Overweldigendebelangstelling voor de uurloop van Zeeland-Sport Vlissingen Tonnie Huijzen juichte al maar werd op finish geklopt OLAFSSON ZORGDE VOOR SPANNEND SLOT AAN IBM-SCHAAKTOERNOOI PZCA GEBLESSEERDE COR VRIEND KAN KANSEN NIET VERDEDIGEN Na zege op Russische leider Kortsjnoj Jukkema na 43 dagen in Newport Lucien van Impedoor de koning ontvangen Vonck een van de kandidaten voor de PZC-wisselbokaal CONCOURS IN OOSTBURG Peter van de Kruijs profiteert van misrekening MOSSELRONDE PHILIPPINE Lange eerste dag tijdens tennistoernooi Oostkapelle Ponsteen niet in km-tijdrit Schutter heeft trainingspartner DINSDAG 27 JULI 1976 12 VLISSINGEN - Evenals vorige jaren het geval was, bestaat er voor de zevende nationale uurloop van de Vlissingse sportvereniging Zeeland Sport een overweldige belangstelling. Van heinde en verre komen vrijdagavond Nederlandse en ook Belgische atleten naar Vlissingen om hier één van de uniekste wedstrijden van het gehele jaar te kunnen lopen. Het gaat er bij deze wedstrijd namelijk nu niet eens om een zo snel mogelijke tijd op de klokken neer te leggen, maar om een zo groot mogelijke afstand in een uur te lopen. Vorig jaar liep de RKHAV-atleet Piet Vonck, in een rechtstreeks duel met een andere Nederlandse topatleet, Cor Vriend uit Eind hoven, zelfs een afstand van 19.179 meter. Of Piet Vonck - hij won de uurloop reeds in 1972 en 1975-aanstaande vrij dagavond mee doet. is niet geheel ze ker. Wel zegde Vonck na de overwin ning in de 10 Engelse mijlenloop in Middelburg zijn deelname voorlopig toe: „Waarschijnlijk ben ik bij de uur loop van de partij. De uurloop valt ech ter wel in de laatste week van mijn vakantie en ik ga beslist een aantal da gen naar Luxemburg. Als ik tijdig te rugben en nog wat heb kunnen trainen doe ik mee". Jan van Laarhoven, even eens van RKHAV, wist zaterdag wel te vertellen, dat Vonck al van vakantie terug was. maar hij had hem nog niet gezien. Het ziet er zodoende naar uit. dat ook nu Vonck één van de belang rijkste kandidaten voor de overwin ning in de uurloop wordt. Een enerverende strijd tussen Piet Vonck en Cor Vnend van PSV zoals vo rig jaar, behoort dit jaar niet tot de mo gelijkheden. Cor Vriend die in 1974 de uurloop met een afstand van 18.923 me ter won en vorig jaar achter Piet Vonck tweede was met een afstand van 19.128 meter is nu herstellende van een opera tie aan dc lies. In het voorjaar begon de bekende marathonloper, die in het be gin van het jaar nog een serieuze kandi daat voor de Olympische Spelen was op het marathonnummer, te sukkelen met een liesblessure. Dit seizoen niet Na de marathon van Amsterdam heeft Cor Vriend zich goed laten onderzoeken en toen constateerde de dokter dat de liesblessure een liesbreuk geworden was. Een viertal weken geleden is hij hieraan geopereerd en na een week mocht Vriend het ziekenhuis weer ver laten. Cor Vriend die vorige week weer met een duurloopje de training hervat te, vertelde ons: „Aan wedstrijden kom ik dit seizoen niet meer toe Ik ga me nu al vast voorbereiden op de crossen voor de komende winter. Dan kan ik het vol gend jaar misschien wel extra sterk te rug komen". Een nieuw Zeeuws record kan er tij dens de zevende uurloop niet gelopen worden. Eind vorig jaar heeft name lijk de unieraad van de KNAU (de na tionale atletiekbond) een voorstel van de superlange afstandcommissie overgenomen om de wegrecords af te schaffen. De argumenten, die deze SLA-commissie hierbij hanteerde, was dat de te lopen afstand wel eens te wensen overliet en de omstandighe den elke wedstrijd weer anders wa ren. Voor de juistheid van de als tand van het wegparkoers van de uurloop. dat over beschutte B-wegen voerten daarom bij zonder snel is. behoeven de lopers niet ongerust te zijn. De organisator van de uurloop. Frans Meijer, vertelt hierover: „We hebben destijds bij onze derde uur loop - toen het parkoers zijn definitieve vorm kreeg - de afstand een drietal ke ren gemeten. Het verschil tussen deze drie metingen bedroeg destijds nauwe- OOSTBURG - Het eerste springcon cours van het hippisch centrum De Brugse Vaart te Oosthurg is een groot succes geworden. Het concours werd georganiseerd door het hippisch cen trum in samenwerking met de WVUR, de West Vlaamse Unie Ruitersport. In totaal namen zo'n 150 combinaties deel aan het concours. In de ochtendu ren werd begonnen met het springen in de rubrieken springen voor scholieren, juniores A. senioren A en juniores/senio ren B en C De bedrijfsleider-instructeur de heer Bui ter van De Brugse Vaart ver zorgde het bouwen van de gevarieerde en eerlijke parcoursen. In de rubriek springen voor pony's tot en met 1.37 meter blonk vooral de 9-jarige Trudy Bom uit Oostburg uit Zij behaalde twee eerste plaatsen. In de ru briek springen voor pony's tot en met 1,47 meter was het Jacqueline de Smet die eerste werd en Trudv Bom werd hier tweede. Hel klapstuk van de hippische dag kwam s middags m de vorm van de ru brieken: Kies uw lijn - Kies uw omloop. Dit was voor zowel junioren als scholie ren. Daarna streden de senioren voor de prij zen in de rubrieken: speel uw spel - kies uwspeL Tegen de avond werd begonnen met het laatste onderdeel. Dat was het jachlspringen. tijdspringen voor junio ren en senioren B en C. Aan het springconcours namen voor namelijk Belgische deelnemers deel. De velke prijzen die waren te verdienen wa ren beschikbaar gesteld door met name de plaatselijke middenstand. lij ks tien meter, hetgeen erg gering is op een afstand van een 16 kilometer. Voor de zekerheid hebben we er by de langste afstand nog een paar meter bij gedaan om bij een eventuele verbetering van het Nederlandse record niet in verle genheid gebracht te kunnen worden". Behalve de waarschijnlijke deelname van Plet Vonck doen zeker de sterke Zeeuwse lopers Guust Bours. Johan van Laarhoven, Wies van Houte (alle van RKHAV) en Johan Antheunisse van de organiserende vereniging Zeeland Sport mee. Van deze lopers kan ver wacht worden dat zij. evenals Willem Edam. Piet Spaans. Andre Kolders en de Belg Raoel Verbraken, een afstand van meer als 18 kilometer in een uur lo pen. Start 19.00 uur Gestart wordt vrijdagavond op dc Vlissingse sintclbaan om 19.00 uur. Na eerst een rondje op de sintelbaan ge lopen te hebben, vervolgen de lopers hun weg over de Van de Helstlaan, om daarna de Walcherse B-wegen in te duiken. Gekeerd wordt op het einde van de Zinderweg bij Nieuw-Abeele. Tijdens het parkoers op de weg wor den de lopers begeleid door de politie en enkele motorrijders van de vereni ging Electron. De eerste lopers worden omstreeks tien voor acht terug op de sintelbaan verwacht. De loper die er dan nog in slaagt om op de sintelbaan zeven en een halve ronde af te leggen komt uit op een afstand van 19 kilome ter. Na de reeds genoemde atleten doen van Zeeuwse zijde onder andere ook Tony Strijdonk van RKHAV, Hans van Vlier den en Leen Arendse beiden van Mara thon. Han Reijnhout en Hans Bostelaar beide van Dynamo. Jaap Oele. Jan en Wim Roose, Cees Stoel en Cees Hooges- teger allen van AV'56 en van de organi serende vereniging Zeeland Sport Cees van de Bulck, Louw Dingemanse. Peter Havermans, Cees Westrate en Bertus Walker mee. In totaal zijn er al 47 In schrijvingen binnen, hetgeen doet ver wachten dat er vrijdagavond circa ne gentig lopers van start zullen gaan. Gestreden wordt om een wisselbokaal, beschikbaar gesteld door de PZC. Voor iedere deelnemer is er een herinnerings lint, dat aangeboden wordt door de heer Bruinooge van het Beursgebouw. Ook zijn er enige prijzen in natura. De be langstellenden, die de finish van de uur loop willen meemaken worden verzocht voor 19.45 uur op de sintelbaan aanwe zig te zijn. Dit om de deelnemers de vrije doortocht naar de atletiekbaan te ga randeren. COR VRIEND OOSTKAPELLE - Maandag zijn de dertig geplande partijen van het jeugdtennistoernooi te Oostkapelle maar net afgekomen, vooral door het feit. dat er veel 3-setters gespeeld zijn. Het belooft dan ook een spannend toernooi te worden deze week, meende wedstrijdleider Hoogen- doom. mede doordat de onbekende jongelui voor de Zeeuwse tennissers een vrij hoog spelpeil hebben laten zien. Zo won Kees der Weduwe bij de jongens t/m 16 jaar door met 6-4. 6-1 van Arthur de Cooker, terwijl Jan Willem van Dop de Vlissinger Frans Oostinga versloeg (6-0, 6-3). Frank Bauer uit Kruiningen maakte ook een sterke indruk: hij ver sloeg Rudi Geerse met 6-2, 6-2. Knap was de overwinning van de 13-jarige Ronald Oostinga in deze voor hem ou dere leeftijdsgroep op Niek van de Ven uit Maarheze met 6-0. 6-0. De verras sendste uitslag van de dag in deze leef- tydsgroep was de simpele overwinning, die Anton Verdonk boekte op Wouter Bos (6-2. 6-0). Ook in de leeftijdsgroep t/m 14 jaar won Verdonk. ditmaal van Govert van Boven, die goed tegenstand bood. 4-u, 0-2, 6-1 Een sterke zege boekte Gerard Tichelman, 11 jaar pas. op Goof Remijn met 5-7,6-3.6-3. De eer ste poulewinnaar is ook al bekend: de erg zelfverzekerde Harold Houg ver sloeg met goed tennis zowel Rob van Wallenburg (6-1. 6-0) als Martin Jongsma (7-5. 6-2). Ook Rob Witkam wist zijn eerste partij te winnen tegen Paul Weers, na met 4-0 in de derde set te hebben achtergestaan (3-6. 6-2. 6-4). Bij de jongens t/m 12 jaar boekte Bemd König in een Marathonpartij zijn eerste zege op Jaap van Wiltenburg: 7-6. 3-6. 10-8. Ook de Middelburgers Hugo Sandberg en Leo Zuidweg wisten hun partij te winnen; Hugo won van Henri de Jager met 6-2, 6-0, terwijl Leo Wim Noordhoek met 6-0, 6-0 versloeg. In de laatste partij van de dag versloeg Matjan Pietersz de Oostkapelse Emilie Berrier in een spannende partij met 6-4. 7-5. Bu de meisjes t/m 14 jaar won. Liande van Damme van Marian v. d. Be rge met 7-6. 6-3. terwijl bijzonder goede ralleys elkaar afwisselden Vandaag (dinsdag) en morgen wordt de rest van de poulewedstrijden afgewerkt, zodat donderdag aan het hoofdtoernooi begonnen kan worden. PHILIPPINE-Dat Tonnie Huijzen de elfde mosselronde van Philippine niet heeft gewonnen, heeft hij slecht aan zichzelf te wijten. Tien meter voor de eindstreep stak de blonde Batavus- renner uit Kloetinge namelijk beide handen omhoog met de gedachte dat hij gewonnen had. Deze misrekening werd hem fataal, want op de eind streep drukte Peter van der Kruijs zijn voorwiel net iets eerder over de witte kalklijn dan Tonnie Huijzen. van formaat bij zoals Toon van der Steen, Michel Jacobs, Gerrie van Ge- rwen en niet te vergeten de Belg Eddie Vanhaerens. Om Van Gerwen in de goede positie te brengen ben ik met Tonnie Huijzen meegesprongen. Dat ik gewonnen heb is een verrassing. Hij ging van zeer ver-de sprint aan en op vijftig meter dacht ik d at ik niet meer zou kun nen winnen. Ik heb achteraf alleen maar gewonnen, omdat Tonnie veel te vroeg zijn handen omhoogstak. Houdt hij zijn handen aan hetstuurdan win ik nooit." De kopgroep van acht man ontstond al vroeg in de wedstrijd. Amper vijf ron den waren er gereden toen de sterk rijdende Belg Eddie Vanhaerens er tussen uit trok met Gerrie van Ge- Terwijl de jury nog doende was om de rwen. Het tweetal bouwde een voor eindoverwinnaar en de einduitslag samen te stellen ontmoetten Peter van der Kruijs en Tonnie Huijzen elkaar opnieuw voor de jurywagen. Toen de uitslag bekend werd gemaakt drukte Huijzen sportief de hand van Van der Kruijs. maar van enige teleurstelling was toch wel sprake. Tonnie Huijzen: „Ik dacht echt, dat ik zou winnen, ik had nooit verwacht dat ik in de laatste meters nog geklopt zou worden door Van der Kruijs. Hij verraste me vol komen." De teleurstelling bij Tonnie Huijzen was duidelijk groter dan hij in eerste instan tie wilde laten blijken. Samen met Peter van der Kruijs was hij in de slotfase ont snapt uit een kopgroep van acht ren ners. Zijn aanval werd beantwoord door Peter van der Kruijs die er zelf echter geen moment aan had gedacht om zelf te winnen. „Ik ben meegesprongen om op die manier de sprint aan te trekken voor Gerrie van Gerwen." vertelde hij na afloop. „Het was vooraan een select gezelschap en er waren enkele sprinters sprong op van een halve minuut, voor er reactie kwam uit de groep. Eerst slaagden Toon van der Steen. Peter van der Kruijs. Michel Jacobs, Bram Geense en Jan Kettenis erin om de koplopers te achterhalen, waarna Tonrfie Huijzen met een fraaie solo het achttal compleet maakte. Lange tijd schommelde de voorsprong tussen de veertig en vijftig seconden tot dat deze plotseling oliep tot meer dan een minuut. Ondanks de tegenaanval len van Mare Dierikcx bleef de voor sprong gehandhaafd en pas In de laatste ronden slaagde een achtervolgende groep erin om iets van de achterstand af te knabbelen. Met nog drie ronden te rijden bedroeg de voorsprong van de acht vluchters dertig seconden. Dat de voorsprong slonk was vooral het gevolg van het vele werk dat de zeer sterk rijdende Belg Pieter Verhaege ver zette in samenwerking met Thijs Fase en Cees Spaans. Met de spurt tussen Huijzen en Van der NEWPORT- Als tweede Nederlandse deelnemer in de zeilrace van Ply. mouth naar Newport is Henk Juk kema (29l uit Enschede in Amerika gearriveerd na een zeiltocht vc dagen Omstreeks acht uur zon morgen (twee uur Nederlandse tijdt zette Henk voet op Amerikaanse bo dem waar hij met zijn Hiscperia als 54e zeiler aankwam. Er worden nu nog zo'n 30 schepen verwacht, waar onder nog twee van Nederlandse deelnemers. Er zijn nog zes boten als vermist opgegeven. Er is nog mets bekend over de klas sering van Jukkema in deze zeilrace van Plymouth naar New York. A! eerder arriveerde de Nederlander Burg Veeneman. die onder Franse vlag voer. in Amerika. Om half vie gistermiddag ging de telefoon huize Jukkema in Enschede en meldde Henk zich voor het eerst na ruim zes weken weer bij zijn ouders. Met Henk, zo klonk het heel simpel, zei vader Jukkema. Henk Jukkema vertelde zijn ouders dat de overtocht over het algemeen goed was verlopen. Hij had niet te veel wind gehad. De laatste dagen was hij wat rust te kort gekomen. Omdat hij op een drukke zeeroute zat moest hij buiten de cockpit slapen en was de slaap de laatste twee nachten er ivat bij ingeschoten. Over zijn al eerder gemelde botsing met de walvis wist hij nog te vertellen dat dit ver haal ivat krom is overgekomen. Zijn schip werd belaagd door een walvis maar tot een direct contact is het niet gekomen. Het was wel een penibele toestand want het dier zwom gedu rende een uur rond de boot en Henk kon vanwege de windstilte niet weg komen zodat hij de reddingsboot maar had klaargelegd. Over dit avontuur en over de hele reis zal Jukkema meer vertellen in een aan tal exclusieve verhalen in onze bla den. Begin augustus hoopt Henk Jukkema per vliegtuig naar Neder land terug te komen. Het schip zal in Amerika worden verkocht. De twee Nederlanders die nog in Amerika worden verwacht zijn Ka- simir en Dijkstra. Laatstgenoemde heeft met zijn Bestevaer een her nieuwde start gemaakt in Plymouth. Dijkstra denkt woensdag of donder dag te arriveren. Hij is nu negentien dagen onderweg en hoopt het snel heidsrecord voor schepen tot veer tien meterdat op ruim 24 dagen staat, te breken. Kruijs kreeg de koers in Philippine een sensationele ontknoping. Uitslag: 1 Peter van der Kruijs. Helmond. 2 Tonnie Huijzen. Kloetinge. 3 op 7 sec Michel Jacobs. Bingelrade. 4 Toon v. d. Steen. Etten Leur. 5 Eddie Vanhaerens (Belgié). 6 Gerrie Van Gerwen Holland. 7 Jan Kettenis Den Haag. 8 Bram Geense. St-Philipsland. 9 op 28 sec. Pieter Verhage, Ruddervoorde. 10 Peer Maas. Huybergen. 11 Pieter Verstraeten. Bel gië. 12 Piet Kuys Vlijmen. 13 Piet van Leeu wen Zoeterwoude. 14 Bart van Est. Dinte- loord. 15 Jan Jonkers Oud-Gastel. 16 Mare Dierikcx Temse. 17 Pierre Colman. Belgiè, 18 Toine Verheezen, Bergen up Zoom. ly Bertus Wieles, Sluiskil. 20 Cees Spaans 's Graven polder. AMSTERDAM (ANP) - De IJSLAN DER Olafsson heeft er maandag voor gezorgd, dat het IBM-toemooi nog een spannend slot tegemoet gaat. Hij won in de elfde ronde van koploper Kortsj noj. wiens vlag viel bij de veertigste zet. De Rus bleel daardoor op 6.5 punt staan, maar heeft nog een partij uit te spelen. Op hetzelfde aantal punten kwamen Szabo en Miles uit. die remise met el kaar overeenkwamen. Mocht Kortsnoj zijn afgebroken party met winnen, dan ligt er zelfs nog een topklassering ie wachten op Hans Boehm, de enige Ne derlander. die het in de grootmeester- groep goed doet. Ligterink, Ree. Donner en Langeweg sluiten de rij. Boehm ver sloeg Ligterink na een variant op een AUechin-opening, die door wit erg scherp werd gespeeld De remises in de elfde ronde waren wel interessant, maar zullen niet tot literatuur worden verhe ven. Van de hangpartijen lijkt Velimlrovic-Sigurjonsson remise en staat Donner slechter tegen Ree. In de meestergreep was er succes voor Van Wygerden. De 26-jarige Rotter damse onderwijzer won van de Austra liër Woodhams en kwam daardoor op zeven punten, zijn eerste meesterresul- taat Daar hij bovendien de beste Neder lander in de meestergreep is geworden, promoveert hij. met groepswinnaar Ta- tai. naar de grootmeestergroep van het toernooi van volgend jaar De uitslagen van de maandag gespeelde partijen zijn: grootmeestergroep 11e ronde. Olafsson (IJsli - Kortsjnoj (SU) 1-0. Gipslis (Su) - Kurajiea (Jsl) 0.5-0,5. Ivkov (Jsl) - Langeweg (Ned) 0.5-0.5. Ve- limirovic iJsli - Siguijonsson (Ysl) afg.. Sax (Hon- Farago (Hon 10,5-0,5. Donner (Ned) - Ree iNed) afg Szabo (Hon) - Mi les (Eng) 0.5-0.5. Ligterink (Ned- Boehm (Ned) 0-1. Stand na 11 ronden. 1 kortsjnoj 6.5 plus 1. 2/3 Szabo. Miles 6.5. 4/5 Farago. Boehm 6. 6/7 Sigurjonsson. Velimirovic 5.5 plus 1.8/9 Olafsson, Gipslis 5.5.10/11 Kurajiea. Sax 5 plus 1. 12 Ivkov 5. 13 Ligterink 4.5.14 Ree4 plus 2,15 Donner 3.5 plus 1. 16 Langeweg 3.5. Uitslagen meestergreep 11e ronde: Van Wygerden (Ned) - W'oodhams (Ausi 1-0. Hartoeh iN'edi - Tatai dt» 0.5-0.5. Wes- terveld (Ned) - Gapnndashvili (Sul 0.5- 0.5. Suwuh dndi - Matera (L'SAi 0-1. Van Baarle iNedi - Pnbyl (Tsj) 0-1. Ciocaltea (Roe) - Eismg iWdl) 0.5-0.5. Afgebroken partij 10e ronde. Eising (Wdli - Van Baarle (Ned) 1-0. Eindstand 1 Tatai en Pribyl 8.5 punten. 3 Van Wygerden 7. 4 Hartoeh 6.5. 5 Ma tera 6. 6 Eising 5,5, 7 Gaprindasjvili en Ciocaltea 5. 9 Van Baarle 4. 10 Wester- veld en Woodhams 3,5, 12 Suwuh 3 Alsde volgorde van de vlaggen van de deelnemende landen aan de enorme mast van het Molsonstadion in Mon treal garant staat voor de eindstand in het hockeytoemooi ziet het er voor Ne derland uiterst somber uit Het rooa- wit-blauw neemt in de ry pas de elfde en voorlaatste plaats in. De maple-leaf van Canada wappert helemaal onderaan. De vlag van WestrDuttsland - de titel verdediger - is als eerste geplaatst en daar zouden de organisatoren wel eens gelijk kunnen krijgen MONTREAL - Na overleg met de ploeg leiding heeft Herman Ponsteen nu de finitief besloten niet te starten op de kilometertijdrit. De Nijverdalse cou reur beschouwt zich zelf terecht als een der favorieten op de individuele ach tervolging. Hij wil zich daarom volle dig op dit onderdeel concentreren. Ponsteen zal wel deel uitmaken van de achtervolgingsploeg. Ofschoon de ploegleiding alsnog wil proberen of een andere renner (Peter Nieuwenhuis) de plaats van Ponsteen mag innemen, blykt dat verzoek reeds bij voorbaat tot mislukken gedoemd, omdat de inschrijving reeds lang is ge sloten. Voorzichzelf had Ponsteen reeds vorige week bepaald dat hy niet op de 1000 m aan de start zou komen. Baan- coach Frans Mahn bleef aanvankelijk echter van oordeel dat. de momenteel in topvorm verkerende Ponsteen zonder bezwaar op drie onderdelen zou kunnen uitkomen. MONTREAL - Eltjo Schutter heeft in Montreal een ideale trainingspartner gevonden. Een partner, die hem in Ne derland niet zou opzoeken om samen te trainen, dit ondanks het feit dat Gro- nmgen nog geen 200 kilometer van Nij megen afligt. Dit keer moest de Gro ningse atleet Henk Kort enkele duizen den kilometers afleggen om zij aan zij met Eltjo Schutter wat loopwerk te doen rond het olympische dorp. Een afstand die mede-tienkamper Henk Kort met plezier vliegend overbrugde, want het gold hier een door zijn ouders betaalde vakantiereis. Dit omdat de Groningse atleet onlangs slaagde voor zijn ein dexamen aan de academie voor licha melijke opvoeding. Ook Eltjo Schutter profiteert dus nu van dat gulle gebaar. FC Den Haag is zijn oefencampagne gestart met een wedstrijd tegen VDS, een ploeg uit. de afdeling Den Haag. FC Den Haag won zaterdag met 5-0 (3-0). De nieuwe aanwinst Oeki Hoekema scoorde drie keer. BRUSSELiANPi- Lucien van Impe. winnaar van de Ronde van Frankrijk,is maandagochtend in Brussel door Ironing Boudewijti van België in het paleis van Laken ontvangen. Van Impe's echtgenote en zijn twee ploegmaats, René Dillen en W.lly Teirlinck waren ook van de partij. Tijdens de ontvangst döor koning Boudewijn en koningin Fabiola overhan digde Lucien van Impe zijn gele trui aan de Belgische vorst. De ontvangst in het paleis duurde ongeveer een halfuur. Koning Boudewijn vroeg Van Impe honderd uit over de Tour.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12