Viking-I gereed voor de eerste landing op Mars Leger Rhodesië werft buitenlandse 'soldaten' Ongesigneerde Rembrandt' in onderzoek Nederlandse consument minderpessimistisch Nieuwe voorwaarden makelaars worden al een maand toegepast PRIJZEN FRANKRIJK VLIEGEN DE PAN UIT FOSFOR GEVONDEN IN VEN IJZEREN MAN* boordapparatuur kreeg laatste test Koeweit bestelt tankschepen in Frankrijk JONGEMAN STEEKT STIEFVADER DOOD Nog geen loonmaatregel Man liep brandwonden op CONJUCTUURENQUEIE CBS: DINSDAG 20 JULI 1976 PASADENA (RTR) - Het landingsdeel van de Amerikaanse Viking-1 heeft maandag zijn laatste tests gekregen en alles lijkt in orde om vandaag de herhaaldelijk uitgestelde landing op Mars te maken. De driepotige Marslander werd zondagnacht met radio signalen gewekt uit zijn maandenlange 'winterslaap' in een be schermend omhulsel van aluminium. Vijf uur lang beproefd er het ruimtevaartcentrum van Pasadena jnCaliforniè alle instrumenten van de Marslander om erzekervan te zijn dat alles in orde was voor de eerste Ame rikaanse poging om met succes weten schappelijke apparatuur op de Rode Planeet neer te zetten. Dr. Albert Hibbs van het controlecen- trum heeft bekendgemaakt dat de proeven 'volgens het boekje' zijn verlo pen en dat de Viking zich overeenkom stig de verwachtingen had gedragen. Het ene na het andere systeem werd in werking gesteld, getest en dan uitge schakeld door radioseinen vanaf ruim 320 miljoen kilometer verwijderde aar de Ook de beide camera's in de Marslander werden beproefd. Men liet ze een op name maken van een lampje in de don kere capsule om er zeker van te zijn dat ze werkten. Een van de camera's moet al 25 seconden na de landing op Maïs u eerste beelden filmen. De Viking-1 heeft zondag zijn landings instructies gekregen, maar hij zal pas aan de drie uur en 20 minuten durende afdaling beginnen als zijn elektronische breinen het bevel 'go' krijgen. Dat ge beurt een uur voordat de gesteriliseerde lander zich los maakt van het in een baan om mars draaiende moederschip Daling Acht remraketjes zullen de afdaling inzetten vanuit een bijna veertien honderd kilometer van Mars verwij derde baan. Delander gebruikt de aërodynamische weerstand van zijn hitteschild, een enkele parachute en drie raketmoto ren om het contact met Mars zo zacht mogelijk te te laten plaatsvinden. Als alles goed gaat kan de landing worden vergeleken met de sprong van een mens van een hoogte van twee meter op aarde. De raketmotoren zijn nodig omdat de atmosfeer van Mars te dun is om het toestel alleen aan parachutes te laten landen. De landing moet vandaag om 13.13 uur (onze tijd) plaatsvinden in een gebied daler uitziet als een uitgestrekt droog gevallen bevloeiingsbassln voor grote rivieren die miljoenen en wellicht mil jarden jaren over de planeet moeten hebben gestroomd Het gebied is Chryse genoemd, hetgeen 'land van goud' bete kent. Een bij het Vikingproject betrok ken geoloog zei zondagdat de mogelijk heid bestaat dat de Marslander aanwij zingen verstrekt die duiden op de aan wezigheid van goud. diamant en andere kostbare mineralen. Grondmonsters Het voornaamste doel is echter het zoeken naar sporen van leven. Daartoe kan het 91 kilo wegende landingsdeel verscheidene slim uitgedokterde proeven nemen met grondmonsters die met een mechanische klauw wor den opgeschept. In een speciale kamer in het landingsdeel zal de fotosynthese - het proces waarmee een plant voe dingstoffen vormt met behulp van zon - licht en koolzuurgas - worden nage bootst. De uitslag van dit onderzoek moet aantonen of er plantaardig leven op Mars is. Er wordt ook gezocht naar metabolis me. het proces waarbij levende materie stoffen omzet in energie, waardoor de samenstelling van de gassen in de om geving daarvan wordt gewijzigd De geleerden verwachten niet dat er 'kleine groene mannetjes' op de op pervlakte van Mars zullen worden ge vonden of een andere vorm van intelli gent leven. Ze willen nu eens voorgoed de vraag beantwoorden of de planeet in staat is of geweest is een of andere vorm van plantaardig of dierlijk leven te onderhouden. Dat zou weer meer licht werpen op de oorsprong van het leven op aarde. KOEWEIT (AP) - Koeweit wil in Frankrijk vier tankschepen voor het vervoeren van vloeibaar aardgas be stellen tegen voor naar schatting 8.ï0 miljoen dollar. Een hoge functionaris heeft verleden week in Parijs besprekingen over het contract gevoerd Volgens de plannen zou Frankrijk de eerste tanker, die 75 000 kubieke meter vloeibaar gas moet kunnen bevatten af leveren in het derde kwartaal van 1977 en de laatste tegen het begin van 1979 Britse uitgever houdt 'De moord op Aminachter LONDEN (I)PA) - Rekening hou dend met het lot van de 400 nog in Oeganda verblijvende Britten heeft de uitgeversmaatschappij 'Everest Books' besloten het boek 'De moord op Idi Amin' van de au teur en Journalist Leslie Watkins voorlopig niet uit te geven. Een woordvoerder van de uitgeverij zei dat men wil voorkomen dat de Oegandese dictator zich onnodig kwaad maakt In het boek wordt dr Amin tijdens een vliegreis om het le ven gebracht door vergassing. Leslie Watkins bracht overigens enige tijd door in een Oegandese gevangenis op verdenking van spionage PRIJSBESCHIKKING DONDERDAG DEN HAAG (ANP) - Sinds 1 juli zijn in ons land nieuwe tarieven en voorwaarden van kracht voor de makelaardij in onroerende goede ren. De voornaamste verschillen met de oude voorwaarden zijn dat meer en duidelijker regels worden gegeven over de betaling van courtage aan de makelaar. In de praktijk zal de koper van een huis hier het meest voordeel van hebben. De Nederlandse Bond van Makelaars heeft maandag de nieuwe voorwaar den bekend gemaakt. Volgens de NBM hanteren de leden van de bond de ta rieven al sinds het begin van deze maand. Het ministerie van economi sche zaken komt aanstaande donder dag met een prijzenbeschikking. waarin wordt vastgesteld, dat voor alle makelaars in Nederland -ook voor hen die geen lid zijn van de NBM - de NBM-tarieven zullen gelden. De beschikking zou aanvankelijk giste ren gepubliceerd zijn in de staatscou rant maar er ls vertraging ontstaan in verband met afwezigheid en drukke werkzaamheden (Vredestein-Goodrich) op het ministerie van economische za ken. Daardoor kon de beschikking niet op tijd worden ondertekend Nu komt de beschikking waarschijnlijk donder dag in het staatsblad en wordt dan vrij dag van kracht In de tarieven van de NBM worden dui delijker regels gegeven over de inhoud van een opdracht van een klant aan een Vermoedelijk zal de Viking-1 landen op dit deel van Mars, niet ver van de oor spronkelijk vastgestelde plaats op de vlakte Chryse m de nabijheid van de gefotografeerde krater Yuti, die een diameter heeft van 19 kilometer Deze krater is vermoedelijk afkomstig van de inslag van een meteoriet Op 3S km daarvandaan ligt de waarschijnlijk vulkanische krater Wasbah. waarvan de kraterwand gedeeltelijk rechts op de foto zichtbaar is. AMSTERDAM - Een sinds jaren sle- BBC-PROGRAMMA INTERVIEWDE BETROKKENEN LONDEN (UPI) - Via allerlei kanalen werft het Rhodes!schc leger in het buiten land soldaten, die worden ingezet tegen de zwarte nationalisten waaraan het blanke minderheidsregime Smith een steeds hardere dobber heeft. 'Panorama's, het actualiteitenprogramma van de Britse BBC. zond maandaga vond een reportage uit waarin werd aangetoond dat Rhodesië via tussenperso nen soldaten ronselt in de Verenigde Staten. Engeland en enkele andere Euro pese landen, waaronder West-Duitsland. Het Rhodesische leger, dat voor een derde uil zwarten wordt gerecruteerd. telt 5000 geregelde soldaten en 10.000 reservisten. Sinds de guerrilla zich PARUS - Op het Franse ministerie van financiën bedenken topfunctionarissen plannen om aan de prijsstijgingen een halt toe te roepen. Minister Fourcade zal die voorstellen op zijn vakantie in augustus meenemen om erover na te denken. Vooral ook aan het loonfront zal enige actie moeten worden ondernomen. En dat valt niet mee, want anders dan in Nederland en in andere Westeuropese lan den, kent Frankrijk geen loonmaatregel. Het hele probleem van lonen en prijzen en van de inflatie, die in Frankrijk tus sen april 1974 en april 1976 22 procent bedroeg, is weer aan de orde gekomen door de recente verdere val van de Franse frank op de internationale geldmarkten. Het uittreden van Frankrijk in maart uit de 'slang' heeft de vlucht van de frank in de hand gewerkt. De 'slang' is de sinds 1972 tussen de EEG-leden geld ende afspraak hun munteenheden te la ten zweven uitsluitend binnen een afge sproken speelruimte. De frank hield zich zo goed. omdat de Franse regering meer geld leende dan het tekort op de handelsbalans (het verschil tussen ex port en import) aanwees. De minister voor buitenlandse handel, Raymond Barre, heeft uitgerekend dat iedere keer als de frank metéén procent op de internationale markten achteruit gaat, het tekortop de handelsbalans au- pende onenigheid tussen de 52-jurige E. tóe|<. m„'nden vo„„| Schleebaum en „jn 26-jarige st.eftoon (k. rcvolotionaire bullr_ K. de R. leidde zondagavond om half- tien in Amsterdam-Noord tot een plot seling drama. Schleebaum. die een onofficieel huwe lijk had met De R's moeder, zat rustig met zyn vrouw naar de televisie te kij- Iand Mozambique, verhevigde, heeft het Rhodesische ministerie van defen sie rechtstreeks een beroep gedaan op buitenlandse hulpstrijdkrachten. Daarbij beklemtoonde het ministerie dat 'Rhodesië geen huurlingen werft, R. stapte naar de keuken, kwam met een een broodmes in de hand de kamer binnenstuiven en stak zonder enige di recte aanleiding zijn stiefvader in hals en borst Onder het uitroepen van Mijn taak is volbracht', rende De R de deur uit en stapte in zijn auto en reed weg. De R. heeft zich in de loop van de dag bij de politie gemeld en een volledige be kentenis afgelegd. FORD SCHIET NIET OP... NEW YORK (UPI/RTR) - President Ford is er tot nog toe niet in ge slaagd om voldoende stemmen te vergaren om bij de eerste stemming op de republikeinse partijconven tie volgende maand te w:orden aan gewezen als kandidaat voor het presidentschap. In het afgelopen weekeinde - toen de laatste 55 afgevaardigdenstemmen werden toegewezen, kreeg Ford we liswaar de stemmen van de 35 afge vaardigden van Connecticut, maar de 20 van Utah gingen naar zijn tegenstander Ronald Reagan Met 1098 stemmen komt de zittende (en eerste niet gekozen) president er nog 32 tekort om bij de eerste stemming de nominatie te krijgen. Reagan staat op 1062. Er zijn nog 99 niet- gebonden afgevaardigden Voorzitter Biebel van de partij afdeling van Connecticut, die Ford de resultaten van zijn staat meedeel de. zei dat de president ervan over tuigd is de komende dagen vol doende ongebonden afgevaardigden achter zich te krijgen om het toch bij de eerste ronde te halen, maar Rea gan is ervan overtuigd het op 16 au gustus in Kansas City even goed te doen. Volgens het jongste opinie onderzoek ligt Ford met 61 procent tegen 31 procent bij de republikeinse kiezers ver voor op Reagan Lonen De kern van het probleem is de inflatie, die dit jaar in Frankrijk opnieuw tus sen de 10 en 12 procent zal liggen. Maar bestrijding van de inflatie door middel van vermindering van de staatsuitga ven (en twintig Franse departementen zullen in 1977 geen frank krediet meer uit de staatskas krijgen voor hun open bare werken) heeft echter nauwelijks zin als aan de stijging van de lonen niet tegelijkertijd een halt kan worden toe geroepen. De stijging van de lonen in Frankrijk verloopt momenteel te snel in vergelijking met de omringende landen. De vakbondsleiders erkennen dit achter de hand. Een van de plannen van minister Four cade om het probleem aan te pakken, is een vijftigtal grote bedrijven te vragen als een soort van economische politie op te treden en te weigeren om hun grond stoffen te duur van leveranciers af te j nemen. Volgens een ander plan echter zal presi dent Giscard d'Estaing via een tv- uitzending op het gemoed van de Fran sen gaan werken en hen herinneren aan de 'wijsheid' van de Britse, Nederlandse en Westduitse werkers, die zich al vrij willig bij een loonstop hebben neerge legd. ken.^toen zijn stiefzoon thuiskwam De maar 'vrijwilligers' die geen aparte cen ts 1 heden vormen en. geïncorporeerd in het leger, geen cent meer krijgen dan de normale soldij Tom McCarty. Brits onderdaan, ver telde 'Panorama' dat hij m het Rhodesi sche leger heeft gediend in een eenheid waarvan ook andere Britten, Zuidafri kanen. Australiërs, Westduitsers en Ita lianen deel uitmaakten. Een andere Brit vertelde Je BBC-ploeg dat. via zijn bemiddeling 90 buitenlan ders naar Rhodesiè waren gegaan om daar als soldaat te worden ingelijfd. Volgens 'Panorama' hebben zich in Sa lisbury kortgeleden 80 Amerikaanse Vietnamveteranen gemeld, terwijl er in de bondsrepubliek nog eens 70 man werden aangeworven. Safarigidsen Deze laatsten waren nog gerecruteerd De Britse luchtmacht zal vanaf 1 maart 1977 niet langer gebruik maken van de luchtmachtbasis Chanais bij Sallalah op het eiland Massira van Oman. Dit is maandag bekendgemaakt in een communique van het ministerie van buitenlandse zaken van Oman. De terugtrekking geschiedt in het ka der van het Britse besluit zich militair uit het Verre Oosten terug te trekken. door Edgar Thelen. de man die IN Westduitse bladen 'safarigidsen' aan wierf. De Westduitse justitie liet zich door Thelens eufemisme geen rad voor ogen draaien en de man ging het cachot in wegens het ronselen van soldaten voor een vreemde mogendheid. Het BBC-magazine stelde maandaga vond dat de duizenden Amerikaanse Vietnam-veteranen thans een belang rijke doelgroep zijn voor de ronselaars, „mannen die in het geheim en vaak bui ten de wet opereren'. Onder deze groep is actief een zekere kolonel Robert Brown Deze redacteur van het internationale huurlingenblad 'Soldier of fortune' loopt bijeenkomsten van oud-stnjders af en wijst de deelne mers op de kansen die Rhodesiè hen biedt. Ideologisch Een andere tussenpersoon in de VS is Frank Sweeney, zoon van een make laar in New Jersey. Zijn advertentie in het blad 'Shotgun news' leverde vol gens Panorama 300 antwoordbrieven op. Sweeney, die zelf in Rhodesië heeft gediend, zegt te handelen uit bewon dering voor premier Ian Smith. Vol gens Sweeney zijn veel buitenlandse collega's eveneens 'ideologisch' gemo tiveerd en gaat het hun niet alleen om de centen. ..De meesten hebben, net als ikzelf, rassenbewustzijn als motief." zegt Sweeney in het BBC-programma. Verscheidende Britse verlofgangers vertelden de interviewers dat zij onge vraagd wervingsbrochures hebben ont vangen. Daarbij zat een aanmeldings formulier dat zij konden opsturen naar een adres in Zuid-Afrika. Recentelijk plaatsten Britse kranten personeelsadvertenties voor een in Jo hannesburg gevestigd bedrijf. 'Sou thern Selection Services'. Volgens Pa norama is dit 'bedrijf een van de dek mantels voor de Rhodesische ronse laars, Het magazine zegt dat meer dan 1000 Britten op die advertentie hebben geschreven Het werven van huurlingen is bij de Britse wet met verboden Het is echter wel een vergrijp om soldaten te ronselen voor Rhodesië aangezien dat land offi cieel nog steeds een Bntse kolonie is die zich eenzijdig van Londen heeft losge scheurd makelaar, vooral voor het bemiddelen in geval een makelaar niet van meet af aan een opdracht heeft. In dat laatste geval (bij voorbeeld de koper van een huis) geven de voorwaarden nu duide lijker aan dat tijdig een alspraak moet worden gemaakt over de relatie tussen de klant en de makelaar en de betaling van courtage (1.5 procent van de koop som) aan de makelaar voor het beharti gen van de belangen van de koper. Afspraak Volgens de NBM was ook in de oude voorwaarden al geregeld dat een dui delijke afspraak moest worden ge maakt over de precieze inhoud van de opdracht aan de makelaar. In Amster dam gold echter al geruime tijd een afwijkende regeling, waaraan de lan delijke met de nieuwe voorwaarden wordt aangepast. Consumentenorganisaties hebben het altijd als onjuist gezien dat de koper van een huis aan de verkopende makelaar automatisch courtage moest betalen, ook als de makelaar zich meer voor de verkoper dan voor de koper had inge spannen. In de loop van 1974 is de NMB met plannen gekomen om dit automa tisme aan te pakken Door langdurige correspondentie met het ministerie van economische zaken konden de voor waarden eerst nu van kracht worden. Officieel moet nog gewacht worden op de prijzenbeschikking. maar de NMB heeft ze per 1 juli maar afgekondigd en niet langer op de officiële gang van za ken willen wachten. Opdrachten die vóór 1 juli zijn gegeven, worden volgens de oude voorwaarden afgewerkt. De nieuwe voorwaarden zullen overigens aangeduid worden als 'tarieven en voorwaarden 1974' De 29-jarige journalist Jelmer Sterk uit Doetinchem en zijn 28-jarige echtgenote Dina zijn vrijdagavond omgekomen bij een verkeersongeluk bij Troyes in Oost-Frankrijk. Hun auto botste op een vrachtwagen die door sterk afremmen dwars op de weg kwam te staan. Sterk was op slag dood. zijn ernstig gewonde echtgenote overleed later in het ziekenhuis van Troyes. VUGHT- In het recreatiegebied. 'De IJzeren Man' in de gemeente ■Vught is in een van de zwemvennen fosfor aangetroffen. Een man heeft zich bij de politie gemeld met brandwonden aan de handen en daarop heeft de politie onmiddellijk maatregelen ge nomen om erger te voorkomen. De 15-jarige J. Rus uit Groningen is zondagochtend in Kloosterveen (gem. Assen) in de Drentse Hoofdvaart ver dronken. Hij zat in een busje met nog acht jongelui. Zij hadden elf honden bij zich en wil den in de bossen bij Smilde gaan wan delen. Toen de bestuurder last had van een TWEE NIEUWE KAMERLEDEN VOOR KVP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Mr. H. van den Broek uit Dieren en mevrouw M. Andela-Baur uit Tritsum worden na het zomerreces lid van de tweede kamer voor de KVP. Zij zijn de opvolgers van mr. Th van Sehaik, die lid is geworden van de raad van state, en dr. G. J. ter Woorst, die is benoemd tot inspecteur voor het hoger landbouwonderwijs. Aanvankelijk was door de kiesraad be noemd verklaard de oud-KVP-radicaal Paul Beugels uit Amersfoort, maar deze heeft vrijdag laten weten de benoeming niet te aanvaarden. Ook mr. K. Winters, oud-jongerenvoorzitter van de KVP. heeft voor het kamerlidmaatschap be dankt. Mr. Van den Broek is werkzaam bij Akzo in Arnhem; mevrouw Andela is onder andere presidente van de Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie en lid van de provinciale staten in Friesland. De fosfor die afkomstig moet zijn van oorlogstuig uit de tweede wereldoorlog, is Van de honden en het dier wilde weg- ontdekt buiten het eigenlijk toegestane zwemgebied van'De IJzeren Man' Kikvorsmannen van het gemeentelijk politiekorps zijn ingezet om te ontdekken waar de fosfor precies in het water komt en waar eventueel de oorzaak van dit gevaar ligt. Het gebied waarbinnen de fosfor is aangetroffen, is duidelijk aangege ven, zodat andere badgasten zich ervoor kunnen hoeden. IN BEZIT BRITSE BARON SINDS 1790 Van onze correspondent) SULBY - Een schilderij van Hollandse herkomst, mogelijk een werk van Rem brandt en sinds circa 1790 in particulier bezit op het Isle of Man. wordt dit najaar naar het Rijksmuseum in Amsterdam gebracht voor identificatie. Het niet gesig neerde. op een paneel geschilderde portret van een man. is. zo veronderstelt de huidige eigenares, wellicht een voorstudie geweest voor een groter schilderij. Het portret wordt thans beheerd door barones Heather Currey. dochter van de soms in Schotland, soms op het in de Ierse Zee gelegen Isle of Man wonende Lord St range, lid van het Hogerhuis en vijftiende baron van een geslacht dat tussen 1405 en 1765 over het eiland heeft geregeerd. De zevende baron van dit geslacht, de in 1770 geboren Sir Adam Drummond, kwam in bezit van het schilderij toen hij in Leiden studeerde. De 'Rembrandt' mag alleen op uitnodiging worden bezichtigd. In het diep in de bossen verscholen huis hangt het te midden van een reeks andere uitzonderlijke antiquiteiten, zoals een op de Amerikaanse vrijheidsstrijders bij New York ver overde vlag. een klok van Marie-Louise, een bijl die Napoleons legers hebben gebruikt op hun veldtocht naar Moskou, schilderijen van Gamsborough, Romney en Reynolds. Dat het om een werk van Rembrandt zou gaan blijkt volgens de barones vooral uit correspondentie in het familie-archief Maar in de loop der jaren hebben ook di verse bezoekers deze mogelijkheid geopperd, al zijn er die het werk voor een van Frans Hals houden. duwen, raakte hij de macht over het stuur kwijt. Het busje sloeg in de berm over de kop en kwam in het water te recht. Voorbijgangers konden acht in zittenden en zeven honden redden. (ADVERTENTIE) f DAGJE UIT?.. In MADURODAM (Nederland in een" notedop) en DEN HAAG is veel te belevenStrand met Pier. Gezellige terrasjes, winkels en passages, 'n Uitgestippelde antiekwandeling. Mauritshuis (Rembrandt en Vermeer) DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 DEN HAAG DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse consument is de afgelopen maanden iets op timistischer geworden over de economische situatie in ons land. Dit blijkt uit een conjunctuurenquete. die in mei door het Centraal Bureau voor de Statistiek is gehou den. De resultaten van de en- quete zijn maandag bekend gemaakt. In mei verwachtte 39 procent van de consumenten, dat de algehele eco nomische situatie in de komende twaalf maanden slechter zal wor den. In januari van dit jaar leefde deze verwachting nog bij 42 pro cent. Van de consumenten ver wachtte 26 procent (januari: 25) een verbetering van de economische si tuatie. 32 proeent (januari: 30 pro cent) dacht dat de situatie ongewij zigd blijft. Vier procent zei financieel met rond ie kunnen komen (jan. 3). 10 procent, dat de spaarmtddelen moesten wor den aangesproken (jan 7> Het per centage consumenten, dat een beetje geld opzij legt is gedaald van 30 in januari tot 23 in mei Veel geld legt 2 procent van de consumenten opzij, evenals in januari. In de eigen financiële situatie ver wachtte 13 procent (jan: 14) een ver betering. 26 procent (jan. 25) dacht dat de eigen financiële situatie er het komende jaar op achteruit zal gaan. Huishouden In mei verwachtte 22 procent van de consumenten een sterkere prijs stijging dan tot nu toe, in januari was dat 20 procent: 58 procent ge loofde. dat de prijzen evenveel zul len stijgen ais daarvoor (jan: 56) en 16 procent verwachtte dat de prij zen minder zullen stijgen (jan: 19). Vergeleken by mei 1975 is er sprake van een dalend pessimisme bij de consumenten. Toen zag 50 procent (nu 39) de economische situatie in ons land het komende jaar achteruit gaan. Maar over de financiële situa tie van het eigen huishouden was de consument vorig jaar minder pessi mistisch: 19 procent m 1975 tegen 26 procent zag de eigen financiële situa tie slechter worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7