovendien werkte het alarmsysteem niet. Het is echter de vraag of de inbrekers deze voor alarmbellen en een slape rige bewaker met herdershond zou zijn teruggedeinsd. Nadat de dieven m het agentschap van de Société Generale pas zonda gavond moeten zijn vertrokken, kwam de inbraak pas maandaga vond aan het licht. Toen maandag morgen de kluisdeur niet open wilde gaan, had men om een expert ge vraagd. omdat men een ouderdoms kwaal vermoedde Toen niets hielp en met veel moeite een gat ln de muur van de kluis geboord was. zag men voor het eerst de volle omvang van de ravage. De inbraak in Nice vertoont parallel len met een dergelijke inbraak op de dag af een half jaar geleden in een bank te Parijs. Een speciale sectie van het centraal bureau voor de be strijding van het banditisme in Parijs is op stel en sprong naar Nice gevlo gen om zijn licht over het geval te laten schijnen. Maar even goed als de daders van de operatie - via onder grondse kanalen - op de Parijse bank Hervet tot nog toe niet werden opge spoord. is er weinig kans dat de ex perts van de aanslag op de bank in Nice zullen worden gevonden. 'PAKISTAANSE PILLEN' a. (Van onze correspondent) STOCKHOLM - In Oslo. Kopenhagen en Stockholm is momenteel een dodelijk soort narcotica in omloop onder de naam Pakistaanse pillen. Dit soort narcotica bevat een zeer hoog gehalte van het dodelijke gif strichnine en wordt sedert enige maanden vanuit Centraal-Europa via Brussel en Amsterdam in Scandinavië geïmporteerd. Volgens politiewoordvoerders in v'a de massamedia openlijk gewaar- Stockholm zyn al enkele gevallen be- schuwd voor het gebruik ervan. Volgens kend waarbij de doodsoorzaak duidelijk deze Pakistaanse pil was. Ook in Oslo en Kopenhagen zijn volgens de politie al commissaris Thorsted van de Deense narcoticabrigade is het nog niet duide lijk of deêe pillen in Amsterdam of in slachtoffers gevallen. In Kopenhagen Brussel worden gemaakt Men heeft In- waren er drie aan narcotica verslaafde terP°' Ingeschakeld, mannen die de politie kort geleden zelf hebben gewaarschuwd voor dit soort narcotica. Eén van hen had het geïnjec teerd en werd langzaam blind en een vrouw stierf kort na het nemen van een van deze Pakistaanse pillen. De pillen worden meestal verkocht als een soort morfinepreparaat. maar het gehalte aan strichnine is veel te hoog. Normalerwijs wordt strichnine in kleine hoeveelheden gebruikt in verschillen den soorten geneesmiddelen, maar deze pillen bevatten doorgaans tussen de 20 en 30 procent strichnine Arrestatie In Kopenhagen is men er in geslaagd een 29-jarige Deen en een 38-jarige Ma rokkaan te arresteren die dit soort le vensgevaarlijke narcotica probeerden te verkopen als heroine of morfine. Ze hebben bekend hun voorraad aan 'doodspillcn' in Brussel en Amsterdam te hebben gekocht. Hen wacht een ge vangenisstraf tot tien jaar. In verband met het dodelijke gevaar bij het gebruik van deze pillen, heeft de narcoticapolitie in verschillende landen (Van onze correspondent) BRUSSEL-Het vaststellen van een da tum voor de directe verkiezing van het Europese parlement - mci-juni 1978 - vergt een apart besluit van de minis ters van buitenlandse zaken van de Eu ropese Negen ais de EEG-landen ak koord gaan met dc manier waarop de besluitvorming over de Europese ver kiezingen juridisch in het vat wordt gegoten. Dat is de belangrijkste consequentie van het compromis dat de negen be windslieden van buitenlandse zaken dinsdag in Brussel bereikten over de ju ridische vormgeving Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft 'rede lijke hoop', dat het raadsbesluit, waarin wordt vastgesteld dat het Europese par lement via directe algemene verkiezin gen zal worden gekozen, volgende week dinsdag door de Negen kan worden on dertekend In dit besluit komt de datum mei-juni 1978, waarover overigens overeen stemming bestaat, niet voor. De datum is verhuisd naar de preambule, die het eigenlijke besluit voorafgaat. Dit bete kent dat de ministers later in een apart besluit de precieze data voor de verkie zingen zullen moeten vaststellen, het geen theoretisch althans toch nog tot uitstel van de verkiezingen zou kunnen leiden. De juridische vormgeving van het be sluit van de Europese raad van rege ringsleiders vorige week, die de zetel verdeling tussen de negen ^ïdstaten vaststelde, leverde tal van problemen op, Deze kwamen voort uit de tegenge stelde wensen van vooral Frankrijk en Groot-Brittanniè, een dusdanige juri dische vorm te vinden dat binnenlandse oppositie tegen de Europese verkiezin gen (bijvoorbeeld door de Gaullisten in Frankrijk) geen kans zou krijgen om door juridische of politieke spitsvon digheden de ratificatie van het akkoord te vertragen of te verhinderen. Het compromis, dat na lang gedelibe- reer werd gevonden, bleek voor zeven landen, inclusief Frankrijk, aanvaard baar. De Engelsen en Denen wilden eerst nog het thuisfront raadplegen al vorens hun instemming te betuigen. Na ondertekening door de ministers van buitenlandse zaken moet het besluit nog door de nationale parlementen van de Negen worden geratificeerd alvorens het van kracht wordt. Van der Stoel Minister Van der Stoel begon zijn eer ste optreden als voorzitter van de mi nisterraad met een vermaning aan zijn collega's dat de Europese Gemeen schap alleen voortgang kan maken als tal van problemen die tot nu toe zijn blijven liggen, worden aangepakt. „Ik zal ze met dossiers blijven achtervol gen", zei hij met enige stemverheffing op een persconferentie. Van der Stoel wees er andermaal op dat de ministers uit de Negen op de EEG- bijeenkomsten aanwezig dienen te zijn en te blijven, De nieuwe Europese com missie, die volgend jaar in functie komt, dient uit hooggekwalificeerde personen met politiek gewicht te bestaan, aldus de bewindsman, opdat de commissie „op slagvaardige wijze haar centrale in itiërende taak kan vervullen". Wiegel WD-leider Hans Wiegel heeft in schrif telijke vragen aan premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman scherpe kri tiek geuit Den UyI's uitlatingen over de mogelijkheid om bij de Europese ver kiezingen van 1978 in Nederland een beperkt districtenstelsel in te voeren. Wiegel noemt de uitlatingen van de premier „niet getuigen van de zorgvul digheid die een ambtsdrager in zijn po sitie hoort te betrachten". Den Uyl zei vorige week op zijn wekelijkse perscon ferentie dat de kiesraad gevraagd is een advies uit te brengen over de wijze waarop de Europese verkiezingen in Nederland moeten worden gehouden Directie; F van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren; M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes; Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457 Hulst: Steenstraat 6. tel (01140)4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kar»- Advertentie-afdellng: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11 30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag. de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post f 42,-; per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm, minimumprijs per advertentie f 11,55, ingezon den mededelingen 2'/ix tarief. Voor bneven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3