Goese Sas aan vervanging toe Felle brand woedt in het Land van Saeftinghe IPZC/, -r"© ©::!£-' :i 'GROEITYPEN' VOOR DE DORPSKERNEN Goud ON ouderling Provoost te Meliskerkt Mevrouw De Hullu uit Oostburg honderd jaar kunst #Col||n.plao1 O opvanglitrn #W opmbu.g# •o..»k«p.ll. OKon,P"l^0....dlll. fk.„ kon,.lld«|..l,.rn #O»IP W..tk.p.ll. W #s. lour.n, W.lphoo.t„il|K® ^Wllh.lminodo.p MIDDELBURG *HH«ndflll»l(lnd»r»l» W*m«lding« BINNENKORT BEGIN BOUW NIEUWE SLUIS GOES - Deze luchtfoto geeft een beeld van het Goese Sas, de oude sluis tussen het Goese havenkanaal en de Oosterschelde. Binnenkort zal de bouio van een nieuwe honderd meter lange, sluis beginnen. Vorige week trok de gemeenteraad van Goes hiervoor een krediet van 31 miljoen gulden uit. De nieuwe sluis, die aanslui ting zal geven op het haven kanaal, zal ten oosten (op de foto rechtsworden gebouwd. De sluis van het Goese Sas wordt niet alleen gebruikt voor de binnenvaartschepen van en naar Goes, maar kent de laatste jaren vooral door de pleziervaart een toene mende drukte. DINSDAG 20 JULI 1976 provincie Functionele aanduiding kernen. eerste selectie O •'■••"■'•O ©«■•-."q Amerikanen te gast bij PJZ Tholen en St. Philipsland OUD-VOSSEM EER-De afdeling Tho len en Sint-Philipslaud van de Platte- landsjongerengemeenschap Zuid is op 30 en 31 juli en 1 augustus gastheer voor een groep van 38 Amerikaanse jongeren die een bezoek aan Zeeland brengen. Vrijdagochtend Is er om elf uur een ont- vangstbijeenkomst ln hotel 'De Gouden Leeuw' te Scherpenisse. waarna men in de middaguren enige tijd rust kan ne men om te bekomen van de reis. 's Avonds is er sport en barbecue. Zater dag maakt men een rondrit door Zeeland met onder andere bezoeken aan de Haringvlietsluizen. Middelburg en Veere. De zondag brengt men door in de gastgezinnen, waarna er in de avon duren een afscheidsbijeenkomst is. waarschijnlijk in het Oud-Vossemeerse dorpshuis 'De Vossemeren'. De PJZ ontvangt de Amerikaanse jongeren op verzoek van de afdeling Oostr Zeeuwsch-Vlaanderen die dit jaar dooi organisatorische moeilijkheden niet aan zijn eerder gedane beloften aan de Amerikanen kon voldoen en bijzonder blij is dat de Thoolse en Sint-Phiiips- landse jongeren willen bijspringen. Veel publiek bij autocross in Renesse RENESSE-Zaterdagmiddag werd on der auspiciën van de Eerste Zuid Hol landse Auto Cross Organisatie weer een cross in Renesse gehouden. Op het terrein aan de Kooimansweg waren zo'n 4500 toeschouwers verzameld, die vooral in de manches een veel minder spectaculair gebeuren meemaakten dan in vorige jaren het geval was. Er sloegen geen wagens over de kop en er vlogen er geen in brand, wat vooral de brandweer een rustige middag bezorg de. Pas in de laatste ritten, de finale en de afvalrace vlogen de stukken er letter lijk af en kreeg men de sensatie waar men voor gekomen was.Een bijzonder heid was wel de deelname van Kees Bom uit Burgh die met zijn stockcar tenslotte een 10e plaats behaalde.De fi nale, waarin stockcars en standaardwa gens reden, maar waarin de stand- faardwagens een ronde voorsprong kre gen werd tenslotte gewonnen door Huib den Braber uit Lekkerkerk met een standaardwagen. De afvalrace die vooralle nog 'rijdbare' wagens verplicht was. werd gewonnen door Bert van Vliet uit Nieuwerkerk aan de IJseL Collecten STAVENISSE - De collecten in de Ne derlands hervormd kerk te Stavenisse hebben een bedrag van 1246.16 opge bracht OUD-VOSSEMEER - De Rode Krui- scollecte in Oud-Vossemeer bracht ƒ2656 op. R. de Waard bespeelt carillon van Grote Kerk Charles de Wolff in Vrouwenpolder GEREFORMEERDE KERK, VROU WENPOLDER Charles de Wolff, orgel met composities van Buxtehude. Mendelssohn, Reger, Brahms en Joh. Seb Bach. C/harlesde Wolff, koppeltaanzijnjaar- lijkse vakantie in Zeeland, altijd een aantal orgelconcerten vast. Naast Goes, waar hij onlangs concerteerde en Mid delburg. dat binnenkort aangedaan wordt, was gisteravond Vrouwenpolder aan de beurt In de gereformeerde kerk aldaar scho telde de organist een uitvoerig pro gramma aan de vele bezoekers voor. waarbij Bustehude en Bach, zoals ge woonlijk op orgelconcerten, niet ont braken. De beperkingen, die dit orgel heeft (weinig stemmen en een manuaal), mag in het begin voor de geregelde orgelbe zoeker een weinig kleurrijk muzikaal beeld geven (ook de organist zal zeker wat last hebben van deze beperkingen); naarmate het concert vordert went het oor aan deze wat eenstemmige schilder ingen en op den duur weet men al niet beter, De kerk was tot de laatste plaats bezet toen Charles de Wolff dit programma opende met 'Preludium en Fuga" van Buxtehude. Dit werk is een soort ge meengoed in de organistenwereld, want vele malen staat dit op programma's genoteerd en terecht, want Buxtehude heeft hier wel degelijk iets te vertellen. Vooral de 'Fuga' is een levendig stuk werk, dat boeit door zijn afwisseling. Van Felix Mendelssohn bracht de Wolff uit de derde Sonate het 'Allegro - Maes toso'. Deze compositie is niet overal even boeiend, dit in tegenstelling tot de 'Fuga' van Brahms, die dan ook wel zijn langzame momenten had. maar qua werk veel interessanter was. De drie korte koraalbewerkingen van Max Reger. waarvan de omspeling van 'Nun danket alle Gott'. het beste over kwam. was het interludium tot het tweede gedeelte van dit orgelrecital, dat bestond uit werken van Joh. Seb. Bach. Drie 'preludes en fugettes' waren dat in eerste instantie, waarbij de bekende in g, bij menigeen een blijk van herkenning mee kreeg, getuige de reacties. Die in "Bes" kreeg onder de handen van Char les de Wolff een éclatante vertolking, ondanks de beperkte mogelijkheden. Naast drie korte koraalvoorspelen („Mit Fried und Freud ich fahrdahin"; „Lieb- ster Jesu, wir sind hier" en Jesu meine Freudebesloot de organist dit recital met 'Preledlum und Fuga in G'. Ook hier weer muzikaal verantwoord spel binnen de mogelijkheden die dit orgel bood. Een langdurig slotapplaus van de ruim 200 aanwezigen was een terechte belo ning voor organist Charles de Wolff. A.L, OOSTBURG - Maandag vierde mevrouw S. de Hullu-Risseeuw in bejaardentehuis 'De Burcht'te Oostburg haar honderdste verjaardag. In de morgenuren werd erin de recreatiezaal van het bejaardentehuis een receptie gehouden, waarop de bewo ners van 'De Burcht' de honderdjarige geluk konden wensen. Ook burgemeester A. Schipper van Oostburg en zijn echtgenote kwamen mevrouw De Hullu feliciteren. Namens het gemeentebestuur boden zij een grote fruitmand aan. De jarige werd voorzien van talloze fruitmanden en bloemstukken.s Middags ivas er nog een receptie voor familie en bekenden in de recreatiezaal van het bejaardentehuis. HOOG EN LAAG WATER NAP -NAP uur cm uur cm uur cm uur cm Woensdag 21 juli Vlissingen 9.06 14b 21.30 142 3.02 163 15.24 130 Temeuzen 9.35 164 21.59 161 3.28 174 15.51 142 Zierikzee 10.03 128 22.29 112 3.34 148 16.11 130 Hansweert 10.05 181 22.28 176 3.56 191 16.20 157 Wemeldinge 10.27 152 22.52 136 3.56 168 16.27 138 GOES - Woensdagavond 21 juli aan staande geeft mr. Romke de Waard een concert op het carillon in de toren van de grote kerk te Goes. Het concert be gint om 19.30 uur, en wordt georgani seerd door de Stichting Goese beiaard. Op het programma voor dit concert staan een aantal erg bekende melo dieën, zoals, improvisatie over 'when the saints go marching in', vier liederen van beroemde vooroorlogse Neder landse cabaretiers Witte. Speenhoff, Pruis, Davids), Potpourri van Weense walsen, vier zogenaamde evergreens (always, ole guapa, mamma, serenade), het thema uit de film 'the third man' (Harry Lime-thema). vier populaire lie deren van Nederlandse componisten (Zuiderzeeballade, Q en Q, wij zullen doorgaan, terug naar de kust) en een improvisatie over bekende afscheids liederen. (Slot van pap. I) tie', die mogelijk nog theoretisch blijft. Bij Kamperland denkt men aan de opvang voor de Noord-Bevelanders, die op Walcheren zijn georiënteerd, bij Kortgenc gaat het om de mensen, die meer op Goes zijn gericht. Voor Krabbendijke -dorp met aanvul lende woonfunctie - is bij de kwalifice ring in aanmerking genomen de even tuele 'uitstraling' van het verstedelijkte WestrBrabant. Krabbendijke - zegt de PPD - komt daarvoor meer in aanmer king dan Rilland; het ligt centraler in ReirnerswaaL het is een 'levenskrach tige kern met een zekere eigen bedrij vigheid en een redelijke voorzieninge napparaat en de uitbreidingen zijn landschappelijk in te passen". De lig ging van Krabbendijke wordt nog gun stiger - aldus de PPD - als de vaste oe ververbinding over de Westerschelde er komt. De discussienota van de PPD maakt er melding van. dat voor enkele andere kernen enige beweging ln de indeling mogelijk is. De PPD- „In geval de werk gelegenheid in de kemen Kruïningen, Yerseke en Hansweert daartoe aanlei ding geeft, is een wat grotere groei dan nu wordt aangenomen in deze dorpen acceptabel". Datzelfde geldt in het wes ten voor Lewedorp. De aanduiding van Ovezande als kern met een aanvullende woonfunctie geldt ter verbetering van de verzorgingsstructuur in de Zak van Zuid-Beveland. „Enige stimulering van deze kern kan ook uitstralen op de om liggende plattelandskernen en aldus de leefbaarheid in dit gebied vergroten". De andere kemen met een aanvullende woonfunctie - 's-Gravenpolder, Koude- kerke, Heinkenszand - zijn volgens de PPD 'meegenomen', omdat ze gunstig liggen ten opzichte van de steden en deze functie nu al in de praktijk vervul len. Waardevol De PPD benadrukt, dat een verdere verstedelijking van het landschappe lijk en ecologisch waardevolle gebied tussen de Ooster- en Westerschelde voorkomen moet worden. Men betoogt in dit opzicht, dat 'over het geheel ge nomen' een verdere verstedelijking landchappclijk en ecologisch wat be ter in te passen is op Walcheren dan op Zuid-Beveland. Op Walcheren is een verdere uitbouw in westelijke en noordelijke richting land schappelijk bezwaarlijk, omdat men dan het-'kwetsbare open middengebied' raakt Verstedelijking kan het beste ge beuren in het zuidwesten van Walche ren. „De eventuele uitbouw van de woonfunctie in de driehoek Middelburg. Vlissingen, Koudekerke zou bij voor keur vanuit de kemen moeten plaats vonden, waarb ij een geleidelijke over gang naar het open middengebied wordt gecreëerd en het landelijke ge bied als het ware naar binnen wordt ge haald". aldus de PPD. In de omgeving van Amemuiden kan men zonder ern stige bezwaren uitbreiden in het akker bouwgebied in noordelijke richting. Op Zuid-Beveland heeft uitbreiding van Goes naar het noorden en het oosten een aantal landschappelijke bezwaren, evenals uitbreiding van Kapelle- Biezelinge. „Er is hier sprake van een rijk gedifferentieerd agrarisch cultuur landschap en uitbreiding zou ernstige verliezen met zich meebrengen". Een uitbouw van Goes naar het westen zou volgens de PPD minder bezwaarlijk zijn. Wel zouden er problemen ontstaan, als de uitbreiding ten zuiden van de oude rijksweg werd gesitueerd, omdat dan 'de stedelijke sfeer sterk doordringt in het Goese gebied van De Poel". Men denkt dan ook aan uitbouw van Goes m de ri chting van 's-Heer Hendrikskinde ren: „Ten noorden van de oude rijksweg ligt een grofschalig akkerbouwgebied, dat weliswaar vrij open is, maar waarin slechts betrekkelijk weinig waardevolle natuurlijke elementen liggen". Soortgelijke bezwaren ziet de PPD ook bij verdere uitbreiding van Kapelle- MELISKERKE - Tijdens een bijzon dere dienst in het kerkgebouw van de gereformeerde gemeente te Melis- kerke heeft burgemeester C. G. Boen der van Mariekerke de eremedaille in goud. verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer A. Provoost in verband met diens jubi leum als ouderling bij deze gerefor meerde gemeente. In die achterlig gende veertig jaar is de heer Provoost bijzonder actief geweest op kerkelijk, maatschappelijk en politiek terren. Nadat in deze dienst, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, ds. J. Driessen uit Oostkapelle. de consulent, een pre dikatie had gehouden naar aanleiding van Exodus 15:2a 'De Heere is mijn kracht en mijn lied. Hij is mij tot een heil geweest' sprak burgemeester Boender namens het gemeentebestuur. De heer Biezelinge en Ovezande en '-Gravenpolder. De uitbouw van Ove zande zou bescheiden moeten zijn en ais naar andere lokaties moet worden ge zocht liggen Heinkenszand en vooral Lewedorp gunstiger. Men wil in feite de aanvullende functie van zowel Kapelle-Biezelinge als van 's- Gravenpolder afbouwen. Groei Bij de invulling van de groeicijfers tot de periode 2000 is dePPD uitgegaan van de arbeidsmarktnota van PPD en ETI uit 1974, waarop een aantal bij stellingen zijn aangebracht. Als 'meest redelijke' prognose raamt men nu een stijging van 7830 mensen voor Midden-Zeeland tussen 1976 en 1980, een stijging met 19.500 inwoners tus sen 1981 en 1990 en een groei met 15.500 in de periode 1990-2000. Daardoor zou in deze vijfentwintig jaar het totale Inwonertal van Midden- Zeeland stijgen met bijna 43.000 men sen. tot 223.500. De mate van waar schijnlijkheid acht men voor de invul ling van de typen groeikernen echter 'niet erg belangrijk'. De PPD neemt aan. dat in Midden-Zeeland ook na 2000 nog wel met een zekere bevolkingsgroei moet worden gerekend, 'tenzij maatre gelen worden genomen tegen een voort gezette groei'. Boender bracht het vele werk in herin nering van de heer Provoost, die in een gemeente waarin de predikantsplaats van de veertig jaar dertig jaar vakant was, werk verrichtte wateigenlijkophet terrein van de predikant lag. Daartoe behoorden het voorgaan in leesdien- st<en. huisbezoek, ziekenbezoek, het ge ven van catechesatie en het leiden van begrafenissen. De burgemeester wees pok op het raadslidmaatschap van de heer Provoost in de voormalige ge meente Meliskerke gedurende de jaren 1939-1941 en 1949-1966. De heer Pro voost ïsvoorts sinds 1951 voorzitter van de plaatselijke kiesvereniging van de SGP Voorts was hij 35 jaar bestuurslid vanu de Boazschool van de gerefor meerde gemeente, waarvan 31 jaar als voorzitter. In zijn felicitatie betrok bur gemeester Boender ook mevrouw Pro voost. VEERTIG JAAR OUDERLING Namens kerkeraad en gemeente sprak ouderling J. de Korte woorden van dank. Hij bracht onder meer de eva cuatie van de bevolking van Melis kerke naar Zuid-Beveland in de oor logsjaren in herinnering. „U hebt toen daar onder zeer moeilijke omstandig heden de verstrooide gemeente ge diend." Na de terugkeer op Walcheren, viel het besluit ook te Zoutelande een gereformeerde gemeente te stichten. De taak van voorzitter van de kerke raad van Meliskerke werd toen aan de heer Provoost toevertrouwd. Voorts werd in herinnering gebracht, dat de heer Provoost verschillende malen werd afgevaardigd naar de generale synode van de gereformeerde gemeen ten in Nederland. Nadat de'heer Provoost een dankwoord had gesproken, werd op zijn verzoek door de gemeente gezongen de verzen één en drie van Ps 138. Na afloop van de bijzondere dienst in de kerk bood ln het verenigingsgebouw ds. Driessen de jubi laris een bandrecorder aan als geschenk van de kerkelijke gemeente. Een groot aantal belangstellenden maakte van de gelegenheid gebruik de jubilaris en zijn echtgenote te feliciteren. Kerkelijke mutaties NEDERLANDSE HERVORMDE KERK: Beroepen te Tiendeveen-Nieuw Balin- ge: J. Neeleman. kandidaat te Schoon hoven. Bedankt voor Emmen. toezegging; J. G. Bamhoom te Haulerwijk. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERKEN: Bedankt voor Ede: P. N. Ribbers te Den Haag-West. GEREFORMEERDE GEMEENTEN: Bedankt voor 's-Gravenzande: R. Boogaard te Leiden. Bedankt voor Katwijk aan Zee en voor Poortvliet: A. Hoogerland te Krabben dijke. Bedankt voor Unionville (Canada): M. Mondria te Waardenburg. DOOPSGEZINE BROEDERSCHAP: Beroepen te Twente-Oost: K. van der "^ijk, directeur vormingscentrum -gh te Hengelo. BRANDWEER HULST TEVERGEEFS IN TOUW BRANDEND HUMUSGEBIED AFGEBAKEND HULST - De brandweer van Hulst is er niet in geslaagd om een hardnekkige brand in het Verdronken Land van Saef tinghe te blussen. De brand woedde in het humus bij de Gasdam. Vrijdagmiddag be gon het weer te branden in het Land van Saeftinghe - iets wat dit jaar al enkele keren eerder is gebeurd. Vanafvrtjdagmiddageenuurtot en met zaterdagmorgen zes uur heeft de Aanschaf nieuwe brandweerauto in raad Westkapelle WESTKAPELLE - Het college van b. en w. van Westkapelle vraagt de raad ln de vergadering van dinsdag 27 juli om een krediet beschikbaar te stellen van 98.078 voor de aanschaf van een nieuwe autospuit voor de brandweer, alsmede een hoeveelheid materiaal waaraan bij de Westkapellelse brandweer dringend behoefte be stond. De brandweerwagen betreft een gecombineerde autospuit met lage- en hogedrukpomp. De man- schappenruimtc biedt plaats aan acht personen, terwijl in de bestuurder sruimte drie personen kunnen zitten. Tevens doen b. en w. in deze raadsver gadering het voorstel om de vergoedin gen voor de brandweerlieden aan te passea De agenda vermeldt verder de verkoop van een drietal perceeltjes grond voor de bouw van garages en het garanderen van rente en aflossing van een geldlening voor de aankoop van een woning. Voorts wordt de raad gevraagd om de tarieven voor het gebruik van de sportzaal vast te stellen. Deze sportzaal wordt zaterdag 7 augustus in gebruik genomen. Bij de Ingekomen stukken is een verzoek van de rijks pedagogische academie te Middelburg om een bij drage te verlenen in de activiteiten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de 'rijkskweekschool' Dit jubileum wordt van 12 tot en met 16 oktober ge vierd. B. en w. van Westkapelle stellen de raad voor om een bijdrage van 100 te verlenen. Een verzoek van de Neder landse Vereniging Bescherming Voet gangers om subsidie willen b. en w. af gewezen zien. De subsidie aan het ETI voor Zeeland wil het college van 10 cent per Inwoner op 20 cent per inwoner brengen. De raadsvergadering begint om 20.00 uur. brandweer van Hulst het vuur. dat on dergronds woedde, getracht te blussen. Zaterdagmiddag begon de brandweer. Nu werd met alle materieel de brand be streden. Ook werden zware pompen ovan de BB ingezet, Per minuut werd 3500 liter water op de brandende hu- muslaag gespoten Het mocht niet ba ten. Het vuur was met uit te krijgen. De brandweer heeft het brandende gebied toen afgebakend. Er zijn geulen gegra- Luzemer Tracht engrappe gaf optreden op camping Zeebad BRESKENS - De Luzemer Trachten- gruppe uit Zwitserland gaf zondaga vond een optreden op camping Zeebad te Breskens Ruim 300 belangstellenden konden kijken en luisteren naarr de de monstraties volksdansen, jodelen en vaandelzwaaien die de folkloristische groep gaf. Hoogtepunt van hetoptreden was het blazen op een waldhoorn, die bijna vier meter lang is. Het optreden werd georganiseerd door camping Zee bad in samenwerking met Sas Promo tion. ven om het vuur geen kans te geven zich uit te breiden. Die maatregel heeft suc ces gehad. de brand bleef beperkt tot de smalle strook onder de dijk over een lengte van bijna een kilometer. Maan dagmiddag brandde de humus nog steeds. Brandweercommandant J P. J. Jans- sens heeft zijn manschappen zondag middag rond het middaguur gesom meerd naar de kazerne terug te keren. „We konden de brand echt niet uit krij gen. niet met dit materiaal. We hebben alles ingezet, maar het lukte niet." zo zei de heer J anssens, die ook nog wees op de hoge kosten die aan de bestrijding van het vuur in Saeftinghe wees. „Alleen aan uurloon kostte het van vrijdag tot en met zaterdag al zo'n 12.000 gulden. Wie gaat dat betalen. Het rijk moet eerst maar eens over de brug komen. Rijks waterstaat en de domeinen en staats bosbeheer hebben er allemaal wat mee te maken, maar als er betaald moet worden schuiven ze elkaar de bal toe." meent de Hulster brandweercomman dant De heer J anssens is de mening toegedaan dat de instanties eerst maar eens met de gemeente Hulst om de tafel moeten gaan zitten om tot een regeling over de bluskosten te komen. „De bur gemeester is nog met vakantie, maar als hij terugkomt moet dat maar eens ge beuren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4