VAN 'T GELOOF NAM BLOEMEN MEE VAN KOERS CLINGE Hoogtepunt Nijmeegs wandel legioen in 1250-jarig Eist GROTERE VOLMACHTEN AAN IOC TOEVERTROUWD PZC/s Ronde Midden-Zeeland dit jaar ook door Oost-Zuid-Beveland Topconferentie Jeremiasse, Spaans en Tuit mislukte 13 Piet van Katwijk won na diskwalificatie van Jan Krekels het 'Wonder van Obbicht' •twks r. Onzekerheid over lot van zes zeilers Start Lismont is dubieus VS armste roeiteam Driedaagse begint donderdag in Domburg Resultaten IBM-toernooi Wereldrecords tot 400 meter elektronisch Van Doorn naar spelen ^/OENSDA^2^KJL^976 sport CUNGE - Met nog vijf ronden te rijden in de wielerronde van Cllnge zochten Wim Jeremiasse, Cees Spaans en Cor Tuit ei kaars gezelschap om een soort topconferentie te beleggen. Een tiental meters achter de kopgroep smeedde het drietal uit de ploeg van Bossche Staalbouw het plan dat uiteindelijk zou moe ten leiden naar een overwinning van één van het drietal. Hun bedoelingen waren overduidelijk: om beurten zou er in de slot fase gedemarreerd worden in de hoop dat één van hen weg zou kunnen blijven. Maar het drietal had de eigen krachten wellicht wat overschat en die van criteriumspecialisten als Gerard van 't Geloof onderschat. Terwijl Wim Jeremiasse daarvoor ronden lang aan het staartje van de kopgroep had meegefietst was hij de eerste die probeerde weg te komen. Onmiddellijk reageerde Cees van Bragt en toen even later Cor Tuit wegsprong was het Gerard van 't Geloof, die zich onmiddellijk in zijn wiel zette. Door die attente reacties mislukte het Bossche Staalbouwplan en moesten de negen koplopers uiteindelijk onderling uit maken wie de bloemen mee naar huls mocht nemen. Het was Gerard van 't Geloof, die zich de snelste toonde voor de verrassing van de dag Bennie Ver meulen. Deze amateur uit het nabije Belgische Klinge debuteerde gisteren in Clinge bij de amateurs. Temidden van zijn zeer talrijke supporters reed hij een uitstekende koers. De wedstrijd in Clinge is overigens toch Rondenlang cirkelde dit negental voor uitgegroeid tot een zeer aantrekkelijk de groep uit met een maximale voor- wielerdueL Vanaf de eerste tot de laat- sprong van een halve minuut Each ter ste ronde is er volop strijd geweest en dit negental kwam eerst de reactie van het zeer talrijke publiek bleef dan ook een vijftal renners met Wim de Wilde, wachten tot de laatste renner binnen was. Reeds vanaf het startschot was er een demarrage van Cees Spaans, die beant woord werd door Vester Aarts, Piet Hobo en Ton Tuit Na vijf ronden was deze situatie weer recht getrokken: niet voor lang echter. Opnieuw gaf Cees Spaans het sein tot de aanval en in zijn spoor volgden Wim Jeremiasse, Cees van Bragt Frans Gommers, Cor Tuit Jan Huybers, Wim Westdorp en Tonny Jansen, terwijl Jan Jonlkers enkele ron den later in eén ruk naar de acht koplo pers reed en er een negental van maak te. HeddyNieuwdorp, CorVervaet Jan van Tilborg en Daan Zeeman met daarach ter weer vier renners. Ad van Peer, Ge rard van 't Geloof, Bennie Vermeulen en Jan Huybers. Deze twee achtervolgende groepen zouden samen komen en verder gaan in de jacht op de koplopers. Voor aan boterde het onderling niet al te best. Jan Jonkers en Cees Spaans moesten het meeste zware werk opknappen en omdat er enkele renners duidelijk zaten te linken kon het negental achter hun uiteindelijk toch weer aansluiting krij gen. Precies op het moment dat dit ge beurde ging Cees Spaans er opnieuw alleen van door: de durver uit 's- Gravenpolder pakte honderd meter en vormde zodoende een ideaal bruggen- holofd voor een nieuwe ontsnappings poging. Ad van Peer en Bennie Ver- muelen pikten bij Spaans aan en dit drietal bouwde regelmatig de voor sprong op tot bijna driekwart minuut, totdat er toch weer achter hen werd gejaagd. Met nog tien ronden te rijden werd het drietal achterhaald en ont stond er een kopgroep van elf renners. Behalve Spaans. Van Peer en Vermeu len waren daarbij: Cor Tuit, Jan Jon kers, Daan Zeeman, Cees van Bragt, Tony Jansen, Wim de Wilde, Wim Je remiasse en Gerard van 't Geloof. Ad van Peer was de eerste, die de kop groep moest laten gaan wegens een lekke band Hetzelfde overkwam ook Tony Jansen waardoor er.uiteindelijk negen vooraan overbleven. Ondanks de pogingen van het Bossche Staalbouw- Spaans, de durver, die echter een bruggehoofd voor anderen sloeg trio gingen de bloemen met Gerard van 't Geloof mee naar Oudenbosch. Uitslag 1 Gerard van -t Geloot Oudenbosch; 2 Bennie Vermeulen. De Klinge (Bi; 3 Wim de Wilde, Oudelande; 4 Cees van Bragt Oud Gastel, 5 Jan Jonkers. Oud Gastel. 6 Cor Tuit Valkenswaard. 7 Wim Jeremiasse, Wemeldin- ge. 8 Daan Zeeman, Oud Karspel, 9 Cees Spaans, 's-Gravenpolder, 10 op 1.20 Ad van Peer, Sprundel; 11 op 1 25 Heddy Nieuwdorp. Wemeldlnge, 12 op 1.45 Tony Jansen. Bladel, 13 Cor Vervaet Walsoorden14 Bertus Wleles. Sluiskil. 15 op 2 10 Vester Aarts. Kruinlngen, 16 Plet van Dalen. Zwijndrecht. 17 Fons Schelfhout. Hengstdijk. 19 Plet Hobo Breda. 20 Frans. Gommers Heerle LONDEN- Bijna drie weken na de aan komst in Newport van de Fransman Eric Tabarly als winnaar van de trans atlantische zeilrace, heerst er nog grote onzekerheid over het lot van een aantal andere zeilers. Behalve de Canadees Mike Flanagan, het eerste slachtoffer van de wedstrijd, is van zes deelnemers sinds het vertrek op 5 juni niets meer MONTKEAL Het is zeer de vraag of de Belgische marathonloper Karei Lismont in Montreal aan de start zal komen. De kleine Belg. die vier jaar geleden achter Frank Shorter tweede werd op de marathon is ziek. Lismont, die in Montreal was inge schreven op de 10.000 meter en de mara thon. heeft bloed in de urine en kampt bovendien met bloedarmoede. Maan dag is Lismont door een team van vijf Belgische artsen onderzocht. Hij heeft de raad gekregen in elk geval niet op de tien kilometer te starten en zeer rustig te trainen voor de marathon. Lismont - aan wie de beslissing om wel of niet te starten wordt overgelaten - heeft de problemen waarmee hij nu kampt, voor de eerste maal ondervon den na de marathon van Amsterdam, die hij begin mei won. Daama is er ver betering opgetreden maar kort voor het vertrek naar Montreal kreeg Lismont opnieuw last. Bovenaan de lijst van vermisten staat de Engelsman Mike McMullen. Hij heeft met ztjn sneüe en grote boot Three Cheers' een abnormaal grote achter stand op het tijdschema Op de lijst van vermisten komen nog twee Britten voor Simon Hunter en Jo nathan Virden. Ook van de Canadees Brian Sart, de Nieuwzeelander Rodney Kendall en de Westduitser Wolfgang Wanders is sinds het vertrek, meer dan zes weken geleden, geen bericht meer VLISSINGEN - Krabbendij ke. Yerseke en Oostdijk zijn drie plaatsen, die voor het eerst sinds het bestaan van de ronde van Midden- Zeeland in het routeschema zijn opgenomen. De interna tionale wielerronde voor pro fessionals, ook dit jaar weer een onderdeel van de Prof tour door Nederland, be strijkt dit jaar nog een groter deel van Zeeland. De ronde van Midden-Zeeland wordt donderdag 26 augustus ver reden en is de tweede etappe van de Proftour. De rit gaat over 221 kilo meter van Sint-Willebrord in Bra bant naar Goes. Dat de ronde dit jaar in Brabant start komt komt doordat de nieuwe opzet van de Ne derlandse etappekoers voor be roepswielrenners. Vorig jarig wer den de vroegere provinciale wieler ronden nog in de oorspronkelijke vorm op achter eenvolgende dagen verreden, maar dat hield in dat er grote verplaatsingen van de cou reurs en begeleiders nodig waren. Dat stuitte nogal op bezwaren, waardoor men - dankzij het feit dat er een vergunning voor interpro vinciale wedstrijden werd afgege ven - nu eén aaneengesloten par koers heeft kunnen uitzetten. Daardoor kan het gebeuren dat de ronde van Midden-Zeeland start in SintrWillebrord. Omdat die tweede rit in Proftoerkringen kortweg als Sint-Willebrord - Goes wordt aange duid. is er in Zeeland enige verwar ring ontstaan. Wielerfans, die al j aren Zeelands' grootste wielerwedstrijd op de voet volgen, krijgen daardoor geheel ten onrechte de indruk dat er slechts een kort stukje wordt gere den tussen de Brabantse plaatsen de Zuid-Bevelandse centrum gemeente. Een gedachte, die helemaal onjuist is Het indrukwekkende route- schema maakt dat in één oogopslag duidelijk. De Zeeuwse etappe is de langste rit van de Proftour. Donder dag 26 augustus is de start 's middags om 13.30 bij de sporthal De Vijf sprong te Sint-Willebrord. Via Roos endaal. Wouwse Plantage. Huijber- gen en Hoogerheide rijden de cou reurs in de richting Zeeland. Na 38 kilometer, omstreeks half drie. rijden zij de provincie binnen. Via Krabbendijke en Oostdijk gaat de rit naar Yerseke, waar om drie uur op de Marijkelaan de eerste premie- sprint wordt verreden. Derouteloopt verder via Kapelle. 's Gravenpolder, Ovezande. 's Heerenhoek, Heinkens- zand naar Nieuwdorp- Tussen Nieuwdorp en Nieuw en Sint Joos- land aan de Jonker Fransweg is na 110 kilometer omstreeks kwart over vier de ravitaillering. Van Nieuwland gaat de karavaan via Souburg naar Vlissingen. waar om tien voor half vijf op de Paul Kruger- straat de tweede premiesprint wordt gehouden. Langs de Walcherse kust (Biggekerke, Meliskerke, GnJpsker- ke, Oostkapelle en Vrouwenpolder) gaan de renners naar Noord- Beveland. Vla Kamperland. Geers- dijk en Kortgene verlaten ze Noord- Beveland weer om via Wilhelmina- dorp naar Goes te rijden. Daar is om zes uur de eerste doorkomst op de Bergweg en tevens de derde en laat ste premiespring. Dan wordt dezelfde procedure als vo rig jaar gevolgd. Nog tweemaal moet dan ee lus worden aglegd over Kloe- tinge, Kapelle, Wemeldinge over de zware Kattendijksedijk. De tweede passage is om tien voor half zes en de finish is gepland om tien voor zeven De volgende dag kunnen de wieier- liefhebbers de karavaan nogmaals zien passeren. Dan staat de etappe Goes - Budel op het programma. De coureurs starten om 13.30 uur op de Grote Markt in Goes en verlaten Zeeland dan via Kapelle, Yerseke. Oostdijk, Krabbendijke en Rilland. ontvangen. MONTREAL-De Verenigde Staten van Noord-Amerika mogen dan worden be titeld als rijk, maar het heeft wel het armste roeiteam van alle deelnemers. De roeiers zeggen dat ze platzak zijn en geen schoenen hebben om op te lopen of om mee te roeien. Reserve Robert Es- peth (22), een vorig jaar aan de universi teit van Wisconsin afgestudeerde stu dent en momenteel dienstplichtig bij de marine, zei: „De meeste studenten in het team hebben geen bijdragen meer ge had tijdens de trainingsmaanden en zijn hier zonder geld aangekomen. Ook de beloofde schoenen zijn er nog niet. Ze roeien met versleten of gemaakt schoei sel We knjgen zes dolla r per dag, kamer en eten, zodat we niet omkomen van de honger, maar ook het ons toegezegde geld is er niet. Diverse jongens maken zich daar erg boos over". MONTREAL - De wrevel over de ge bleken onmacht van de olympische beweging om weerstand te bieden aan politieke druk in de kwesties Taiwan en Nieuw-Zeeland heeft het 78e con gres ertoe gebracht het IOC grotere volmachten toe te vertrouwen. Dat ge beurde door een herziening van regel 23, waardoor in het vervolg het inter nationaal olympisch comité (en niet de internationale sportfederaties) de strafmaat bepaalt voor landen die uit de spelen stappen. Volgens het oude reglement was het IOC verantwoorde lijk voor alles was er bij de spelen ge beurde en werd de technische controle over de verschillende evenementen overgelaten aan de internationale sportbonden. Nu is toegevoegd dat alle zaken met inbegrip van overtredingen die allen aangaan de bevoegdheid van het internationaal olympisch comité onaantastbaar is. Op het moment dat het internationaal olympisch comité sleutelde aan de reg lementen gaf Jean Claude Canga, secretaris-generaal van de overkoepe lende Afrikaanse sportraad, een pers conferentie, waarbij hij aankondigde dat de acties van de Afrikaanse landen tegen naties die de richtlijnen van de Verenigde Naties inzake de veroorde ling van Zuid-Afrika ontduiken, ver bo ven het belang van de Olympische Spe len van 1976 zullen uitgaan. Hij kon digde ondermeer een boycot aan van de gemenebestspelen van 1978 in Edmon ton (Canada) als Nieuw-Zeeland zijn po litiek niet wijzigt. Om de Afrikaanse atleten ioch start- gelegenheid te geven, zal men de Afri kaanse spelen in Algerije laten sa menvallen met de wedstrijden in Ed monton. Volgens opgave van Canga zullen nog tien landen hun vertrek aankondigen! „Aan het einde van de spelen zullen vrijwel alle Afrikaanse landen zich heb ben teurggetrokken", zei de secretaris generaal van de overkoepelende Afri kaanse sportraad. Deze instantie is ook van plan de overige 25 landen die op sportief gebied betrekkingen onder houden met Zuid-Afrika aan te pakken. Tot die landen behoort ook Nederland. Een Nederlandse dameshockeyteam maakt op uitnodiging momenteel een tournee door Zuid-Afrika. Een ander be langrijk doelwit is het Amerikaans olympisch comité. De Amerikaanse damestumploeg is namelijk van plan vóór de sluitingsceremonie van de spe len van Montreal af te reizen naar Jo hannesburg. In kringen van het Internationaal olym pisch comité is dit voornemen met be vreemding ontvangen. Het IOC kon het de afgelopen dagen voor Nieuw-Zeeland opnemen, omdat rugby (waar het alle maal om ging) geen olympische sport is. Als landen als de Verenigde Staten en Nederland vertegenwoordigers van olympische takken van sport naar Zuid-Afrika laten gaan. wordt het alle maal veel moeilijker. „Het is voor het eerst dat wy hiervan horen", verzekerde IOC-directrice Monique Berlioux. „Wij zullen het zeker nagaan, maar we moe ten natuurlijk ook de regels van de in ternationale federaties in ons oordeel betrekken". Zuid-Afrika staat wat dat betreft sterk. Het is volwaardig lid van zowel de internationale gymnastiek feder atie (FIG) als de internationale hoc- keybond (FIH). OBBICHT (ANP) - Piet van Katwijk uit Mill heeft dinsdag de prof wielerronde 'het wonder van Obbicht' gewonnen. Hij was aanvankelijk in de eindsprint van een kopgroep van zes man verslagen door Jan Krekels, maar diende een protest in. Krekels zou in de «purt van zijn lijn zijn afgeweken. Het protest werd toegewezen en krekels werd naar de zesde plaats teruggezet. Piet van Katwijk legde de 115 kilometer af in 2 uur en 45 minuten. Ad Gevers werd tweede en Jos Huysmans derde De uitslag ls: 1 Piet van Katwijk (Mill) 115 kilometer, in 2 uur en 45 minuten; 2 Ad Gevers~ (8chijndel) zt; 3 Jos Huysmans (Bel) zt; 4 Aad van den Hoek (Dirksland) zt; 5 Wie- ger Vlot (Wanneperveen) zt; 6 Jan Kre kels (Bom) zt; 7 Günther Haritz (Wdl) op 7 seconden; 8 Jan van Katwijk (Bladel) op 14 sec; 9 Cees Priem (Goes) zt; 10 Bas Hordijk (Rotterdam) zt. VRIJDAG CRITERIUM TE 'S-GRAVENPOLDER AMSTERDAM (ANP) - Dc uitslagen van de dinsdag gespeelde partijen voor de twaalfde ronde van het IBM- schaaktoernooi in Amsterdam zijn: Grootmeestergroep, 12e ronde Kortsjnoj (Sov) - Boehm (Ned) afg Miles (Eng) - Llgte- rlnk (Ned) 1-0; Ree (Ned)-Szabo (Hon) 0,5-0,5, Farago (Hon) - Donner (Ned) 0,5-0,5. Sigur- jonsson tIJsl.) - Sax (Hom 0-1. Langeweg (Ned) - VeUmlrovic (Joe) 0.5-0.5; Kurajica (Joe) - Ivkov (Joe) 0.5-0.5, Olafsson (Usli - Glpslis (Sov) afg. Afgebroken partij 10e ronde Ree iNed) - Sax (Hon) afg Stand na 12ronden 1 Mlles7,5pt; 2 Kortsjnoj 7 en 1 afg.; 3 Szabo 7 pt, 4/5 Farago. VeUmlro vic 6.5; 6/7 8ax, Boehm 6 en 1 afg.; 8/9 Slgur- Jonsson. Kurajica 6,10/11 Olafsson, GlpsUs5,5 en 1 afg 12 Ivkov 5.5: 13 Ree. 4.5 en 2 afg 14 Donner 4 en 1 afg.; 16 Langeweg 4 VLISSINGEN - De 'wielerdriedaagse voor amateurs', die vanaf donderdag in Zeeland wordt gehouden, begint mor genavond in Domburg en niet in 's- Gravenpolder, zoals gisteren in de PZC werd vermeld. Op de Markt van de Walcherse badplaats gaan de ama teurs donderdagavond om 18.00 uur van start voor een wedstrijd over 80 kilometer. Vrijdagavond is het de beurt aan 's- Gravenpolder. Het avondcriterium in de Zuidbevelandse plaats begint om 18 15 uur. Dc driedaagse voor amateurs wordt zaterdag in Oost-Souburg afge sloten meteen wedstrijd over80 kilome ter. die om 16.00 uur begint Vanaf één uur wordt er echter al door andere cate gorieën gereden in Souburg. Zoals bekend ls er behalve het gebruike lijke prijzenschema voor iedere koers, ook een overkoepelend klassement voor de drie wedstrijden. Dat is een bijzon derheid in de Zeeuwse wielerwereld en het betekent voor deelnemers en toe schouwers tevens dat er behalve om de prijzen, ook voor de eindklassering he vige strijd zal worden geleverd. NIJMEGEN - De eerste marsdag van de 60e Nijmeegse internatio nale vierdaagse heeft 321 uitvallers opgeleverd. Dinsdagochtend in dc zeer vroege uurtjes waren 17.253 lopers gerechtigd te vertrekken. Of er dat ook zo veel geweest zijn, zal altijd wel een vraag blijven, omdat bij het aantal van 321 ook de wande laars ingecalculeerd zijn die niet gestart zijn voor het diamanten wandelgebeuren. Voor het wandellegioen was het op deze eerste marsdag zeker geen slecht weer. Relatief gezien is het aantal lopers dat vroegtijdig heeft moeten afhaken dan ook niet bijzon der groot Meestal sommelt dit aan tal tussen de één en twee procent van het aantal ingeschreven wandelaars. Alleen vier jaar geleden toen de vier daagse afgelegd moest word en in een tropische hitte was het aantal uitval lers op de dag naar Eist aanzienlijk groter Onder de uitvallers bevond zich ook een groot gedeelte van een gezin uit Australië, dat in Nijmegen op familiebezoek is en het wandel spektakel wel eens aan den lijve wilde ondervinden. Maandagavond meldde het gezin van vier personen, echtpaar, zoon en dochter, zich. Het gezin uit Australië had niet getraind. Overigens kwam slechts diegene van hetgezin, die gerechtigd was op de 30 kilometer te wandelen (de zoon van veertien Jaar) in aanmerking voor het officiële vierdaagse-kruis. Maar in middels hebben drie van de vier fami lieleden reeds moeten opgeven. Voor de eerste dag had de marsleider van de vierdaagse, de heer A. van Don gen, na overleg tussen de beide dok toren van de medische dienst, de he ren Avenarius en Versteeg, besloten de starttijden met één uur te ver vroegen. Hierbij werd uitgegaan van de weersverwachting voor de eerste dag, Omdat het de komende dagen koeler en droger weer zal zijn met een dalende vochtigheidsgraad in de lucht, heeft de marsleider nu bepaald dat de starttijden voor de tweede marsdag. richting Wychen, weer normaal zullen zyn. Ook voor don derdag wordt een zelfde weertype verwacht Het hoogtepunt voor het wandelle gioen lag dinsdag in etappeplaats Eist. Ter gelegenheid van het 1250- jarigc bestaan van deze plaats werd de duizenden deelnemers aan de diamanten vierdaagse een bijzon dere ontvangst bereid. Een aantal charmante Elster meisjes, gestoken in historische kledij, overhandigde de wandelaars een bijzondere at tentie. In de schaduw van de histo rische Elster Sint Maartenstoren was een groot aantal kraampjes In gericht van waaruit de meisjes be legde boterhammen, een beker melk en 'Elst-1250'-attributen uit reikten. 'teil H.iTmmximmr AmertKaanse soldaten in antiek um- staan van ae VS wanaelen mee form ten gevolge van het 200-jarig be- in de Nijmeegse vierdaagse. MONTREAL - Met 203 tegen 122 stemmen heeft het congres van de In ternationale atletiek federatie (IAAF) besloten dat voor wereldrecords op de afstanden tot en met 400 meter voort aan slechts elektronisch opgenomen tijden gelden. De nieuwe regel wordt op 1 mei 1977 van kracht. De beslissing werd niet gesteund door Afrika en Oceaniê. Een voorstel om de toegestane rugwind met twee meter (al veertig jaar de toe gestane hoeveelheid) terug te brengen tot één meter per seconde werd afgewe zen. Enige andere nieuwe maatregelen; op de 800 meter behoeft voortaan alleen de eerste honderd meter in de banen te worden gelopen. BIJ de marathon zijn de verzorgings- en waterposten voortaan op iedere vijf in plaats van tien kilome ter. In de toekomst worden ook slechts circuits goedgekeurd, die een keerpunt op of een totale lengte van tien kilome ter hebben. Bij het polsstokhoogsprin gen zijn hulpmiddelen aan hand of stok toegestaan. Een poging wordt ongeldig als een deelnemer afstopt en evenwijdig aan de stok doorloopt. DEN HAAG - De minister van erm, mr. H. W van Doom, zal van 22 Juli tot en met 27 juli een bezoek brengen aan de Olympische Spelen in Montreal. Hij ver trekt donderdagmiddag om 17.00 uur van Schiphol en keert daar woensdag ochtend 28 juli om 8.30 uur terug. De minister wordt vergezeld door de directeur-generaal voor natuurbehoud, recreatie en media, dr. J. Verhoeven, onder wie het sportbeleid ten departe- mente ressorteert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13