EnithBrigitha uit kansloze positie naar bronzen plak Sensationele zege poloteam op wereldkampioen Rusland Oranje-hockeyteam leverde tegen India tactisch vlekkeloos partij WERELDKAMPIOEN MET 3-1 VERSLAGEN NIEUW NEDERLANDS RECORD OP 100 METER VRIJE SLAG Wereldrecord Konnie Ender MONTREAL 1976 KROON BIOLOGEERT DE RUSSEN niMSDAG 20 JULI 1976 MONTREAL - Nederland heeft op de tweede dag van de Olym pische Spelen de eerste medaille veroverd. Enith Brigitha ein digde maandagavond in de finale 100 meter vrije slag dames als derde achter de ongenaakbare Oostduitse Kornelia Ender en haar landgenote Petra Priemer. De nieuwe olympische kam pioene vestigde met een tijd van 55,65 seconden tevens een vers wereldrecord, dat sinds de Oostduitse kampioenschappen van enkele weken geleden met 55,73 seconden op haar naam stond. Petra Priemer liet een tijd van 56,49 seconden afdrukken en Enith Brigitha had 56,61 seconden nodig. Opmerkelijk was het dt de Ameri kaanse sterren Shirley Babashoff en Kim Peyton naast de medailles gre pen. In feite kregen zij tijdens de race ,te maken met de terugslag van een valse start, die zij hadden veroorzaakt. Kornelia Ender had met haar 'greep- start' al na twee slagen een voorsprong van een halve lengte en het was toen al duidelijk dat zij niemand in haar na bijheid zou dulden. Enith Bngitha keerde na 50 meter als vijfde, met Shirley Babashoff en Kim Peyton nog voor zich. De Nederlandse werkte zich echter ten koste van de Amerikaanse meisjes omhoog en ging ook nog de strijd om het zilver aan met Petra Priemer. die alleen maar op de 100 meter vrije slag mocht starten omdat Barabara Krause ziek m Oost- Duitsland was achtergebleven In de slotfase zag Enith Bngitha nog j uist het zilver naar Petra Priemer toegLgden De uitslag van de finale 100 meter vrije slag dames is. 1 Kornelia Ender (OD1) 55,65 (nieuw olympisch- en wereldre cord) 2. Petra Priemer (ODl) 56.49. 3. Enith Brigitha (Ned) 56,65, 4. Kim Pey- I ton (VSt) 56,81, 5 Shirley Babashoff EVERT KROON beste ter wereld TRUMBIC modem spel (VSt) 56.95. 6 Claudia Hempel (ODl) 56.99. 7. Jill Sterkei (VSt) 57.06. 8 Jutta Weber (WDD 57.26 MONTR WAL - Een octopus mei armen, die van doelpaal tot doel paal reikten. Zo moet Evert Kroon in de herinnering gegrift staan van de Russische schutterij na dc aller laatste enerverende minuten van het treffen Rusland - Nederland. Murw gebeukt en bijna gekraakt in de armen van de Russische gewel denaren stonden zes van de zeven Nederlanders op het punt een voor sprong van 3-0 alsnog uit hande te geven. De Cubaanse scheidsrechter Martinez werkte volop mee. Een strafworp. Jan Evert Veer eruit, weer een strafworp. Tooen eruit. De ineenstorting leek nabij Schreeuwen mocht hij niet. De Ne derlandse doelman. Alleen de hal volgen. En dat deed hij- Dolgoesjin, vermaard om zijn schoten tikte dc bal in. Kroon werkte hem over de achterlijn. Nog twintig seconden Weer speelden de Russen de bal rond. Nog vijf, vier seconden. Toen was Dreval in schietpositie geko men. Knalhard vuurde hij. Kroon veerde hoogop uit het water en sloeg de bal weg. Meteen volgde hel bevrijdende eindsignaal. Dc Amerikaan John Naber heeft maandagavond de finale 100 meter rugslag met grote overmacht gewon nen in de nieuwe wereldrecordtijd van 55,49. Het zilver was voor zijn landge noot Peter Rocca (56,34) en het brons voor de Oostduitser Roland Matthes (57.22). Enith Britha (links) met haar ongrijpbare concurrentie en olympisch kampioene Kornelia Ender WIM VAN HEUMEN WOUTER LEEFERS (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Als eerste re serve was het Nederlandse wa- terpoloteam opgetrommeld om aan het olympisch toernooi in Montreal deel te nemen. Daar door en natuurlijk ook door de steeds weer tegenvallende pres taties van de Oranje-formatie tijdens de spelen na het toer nooi van 1960 in Rome, werd er in de Nederlandse sportwereld vrij schamper over het keur korps van coach Ivo Trumbic gesproken. Er werd zelfs getwij feld aan de juistheid van de af vaardiging. Op een bijzonder overtuigende wijze hebben de Nederlanders de monden van hun critici gesnoerd. Door een even sensationele als verdiende zege op Rusland (3-2), de rege rende olympische en wereld kampioen. hebben Evert Kroon en de zijnen zich weer geschaard onder de absolute wereldtop; de sterkste zes van het olympische toernooi. De wereldschijnwerpers werden direct na afloop van het zenuwslopende duel op volle sterkte gericht op aanvoerder Evert Kroon, die zich voor de zoveelste keer de heste doelman van de wereld toonde. Zijn serie spectaculaire red dingen bracht Oranje inderdaad over de drempel, die sinds Rome-1960 steeds (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - In een wedstrijd waarin, om met bondscoach Wim van Heumen te spreken, in tactisch opzicht een vrij wel vlekkeloos werkstuk werd afgele verd. heeft het Nederlandse hockey team voor de grootste verrassing tot dusver tijdens het olympische toernooi gezorgd een 3-1-overwinning op India Een betere opsteker aan het begin van het toernooi, dat zelfs door de kenners met een optimistische visie met de no dige zorg tegemoet gezien waar het de Nederlandse prestaties betreft., had de formatie van Van Heumen zich natuur lijk niet kunnen wensen. India, de wereldkampioen die zich zon dag nog zo moeiteloos had gedistan tieerd van Argentinië, kreeg tegen un derdog Nederland eigenlijk nooit de ge legenheid zich te buiten te gaan aan staaltjes van artisticiteit, die de Aziati sche ploeg zo'n geweldige reputatie hebben bezorgd Wim van Heumen „Hetwasdeatspraak dat we de zaak verdedigend zo zouden spelen, dat de man die zijn directe tegenstander aanviel onmiddellijk op rugdekkingkon rekenen. André Bolhuis had een vrije opdracht en daar heeft hij zich goed aan gehouden, zoals eigenlijk iedereen zich aan de opdrachten gehou den heeft Het kwam dan ook vrijwel al lemaal precies uit zoals we hadden ge hoopt. Alleen in aanvallend opzicht liep het nog niet helemaal naar wens" Tol verbazing van de drieduizend toe- schouwers hield Nederland vanaf hel eerste fluitsignaal gelijke tred met de Indiase ploeg, die weliswaar in tech- niseh opzicht wat meer in haar mars had. maar dat surplus aan balvaardig heid werd royaal gecompenseerd door de manier waarop de Nederlandse spe lers zich in tactisch opzicht teweer stelden. Bovendien was de wil om niet af te gaan (uitblinker Wouter Leefers: „Tegen India hoeven we onszelf nooit op te Iaden, wat dat betreft is het voor ons net zo'n tegenstander als bijvoor beeld West-Duilsland en Pakistan") er in zo'n hes ige mate, dat de Indiërs al in een zeer vroeg stadium van eventuele stoutmoedige voornemens tot de orde werden geroepen. Dat hadden hijvoor beeld zondag de Argentijnen jammer lijk verzuimd, en dat werd hen fataal. Vier minuten voor de rust kwam Neder land toch nog enigszins verrassend op 1-0 Hans Kruize pikte de bal op na een vrye slag van Litjens en kreeg van een wat aarzelende Indiase defensie de kans doeltreffend uit te halen. Een kardinaal punt voor Nederland deed zich twee minuten na de hervat ting voor Maarten Sikking redde heel knap maar onreglementair bij een hoge inzet van Ajit Singh. De Franse arbiter Gillet legde de bal op de stip en rechter spits Phillips, de beste speler bij India, maakte alleen voor de woedende Sik king - de doelman smeet na de beslis sing zijn stick demonstratief van zich af - geen fout. Van Heumen ..Dat was een moeilijk punt. We moesten afwachten hoe de ploeg op zo'n tegenvaller zou reageren. Dat ging gelukkig goed" En Leefers „We voelden dat we ons door die s trafbal niet gedesillusioneerd moesten raken We wisten dat we tegen dit India met hoefden te verliezen" Gelukkig voor Nederland kwam de mo gelijkheid om zich definitief over de toch wel aanwezige teleurstelling heen te werken erg snel En afdoende Bij twee lange corners (Nederland kreeg er vijf. maar geen enkele strafcomeri in de 12e en 13e minuut maakte Paul Litjens zijn langzamerhand angstaanjagende schotvaardigheid nog eens even waar door in beide gevallen ongenadig hard raak te schieten Vanaf die momenten speelde de Nederlandse ploeg een ge wonnen partij „Maar", zei Wouter Leefers. „we mogen hier natuurlijk niet te lang bij stil staan. Vandaag spelen we tegen Malei sië. en ook dat wordt belangrijk. We moeten oppassen voor de slechte dag. die er ongetwijfeld nog zal komen, maar tegen Maleisië mogen we geen fout maken" een onoverkomelijke hinder nis fungeerde. Kroon die in Montreal afscheid neemt van het internationale podium, verdiende het om volop in het zonnetje te worden gezet, maar meer dan wie ook weet hij dat het eclatante succes voor het grootste deel te danken is aan Ivo Trumbic, die Joegoslavische coach, die ondanks alle tegenwerking Nederland vanuit de sub-top naar het eerste plan tilde. De visie van Trumbic. door vele insiders als te hoog gegrepen voor Nederlandse begrippen en mogelijkheden gekwalifi ceerd. vormde de hechte basis waarop het team in Montreal zijn ongelofelijke prestatie bouwde. Eensgezind schoven de 'woordvoerders' van de spelers. Evert Kroon en Jan Evert Veer, de eer dan ook nadrukkelijk naar de Joegoslavische oud-intemational. „We hebben de op drachten van Trumbic perfect uitge voerd Iedereen wist zijn verantwoorde lijkheid en iedereen heeft zich voor meer dan honderd procent ingezet aldus analyseerde de Hagenaar Veer de op zienbarende verrichtingen tijdens de confrontatie met de Russen Voorbijgegaan op een zo hoog niveau waren aange land. We hadden wel genoeg informatie over hen. ook al omdat we de meeste spelers goed kenden. Nee, zij zijn echt niet zo slechter geworden, maar wij - en dat geldt ook voor dc Roemenen - wel een stuk beter. We hebben nu een afdoend antwoord op hun spel, dat voornamelijk op kracht is gebaseerd en naar moderne begrippen eigenlijk wel iets te statisch is". Wat de Russen anno 1976 te kort komen, werd onbarmhartig door de Nederlan ders aan het licht gebracht tijdens de eerste twee periodes. Vanuit de net als tegen de Mexicanen bijzonder hechte defensie werd gevarieerd en op hoge snelheid aangevallen. Het resulteerde in een 2-0-voorsprong, die in het begin van het derde spel zelfs tot 3-0 werd ver groot Toen kwam de terugslag, die Trumbic' keurkorps onverdiend nog de overwinning zou hebben gekost als Evert Kroon niet in zijn allerbeste vorm had gestoken. De eerlijkheid gebied daarbij te memoreren, dat de Cubaanse arbiter Eugenio Martinez in de slotfase de Russen de helpende hand toestak. Zo gafhij ten onrechte een strafworp tegen Hans van Zeeland en stuurde hij. ook al op ondeugdelijke gronden. Rik Toonen uit het water Weggespeeld Rusland, de gedoodverfde kampioen, bleef het antwoord op het moderne Ne derlandse spel schuldig Niet omdat ze nu zoveel zwakker zijn dan in de voor gaande jaren, toen keer op keer de hoog ste trede van het ereplatform werd be reikt; wel omdatzij zich niet op de juiste wijze op het toernooi in Moiitieai heb ben voorbereid. Door een gebrek aan in ternationale contacten in de laatste maanden is de vooruitgang in het spel van met alleen Nederland maar bij voorbeeld ook Roemenië, waartegen zondag verrassend een punt werd ver speeld. ongemerkt aan hen voorbij ge gaan „Wij hebben", zei Trumbic, „altijd al goed gespeeld tegen de Russen. Zij hebben dan wel enige angst voor ons. maar zij wisten toch niet dat wij nu al Kroon wenste echter niet de scheids rechter de schuld van de problemen ln de laatste periode in de schoenen te schuiven. „Wij hadden zelf toen het 3-1 stond en we met een man meer speel den. de strijd moeten beslissen En Veer: „Onbewust ga ja bij zo n voor sprong toch wat behoudender spelen. Natuurlijk is dat fout. maar het gebeurt nu eenmaal. Als we toen echt goed wa ren doorgegaan, hadden we de Russen weggespeeld". Voor Trumbic was het een begrijpelijke crisis. „Er werd enorm veel energie gevraagd om tegen de zwaar spelende Russen tot 3-0 uit te lo pen. Je kon dus een terugslag verwach ten. maar in de laatste periode hebben we toch wel weer bewezen dat we de be tere ploeg waren" Nu Nederland zich als eerste van groep-B bij de laatste zes heeft ge plaatst. hebben Kroon en de zijnen indi rect ook de mogelijkheid de Russen de doortocht naar de finalepoule te ver sperren Als men dinsdag in de laatste voorrondewedstrijd de Roemenen, die maandag met 8-3 van Mexico wonnen, zou laten winnen, ligt Rusland eruit. ..Wij maken geen combine, we gaan ge woon door", weerlegde de bondscoach deze suggestie. Het neemt echter niet weg, dat Nederland niet zo nodig meer van Roemenië behoeft te winnen, het geen ongetwijfeld van invloed zal zfjn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9