Reddingsorganisatie langs de Zeeuwse kust toont een zeer gevarieerd patroon Kerkuiltje als huisdier DERDE GENTSE WEEKIN SAS VAN GENT GEOPEND {PICA Loodzware ZNB-vlucht op Chateauroux met maar weinig verliezen VAN BEROEPSREDDINGSPLOEGEN TOT ONBEDIENDE BOOT SKW Middelburg nog niet uit de financiële problemen 'Stad open voor beide Vlaanderens' MAANDAG 19 JULI 1976 provincie VLISSINGEN - Het reddingswezen voor drenkelingen langs de Zeeuwse Noord zeekusten Is zeer gevarieerd. In het zomerseizoen wordt de badgast doorgaans bescherming geboden tussen 10.00 uur's morgens en 6 uur's avonds. I)e hulp- en reddingsmogelijkheden variëren van goed uitgeruste 'beroeps- reddingsploegen via vrijwillige brigades tot een simpele, zware boot aan een paal vastgelegd, die in geval van nood maar door de badgasten zelf bediend moet worden. BOND TOT REDDEN VAN DRENKELINGEN KAN ALLEEN MAAR ADVIEZEN GEVEN De Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen de KNBRD overkoepelt vrijwillige reddings-brigades, geeft cursussen en voorlichting, maar bezit geen enkele bevoegdheid om gemeentebesturen of plaatselijke WV's aan de kust red dingsmaatregelen voor te schrijven. Gemeente's, slichtingen en WV's or ganiseren ieder op eigen houtje hun hulp aan drenkelingen, zoals gezegd variërend van uitstekend georgani seerd tot vrij primitief. WestrZeeuwsch-Vlaanderen spant de kroon daar waar het de hulporganisatie betreft. Op niet minder danzeven pun ten langs de kust zijn reddingsposten gevestigd, bemand met twee man gesa larieerd personeel per post De posten zijn dagelijks bezet van 9 uur 's morgens tot 18.30 uur "savonds De bemanningen hebben kenms van EHBO. en bezit ten brevetten of diploma's van de KNBRD voor reddend zwem men Zij hebben de beschikking over reddingslijnen. haken. EHBO- matenaai en voorts ook voorlichtings materiaal ..wantzonder de VW concur rentie aan te doen fungeren de posten ook als vraagbaak", aldus ambtenaar Scheele van de gemeente Oostburg De reddingsposten zijn te vinden bij Breskens-Promenade. Groede Bad. Cadzand-Bad en Cadzand-Zwin De laatste post wordt samen met de ge meente Sluis 'gerund'. De laatste vier posten beschikken over een reddings- vlet en een portofoon. Alle posten heb ben voorts telefoon. Verder vindt men bij de posten van de gemeente Oostburg toiletten, buitenkranen en een vlagge- mast voor de langs alle Nederlandse stranden geldig zijnde seinvlaggen, rood voor 'verboden te zwemmen', geel voor 'baden en zwemmen gevaarlijk', groen voor 'alles veilig' en een witte vlag met een vraagteken en een kind als af beelding. ten teken dat et er op de post een kind aanwezig is. dat ouders of bege leiders kwijt is geraakt. De rood-blauwe vlag geeft aan dat het gebruik van drij vende voorwerpen als opblaasbootjes en rubberbedden gevaarlijk is vanwege de stroom, en-of wind. Afliji \ijnen Op bepaalde strandgedeelten zetten de Oostburgse reddingsploegen met zchtbare boeien en lijnen een strook zeewater af. Daarbinnen is het dan veilig baden, en op die manier worden ook snelle motorboten uit de buurt van de baders en zwemmers gehouden. In 1974 boden de Oostburgse gemeente lijke redders en strandbew akers in 880 gevallen eerste hulp bij ongelukken en werden 19 reddingspogingen met succes ondernomen. „Geen enkel verdrin- kingsgeval tot nu toe", meldt de heer Scheele met enige trots. Trots is ook wethouder J. .1. Vergouwe van Oostburg op de reddings- en an dere hulp die de posten van 'zijn' ge meente het badend en zwemmende publiek tijdens de zomermaanden kunnen bieden. ..Dat is ook wel nodig als je met 32 cam pings zit en 1.7 miljoen overnachtingen per jaar kan boeken" zegt de heer Ver gouwe. De reddingsposten worden be taald vanuit het totale 'pakket' dal de raad - 'die staat daar unaniem achter' - heeft uitgetrokken voor de slrandvoor- zieningen Inkomensbron is de toeris tenbelasting. die ongeveer twee ton op brengt. ..Er moet nog wel iets uit de al gemene middelen bij: ik schat dal het geheel 225 000 gulden vergt", aldus de Oostburgse wethouder. Dat CRM deze activiteiten op prijs stelde bleek uit de subsidie die de gemeente vandit minis terie kreeg om de strandposten in het kader van de AC W-werken te laten aan leggen West-Zeeuwsch-Vlaanderen was overigens al 'redding-mmded' vóór de gemeentelijke herindeling van 1970, toen Cadzand. Nieuwvliet. Groede en Breskens ook al reddingsposten ken- den. R alcheren Aan de overkant van de Westerschelde-monding ligt N'eder- land's zuiderstrand onder meer op het grondgebied van de gemeente Vlissin- gen. Hier is het de stichting Recreatie. Ontmoeting en Ontspanning, die de strandreddingsdienst organiseert. Gediplomeerde badmeesters houden zowel op het Badstrand als op het Nolle- strand toezicht op de badenden en zwemmenden in het van half mei tot half september durende seizoen, dagelijks van 's morgens 9 tot 's avonds 6 uur. De badmeesters, die in groepjes van twee dienst doen. hebben haast andere red dingsmiddelen de beschikking over een motorvlet, die altijd voor gebruik ge reed ligt. Met de mobilifoon kunnen ze desgewenst contact onderhouden met htm college-redders in Valkenisse. Uit eraard onderhouden ze ook telefonisch contact met 'de buitenwereld'. De Vlis- singe badmeesters verlenen ook EHBO-bijstand. als ten minste de Eer ste Hulp Post van de Vereniging voor EHBO bij het Badstrand niet geopend is. ..Vraag me nu niet wat het kost" zegt medewerker Jan Jacobs van de stich ting recreatie. ..Dat is wel uit te splitsen, maar wat geeft het? Wc gaan cr vanuit dat veiligheid vóór kosten gaat" Langs het Noordzeestrand op het grondgebied van de gemeente Valke nisse is de situatie wisselend. Op het gebied van de WV Koudekerke (Dis hoek) wordt in samenwerking met die VW reddingswachtdienst verricht door vrijwilligers van de Middel burgse reddingsbrigade Van Dix- hoorn'. De WV levert het materiaal, de vlag gen. de post Er is gok een motorboot De Van Dixhoornbrigade stelt geheel 'pro deo' mensen beschikbaar, die in de zomervan lOuur 's morgens tot 18 uur 's avonds hun vrijwillige dienst doen pa trouille lopen, assistentie verlenen aan baders, die te ver gingen, mensen waar schuwen voor afdrijven met de popu laire maar gevaarlijke rubber of plas- tieke drijfmiddelen, ook EHBO-hulp In wisseldiensten is de post Koudekerke altijd wel bemand met dne tot vier vol wassen leden van de brigade en twee jongere leden. De laatste zijn veelal in opleiding, maar de ouderen zijn allen in het bezit van diploma's of brevetten van de KNBRD De Van Dixhoompbrigade verncht haar menslievend werk nu voor he t tweej aarop he t K oudekerksestrand. Eveneens in de gemeente Valkenisse op het territoir van de WV Zoutelande-Biggekerke beschikt de badman wel over een boot, die hij ech ter ook voor andere werkzaamheden nodig heeft. ..In geval van nood bellen we naar de posten in Koudekerke of Vlissingen", deelde men bij deze WV mee. Ook in de gemeente Westkapelle hulp aan drenkelingen een VW-zaak. De twee badmeesters doen dienst in het seizoen van 's morgens 8 uur tot 's avonds 18 uur. Zij hebben lijmen en der materiaal, een familielid v heeft wel een motorvletinformeerde men ons bij de VW Domburg: De veiligheid op de Domburgse en Oostkappelse stranden valt onder de hoede van de Stichting Badplaatsbe- langcn in samenwerking met de Dom burgse reddingsbrigade, de laatste in 1973 her-opgericht. DUIF VAN DE HOEMER SNELSTE VAN 2018 WILLEMSEN WINT ZNB CONCOURS Op de loodzware Chateauroux-vlucht van de afdeling Zeeland van de Z.N.B. behaalde de eerste duif slechts een gemiddelde snelheid van 986 m.p.m. Toch kende de vlucht een vrij normaal verloop al moesten er vele duiven een nachtje overblijven. De aankomsten op zondagmorgen waren van dien aard, dat er praktisch geen verliezen geleden zijn. W. de Haemer uit Philippine smaakte het genoegen een provinciale overwin ning te boeken voor de 71-2407739 van C. Willemsen en Zoon uit Temeuzen. die het in twee weken tot eén der meest be sproken duiven van de provincie wist te brengen. Hij wint namelijk omdat de duif van De Haemer niet voor het bondsconcours getekend was. de 1ste prijs in hetbondsconcours van de Z.N B en nu op Ruffec is het dezelfde duif, die weer heel vroeg op de uitslag zal staan. Typisch is ook. dat ondanks hetfeit, dat Chateauroux zo'n zware vlucht was. en zich bij de eerste tien van die 2018 dui ven liefst vijf jaarlingen wisten te plaat sen. Op de 3de plaats eindigde de duif van de familie Riteco uit Breskens, die tevens de eerste werd in het knngconcours van de kring West en Walcheren. Het is één van de laatste duiven, die de pas overle den overal zo bekende kampioen Izaak Riteco heeft zien vallen en die hem nog heel veel sportgenot bezorgde. C D1J1 Krulningen 4. E de Wever Sasput 5 Gebr Elegeert Koewacht. G, M de Smet Eede 7. W v. d SUkke Breskens 8, J Duerinck Vo gelwaarde 9-14. J van Spaandonck S.t Jan- steen 10. A Duinmck Cadzand 11-18. G Snel- ders Sas 12. P Jansen -s-Gravenpolder 13. Iz Goossen Cadzand 15 F Coppens Sluis 16. H Koch Temeuzen 17. A de Ruyter Vlissingen 19 en 20. In het knngconcours van de knng West en Walcheren vlogen 732 duiven Fani Riteco won 1-7. E de Wever Sasput 2. M de Smet Eede 3. W. v d. SUkke Breskens 4. A. Duinmck Cadzand 5-8-12. Iz Goossen Cadzand 6 F Coppens Sluis 7. A de Ruyter Vlissingen 9-10. R. Vclthutzen Souburg tl. G. Dusarduyn Groede 13-15. Y VerstraetenBreskensl4 v d Linde du Puy Biervliet 16. A van Peenen en ZnSouburg 18.A dePutterenZnCadzandl9. Neve Breskens 20 leden een enorm aantal duiven Liefst 241 Jonge duiven en 86 oude duiven, bovendien nog 8 oude duiven op Barcelona en 11 op Ruf fec. Beaumetz oude: C. Jansen 1H van Kouwen- berg 2, G. de Wever 3. S Taillie4. mevr. Beijer 5. Klaassen TaiUie 6. M Verherbrugge 7. R Postma 8-10. P de Hullu 9 Met 241 jonge duiven P de Hullu 1 R Postma 2 G de Wever 3. J de Smidl 4. Klaas sen TaiUie 5. W v. d Velde 6-7tdie het horloge won), C. Jansen 8-9. J T Temmerman 10 Ruffec G de Wever 1-2. mevr. Beijer 3 Barcelona G de Wever 1-3. mevr. Beijer 2. Ruffec Centrum Koewacht met 66 duiven, lste 1063 m: E van Goethem Steen 1. H Be- gheijn Koewacht 2, Ch. Suv 3. P de Waele 4. allen Koewacht. R de la Ruelle Zulddorpe 5, J. van Spaandonck Steen 6. Gebr Elegeert Koewacht 7. A. Mat lens Steen 8. P van Looy en Zn idem 9. A. de Mul Zuiddorpe 10 Ruffec EMM Temeuzen met 25 duiven lste 1083 m.mm. Gebr Zeegers 1-2-4-9. A Meeu- sen 3. A de Bruyne 4. W Rouw 6-7-8 Quivraine met 87 oude duivenA. Scheele 1 -5. A. de Bruyne ieenfantaslisch seizoen datzich nu ook mei de jonge duiven als best aankon digt) 2-4-6-8-9-10. Gebr. Zeegers 3, D. Deur waarder 7 Met 286 jonge duiven, lste 1201 m.p.m A de Bruyne 1-4, Gebr Zeegers 2-3. P v d PeiJI 5, A Meeusen 6. P. Leunis 7 P Scheele 8-9, W dvan Hoeve 10 Op 12 augustus is er in het, Kerdcrke. het in- korflokaal van de Terneuzense duivenclubs gelegenheid om in te korven voor het bonds concours Parkestone voor alle Zeeuwse lief hebbers. dus ook voor de leden van de afde ling Zeeland van de Z.N.B Ieder N P O -lid 'De getrouwe duif te Cadzand met 290 Jonge duiven Beaumetz. J v d Blasse 1. A van Ha- neghem2.J PleijteJ. A. DulninckenZn4-8 J la Gasse 5. A de Putter en Zn 6. P de Smidt 7. I. Porreij 8. M van Hee 10 Met 60 oude duiven lste 1247 m.p.m: P Goossen 1-8. J v. d Plasseij 2-6-7. J Pleljte 3. J de Meij 4-5. A de Puller en Zn 9-10 PV 'DeSnelvliegers teOosiburg Ruffec met 31 duiven, lste k 1066 mp.m M Buysse 1. W van Unen 2-7-9. A. Risseeuwjr 3. J Bakker 4-8 G Tas 5. J. Verkeste 6. A van Hyfte 1U Beaumetz met 107 oude duiven lste 1228 m J Wille 1. A. Risseeuw sr 2-4 M Buysse 3 A Wage 5-7-8-9. A Aalbregtse 6-1Ü Met 338 jonge duiven lste 1232 mpm J Wille i L. Risseeuw 2-8. A van Hyfïe 3. A Risseeuw jr 4-5. H Brevet 6. H Krijger 7. J Dlercx 9. A. Aalbregtse 10. P V Hoop' Biervliet met 250jonge duiven. D. Engels 1. B. Provoost 2-8-10. H de Dobbelaere 3. v d Linde du Puy 4 C van Belots 5. Boetje Duys 6 Dingemanse en zn 7 J Moens 9 Met 79 oude duiven W de Jonge 1-10 Blomme en Co 2-8. H de Dobbelaere 3 N Boeije Duys 4. A du Puy 5. J Moens 6 J van Ee 7. M. de Bree 8 sirandhulpverleningsactivUeitcn. ook de opvang van zoekgeraakte kinderen. Je staat er verbaasd van hoevcl dit er soms zijn. maar ze worden altijd wel af gehaald. je blijft er nooit, met een zit ten". Het strand van Vrouwepolder valt on der de gemeente Veere. en looptvan de Veerse Dam tot aan Oranjezon. Ge meentebestuur, WV en een groep van tien vrijwilligers voelen zich daar verantwoordelijk voor de veiligheid van de badgast. Het toezicht berust bij een ln dienst van de VVV Vrouwenpolder zijnde bad meester, die via de mobilofoon ook zijn collega van Oranjezon kan oproepen, ..De gemeente ne de andere betrokke nen vonden het gebrekkige motorbootje waar we tot vorig jaar mee opereerden niet langer verantwoord", verteld gemeente-ambtenaar Wattéjf tevens lid van de vrijwillige reddingsgroep. De gemeente Veere betaalde daarom zelf een nieuwe snelle motorreddingboot KNBRD In de weekenden 'draaien' de vrijwilligers - waaronder gediplomeerde EHBO-ers volgens een dienstrooster. „De vrijwilligers gaan zich overigens konende winter verder via cursussen bekwamen", deelt de heer Wattel mee Hij is overigens verbaasd over de ge vaarlijke eapriolen. die de badgasten soms in het voor hen totaal onbekende zeewater uithalen. Zo dreef er onlangs een kind af op een 'vlot' van twee voetballen bijeengehou den in een plastieke zak. Mensen roeien (met hun handen) op rubber bedjes naar de de zandplaat voor de kust. Ze weten met wat voor stromingen daar soms komen te staan Alsjeerdan met de boot heen vaart om hen te waarschuwen kun je een grote mond krijgen. Je houdt het niet geen vlet. „Maar voor mogelijk" Dat meent niet weg dat der badmeesters badmeester en vrijwilligers het Vrou- wenpolderse strand ook voor de on dankbare badgast bewaken van 's mor gens 10 tot 's avonds 18 uur De gemeente AVissenkerke kan zich verheugen in het 'bezit' van een stuk strand tussen Kamperland (De Banj- aard) en de Veerse Dam. Het grootste deel daarvan is in exploitatie bij de Strandcxploitatie Maatschappij. De BB heeft via de gemeente gezorgd voor een boot, die op het strand aan een paal gemeerd ligt. Als cr zich een noodge- 'oordoet. moeten de badgasten Dagelijks van 8 uur tot 18 uur wa ken er op vier punten aan de Domburgse en op één punt aan de zelf maar zien dat ze de boot Oostkapelse zeekust twee gediplo- krijgen en bij dc drenkeling komen, meerde badmannen, in dienst van de stichting. Ze beschikken over modern ie b00t' 'fgt er op materiaal, ook over zuurstofkoffers. ppn n° „Een verleden jaar is er een nieuwe sneimotorboot ontwerp KNBRD aan geschaft" vertelt stichtingsdireeteur A. van Wallenburg, tevens secretaris van verzoek. Het is zwaar ding", aldus de heer Van Halst, directeur van de Strandexploita- tie Maatschappij. „Het strand is pnvé bezit, maar vrij toegankelijk". legt hij uit. „Iedereen baadt er op eigen vcrant- de Domburgse reddingsbrigade. Die uit «■cording Daar wordt door middel van enthousiast vrijwilligers bestaande bri- pWWm op gewezen Wel worden hier gade de Stavermanbrigade uit Vlissin- °ok eebruikelijke vlaggeselnen ge- gen en de Middelburgers zorgen voor de b™kt om baders !™<™mers op opleiding - biedt in het seizoen de hel pende hand aan de beroeps badmeester en zorgt zeker in het wee keind voor twee senioren en drie junior- leden op twee posten. .De gemeente Domburg subsidieert de opleidingen, en is bereid ook de tekorten aan te vullen. De stichting Badplaatsbelangen schaft het materiaal aan", aldus de heer Van Wallenburg, die ook nog meedeelt dat er meteen kleine vle tpatrouillewordtgeva- ren bij Domburg en Oostkapelle. „Dan zijn er bij ons ook verder de normale STRANDCABINES IN BRAND GESTOKEN RENESSE - In de nacht van zaterdag op zondag zijn bij de overgang aan de Randweg te Renesse twee strandcabi nes uitgebrand. Beide strandtenten waren eigendom van de gemeente Westerschouwen. De politie - die de zaak in onderzoek heeft - vermoedt, dat er sprake is van brandstichting. bepaalde situaties te wijzen. Het Rode Kruis uit Wissenkerke krijgt - volgens de heer Van Halst - wel een strandhuisje ter beschikking voor een EHBO-post gedurende de selzoenweekelnden en de duur van de bouwvak-vakantie. Preventie Voorzitter C. van der Have van de Strand Reddings Brigade van Wester schouwen vertelt niet zonder enige trots dat zijn vrijwilligers - voorzien van reddingsbrevetten of diploma's - dagelijks van 10 tot 18 uur met soms wel negen mensen twee hoofdposten en een hulppost bezetten. Hoodposten aan de Punt, in Wester schouwen en de Jan van Renesseweg te Renesse De hulppost is bij Wilhelmma- hoeve 'Subsidie"5 Jawel, voor 100 '7 van de gemeente", verklaart hij desge vraagd. Tot het materiaal waarover zijn mensen kunnen beschikken behoren een snelle boot per hoofdpost een pa- trouillevlet, portofoons. Nu m de vakan- tietijd kan hij wel op 80 van zijn brigade-leden een beroep doen. „We doen veel aan preventie elk uur een strandpatrouille. waarschuwen met vlaggen", zegt de heer Van der Have. Het is hem daarbij opgevallen dat een groot deel van het publiek de betekenis van de 'witte vlag met het vraagteken en een kind' niet begrijpt, „en heeft, met door dat het dan om een kind gaat. dat zijn begeleiders kwijt is en nu bij ons op de post zit". Het 'drijvende spul' bezorgt de Schouwse Strand Reddingsbrigade ook handen vol werk met waarschuwen „Bij een aanlandige wind krijg je een onderstroom juist van het strand af. Voor kinderen erg gevaarlijk. Bij oos tenwind drijven al die rubber en plas tieken drijfspulien te snel zee in". De EHBO-mensen van de SRB krijgen nogal eens wonden te behandelen ver oorzaakt door betonijzer, dat onder wa ter niet zichtbaar is. restanten van ver zonken bunkers uit de oorlogstijd. ..Preventief optreden", zegt de heer Van der Have. „Want wij zinn geen politie agenten. en de mensen hier zijn met va kantie. Niets voorgeschreven Secretaris P. Dekker te Middelburg van het district Zuid-West van de Kon. Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen zegt op de hoogte te zijn van de nogal gevarieerde 'reddings toestanden langs de Zeeuwse zeekus ten „Maar onze organisatie, die geheel uit vrijwilligers bestaat kan uitsluitend een beroep doen op de overheden en niets dwingend voorschrijven. We kunnen gratis onze diensten aanbieden, advie zen geven, hoogstens tegen kostenver goeding". Er zijn thans acht vrijwillige reddingsbrigades in Zeeland, aan de kust, en meer landinwaarts. „We heb ben sedert kort een nieuw bestuur in het district Zuid-West", zegt de heer Dek ker. „Het is de bedoeling dat wij vanaf komend weekend daarmee de kust- stranden gaan bezoeken om ons te oriënteren op de situaties, waann daar het reddingswezen verkeert, zodat we ons op kunnen beraden hoe de zaken in Zeeland verder aan te pakken". Volgens de heer Dekker zit er in Zeeland wel een uitbreiding in het vrijwillige reddings wezen: „Maar er is hier nogal verschil met Holland, waar deze zaak toch ver der ontwikkeld is". «ÊSW5 HAAMSTEDE - Bij de familie Van Dongcn-Stout aan de Noordstraat in Haamstede wipt een jong ker kuiltje de keuken in en uit. Me vrouw Van Dongen vond het beestje een poosje geleden bij het slot Haamstede en omdat het er niet al te best uitzag nam ze het mee naar huis. I)aar voerde ze het met meel- wormen, rauw vlees en jonge mui zen en het resultaat was dat de jeugdige kerkuil, intussen al uit de dons op weg naar een flink veren- pak. het prima maakt. „Eigenlijk zou hij nu al wel weer de natuur inkunnen", vertelt mevrouw Van Dongen, „maar hij wil nog niet weg. Het is trouwens helemaal met erg wanneer hij blijft, maar dan moet hij wel buiten blijven, waar hij hóórt" Voorlopig heeft de kerkuil een plekje gevonden achter de wa sautomaat, waar hij wegkruipt als hij denkt dat er gevaar dreigt. Vreemde lingen treedt hij dan ook blazend te gemoet Van de jachthond van de familie is hij helemaal niet bang. Daar zijn de rollen omgekeerd. Ziet hij het beest dan hipt hij er mei enorme sprongen achteraan, zo klein als hij nog is Intussen vennaakt hij zich op het achterplaatsje met het vangen van vliegen. „Hij zal nu wel gauw genoeg zelf eten gaan vangen Hij maakt ook al uilebollen", vertelt zijn tijdelijke verzorgster, die intus sen best van het schattige, nog zeld zaam voorkomende diertje geniet. Haar man heelt het beestje al op de film gezet. Als herinnering voor la ter. JAARVERSLAG OVER 1975 OOK PROBLEMEN HUISVESTING DUREN NOG VOORT MIDDULB U KG -De stichting 'Sociaal Kullureel Werk Middelburg' is nog SAS VAN GENT-Zaterdagmiddag is de derde 'Gentse week' in Sas van Gent geopend. In het zijzïjn van vier bestuurders van Belgische grensgemeenten knipte burge meester drs. IV. R. V. Dusarduijn de beletselen aan de 'stadspoort', lin ten in de driekleur van beide buur- naties. in stukken, waarmee de w eg naar het feestelijke braderiege- beuren in het centrum van Sas van Gent werd vrijgemaakt. Dat het Belgische vlaggelint wat oneerbie dig op zijn kop was gespannen, mocht verder de pret van de eerste, met een licht regentje overgoten bradcriedag niet drukken. Na de gezamenlijke openlngsdaad gaf burgemeester Dusarduijn zijn lmtstuk aan een meisje in het pu bliek. Burgemeester L. Dansschutter van Zelzate. burgemeester E Stockman van Boekhoute, schepen A van Vooren en gemeentesecretaris D. de Lust van Assenede volgden dit voorbeeld. Ten teken dat de braderie van dc kanaalstad werkelijk op gang was gekomen, maakte het drumband- en majorettenpeloton 'De Kloortjes' uit Kloosterzandeeen parade over het voor verkeer afgeslo ten winkel- en kraampjescircuit. Decreet Alvorens de scharen in de linten wer den gezet verscheen keizer Karei V. in de persoon van de heer W Reiner. aan de Sasse braderiepoort en vaar digde het decreet uit. dat de stad Sas van Gent van nu af aan voor alle in woners van Zeeuwsch- en Belgisch- Vlaanderen gastvrij was openges teld. zonder tolheffing' De Gentse week' die door de organi satoren opzettelijk parallel wordt ge trokken met de 'Gentse feesten' m Gent. zal meer dan een volle week duren, namelijk tot en met zondag 25 juli In die periode zal het bruisen van allerlei straatactiviteiten Burgemeester Dusarduijn sprak in zijn openingstoespraak onder meer grote waardering uit voor de geva rieerdheid van het bradenepro- gramma. Met name de optredens van twee buitenlandse volksdansgroe pen dit jaar. een initiële bijdrage van de stichting 'Sas Promotion', noemde hij een aantrekkelijk onder deel. Volgens burgemeester Dusar duijn is Sas van Gent op weg uit te groeien tot de toonaangevende volksdansstad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. indachtig de vc'.e groe pen die in de afgelopen jaren Sas van Gent met een bezoek hebben ver eerd. Verder prees hij het onderne merschap van de Sasse midden stand. Zaterdagmiddag werd het. winkelend publiek meieen ul geconfronteerd met folkloristisch dansen. De Noorse groep 'Peer Gynt" gaf een korte voor stelling op het marktplein, als voor proefje en opening van een reeks op tredens die zij in verschillende ker nen van de gemeente Sas van Gent de komende dagen zal verzorgen. Zondag zette de Zwitserse volks dansgroep 'Luzerner Trachtengrup- pe' buiten haar beste beentje voor Tijdens de bradeneweek zal voorts een gooi naar het 'wereldrecord pun niken' worden gedaan, waaraan ie dere voorbijganger rijn medewer king mag verlenen. Muziek in dit eer ste braderie-weekend werd enerzijds verzorgd door de disc-jockey van de plaatselijke bar 'Mi-Amigo' en an derzijds door de popgroep 'Andrew Aeroplane'. Burgemeester drs. W R. V Dusar duyn knipt geassisteerd door enkele Belgische collega's het lint door om de Gentse week in Sas van Gent U openen. niet uit de financiële problemen. Dat blijkt uit het jaarverslag van deze stichting over 1975, waarin de ver wachtingen voor 1976 evenmin roos kleurig worden genoemd. Ook voor dit jaar wordt rekening gehouden met een aanzienlijk tekort. Oorzaak is volgens het verslag dat in 1975 door de subsidiërende overheden (gemeente en erm) werd teruggegrepen op het niet altijd goed functioneren van de stichting in het verleden. Een strak ker financieel beleid van gemeente en centrale overheid leidde - aldus de stichting - tot een sterke bezuiniging en ernstige betalingsmoeilijkheden, wat niet bevorderlijk wordt genoemd vooi het optimaal functioneren van de stich ting. De moeilijkheden rijn volgens de stichting ontstaan doordat per 1 januari 1974 het voormalige Trefpunt' aan het Damplein werd omgebouwd tot de hui dige stichting en de werkzaamheden opnieuw werden opgezet en uitgebreid ..De uitgaven, die vanzelfsprekend ook zijn gestegen, worden evenwel gekop peld aan de uitgaven van voorgaande jaren, waarin beduiddend minder werd gedaan. Weliswaar wordt een jaarlijkse verhoging in procenten toegepast, maar die verhoging is niet welvaartsvast. De inkomsten dalen derhalve," aldus het jaarverslag. Huisvesting Ook de huisvestingsproblemen van de stichting duren voort. De panden Dam plein 5 en 7 - waarin het jongerencen trum 'Midgard' is ondergebracht - vol doet niet aan de eisen die brandweer, gemeente, erm en de stichting zelf daar aan stellen, terwijl nog steeds geen ver vangende ruimte is gevonden. Het on derkomen in het voormalige gemeente huis in Nieuwland is begin vorigjaar om brandveiligheidsredenen afgekeurd voor het jeugdwerk, waardoor met name de mogelijkheden voor de oudere jeugd in Nieuwland gering zijn. De ruim ten in het wijkgebouw te Sint-Laurens en in de wijk Nieuw-Middelburg zijn evenmin ideaal. Ten aanzien van het wijkgebouwtje aan de Nassaulaan in Nieuw-Middelburg is er nog steeds geen duidelijkheid over de overdracht van het gebouw door de gemeente aan de stichting, aldus het verslag. Het jaarverslag bevat voorts een op somming van de activiteiten ln het jon gerencentrum en in de verschillende wijken Ondanks de moeilijkheden op het gebied van huisvesting en financiën is 1975. zo wordt geconstateerd, voorde stichting een goed jaar geweest De be langstelling voorde diverse activiteiten wordt over het algemeen redelijk tot goed genoemd TERNEUZEN - Donderdag 29 juli her denkt ds. E. J. Rietveld, hervormd pre dikant te Temeuzen. 25 jaar predikant te zijn. Ds Rietveld, die 17 juni 1921 werd gebo ren. diende in de gemeente Ophemert 1951Markelo (1958). Harderwijk (1963) en staat sinds 1968 te Temeuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4