Nederlands en Oostenrijks casinoapparaat weldra - samen - grootste ter wereld ZOMERSE PROBLEMEN 1 i s EEN BELANGRIJK SCHAAKJAAR Wereldkartoenale Heist tot 5 september TEMPO PROBLEMEN ZATERDAG 17 JULM976_ SCHIPHOL - „De Nederlandse casino's kunnen over vijfjaar op eigen benen staan. En tegen die tijd zullen het Nederlandse en het Oostenrijkse casinoapparaat samen het grootste ter wereld zijn". Dit voorspelt Leo Wallner, directeur-generaal van de Os- terreichische Spielbanken AG, de organisatie die Nederland de casinowetenswaardigheden, tegen een forse vergoeding, bij brengt. 1 OKTOBER: 'RIEN NE VA PLUS"... Leo Wallner denkt vooruit. Hij loopt al met het plan rond („Want de Nederlanders leren zo snel") om in de toekomst met zijn Nederlandse collega's casinokennis in de wereld aan de man te brengen. En belangstelling is er voldoende. Reeds 18 landen hebben Wallner benaderd met de vraag of hij behulpzaam wil zijn bij het opzetten van speelhuizen. „Het is nu eenmaal zo dat personen, en niet de organisaties, in het casino wereldje tellen", waarmee Leo Wall ner zijn bijna unieke monopolieposi tie aangeeft. Vol trots vertelt hij dat het vaak de regeringen zelf zijn die zich tot hem wenden. Wallner is als casinoraadgever een begrip in de we reld geworden. De Oostenrijker heeft tot nog tot een kleine 20 casino's uit de grond gestampt. Hij kan de vraag niet aan. „Nu moet ik „nee" verkopen, terwijl ik enkele jaren geleden tegen iedere opdracht volmondig „ja" kon zeggen". Als directeur-generaal van de Oster- reichische Spielbanken AG beheert Wallner negen casino's in Oostenrijk. Een van de redenen voor Nederland om Oostenrijk als „leraar" te vragen, is het feit dat de Oostenrijkse casino's, evenals die in Nederland, onderstaats- toezicht vallen In Oostenrijk komt echter een deel van de netto-opbrengt rechtstreeks aan het toerisme ten goede. In Nederland vloeit het gehele nettogewin in de schatkist. Wallner houdt zich momenteel twee werkdagen per week met de opbouw van casino's in Nederland bezig. Daarnaast is de casino-expert nog di rect betrokken als raadgever bij de concurrent voor Nederland: casino organisaties in West-Duitsland' De Oostenrijker heeft in de loop van de jaren een geweldige reputatie opge bouwd. Toch hoeft de Osterreichische Spielbanken AG niet te vrezen zijn uiterst waardevol visitekaartje, in de vorm van Wallner. spoedig te zullen verliezen ..Natuurlijk zou ik los van mijn organisatie verder kunnen gaan. maar ik denk er voorlopig niet aan op te stappen Ik wil zeker niet uit Oos tenrijk weg" Knowhow „Met de verkoop van know-how aan het buitenland verdien ik niets extra- Maar mijn prestige stijgt en dat heeft natuurlijk wel invloed op mijn sala ris", geeft Wallner toe. Over een samenwerking in de toe komst met zijn Nederlandse collega Nico de Rooij. de directeur van de Na tionale Stichting Casinospelen, zegt de Oostenrijker „De plannen zijn nog in een zeer prematuur stadium Nu moeten we eerst al onze aandacht richten op het zo goed mogelijk laten functioneren van de casino's in Neder land Het is een zeer gevoelige materie Je kunt bij de opzet van een speelhuis geen enkel risico nemen. Zorgvuldig heid is troef' Wallner sluit de mogelijkheid zeker niet uit in de toekomst met De Rooij een „casinohandeltje" te gaan drijven De wereld vraagt om casino-know- how. En Wallner zegt het zelf al: „Niet de organisaties die je vertegenwoor digt tellen, maar de namen van de per sonen die voor die organisatie wer ken". Voorlopig richt Wallner al zijn aan dacht op Nederland, dat de hulp van grote casinobroer Oostenrijk nog en kele jaren hard nodig heeft Er is een contract voor de duur van vijfjaar ge tekend. Om commerciële redenen, zo zegt Wallner, wordt niet bekendge maakt hoeveel Nederland aan de Oos tenrijkers voor de hulpverlening moet betalen. Insiders weten dat de Oosten rijkers een percentage tussen 5 en 10 procent van de bruto-opbrengsten van de speelhuizen in Nederland ontvan gen Het contract met de Oostenrijkers houdt voorts in dat na de penode van vijfjaar bekeken zal worden of de sa menwerking zal worden voortgezet. Wallner' „Een chirurg die al twintig jaar in het vak zit, zal tegen een stu dent zeggen dat een studie van vijfjaar voldoende is om al een operatie te kunnen doen. Maar zo n jonge student zal toch, ook na die vijfjaar bij zware operaties de hulp van zijn veel meer ervaren collega inroepen Zo ligt het ook met het casinogebeuren in Neder land Bij grote problemen verwacht ik dat Nederland nnj om assistentie zal vragen". De opleiding tot het vak van croupier vergt zeer veel tijd. Uit ervaring weet Wallner dat er vier a vijfjaar staat, alvorens iemand zich een allround croupier kan noemen. In de beginpe riode zullen in Nederland de belang rijkste functies in de speelhuizen (on der andere tafelchefsi door buiten landers worden bekleed. De techni sche staf bestaat voorlopig voorna melijk uit Oostenrijkers. Leo Wallner wil de croupiers op een unieke wijze gaan „begeleiden „Inde hele wereld ontbreekt tot nog toe een gezondheidssysteem Het beroep van croupier is zo inspannend, dat stress situaties niet ondenkbaar zijn Het is een van de zwaarste beroepen Ik wil proberen een gezond en ontspannen croupiercorps in Nederland te verkrij gen" Momenteel zijn Wallner en De Rooij uitvoerig bezig met de sociale kant van het croupiersvak. Met vakbonden wordt overleg gepleegd, onder andere over salariëring Aangenomen wordt dat de jonge Nederlandse croupiers op een jaarsalaris van rond de f 30.000 zul len komen. Veel tijd bij de opzet van de casino's wordt nu besteed aan de „imagevor ming". Wallner. „Hoe kun je de casi no's het beste naar buiten, naar het publiek, laten overkomen' In Zand- voort zijn al grote borden langs de kant van de weg verrezen, waarop de openingsdatum van het eerste casino duidelijk is aangegeven* 1 oktober Zandvoort, volgt het Zuidlimburgse Valkenburg in april 1977 Het derde casino is voor Scheveningen <zo goed als zeker pas in 1978». Over de plaats waar het vierde casino komt. moet nog een ministerieel besluit vallen West- Brabant (Breda), of Oost-Gelderland (Arnhem. Nijmegen) hebben de beste papieren. In Gelderland hebben naast Arnhem ook Bergh. Renkum en Rhe- den al belangstelling voor een speel huis getoond Op de waag of vier casino s een voor lopig maximum voor Nederland is, zegt Wallner „Dat zal de toekomst le ren Het hangt voor een groot deel af van het goed-draaien van de eerste ca sino's Speeltechnisch zijn we ech ter in staat om ieder halfjaar een casino te openen Naast de casinosamenwerkmg tussen Nederland en Oostenrijk, wordt ook op toerisch gebied een gezamenlijke i casino )-koers gevolgd. De beide toe ristenorganisaties onderzoeken mo menteel de mogelijkheid tot samen werking Ook de KLM „tast de markt af' De luchtvaartmaatschappij zal trachten, via speciale gokcharters, ca- sinopubliek aan te trekken Een rieuwe bedrijfstak in Nederland biedt zich aan. Iedereen wacht in spanning op het welslagen. Onbekend zal, zo verwacht Wallner, in dit geval niet onbemind maken. „Er is nog nooit een casino op aarde geweest dat hel jaar met een nadelig saldo moest afsluiten, memoreert Wallner. Nog iets meer dan twee maanden, en dan is het zover. Dan zal voor het eerst het „rien ne va plus" officieel in ons land klinken. Het balletje en het (gro te) geld zullen rollen en... rollen. FRED KLAVER „We zitten precies op ons tijdschema zeggen N. de Rooij links i en Leo Wall-V ner irechts) ._-S Vliegen De Nederlandse casino-organisatie verwacht dat rond 60 procent van de bezoekers uit eigen land komen. Voorts rekent men op 20 a 25 procent buitenlanders binnen een straal van 500 kilometer van het casino, en aan genomen wordt dat de overige 10 a 15 procent van de goklustigen van bui ten Europa (Verenigde Staten en Ja pan) zullen aanvliegen. Na de opening van het eerste casino in lllllll» dammen/1, anderson Bij het warme weer van deze dagen passen zeker geen moeilijke pro blemen, waarvan het zoeken naar de oplossingen een extra dosis zweetdruppels vergt. Daarom een viertal probleempjes van licht ka liber. die zo van het blad zijn op te lossen, met uitzondering van wel licht nummer 4. Het eerste is van de Goesenaar N. Corstanje. een leuk miniatuur. Het tweede van W. Jurg uit Borculo telt slechts 2x6 schij ven en is gebaseerd op de 2 dammen oppositie op de lange lijn; bijzon der aardig is de alternatieve variant in de slotfase. Nummer 3 is van de bekende kleinkunstenaar A. A. Polman uit Almelo. Tot slot een verrassend mooi probleem van J. H. J. Winter uit Oude Pekela. Alle pro blemen zijn ontleend aan 'Dam- eldorado'. de twee-maandelijkse uitgave ter bevordering van het damspel in binnen- en buitenland. Kosten jaarabonnement 17,50, te storten op giro 1644353, t.n.v. N. R. Keessen te Aalsmeer. Oplossingen (verkorte notatie) No. 1417,37,40.42.34.2 (18a) 7 (22 b) 11 {27c) 16 (31) 38 (37) 47. a) (19) 24 (37) 47: b) (23) 29 (37) 47; c (28) 33 (37) 47. No. 2:44 (49) 41.12 (14a) 3.5; a. (46) 5, 25. §H m M té O m/ Hf if Hl ,m>. m M té, Ét, LA m Q m u tm *e No. 4: 29, 40. 20, 5.8,43 (17) 38 (21) 32 (26) 27. schaken/c. jansen 1976 is een belangrijk schaakjaar. Twee interzonale toernooien en de schaakolympiade. Vooral het laat ste toernooi heeft grote moeilijk heden veroorzaakt en het einde is nog niet in zicht. Hoewel Israel nog niet zo lang geleden (1964) de olym piade heelt georganiseerd, wordt dit geweldige toernooi opnieuw in dit land gehouden. Het was natuur lijk te voorzien, dat daar politieke strubbelingen door zouden ont staan. En wie tegenwoordig nog denkt, dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben, leeft toch wel in een droomwereld. Dc politiek bemoeit zich namelijk met de sport, en of men dat nu ple zierig vindt of niet, men zal daar re kening mee moeten houden. Het heeft geen enkele zin om nu op de Russen of Arabieren te gaan schel den. omdat zij niet in Israël willen schaken. Dat wist men. zodra be kend was, dat de olympiade in Is raël zou worden gespeeld. Nu de Russen (o.a.) niet meedoen. heeft Joegoslavië een goede kan? op de eerste plaats. Nederland moet zijn fraaie vyfdeplaats van de vonge keer nu nog kunnen verbeteren. Aan de interzonale toernooien ne men de Russen wel deel, hoewel dat met betrekking tot Manilla ook niet helemaal glad verlopen is. De toela ting van Pachman, die door de FIDE werd aangewezen, doordat Diez del Corral uitviel, heeft kwaad bloed ge zet En niet geheel ten onrechte Nederland wacht met spanning af hoe Sosonko het er in Biel (Zwitser land) af zal brengen. Als trainer secondant gaat bondscoach Bouw meester met hem mee. Dat kon niet beter! Het is niet te verwachten, dat Sosonko zich bij de bovenste drie zal plaatsen, en zo een plaats in het kan didatentoernooi zal verwerven, maar een hoge plaats lijkt alleszins tot de mogelijkheden te behoren Op het ogenblik, dat wij dit schrijven is nog niet bekend hoe het in Manilla afgelopen is In het begin van de wed strijd zag het er m elk geval naar uit, dat Vlastimil Hort uit Tsjechoslowa- kije hoge ogen zou gooien. Hort is een bijzonder rustige en sympathiek schaker, met een scherpe positionele stijl. Dat komtook tot uitdrukking in zijn partij tegen de Philippijn Euge- nio Torre, die het tot groot verdriet van zijn landgenoten bijzonder slecht doet. Wit: Torre, Zwart: Hort. Siciliaans. I .c4 c5 2.Pf3 Pc6 3.d4 cd4: 4.Pd4; Pf6 De Siciliaanse opening. De opemng van het verleden, het heden en de toekomst maar m Middelburg vin den ze hem inkorrekt. Maar dat is ook de schaakstad van Zeeland niet. (Hoewel., twee jeugdkampioenen en een schitterend clubblad, wie heeft dat?) 5.Pc3 d6 6.Lg5... Hele volksstammen schakers spelen geen Siciliaans. omdat ze te bang zijn voor deze variant. Grootmeesters zijn niet zo gauw bang' 6„..e6 7.Dd2 a6 Dit wordt tegenwoordig nog bijna uitsluitend gespeeld De voortzet ting 7„..Le7 en korte rokade met of zonder slaan op d4, is blijkbaar niet aggressief genoeg Zwart moet zo spoedig mogeüjk tot tegenspel op de damevleugel komen Dat zijn koning dan een tijd gevaarlijk in het midden blijft, moet op de koop toe genomen worden. Als de meesters geloofden wat allemaal in de openingenboeken over deze variant staat (Boleslavski bijvoorbeeld), dan zouden ze, evenals de Middelburgers (sommigen!) nooit geen Siciliaans meer spelen 8.0-0-0 Ld7 9.f4 h6 Nog scherper en weer hypermodem is meteen 9 b5 10.Lh4 b5 11.Del Pd4: 12.Td4: Db6 13.Td2.„. Er moet in wits berekeningen al iets scheef gegaan zijn, want het voordeel van de voorzet is hij al kwijt. (Voor de niet-ingewijden wat heeft bij het be gin altijd het kleine voordeeltje, dat hij mag beginnen Het voordeel van de voorzet). 13....b4 14.Pdl Tc8 15.Kbl Le7 17.Ld3.„. In '64'.waaraan we deze partij ontle nen. wordt 16 Pf2 als beter aanbevo len. 16„..Lb5! 17.e5... Deze opmars, die zo vaak in deze opening de boel in brand steekt, heeft nu weinig uitwerking 17...de5: 18.fe5: Pd5 19.Le7: Ld3i! 20. Td3: Pe7: 21. Tl 0-0 Eindelijk de rokade. (Rëti. de rokade is een noodzakelijk kwaad) 22.Tf4 Dc5 23.De2 Tfd8 24.Pf2 a5 Zwart is nu duidelijk in het voordeel. 25.Td8: - Td8: 26.Pd3 Dc7 27.h4.„. Wit zal niet gedacht hebben, dat hij met deze zet de tegenstander gauw- mat zou kunnen zetten, maar hij moest toch wat spelen. 27„..Pd5 28.Tf2 a4 Zie diagram. i i l 1 f' Sé. 4 M 1 1 i. s 5 M ÜÜI 29. Df3 a3! 30. g4 ab2: - 31. Kb2: Da7 32.Kcl Pc3 33.g5..„ Een laatste wanhopige daad. ,33....h5! 34.g6„„ 34....fg6: Zwart staat nu gewonnen 35.Dc6? Td3:! Nu is het gewonnen Wit gaf het op Een strategisch meesterwerk en zeer leerzaam voor 'sicilianen'. Van onze verslaggever). HEIST (B) - De vogels tussen de open nokbalken van de 'Humorhal' Lauguna Beach in het Belgische Heist tsjilpen even vrolijk en dat past bij menige situatie die de gete kende grappen op de vijftiende we reldkartoenale weergeven. Niet alle 2250 kartoens hebben met de lach te maken. Verschillende tekeningen lichten de weinig florissante wereldtoestanden van vandaag door. veelal in het ab surde getrokken politieke verwikke lingen. corruptie, milieuverkanke- ring en meer van zulke bijtende kwesties Omdat de kartoenuizen dingen uit. niet minder dan 35 landen afkomstig zijn. ontstaat er een tijds beeld van de benadering van derge lijke onderwerpen.Het aanbod ge tuigt van een grote verscheidenheid, ook al omdat deze wereldkartoenale een terugblik wil geven over vijftien jaar kartoenproduküe Voorbedden van kritiek op mistoe standen in kartoenvorm zijn de in zendingen van de Bulgaar Nicolas Pccareff. Een van zijn kartoens werd door de internationale jury be kroond en daarmee werd pecareff laureaat van dc Wcreldkampioenale 1976. Hij beeldde twee concentra tiekampgevangenen uit, van wie de een fluisterend tegen de ander zegt: ik ben vrij. Pecareffbehaalde eerder prijzen op exposities in het Italiaans Bordighera en de Bulgaarse stad Razgrad. Aan de Belgische kartoentekenaar Jos Geboes (signerend met Gejoi kende de persjury. onder voorzit ter- schap van Bob Cantre. de persprijs toe De onderscheiden kartoen. maakt duidelijk voor welke vraagte kens een mens in zijn leven wordt ge steld De beide jury's hadden het bij de beoordeling van de ingezonden kartoens dit jaar extra moeilijk, om dat de wereldkartoenale niet. zoals gewoonlijk, aan een bepaald motto was gebonden Het is dit jaar een re trospectieve expositie waarmee een terugblik op vijftien jaar kartoens wordt gegeven. „In de regel let je bij de beoordeling van de kartoens op de meest humo ristische inzendingen. Ditmaal zijn we van een heel ander vertrekpunt uitgegaan We zochten nu naar kar- toenwerk met de meeste waarde in zich Het wrk van de kartoenist is ook niet individueel beoordeeld, maar steeds Is het totale oevre in het ge ding geweest. Omdat we uiteindelijk tot een bekroonde inzending moes ten komen, hebben we tenslotte de kartoen met het sterkste waardeas- pect geselecteerd.legt voorzitter Cantre het criterium van de Jurering uit m t. schipperheijn Het behalen van succes is in vele spellen afhanke lijk van de volgorde waarin bepaalde kaarten worden uitgespeeld. Het kan niet alleen een be langrijk verschil uitmaken of eerst de ene en dan de andere kleur wordt aangevallen, maar ook welke kaart van een bepaalde kleur eerst wordt uitgespeeld. Al deze mogelijkheden vat men samen onder het woord tempo en het tijdig aanvallen van een kleui of het voor- of bijspelen van de juiste kaart in een Teleur, noemt men het nemen van het juiste tempo. Het goed kiezen van het juiste tempo is waarschijn lijk het moeilijkste onderdeel van de speeltechniek. Tempo-problemen vindt men zo goed als zeker in ieder spel en hoe vaak wordt na een spel niet ge zegd: als ik eerst zo en dan zus had gespeeld, dan., enz. Hetgeen betekent dat men het verkeerde tempo nam! Zelfs de sterkste spelers falen hier nog wel in, zoals m het volgende spel uit één van de eerste ronden van een befaamd Engels toernooi: Sch 7 2 Ha H B 9 8 5 Ru 50 8 5 2 KI V 10 Sch Sch A Ha 6 2 Ru V 6 3 KI B 9 7 4 w o 8 5 Ha A V 7 4 Ru A H B KI A 8 5 Sch H V 10 6 4 Ha 10 3 Ru 9 7 4 KI H 6 3 Oost-West waren kwetsbaar en Oost als gevei opende met 1 Ha. Zuid volgde met 1 Sch. en Wesi bood 1 SA. Noord paste, waarna Oost 3 SA liet volgen. Tegen dit contract kwam Noord uit mei Sch. 7. In Zuid werd de vrouw gelegd, die West liet behouden Wat Zuid nu ook naspeelt. West zal zijE contract altijd maken, daar de klaverkleur tijdig tot ontwikkeling kan worden gébracht Dit koml omdat Zuid het verkeerde tempo nam! West daar entegen nam het goede! Als West de slag met de aat had genomen, had hij het verkeerde tempo geno men en het spel verloren, zoals men bij het naspelen zal bemerken. Wat had Zuid dan moeten doen? Hij had in de eer ste slag Sch 10 moeten leggen. West heeft dan geer keus en moet de slag met de boer nemen. Het ver schil is duidelijk. Indien West nu de klaverkleur aanvalt, zal Noord het eerst een slag In die klem krijgen en heeft dan nog een schoppen om de tweede dekking van West weg te spelen. Komt dan 7uid tenslotte aan slag met KI H, dan kan hij zijn vrije slagen in schoppen incasseren. Sch A 6 Ha V 9 4 3 Ru A V 5 2 KI H B 6 Sch H B 4 3 Ha 7 5 Sch V 10 8 5 Ha 10 Ru H 7 6 3 KI 7 5 3 2 KI A V 8 4 Het probleem van de vonge week Zuid moet 7 Ha maken tegen een uitkomst van KI 10. Zuid neemt met de heer. speelt Ru A en troeft een ruiten. Ha A en een kleine harten naar de 9! wordt gevolgd dooi opnieuw een ingetroefde ruiten. De tafel komt met KI B aan slag. waarop ook de laatste ruiten wordt getroefd. Via Sch. A wordt wederom overgestoken naar tafel De laatste troef wordt gehaald met Ha V, waarna de verliezende schoppen weg kan op de hoge klaveren in de hand Een goed voorbeeld van een dummy-reversal' speelwijze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17