m XME ZEEUWSE COURANT VREDESTEIN WEER AAN NEDERLAND PZC BUS MET 26 KINDEREN IN CALIFORNIE VERD WENEN Zeeuwse middenstand denkt nogal verdeeld over de problemen rond de tweede woning de krant van zeeland lubbers: „Haring of kuit van Amerikanen Federatie: ontheffing loonmaatregel in haven Staat wil 49 pet aandelen van Goodrich overnemen vandaag Vrees voor ontvoering =aJLJSL^ .'3* f-•-// Beslissing Van Agt nog deze maand 219e jaargang no. 168 Zaterdag 17 juli 1976 DEN HAAG (ANP) - Minister Lubbers van economische zaken wil dat de Nederlanders het voor het zeggen krijgen bij het Vredestein-concem dat nu nog geheel in Amerikaanse handen is. De minister wil dat het Amerikaanse rubberconcern Goodrich de meerderheid van de aandelen in zijn (nu nog volledige) Neder landse dochter Vredestein prijsgeeft. Goodrich zou in eerste in stantie 49 procent van de aandelen moeten krijgen, de staat ook 49 procent en de overige 2 procent zouden in handen moeten komen van een stichting, in de driehoofdige stichtingsbestuur zouden twee vertegenwoordigers moeten zitten van de Neder landse overheid en één vertegenwoordiger van Goodrich. sche zaken stelt zich wel op het stand punt dat die derde partner in eerste in stantie een Nederlands en niet een bui tenlands bedrijf zou moeten zijn De minister venvacht dat de Amerika nen volgende week 'haring of kuit zul len zeggen tegen het voorstel van eco nomische zaken Mochten de Amen- kanen ja zeggen - en Lubbers liet vrij dag doorschemeren dat hij dat eigen lijk wel verwacht - dan zal het nog en kele weken duren voor de zaak in kan nen en kruiken is en de besprekingen met de Nederlandse vakorganisaties zijn afgerond Als de Amerikanen en de Nederlandse vakbonden het voorstel van de rege ring afwijzen, dan zullen ze zelf moeten proberen om een oplossing te vinden zo zei de minister met de plannen van eco nomische zaken om de Amerikanen de meerderheid in het aandelenpak ket te ontnemen en de zeggenschap voor het grootste deel in Nederlandse handen te leggen. Wel zitten de vakbonden erg 'aan te hikken tegen de visie van economi sche zaken dal aan een afslanking van het personeelsbestand met 2U procent niet te ontkomen valt. De bonden heb ben in het verleden altijd op het standpunt gestaan dal Inkrimping bij Vredestein weliswaar ononLkoombaar is, maar dat dat niet mag gebeuren via gedwongen ontslagen Op een persconferentie na afloop van een gesprek dat de Goodrich-top voerde op het ministerie van economi sche zaken zei minister Lubbers dat er helaas niet aan te ontkomen zal zijn dat wellicht 20 procent van de 4800 man. die nu nog bij Vredestein werken, zullen moeten worden ontslagen De regering denkt daarbü met name aan sluiting van de vestiging in Loosdui nen waar momenteel ongeveer 600 werknemers in dienst zijn en wellicht inkrimping van de vestigingen in He veadorp ibij Arnhem) en van de vesti ging tn Maastricht. Voorts is de Nederlandse regering be reid Vredestein uit de financiële nes ten te helpen door het verstrekken van leningen en dergelijke. Om welke bedragen het daarbij gaat wilde minister Lubbers niet kwijt. Hij zei dat de regering er niets voor voelt alle aandelen van Goodrich over PAGINA 2 brand Ruim derUgduizend gulden schade bij brandstichting in openluchttheater Toorenvlledt te Middelburg. PAGINA 3 regen PAGINA 4 rellen Opinie Pr maken. PAGINA 9 verdeeld Zeeuwse midi over het verse PAGINA 11 buikriem Meerderheid van reid de nullijn te PAGINA 18 betalen top Tour de Prance, superieure Zoetemelk wint etappe met aankomst op de Puy de Dóme spreken Soort het conflict in de Zeeuwse wie lerwereld tussen speaker en consul i: opgelost. aanval Franse regering opent offensief tegen af spraken in de staal-sector; beurs, finan ciën. ZATERDAG PAGINA 15 zeilen Skutsjesilen op de Fnese meren PAGINA 16 liedboek Veerse notaris Valerius schreef Neder- landtsche Gedencklanck. stemmen uit de kerken. gokken Oostenrijkse en Nederlandse casino apparaat samen het grootste ter wereld, schaken, dammen, bridge te nemen, een eis die de Amerikanen aanvankelijk op tafel legden. „Good rich is in eerste instantie verantwoor delijk voor wat ze zelf heeft aange richt", zo zei de minister „Het is wel duidelijk dat er op den duur een Neder landse leiding moet komen die de ruimte krijgt om een goed bedrijfsbe leid te voeren" Derde partij Op langere termijn zou een derde partij gevonden moeten worden die eveneens in Vredestein gaat deelne men en dan niet alleen een deel van de aandelen overneemt, maar ook een deel van het management voor zijn rekening neemt. I>e overheid voelt er niets voor om altijd voor 19 procent in Goodricht te blijven participeren, al dus Lubbers. „We mogen de onzekerheid bij de men sen niet langer laten voortduren. We mogen niet blijven wachten tol er een derde partner gevonden is", zo zei de minister. Het ministerie van econonu- Vakbonden De vakbonden stelden zich vrijdag middag in een eerste reactie nogal gereserveerd op tegenover de plan nen van economische zaken. De bon den - die de Amerikanen beschuldi gen van een wanbeleid en die Good rich liever vandaag dan morgen uit Nederland zien vertrekken - zijn wel SOARES BELAST MET VORMING VAN REGERING LISSABON (DPAI - President Eanes van Portugal heeft vrijdag de secretaris-generaal van de soeialisti- sche pattij Mario Snares belast met de vorming van een regering. De nieuwe premier zal volgende week de samenstelling van zijn regering aan het parlement voorleggen. KABINET IN GROTE LIJNEN EENS OVER BEZUINIGING Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag in grote lijnen overeenstemming be reikt over d<- verdeling van de 300 mil joen gulden die extra bezuinigd moest worden ten gevolge van de loonmaat regel. Daarmee is voorlopig een punt gezet achter de lange discussies van de laatste weken binnen het kabinet over de begroting '77. Na de vakantie - eind augustus - zal het kabinet dan nog een beslissing nemen over het dekkings plan. Een nieuw element in de discussie vormde, zo zei premier Den Uyl. vrijdag na afloop van het kabinetsberaad, is het feit dal een verhoging van belastingen of sociale premies ditmaal volstrekt uit den boze is Dat legt de marges die het kabinet bij zijn besprekingen heeft, bijna volledig vast De enige ruimte die er is. kan komen uit een vergroting van het nationaal mkomen. LONDEN - Soldaat lste klas van het Junior Leaders Regi ment Graham Fidler uit Huddersfield maakt een koprol over 26 collega's in het Earl's Courtstadion in Londen. Hij wil een poging doen het wereldrecord te verbeteren en over een rij van 30 man duikelen. TOCH PRIJSCOMPENSA TIE' ROTTERDAM (ANP) - De vervoersfederatie NW/NKV denkt er over om bij het ministerie van sociale zaken 'n aanvraag tot opheffing van de loonmaatregel in te dienen. Op deze manier hoopt de vervoersfederatie voor de havenwerknemers in Amsterdam en Rotterdam toch een volledige prijscompensatie te bereiken. Voorzitter Schroer voersfederatie zei vrijdag dat het aan vragen van een ontheffing een van de mogelijkheden is om te proberen volle dige prijscompensatie zoals die door de overgrote meerderheid van het haven personeel. wordt geëist, uit het vuur te slepen Volgende week dinsdag gaan de werk gevers en werknemers in de havens van Amsterdam en Rotterdam opnieuw praten over het loonbeleid voor de tweede helft van dit jaar. Voorzitter C. Zwijnenburg van de be drijfsgroep watervervoer van de ver- voersbond CNV is er boos over dat de vervoersfederatie met de mededeling is gekomen zonder de andere partijen die bij het overleg over de haven-cao betrokken zijn van te voren in te lich ten. De Federatie Nederlandse Vakbewe ging tnvvlnkvi krijgt vanaf eind augus tus een krant met een nieuwe naam: „De Vakbondskrant van Nederland". Hel blad zal in de wandeling De Vakd- bondskrant" heten CHOWCHILLA (CALIFORNIE (RIK) - De 26 Amerikaanse kinderen die worden vermist, nadat hun schoolbus geheel verlaten langs de weg was aan getroffen. zijn vrijwel zeker massaal ontvoerd. De districtssheriff van Ma dera in de Amerikaanse staat Califor- nië zei vrijdagavond: „We wachten op contact met ons wordt opgenoemon". Inmiddels hebben ouders, politiemen sen en vrijwilligers zich aaneengeslo ten in een anstige speurtocht naar de kinderen en de buschauffeur. De bus werd donderdagavond aange troffen in een opgedroogde bedding van een kanaal bij de stad Chowchilla. in het centrum van Califomië „Het lijkt een ontvoering te zijn zei sheriff Bates tegen verslaggevers. Een andere mogelijkheid achtte hij uitgeslo ten. „Er is geen bloed, geen spoor van geweld" Wel hebben de politiemensen twee spo ren van autobanden aangetroffen die de sporen van de bus kruisten. De federale recherche FBI heeft zich vrijdag met de zaak belast, waarmee de indruk van plaatselijke functionarissen werd ver sterkt dat het een geval van ontvoering betreft. Op grond van de wet kan de FBI slechts optreden ais er sprake is van fe deral e misdaden, waaronder ontvoerin gen vallen President Ford heeft uiting gegeven aan zijn diepe bezorgdheid en wil een volledig verslag hebben De schoolkinderen, variërend in leeftijd van 4 tot 15 jaar. verdwenen donderda gavond toen zij na een zwemtocht op weg waren naar huis De buschauffeur is al geruime tijd in dienst van de school die de kinderen bezoeken Een half uur nadat hij donderdag in het 5000 inwo ners lellende stadje Chowchilla enkele kinderen had thuisgebracht kreeg de politie telefoontjes van ongeruste ou ders die meldden dat hun kinderen niet waren thuisgekomen. Juist voor de duisternis viel werd met behulp van een verkenningsvliegtuig de lege bus ge vonden Hij was enigszins gecamou fleerd met bamboehout Volgens sheriff Bates kwamen een jaar geleden berich ten bij hem binnen dat schoolbussen werden gevolgd door gewapende man nen. Deze berichten worden nu nage lrokken J r%- -551 E fi ÜJt 11'. i> i s 0 ,1 CHOWCHILLA t Califonue i- Dit is de schoolbus, die men tn een vlakte vol struikgewas teruggevonden heeft -zonder chaujjeur en 26 schoolkinderen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van Agt zal nog deze maand beslissen of hij zal aanblijven als minister van justitie. Premier Den Uyl liet er evenwel vrijdag nauwelijks twijfel over be staan dat deze beslissing positief zal uitvallen. Enkele weken geleden schreef minis ter Van Agt in een brief aan de Tweede Kamer, dat hij ernstige twij fels had of hij wel minister van justi tie kon blijven, nu zijn pogingen om de abortuskliniek Bloemenhove te sluiten hadden gefaald. Hij zei dat hij over die vraag ernstig bij zichzelf te rade zou gaan en beloofde de Kamer van zijn beslissing op korte termijn in kennis te stellen. Vrijdagmiddag is minister Van Agt voor ruim een week naar de Filip pijnse hoofdstad Manilla vertrokken voor een internationale conferentie over medisch recht zonder de Kamer uitsluitsel te geven. Premier Den Uyl zei echter op zijn persconferentie dat Van Agt zijn besluit nog vóór augus tus zal nemen. A. KORST AN JE, CONSULENT HANDEL EN AMBACHTEN BOETES TE LAAG VOOR OVERTREDING VAN VERORDENING GOES/VEERE - „Over het probleem van de tweede woningen wordt in kringen van handel en ambacht ver schillend gedacht. De ambachtslieden zien er een bron van inkomsten in. De winkeliers denken er echter tegenge steld over". Dat zegt de rijksconsu lent voor handel, ambachten en dien sten in de provincie Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes, e rijksconsu lent toont begrip voor het feit dat gemeenten gebruiksverordeningen in het leven roepen om het tweede- woningen-problcem aan banden te leggen. Hij ziet wellicht een oplos sing in de rehabilitatie-plannen van sommige gemeenten Gemeente-secretaris L. van der lliele van Veere vindt dat de uitwerking van de gebruiksverordening in zijn gemeente gunstig is te noemen. De boetes op overtredingen daarvan vindt hij echter te laag. Rijksconsulent Aorstanje zegt nogal geconfronteerd te zijn met klachten, bezwaren en vragen over hel verkopen van woningen aan anderen dan bewo ners uit de eigen gemeente, en de ge volgen daarvan .Die gevolgen zijn soms zichtbaar te constateren, bij voorbeeld in een plaats als Colijn- splaat. waar met name in de hoofd straat relatief nogal wat winkeltjes en andere bedrijfjes hebben moeten slui ten. omdat zij het niet alleen van de zomertoeristen. respectievelijk tweede-woning-bezitters konden leven. De overige bevolking is in die plaats - waar een kwart gedeelte van de wo ningen in handen is gekomen van niet-inwoners - is niet meer voldoende in aantal om gezonde verhoudingen in die bedrijfjes te continueren. Het pleit is gedeeltelijk voor Colijnsplaat al ver loren". meent de consulent, wijzende op de gebruiksverordening van de ge- meenteAortgene. die er alsnog geko men is. De heer Aorstanje erkent dat niet- inwoners. voor een deel buitenlanders, vaak grote bedragen boden voor leeg komende huizen, die door de eigen be volking niet waren op te brengen „Maar ook de ontvolking, waaraan in Zeeland verschillende dorpen lijden of hebben geleden heeft het eivel in de hand gewerkt dat verschillende wo ningen leeg kwamen, maar gezien hun staat mogelijk toch niet aan autochto nen te verkopen waren geweest. Hierop wordt nogal eens gewezen door hen, die een dergelijke woning bezitten, deze voor een zo hoog mogelijk bedrag wensten te verkopen aan liefhebbers voor een tweede woning, maar daann nu gehinderd worden door de ge bruiksverordening van de gemeente Het blijft een moeilijke zaak. Het ei gendomsrecht wondt niet aangetast, maar wel enigszins ondergraven" Ambachten Tegenstanders van verordeningen op het gebruik van tweede woningen hebben de consulent gewezen op de voordelen van het toestaan van tweede woningbezit voor de ambach telijke sector. „Inderdaad, de aannemers, de loodgie ter. de smid in het betreffende dorp kunnen aan de opknap van zo n wo ning soms een flinke order hebben. Maar wegen de nadelen voor de win kelstand daar tegen op. als die weer in goede staat gebrachte woning soms elf maanden van het jaar zonder bewoners is?". Niet iedere gemeente wil overigens graag zo n verordening, die het gebruik van tweede woningen aan banden legt. fjmtlijn Van dissident naar emigrant VjJtA/ Deze week is Andrej Alekse- j&vM. jewitsj Amalrik in Nederland CgJgJ aangekomen, een nieuwe en Kaag opvallende figuur in de lange pSSSp rij van emigranten, die in Rus- land met de vrijheid vonden om te zeggen wat hen beweegt Een rij die teruggaat tot ver in de negentiende eeuw. toen Russen al uitweken om in het westen met name de vrijheid van drukpers te gebruiken die in hun eigen land niet bestond. Amalriks aankomst deze week op Schiphol deed denken aan de taferelen, die zich in 1974 afspeelden toen Solzjenitsyn als banneling in West-Duitsland arriveerde: journalis ten. filmmensen en fotografen waren uit diverse landen overgevlogen om het evenement mee te maken. Een Russisch dissident op weg naar de emigratie is immers nieuws en dat betekent in het westen dat hij min of meer onder de voet wordt gelopen Althans: de eerste paar dagen. De belangstelling ebt namelijk tamelijk snel weg, zoals ook in het geval Solzjenitsyn kwam vast te staan Het is het lot van vele emigranten dat zij na 'n opwindende aankomst vaak vrij snel te rechtkomen in een relatieve vergetel heid. Fjen dergelijke overgang moet be trokkenen zonder twijfel voor een moei lijk en moeizaam proces plaatsen Aan vankelijk komen zij vol verwachting en met intense hoop in de voor hen zo vol strekt nieuwe wereld, maar dikwijls blijkt die zelfde wereld, korte tijd later, teleurstellend en moeilijk te accepteren. Dergelijke ervaringen behoren tot de doem van emigranten: zij zijn niet ge worteld in het land waar zij opnieuw moeten beginnende taal is hun vreemd, maar bovendien zijn zij totaal afgesne den van het land waar hun moedertaal wordt gesproken. Afgesneden ook van de ontwikkelingen die deze taal mee maakt in hun land van herkomst. Met name voor auteurs betekent dat een niet geringe terugs lag; deze laai is im mers hun instru ment. een instru ment waaraan zij zelf vorm geven in hun dagelijkse dialoog met hun omgeving en hun lezers. Dat achterland is hun echter ontnomen: ze bewegen zich in hun nieuwe omgeving als in een taalkundig vacuüm Hun contacten gaan meestal niet veel verder dan de kleine kring van mede-emigranten, met wie zij heftig dis cussiëren over de ontwikkeling in 't va derland in de verte. Ze proberen een ei gen forum te vinden: er worden tijd schriften opgericht, zoals recentelijk Kontinent. een blad voor Russische au teurs dat in West-Duitsland verschijnt. Dikwijls ook ontstaan er in emigran tenkringen diepgaande meningsver schillen met alle gevolgen van dien: vorming van sekten die elkaar bestrij den. Bitter ervaren zij vaak de afne mende belangstelling van de buitenwe reld Soms slaat de aanvankelijke in teresse om in gevoelens van ergernis, zoals Solzjenitsyn heeft moeten erva ren interviews waarin hij zich afzette tegen de westerse ontspanningspoli- tiek. werden bijvoorbeeld in bepaalde politieke kringen uiterst koel ontvan gen. Vermoedelijk zal Amallik zich evenmin kunnen onttrekken aan dit specifieke vervreemdingsproces, waarin emigranten-auteurs vrijwel al tijd terechtkomen. in dit proces is nog een bijzonder ele ment te herkennen, namelijk de om standigheid dat de dissident in Rusland een geheel andere functie heeft dan de emigrant in het westen. Niemand die dat beter heeft verwoord dan Amalrik zelf in een bnef die hij in april 1970 aan het Duitse weekblad Der Spiegel zond. „Ik neem aan. dat zodra de belangstel ling voor mij en mijn boeken m het wes ten zal dalen, ik zal worden gearresteerd en veroordeeld op een of andere valse beschuldiging", zo schreef hij daarin. Dat was de logica van zijn dissidenten- bestaan. in de Sowjet-Unie fungeerde hij voor het westen ais een barometer en als zodanig was hij voor de Russische autoriteiten een man met wie men niet kon doen wat men wilde Dat gaf hem een vreemde vorm van vrijheid binnen het Sowjet-systeem, zo erkende Amal rik in dezelfde brief: „Voorlopig geniet ik een grotere vrijheid dan vele Sowjet- burgers". Nu hij evenwel naar het wes ten is gekomen is zijn functie fundamen teel gewijzigd: van belangrijk dissident in een autoritair stelsel is hij een emi grant in het westen geworden zoals er velen zijn. Het zal van hem een grote geestkracht vergen om een dergelijke verandering op te kunnen vangen. De heer ixorstanje wijst m dit verband op de gemeente Oostburg waar de ge meenteraad maar afzag van zo n ver ordening na een overigens niet eens luidend advies van de adviescommis sie voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme. Builelanders De rijksconsulent herinnert aan een toespraak van de Zeeuwse commissa ris van de koningin, enige tijd gele den in Antwerpen, waarin deze ook het tweede-woningen-probleem aan stipte, en 'de zaal' nogal met reacties kwam: „Begrijpelijk, want juist de Belgen hebben zich niet onbetuigd gelaten bij het aankopen van tweede woningen in Zeeland. Ik geloof dat deze groep nog het meest te prefereren is van de bui- tSlot zie pagina 9 kolom '2 X n de vorige eeuw maakte de befaamde Alexander Herzen een soortgelijke ont wikkeling mee. Naar hem - auteur, filo soof. socialist - is in onze jaren de stich ting genoemd, die tot doel heeft Russi sche manuscripten uit te geven, die in de Sowjet-Unie niet kunnen verschij nen. Herzen kwam in 1847 naar West- Europa - bijna even oud als nu Amalrik is. In Rusland had hij jarenlang het denken van West-Europa bestudeerd en bewonderd, maar toen hij hier eenmaal woonde, ging hij anders over westerse landen denken en bij herhaling stelde hij zich uiterst kritisch op. Dr. R. Eek man. die in 1953 een monografie over Herzen publiceerde („Tussen twee oe vers"). vertelt daarin hoe deze Russi sche banneling 't toenmalige Nederland een voorbeeld van 'bourgeols-zelf- genoegzaamheid en afstomping' vond. Voor Herzen was Nederland het land 'waarmee Europa grijs begint te wor den'. Het. is als eerste zodanig 'tot rust (Slot zie pagina 3 kolom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1