PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FNV BEZINT ZICH OP HARDERE LIJN PZC minikrant Westduitse regering vaag over uitspraken Schmidt 's-Heerenhoek, Nieuwland, Nieuwdorp en Borssele worden 'dorpen-zonder-groei' EEG steunt vlees-sector Spit:„Koerswijziging in de loonkwestie niet uitgesloten vandaag EEG praat met Griekenland DODE EN GEWONDEN BIJ BUSONGELUKKEN Brons voor Enith! Eerste plak pagina 9 219e jaargang no. 170 Dinsdag 20 juli 1976 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor enties ZONDER WINSTOOGMERK. AMSTERDAM - De kans bestaat dat de FNV, waarbij meer dan een miljoen vakbondsleden zijn aangesloten, zijn standpunt over de lonen voor de tweede helft van het jaar gaat wijzigen en zich harder gaat opstellen. Tot nu toe had de FNV NW en NKV samen), ondanks heftig verzet, ingestemd met de loonmaatregel die de gemiddelde werknemer niet meer loonsverhoging toestaat dan f 41,50 per maand netto. Maar maandagavond zei vice-voorzitter Wim Spit dat de gekozen beleidslijn wel eens niet houdbaar zou kunnen zijn. „Daarom is een koerswijziging niet beginnen, omdat de totstandkoming het erom gaat nog voor de rest van dit van cao's, die voldoen aan de verlangens jaar tot cao's te komen van de FNV. vermoedelijk toch niet zijn te verwezenlijken. In de sectoren waar GA' V de besprekingen al wel op gang zijn ge bracht. zoals in de havens, zullen deze. aldus Spit. op een 'acceptabele manier' worden afgerond, maar ook zonder dat uitgesloten", aldus Spit. Hij verweet premier Den Uyl dat hij onvoldoende heeft begrepen wat de looningreep voor de FNV betekent. Stakingen sluit Spit nadrukkelijk uit. Ook een wilde staking die leden in de bedrijven zouden kunnen uitroepen, zal de FNV niet steunen. Welke acties dan wel te verwachten zijn, liet plaatsver vangend voorzitter Spit in het midden. Onder leiding van een loondeskundige gaat een FNV-commissie aan het werk, die uiterlijk eind augustus rapport moet uitbrengen over mogelijkheden van ac ties. Rechten De eventuele acties die de commissie gaat uitstippelen, zullen acties moeten zijn die de bonden niet met de rechter in aanraking kunnen brengen. De fe- deratieraad. waarin alle voorzitters van de 25 afzonderlijke bonden zitting hebben, heeft hiertoe maandagavond in Amsterdam besloten. Verder is afgesproken dat er in de secto ren waar nog geen onderhandelingen waren begonnen over cao's voor de rest van 1976, dit overleg ook niet alsnog zal gaat er van uit dat er geen loonvoor- stellen behoeven te worden gedaan, omdat voor wat de lonen betreft het arbeidsvoorwaardenbeleid zal moeten worden toegepast Wat betreft de vei ligstelling van de prijscompensatie per 31 december 1976 zal de industriebond voorstellen aanpassingen te doen die verband houden met de prijspntwikke- ling. Dit staat in een maandag door de In dustriebond CNV uitgegeven verkla ring. Nu het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 197G bekend is wil de Industrie bond CNV de werkgevers voorstellen toch een cao af te sluiten. De CNV-bond groenten werk North Sea Festival in Den Haag werd een groot succes; radio- en televisiepro- strips. drukte Droogte veroorzaakt vooral in de graan- en ertsoverslagsector een grote drukte in de haven van Rotterdam; beurs; li- SPORT Montral Enith Bngltha haait brons. Hockeyploeg verslaat India; Waterpo loêrs verwijzen Rusland naar de tweede plaats. herkansing eerste Montreal Ti eerste plaat! PAGINA 12 uurloop Overweldigende belangstelling vc Uurloop van Zeeland Sport. PAGINA 13 eendracht Wielercomité's slaan de handen ir BESTRIJDING GEVOLGEN DROOGTE (Van onze correspondent) BRUSSEL - De landbouwministers van de negen EEG-landen hebben maandag hun instemming betuigd met een aantal technische maatre gelen om aan de gevolgen van de droogte voor de rundvleesmarkt en voor de voorziening van veevoer in de gemeenschap het hoofd te bieden. Landbouwcommissaris Lardinois toonde begrip voor nationale steunmaatregelen, mits ze maar bij de Europese convmissie, het 'dage lijks bestuur" van de Europese Ge meenschap, worden aangemeld. De belangrijkste maatregelen, die de Europese commissie volgende week zal afkondigen zijn verlenging van de aankoopregeling voor koeien, waarmee wordt voorkomen dat veehouders te veel koeien zullen laten afslachten, en uitbreiding van de steunregeling voor de privé- opslag van rundvlees. De huidige regeling voor de aankoop van koeien tegen interventieprijzen, die aanvankelijk tot eind van deze maand geldig was. wordt tot 15 sep tember verlengd. Bovendien worden de hoeveelheden per land waarop de regeling van toepassing is, verdub beld. Voor Nederland gaat het om 1200 ton (tot 31 juli), waarvan over igens pas een klein deel is verbruikt. De steun voor opslag van vlees wordt van 80.000 ton uitgebreid tot 100 a 120.000 ton, al naar gelang de behoef te. Daarnaast zullen exportrestituties voor de export van rundvlees en eventueel varkensvlees Worden ver hoogd. In de gebieden die het meest door de droogte zijn getroffen, wordt de regeling van kracht opdat zoveel mogelijk magere melk (ondermelk) wordt verwerkt in veevoer. Steun maatregelen op nationaal niveau, bijvoorbeeld om veevoer te brengen naar streken waar hieraan gebrek is. zijn uitdrukkelijk toegestaan. In Frankrijk en Duitsland is het leger al by dit vervoer ingeschakeld. Gevolgen Ir. Lardinois toonde zich voorzich tig in zijn rapport over de gevolgen van de droogte. Vaststaat dat de graanoogst in de gemeenschap vijf procent lager zal zijn dan de toch al slechte oogst van vorig jaar. Als er spoedig regen komt, kan de suiker- bietenoogst nog meevallen. Het zelfde geldt voor groenten en fruit, ondanks het onregelmatige prijs verloop van de laatste weken, aldus Lardinois. De maatregelen van de Europese commissie komen voor een klein deel tegemoet aan de wensen van de CO- PA, de Federatie van Europese Landbouworganisaties. De COPA vroeg ook om subsidieregelingen voor het transport van veevoer, voor nateelten en voor het aanhouden van koeien. Een aantal bewindslieden toonde zich bevreesd voor het ontr staan van abnormale handelsstro men als by voorbeeld transport van veevoer zou worden gesubsidieerd BRUSSEL (ANP) - Het is zeker dat de EEG op 27 juli in Brussel officieel de onderhandelingen met Griekenland over de toetreding van dat land tot de Europese gemeenschap opent. Het is daarentegen nog maar zeer de vraag of de gemengde bijeenkomst van minister van de EEG en Turkije, gep land vooraanstaande zatredag in An ka- re, doorgaat. Dat is maandag in Brussel duidelijk geworden tijdens de byeen- komst van ministers van buitenlandse zaken van de EEG. onder leiding van de Nederlandse bewindsman, mr Max van der Stoel OSLO-BARCELONA (ANP/GPD) - Bij twee ongelukken met Neder landse autobussen in Spanje en Noorwegen zijn gisteren twee Nederlan ders om het leven gekomen en veertig gewond geraakt. In het Noorden van Noorwegen zijn een buschauffeur en een toeriste. om het leven gekomen, toen de touringcar waarin zij zaten werd gesneden, van de weg raakte en enkele malen over de kop sloeg. Hierbij werden volgens de Noorse politie 34 Nederlandse vakantiegangers gewond. In de bus zaten 36 toeristen, die voor het merendeel uit Enschede afkomstig waren, aldus de Noorse politie. Op de autoweg bij Barcelona veroorzaakte een kort. maar heftig zome- ronweer in de nacht van zondag op maandag twee kettingbotsingen die vlak achter elkaar plaatsvonden op hetzelfde punt. waarbij onder meer een autobus met Duitse en Nederlandse toeristen betrokken raakte. De voorlopige balans bedroeg zes doden en een tiental gewonden. De gewonden werden in verschillende ziekenhuizen opgenomen en leken alle buiten levensgevaar te zijn. De doden waren twee Spaanse chauffeurs en vier Duitse vakantiegangers. Op de foto een van de verongelukte bussen onder het viaduct waar jij van afreed; de pijl ivijst naar het vernielde hek op het viaduct. AFWIJZENDE REACTIE VAN FRANSE REGERING (Van onze correspondent) BONN - De Westduitse regering heeft gisteren een vage en verwarrende verkla ring uitgegeven over de uitspraken die Bondskanselier Schmidt in de Verenigde Staten heeft gedaan. Volgens de Washington Post zou hij hebben gezegd dat Italië niet meer op internationale hulp van Amerika, West-Duitsland, Frankrijk en Engeland hoeft te rekenen als er communisten in de regering komen. Dat zou op de economische topconferentie van Puerto Rico zijn afgesproken. Tot nu toe heeft Rome nog niet offie- aldus Grunewald. Op de vraag wat dan het krediet van twee miljard dollar dat Rome bijna twee jaar geleden van de Bondsrepubliek heeft gekregen, zo is maandag in regeringskringen in Bonn vernomen. ceel op dit bericht gereageerd. Het ministerie van buitenlandse zaken zegt niet op de hoogte te zijn van wat in Puerto Rico is besproken. Maar de Ita liaanse pers is met woedende com mentaren gekomen. De Franse rege ring heeft meegedeeld dat zij de woorden van Schmidt opvat als ..in menging in bümelandse aangelegen heid van een ander land". In Parijs is nooit overwogen de hulp aan Italië stop te zetten. President Ford van de Verenigde Staten verklaarde dat zijn regering ongerust is over een Ita liaanse coalitie met communisten. Dit in verband met de NAVO. Ford zei overigens wel dat de Italianen maar zelf moeten uitmaken wat voor rege ring zij wensen. De Britse minister van buitenlandse za ken Anthony Crosland heeft maandag ontkend dat zyn land een verbintenis met andere westerse landen was aange gaan hulp aan Italië te onthouden als er communisten m de Italiaanse regering zouden komen. Woordvoerder Grunewald van de Bondsregering zei in Bonn tegen journa listen dat van inmenging in binnen landse aangelegenheden geen sprake kan zijn. „Het gaat er slechts om dege nen die een nieuwe regering in Italië gaan vormen van tevoren de grootst mogelyke duidelijkheid te verschaffen". precies met die duidelykheid wordt be doeld gaf Grunewald geen antwoord. Hij beperkte zich ertoe mee te delen dat Schmidt tijdens zyn ontmoeting met Amerikaanse journalisten over Italië gesproken onder voorwaarde dat zyn opmerkingen over derde landen niet voor openbaarmaking bedoeld waren. In dat gesprek had Schmidt op de op merking van een verslaggever, dat de Amerikaanse regering er weinig voor voelt door multilaterale hulp voor Ita lië daar mee te werken aan deelne ming van communisten aan de rege ring, gezegd dat ook de Duitse. Britse en Franse regeringen die opvatting hebben. Met nadruk zei Grunewald, dat de lei ders op Puerto Rico in het geheel geen besluiten genomen hebben, in tegen stelling tot wat in de pers gemeld is. Uit de woorden van de spreker viel op te maken dat officieel Italië op de hoogte gesteld was van het voorbehoud van de westelijke bondgenoten. Daaraan voegde hij toe dat de Washington Post geen correcte weergave van de uitlatin gen van de Bondskanselier gegeven had. Intussen zal West-Duitsland waar schijnlijk positief reageren op een Ita liaans verzoek om vernieuwing van Enith Brigitha zwemt in Mon treal naar Brons. De eerste medaille voor Nederland is binnen. Zie pagina 9, de eer ste van vijf pagina's PZC- sport. EERSTE SELECTIE' IN DISCUSSIESTUK PPD NEGEN DORPEN 'AANVULLENDE WOONFUNCTIE' MIDDELBURG - De Provin ciale Planologische Dienst heeft in een discussiestuk over de groeimogelijkheden van de dorpen en steden in Midden- Zeeland vier dorpen aangege ven als 'consolidatiekem', als dorpen, waar als gevolg van de ligging geen enkele of een zeer beperkte groei moet worden mogelijk gemaakt. Het zijn Nieuwland, Nieuwdorp. Bors sele en 's-Heerenhoek. Deze dis cussienota is een onderdeel van de voorbereiding van de herzie ning van het streekplan Midden-Zeeland. Het is aan de Middenzeeuwse gemeenten toegestuurd, „als een aanzet voor de gedachtenvorming over de toekomstige ontwikkeling van het kemenpatroon van Midden-Zeeland". In het discussiestuk wordt duidelijk, dal de PPD denkt aan - globaal - de volgende indeling: - als regionale groeikernen - steden, die de toevloed van nieuwe inwoners van buiten Zeeland vooral moeten op vangen - worden Middelburg. Vlissin- gen en Goes. ..Omdat met name in Middelburg ook voorzieningen aan wezig zijn voor heel Midden-Zeeland zou het daarbij zowel met het oog op de beperking van de verkeersbewe gingen als vanwege het functioneren van de verzorgingsstructuur de voor keur verdienen eventuele uitbreidin gen van de woonfunctie eerder in wes telijke richting tc situeren dan ooste lijk van Goes", zo wordt gezegd; - als dorpen met een aanvullende woonfunctie - binnen redelijke afstand van de werkcentra en toch in het lande lijk gebied - duidt de PPD naast Kou- dekerke ook Amemuiden aan. Op Zuid-Beveland. Heinkenszand, 's- Gravenpolder. Ovezande. Kapelle- Biezelinge. 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Arendskerke. terwyl Krab- bendijke als dorp met een mogeUjk aan vullende woonfunctie wordt aangege ven. afhankelijk van de Westbrabantse ontwikkelingen. - als opvangkemen - dorpen, die men- opvangen uit het omrin gende platteland - wordt voor Walche ren Serooskerke genoemd, terwyi op Zuid-Beveland wordt gedacht aan Le- wedorp in het westen en Kruiningen in oostelijk Beveland. Voor Noord- Beveland wil de PPD de aanduiding 'opvangkem' bij Kamperland en Kort- gene plaatsen, - de vyfendertig andere dorpen en dor- pejs ln Midden-Zeeland - variërend in inwonertal van 4.000 tot 400 zielen - krijgen ln de opvatting van de PPD de aanduiding 'plattelandskern die het mogelijk moet maken de aanwezige voorzieningen als basisscholen te be houden en die de 'natuurlyke' groei mo gen opvangen. Nieuwland. Nieuwdorp. Borssele en 's- Heerenhoek zyn als 'consolidatiekem' aangeduid vanwege hun ligging ten op zichte van het Industriegebied in het Sloe. Daarby wordt betoogd, dat geen uitbreiding van de bebouwing moet worden toegestaan binnen twee kilome ter rond een zeehavenindustrieterrein. Een werkgroep van ETI. PPD en Stich ting Zeeland heeft in een kanttekening bij hetPPD-stuk gezegd, dat het wense lijk is om waar mogelijk een grotere af stand dan 2 kilometer van een zeeha venindustrieterrein aan te houden voor uitbreiding van de bebouwing. Wel wyst men erop. dat dit consequenties zou hebben voor Lewedorp en Ritthem. Redelijk Bij deze wat de PPD noemt 'eerste se lectie' van de kernen tekent men aan, dat vrijwel alle kernen op Walcheren een redelijk voorzieningenniveau hebben, redelijk van omvang zijnen op betrekkelijk korte afstand van ker nen met een hoger niveau liggen. Daarom is voor Walcheren volstaan met de aanwijzing \'an alleen Seroos kerke tot dorp met een 'opvangfunc- (Slot zie pagina 4 kolom Geen revolutionaire gymnastiek §D e vakbeweging zit ln een moeilijk parket. Zodra zij na melijk acties afkondigt tegen de recente loonmaatregelen van de regering, begeeft zij zich op het glibberige pad van de burgerlijke ongehoorzaamheid. In Nederland is dat altijd al een impopu laire weg en in dit geval is het dat wel helemaal. De regering heeft immers bij monde van een grimmige minister Boersma laten weten dat haar maatre gelen in het bijzonder nodig zijn om de werkloosheid te bestrijden. En de be windsman adviseerde de vakbeweging dringend om daar vooral eens aan te denken. Een opvallend geluid uit een kabinet dat niet kan worden verweten dat het de vakbeweging niet welgezind zou zijn. Indien nu de vakbonden des ondanks zouden oproepen tot bijvoor beeld stakingen, dan worden dat poli tieke stakingen* acties met tegen de werkgevers maar rechtstreeks tegen de overheid gericht, in dit geval uitgere kend een kabinet met een sterk socialis tische signatuur. In de beginjaren van de vakbeweging werd de politieke sta king nog wel eens als strijdmiddel ge hanteerd. met name door de syndicalis ten. zy hadden er een fraai woord voor 'revolutionaire gymnastiek'. Dergelijke activiteiten passen echter niet in een moderne democratie, waarin de vakbe weging een eigen - belangrijke - plaats en een specifieke verantwoordelykheid heeft gekregen. D e vakbeweging betoogt nu echter dat het daarjuist om gaat: om die plaats en die verantwoordelykheid. Zij vindt dat de loonmaatregelen die veranb- woordelijkheid tot op het bot aantas ten; zolang ze van kracht zyn ls het de vakbonden onmogelijk om met de werkgevers te onderhandelen over zo gunstig mogelijke voorwaarden voor hun leden. Met dit betoog is de regering het overigens eens. maar zy vindt dat er een noodsituatie be staat, waarin rege lend optreden drin gend geboden is. In een geval als dit fun geert de overheid hls bewaakster van het algemeen belang: werknemers en werkgevers konden het niet eens worden en dat zou tot een vol strekt ongewenste toestand lelden. On gewenst omdat de werkloosheid naar het oordeel van de regering er nog weer door zou stijgen. Derhalve stond zy voor de keus om óf maatregelen te nemen die het algemeen belang (vermindering van de werkloosheid) ten goede zouden komen óf af te wachten, in welk laatste geval er (naar het oordeel van de rege ring:) onverantwoorde loonstijgingen uit de bus zouden komen. fiantlijiT He, .et pikante van de situatie lijkt ons dat dit algemeen belang samenvalt met doeleinden, die ook de vakbeweging na streeft. Zy wenst eveneens een vermin dering van de werkgelegenheid tegen te gaan. maar stelt tegelijkertijd dat haar voorstellen geen vergroting van de werk loosheid opleveren, over dit verschil van inzicht kan uren worden gedebat teerd zonder dat men veel verder komt dan een nietes-welles-positie. Eén ding staat echter onherroepelijk vast: nie mand kan de regering haar verantwoor delijkheid voor het algemeen belang af nemen, ook de vakbeweging niet. De re gering -en zy alleen - dient te beslissen, waarna de besluiten in het parlement behoren te worden getoetst. Nu in dit geval de kamer geen stappen heeft on dernomen om de bewuste besluiten on gedaan te maken, blijft er voor de vak beweging niets anders over dan accep teren. Wat dat betreft zijn leiders en le den van vakbonden burgers met de zelfde rechten en plichten als elke an dere burger. De 'e Industriebond NW heeft dat scherp aangevoeld. Deze bond heeft namehjk laten weten niets voor een po litieke staking te voelen. Men is welis waar fel gekant tegen de loonmaatrege len. maar - zo meldde het blad van de bond - 'onze leden zyn zo sterk van de democratische waarden overtuigd dat zy de grootste moeite hebben met acties tegen een maatregel, die de regering namens een meerderheid van het Neder landse volk heeft genomen'. Datis exact waar het om gaat. De FNV daarentegen bUjkt minder stellig en heeft een com missie benoemd, die op korte temtijn moet rapporteren welke actie mogelijkheden er nog over zyn. De aan kondiging is echter voorzichtig van toon en laat merken dat men niet met de rechter ln aanraking wenst te komen. Geen revolutionaire gymnastiek dus. Overigens moet toch wel worden ver wacht dat de regeringsmaatregelen op lange termyn heel wat moeiiykheden zullen opleveren. Volgend jaar byvoor- beeld zal zeker sprake zyn van een extra opwaartse druk by de loononderhande lingen. omdaternu naar het oordeel van de bonden te weinig is bereikt. In poli tiek opzicht is evenmin het laatste woord over de loonmaatregelen gespro ken: de ontevredenheid van de vakbe weging nu kan van invloed zijn op de stembusstrijd van volgend jaar. Op korte terntijn is weliswaar enige rust tot stand gebracht, maar daarna komen de thans dwingend uitgebannen moeilijk heden zonder meer terug. Vermoedelijk in versterkte mate. Een injectie met een overdosis aan heroine is dc in Schaesberg woonach tige 21-jarige jongeman Henk P. nood lottig geworden. Zijn veertienjarige vriendin trof hem maandagmiddag dood aan in zijn appartement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1