Drie wielercomité's sloegen handen ineen Wim Suurbier heeft zich opnieuw bij Ajax gemeld MICHEL JACOBS LAATSTE WEKEN EEN OPVALLENDE AMATEUR IN ZEELAND PZC EXTRA ATTRACTIE VOOR RENNERS EN PUBLIEK Kloetinge en Terneuzen wonnen in KNVB-kamp 13 VOOR KOERSEN IN 's-GRAVENPOLDER, DOMRURG EN SOURURG EEN OVERKOEPELEND KLASSEMENT Terneuzen oefent tegen FC Dordrecht Vijftig profs stapten af uit protest Kermisronde van Clinge Torre eerste in vierkamp van Manilla AJAX BEGONNEN MET VOORBEREIDING NIEUW SEIZOEN Drie leiders in toernooi schaken Biel DINSDAG 20 JULI 1976 sport ■■UfftHNW^&iSSvScsi'- l«®l Drie Zeeuwse wielercomité's sloegen de handen ineen. Van links naar rechts: Frans Wassinki Souburg). Jans Spaans Cs-Gravenpolder). Piet Scheers iDom burg) en Leen Huijssoon l'sGravenpolder). (Foto PZC) TERNEUZEN - Een van de opval lendste amateurs, die de laatste weken in Zeeland actief is geweest, is ongetwijfeld Michel Jacobs. Eind juni verscheen hij plotseling op vrijwel alle koersen in Zeeland of er nu reisgeld betaald werd of niet. Met de komst van Jacobs kregen deze koersen toch iets extra's, om dat de Limburger nog altijd tot de toekomst van de Nederlandse ama teurs mag worden gerekend. Bekijk alleen maar eens de erelijst van Ja cobs in de klassiekers van dit jaar: tweemaal eindigde hij als tweede in de ronde van Zuid-Holland en de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij eindigde als derde in de Omloop van de Braakman ais vierde in de Ster van Zwolle, acht ste in het kampioenschap van Ne derland en twaalfde in Olympia's Ronde. Een lijst, die er zijn mag, al ontbreekt er een overwinning op. Die overwin ning hoopt Michel Jacobs binnen te halen tijdens de najaarskiassiekers. Jacobs: ,.Ik krijg nog een kans in de Omloop van de Mijnstreek en verder zet ik alles op de Trofee Peugeot. Deze individuele tijdrit wil ik win nen. Als ik goed blijf rijden bestaat er zelfs een kans dat ik word afgevaar digd naar de Grand Prix de Nations", vertelt de kleine gedrongen Limbur ger, voordat hi.) van start gaat in de Ronde van Graauw. Michel Jacobs blikt nog wat onte vreden terug in de richting van de Omloop -van Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin hij slechts negen seconden tekort kwam om Matje Dohmen van de eerste plaats te verdringen. „Ik heb de omloop in feite in detijdrit/er- loren. Ik had gedacht, dat ik daai sneller zou kunnen rijden, maar ach teraf bleek de afstand voor mij iets te kort om het tijdverschil van de eer ste dag helemaal goed te maken. In de slotetappe kreeg ik geen enkele kans om die negen seconden nog goed te maken Achteraf baal ik daar eerlijk gezegd wel een beetje van. Ik had Zeeuwsch-Vlaanderen graag gewonnen", verzekert Michel Ja cobs Graag De 20-jarige Limburger koerst graag in het Zeeuwse, omdat er meer koersen zijn dan in Limburg, en omdat hij veelal bij zijn ver loofde in Moerdijk blijft overnach ten. Michel Jacobs: ..Vooral midden in de week zijn er in Zeeland veel koersen-In Limburg zie je dat bijna niet. daar wordt alleen in de wee kends gekoerst. Maar ook vroeger heb ik regelmatig in Zeeland ge koerst. Ik kom hier graag naar toe". Het optreden van Michel Jacobs le verde tot nu toe nog maar slechts eenmaal een overwinning op. In Sint Jansteen greep hij naar de bloemen nadat hij eerder in Zuiddorpe door Peer Maas werd geklopt en in Vogel waarde Gerard van 't Geloof voor moest laten gaan. Toch heeft Michel Jacobs nog in iedere Zeeuwse wed strijd een rol van betekenis gespeeld. In vrijwel iedere koers streed hij in het voorste gelid al was duidelijk te zien dat de vorm van het voorjaar bepaald niet meer aanwezig was. Hooikoorts Michel Jacobs onderkent zelf, dat zijn vorm enigszins tanende is. Als één van de voornaamste oorzaken hiervan voert hij aan. dat hij last heeft van hooikoorts. „T is dit jaar met het voortdurend aanhoudende warme weer zelfs erger dan vorige j a - ren. Door die hooikoorts heb ik ook de Ronde van Limburg gemist, om dat ik van de dokter niet mocht rij den. Ook voor het kampioenschap van Nederland had ik in feite een startverbod van de dokter, maar omdat het die dag regende ben ik toch van start gegaan. Maar ik was toen al enkele weken uit de roulatie. Ik ben nog wel achtste geworden, maar hel verschil was toch te groot". Een andere oorzaak isdepin die nog altijd in het linkerbeen van Michel Jacobs zit. Het is een af en toe pijn lijke herinnering aan de valpartij van vorig jaar op de Afsluitdijk in Olympia's Ronde, waarbij Michel Jacobs een gecompliceerde onder been breuk opliep. Jacobs: „Die plaat zit er nog altijd in. Af en toe voel ik hem behoorlijksteken. Maar in oktober, na het einde van het wie- lerseizoen. gaat hij er eindelijk uit. Dat zal een hele opluchting voor me betekenen. Want met zo'n ding in je been kun je toch niet optimaal koersen." Als derde oorzaak van zijn minder goed rijden op dit moment voert Mi chel Jacobs het volgende aan; „Ik ben vorig jaar augustus weer op de Bets gekropen en vanaf dat moment ben ik er nog niet afgeweest. Ik voel nu toch wel dat het allemaal een beetje teveel van het goede geworden is. Het is veel te lang geweest Maar voorlopig is er nog geen rust. In juli en augustus zijn er nog veel te veel koersen om de fiets aan de kant te zetten. Daarna ga ik het wat rustiger aan doen als voorbereiding op de Trofee Peugeot". Montreal De Limburgse krachtpatser op de fiets zit er niet mee, dat hij niet is uitverkoren voor deelname aan de Olympische Spelen. Sterker nog: hij vindt het helemaal niet erg dat hij er niet bij is. Michel Jacobs. ..Montreal halen is mooi maar je moet het niet doen voor het reisje Je bent in totaal toch maar liefst een maand weg voor één koers Het is alleen interessant als je een medaille wint. Maar als Je bijvoorbeeld lek rijdt, dan ben je mooi een maand weg geweest voor noppes. Daarom ben ik achteraf toch wel blij, dat ik er niet bij ben. Ik had daar toch niks kunnen doen". VLISSINGEN - De Zeeuwse wielerwereld beleeft aanstaand wee keinde een unicum. De wielercomité's van 's-Gravenpolder, Dom burg en Oost-Souburg houden namelijk op drie achtereenvol gende dagen wedstrijden voor amateurs en om zich te verzekeren van deelnemers hebben ze naast het gebruikelijke prijzenschema Oost-Souburg ook nog één overkoepelend klassement gemaakt voor de drie koer- blnnen willen houden en auto's van de weg willen halen. De start is op de Markt. In Domburg neemt ook een Duitse ploeg deel, die overigens niet meestrijdt om het extra klassement sen. Het feit dat wielercomité's de handen ineen slaan is een bijzonderheid. Door gaans wil ieder inrichtend comité zo onafhankelijk mogelijk zijn. waardoor in het verleden bijvoorbeeld afspraken over de grootte van reisvergoedingen nooit nageleefd werden. Nu de nood voor de drie comité's echter aan de man kwam, lukte het wel. Daardoor worden donderdag, vrijdag en zaterdag koersen gehou den, die voor de renners en de toeschouwers een extra attractie hebben. Het kwam allemaal nog al onverwacht ter). Piet Blok (wedstrijdcommissaris). De geplande profkoers in Souburg ging niet door. omdat een sponsor zich terug trok, de wedstrijd in 's-Gravenpolder kreeg een andere datum en toen de offi ciële kalender op tafel kwam schrokken de comité's zich een ongeluk. Piet Scheers, die de wedstrijd in Domburg organiseert vertelt: „We wisten natuur lijk dat daar minstens een comité de dupe van zou worden. Drie wedstrijden achter elkaar vinden renners over het algemeen te veel. Daarom heb ik een praatje gemaakt met consul Moerdijk, die het idee van het klassemfent opper de". Meer deelnemers Dankzij de medewerking van twee sponsors, Jumbo Offset uit 's- Gravenpolder en garage Van Strien uit Goes, kwam de benodigde 800,- op ta- feL Toch bleef het toen nog de vraag of de renners op de advertentie van de drie comité's zouden reageren. Afgesproken werd dat voor geen enkele koers meer dan een tientje reiskosten gegeven zou worden. Het lukte. Mevrouw Jans Spaans van het comité 's-Gravenpolder zegt trots: „We hebben nog nooit zoveel deelnemers gehad voor onze amateur- koers. En opvallend is ook dat er Jon gens tussen zitten, die normaal nooit in Zeeland rijden". Ook Souburgen Dom burg heeft veel meer deelnemers dan in vorige jaren. Vijftig renners nemen aan alle drie de koersen deel. Frans Wassink (Souburg): „Bovendien ben je waarschijnlijk op alle wedstrijden verzekerd van strijdlust, omdat er natuurlijk wat extra's te ver dienen is". Wie de grootste kanshebber is voor de eindoverwinning is met geen mogelijk heid te voorspellen. Michel Jacobs uit het Limburgse Bingelrade, die drie da gen in Zeeland blijft, wordt algemeen beschouwd als een redelijke klasse mentsrijder, maar er zijn meer favorie ten. Uit eigen provincie zijn Tonnie Huijzen uit Kloetinge, Heddy Nieuw- dorp uit Wemeldinge. Thijs Fase uit Oud-Vossemeer, Peter Gödde uit Koe wacht (die dit jaar toch nog eens een keer moet vlammen) kansnjk voor de eindzege. En vlak ook Cees Spaans niet uit. Hij wint weliswaar zelden, maar door zijn enorme strijdlust mist hij de s'"g zelden en voor een eindklassement is dat het belangrijkste. Van buiten Zeeland komen onder ande ren Peer Maas. Gerard van 't Geloof. Cees van Bragt, Johnny Konings en Any Deusing. Voor de drie wedstrijden is er ook een jury. Die bestaat uit: Wim Jeremiasse i voorzitter). Jan Franse (se cretaris), Piet Pieters (aankomstrech- Pietde Kunder. Piet Raaymakers, Jaap Kieboom (commissarissen) en Wim Hendriks (speaker). 's-Gravenpolder De koers in 's-Gravenpolder opent de 'driedaagse'. Nederlands kampioen bij de professionals Jan Raas lost daar donderdagavond om 18.15 unr het startschot voor een wedstrijd over 80 kilometer. Eerder dit jaar organiseerde het comité "s-Gravenpolder al een profkoers. die plaatselijk favoriet Raas voorde tweede achtereenvolgende maal op zijn naam schreef. Domburg Vrijdagavond start om 18.00 uur In Domburg de tweede koers om het klas sement. Gesteund door de Vereniging van Ondernemers Badplaats Domburg wordt er jaarlijks een drukbezochte wedstrijd gehouden. Omdat het in het hoogseizoen in de Walcherse kustplaats altijd bijzonder druk is moeten er al lang tevoren maatregelen worden getroffen. Zo worden automobilisten in twee talen op de hoogte gesteld van de wielerwed strijd en verzocht de auto vrijdags niet op het parkoers te zetten. Ook de bewo ners krij gen een verzoek of zij huisdieren TF.RNEUZEN - Als voorbereiding op de nieuwe voetbalcompetitie speelt het eerste elftal van Terneuzen in au gustus maar liefst negen oefenwed strijden. Blikvanger in dit geheel is de wedstrijd op eigen veld tegen FC Dordrecht op zaterdag 14 augustus. Het volledige oefenprogramma van Terneuzen ziet er als volgt uit: 31 juli: AZW - Terneuzen. 1 augustus HVV '24 - Terneuzen. 8 augustus Terneuzen - Breskens, 11 augustus Zaamslag - Ter neuzen. 14 augusutus Terneuzen - FC Dordrecht. 18 augustus Baronie - Ter neuzen, 22 augustus Hion (le klas sen - Terneuzen, 25 augustus Steen - Terneuzen en 28 augustus Hoek - Ter neuzen. Tweede elftal 31 juli: AZW 2 - Terneuzen 2. 7 augustus Terneuzen 2 - Zaamslag 1. 15 augustus Philippine 1 - Terneuzen 2.18 augustus Ria W 1 - Ter neuzen 2, 22 augustus Axel 2 - Terneu zen 2.5 augustus Com Boys 1 - Terneu zen 2, 29 augustus Vogelwaarde 1 - Ter neuzen 2. Souburg staat zaterdag een hele wie- Ierdag te wachten. Vanaf één uur wordt er in het centrum gekoerst Het parkoers is dit jaar op verzoek van de middenstandsvereniging verplaatst naar het hart van bet dorp met start en finish in de Kanaalstraat. Om één uur rijden eerst de trimmers. Een opmer kelijk feit. omdat doorgaans geen wedstrijden voor niet-licentiehouders worden gehouden samen met een offi ciële KNWU-wedstrijd. Het betekent wel dat het Souburgse comité aan enkele voorwaarden moet voldoen. Zo moet voor iedere trimmer een verzekering worden afgesloten. De deelnemer betaald daarvoor 3.50. Ver der is het een vereiste dat de trimmers met deugdelijk materiaal aan de start komen. De wedstrijd gaat over 30 kilo meter. Om twee uur gaan de liefhebbers van start voor een koers over 40 kilome ter. Grote favorieten zijn: Johan Lepoe- teruit Oost-Souburg, Siep van Dongen, Ger Plieger, Rien van Brussel, Ko Tol- hoek. Ad van der Ploeg, Hans Moens en Willy de Feber. De amateurs vertrekken om 16.00 uur en rijden 80 kilometer. Tussen de wedstrijd voor liefhebbers en amateurs treedt Vlijt en Volharding op met het majorettenpeloton Opvallend ls het feit dat de amateurs uit Zeeuwsch-Vlaandreren niet hebben in geschreven voor de 'driedaagse'. Enige uitzondering is Peter Gödde. maar alle andere amateurs uit die streek hebben het laten afweten. „Ze moeten met met de smoes komen dat ze steeds met de boot over moeten", betoogt Piet Scheers, „want er gaan genoeg jongens van deze kant in het weekeinde daar rijden en die hebben hetzelfde pro bleem. Ik vind het bijzonder jammer dat ze ons zo in de steek laten." RODEN (ANP) - Vijftig renners zijn zondag in de internationale wieler wedstrijd de 'Lus van Roden' afgestapt omdat zij van mening waren dat er te hoge startgelden waren uitbetaald aanenkele deelnemers. Jans Vlot was de initiatiefnemer van dit protest. Hem en de overigen staat waar schijnlijk een fikse straf te wachten. „Dit lijkt nergens op. Ik kan me voor stellen datdejury van aankomstditniet neemt en als sportcommissie staan we altijd achter de jury" liet Bas Goud. lid van de sportcommissie van de KNWU weten. Winnaar werd de Westduitser Joachim Studink. tt xt. j DORTMUND - Al bij de eerste training renners als Heddy Nieuwdorp, Cees van zijn nieuwe vereniging Borussia Spaans. Tonnie Huijzen, Zeeuws kam- Dortmund heeft Willi Lippens zich tot pioen Thijs Fase, Frans Verstraeten, lieveling van de Dortmundfans ge- Ad Polak van start gaan. maakt 'Die Ente' vermaakte de 4000 Zij zullen de strijd moeten aanbinden toeschouwers met zijn trucs. De Neder- met een aantal zeer sterke Brabanders, landse aanvaller kwam voor 50 000, zoals John Akkermans, Kas Fiktorie, mark (ruim 50.000 gulden) van Rot- Toine Verheezen en Jan Damen. Weiss Essen naar Dortmund. CLINGE - Vanmiddag (dinsdag) gaan In Clinge in verband met de Clingse kermis de amateurs van start voor een wedstrijd over 100 km. Voor deze wedstrijd hebben alle Zeeu wen ingeschreven en dat betekent dat TERNEUZEN - De voetbalvereniging Terneuzen heeft vorige week met drie teams deelgenomen aan een jeugd kamp van de KNVB in Maarsbergen. Voor de Zeeuws-Vlamingen was er MANILLA - Na de vierde ronde van de schaakvierkamp van de grootmeesters In Manilla heeft Eugene Torre (Phii de leiding in het klassement behouden. Torre won van Ljubomir Ljubojevic (Joe) en heeft nu 3,5 punt Wereldkam pioen Anatoli Karpov (Sov) speelde In de vierde ronde remise met de Ameri kaan Walter Browne. Karpov bezet de tweede plaats met 2 punten. Browne ls derde (1,5 punt). Ljubojevic. die één punt verzamelde, is met nog twee ron den te spelen, kansloos voor de eindze ge. vooral op voetbalgebled wat eer te beha len. Het eerste c-team won het voetbaL toernooi door Paraat uit Den Haag met 1-0 te verslaan door een doelpunt van Johnny Spaans. Bij de b-jumoren ein digde Terneuzen op de tweede plaats achter NEC. dat Terneuzen met 1-0 ver sloeg. Een tweede plaats behaalden de b-junioren ook in het voet-volley. Paul Hemelsoet van Terneuzen ein digde bij het testen op de derde plaats met 1614 punten. Behalve Terneuzen nam ook Kloetinge met twee teams aan dit jeugdkamp deeL Voor Kloetinge was er een eerste plaats bij het handballen, terwijl ook het dierengeluidenspel door Kloetinge werd gewonnen. AMSTERDAM - Ajax is gisteren met zijn voltallige selectie begonnen aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Terwijl 17 van de 21 contractspelers al een week met de nieuwe oefenmeester, de Joegoslaaf Tomislav Ivic, bezig zijn geweest, hebben zich gisteren ook Ruud Krol, Piet Schrijvers. Ruud Geels Wim Suurbier weer in De Meer ge meld. Deze spelers hadden vanwege hun deelname met het Nederlands elf tal aan het Europees kampioenschap voor landenteams in Joegoslavië een week langer vrijaf gekregen. Opmerkelijk daarbij is dat ook Wim Suurbier zich weer bij Ajax heeft ge meld. De Ajacied die vrijwel ieder jaar aan zijn bestuur meedeelt dat hij het voor gezien houdt, lag ook aan het einde van deze competitie weer dwars en dreigde dat hij vanwege de werksituatie nu definitief Ajax de rug zou toekeren. Vlce-voorzitter Boering echter ..De eni gen die nog niet hebben getekend zijn Barry Hulshoff, Pim van Dord en Wim Suurbier. Maar dat gaat over detail kwesties. Het is zeker dat ook Suurbier weer een seizoen bijtekent". Ajax heeft zich wat aankopen betreft dit seizoen niet erg op de transfermarkt ge weerd. De opbrengst van de verkopen (onder meer Steffenhagen. Van Santen. Brokamp en Gerrie Muhren) heeft het bedrag van de aankopen ver overtrof fen. Ajax heeft goede zaken gedaan met Hamburg SV. FC Twente. M W en Betis Sevilla, de respectieve verenigingen deze manier meer vertrouwd denkt te AMSTERDAM: Gisteren vond de pers- waarnaar dit kwartet vertrokken is. De raken met zijn eigen werkomgeving en presentatie van het Ajax-elftal plaats. zijn spelers, dan wanneer hij voor een op de foto: de nieuwe trainer T. Ivic l 'vreemd' trainingskamp zou hebben ge- een onderonsje met Geels. Suurbier en aanvoerder Krol drie aankopen van importantie. Zuid- ema (NEC). Erkens (FSC) en Schoena ker (De Graafschap) konden gemakke- kozen, lijk van deze winst worden gefinancierd. Boering: „Toch zou ik niet willen be weren dat wij het rustig aan gedaan hebben op de transfermarkt. Natuur lijk zijn we nog steeds alert op aanko pen. maar de technische staf gelooft da( de huidige groep kwaliteit genoeg heeft om weer een rol van betekenis te kun nen gaan spelen in de Europacup en de competitie. Twente heeft achter Schoenaker aangejaagd, Erkens heeft alleen al in de na-competitie van de eerste divisie bewezen dat hij een grote speler kan zijn. Zowel als verdediger als aanvaller. De kwaliteiten van Zuidema zijn bekend". De belangrijkste oefenwedstrijden die de Amsterdammers ter voorbereiding op de competitie spelen zijn duels tegen de Surinaamse kampioen Robin Hood, die ook tegen Feyenoord. NEC, Haarlem en Den Haag speelt, een wedstrijd tegen Stoke City en deelname aan het Am sterdam 701-toemooi. Naast Ajax ne men aan dit toernooi ook Anderlecht, Leeds United en wellicht ook Borussia Mónchen Gladbach deel. De Amster dammers hebben hun trainingskamp tegen hun gewoonte in dit keer in het eigen stadion in De Meer opgeslagen. Dit op instigatie van trainer Ivic. die op BIEL - Na zes ronden in het interzo nale schaaktoernooi in Biel hebben de Amerikaan Robert Byrne, de Russi sche oud-wereldkampioen Yassili Smislov en de Westduitser Robert Huebner de leiding met 4,5 punten. De Nederlandse grootmeester Gennadi Sosonko heeft, na zijn nederlaag in de zesde ronde tegen Efim Geiler, drie punten. Uitslagen afgebroken partijen uitde ronden vier tot en met zes: Castro (Col) - Andersson (Zwe) 0-1, Smejkal (Tsji - Sanguinetü (Arg) 0.5-0.5. Larsen (Den) - Goelko (Sov) 0.5-0.5. Byroe (VS) - Castro (Col) 1-0. Gelier (Sov) - Lombard (Zwi) 1-0. Andersson (Zwei - Geiler (Sov) afg.. Goelko (Sov) - Matanovic (Joe) 0-1. Castro iCol) - Uberson dsn 0.5-0.5. Portisch (Hon) - Petrosjan (Sov) 0.5-0.5. Matanovic (Joe) - Tal (Sov) 0,5-0.5. De stand na zes ronden ls 1 Byme, Smislov, Huebner 4.5.4 Petrosjan 4.5 Larsen, Portlsch, Csom. Smejkal, Matanovic 3,5. 10 Sosonko, Liberson 3. 12 Geiler. Tal. Goelko, Rogoff, Sanguinetü 2.5, 17 Andersson, Castro 2, 19 Lombard 0,5. 20 Diaz 0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13