Haven Vlissingen verwerkt dertig pet meer goederen 'Zorgelijke' situatie in Zeeuwse groenteteelt door grote droogte PZC/p Mr C. Pijl Hogeweg mogelijk burgemeester van Zwijndrecht Vrolijk onthaal folkkloristische groepen in Sasse gemeentehuis EERSTE ZES MAANDEN VAN DIT JAAR W. JOZIASSE: VOOR AANTAL GEWASSEN TE LAAT almanak DINSDAG 20 JULI 1976 OOK FINANCIEEL ZEER GUNSTIGE VERWACHTINGEN VLISSINGEN - De NV Haven van Vlissingen heeft in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk meer lading verwerkt dan in de zelfde periode van 1975. De cij fers over de afgelopen zes maanden geven een stijging aan van ongeveer dertig procent, in het stuwadoorsbedrijf werden 742.000 ton lading verwerkt tegen 577.000 in 1975. Daarnaast steeg ook het aantal scheep vaartbewegingen aanzienlijk, evenals het tonnage. In de eer ste zes maanden van dit jaar deden 1267 (zee)schepen 't Vlis- singse havengebied aan, tegen 1051 vorig jaar. Directeur C. Oreel van de NV Haven van Vlissingen wijst erop. dat de flinke stij ging van de verwerkte lading zich voor- doetnadatde 'omzet' aan lading in 1975 al een opmerkelijke stijging ten op zichte van 1974 - ongeveer vijftig pro cent-te zien heeft gegeven. Oreel: „Het ziet er bovendien naar uit, dat de finan ciële resultaten vergelijkbaar zijn met de stijging van de lading. Dat doet het op dit moment in ieder geval". Containers Bij de cijfers over de verwerkte lading in het eigen stuwadoorsbedrijf sprin gen met name de containers en de stukgoederen eruit. Er werden 239.000 ton stukgoederen verwerkt tegen 192.000 in de eerste zes maanden van 1975. Het aantal containers verdub belde bijna van 8785 stuks (104.000 ton) naar 16.116 stuks (met 209.000 ton). Brandweer Breskens rukte uit bij vuilverbranding BRESKENS - De Breskense brand weer heeft maandagmiddag met behulp van een motorspuit ge ruime tijd de bermbegroeiingen rond de vuilstortplaats Breskens-Groede nat gehouden om uitbreiding van de vuilverbranding te voorkomen. De brandweer was gewaarschuwd door de rijkspolitie. De vuilverbranding veroorzaakte maandagmiddag door de sterke wind een meer dan gebruikelijke rookont wikkeling. Het vuil wordt er iedere maandag en vrijdag verbrand. Met het oog op de verkeersveiligheid en de droogte van de bermbegroeiing besloot de rijkspolitie de brandweer te waar schuwen. De rook was tot in Breskens merkbaar. Botulisme in Canisvlietkreek HULST-In de Canisvlietkreek bij Sas van Gent zijn het afgelopen wee keinde 26 dode vogels aangetroffen. Voorst werden vier vogels met ver lammingsverschijnselen gevonden. De heer C. Riemslag van staatsbosbe heer. waarvan de Canisvlietkreek ei gendom is, zei desgevraagd, dat deze vier vogels zijn opgestuurd naar het Diergeneeskundig Instituut te Rot terdam. Volgens de heer Riemslag duidden de verlammingsverschijnse len erop. dat er nu ook in de Canis vlietkreek sprake is van botulisme. Ook in de kreek rond het Groot Eiland bij Hulst zijn weer dode vogels gevon den. De 'oogst' van de laatste dagen be droeg zo'n 65 kadavers. Momenteel zijn besprekingen gaande over het - ondanks de droogte - weer enigszins op peil brengen van het water in de kreek, die met het Groot Eiland een waardevol natuurgebied vormt. Volgens afspraken in het kader van de herverkaveling is het waterschap het Hulster Ambacht verplicht te zorgen, dat het zomerpeil van het water van de kreek rond het Groot Eiland 1 meter min NAP is Thans is het peil ruim 1.20 meter min NAP. Om het nodige water in de kreek te brengen zou het uitgraven van een sloot nodig zijn en het is nog niet duidelijk wie dat zou moeten betalen, aldus verklaarde de heer H. J. M. Goos- sens van staatsbosbeheer maandaga vond desgevraagd. Lage waterstand kan funest worden voor vissen in Vlaamse Kreek HULST - In de Vlaamse kreek in •aauw (gemeente Hulst) in euWsch-Vlaand eren dreigt een ivangrijkv vissterfte. In hetvoor- ïr zijn in dit gepacht viswater grote hoeveelheden voorn, karper, baars, aal en snoek uitgezet. I)oor de droogte is het peil van het water deze kreek met meer dan één me- gedaald. Gemeentelijke autori ten houden er rekening mee. dat i er geen verandering in de weerssituatie optreedt, de plusmi nus 100.00(1 vissen door zuurstofge brek om zullen komen. provincie Sportvelden in gemeente Oostburg tot en met 15 augustus gesloten OOSTBL'RG - In een schrijven aan alle voetbalverenigingen, de sport- commissie te Breskens en de Nieuw- vlietce dorpsraad heeft de gemeente Oostburg meegedeeld dat de sportvel den in alle kernen voorlopig tot en met 15 augustus zijn gesloten. De aanhoudendo.droogte is de oorzaak van het besluit, dat vele oefenpro gramma's iri dè war stuurt. Oostburg is één van de Zeeuwse ge meenten met erg veel sportaccommo datie. In totaal zijn er 16 voetbalvelden, 5 oefenvelden en 2 halfverharde velden. KRUIN IN GEN - Burgemeester mr. t'. Pijl Hogeweg van Reimcrswaal wordt naar alle waarschijnlijkheid burge meester van de gemeente Zwijnd recht. De benoeming zou al een feit zijn. Het wachten is echter nog op een handtekening van koningin Juliana, die momenteel in Porto Ercole ver blijft. De heer Pijl Hogeweg (47) zal dan burgemeester H. H. Domna opvol gen. die 31 mei met pensioen ging. De heer Pijl Hogeweg is evenals de heer Douma lid van de ARP. De gemeente Zwijndrecht ligt vlak bij Dordrecht. Zwijndrecht telt zo'n 38.000 inwoners. Burgemeester Pijl Hogeweg kon maandag nog geen reactie geven. Hij is met vakantie. De heer Pijl Hogeweg is sinds de ge meentelijke herindeling in 1970 burge meester van Reimerswaal Daarvoor was hij sinds 1966 burgemeester van Yerseke. Tot zijn burgemeestersbe noeming in Yerseke zal de heer Pijl Ho geweg in de gemeenteraad van Den Haag. Hij is als ambtenaar op de provin- cialegnffie van Zuid-Holland werkzaam geweest. De heer Pijl Hogeweg werkte van 1956 tot 1966 bij het Centraal Bu reau Rijbewijzen. Hij was daar adjunct-directeur. De toekomstigsüge burgemeester van Zwijndrecht be kleedt op het ogenblik in Zeeland tal van functies. Zo is hij voorzitter van het streekziekenhuis 'De Bevelandenin Goes, voorzitter van de christelijke nij verheidsschool voor meisjes in Goes, voorzitter van het district Zeeland van het Verbond voor Veilig Verkeer, voor zitter van het comité Zeeland Presen teert, hij is lid van bestuur van de Stich ting Streeklaboratonum en hij is be- Mt. C. Pijl Hogeweg. stuurslid van de stichting Psychiatrisch Ziekenhuis voor Zeeland. De heer Pijl Hogeweg is gehuwd en heeft drie kinde ren. Een belangrijke stijging ook in de sector 'overige lading', waarbij roll-on-roll-o£f (auto's) namelijk 176000 ton tegen 124.000 ton Op twee gebieden gaf de Concert Feike Asma in Serooskerke SEROOSKERKE iW) - Onder auspi ciën van de Stichting Orgelcentrum wordt donderdagavond 22 juli a s. in de geref kerk te Serooskerke een orgelcon cert gegeven door Feike Asma. Het is thans voor de achttiende achtereenvol gende jaar dat dit. vooral ook door zeer vele toeristen bezochte concert wordt georganiseerd, zodat het terecht als traditioneel mag worden aangemerkt. Het programma dat zal worden uitge voerd vermeldt bekende en graag ge- fy?oi$e werken. Uitgevoerd wordt: Pre ludium Psalm 138, Feike Asma. Tocca ta. J. L. Krebs; Gavotte, G. Martini: Me- nuetto G. F. Handel; Suite Gothique. L. Boêllmann; Andantino. César Franck; Suite. G Young; Koraalbewerking, W. Mudde Feike Asma besluit met Toc cata over psalm 146, Jan Zwart. Het concert begint om acht uur. verwerkte lading een daling te zien: de verwerkte lading massagoederen daalde van 67.000 ton tot 59.000 ton en de buiklading liep met meer dan de helft terug, van 59 000 ton tot 26.000 ton De olie-sector bleef ongeveer gelijk, in 1976 tot en met juni 33.000 ton. vorig jaar 31.000 ton. Het aantal binnenschepen bedroeg 1100 stuks tegen 920 in de eerste helft van vorig jaar. het tonnage steeg van bijna 637.000 ton tot ruim 786.000 ton De 1267 zeeschepen hadden samen een brutoregister-tonnage van bijna 3.8 mil joen tegen 2,4 miljoen vorig jaar (1051 zeeschepen). In de buitenhaven kwa- POLITIE HAALT BABIES UIT AUTO GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft maandagmiddag twee huilende babies uit een afgesloten persone nauto gehaald. De wagen stond gepar keerd op de Oostwal in Goes. Voorbijgangers hadden de gemeentepo litie gewaarschuwd. De kinderen wer den overgebracht naar het politiebu reau waar ze na geruime tijd werden af gehaald door de ouders. men 611 ladende en lossende schepen (444 vong jaar), 18 schepen (56) kwamen bunkeren, 27 stuks voor reparaties i34) en er waren 460 (445) bijleggers Aan de containertermïnal meerden 107 con tainerschepen af. tegen 39 in de eerste zes maanden van vorig jaar en 44 over ige schepen, tegen 33 stuks vorig jaar. Bram Beekman in Nieuwe Kerk MIDDELBURG - Het vierde concert in de serie zomeravondconcerten onder auspiciën van de Stichting Orgelcen trum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt heden, dinsdagavond, gegeven door Bram Beekman. Het programma dat door deze jonge, doch reeds befaamde Middelburgse or ganist zal worden uitgevoerd luidt: Fan tasie én Fuga over 'Ad nosa'a salutairèm undam', één van Liszt's monumentale, voor kathedraal geschreven, orgelwer- ken; Sonate No. 5, Felix Mendelssohn; Benedictus. Max Reger en Fantasie en Fuga over het koraal 'Wachet auf, ruft uns die Stimme', eveneens van Max Re ger. Het concert begint om acht. uur. Mok Burgemeester Dusarduynhanditihand met de Zwitserse gasten. Examen Aan de scholengemeenschap 'De Lage Meren' te Bergen op Zoom slaagde voor het emdexamen mechanische techniek de heer J. de Graaf uit Sint-Annaland ZEEUWSE Verhaten t Is waar, goede lezer- wie verre rei zen doet kan veel verhalen. Sommigen doen dat echter niet Zoals die man in Middelburg, die drie weken met vakantie in het zuiden van Frankrijk was geweest en bijzijn terugkeer door een collega op kan toor onderzoekend werd bekeken. „Nou, nou", sprak de collega. „Je bent dik geworden". „Ach ja. De consumptietent stond vlakbij het naaktstrand". SCHAARSTE EN HOGE PRIJZEN TE VERWACHTEN MIDDELBURG - De aanhoudende droogte stelt ook de Zeeuwse groente telers voor grote problemen. De gevol gen voor de produkten op de volle grond zijn hier groter dan elders in het land door het vrijwel geheel ontbre ken van zoet oppervlaktewater voor beregening. De situatie wordt door vertegenwoordigers uit deze sector 'zorgelijk' genoemd. „We willen hele maal geen paniekstemming veroorza ken. maar we voorzien toch wel schaarste en hoge prijzen", aldus voor zitter XV. Joziasse van de Zeeuwse Groentetelers Organisatie. Volgens de heer B. Steenbergen, medewerker voor de tuinbouw in Zeeland (gespecialiseerd in de groen teteelt). lijden vooral de zogenaamde ter plaatse gezaaide gewassen (zoals witlof, winterpeen en bonen) onder de droogte. De verwachte opbrengsten lopen per perceel sterk uiteen, maar de opkomstis naar de indruk van de heer Steenbergen gemiddeld naar schatting ruim een derde lager dan normaal. „En over- zaaien zonder beregening heeft geen enkele zin aldus de heer Steenbergen De produkten die vanaf een zaaibed worden uitgeplant (zoals prei. koolsoor ten, sla en andijvie), groeien over 't al- gemeen beter, omdat deze bij het plan ten wat dieper in de grond kunnen wor den gestoken, maar ook bij deze gewas sen ligt de groei toch aanzienlijk bene den dan normaal. De heer Steenbergen verwacht nog wel een opleving in de groei als de huidige, meer gematigde temperaturen aanhouden. „Want de gewassen hebben niet alleen te lijden gehad van de droogte, maar ook van de hitte", aldus de groenteteeltspecialist. Minimaal Volgens de heer Joziasse kan regen voor een aantal gewassen - hij noemt met name sprultkool, witlof, winterpeen en bonen - geen uitkomst meer bieden, omdat hier niet van een 'inhaaleffect' sprake kan zyn. Ook de aanvoer van bloemkool zal naar zijn verwachting de komende maanden minimaal blijven. Op zijn eigen Walcherse bedrijf ligt de bloemkoolteell - die normaal van april 'tot eind van het jaar een continu-oogst opleverd - geheel stil. „We zitten hele maal zonder omdat er al drie planttijden bedorven zijn", aldus de heer Joziasse De situatie wordt onder meer geïllus treerd door de aanvoer op de Wal cherse groenteveiling in Middelburg. Deze aanvoer ligt volgens directeur E. C.A. A. Mes momenteel op 40 a 50 pro cent beneden normaal. Tot enkele we ken geleden liep dc aanvoer nog goed. maar dit betrof nog gewassen die vroeg in het voorjaar zijn uitgeplant. De heer Joziasse. „Maar vanaf half mei is het heel erg moeilijk geweest om op tijd te zaaien en te planten. Het land dat toen bijvoorbeeld van de winterbloem- kool vrij kwam. ligt in sommige gevallen nog leeg. Ons probleem is dat juist de tuinbouwbedrijven zyn ingesteld op een heel jaar zaaien, planten en oogsten. De meeste groente hebben verschillende zaai- en planttijden. die nu steeds be dorven worden." BURGEMEESTER DUSARDUYN: „ALS ER WORDT GEJODELD, DOE IK MEE..." SAS VAN GENT-Als er vanavond ge jodeld wordt, doe ik mee", zei burge meester drs. W. R. V. Dusarduyn van Sas van Gent maandag bij de ont vangst van folkloristische groepen uit Noorwegen en Zwitserland op bet Sasse gemeentehuis. De stemming zat ertoen al goed in: de 'LuzemerTrach- tengruppe' had de Alpenhoorn gebla zen en met overtuiging een jodel- nummer laten boren en 'Peer Gynf had de aanwezigen in de raadzaal la ten meegenieten van onvervalse Noorse volksdansen. Voor de heer Dusarduyn ook reden om te concluderen: „We gaan vanavond een feestje bouwen." Hij doelde daarmee op de gezellige avond in 'De Speye'. waar de Luzemer Trachtengruppe en Peer Gynt optraden voor hun Sasse gastge zinnen. Beide groepen blijven een week lang in Sas van Gent en zullen niet alleen in die plaats optreden, maar ook In andere Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten. Burgemeester Dusarduyn begroette maandag de door de stichting 'Sas Promotion' naar Sas van Gent gehaalde folkloristische groepen enthousiast. In het Duits en in het Engels bracht hij hen op de hoogte van wat Sas van Gent is en te bieden heeft. Aandachtige luisteraars daarbij: de heer Daniel Schmutzvan het Zwitsers consulaat in Ritterdam en de heer Rolf Baltzersen. secretaris van de Noorse ambassade in Den Haag. Even als de leiders van de folkloristische gre pen gingen zij niet met lege handen naar huis. Iedereen kreeg een beeldje mee van de 'Schepentrekker', nog niet lang geleden verheven tot symbool van Sas van Gent. Op hun beurt overhandigden Noren en Zwitsers aandenkens aan hun eigen land. De ontvangsten de avond in 'De Speye' vormden maandag het hoogtepunt van de braderie in Sas van Gent onder het motto Gentse week. De poging om bij die gelegenheid het wereldrecord punniken i klosjesbreien te verbeteren, vordert goed. Een oudere dame. geassisteerd door een aantal jonge Sassenaars, hadden al elf meter aan elkaar gepunnikt. Wie er ook een bijdrage aan wil leveren, kan terecht in de Zuidstraat. Vandaag (dinsdag) staat de Gentse week in Sas van Gent vooral in het te ken van een feestelijke weelmarkt. Een tweede probleem, dat door de droogte wordt veroorzaakt, vormen bo vendien de insectenplagen, vooral lui zen en rupsen, die de kwaliteit van de gewassen bedreigen en die juist onder de huidige weersomstandigheden zeer moeilijk zijn te bestrijden. Bassins In de glastuinbouw (komkommers en tomaten) kent men deze droogtepro blemen niet. „Maar wel heeft men daar het probleem", aldus de heer Joziasse, 'dat de bassins die men daar gebruikt voor de opvang van regenwater, en waarvoor hoge investeringen zijn ge pleegd. nu geen rendement opleveren. Men moet nu die bassins vullen met lei dingwater van 90 cent per kubieke me ter. Bij deze bedrijven worden de kos- tenproblemen. die toch al ontstaan door de steeds hogere aardgasprijzen, nog eens vergroot" Bij de veiling Walcheren in Middelburg werd maandag, evenals voorgaande dagen, aanzienlijk minder groente ge lost dan normaal. i Foto PZCt. ENGELS KOOR IN HERVORMDE KERK ZOUTELANDE ZOUTELANDE - Het St-Georgcs Col lege Koor uit Weybridge in Engeland geeft op dinsdag 27 juli een concert in de hervormde kerk in Zoutelande.Het concert begint om acht uur. Het St-George College is een onafhan kelijke Engelse instelling voor secun dair onderwijs. Reeds bij de oprichting van het koor in 1869 werd bijzonder veel aandacht besteed aan het zangkoor, dat weldra niet meer weg te denken was uit de liturgische diensten in de kapel. Se dert 1966. het jaar waarin Paul Reed de leiding van het koor op zich nam, heeft het koor een internationale faam ver worven. Het koor wordt tijdens de optredens be geleid door de organist Stephen Hicks, oud-leerling van Nadia Boulanger. Sa men met het koor maakte hij meerdere grammofoonplaten Ringrijderij te Westkapelle WESTKAPELLE - Zaterdag wordt op het markt plein te Westkapelle de jaarlijkse WV-ringrijderij gehouden. Door het grote aantal deelnemers be gint de ringrijderij om tien uur 's mor gens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2