Turnster Ans eerste plaats Smulders deelde in haar groep Oostduitse atletes toch wel bang Poolse Szewinska en Westduitse voor 'WILLY SCHIET ALS EEN DWEIL' ■[PZCX AFRIKA BOYCOT 00K ANDERE EVENEMENTEN VERDELING GOUD TECHNISCHE NUMMERS OOSTEUROPEES ONDERONSJE NEDERLANDSE MEISJES OVERTROFFEN ZICH IN LANDENSTRIJD ii 'Wat ik deed was inderdaad zo ongeveer halsbrekend...!' RUSSISCHE SCHERMER UIT STRIJD GENOMEN Pakistan moeizaam gelijk DINSDAG 20 JULI 1976 sport (Door Joop van den Berg) MONTREAL - Alleen koningin Elizabeth van Engeland slaagde er maandag in de Nederlandse turnkoningin Ans Smulders even uit haar concentratie te halen. Opnieuw was het Forum, de im mense sporthal met 18.500 toeschouwers, waar de olympische turnstrijd zich afspeelt een heksenketel op het moment dat de Nederlandse meisjes in de arena moesten, want opnieuw streed de Oranje-equipe tegelijk met de Canadese turnsters. Maar het uitzinnige publiek, dat iedere keer weer een explosie van geluid produceerde als een Canadees meisje een oefening beëindigd had, vermocht de koelbloedige Nederlandse turnsters niet uit hun concentratie te halen. Dat lukte alleen even aan koningin Elizabeth, die het behaagd had naar het turnen te ko men kijken en die juist de sporthal binnenschreed op het moment dat Ans Smulders klaar stond voor haar paardsprong. MONTREAL - De Russische moderne vijfkamper Boris Oniajenko is maan dag gediskwalificeerd tijdens de Olympische Spelen van Montreal voor het tweede onderdeel, het schennen. De winnaar van het zilver in München had een geprepareerd wapen. De 25-jarige Emdhovense moest zelfs even wachten, blikte wat verstoord op rij. glimlachte toen ze de koningin zag, nam haar aanloop, maar moest haar landing iets corrigeren. Ook bij haar tweede poging moest Ans Smulders even een voetje bijtrekken, toen ze na een gewaagde overslag weer op aarde terugkeerde. Misschien daarom - maar Ans bestreed het zelf- was haar score bij de paardsprong het laagst (9.25) van al haar oefeningen. Ans Smulders lachte dit kleine tegen- slagje sportief weg, want overheersend was de vreugde over haar gedeelde eer ste plaats in de groep Nederland, Cana da. Bulgarije, Italië. Hoewel het hier een landenwedstrijd betrof, zal het re sultaat toch meetellen voor de indivi duele wedstrijden die woensdag be ginnen. In haar groep werd Ans Smul ders gedeeld eerste, samen met de Bul gaarse Nina Kostova, en dus bijvoor beeld vóór alle Canadese meisjes. Stralende Bartha De Nederlandse turnsters overtroffen zichzelf in deze landenwedstrijd. We liswaar eindigde de Oranje-formatie tenslotte op de 11e plaats van de twaalf deelnemende landen, maar met het puntentotaal dat Nederland vergaarde <368.00), zouden de meisjes van train- ster Eva Bartha in München zelfs be slag hebben gelegd op de vierde plaats, want bij de spelen van 1972 werd Hon- garijr derde (achter Rusland en Oost- Duitsland) met 368.25 en finishte Ame rika als vierde met 365.90. „Fabelhaft", zei trainster Eva Bartha (die zich on danks haar langdurige verblijf in Ne derland nog altijd behelpt met Duits) dan ook stralend na afloop. Ans Smulders slaagde er zelfs zowaar in bij het fanatieke chauvinistische publick een ovatie te veroveren. Dat was bij haar spectaculaire, gedurfde en gewaagde keuze-oefening aan de brug-ongeli jk. Het was een oefening vol risico's, die in een perfecte stijl en in een razend tempo werd afgewerkt, en die met het hoogste cijfer van deze groep van vier landen werd gehono reerd: 9,70. Zelfs het publiek capitu leerde toen voor een niet-Canadces meisje en joeg een donderend applaus van de tribunes. Halsbrekend Zelf gaf Ans Smulders als commentaar: „Wat ik deed, was inderdaad zo onge veer halsbrekend. Ik maakte een ra- dochla, waarbij je ruggelings naar be neden zwiept van de hoogste legger. Als je dan de andere legger mist, is er geen redden meer aan en val je absoluut op je nek. In de training doe ik die oefening nooit zonder een dik pak matten, en in wedstrijden durf ik het zelden te doen, maar nu vond ik het nodig om zo hoog mogelijk te scoren. Een paar jaar gele den ben ik bij die oefening inderdaad op mijn nek gevallen en hield er een halskneuzing aan over. Met die presta tie van nu zit ik vrijwel zeker ook bij de beste 36 meisjes, die aan de strijd om de individuele titels mogen meedoen". Ans Smulders weet ook dat enkele Roemeense en Russische meisjes ge vaarlijke oefeningen tot in de perfectie beheersen: „Maar die trainen met een valkuil onder de brug en de balk. Dat hebben wij in Nederland nog niet. Ei genlijk zouden ze ook bij wedstrijden zo'n valkuil - met materiaal dat je val breekt als je van het toestel mocht val len - moeten hebben. Maar aan de an dere kant ben ik daar toch ook niet voor. want dan gaan ze aan de brug en op de balk ongetwijfeld zulk waanzinnig acrobatisch werk laten zien dat het he lemaal een circus wordt Laten we dus eerst maar zorgen dat we die valkuilen in Nederland ook voor de training krij gen". Na de verplichte oefenstof van zondag mochten de meisjes maandag op alle onderdelen hun keuze-oefeningen laten zien. De turnsters kunnen dan uit het strakke schema van voorgeschreven oe feningen treden en alle vondsten en spectakel laten zien waartoe zij in staat zijn. De Nederlandse meisjes verbluften het Canadese publiek vooral aan de brug ongelijk, waaraan alle Neder landse turnsters zeer hoog scoorden. Ans Smulders dus 9 70, Jeanette van Ravenstijn 9.65. Ans Dekker eveneens 9.65. Joke Kos 9.55, Monique Bolleboom 9.45 en Carla Braan 9.30. Jeanette van Ravenstijn bijvoorbeeld besloot haar oefening met een even spectaculaire als gracieuse gekaatste salto van de boven ste legger. Beïnvloed In deze groep, met Canada, Italië en Bulgarije, eindigde Nederland dan ook bij de oefeningen met keuzestof na Ca nada op de tweede plaats. Een dag eer der moest Nederland bij de verplichte stof nog tevreden zijn met de derde plaats, en liet toen alleen Italè achter zich. Als de strijd zich op 'neutraal' ter rein had afgespeeld, zou Nederland van deze vier landen vrijwel zeker als eer ste zijn geëindigd, maar het kon niet anders: ook de jury werd lichtelijk beïnvloed door de aan hysterie gren zende bijval van het publiek voor de Canadese meisjes. Vooral de tengere, pas 13-jarige Karen KelsatI werd de lieveling van het publiek. Dit 1.50 me ter lange. 37 kilo lichte kind, etaleerde zich als een aanstormend talent, dat zich in de groep van deze vier landen als derde in het individuele klassement plaatste achter Ans Smulders. Toch werden de Canadese meisjes - veel meer nog dan de Nederlandse - geteis terd door de zenuwen. Twee Canadese turnsters zeilden van de evenwichts- balk, terwijl bij Nederland alleen Carla Braan na een gedurfde losse overslag uit balans ging en naast de balk terecht kwam. De jeugdige Volendamse, die volgende week 16 jaar wordt, veront- schuldigde zich: „Dat gekrijs van het publiek bracht me even uit m n even wicht". De last van de topsport drukt overigens zwaar op alle turnsters. Carla Braan: ,.Je moet er ontzettend veel voor doen om zo aan de top te blijven. Ik voel er niets voor om weer maandenlang in een internaat op Papendal te gaan. De Nederlandse damesploeg eindigde met een totaal van 368.00 punten op de elfde plaats Nederland scoorde maandagmiddag bij de keuzeoefeningen een totaal van 186.15 pun ten. waarmee het in de groep als tweede ein digde achter Canada (187.20) doch Bulganje (185.90) en Italië (184.65) voorbleef De gedetailleerde uitslag van de Nederlandse ploeg bij de keuzestof is. (resp. sprong, brug ongelijk, balk. vrije oef en totaal): Ans Smul ders 9,25 9,70 9.30 9.45 37,70. Jeannettc v. Ra venstijn 9.35 9,65 9,05 9,4037.45, Joke Kos 9.25 9,55 9,10 9.10 37.00. Ans Dekker 9,25 9.65 8.85 9,20 36,95, Monique Bolleboom 9,10 9,45 9.10 9.30 36.95, Carla Braan 9.00 9.30 8.45 9,20 35,95. Het Nederlandse totaal voor de verplichte oe fenstof van zondag bedroeg 181,85 punten Ans Smulders bezig aan de brug met ongelijke leggers. MONTREAL - De Afrikaanse landen zullen ook andere sportevenementen dan Olympische Spelen boycotten, totdat iedereen beseft dat Zuid- Afrika niet gesteund mag worden. Dit verklaarde de Jcan-Claude Ganga. secretaris-generaal van de opperste raad van de sport in Afrika, maandag tijdens een persconferentie in Mon treal vlak naast de kamer, waar het IOC zich beraadde over de maatrege len. die moeten worden genomen nu de Afrikaanse landen de spelen van Mon treal hebben geboycot. omdat Nieuw-Zeeland deelneemt. Het 'all-blacks'-rugbyteam van Nieuw- Zeeland maakt een trip door Zuid- Afrika. Ganga zei: „Op de dag van de opening heb ik met de heer Lance i IOC- lid uit Nieuw-Zeeland) gesproken. We hebben als sportmensen gepraat Lance zei toen. dat hij zou trachten zijn rege ling over te halen het rugbyteam terug te roepen. Dan zouden de Afrikaanse landen zeker m Montreal zijn gebleven. Ik heb echter niets meer van Lance ge hoord". Afrika zal er zeker van moeten zijn dat Nieuw-Zeeland geen sportieve betrek king meer onderhoudt met Zuid-Afrika. (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - ..Het is -voorbij'Met deze opmerking stapte Willy Hillen maandag van de schietbaan, waarop hij gedurende anderhalf uur gepro beerd had in de buurt te komen van zijn alleszins redelijke 17e plaats van München. Boven het hoofd van de liggend klein kaliber geweer- schutter was zijn score te lezen: 574 punten: tegen 595 bij de spelen van vier jaar geleden. „Daar klopt helemaal niets van. Ik denk dat ik zeker in de buurt van de 584 punten moet zijn uitgekomen", aldus de 33-jarige Willy Hillen, die daarbij steun ondervond van zijn coach Zoetmulder. „Dat meisje telde verschrikkelijk laag. Bij con trole zal blijken dat Willy zo'n tien punten meer heeft gehaald", klonk een voorspelling die gedeeltelijk zou uitkomen, want nadat de loep zijn werk had gedaan, werden de 20 schoten van Willy Hillen gehono reerd met 581 punten. Het kon alle maal de ontgoocheling niet wegne men van het schuttersduo, want met dat totaal werd Willy Hillen in het gezelschap van 78 schutters slechts 64e; een complete desillusie derhal- Collega-schuttcr Eric Swinkels, die donderdag aan zijn driedaagse klei- duivenavontuur begint, had het al gauw bekeken „Willy schiet als een dweil. Je kunthetzien aan hel aantal keren dat hij zijn buks afeet". Die conclusie trok de Brabander al na de tweede van zes series, nadat Willy Hillen had geopend met twee series van 97 punten en dus zes missers), gevolgd door een zwakke serie van 95 punten Een redelijke klassering was toen al verkeken. NOC-chef de mission Bram Leeuwenhoek begon het ook allemaal somber in te zien. Een drie tal proefechoten leek Willy Hillen over het moeilijke punt heen te hel pen, want in de derde serie van tien schoten op de 50 meter verder gele gen centrale -12.4 millimeter kleine - roos leverde 99 punten op. Na series van 97 en 98 punten viel in de slotse- rie definitief het doek voor de Geld erse café-restauranthouder. De 'mis sers' bestonden tot dan nog uit ne gens. maar ditmaal schoot hij een ongebruikelijke acht. om tenslotte de wedstrijd af te ronden met een heel matige reeks van 91 punten. Willy Hillen zocht niet naar excuses. „Natuurlijk was de straffe wind erg hinderlijk, maar dat gold voor ieder een. Over het algemeen is er dan ook vrij zwak geschoten. Ik dacht dat ik de laatste dagen aardig vertrouwd was geraakt met de wind Vandaag bleek daar niets van. Ik heb gewoon slecht geschoten. Op een bepaald moment kreeg ik bovendien door de verkrampte houding een scheut in de nek. Zoiets blijft uiteraard ook niet zonder gevolgen". Waarop coach Zoetmulder inhaakte met: „Je ligt daar met een schietijzer van acht ki lo Als je lekker schiet, voel je dat niet Maar anders des te meer" „Over vier jaar dan maar weer in Moskou", klonk het uit de mond van de man die vier jaar geleden, tijdens een kermis in München, de boel op stelten zette door in een schiettentde ene prijs na de andere weg te slepen om die overigens weer vriendelijk te retourneren. Willy Hillen wil in Mon treal weer naar de kermis. Niet om dat hij zich vanaf nu een vakantievie rende sportman voelt. Het tegenval lende resultaat zat hem flink dwars. „Ik zou dan ook heel wat liever deel nemen aan de wedstrijd drie houdin gen. maar het NOC voelde daar weinig voor". Terwijl de toeschouwers maan dagmorgen hun aandacht richtten op de medaillewinnaars bij dat lig gend klein kaliber geweer - de Westduitsers Smieszek (599), Lind (597) en de Rus Lushchikov (595) - verzamelden de Nederlanders zich rond de trainende kleiduivenschut- ter Eric Swinkels, die donderdag, vrijdag en zaterdag in actie komt. De tweede en laatste hoop van de Nederlandse schutters. Wanneer de trainingsresultaten zou den meetellen voor de strijd om de medailles, zou de Brabander onget wijfeld een heel hoge klassering voor zich opeisen. Elke dag laat Swinkels. die zegt geen hinder te hebben van de wind. een uitstekende indruk achter. Trainingsresultaten willen echter nog wel eens flink afwijken van wed strijdresultaten. Eric Swinkels stond er als supporter van Willy Hillen met de neus bovenop. voordat de Afrikanen weer in wedstrij den tegen de Nieuwzeelanders uitko men. Ganga-verklaarde' „Ik heb nog geprobeerd de ploegen in Montreal te houden, maar de regeringen hadden hun instructies gegeven. Het zal vaker voorkomen dat wedstrijden geboycot zullen worden, zoals de the Common weal TH games in 1978 in Canada' Het internationaal olympisch comité heeft maandag besloten nog geen di recte stappen te ondernemen tegen de Afrikaanse landen, die de spelen in Montreal boycotten, omdat Nieuw- Zeeland deelneemt. Na twee uur verga deren verklaarde het Australische lid van het IOC. David McKenzie dat bij de zitting van 1977 in Praag verder over deze zaak zal worden gesproken, nadat ook de internationale sportbonden zul len zijn geraadpleegd De boycot van de Afrikaanse- en Ara bische landen komt bet origanisatie- comité van de Olympische Spelen te staan op een extra verlies van onge veer en half miljoen gulden. Walter Sieber. de Zwitserse directeur van het organisatiecomité: „Er waren voor de voetbal- en hockeywedstrijden, die nu door de boycot niet doorgaan, onge veer 100.000 kaarten in de voorverkoop verkocht. Nog niet alle Afrikaanse ploegen heb ben de thuisreis aanvaard Vele atleten bevinden zich nog in hetolympisch dorp en hoewel de reglementen van het IOC voorschrijven, dat ploegen die niet deelnemen niet in het dorp mogen ver blijven. wil men de Afrikanen niet zo maar op straat zetten. Inmiddels is door de andere landen we de race begonnen om de vrijgekomen appartementen, daar vele ploegen nogal krap behuisd zijn. MONTREAL - In een wedstrijd waarin de hartstochten nogal hoog oplaaiden, heeft Europees kampioen Spanje voor het tweede verrassende resultaat in dc B-groep van het olympisch hockey toemboi gezorgd. Tegen Pakistan, een van de favorieten voor het olympisch goud, bevestigde de geroutineerde Spaanse formatie haar reputatie van moeilijk te bedwingen tegenstander overtuigend door een 2-2 gelijkspel uit het vuur te slepen. (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - „In Montreal" profeteerde Werner Trelenberg nu bijna twee maanden gele den, „krijgt de DDR de eerste en vermoedelijk ook laatste kans om bij de dames-atletiek alle beschikbare gouden medailles in te zamelen". De chef-trainer van de Oostduitse dames- atletiekploeg voorzag destijds slechts één grote moeilijkheid: Faina Melnik, de Russische we reldrecordhoudster discus werpen. Op het moment dat Werner Trelenberg die toch enigszins boute uitspraak deed, waren nagenoeg alle wereldre cords bij de dames nog in Oost duits bezit. Sindsdien hebben zich met name op de loopnum mers echter enkele sensatio nele ontwikkelingen voorge daan. Het gevolg daarvan: met uitzondering van het wereldre cord op de 100 meter horden (Anneti Erhardt) voert de DDR op geen enkel loopnummer meer de wereldranglijst aan. Werner Trelenberg kan die stortvloed van toptijden van de afgelopen weken echter nauwelijks als schokkend heb ben ervaren, afgaande althans op de bijna profetische uitspraak in die zelfde periode, dat de dames-atietiek op arie van de vijf looponderdelen (400. 800 en 1500 meteri nog altijd in kinderschoe nen staat. De enorme progressie in de tijden, vergeleken met drie, vier jaar ge leden. bewijst zijn gelijk. De dames- atletiek heeft de eigen limieten, met uit zondering van de sprintnummers, nog lang niet bereikt. Op basis daarvan voorspelt de Oostduitse atletiekcoach nu reeds, dat er ook in olympisch Mon treal terdege rekening zal moeten wor den gehouden met een groot aantal ver beteringen van de dit seizoen gescoorde toptijden Daarbij denkt Wemer Trelenberg dan in eerste instantie aan de 400, 800 en 1500 meter, welke dit seizoen gevestigde we reldrecords respectievelijk in bezit zijn van Irena Szewinska, de Poolse, en de Russinnen Valentina Gerassimova en Tatjana Kazankina. De Oostduitse Christina Brehmer. die als eerste vrouw ter wereld een elektronisch geklokte tijd van minder dan 50 seconden op de chro no's bracht, nadat Irena Szewinska deze aistand eerder overbrugde in de hand- geklokte tijd van 49.9 seconden, deelt de visie van haar trainer. „Wie goud op de 400 meter wil winnen zal een tijd moe ten lopen van 49 seconden blank. Het zou me zelfs niet verbazen wanneer de winnares nog onder die tijd zou blijven" De stormachtige ontwikkeling op de midden- en lange afstanden bij de da mes wordt misschien nog het bestegeïl - lustreerd aan de hand van de winnende tijden van vier jaar geleden in Mün chen. Monika Zehrt, het grote voor beeld van de pas 18-jarige Christina Brehmer.de Europese jeugdkampioene van Athene, veroverde bijvoorbeeld goud op dit onderdeel in de naar hui dige maatstaven gerekend magere tijd van 51,08 seconden, een tijd die vier jaarlater voor de Oostduitse atletes bij lange niet toereikend was voor afvaar-1 diging naar Montreal. Werner Trelen berg schrijft die enorme progressie vooral toe aan de sprinttraining die de 400 meter-loopsters in de DDR bijna zonder uitzondering hebben genoten. ONVROUWELIJK „Een 400 meter", oordeelt de Oostduitse coach, „is daardoor min of meer veran derd in een verlengde sprint, zoals dat bij de heren al jaren het geval is. Voor dames werden alle afstanden boven de 200 meter jarenlang bestempeld als on vrouwelijk Nu de 400.800 en 1500 meter eindelijk volledig zijn geaccepteerd, vliegen de tijden daardoor automatisch omlaag. De eerstkomende jaren zullen deze records nog talloze keren worden verbeterd". Irena Szevinska, die twaalf jaar geleden in Tokio haar eerste gouden medaille (4 maal 100 meter estafette) veroverde, is een van die door Trelenberg genoemde sprintvoorbeelden, die ook op de 400 meter tot de absolute wereldtop be hoort. De in 1946 m een Russisch vluch telingenkamp geboren Poolse wereld recordhoudster op de 200 en 400 meter (49.75 seconden) liep jarenlang uitslui tend de 100 en 200 meter, maar legde zich dit seizoen voornamelijk toe op de 400 meter. Door haar sprintopleiding reikte de Poolse ook op dit onderdeel binnen en kele maanden naar de wereldtop. Tij dens een recordrace in het Poolse Byd- goszez ging Irena Szevinska echter be paald niet tot het uiterste. Terecht koestert het Oostduitse trio ook de meeste angst voor de Poolse Christina Brehmer: „Die tijd heeft me niet ver baasd. Ik ben er bovendien van over tuigd dat ze nog sneller kan. Gelet op haar ervaring zal Irena Szevinska met Riita Salin (de Europees kampioene) onze gevaarlijkste concurrente zijn". In de aanloop naar Montreal werd Irena Szevinska echter geconfronteerd met het niet geringe probleem, dat zij een keuze moest maken tussen de 200 en 400 meter. Gelet op het geringe onder linge tijdsverschil zijn beide afstanden onmogelijk te combineren. Ofschoon de Poolse haar beslissing nog steeds niet openbaar heeft gemaakt, gaat de Oostduitse atletiekleiding er iterecht) vanuit dat dc Poolse de voorkeur zal geven aan de 400 meter. Renate Ste- cher, de olympisch kampioene van München op de beide sprintonderde- len, is daardoor op de dubbele sprint duidelijk van een uiterst lastige con currente bevrijd. Desondank is de Oostduitse aanzienlijk minder opgewekt naar Montreal afge reisd dan zij anderhalve maand geleden zou hebben gedaan. Hield Renate Ste- cher aanvankelijk uitsluitend rekening met Sonja Lanneman. die dit seizoen al een (niet erkende) tijd van 10.75 secon den scoorde, de topverrichtingen van de Westduitse sprintsters kwamen voor haar als een onaangename verrassing. Drie van de vijf wereldrecords op de technische nummers zijn echter nog al tijd in het bezit van OostrDuitsland: de onderdelen ver (Sigrun Sieg), hoog (Ro- semarie Ackermann) en speer iRuth Fuchs). Faima Melnik idiscus) en de Bulgaarse Ivanka Christova. die on langs kogelstootster Marianne Adam onttroonde, zyn de overige wereldre cordhoudsters. Gelet op de samenstelling van de we reldranglijst van dit moment, dreigen de technische nummers wat betreft de verdeling van goud en zilver een Oos teuropees onderonsje te worden. „Maar", zegt Werner Trelenberg nog eens ten overloede. „de kwalificatie wedstrijden waren voor ons niet meer dan een tussenstation. De piek moet in Montreal liggen. Daarop hebben wij onze trainingen de laatste seizoenen volledig afgestemd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11