VS-regering vrij van schandalen en Verblijfsvergunning voor ruim 14.000 'illegale' gastarbeiders Amerikanen verlaten Libanon LIMBURG WEIGERT MILITAIRE HULP BIJ DROOGTEBESTRIJDING VIA REGULARISATIE-REGELING JUSTITIE Conflict Aegeische Zee laait weer op CARTER BELOOFT DEMOCRATISCHE CONVENTIE ZATERDAG 17 JULI 1976 DEN HAAG (ANP) - Ruim veertienduizend gastarbeiders, die tot voor kort illegaal in Nederland waren, hebben van het minis terie van justitie een verblijfsvergunning gekregen. Dit heeft een woordvoerder van het departement meegedeeld. Het gaat hier 0m buitenlandse werknemers. die gebruik hebben gemaakt van de zogenaamde-regularisatieregeling. Iedere illegaele gas tarbeider. die zijn verblijf wettig wilde maken, kon zich daarvoor tot 1 november van het vorig jaar aanmelden bij de politie. Hoe veel aanvragen er zijn afgewezen, kon de woordvoerder niet zeg gen. Hij hield het op enkele duizenden. Het aantal gastarbeiders, dat nu nog Het overgrote deel van de veertiendui- zonder vergunning in Nederland ver toeft. kan volgens het ministerie van justitie uiteenlopen van duizend tot tienduizend. Zoals al eerder door de regering werd verklaard, is het niet de bedoeling dat er speciale zoekac ties naar illegalen worden gehouden. Wel loopt elke gastarbeider zonder verblijfsvergunning het risco. dat hij tegen de lamp loopt, waarna hij zon der mankeren de aanzegging zal krij gen om het land te verlaten, aldus het ministerie. (Vervolg Kantlijn gekomen dat de geschiedenis er is blij ven stilstaan', vond hij. We hebben be grepen dat Amalrik voorlopig in Neder land blijft: zullen zijn ervaringen gelijk zijn aan die van zijn landgenoot Herzen in de vorige eeuw? Zal hij in ons land bovendien 'n ontheemde worden, een dwalende tussen twde oevers zonder te kunnen aanleggen"5 De Poolse aforist Stanislaw Jerzy Lec - hij overleed in I966en kende "tharde Oosteuropese sys teem - noteerde eens:..Men kan op St-Helena sterven zonder Napoleon te zijn geweest". Men mag hopen dat een dergelijk St-Helena aan Amalrik be spaard zal blijven. OPNIEUW ZOMERS Koeler Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige wind tussen west en noord. Maxi mumtemperaturen rond 23 graden. Vooruitzichten voor zondag en maan dag. Droog, overwegend zonnig en maxi mum temperaturen omstreeks 25 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor zondag: Aantal uren zon 8 tot. 16. mm. temp., omstreeks 13 graden: max. temp. om streeks 24 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent Voor maandag Aantal uren zon: 7 tot 16: min. temp.: omstreeks 14 graden; max. temp om streeks 26 graden, kans op een droge per.ode van minstens 12 uur: 95 pro cent: kans op een geheel droog etmaal. 90 procent N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden en voor maandag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. STRANDWEERSVERWACHTING Opnieuw stabieler met zonnige perio den en een matige zeewind. In de mid dag 24 tot 26 graden, zeewater 20 gra den. Vooruitzichten: opnieuw hogedrukin- vloed met zondag zonmg en goed strandweer Het weer in Europa ZON EN MAAN Zon op Maan op Zon op Maan op 04.43 23.47 Aberdeen, zwaar bewolkt Barcelona, onbewolkt Berlijn licht bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt Genève. licht bewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Innsbruck, licht bewolkt Kopenhagrn. half bewolkt Lissabon, licht bewolkt Locarno, licht, bewolkt Londen, licht, bewolkt. Luxemburg, onweer Madrid, regen Malaga, licht bewolkt Mallorca. licht bewolkt München. onbewolkt Nice, onbewolkt Oslo. zwaar bewolkt Parijs, half bewolkt Rome. half bewolkt Split, onbewolkt Stockholm, half bewolkt Wenen, onbewolkt Zurich, half bewolkt Casa Blanca. zwaar bewolkt Istanboel, licht bewolkt Las Palmas onbewolkt 22 graden 30 graden 32 graden 28 graden 32 graden 36 graden 35 graden 23 graden 33 graden 24 graden 28 graden 31 graden 23 graden 35 graden 25 gTaden 31 graden 33 graden 30 graden 28 graden 24 graden 33 graden 30 graden 32 graden 27 graden 31 graden 33 graden 26 graden 29 graden 25 graden chem i50t Met de onlangs gelegali seerd en erbij is het totaal aantal gas tarbeiders in Nederland nu gekomen op circa 122.000. Meer dan de helft be staat uit Turken en Marokkanen Eind 1975 vertoonde de statistiek van hei ministerie van sociale zaken het vol gende beeld Tunesiërs 99.il Grieken 11918» Portu gezen <4917» Joegoslaven .9124. Span- taarden .18.3441 Marokkanen '<»8. en Turken .38 403. l'oiaa! 119 227 Ruim 52 000 hadden een permanente verblijfsvt gunning voor vijl' jaar. Gastarbeiders, die langer dun vijl joat in Nederland zijn. kunnen doorgaans zonder moei lijkheden een permanente verblijfsver- krijgen GEEN RUSSISCH CONSUL A A T IN ROTTERDAM Stoel zend 'nieuwe legalen' verblijft volgens hel ministerie in de Randstad-Holland. Het NVV-district Zuid-Holland heeft uitgerekend dal alleen het Westland (tuinderijen) er al een kleine tweedui zend herbergt. De overigen in Zuid- Holland wonen in Rotterdam (1800). het gebied Nieuwe Waterweg-Noord (350t. Spijkemsse Oud-Beijerland en Middelharnis isamen 140». Dordrecht en Ridderkerk (samen 190t en Gonn- lijk (lal Een schouwing van woensdag werd gevondt brande huis van de vroegere SS- officier Joachim Peiper bij Yesoul in Oost-Frankrijk, beeft niet uitgewe zen of hel inderdaad de commadant van 'Kampfgruj>pe Peiper uit de slag om de Ardennen uit de tweede we reldoorlog is. indt het Israël-reactie voorzitster kost PvdA leden DEN HAAG - De uitlatingen van me vrouw Van den Heuvel, voorzitster van de PvdA. over de Israëlische actie die in Oeganda heeft plaatsgevonden, heeft de PvdA leden gekost. „Maar het gaat slechts om een zeer beperkt aantal mensen", zei mevrouw Van den Heuvel vrijdagavond voor de AVRO-tv. Vol gens haar zijn daarentegen ook posi tieve reacties binnengekomen. De PvdA-voorzitster zei. dat haar twee reacties van afgelopen week niet met el kaar in strijd zijn. Direct na afloop van de Israëlische actie zei ze dat de actie „ontoelaatbaar" was en dat „grenzen waren overschreden". Deze week draaide ze deze reactie terug. ATHENE (RTR, DPI) - Griekenland heeft er vrijdag bij Turkije op aange drongen zich nogeens te bedenken voordat het een olie-exploitatieschip naar de Aegische Zee stuurt. Beide landen maken aanspraken op de bodemrijk- dommen van deze zee. bi een verklaring van de Griekse regering, uitgegeven na een kabinetsberaad on der lading van premier Constantine Karamanlis, wordt gezegd dat Turkije niet het recht heeft seismologische proefnemingen in het gebied van de Egeische Zee te doen. Donderdag verklaarde de premier van Turkije. Suleyman Demirel. dat binnen enkele weken een Turks exploratieschip in het zeegebied zal arriveren om voor bereidingen te treffen voor het speurwerk naar olie in de zeebodem Hij zei dat Interventie van de kant van Griekenland op dezelfde manier door Turkijke zou worden beantwoord. De Griekse regering zegt in haar verklaring dat het Turkse besluit in strijd is met de beweringen dat Turkije een dialoog met Griekenland over het geschil wenst. In goedingelichte knngen in Athene wordt gezegd dat Griekenland zijn strijd krachten. met inbegrip van zijn in de Egeische Zee patrouillerende marine, in verhoogde staat van paraatheid heeft gebracht Districtenstelsel bij verkiezingen Europarlement? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet speelt met de gedachte bij de directe verkie zingen voor het Europees Parle ment. die in 1978 voor het eerst zul len worden gehouden, een distric tenstelsel in te voeren. Dit kan in houden. zo zei premier Den Uyl vrij dagavond. dat de evenredige verde ling van de stemmen mogelijk wordt losgelaten. Het kabinet heeft vnjdag besloten eerst advies aan de Kiesraad te wa gen over het te volgen systeem bij de verkiezingen Houdt de Kiesraad vast aan het bestaande stelsel van evenredige vertegenwoordiging, en premier Den Uyl liet doorschemeren daar nauwelijks aan te twijfelen, dan neemt het kabinet wellicht het in itiatief om bij wijze van experiment hiervan af te wijken Den Uyl zei van de directe Europese verkiezingen een groot spektakel stuk te verwachten, waarvan de be tekenis met moet worden onder schat. Het betekent in elk geval een duidelijke politisering van de Euro pese politiek, mede door het vormen van één lijstdoorde diverse politieke groeperingen en het deelnemen van prominente Europese politici of oud-politici aan die verkiezingslijs ten DEN HAAG - Minlsti (buitenlandse zaken) nodig, dal in Rotterdam een Russisch consulaat wordt gevestigd. De minis ter meent, dat de Russische diploma tieke vertegenwoordiging in ons land de laatste jaren al zo sterk is gegroeid, dat /.i j in slaat moei worden geacht al hel nodige werk te doen. Van der Sloe) schrijft dit in antwoord aan de tweede kamerleden .ombrink en Epema-Brugman ipvdai die het Rus sische verzoek om een speciaal consu laat in Rotterdam wilden steunen. Zo n consulaat had de belangen kunnen be hartigen van de bemanningen van Rus sische schepen die deze wereldhaven aandoen De ministei vindt aal da; best vanuit Den Haag kan gebeuren, omdat de con sulaire afdeling van de ambassade pas nog is uitgebreid met het oog op het werk in de Rotterdamse haven. Van der Stoel wijstverderop de toenemendecon currentiedreiging die uitgaat van een verdere versterking van de Russische scheepvaartpositie NEDERLANDSE IN ITALIË DOODGESTOKEN ROME (ANP) - De 33-jarige Hend- rika T. de Jong uit Amsterdam is vrijdagochtend op een camping in Italië doodgestoken. Dader was een 17-jarige Westduitse kampeerder. De kampeerder was volgens de Ita liaanse politie vrijdagochtend pas op de camping bij Jesolo Lido (Adria) te ruggekeerd. nadat tuj 's nachts aan de rol was geweest. Hij zou lichtelijk aan geschoten zijn geweest. In plaats van naar zijn tent te gaan. liep de jonge man naar de damestoiletten en ging daar op de deuren bonzen Toen de Amsterdamse vrouw van een toilet kwam en de jongeman zag. begon zij te schreeuwen De Duitser, wiens naam de politie nog niet heeft gegeven, stortte zich toen plotseling op de vrouw en stak haar met een zakmes in de hals. TAL AL ZAATAR - Een tank en 'n mobiel machinegeweer van rechtse christenen houden 't Palestijnse vluchtelingenkamp Tal Al Zaatar in de buurt van Beiroet onder vuur. Volgens ooggetuigen zijn er tussen de 400 en 500 mensen gedood en bijna 1000 geivond bij het beleg van het kamp dat nu al 24 dagen duurt. Rechts naast het machinegeweer helpt een Libanees meisje de soldaat. BEIROET (RTR. DPI) - Een dag nadat de Arabische Liga Syrië en de Palestijnen opriep tot verzoe ning leek de situatie in het door burgeroorlog verscheurde Libanon vrijdag uilzichtlozer dan ooit. De Amerikaanse ambassade maakte bekend dat dinsdag de nog in Li banon achtergebleven 1500 Ameri kanen kunnen worden geëva cueerd. de Britse ambassade drong er bij de Britse onderdanen op aan gebruik te maken van 'deze laatste kans' en Yassar Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie besloot een voorgenomen bezoek aan Damascus voor be sprekingen met president Assad, niet door te laten gaan. De evacuatie vindt dinsdag plaats. NietrAmerikanen worden voor de evacuatie uitgenodigd en de Bntse ambassade raadde de Britten me teen 'ten sterkste aan gebruik te maken van deze aatsle v bare kans op vertrek" Volgens am bassadekringen ligt de snel ver slechterende toestand in Beiroet, dat al een maand zonder water en elektriciteit is ten grondslag aan hel besluit, Palestijnse woordvoerders hebben Syriè vnjdag beschuldigd van het zenden van nieuwe troepen naar Li banon en van het aanvallen van linkse posities. Van onze weerkundige medewerker i Met in de meeste provincies enkele verspreide onweersbuien is vrijdag een front over ons landgetrokken. Aan de voorzijdeliep het kwik in Limburg op tot 35 graden, om na een on weersbui tot 24 graden te dalen. In Groningen Uith uizermeedem werd een droge windhoos zonder regen en onweer gemeld die schade aanrichtte en enkele bomen velde. De neerslagcijfers waren vrijdagavond over het algemeen met groot Op een aantal plaatsen viel geen druppel, in de gebieden waar enkele buien passeerden over het algemeen niet meer dan vijf tot tien millimeter neerslag Daarmee is het voorlopig met de regenkansen weer gebeurd want in het weekeinde versterkt zich uit het zuidwesten alweer een hogedrukgebied met. zon in onze rich ting. De verbetering wordt vandaag al merkbaar. Zondag zal het zonnig zijn met opnieuw enige stijging van de temperatuur. Na zondag kan het kwik opnieuw flink boven de 26 graden komen. De tweede helft van de zomer gaat vandaag van start en prolongeert voorlopig de sterk zomerse tendens in vrijwel heel Europa. BRITSE EILANDEN: Zonnige perioden en overwegend droog. Tamelijk koeL Temperaturen omstreeks 20 graden. ZUID-FRANKRIJK. RIVIERA: Aanhoudend zeer warm. 32-36 graden Lo kaal onweer ALPENGEBIED: Zonnig en warm. Temperaturen 28 tot 32 graden. Nul graden niveau op 3500 meter Later meer bewolking ITALIË, JOEGOSLAVIË. DONAULAN- DEN: Aanhoudend zonnig en warm. 29 tot 33 gra den GRIEKENLAND: Eerst zonnig en warm. Later meer bewolking met regen of buien SPANJE. PORTUGAL: Zeer warm tol heet Temperaturen 33-38 graden. Aan de Portugese kust aanzienlijk koeler SCANDINAVIË. FINLAND: Fraai zomerweer; 20-25 graden Aan de Noorse westkust kans op korte tijd regen. ROERMOND (ANP) - Omdat de limburgse boeren geen prijs stellen op de in hun ogen te dure hulp van het minsterie van defensie zijn vrijdag de militaire waterpompen met hun bemanning (42 man van de marine vertrokken. On danks de vele aanvragen om hulp weigeren de door de droogte gedupeerden de door de militairen op J'40,- per uur vastgestelde kosten te betalen. Dit heeft de heer Gorris van het crisiscentrum in Roermond vrijdag meegedeeld. De marine heeft ruim acht dagen aan - - - jp de droogtebestrijding in Limburg deel genomen. Aanvankelijk met vijf en la ter met negen pompen. Limburg krijgt nu alleen nog de hulp van de drie bb- kringen die bijna zestig pompen heb ben ingezet waarvan er veertig continu in berijf zijn. De bb berekent slechts 50 voor de eerste dag en 25.- voor elke volgende dag Rijkswaterstaat aldus de heer Gorris. heeft het waterverbruik verruimd. Er mogen thans ook pompen op de Midden-Limburgse grindmeren worden aangesloten Ruim 2100 militairen worden het ko mende weekeinde in de kazernes ge houden in verband met het aanhou dende bosbrandgevaar. Bovendien hebben de manschappen van twee pantserïnfanteriebataljons opdracht om naar de radio te luisteren. In elf kazernes zijn de brandpiket- ploegen vergroot. De grootte varieert van 30 tot 90 man. De Algemene Vereniging Nederlandse Militairen AVNMi heeft geprotesteerd tegen het feit dat duizenden dienstr plïchtigen militairen dit weekend op de kazerne geconsigneerd zijn om bos branden te kunnen bestrijden en daar voor een bijzonder slechte compensa tie krijgen. Een heel weekend brandpi- ket. ongeveer 48 uur. levert slechts 20.- compensatie op. Dit in tegenstel ling tot de normale wacht- en piket diensten. die veel beter gecompenseerd worden o.a. met 1 dag compensatiever lof per 24 uur dienst De lage waterstand van de rivieren ten gevolge van de langdurige droogte wordt merkbaar in liet goederenver voer. Wanneer de droogte aanhoudt kunnen Rijnschepen maar voor een derde geladen worden Nu al is bij NS merkbaar dat men gaat overschakelen van vervoer per schip naar dat per trein. LONDEN - Hollen of stilstaan met het weer - ook in Engeland; na de ergste droogte sinds 1927 is het boven Londen weer gaan regenen en wel zo hevig, dat er nu weer van regelrechte waterover last gesproken kan worden Auto's kwamen tot de assen in het water te staan, zoals hier in de voorstad Kingston. Overval op post agentschap: buit f 20.000,- EINDHOVEN (ANP) - Een overvaller heeft vrijdagmiddag tegen vijf uur 20.000 gulden buitgemaakt op het pos tagentschap aan de Aalsterweg in Eindhoven. De met. bivakmuts gemaskerde man dwong het alleen aanwezige kantoor meisje onder bedreiging met een vuurwapen de hele dagopbrengst in een plastic zak te deponeren De man ging er daama vandoor. NEW VORK RTR-UPI-GPDi- In een toespraak tot de democratische na tionale conventie IN New York. waarin hij zijn kandidatuur voor het landspresidenlschap aanvaard de. heeft Jimmy Carter Amerika donderdag een regering beloofd, 'vrij van schandalen en corruptie' en een president 'die uw pijn voelt en uw dromen deelt'. We hebben genoeg geleden onder een vermoeide, afgeleefde regering zonder visie, zonder jeugd of vitali teit en zonder het vertrouwen van het volk Het wordt tijd dat onze rege ringsleiders de wet eerbiedigen en niet met twee maten meten Zowel Carter als Mondale hebben laten blijken dat ze in dit opzicht het Watergate-schandaal volop zullen hanteren, teneinde aan te tonen hoe de republikeinen, zonder acht te slaan op de volkswil, een ontaard beleid hebben gevoerd, dat de Ver enigde Staten alom in de wereld in diskrediet hebben gebracht. Carter zei bijvoorbeeld Ik ken geen reden waarom de misdadigers-in- het-groot op vrije voeten moeten blijven, terwijl de arme i mlsdadigersi naar hel gevang gaan In hem. zo vindt Cai ter ook zelf. is tie hoop beli chaamd om van Amerika weer een gerespecteerd land te maken waar niet alleen orde heerst, maar ook meegevoel en goedheid Messiaans Dit leidde tot bijna messiaanse tone len toen Martin Luther King sr. de pindaverbouwer uit Plains. Geor gia. in zijn afsluitend gebed bestem pelde als een gezondene. Jimmy Carter, beleefde eindelijk de dag waarvan hij vier jaar had ge droomd eer. nominatie waar hij kon spieken over de nieuwe eenheid tus sen Noord en Zuid. Maai desondanks waren er democraten die tijdens de toespraak van bijvoorbeeld de dienstplichtontduiker Frits Efaw idie zeven jaar in Engeland woondei. tijdens diens rationeel pleidooi voor amnestie, dc neus dichthielden en een vies gezicht trokken Die vingers in hun horen duwden toen de ver lamde Kovic uitriep dat Nixon en zijn samenzweerders het land onein dig veel meer kwaad hebben berok kend dan dienstplichtonduikers. In weerwil van alle demonstratieve eenheid daarop, lijkt het zeker dat een aanmerkelijk aantal democraten toch met enige twijfel is teruggegaan naar de huiselijke haard: de weiges- telden. die Carter beschuldigden van geniepig samenzweren ten koste van de behoeftigen. terwijl ze hun eigen wetten stelden - de conservatieve havikken, voor wie het Amerikaanse wapengeweld in Vietnam nog steeds een erezaak is. de grote politieke ba zen zoals Chicago's burgemeester Richard Daly, die niet passen in Car ter s concept van regeren met en door het volk Terwijl het huisorkest zich volop weerde in Sweet Georgia Brown, beklommen de verslagen tegen standers met soms wat moeilijke lachjes het spreekgestoelte teneinde als achtergrond te dienen voor het triomfantelijke duo Carter- Mondale Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W F de Pagter. Hoofdredacteur: G A_ de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieieman en C. van der Maas. 8UREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel (01150)4457 Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur, Redactie (01184) 14796 Voor klachten bezorging op za terdag. de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur Expeditie; (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75. franco per post 42 -, per maand 12,75; losse nummers 0.55 linclusief 4 pet. btwi Advertentietarieven: 77 cent per mm. minimumprijs per advertentie f 11.55. ingezon den mededelingen 2'.« tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3