Karstens hield Maertens van nieuw Tourrecord af Ouderen beheersten Franse Tour, waarin spectaculaire explosies zeldzaam waren Topconferentie in Parijs PZC/sport Freddy Maertens en Hennie Kuiper vormden de Tourwinst van 1976 HET GEHEIM ROND FREDDY MAERTENS Parijs was voor Lucien van Impe een hemel op aarde POST: RALEIGH HEEFT DRINGEND VERSTERKING AAN DE TOP NODIG PARIJS - Lucien van Impe had zijn doel bereikt. De achtste Tour de France waaraan hij deelnam bezorgde hem de triomf. Geen val, geen onverhoedse aanval van concurrenten en geen ziekte waren er geweest om de victorie sedert zijn suprematie in de veertiende etappe nog in gevaar te brengen. Lucien van Impe voelde zich, te midden van een enorme mensenmenigte in het hart van Parijs, een koning. De huldigingen onderging hij met de stralende lach die zijn diepste emoties slechts ten dele weergaf. Triomfator van de Tour de France. Hij, de kleine en sympathieke Lucien van Impe, was de sterkste gebleken van de honderddertig coureurs die meer dan drie weken geleden in St-Jean-de- Monts aan de tocht over vierduizend kilometer waren begonnen. Dat gevoel, de wetenschap dat zijn naam prijkte op de erelijst van 's werelds grootste wielerevenement, betekende voor de 29-jarige Belg een hemel op aarde. achterstand op Van Impe te camoufle ren Want een reden voor het verlies was dat pijnlijk gezwel in de onvergetelijke Pyreneeënetappe niet geweest. Het was wel de belangrijkste oorzaak van het feit dat een wanhoopsattaque, daags na de rush van de Belg. achterwege bleef Ondanks de lof die Zoetemelk dus ver diende. schoothij te kortin initiatief Hij gaf dat trouwens - later - eerlijk toe. daarbij in het midden latend of zich nog ooit zo n unieke situatie zou voordoen om na zijn abonnement op tweede plaatsen (3) de Tour zegevierend te beëindigen. Explosies Lucien van Impe won de Tour niet met de overmacht die bijvoorbeeld Eddy Merckx in sommige jaren demonstreerde. Op de lijst van etappetriomfators kwam zijn naam slechts een keer voor en in de tijdraccs kon hij hooguit tegen de top leunen. Niettemin was de victorie van Lucien van Impe verdiend. De over winning was verdiend omdat hij zijn concurrentie, Joop Zoetemelk voorop, ver sloeg in durf. Toen het grote moment was aangebroken wachtte Lucien van Impe immers niet zoals velen reeds dagen hadden gedaan. Hij zocht de ruimte en hij gaf. op weg van St-Gaudens naar Pla d'Adet in St-Lary- Soulan. niemand nog enige hoop om hem van de eindvictorie af te houden. Het was een durf die overigens zowel door Van Impe alsook door de anderen slechts sporadisch aan de dag werd ge legd. Want als de Tour 1976 ergens in teleurstelde, dan was het toch wel in het gemis aan spectaculaire aanvallen. Het was Luis Ocana. Hij bepaalde, meer dan De cijfers spraken hieromtrent een dui delijke. zo niet vernietigende, taal. Een Spanjaard speelde niettemin een grote rol in het beslissende gevecht Het grossieren van Freddy Maertens in etappe-overwinningen, de drie triomfen van Joop Zoetemelk in evenzoveel be rgritten en de formidabele zegepraak van veteraan Bracke in de langste indi viduele tijdrace waren - natuurlijk - prestaties van allure Maar zij konden zijn verder nauwelijks 'zichtbare' wezigheid zou doen vermoeden, het beeld van de Tour 1976. In hoeverre de regie mede bijdroeg tot zijn krachtsex plosie aan de zijde van de Belgische triomfator, bleef in een waas van ge heimzinnigheid omgeven Eddy Merckx het totaalbeeld van de Tour deson- w\ jn ieder geval" ..Hel was een sehitte- danks met het niveau geven van talrijke rende prestatie die Lucien van Impe le- vorige jaren. verde. maar hij zou vanuit Mere in Vlaanderen te voet naar Lourdes moe- Oudgedienden ten gaan om een kaars op te steken, uit m dank voor de bewezen diensten van De Tour de France 1976 ging bovendien de geschiedenis in als de Tour der oude ren Lucien van Impe en zijn uiteindelijk enige werkelijke rivaal Joop Zoetemelk waren immers nog slechts enkele maanden van hun dertigste veijaardag verwijderd toen zij op de Champs Ely- sées de toeclips los maakten. Zij konden dus zeker niet meer tot de jongste gene ratie van beroepsrenners gerekend worden, maar zij redden in ieder geval nog iets van het image der jeugd. De strijd om de derde en vierde plaats bleek Immers volledig een aangelegenheid voor twee oudgedienden: de 40-jarige Raymond Poulidoren de andere Franse routinier Raymond Delisle. Lang voordat Parijs bereikt werd had den vele illusies trouwens reeds plaatsgemaakt voor ontgoochelingen. Vooral in het Italiaanse. Franse en Spaanse kamp. Gibi Baronchelli, nog niet zo erg lang geleden uitgeroepen lot de nieuwe campionissimo, kon geen moment deze verwachtingen stavi Kansloos werd hij verslagen en ziek verdween hij na de eerste Pyreneeëne tappe van het toneel. De Italianen had den trouwens meer teleurstellingen. Fausto Bertoglio en Giovanni Batlag- lin bleven immers, met respectievelijk een negende plaats in de eindklasse ring en een rit-overwinning, ook bene den de maat. De rol van Riccomi en het bergklassement - van Bellini ver goedden iets maar niet alles. Ocana. Zonder hem zou hij nooit zo ver gekomen zijn-' Rol Ocana De rol van Ocana leidde mede tot de nederlaag van Joop Zoetemelk. Een tweede plaats-hoe eervol deze dan wel mocht zijn - was immers op dat mo ment een nederlaag. Maar het lag toch vooral aan Zoetemelk zelf dat hij de Tour niet op zijn naam kon schrijven. De vraag of hij dat in de toekomst wel licht wel nog kan. bleef in Parijs on beantwoord. Dat het antwoord in posi tieve zin voor Zoetemelk zou uitvallen, geloofden echter weinigen. Joop Zoetemelk reed desondanks een formidabele Ronde van Frankrijk. Nie mand durfde dit ontkennen. Het winnen van drie bergetappes was immers slechts een bewijs van grote klasse De kopman van Gan-Mercier blonk name lijk ook uit in moed en doorzettings vermogen Hoeveel pijn hij leed tijdens de dagen dat het gezwel aan zijn zitvlak iedere minuut tot een hel maakte, ver telde Zoetemelk niet om medelijden op te wekken. Hij deed het evenmin om zijn Eddy Merckx werd tot het tijdstip waarop hij, vorig jaar. door Thevenet als gele-truidrager werd onttroond de kannibaal van de wielersport ge noemd. Van de Brusselse wielerkeizer werd gezegd dat hij door zijn domine rend optreden het peloton geselde. Tij dens de voorbije Ronde van Frankrijk werd echter dikwijls aan de heldenda den van Merckx gedacht. Er werd vooral uan gedacht omdat men deze, tot de verbeelding sprekende explosies miste. De victorie van Lucien van Impe bracht desondanks reeds dagen voordat de Gitane-coureur het geel in de wacht sleepte België in jubelstemming Te recht Met slechts eén ritoverwinning. met het achterwege blijven van een bombardement op zijn stelling, maai wel met de altijd voortdurende aanwe zigheid in de voorste gelederen ver diende Lucien van Impe namelijk de triomf ..Als ik het profiel van de Toui bekijk dan weet ik dat het dit jaar mij alles of niets wordt, zei hij luttele dagen voor de start Het werd alles De aankomsten op de cols waren weliswaar in het voordeel van de Belg. maar zij waren dat evenzeer ten gunste van Zoe temelk Daarom misgunde niemand Van Impe de victorie, de drie schitte rende ritoverwinningen van Zoetemelk ten spijt. Veel meer dan voor de Nederlander bleek de Tour de France trouwens altijd voor Lucien van Impe de wedstrijd die zijn carrière bepaalde De Belg was een meerijder in de klassiekers. Hij leek een figurant in de etappekoersen in de maanden die aan de grote ronde vooraf gingen. Pas als de Dauphiné Liberé of Midi-Libre op hel programma stonden, bleek Van Impe opeens de grote vorm te hebben In de zeven voorgaande Ron den van Frankrijk was er echter steeds een Merckx. Ocana of Thevenet die hem van een triomfantelijke terugkeer in Pa rijs afhielden. Het bleef daarom bij twee derde plaatsen (1971 en 1975), een klas sering als vierde (1972). een klassering als vijfde (1973) en zijn driemaal met succes bekroonde jacht naar de bergti- tel. Dit keer echter was de hoofdprijs voor hem. België en Lucien van Impe moch ten juichen. België mocht het vooral Gerben Karstens, winnaar in het Prin senpark. Onopvallend Frankrijk moest de Ineenstorting van Michel Laurent incasseren In de Tour aller Tours was de wmnaar van Parijs- Nice ien de Ronde van Corsica) reeds een onopvallend figuur voordat hij van de deelnemerslijst geschrapt moest worden Hij was de niet de enige coureur die voor eigen publiek faalde. De strijd lussen Poulidor en Delisle om de best geklasseerde Franse coureur te worden, accentueerde het achterwege blijven van nieuwe gezichten. De opgave van Thevenet maakte de afgang compleet En de Spanjaarden blonken evenmin uit door opzienbarende klasseringen (Van een speciale verslaggever) PARIJS - Het was weer Ge rben Karstens die Freddy Maertens van een record af hield. Vier dagen eerder joeg de Belg verbeten op drie ach tereenvolgende triomfen in even zoveel ritten waaruit de 18e etappe bestond. Maer tens won er twee, maar het slotstuk moest hij afstaan aan Karstens. Gisteren bracht Maertens de indivi duele tijdrit op zijn naam, waardoor zijn aantal rito verwinningen op acht kwam. Dat betekende hetzelfde aan tal waarmee Merckx twee keer en zowel Charles Pelis- sier als Gino Bartali, vele ja ren geleden, eenmaal de Tour hadden afgesloten. Een nieuw record leek dus nog slechts een kwestie van tijd voor de drager van de groene trui. Want wie zou hem in het criterium op de Champs Ely- sées kunnen verslaan, zo luidde de vraag. Gerben Karstens gaf daarop het antwoord Hij gaf het op precies iden tieke wijze als hij woensdag in Bor deaux had gedaan Een kilometer voor het einde rush te de veteraan 134) van TI-Raleigh onweerstaanbaar weg Achter hem Joegen de concur renten Achter hem joegen vooral de Flandria's van Freddy Maertens. maar nun jacht was tevergeefs. Ge rben Karstens gaf de eenmaal geno men voorsprong niet meer prijs Het was alsof hij vleugels had ..Winnen in Bordeaux wil iedereen, zeker iedere Nederlander'zei hij enkele dagen geleden ..Maar winnen op de Champs Elysèes heeft toch ook een speciale betekenis I)e Tour. en speciaal het weekeinde, zorgde ervoor dal Peter Post toch nog een etappe winst aan de lijst van successen kon toevoegen. Met de eerdere victorie van Karstens in Bordeaux, de triomf van Kuiper in Bomem en de zege van Raleigh in de ploegentijdrit tc Leuven, sleepte de formatie van de ex-zesdagenkeizer vier eerste prijzen in de wacht. Een prestatie die er niet om loog en die voor Nederland met de drie zegepra len van Joop Zoetemelk de totale winst op zeven etappe overwinningen bracht. Te midden van de vreugde bleef Pe ter Post desondanks zijn eerder ge dane visie herhalen ..Onze ploeg heeft dringend versterking aan de top nodig .zei hij ..Na het wegvallen van Hennie Kuiper in de 14e etappe is duidelijk gebleken dat het nog te zeer ontbreekt aan coureurs die aan spraken kunnen maken op een goede plaats in het eindklassement" Niet goed ..Het gaat niet goed met de beroeps wielersport in Nedenand". durfde Post zelfs ondanks de vele etappe- triomfen. te beweren ..Iedereen juicht weliswaar als er vier of vijf we reldkampioenen gehuldigd worden maar wie is op de weg eigenlijk na Zoetemelk en Kuiper nog doorge broken naar het internationale vlak? Niemand toch. Dat geeft te denken Ik heb respect voor Bert Pronk en natuurlijk voor de eerzuchtige Kar stens Het is ook fijn dat Aad van de Hoek Jan Raas en José de Cauwer Parijs hebben gehaald, maar ander szins mag de realiteit toch niet uit het oog worden verloren TI-Raleigh-chei d'equipe Peter Post dacht na de nieuwe victorie van Karstens dus zeker zoveel aan ver sterking dan aan complimenten voor zijn coureurs. ...Maar w aar haal ik die versterking vandaan?", hield Post zichzelf weer voor. „Waar haal ik vooral de versterking voor de top vandaan?". Peter Post hekelde de vaak hoge fi nanciële eisen van de middenmoot „Dat iedereen veel geld wil verdie nen. is logisch Ik gun iedere coureur dat hv.j daarin slaagt. Voor mijn pan een of meerdere tonnen per jaar Een firma is echter meer gebaat met een renner die twee ton kost. maar dan wel 20 of 30 koetsen win: dan met vijf man die bij elkaar nog met de helft kosten en in totaal nog minder vaak triomferen dan de vedette Peter Post bleef ondanks de vreug- detonelen in zijn onmiddellijke na bijheid de nuchtei heid zelve. Hij ging de realiteit niet uit de weg. Karstens deed dat trouwens evenmin. Hij ge noot. terecht. Winnen in Bordeaux verheugd te zijn Het. was een waar dig slot van de Tour omdat zich in de Tour 1976 bovendien tens veroverde iplus een achtste plaats een nieuwe kanshebber op de eindvic- in de eindstandi alsmede hel optreden torie in de naaste toekomst presenteer- van Kuiper, totdat een zware val hem de. Het was Freddy Maertens. Hij en in tot opgave noodzaakte, gaven de hoog- iets mindere mate wereldkampioen gestelde verwachtingen extra impuls. Hennie Kuiper waren de grote Tour- Zij waren immers gewekt door bewij- winst in 1976. De groene trui die Maer- zen. Van een speciale verslaggever PARIJS - Gistermiddag, ergens op de Champs-Elysées Freddy Maertens reed zich warm voor de laatste rit tegen vadertje tijd. Warmmg-up vuji een kampioen. Hij ontwaardde een Vlaamse journalist, een hem welbekende reporter. „Hé. Blancke". riep Freddy uit Hoe-is-'t' De verslaggever beant- woordde de groet „En met u''". vroeg hij. „Prima", zei Freddy gretig. Op zijn gezicht lag een brede glimlach van tevreden- en zelfvoldaanheid. Niet veel later behaalde hij zijn achtste overwinning in de Tour 1976 Zijn kwajongen sachtige vrolijkheid steeg nog... Onbekommerd genoot de jonge Belg van de zich over de overlevenden van de 63e Ronde van Frankrijk, daar op een van de schoonste boulevards ter wereld, losbarstende apotheose. Onbewust nog van de dramatische bood schap die hem vrijwel onmiddellijk na afloop van de Tour gedaan zou wor den. Een tragisch, triest bericht dat hem met alle ten dienste staande midde len. met veel kunst- en vliegwerk tijdens de laatste Tour-dagen onthouden werd Terwijl Freddy grapte en grolde, wist zijn vrouw Karm nog steeds niet hoe zij het Freddy vertellen zou. Maertens' oogappel is namelijk dood. Een jongetje van een jaar of zeven, acht Zoon van een omgekomen wereldkampioen, van een diepbetreurde atleet. Enige nakomeling van Jempy Monseré Giovanni. Annie, weduwe van Monseré, en Karin zijn nichten van elkaar. Zij trekken veel met elkaar op. Giovanni kwam vaak bij Freddy Maertens over de vloer. In Giovanni's groeiend lichaampje ontwikkelde zich tegelijkertijd de wielersportmicrobe. Zonder twijfel door zijn vader aan hem overgedragen. Nog niet zo lang geleden schonk Freddy zijn lieveling een fietsje Giovanni was er intens gelukkig. Nu is Giovanni verongelukt. Afgelopen vrijdagmid dag. ergens in de straten van Rumbeke overreden door een auto. Tenoijl hij peddelde op het fietsje dat hij van oom Freddy gekregen had. Niemand bracht Freddy Maertens op de hoogte Niemand Want, eerst moest de Tour voorbij zijn. Eerst diende zich de apotheose op en rond de Champs Elysées te voltrekken De tiomfale intocht in Parijs der overlevenden van de Tour Freddy Maertens, aan het slot van een schitterend debuut m de Tour de France, genoot ervan Met volle teugen, onwetend nog van de fatale klap van het noodlot dat het leven van kleine Giovanni, min of meer zijn pupil, geheel verwoest, volledig vernietigd heeft. Zo'nslotdaa vande Tour de France Zon dag wiarop alles voorbij is i -aarop van de schouders van iedere caravanier een last valt Wat er vervolgens voor de hardfietsers overblijjl, s 1e vreugde over l >t zoet van de ovenvin nin.g of het verdriet, de wrevel over de gal van de neaertaag. De winnaar, kleine en parmantige Lucien van Impe. temidden van de massa, van de hysterie, van het klatergoud dat elke grote sportieve prestatie begeleidt Ga maar na: Van Impes moeder Julia vloog van Brussel naar Parijs om er haar zoon te omarmen. Zij was tijdens cfe vlucht de speciale gaste van minister Jos Chabert Gisteravond was Lucien van Impe in Pub Renault aan de Champs Elysées middelpunt van een druk bezocht souper dat spoedig uitmondde in een vrolijk feest. Gisteravond ook keerde Lucien laat terug naar zijn woonplaats Mere ivaar hartstochtelijke 'Van lmpisien'. de voorge vel van de staminee van Van Impes moeder en broer geheel geel geverfd hebben. Vanmiddag i maandagwordt Lucien, in het gezelschap van ploegmakkers Willy Teirlinck en René Dillen, ten Brusselse paleize door koning Boudewijn ontvangen, 's Avonds neemt Lucien in Caen deel aan het eerste van de veie criteria na de Tour. Dinsdagmiddag houdt minister Willy Declercq ter ere van Van Impe en ter meerdere glorie van zijn eigen politieke image in Brussel een receptie. En ga zo maar verder en ga zo maar door Niet voor niets zei Peter Post: „Als je een beetje slim bent. hou je als winnaar van een Tour de France zo~n half miljoen over. De Tour 1976 is dood. Leve de Tour 1977 Nu keren de caravaniers vermoeid huiswaarts De een verheugd, de ander verbitterd Er zijn er aie gezworen hebben nooit meer aan de ronde te zullen deelnemen Het is een dronkeman seed. Want. de Tour is als een besmettelijke ziekte, van de Tour neemt men met moeite voorgoed afscheid MAANDAG 19 JULI 1976 PARIJS - De grote mannen van de 63ste Ronde van Frankrijk. V.l.n.r. Joop Zoetemelk (2de alg. klassementi, Lucien van Impe (lste alg. klassement. Gele-truidragerFreddy Maertens (groene trui), de Spanjaard Martinez Heredia (witte truien Raymond Poulidor (3e alg. klassement). Tourwinnaar Lucien van Impe geeft de overwinningsbloemen aan zijn vrouw Rita.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9