Conflictstof in Zuid-Oost-Azië hoog opgestapeld zcc Pretoria wil Soweto leefbaar maken ZUIYELPLAN IJSKAST IN? King pepermunt heb je altijd bij je... Merel en Arend [BRINK Luchtverwarming /J§ DE CONFLICTSITUATIE IS NOG NIET OPGELOST KI N G Op zali, in tas of autokastje ZATERDAG 17 JULI 1976 PZC/oplnle en achtergrond4J (ADVERTENTIE) GIRO 2914600 tnv STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID-OOST-AZIË Postbus 1527 Groningen Steun aan vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja. De WlDoor Piet Bukman, voorzitter CBTB) ij hebben op dit moment geen behoefte om met u over een heffing op de melk". Met die boodschap werd voorzitter van de Europese boerenorganisatie COPA, vrijdagmiddag door zijn bestuur naar de heer Lardinois gestuurd. De afspraak om met het hele bestuur te gaan praten over de voorstellen van de Europese Commissie voor de zuivel was daarmee tevens aan de kant. Vanwaar opeens deze ommekeer' Het COP A-bestuur was al twee keer in volle omvang bij de Europese landbouwcommissaris op bezoek geweest in verband roet het zuivelbeleid. Als landbouwbedrijfsleven had men zich zelfs al bereid verklaard - onder enkele uitdrukkelijke voorwaarden weliswaar - om mee te praten over de zogenaamde financiële medeverantwoordelijkheid van de boe ren d w z. over een heffing op de melk om maatregelen te kunnen financieren om het aanbod van melk wat te beperken en de afeet te bevorderen. Lardinois meent namelijk dat er een structurele overproduktie is van melk van ongeveer 10 procent. Bevordering van de afeet en Inkrimping van de produktie zouden samen dit vraagstuk kunnen oplossen. Er liggen twee dingen aan de ommezwaai van het COPA ten grondslag. In de eerste plaats de droogte, die tot op heden vooral de melkveehouderij treft. Dat geldt voor Frankrijk, waar het uitblijven van regen in veel streken dramatische gevolgen heeft, maar evenzeer voor de andere landen van de Europese Gemeen schap. die door droogte geteisterd worden, inclusief Nederland. Veel Europese veehouders hebben weinig of niets meer te eten voor hun melkkoeien, waardoor de melkproduktie uiteraard daalt. Xn ons land viel dat tot voor enkele weken nogal mee. Extra krachtvoer hield de melkgift per koe redelijk op peil. zij het tegen aanmerkelijk hogere kosten dan normaal Nu gaat bij ons de melkaanvoer echter ook teruglopen De zogenaamde overproduktie zal dit jaar dus wel meevallen Maar de droogte heeft ongetwijfeld ook gevolgen op wat langere termijn Door gebrek aan voer gaan de boeren namelijk melkkoeien verkopen In Frankrijk gebeurt dat reeds op ruime schaal, maar bij ons begint het ook al. Als de droogte blijft aanhouden zou deze uitstoot wel eens grote vormen kunnen gaan aannemen. Dat betekent een achteruit' gang van de produktlecapaciteit die enkele jaren voelbaar zal zijn. De melk veestapel is niet zomaar weer op peil. Welnu, reden rt het COPA terecht, als de situatie zo ligt en als zoveel collega 's in zware zorgen zitten, praat dan niet over een heffing op de melk en dergelijke Dat is bijna een provocatie. (Door Jaap van Ginnekem Je hereniging van Vietnam is een feit, de drie Indochinese landen zijn begonnen aan hun wederopbouw. De verkiezingen in Thailand hebben geleid tot een overwinning van pro-westerse groepen, maai de Amerikanen zijn het land uitgezet. De tegenstellingen tussen communisten en kapitalisten in Zuidoost-Azië lijken ai te nemen: Moskou en Peking ontvangen beurtelings goodwill-missies uit Bangkok. Kuala Lumpur, Singapore. Djakarta en Manilla. De Koude Oorlog in het gebied lijkt ten einde. Maar schijn bedriegt. De conflictstof ligt er nog steeds torenhoog opgestapeld. In de eerste plaats zijn er de drie Inda den. probeert men nu een tweeledige po litiek te voeren Enerzijds een krachtige repressie (onder meer door een vrijwel te breiden Hel belangrijkste gevolg van de ingewikkelde manoeuvres is echter dat de onderlinge samenwerking tussen deze landen sterk is afgenomen, waar door hun gezamenlijke positie is ver zwakt. Dal Chinese landen zelf. die nu onder com munistisch bestuur zijn gekomen. Dt zwaargewicht is hier Vietnam, dat na ononderbroken staat van belegi de hereniging van Noord en Zuid zo'r Anderzijds pogingen om de linkse veertig miljoen mensen e honderd duizend vierkante kilometei omvat: dat is bijna evenveel als de ver schillende grote Westeuropese landen Een arm land. zwaar gehavend dooi i drie- krachten te isoleren van hun „natuur lijke" bondgenoten. Dat wil zeggen dat men streeft naar „redelijke" betrekkin gen met de drie bovengenoemde Indo chinese landen, in de hoop dat. deze zich tientallen jaren van oorlog. Maar een hij binnenlandse onlusten afzijdig hou- militaire macht van betekenis, met een den- Dat wil zeggen normalisering van economie die behalve op de landbouw ook op een beginnende industrie steunt. diplomatieke betrekkingen met China dat nog steeds de belangrijkste steunpi laar is van de guerrilla's, en tevens het bijvoorbeeld zichtbaar in het geval van de Zuidoostu/iatische Ver- drags Organisatie, die sinds het begin van de Koude Oorlog de belangrijkste pro-westerse landen verbond met de Verenigde Stalen. Engeland. Frank rijk. Australië en Nieuw-Zeeland. Van de oorspronkelijke groep zijn eigen lijk alleen de Filippijnen nog over. maar zelfs president Marcos probeert tegen woordig vooreen„niet-gebonden" rege ringsleider door te gaan. en heeft de Amerikaanse bases in zijn land ter dis cussie gesteld Het enige land dat over blijft is Indonêsi: geen ZOA VO-lid, maar wel een westerse bondgenoot. En met zijn honderdtwintig miljoen inwoners, zijn twee miljoen vierkante kilometer, zijn potentieel aan grondstoffen duide lijk de belangrijkste factor in het toe komstige machtsevenwicht. Een even wicht tussen Zuid-Azië gedomineerd Volgens velen voorbestemd om blnner. land van herkomst van het merendeel door India. Centraal Azië gedomineerd Er U r is echter nog een tweede reden waarom het COPA dwars is gaan liggen. Het had de vrees, dat het uitspreken van de bereidheid om een stap te doen in de richting van een financiële medeverantwoordelijkheid bij de Europese Commis sie zou overkomen als een bereidheid om. over de hobbel heen zijnde, uiteindelijk reel verder te willen gaan. Het gemak waarmee Brussel sprak over een heffing van vijf procent, terwijl het COPA absoluut niet verder wilde gaan dan twee procent en dan nog onder een aantal zware voorwaarden, wees duidelijk in die richting. Vandaar dat het COPA voordat de Europese Commissie de plannen van de heer Lardinois besprak in een scherpe brief de puntjes nog eens op de i heeft gezet, zodat er in Brusselse kringen geen enkel misverstand zou kunnen ont staan over de vraag hoe ver het bedrijfsleven wil gaan. Zo liggen de kaarten op dit moment Op 19 en 20 juli gaan de landbouwminis ters van de EG onder leiding van minister Van der Stee een eerste bespreking wijden aan de voorstellen van de Europese Commissie. Het zou mij niet verba zen. als men ook in dit dat gezelschap ertoe zou neigen belangrijke onderdelen van het zuivelplan maar in de ijskast te zetten van de middenstand tzo'n vijfendertig door China, en Oost-Azié gedomineerd oI miljoen mensen in heel Zuidoost-Azië!). do°r Japan: drie supemiogendheden in ten zijn de beide buurlanden Laos er En dat wil tenslotte zeggen uitbreiding een werelddeel dat de helft van de wè- reldbevolking omvat Waar zich de communistische rivaliteit tussen China en Rusland, de kapitalistische tussen Japan. Amerika en Europa toespitst. Het hoeft dan ook niet te verbazen dat de nieuwe topconferentie van niet- gebonden ontwikkelingslanden die volgende maand in Colombo (Sri Lanka ofwel Ceylon) wordt gehouden, zijn grote bezorgdheid zal uitspreken over de voortgaande en explosieve mi litarisering van dit gebied. één generatie tot een middelgrote mo gendheid uit re groeien De lichtgewich ten zijn de beide buurlanden Laos er -- Cambocija. die te zamen nog niet het in van de. commerciële betrekkingen met wonertal van Nederland hebben en nog de Sovjet-Unie. die zeer veel belangstel- geheel agrarisch zijn. Tussen de drie ling heeft voor dit gebied lener de laatse landen onderling bestaan tegenstrijdige Jaren meer dan een miljard dollar heeft betrekkingen. Enerzijds heeft de geza- geïnvesteerd). menlijke strijd ze nader tot elkaar ge bracht. Anderzijds heeft men elkaar we ieens te weinig steun verweten, en is Tegelijkertijd is het streven van de be trokken regeringen, om de „officile" op positie de wind uit de zeilen te nemen: .n het ook over de onderlinge grenzen de nationalisten door de militaire sa- niet. altijd helemaal eens Die laatste menwerking met. het Westen te vermin problemen zouden met name tussen deren, de socialisten door de Vietnam en Cambodja hebben ge speeld. Ook wat betreft de betrekkingen met „grote broers" Rusland en China zijn er geschillen. Vietnam probeert een onafhankelijke .koers te varen, maar de Chinezen zijn ei bang voor te veel invloed van de Russen, terwijl de Russen zeggen dat de Chine zen er onrechtmatig enkele eilanden groepen hebben bezet (met het oog op olierijkdommen onder de zeebodem). Cambodja heeft daarentegen duidelijk partij gekozen vóór Peking en tégen Moskou. Het Indochinese drietal on derhoudt al even tegenstrijdige betrek kingen met de andere Zuidoostaziati- sche landen. Aan de ene kant heeft men het druk genoeg met de eigen proble men, en staat niet te dringen om de revo lutie te exporteren. Aan de andere kant blijft men bevrijdingsbewegingen steu nen, terwijl vaak ook aan de grenzen conflictstof te over ligt. Datlaatste geldt met name tussen Laos en Thailand, die elkaar de soevereiniteit over bepaalde gebieden en bevolkingsgroepen betwis ten. Al met al blijft er dus een situatie bestaan, waaraan „een enkele vonk eeii prairiebrand kan doen ontstaan" £jo komen we op de tweede trits: Thailand, Maleisil Singapore. Tradi tioneel pro-westerse landen, maar met een groeiende oppositie. Het zwaarte punt ligt hier in Thailand, dat met zijn vijfendertig miljoen inwoners en ruim vijfhonderdduizend vierkante kilome ter altijd de tegenhanger van Vietnam was. En als zodanig ook de afgelopen tien jaar economisch met de oorlog meegroeide, om het laatste jaar na de vrede weer sterk terug te vallen. Iets wat minder geldt voor de naaste zuiderbuur Maleisië, en nog minder voor de verre zuiderbuur Singapore. Ze zijn kleiner en welvarender, maar ook hier komt de bevolking steeds meer in verzet tegen de grote voorrechten van de bui tenlandse bedrijven. In alle drie de lan den bestaan militante minderheden, communistische ondergrondsen en steeds terugkerende volksopstanden. Om te voorkomen dat deze zich uitbrei- sche samenwerking met het Westen uit Lerel vind ik een mooie meisjes naam. Ik ken maar twee Merels per soonlijk, Merel Brandt Corstius en Merel Laseur, en die dragen hun vo gelnaam allebei met ere. Toch is deze voornaam een duidelijk bewijs dat niet de vogel vernoemd is maar de klank van de naam. De merel is een vogel die het in de poézie vrij goed doet. behalve als rijmwoord, want dan kom je onherroepelijk terecht bij kerel of werel(d) en die laten zich niet zo goed met merel rijmen. Andere vo gels die goed liggen in de poëzie zijn natuurlijk duiven („en duiven vallen rond den Westertoren" - Bertus Aaf- jes) en meeuwen („al lang drong van geen meeuw de kreet tot hier meer door"- A. Roland Holst), die ook een paar dankbare rijmwoorden op sleeptouw kunnen nemen (wuiven, verstuiven, druiven, schuiven, eeu wen, leeuwen, geeuwen, sneeuwen en zelfs spreeuwen1. Af en toe duikt ook de leeuwerik op („maar de leeuwerik zong hetzelfde lied en de boer hij ploegde voort" - J. W. F. Werumeus Buningi en ook de zwaluwen mogen in menig gedicht meevliegen ook al rijmen zij hooguit op De Caluwé van FC Den Haag). stuk minder. Dat zijn toch vreemde dingen. Laat ik nog een paar andere vogelnamen bedenken bij Laseur en Brandt Corstius: Vink Laseur, Slechtvalk Brandt Corstius, Lam mergier Laseur, Sperwer Brandt Corstius. Specht Laseur, Tumfluiter Brandt Corstius dat zou als jon gensnaam nog kunnen). Koekoek Laseur, Ruigpootuil Brandt Corstius (ook dat zou als jongensnaam nog net kunnen), Graspieper Laseur, Snor Brandt Corstius (de Locustella luscinioides, zou eventueel als jon gensnaam nog kunnen), Karekiet Laseur, Paapje Brandt Corstius (ja, dat lijkt me een leuke meisjesnaam!), Kraai Laseur, enfin, zo zou ik dus nog uren door kunnen gaan!... He, We, elnu, om dezelfde reden dat de dichters bij hun vogelkeuze eerder naar de merel, de duif of de meeuw grijpen dan naar de spreeuw, de kwartel, de mus of de lijster (hoewel die laatste qua vogel niets minder zijn dan hun poêziegevoeliger colle ga's). kiezen ouders liever voor Merel als meisjesnaam of Arend als jon gensnaam dan voor Spreeuw, Kie kendief, Ransuil of Kanarie. Ik vind de kanarie een prima vogeltje, maar om de een of andere reden zou ik Ka rma Laseur wel een mooie naam vin den, maar Kanarie Laseur weer een let merkwaardige bij dit alles is dat Merel automatisch als een meis jesnaam wordt gezien, en Arend als een jongensnaam, terwijl je bij m\Jn beste weten toch ook mannetjesme rels en vrouwtjesarenden hebt. Er zijn trouwens meer toegestane vo gelnamen (voorkomend in het Woor denboek van Voornamen van dr. J. van der Schaar, die zijn eigen voor naam dus welbewust verborgen houdt) dan u vermoedelijk denkt. Als jongensnamen Adelaar, Vink, Valk, Mus. Mees, Meeuw, Haan en Duif De meisjes kunnen daar, behalve Merel, weinig tegenover stellen, al kunnen zij al die vogels desgewenst samen vatten in Vogeltje. Vogeltje Laseur, Vogeltje Brandt Corstius, ik moet toegeven dat dat ook niet onaardig klinkt. NICO SCHEEPMAKER. (ADVERTENTIE) Uw installateur: H MAASAIR B.V.-THOLEN Ampèrestraat 1, Postbus 24, Telefoon (01660)21 50 '(Van onze correspondent, Karl Breyer) L)e uitbarsting van geweld in Soweto en andere zwarte voorsteden rondom Johan nesburg en Pretoria, is nu al weer een maand oud. De trieste balans van de bloedige rellen, de ergste in de Zuidaf- rikaanse geschiedenis, was 170 doden en ruim 1000 ge wonden. De doden zijn - voor zover zij door hun familiele den zijn opgeëist - begraven. Echter zonder de voor de ne gers gebruikelijke massabe grafenis. Dat was verboden door de overheid, die nieuwe onlusten vreesde. In Soweto lijkt het leven weer normaal. Maar de herinnering aan die bloedige juni-dagen is nog niet weggewist in deze dichtbevolkte voorstad van Johannesburg. Nog ziet men hier en daar in de straten de uitgebrande autowrakken, zwart geblakerde kantoren en scholen en de leeggeplunderde winkels en drankzaken. De politie heefl haar onderzoek naar de oorzaken van die woede- uitbarsing van de zwarte bevolking nog niet afgerond. Ook in kringen van het zogenaamde ministerie van Bantoezaken en bij de Bantoe-raad die verantwoordelijk zijn voor het welzijn van de negers, wordt naarstig gezocht naar de oorsprong van de dramatische gebeurtenissen. Men is er wel van overtuigd dat er wat ge daan moet worden aan de misstan den in de Afrikaanse woonoorden. Een vaak gehoorde klacht van de ruim één miljoen in Soweto wonende negers is het feit dat Soweto versto ken is van lichten water. De overheid heeft onlangs besloten om alle 80.000 huizen in Soweto binnen zeven jaar te voorzien van elektriciteit. Ver scheidene zwarte leiders in Soweto gaven als hun mening te kennen dat hierdoor het familieleven wordt be vorderd; de gezondheidstoestand en de veiligheid zouden toenemen en vooral de misdaad zou afnemen. Assistent-directeur Shimane Ku- malo van het nationale Instituut ter Bestrijding van misdaad en van re habilitatie zei dat met zekerheid het aantal moorden in Soweto - dat ho ger is dan in Chicago - zal verminde ren XXet maandblad „Volkshandel", het officiële blad van het machtige Afrikaanse handelsinstituut, eist onder andere voor de zwarte mensen het herstel van een gezond familie leven. hel recht om een eigen huis te bezitten, verbetering van het on derwijs en opleiding in bepaalde be roepen, en betere kansen in het be roepsleven. Het blad voorspelt, dat de stroom van zwarte mensen naar de blanke steden niet meer tegen te houden is en dat in het jaar 2000 in deze blanke gebieden 20 miljoen zwarten tegen over Zes miljoen blanken staan. Nu al zijn in de mijnindustrie, de bouwwereld en ook in andere takken van industrie negentig procent van de werkkrachten zwarten. De eco nomische „integratie" breidt zich uit. „Volkshandel" komt dan tot de conclusie dat de blanke alleen nog maar de rol van „ontwikkelaar" en advocaat van het westelijke systeem ■van vrije handel kan spelen en wel op een basis van partnerschap met de zwarte man. Inmiddels blijkt ook dat de Zuidaf- rikaanse overheid bereid is grotere macht aan het plaatselijke zwarte bestuur van Soweto te geven. De zwarte „burgemeester", mr. T. J. Makhaya, voorspelde woensdag dat de zogenaamde „stedelijke Bantoe- raad" binnenkort het administra tieve zeggenschap zal hebben over handel en transport, huisvesting, onderwijs en gezondheid. Mr Makhaye zegt, dat de besprekin gen hierover reeds meer dan een jaar aan de gang zijn en dat de regering thans eindelijk haar toestemming heeft gegeven In een brief aan de zwarte leiders van Soweto heeft de minister van Ban toe-zaken, M. C. Botha, inmiddels ook laten weten dat de zwarte scholen in de toekomst zelf kunnen beslissen welke van de twee talen (Engels of Afrikaans) in het onderwijs gebruikt zullen wor den Daarmee is een van de redenen van de onlusten, die begonnen zijn omdat scholieren geen Afrikaans wilden gebruiken, eveneens van de baan Desondanks heerst er nog heel wat ontevredenheid en scepticisme in de zwarte woonbuurten. Maar ook de re- la ties tussen de Aziaten 1 meestal In- dirs en Pakistani's) en de zwarten hebben een nieuwe knauw gekregen. Tijdens de onlusten weiden talrijke winkels van Indirs geplunderd en in brand gestoken. De in het land le vende 710.000 Aziaten, die voor een belangrijk deel van de handel in de zwarte gebieden leven, vrezen dat de woede van de massa zich weer op nieuw en het eerst tegen hen zal rich ten. M. C BOTHA. <APV£RTENTIE Maar je gebruikt deze 'instant verkwikker' pas als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en frisse nieuwe energie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4