PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PERFECTE LANDING VIKING I OP MARS PZC Bomaanslag ambassade Nederland in Madrid Goes weer stap dichter bij oplossing probleem rond culturele accommodaties de krent ven zeelend Eerste scherpe foto 's tonen - zoals verwacht - geen vormen van leven vandaag 'Inbraak van de eeuw' Gangsters maken 25 miljoen buit in Nice 219e jaargang no. 171 Woensdag 21 juli 1976 PASADENA (GPD, REUTER, AFP) - De perfecte landing van de landingsrobot van het onbemande Amerikaanse ruimtelaborato rium Viking-I op Mars, 650 km westelijker en 16 dagen later dan oorspronkelijk de bedoeling was geweest, is niet alleen een wonder van technisch vernuft maar ook het resultaat van blind geluk geweest. De eerste foto's die de lander van de Viking naar de aarde stuurde, tonen een rotsachtig landingsterrein, bezaaid met stenen en brokken steen die stuk voor stuk de landing hadden kunnen doen mislukken. Levensvormen zijn op de eerste foto's niet te zien, maar dat werd ook niet verwacht. Mars blijkt geen scherpe krater te heb ben, blijkbaar het gevolg van winder- osie. Op Mars komen zo nu en dan stof stormen voor, maar de Viking is daar tegen bestand door speciale verf. De geleerden zijn verbaasd over de •scherpte van de foto's. Het landschap blijkt bezaaid met scherpe stenen, bo ven de horizon hing een dunne wol- klenstreep en in de verte waren zand duinen te zien. De landingsrobot van de Viking moest namelijk betrekkelijk horizontaal met een afwijking van niet meer dan 19 gra den terechtkomen om het instrumenta rium aan boord effectief te kunnen laten werken. Dat is gelukt, dank zij toeval, maar ook dank zij een intensieve speu ractie vanuit een baan om Mars naar een geschikter landingsterrein, beter dan het aanvankelijk gekozen gebied. Tijdens de landingsoperatie zelf kon de Viking geen baancorrecties aanbrengen om bijvoorbeeld rotsblokken te ontwij- brand BIJ een brand Is dinsdag een bejaarde vrouw in haar woning te Middelburg om het leven gekomen. pillen Dodelijke narcotica-pillen worden via Amsterdam naar Scandinavië getrans porteerd. PAGINA 7 eten epicurist Pianist Arthur Rubenstein: ..Ik ben eer echte levensgenieter": radio- en televi sieprogramma's, strips. akkoord Sowjet Unie en Amerika bereiken een akkoord over de vrachttarieven voor de scheepvaart: beurs; financiën; econo- ken. De gehele serie manoeuvres verliep via een programma van een boordcom puter. Vanaf de aarde kon ook niet wor den bijgestuurd, omdat radiosignalen er ondanks hun onvoorstelbare snelheid van 300.000 km per seconde toch altijd nog ongeveer 19 minuten over doen om de afstand tussen Viking en aarde, zo'n royale 300 miljoen kilometer, te over bruggen, Geologen in het vluchtleldingcentrum van het laboratorium voor straalaan drijving in Pasadena spraken er aan de hand van de eerste foto's hun verbazing over uit dat het landschap op Mars zo nauwkeurig leek op het maanland schap. Weliswaar is het oppervlak van beide hemellichamen in grote lijnen ge vormd door overeenkomstige procé dés, zoals vulkanische werking en de inslag van meteorieten, maar er is een groot verschil. Mars heeft namelijk in tegenstelling tot de maan een atmos feer, zij het een zeer ijle, en daarin tre den herhaaldelijk stormen op die door het opwaaien van stof en gruis een sterk eroderende werking moeten heb ben. Ongetwijfeld zullen latere foto's en ook bodemanalyses aantonen dat er type rende verschillen tussen de maan en deskundigen een grote verrassing. De eerste dagen zal de gehele appara tuur van de lander vanaf de aarde wor den getest, en zal de eerste reeks foto's worden overgeseind via een deel van de Viking dat in een baan rond Mars is blij ven wentelen. Voorts werd meteen een begin gemaakt met meteorologische waarnemingen, seismische metingen en temperatuurbepalingen De hoofdtaak van de Viking, het zoeken PENTAGON: Northrop moet geld Teengs Gerritsen terugvorderen DEN HAAG - De Northrop- vliegtuigfabrieken hebben van het Amerikaanse ministerie van defensie opdracht gekregen ten onrechte uitge keerde betalingen terug te vorderen. De eis van het Pentagon heeft ook be trekking op alle overige vliegtuigfa brieken die dergelijke betalingen heb ben verricht. Zoals bekend heeft Northrop onder meer 200.000 gulden via een omweg la ten overmaken aan de Nederlandse vriend van prins Bemhard. de Wasse- naarse zakenman de heer J. Teengs Ge rritsen. Teengs Gerritsen, die enige tijd vertegenwoordiger in Nederland is ge weest van de Lockheed- vliegtuigfabrieken, kreeg de twee ton toegespeeld door bemiddeling van de toenmalige president-directeur van Northrop, Tom Jones, voor wat een 'vriendendienst' genoemd werd. Het bedrag was bestemd voor de ex- echtgenote van Teengs Gerritsen Teengs Gerritsen was dinsdagavond niet voor commentaar bereikbaar. De Verenigde Staten hebben dins dag hun militaire terugtrekking uit Thailand voltooid. naar levenssporen op Mars. moet pas over acht dagen beginnen. Dan moet een graafarmpje bodemmonsters ne men en in het boordlaboratorium brengen voor een analyse via uiteenlo pende technieken. Wat daarvan ook de resultaten zijn, de landing op zichzelf is een grootse triomf geworden voor de Amerikaanse techni ci, die hun Russische collega's royaal de baas bleken. Twee Russiche pogingen om een instrumentarium onbeschadigd op Mars neer te zetten zijn namelijk mis lukt. Amerika heeft een tweede Mars landing op het programma staan voor begin september. Vreemde methode nen gaan om een serie provocaties, be doeld om de linkse oppositie de schuld voor het nieuwe geweld in de schoenen te schuiven. Er bestaat een mogelijkheid, hoewel die (Van onze correspondent) MADRID - De Nederlandse ambassade in Madrid was dinsdag het eerste buiten landse slachtoffer van de serie bomaanslagen, die in de vroege ochtenduren van zondag begonnen was en inmiddels meer dan 20 ontploffingen opleverde, geluk- kig zonder doden te veroorzaken. „Zeg het met bloemen" kan het motto van de nogal ver gezocht moet worden geacht, extremisten zijn geweest, want zij zetten een grote bloempot voor de giazen om deze bomaanslag te verklaren als buitendeur van het appartementengebouw in Madrid, waarin ook de kantoren een links protest Maandagavond om van de Nederlandse ambassade zijn ondergebracht. In de bloempot zat'een krachtige bom', kantoren van de Spaanse staatsvak- aldus het oordeel van Spanjes hoogste bonden of staatspartij, of tegen monu- politieautonteit de directeur-generaal menten voor Franco.s volgelingen, van veiligheidsdiensten, die dinsda- WOrden geïdentificeerd als een nieuwe gochtend persoonlijk een bezoek afleg- maoïstische knokploeg die zich 'Anti- de. Deze bom ontplofte rond half twee in fascistiSche groep 1 oktober' zou noe- de ochtend en bracht grote materiële men In enkeIe geva„en echter, zoals schade aan in het portaal van het ge- een boekwinkel in Madrid, was het bouw. gelukkig zonder enig persoonüjk doelwit eerder van het soort SPORT letsel te veroorzaken. De Nederlandse rechtse extremisten in het spel plegen ambassade, die op de tweede verdieping te zijn in Span je. Het zou dus ook kun- gehuisvest is. kwam ervan af met enkele gebroken ruiten. Een bankfiliaal in het- zelfde gebouw leed evenmin veel scha de. en de verdere inwoners, allen in privé-flats, kwamen met de schrik vrij. De Nederlandse ambassade is duidelijk het enige doelwit in het gebouw waar men politieke betekenis aan kan toe schrijven. De Spaanse politie houdt ij verig naspeuringen, en heeft ook de be waking bij deze en andere ambassades verscherpt. De daders hebben echter met de minste aanwijzing achtergelaten over hun identiteit. tien uur opende de Spaanse staatstele visie de "belangrijkste nieuwsuitzen ding. die ook de grootste kijkdichtheid haalt, met een zeer tevreden commen taar op het feit dat De Telegraaf een hoofdartikel had afgedrukt waarin de nieuwe Spaanse regering werd geprezen en het toetreden van Spanje tot de EEG en de NAVO werd aanbevolen, De Spaanse regering heeft dinsdag aangeboden de schade aan het ambas sadegebouw volledig te vergoeden. Links-rechts PAGINA 9 top Montrei van de i PAGINA 10 kijken Montreal' Enith Bngitha na net behalen van het brons op de 100 meter vrije slag „Ik moest wel tien keer naar het score bord kijken" PAGINA 11 se x Montreal. De sex in het Olympische ge beuren. PAGINA 13 bloemen De daders van de bomaanslagen die tot nu toe plaatsvonden, bijna alle tegen de PASADENA, CALIFORNIE- De Viking I seinde deze foto over van hel aangezicht van de planeet. In de rechteronderzijde van de foto is een aluminium voet met schaduio zichtbaar. Veertien gewonden na botsing bus met vrachtauto VEENENDAAL (ANP) - In Veenen- daal zijn dinsdagmorgen veertien buspassagiers gewond, van wie zes ernstig, toen de bus, waarin zij zaten, een lijnbus van Centraal Nederland, in botsing kwam met een slippende vrachtauto. De vrachtwagenbestuurder kon zinn wagen niet meer onder controle houden, toen hij moest remmen op het door de regen spekglad geworden wegdek. Tot de gewonden behoren onder meer de buschauffeur, de 37-jarige G E. uit Wageningen. de 38-jarige mevrouw P. uit Leersum, de 14-jarige K. R. uit Sas van Gent en drie leden van het gezin H. uit Eist. (Van onze correspondent) NICE - De inbraak-van-deze-eeuw noemen experts al de slag die ten minste zes 'meester'-inbrekers het afgelopen weekeinde hebben gesla gen in een agentschap van de So- ciété Generale in Nice. De gangsters maakten geld en kostbaarheden buit ter waarde van 25 miljoen gul den. Weken hadden de inbrekers gewerkt om een tunnel van acht meter te graven die van een rioolbuis naar de muur leidde, waarachter de safe van het bank-agentschap verborgen was. Afgelopen zaterdag begonnen ze aan de laatste fase van de opera tie, die naar schatting acht en veer tig uur geduurd heeft. Ze drongen door in acht grotere safe-ruimten en ledigden meer dan 200 kleine particuliere safes. Ze ver trokken zonder een spoor achter te laten. In de kluizen vonden bankbe dienden lege acetyleenflessen, resten stokbrood en lege wijnflessen. De grote moeilijkheid voor de bank zal zijn om vast te stellen of de claims van de slachtoffers op juistheid be rusten. De inhoud van de safe is het uitsluitende geheim van de safeloke thouder. Safes worden gebruikt voor het bewaren niet alleen van docu menten. maar ook van sieraden en vooral in Frankrijk ook van zwart geld. dat niet aan de belastingin specteur bekend mag worden. De Société Generale heeft echter al laten weten dat het probleem in een soort 'gentlemen's agreement' zal moeten worden opgelost. Intussen schaarden cliënten zich dinsdag voor de gesloten bankdeuren om te horen wat er van hun bezit terechtgekomen was. Maar zover was het personeel toen nog niet en de hekken bleven dicht. Een opgewonden man, die bang was met één klap arm te zijn geworden, schopte en trapte tegen het hek en riep luidkeels dat hij de directeur wilde vermoorden. Misverstanden Een aantal 'misverstanden' zal de Slot zie pagina 3 kolom 6) VERBOUWING VOORMALfG PAND KEURINGSDIENST VAN WAREN MOET IN DECEMBER KLAAR ZIJN AANPASSING KOST 6,5 TON GOES - Direct na de bouw vakvakanties zal worden be gonnen met de verbouwing van het voormalige gebouw van de keuringsdienst van waren aan de Van der Spiegelstraat in Goes. Het negentiende eeuwse pand krijgt een bestemming in de culturele sector. Met de verbouwing is een maand of vier gemoeid. Begin december zal het gebouw in gebruik ge nomen moeten worden. En dan is Goes weer een stapje dich terbij de oplossing van de pro blemen rond de sociaal- culturele accommodaties ge komen. Het souterrain krijgt een ontmoe tingsruimte, er komt een vergader zaaltje, er worden ruimtes ingericht voor beeldhouwen, pottenbakken, gra fische technieken en er komen een paar donkere kamers. Op de parterre komt een balletzaal. Deze ruimte kan tegevens dienst doen als mini-theater. De eerste verdieping komt volledig ter beschikking van de stichting Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming. De stichting is momenteel gehuisvest in deMesschool aan de Vlasmarktin Goes. Dat pand is echter zeer slecht. Boven dien krijgt de Vlasmarkt volgens de structuurschets voor de binnenstad van Goes een winkelfunctie Voor de zolder van het voormalige pand van de keu ringsdienst van waren is nog geen defi nitieve bestemming. De grote zolder ruimte zal in principe voor allerlei acti viteiten kunnen worden gebruikt. Er zouden bijvoorbeeld toneelverenigin gen repetities kunnen houden. Met het hele project is een bedrag van 650.000 gulden gemoeid De provincie geeft een subsidie van 65.000 gulden De ge meente Goes had een potje van 250.000 gulden gereserveerd voor culturele ac commodaties. Dat bedrag zal voor de aanpassing van het voormalige gebouw van de keuringsdienst van waren wor den gebruikt Het resterende bedrag zal Goes ook zelf op tafel moeten leggen. De gemeente had het werk aangemeld voor een DACW-subsidie. Goes kreeg echter 'nee' te horen, omdat dit soort projecten niet voorkwam in het programma voor de bestrijding van de werkloosheid. Bij de verbouwing van het fraaie pand zul len extra voorzieningen (zoals speciale liften) aangebracht worden, zodat het gebouw ook makkelijk toegankelijk wordt voor gehandicapten. Wethouder J. P. Lindenbergh van Goes is er vast van overtuigd, dat Goes er na de ver bouwing een zeer goede accommodatie bij zal krijgen ,,We krijgen er een heel mooie voorziening bij. Degenen die er destijds voor pleitten het gebouw maar af te breken, zullen straks blij zijn. dat het gebleven is" Bij de aanvankelijke planning was ervan uitgegaan, dat de aanpassing van het gebouw 577.000 gul den zou gaan kosten. Het valt echter aanzienlijk duurder uit. In de eerste plaats heeft het gebouw zo'n drie jaar leeg gestaan en dat heeft nogal wal ach terstallig onderhoud opgeleverd Bo vendien hebben ook de kostenstijgin gen een niet onaanzienlijke rol gespeeld Hele stap De gemeente Goes is op het ogenblik druk bezig met het zoeken naar een de finitieve oplossing van het gebrek aan accommodaties. De verbouwing van het voormalige pand van de keuringsdienst van waren is al een hele stap in de goede richting. Voor de bejaaidensoos aan de Dam lijkt de oplossing ook in zicht. De soos moet-zoals bekend -verdwijnen in tvJTisteren publiceerde deze krant een discussienota van de provinciale planologische dienst over wat met een vak term het 'bewoningspatroon' van Midden-Zeeland heet. In dit stuk zijn de gedachten van de be wuste dienst bijeengebracht over de - alweer zo'n woord - 'kemhiërarchie' op Walcheren en Zuid-Beveland. Met deze nota is echter iets vreemd aan de hand: zij is-via een werkgroep intergemeente lijke structuurschets - vertrouwelijk aan de colleges van b. en w. toegezonden en kan daardoor geen onderwerp van openbare beraadslaging zijn. Boven dien hebben nietalle gemeenten gelijke lijk met hetstuk gehandeld: in sommige colleges van burgemeester en wethou ders is er uitvoerig over gesproken en is tot een reactie besloten, maar werd niet de raad ingelicht, in een enkele ge meente werd daarentegen wèl besloten de nota vertrouwelijk ter inzage te leg gen voor de raadsleden. In weer andere gemeenten is het stuk niet of nog niet aan de orde geweest met ondermeer als gevolg dat de wethouders er uit de krant kennis van namen. Aldus is een merk waardige situatie ontstaan: nogal wat mensen praten thans over het stuk op een samenzweerderige toon alsof zij in zage hebben gehad in nog nimmer ge publiceerde Pentagon-papers. Wat is dat voor onzin? Waarom een dergelijk ambtelijk praatstuk niet gewoon in de openbaarheid gebracht? Dan kan er in alle openhartigheid over worden ge praat en blijft ook de Invloed enigszins meetbaar Datisnugeenszinshetgeval: de nota ligt immers vertrouwelijk op de tafels van diverse colleges met als moge lijk gevolg dat men er bij het lokale ruimtelijke beleid onbewust - of nog er ger: bewust - rekening mee houdt. Als het hier werkelijk om een strikt- ambtelijke notitie gaat, dan behoort die niet verder te komen dan het provincie huis. Zodra een dergelijk stuk echter In een aantal exempla ren onder gemeen tebesturen wordt verspreid, wordt er in feite een onder- shandse beleids vorming mee bedreven. En dat is een vreemde methode Jjcmtlijn He, Let onderwerp 'bewoningspatroon' is uiterst belangrijk voor de Zeeuwse ruimtelijke ordening. Er wordt al maanden over gesproken, ondermeer in de staten van Zeeland. Daar kwam in april jongstleden een nota- bewoningspatroon van gedeputeerde staten aan de orde, een stuk waarin het college uiteenzette hoe het de groei van Zeelands dorpen en steden in de toe komst gereguleerd wenst te zien. Gede puteerden willen een indeling van de bestaande woonkernen ln vijf klassen met een voor elke categorie aangepaste ontwikkeling. Voor de goede orde som men we hier deze vijf klassen nog eens op: niet iedereen zal ze in het hoofd heb ben. Zo komen er in de eerste plaats re gionale groeikernen, plaatsen waar naast de natuurlijke groei vooral - het spijt ons; opnieuw een vakterm - 'de mi- gratoire groei' moet worden opgevan gen. Met andere woorden: mensen die van elders komen dienen daar te gaan wonen, stedelijke woonkernen kunnen als zodanig fungeren. In de tweede plaats denkt men aan kemen met een aanvullende woonfunctie: zij liggen in het algemeen in de omgeving van een regionale groeikern en dienen ter aan vulling van het stedelijk woonmilieu. Verder komen er opvangkemen. plaat sen die weliswaar in een landelijk gebied liggen, maar die voor dat gebied toch wei een 'opvangfuncüe' vervullen. In de vierde plaats komen er plattelandsker nen: zij zijn doorgaans van geringe om vang en slechts bestemd voor het op vangen van de eigen natuurlijke groei. En tenslotte de consolidaüekemen. de laagste op deladder: öfer is daar slechts sprake van een beperkte groeicapaciteit öf iedere groei wordt er onwenselijk geacht In het bijzonder denkt men hier om plaatsen die ongunstig zijn gelegen ten opzichte van vervullende industrie. Tot zover de kemindeling, zoals die in april in de staten werd behandeld. Bbij deze behandeling werd nogal forse kritiek op de nota geuit zich voor namelijk richtend op twee punten. In de eerste plaats vonden sommige staten leden heteengrootbezwaardathetstuk slechts abstracte aanduidingen gaf en niet inging op de vraag hoe de indeling in de praktijk er uit komt te zien: welke plaats wordt wat? In de tweede plaats bestond er gerede twijfel over of een zo gedetailleerde indeling voor Zeeland wel nodig en gewenst was. In het bijzon der twijfelde men aan het nut van conso lidaüekemen: er hing zelfs een motie in de lucht om deze groep te schrappen. Niettemin haalde gedeputeerde Boersma zijn nota over de eindstreep, mede dank zij zijn toezegging dat er in de komende twee jaar een concrete in deling ter vaststelling aan de staten zal worden overlegd. De gedeputeerde ver zekerde tevens dat bij deze indeling een grote terughoudendheid ten aanzien van de consolidaüekemen in acht zou worden genomen. Overigens was op dat ogenblik-26 april 1976-al voor één deel van Zeeland bekend hoe de planologi sche dienst over de indeling in kemen dacht. In februari jongstleden was na melijk een voorontwerp streekplan ver schenen, waarin de Indeling voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen was ingetekend. Daarbij was van twee consolidatieker- nen uitgegaan, namelijk Sas van Gent en Sluiskil. Voor overig Zeeland was echter nog geen indeling bekend, maar wel gaf de gedeputeerde aan hoe de stand van zaken was. Voor Midden- Zeeland was men met de voorbereiding bezig zei hij, de indeling voor (Slot zie pagina 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1