Best betaalde amateurs in Montreal aan startstreep Canada zwicht in kwestie Taiwan, Amerika blijft, spelen gaan door Indeling series Kruize goed vooruil OLYMPISCHE BEDOENING MEEST SCHIJNHEILIGE PZC/S Hockeyteam oefende tegen Kenia: 6-0 zege Van de 11.000 topsporters zijn er 7000 professional TEKST VAN ARTIKEL 26 Spelen op radio en televisie Taiwan trekt zich terug ZATERDAG 17 JULI 1976 (Van een speciale verslaggever) MONTREAL - Op de drempel van de 21e Olympische Spelen in Montreal is het even beruchte als gehate artikel 26 van het olympisch reglement ineens weer hoogst actueel. Volledig in beslag genomen door de slepende kwestie Taiwan behoefden de IOC-bonzen zich deze week tot hun eigen geruststelling weliswaar niet officieel te buigen over de overtreders van de amateurbepalingen, in de wandelgangen was dit tere onder werp herhaaldelijk onderwerp van gesprek. Bij het afleggen van de olympische (mein)eed, vanmiddag (zaterdagi in het Olympisch Stadion, door de Canadese gewichtheffer Pierre Stjean zullen diezelfde IOC-leiders ondanks de niet weg te branden schijnheiligheid echter opnieuw in ernstig gewetens conflict geraken. pen. doch ook in dit geval bleef het bij een dreigement Vergoeding „Van de 11.000 hier in Montreal aanwezige topsporters zijn er hoog uit 4000 werkelijk amateur. Die an dere 7000 mag je gerust als profes sional beschouwen", is de visie van Ties Kruize, de door een auto ongeluk al geruime tijd uitgescha kelde hockey-international, die in Montreal als columnist voor een landelijk ochtendblad optreedt. Met sport op hoog niveau zijn nu een maal per definitie grote bedragen gemoeid. Voor de diverse bonden en het IOC blijft het desondanks een uiterst hachelijke zaak om te bepa len wie het predikaat amateur mag dragen. De onder het bewind van de nieuwe IOC-president Lord Killanin ver ruimde regels heeft er weliswaar toe geleid, dat twee reeds lang achter haalde geboden uit de knellende amateurbepalingen werden aange past. de status van amateur kunnen slechts weinig atleten in olympisch Montreal met goed fatsoen voeren. De dreigbrief die Lord Killanin en kele weken na afloop van het IOC- congres van 1975 in Wenen aan alle lidstaten richtte, is al eveneens een lachertje. In die brief kondigde de Ierse lord aan. dat iedere atleet die artikel 26 zou overtreden onherroe pelijk van de spelen zou worden uitr gesloten. Niemand hoefde te rekenen op enige clementie van de zijde van het IOC. Opwinden Artikel 26 blijft niettemin een regel die iedereen negeert en waarvan ie dereen ook weet dat hij wordt gene geerd. Daarom kan Ties Kruize zich ook mateloos opwinden over de waarschuwing van hel NOC dat hij zijn amateurstatus in gevaar zou brengen en hij derhalve niet meer aan komende Olympische Spelen zou kunnen deelnemen in het geval hij in Montreal als hockey-columnist voor een dagblad zou werken ..In Nederland zijn we vaker nog roomser dan de paus Waarom zou ik met. twee maten gaan meten. Kijk maar eens naar Jos Hermens of naar de wiel renners. die met de uiloefening van hun sport duidelijk geld verdienen Bovendien wordt Hermens nog eens gesponsord door een weekblad Zou dat allemaal dan wel mogen?" Maar het door Kruize aangehaalde voorbeeld-Hermens is bij lange na niet vergelijkbaar aan wal Ameri kaanse. Australische en Afrikaanse atleten voor een optreden verlan gen. Atleten van het kaliber Emiel Puttemans, John Walker en Filbert Bayi. de in Montreal afwezige we reldrecordhouder op de 1500 meter, vragen minimaal 2500 gulden voor een optreden, exclusief alle onkos ten. Ofschoon deze bedragen in de atle- tiekwereld inmiddels een bijna pu bliek geheim zijn. maakt Frank Shorter het onlangs naar de zin van de Amerikaanse atletiekleiders toch wel al te bont door openlijk te ver kondigen, dat hij van zijn jaarinko men als atleet (50.000) goed rond kon komen. De IAAF (de internationale atletiekfederatie) overwoog de olympische marathonkampioen van Munchen ter verantwoording te roe- Enkele weken later werd Frank Shorter echter alsnog voor de Ame rikaanse regeringscommissie ge daagd Ook nu verschool Shorter zich niet achter leugens, maar noemde wijselijk niet het bedrag dat hij jaarlijks incasseert In plaats daarvan verwees hij de commissie naar de sprinters die jaarlijks het tweevoudige aan startgelden tou cheren Ties Kruize haalt geërgerd de schouders op „Als je dit soort bedra gen hoort, kan ik me alleen nog kwa der maken om wat bijvoorbeeld in de hockeywereld gebeurt. De spelers dringen nu reeds enkele jaren bij de hockeybond aan op een onkosten vergoeding. Tot dusver nog steeds zonder resultaat De hockeybond is enerszijds bang de olympische regels te overtreden, anderszijds vrezen de bestuurders op die manier de subsi die van de NSF in gevaar te brengen Gaat de bond na deze spelen echter niets ondernemen, dan gaat het in itiatief onherroepelijk van de spelers uit. Dat is niet meer tegen te houden. In dit geval zijn ze nog veel verder van huis". Waarmee Ties Kruize zinspeelt op individuele sponsoring, een doom in het oog van iedere IOC- bestuurder. NOC-voorzitter Kees Kerdel heeft er wel begrip voor, dat de sponsoring binnen het IOC zoveel weerstanden oproept. „Geef je de commercie vrij baan, dan houdt de sport op sport te zijn". Het valt ech ter onmogelijk te loochenen, dat er in principe geen enkel verschil be staat of de trainingsfaciliteiten, de reis- en verblijfkosten en eventuele loonderving nu worden bekostigd door de bond, de natie of de sponsor. De olympische beweging van anno 1976 moet daarom ook terecht wor den gezien als de meest schijnheilige bedoening ter wereld. Desondanks weigeren de IOC-leiders resoluut het olympisch reglement aan te passen aan deze tijd, laat staan dat zij er ooit in zouden toestemmen beroepsspor ters tot de spelen toe te laten. In dat geval zou het gewraakte artikel 26 nimmer meer problemen oproepen. „Schaf je dat artikel af', heeft Kees Kerdel reeds meermalen verkon digd, „dan is dat een aantasting van de olympische grondfilosofle". Met de spelen van Moskou in het vooruit zicht lijkt een voor iedereen bevredi gende oplossing nog lang niet in zicht. Het olympische instituut moet ten koste van alles in, stand worden gehouden. TIES KRUIZE „Om in aanmerking te kunnen komen voor deelneming aan de Olympische Spelen moet een deelnemer de traditionele olympische geest en ethiek in acht nemen en steeds aan sport hebben deelgenomen als liefhebberijzonder enige vergoeding voor zijn deelneming te hebben ontvangen. Zijn middelen van bestaan mogen niet worden verkregen of afhankelijk zijn van inkomsten uit de sport en hij moet een vaste bezigheid uitoefenen om in zijn huidige en toekomstige levensonderhoud te voorzien. Hij mag geen professional, semi- professional of een zogenaamde non-amateur zijn of geioeest zijn, in enige tak van sport. Hy mag geen ivedstrijdsporters hebben gecoacht, onderricht heb ben gegeven of getraind voor persoonlijk gewin". sport 18 MONTREAL-'76 Er werden diverse oefenwedstrijden gespeeld in hethockeystadion. Behalve de overwinning van Nederland op i\e- nya (6-0) kon een overwinning van WestrDuitsland op Argentinië worden genoteerd De cijfers J-l waren weinig overtuigd. Wereldkampioen India kwam niet verder dan 2-2 legen Spanje. Tachtig uur televisiereportages W), den er over de verrichtingen van atleten op de olympische spelen uitt- zonden, terwijl de radio zelfs van ui nuut tot minuut uitzendingen getij Voor dit weekeinde zijn de nitzeiidlt gen als volgt: TELEVISIE: Zaterdag 20.00-22.30 Ned i RechtstreekseropJ tage van de openingsceremonie Zondag 22.35-23 50 Ned 2 Reportages van o,rJ zwemmen, basketball, hockey, roeit;! en turnen, 23.50-01.00 Ned 2 Rechtstreekse repo>( tages wielrennen en zwemmen. RADIO: Zaterdag Tussen 20.00 en 24.00 uur op Hilversunitl reportageflitsen van de officiële op? ningsceremonie. Zondag: 17.00 tot 05.00 uur, speciaal Olympic programma via Hilversum III MONTREAL - In Montreal is de serie- indeling bekend gemaakt voor de olympi sche zwemwedstrijden. Op de eerste d3g, zondag, komen voor Nederland Annelies Maas, Ineke Kan en Enith Brigitha op de meter vrije slag dames in actie. De indeling van de Nederlandse dames en heren is als volgt Zondag: vierde serie 100 meter vrije slag dames. Annelies Maas (59,20) met ondei meer Shirley Babashoff iVSt. 56.90) Zesde serie 100 meter vrije slag dames. Ineke Ran i58 90) en Enlth Brigitha (56.70) met onder meer Kim Peyton (Vst, 57.70) Zesde serie 200 meier vlinderslag heren Ronald Woute- ring (2.08.60) met onder meer Roger Pyttel iDDR. 1.59.60). Maandag: eerste serie 200 meter vrije slag heren. Rene van der Kuil 11.56.50) met onder meer Sergej Kopljakov iSov. 1.53,30). Vijfde serie 200 meter vrije slag heren. André In "t Veld 11 57.60) met onder meer Peter Nocke iWDI. 1 51.80) Vijfde serie 200 meter vlinder slag dames Jose Damen (2 19.20) met onder meer Rosemaarie Gabriel (DDR. 2.11.20). Vierde sene 1500 meter vrije slag heren: Henk Elzerman (16.00,60) met onder meer Stephen Holland (Aus, 15.10.80) Dinsdag: derde serie 400 meter vijre slag dames Linda Faber i4.20.30) en Annelies Maas i4 19.70) met onder meer Kathy Heddy (VSt, 4 17.10) Eerste serie 200 meter vlinder slag heren Kees Vervoom (58,50) met onder meer Bruce Robertson (Can, 55.60). Vierde serie 100 meter rugslag dames: Enüh Brigi tha (1 05.50) met onder meer Antje Stille (DDR. 1.01.601. Vijfde serie 100 meter rugslag dames" Dlane Edelijn 11.05.40) met onder meer tllrlke Riehter (DDR 1 02.001 Woensdag: derde serie 100 meter vlinderslag dames: Ineke Ran (1 05,00) met onder meer KorneUa Ender (DDR. 1.02.00). Vijfde serie 100 meter vlinderslag dames: Jose Damen (1.04.90) met onder meer Rosemarie Gabriel (DDR. 1.01,30). Vijfde serie 200 meter schoolslag dames: Wijda Mazereeuw (2.39.40) met onder meer Carola Bitschke (DDR. 2 36,10) en Karla Linke (DDR, 2.37,80). Donderdag: zesde serie 100 meter schoolslag dames: Maritzka van der Linden (1.16.20) en Wijda Mazereeuw (1.15,60), met onder meer Carola Nltschke (DDR. 1.11,90). Vierde serie 400 meter vrije slag heren: Henk Elzerman (4.01,60) met onder meer Stephen Holland (Aus. 3,57.10). Zevende serie 400 meter vrije slag heren: Rcné van der Kuil (4.03,2) met onder meer Brian Goodell (VSt, 3.53,00). Vierde serie 200 meter vrije slag dames: Enlth Brigitha (2.01.20) met onder meer Jen- '.301 met «S 2 13.20). TstJ heren: RctJ ider meer Ttl nifer Hooker (Vst, 2.03.50). Vijfde sesjj meter vrije slag dames: Annelies (2.05.20) met onder meer Shirley Bab«( iVSt. 2.00.60) Zesde serie 200 meter vn,*y dames: Ineke Ran (2.06.80) met onder Komelia Ender (DDR, 1 59.70) Zaterdag: derde serie 200 meter ru«lj!\ ren. Karlm Abdul Ressang (2 12.70) me. der meer Zoltan Verraszto (Hon 20S| Derde serie 800 meter virje slag dames neiies Maas (9 00.60) met onder meer SS Babashoff (VSt, 8.39.60) en Jenny T. (Aus. 8 44.70). Derde serie 200 meter mojï dames. Diane Edelijn (2 19.30) met a meer Ulrike Richter (DDR 2 1.' serie 400 meter wisselslag heren: Woutering (4.37,80) met onder r McKee (VSt, 4 27.80). De loting voor de serie heren en dames, die zondag en rnanül worden gehouden, heeft voor de Neftl landse deelnemers het volgende resut I opgeleverd: heren (de nummers een. t wet tl drie gaan over naar de halve finalesi: l met stuurman: eerste serie Frankrijk. lu_J Nederland (Lagai. Sovjet Unie en Bulganl Duitsland. Twee zonder stuurman: eerste serie: emgde Staten. Oosl-Duilsland, Denen:} ken. Sovjet-Unie. Nederland iNereJ Boeschoien/Van der Horst). Canada Dames (winnaars van elke serie gaan o;? naar de eindstijd). vier met stuurvrt-l tweede sene: Nederland (Nereus'Orci'j ton). Bulgarije. Canada. Sovjet. Unie Dubbel twee: tweede sene. Nederland iFj! Vissers/Klasse). Bulgarije. Tsjccil Slowakije. Frankrijk en Oostenrijk Tweede serie- Verenigde Staten. WtsJ Duitsland. Noorwegen, Nederland ilnM Munneke - Dusseldorp Aegir), OmI Duitsland. Achten: tweede serie- OosUDulIsland, N.| derland (Nereus/Njord/Phocas/De Hoop Spaame/Argo). Verenigde Staten, Polen. Bij de dames zal in vrijwel alle gevallene weg naar een eventuele eindstrijd ml gaan vla de herkansingen. Wellicht hc<: eventuele de dubbel twee van Rle nog6 beste mogelijkheden voor een dlrerj plaatsing. „Het had heel wat slechter K kund," stelde Wil Llppits, chef d' equ, van de dames, opgelucht vast toen hutt I zijn werk had gedaan. We De BulgarennV 1 len we onze sterkste tegenstander zlja'i hebben dit jaar alleen zo erg weinig vetu- I lijkingsmateriaal van de Oostcurop» landen. MONTREAL - Afgaande op alleen het resultaat in de laatste oefenwedstrijd tegen Kenia (6-0) zou gesteld kunnen worden dat het Nederlandse hockey team geheel en al gereed is voor het olympische toernooi. Het zou echter te ver voeren om aan die forse uitslag vergaande conclusies te verbinden. Kenia, in feitede derde keus van Afrika na Ghana en Oeganda (beide landen trokken zich terug) zal de komende da gen in de B-groep naar alle waarschijn lijkheid als schietschijf dienen voor ge renommeerde hockeylanden als West-Duitsland, Pakistan en Nieuw- Zeeland. Eerder deze week bleek Aus tralië. straks een van de groepstegen- standers van Nederland, ook al veel te sterk voor Kenia (5-1). dat bij voorbaat gedoemd lijkt tot het spelen om de plaatsen negen tot en met twaalt Toch zaten er wel degelijk positieve kanten aan de Nederlandse overwin ning Evenals maandag tegen West- Duitsland. toen Van Eyk twee keer goed opgezette aanvalsacties met een doel punt bekroonde, was Nederland niet af hankelijk van de trefzekerheid van Paul Litjens bij strafcomers of lange hoeks- lagen. Er werden maar liefst vijf veld- doelpunten gescoord, waarbij opnieuw het voortreffelijke spel van Wouter Leefers opviel, die begonnen was als lin kerspits. maar na de rust in een meer teruggetrokken positie speelde. Leefers scoorde zelf het openingsdoel punt en bereidde drie treffers voor. Vlak voor het verstrijken van de eerste helft stelde hij Litjens in staat voor nummer twee te zorgen en in de voor Nederland bijzonder florissant verlo pen slotfase (drie doelpunten in de laatste vijf minuten) legde hij de basis voor treffers van de overigens nog steeds niet van zijn blessure herstelde Hans Kruize en van Theodoor Doyer. Na aangeven van Van Eyk scoorde Doyer in de voorlaatste minuut num mer zes. Het enige doelpunt dat niet het gevolg was van een goed lopende aan- valsactie was het derde. Paul Litjens was er. acht minuten na de hervatting, de maker van na een lange hoekslag. Opvallend detail: de Nederlandse ploeg zag tegen de zwakke Kenlanen geen kans een strafcomer te forceren. Bondscoach Wim van Heumen kon tegen Kenia geen beroep doen op André Bolhuis, die als vaandeldrager van de Nederlandse afvaardiging aanwezig moest zijn bij de generale repetitie voor de openingsceremonie. Tegen West- Duitsland had Bolhuis afgelopen maandag overigens al bewezen dat hij in staat zal zijn om maandag in de ope ningswedstrijd van Nederland tegen India van de partij te zijn. Nederland speelde in de volgende opstelling: Sik- king (Toft): Taminiau: Jebbink (Tim Steens I. Jorritsma en Kranenberg. Lit jens. Kan (Hans Kruizei en Albers (Doyer): Van Eyk en Leefers. MONTREAL - Het is zeker, dat de Olympische Spelen via radio en televi sie overal ter wereld gevolgd kunnen worden. De urenlange gesprekken van de directie van Teleglobe met de vak bondsmensen. die de 350 stakende technici vertegenwoordigen, hebben tot een akkoord geleid dat de bond echter nog wel moet voorleggen aan zijn leden. De technici zijn gister weer aan het werk gegaan na maandag in staking te zijn gegaan met als eis een loonsverhoging van 23 procent. Teleglobe' wilde echter niet hoger gaan dan 12 procent. MONTREAL - Ties Kruize. in Montreal present om aan een Nederlandse krantz; visie te geven op het olympisch hockeytoemooi, rekent erop in februari dan v maart van het volgend jaar zijn rentree te kunnen maken. Het herstel van Krui: die vorig najaar ernstig gewond raakte bij een auto-ongeluk, blijft opvallend v, verlopen. „Ik zit nu zeker een maand of drie voor op het schema dat aanvankel voor het genezingsproces werd aangehouden. Het zag er eerst naar uit dat ik p. met ingang van het seizoen 1977-78 weer zou kunnen spelen. Maar ik ben wel vr plan het bijzonder voorzichtig aan te doen. Het zou wel ongelooflijk stom vann zijn als ik nu de zaak nog ging forceren. Dan maar liever nog een paar wek wachten", aldus Kruize. (Door Joop van den Berg) MONTREAL - De kwestie-Taiwan is niet langer een op scherp gestelde tijdbom onder de Olympische Spelen in Montreal. Cana da's minister-president Pierre Trudeau zwichtte gisteren tenslotte voor de eisen van het Internationaal Olympisch Comité en vooral voor het Amerikaanse dreigement, dat zo nodig alle sportlieden van de USA hun koffers zouden pakken. Na voortdurende besprekingen met IOC-president lord Killanin, deed Trudeau tenslotte enkele forse stappen terug en maakte be kend, dat de deelnemers van Taiwan onder hun eigen vlag en onder het spelen van hun eigen volkslied bij de openingsceremonie het Olympisch Stadion mogen betreden. Op het schild, dat de naam van het land aangeeft, mag echter niet de aanduiding ROC Repu blic of China) staan, maar uitsluitend de naam Taiwan. Officieel staat Taiwan bij het IOC te boek onder de naam Taiwan-ROC en die naam wilden de Chinese deelnemers op het schild hebben. Hoog springt Paul Litjens over een Keniase speler heen tijdens de oefenwedstrijd tegen deze Afrikaanse ploeg. Eerder was het doorgaan van de Olym pische Spelen reëel in gevaar gekomen toen Philip Krumm, president van het Amerikaanse Olympische Comité, had laten weten dat het USA-team 'serieus overwoog met alle sportlieden Canada te verlaten' als de Canadese regering voet bij stuk hield. Eerste minister Trudeau had namelijk geèist, dat Tai wan niet mocht deelnemen onder de naam Taiwan-ROC. dat de deelnemers van Taiwan niet onder hun eigen vlag mochten lopen, maar onder de olympi sche banier en dat voorts het volkslied van Taiwan niet gespeeld mocht wor den, maar dat de Chinezen het moesten doen met de olympische hymne. Voor de Amerikanen bleek het door premier Trudeau voorgestelde com promis acceptabel. Philip Rumm kwam zelf op de persconferentie van het IOC opdraven om bekend te maken, dat de Amerikaanse afvaardiging genoegen kon nemen met de 'verzachte voor waarden' van de Canadese regering. „Onder deze omstandigheden zal de Amerikaanse afvaardiging deelnemen aan de Olympische Spelen in Canada. Wij hebben alles zorgvuldig afgewogen. Daarbij hebben we ook de belangen van de atleten ingecalculeerd, die zich zo lang hebben voorbereid op deze spelen. Belangrijkste is echter dat wij de voor waarden voor Taiwan voldoende achten om aan de spelen deel te nemen", maakte de president van het Ameri kaanse comité bekend. Lord Killanin liet weten dat er in de afgelopen dagen een 'bikkelhard po- kcrspcl' is gespeeld. Hoezeer de span ning tot het kookpunt was gestegen, mocht blijken uit het feit dat de IOC- president zelfs niet eens aanwezig was bij de aankomst van de olympische vlam op Canadees grondgebied gis termiddag. Killanin zat op dat moment nog koortsachtig in Montreal te verga deren om naar een uitweg te zoeken. Terugtrekking van de Amerikanen - dat realiseerde hij zich - zou waarschijnlijk leiden tot het volledige bankroet van het IOC. Want, als de Amerikanen zou den vertrekken, was ABC (de Ameri kaanse tv-organisatie die de rechten heeft voor de uitzending van de spelen in Amerika) gerechtigd de contracten met het IOC te annuleren. Dat zou bete kenen dat het IOC 25 miljoen dollar minder aan inkomsten zou ontvangen. En deze gigantische financiéle klap zou zelfs het voortbestaan van de olympi sche organisatie op het spel kunnen zet ten. Lord Killanin liet weten dat hij gisteren enkele keren met premier Trudeau in contact had gestaan: „De eerste maal dat ik Trudeau aan de telefoon kreeg, mislukte het overleg nog volledig, Tru deau. die alleen de Volksrepubliek van China op het vasteland van Azië erkent, wilde zijn eisen niet verzachten, Een uur later belde Trudeau echter op en stemde erin toe dat Taiwan toch onder zijn ei gen vlag en met zijn eigen volkslied aan de spelen mocht deelnemen. Maar de Canadese regering wil dat op het schild bij de openingsceremonie en bij de an dere naamaanduidingen die nodig zijn, uitsluitend de naam Taiwan wordt ge bruikt Met deze voorwaarden zijn we akkoord gegaan". Lord Killlanin zei dat daarmee in feite niet is getornd aan de principes van het IOC, want in de reglementen van het Internationaal Olympisch Comité staat duidelijk dat de afvaardiging wordt geaccepteerd van 'een land of een streek'. Philip Krumm voegde eraan toe: „Wat doet het er eigenlijk toe of er nu Taiwan of Taiwan-ROC op het bordje staat. Niemand kan dat immers in het stadion lezen. Maar iedereen weet nu wel dat Taiwan aan de spelen deel neemt". Overigens is het nog twijfelachtig of de republiek van China (Taiwan) het compromis wenst te accepteren. Lord Killanin daarover: „Het eerste ant woord van de delegatie van Taiwan was een absoluut 'neen', maar daarna kwam er een begin van overleg tot stand. Wij zijn nu zover dat Taiwan zelf het compromis-voorstel zal overwe gen". Als Taiwan met het voorstel akkoord gaat. zullen ook de 43 deelnemers die in Boston en Detroit in Amerika zijn ge strand omdat ze geen inreisvisa kregen, naar Canada mogen komen om aan de spelen deel te nemen. Killanin: „Al zou den het er honderd zijn". Geweld Taiwan heeft in 1960 bij de spelen van Rome hetzelfde compromis moeten ac cepteren. Toen ging de afvaardiging van de Republic of China wel akkoord met deze beperking in de 'naamvoering'. Victor Yueng, secretaris van de delega tie. liet echter eerder op de dag weten: „wy hebben destijds in Rome een stap terug gedaan door het compromis te ac cepteren, maar we kunnen onze tro: niet altijd geweld blijven aandoen". In ieder geval is duidelijk dat de spelc nu gered zijn. Zowel lord Killanin j> de Amerikaan Philip Krumm lieW weten: „Dit voorstel is voor ons aar vaardhaar. Wat de afgevaardigden vf Taiwan nu beslissen, is hun zaak". Overigens is het duidelijk dat Trudeat voornamelijk gezwicht is voor het Ame rikaanse dreigement. Anderzijds werf echter ook geopperd dat het vergaand! compromisvoorstel tenslotte bereik', werd om de Amerikanen gelegenheid? geven hun gezicht te redden. Zij hadde: zich in krasse taal uitgelaten, zodat r.; niet zonder gezichtsverlies in Montiei hadden kunnen blijven als Trudeau in derdaad voet bij stuk had gehouden. Het IOC-congres moet nu nog stemmer over de wijziging van de naad Taiwan-ROC in Taiwan. Dat voorste moet met een tweederde-meerderlieic worden aangenomen. Dat is niet mee: dan een formaliteit, omdat de koppf-' nu al geteld zijn. De Nederlandse verte genwoordiger in het IOC, jhr. Van Kar nebeek, liet nog voor de persconferentó lachend weten: „De zaak is gepiep'. Amerika blijft. De spelen gaan door" Er dat is ongetwijleld ook de mening var de grote meerderheid van het bejaarde gezelschap, dat zich het IOC noemt. Wat Taiwan er in de komende dagrt van denkt is voor de IOC'ers niet nice van belang, want de Chinezen hebbel zich gisteravond teruggetrokken. Pi: verklaarde Lawrence King, het hoof! van de afvaardiging van Taiwan nat de spelen. Het IOC behandelde vrijdag ook deeH van zestien Afrikaanse landen os Nieuw-Zeeland van de spelen te bar nen wegens zijn vriendelijke betrrt| kingen met Zuid-Afrika. De eis vandf zestien werd afgewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 18