Centrale Dienst moet zijn activiteiten beter plannen Leven en dood in 'Land van Cadzand' 100 jaar geleden Bruse visserij dagen feestelijk begonnen Goese raad akkoord met schutsluis Sas BUREAU BERENSCHOT NA ONDERZOEK: Niet meer in vloed voor de gemeenten ZATERDAG GROTE VLOOTSHOW BOEKJE VAN M. A. AALBREGTSE vmi.lDAG 16 JULI 1976 UTRECHT- Het raadgevend bureau Berenschot uit Utrecht is er van overtuigd dat het invoeren en toepassen van een goed systeem van plannenmakerij - een hetere afstemming van de activiteiten - de verwerkingscapaciteit van de Cen trale Dienst voor bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken van Oost- Zeeuwsch-V laan deren zullen verbeteren. Het bureau Berenschot doet deze suggestie gebaseerd op ervaringen die het elders in den lande heeft opgedaan. UITWISSELING INFORMATIE IS MOMENTEEL 'GEBREKKIG' Deze per gemeente, mei ingang van de Centrale Dienst, opgestelde plannen zou de dienst moeten verwerken tot een zogenaamd totaalplan. ..Dit plan wordt na terugkoppeling naar de gemeenten Bestuur uiteindelijk ter goedkeuring voorgelegd aan het algemeen bestuur luidt de suggestie van de onderzoekers in het rapport. niet opgevat worden als een jaarlijkse activiteiten maar als een voortdurend proces, menen de samenstellers. Zoals bekend heeft het bureau Beren schot een onderzoek Ingesteld naar het functioneren van de Centrale Dienst, waarin de vier gemeenten Sas van Gent. Axel. Hontenisse en Hulst samenwer ken. Hetonderzoek heeft naar de mening van Berenschot een communicatiepro bleem aan het licht gebracht. „Sterk tot de essentie gereduceerd kan het pro bleem. waarin de Centrale Dienst kampt, worden gekenmerkt als een communicatieprobleem. Door een ge brekkige communicatie vindt onvol doende informatie-uitwisseling plaats.Het bureau Berenschot conclu deert dat een gerichte taakstelling in de Centrale Dienst ontbreekt. Hierbij wordt onder meer gedacht aan het in voeren van een jaarplan. Als het gevolg van het ontbreken van een jaarplan vertoont de Centrale Dienst 'meer dan wenselijk kenmerken Jongens vinden granaat in Goes GOES - Een paar jongens hebben bij de Stenenbrug in Goes een granaat ge vonden. Het wapentuig is afgeleverd op het Goese politiebureau. Jacht gezonken bij Breskens BRESKENS - Donderdag omstreeks zes uur is het acht meter lange jacht van de heer V. uit O. gezonken. Het jacht liep vast op de zandplaat iD de bnnrt van boei SS 17. Bü het loskomen liep de kiel dusdanige beschadiging op dat het jacht zonk. De heer L. verleende met jacht Porthos di recte hulp door de heer V. uit het watei te halen, zodat de inmiddels gealar meerde reddingboot Javazee niet mee in actie hoefde te komen. Er waren geer persoonlijke ongelukken. Dertig ton stro afgebrand in Axel AXEL - Donderdagmiddag ging bij een brand op een korenveld te Axel dertig ton stro verloren. Door onbe kendeoorzaak was brand uitgebroken in bet stro. dat zich op het perceel van landbouwer W. aan de Graaf Jansdijk te Axel lagen dat eigendom was van de heer Van de W. uit Zaamslag. De brandweer van Axel bluste de brand. De aangerichte brandschade wordt op vijfduizend gulden geschat. van een ad-hoo beleid. Beslissingen kunnen door het ontbreken van een to taalplan niet voldoende worden afge wongen. Een goed contact voor beslis singen ontbreekt", zover het rapport Het onderzoek naar het functioneren van de Centrale Dienst heeft aan het licht gebracht dat zowel bij liet bestuur van de Centrale Dienst. - de vier burge meesters van de deelnemende gemeen ten - als bij de ambtenaren de bereid heid aanwezig is om in principe in deze toestand verbetering te brengen. In dat kader bezien doet het bureau Be renschot een aantal aanbevelingen. In de eerste plaats moet er een structue- ring en systematisering komen van met name de contacten in het beleidsvoor- bereidende werk tussen de Centrale Dienst en de rest van het gemeentelijk apparaat Dit houdt in: - niet alle contacten vanuit de Centrale Dienst door de top van die dienst la ten onderhouden, - Vroegtijdige en regelmatige confron tatie tussen technici en juridisch ad ministratief ingestelden; - tussentijdse informatie en consultatie van bestuurders; - werken met agenda, afsprakenlijst, systematische voortgangscontrole Jaarplan Volgens het bureau Berenschot moet dit beleidsvoorbereidend overleg uit monden in een jaarplan per gemeente. Hierin moeten zijn opgenomen de pro jecten die men graag gerealiseerd zou willen zien en een opsomming van de beschikbare budgetten en de advies budgetten. Berenschot is van mening dal de voort gang van het totaalplan tussentijds moeten worden aangegeven en beoor deeld Dat zou moeten gebeuren in het coördinatie-overleg met de gemeenten en in de vergaderingen van het dagelijks bestuur. Als dat nodig mocht blijken, stelt het bureau, moet. het plan worden bijgestuurd. Het jaarplan moet dan ook Kort geding: woning moet ontruimd worden MIDDELBURG - In het kort geding over de ontruiming van een woning in Westerschouwen, heeft de president van de arrondissementsrechtbank in Middelburg, mr. P. van Enipel. don derdag de gedaagde partij, de heer P. de K. en mejuffrouw L. in het ongelijk gesteld en ontruiming van de woning binnen acht dagen gelast. Het kort geding was aangespannen door een horeca-exploitatiemaatschappij. Het ging om een woning naast een vier- hal waar De K. en mejuffrouw L. voor deze maatschapy zouden gaan werken. Nadat de gemeente Westerschouwen echter een vergunning voor dit horeca bedrijf had geweigerd, vorderde de maatschappij de woning terug. De K. en mejuffrouw De L. beriepen zich echter op een huurovereenkomst en overleg den een kwitantie voor betaalde huur. Van de zijde van de eisende partij werd betoogd dat het al dan niet bewonen van de woning samenhing met het al dan niet exploiteren van de bierhal. DAGELIJKS BESTUUR CENTRALE DIENST Gruyters geen medewerker Britse encyclopedie DEN HAAG (ANP) - Geruime tijd voordat hij minister werd heeft, bouw-minister Gruyters zijn mede werking aan de Encyclopedia Brit- tannica beëindigd. Aldus het ministeriële antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Gie bels, over de vermelding in deze ency clopedie dat de Oosterschelde reeds is afgedamd. In zijn antwoord zegt mi- nisterGruylerservanuittegaan dat het kamerlid misleid is door de ver melding geheel voor rekening van de redactie van de encyclopedie blijft. AXEL - Het dagelijks bestuur van de centrale dienst voor bouw- eu woning toezicht en gemeentewerken in Oosl-Zeeuwsch-Vlaanderen wil de gemeentebesturen niet meer invloed op decentrale dienst laten uitoefenen dan het geval is. Het dagelijks bestuur - gevormd door de burgemeesters van Sas van Gent. AxeL Hontenisse en Hulst - wijst hiermee de suggestie van het bureau Berenschot, dat een onderzoek naar het functione ren van de centrale dienst heeft verricht, van de hand. De vier burgemeesters hpbhen zich wel positief opgesteld ten opzichte van de suggesties dat het overleg tussen ge meenten en centrale dienst moet wor den verbeterd, evenals een grotere be trokkenheid van de ambtenaren. Het jaarplan dat iedere gemeente zou moeten maken, zoals in het rapport Be renschot wordt gesuggereerd, vindt het dagelijks bestuur uit den boze De vier jaarplannen zouden in overleg met de centrale dienst tot een model moeten worden gemaakt. Dat jaarplan, zo luidt nog steeds de suggestie van de rapporteurs, zou in een openbare verga dering van het algemeen bestuur beslo ten moeten worden. Het dagelijks bestuur is het met deze handelswijze niet eens. Het D B. vindt het zijn taak om te controleren. De directeur van de centrale dienst is naar de mening van het D.B., de eerst aangewezen man om de normale zaken af te werken. Mocht er een conflictsitua tie ontstaan, dan acht het D.B. de tijd gekomen om zich met de leiding te be moeien. Het D.B. is bereid om de suggestie van bureau Berenschot over het invoeren van een nieuw systeem van 'planning en budgesttering' in overweging te nemen. Hierbij wordt aangetekend dat.het D.B zijn twijfels over een dergelijk nieuw sys teem heeft. Het D.B. is het eens met de suggestie van Berenschot om een betere taakom schrijving voor de centrale dienst uit te werken. Het, bureau Berenschot is van mening dat het dagelijks bestuur van de Cen trale Dienst zich onder meer bezig moet gaan houden met - de al genoemde - voortgangsbeoordeling van het jaar plan en de bijsturing van dat plan. in dien dat nodig mocht zijn Naar de mi ning van de onderzoekers moet het al gemeen bestuur worden belast met de uiteindelijke vaststelling van het jaar plan en de beoordeling van de realisatie Voorts doet Berenschot het voorstel om in het dagelijks bestuur een of meer we thouders van open bare werken op te nemen, overigens zonder uitbreiding van het aantal <vier) zetels. Ambtelijk apparaat Ten aanzien van het ambtelijke appa raat van de Centrale Dienst stelt Beren schot voor "een systeem van planning en budgettering' in te voeren. Ten behoeve van werkverdeling, het maken van plannen, interne coördinatie en de con trole van de voortgang moeten naar de mening van het bureau penodieke staf vergaderingen worden belegd. De Cen trale Dienst heeft deze suggestie tijdens- de bespreking van de concept bevindingen eenstemming aanvaard. Ook moet er periodiek informatie wor den uitgewisseld tussen de districtsop zichters. waarvan er een in elk van de vier gemeenten is, onder leiding van de directeur. De Centrale Dienst heeft deze suggestie inmiddels overgenomen. De rapporteurs zijn de mening toegedaan dat de afdeling bouw- en woningtoe zicht en bouwkunde moeten worden samengevoegd. Het accent moet dan blijvend liggen op bouw- en woningtoe zicht. Tarieven ..Indien planning en budgettering zul len worden toegepast, beschikt de dienstover gegevens met betrekking tot gemaakte kosten per soort werk en per afiiemer. Het is dan goed mogelijk om een deel van de vaste kosten en de va riabele kosten direct toe te rekenen aan de afnemer. Zodoende verschuift een groot deel van de huidige inwonersbijd- rage naar gespecificeerde posten pei gemeente", is in het rapport te lezen. Voor het opstarten van een aantal in terne overleggroepen c.q. projectgroe pen. alsook het opzetten en invoeren van een systeem voor het maken van plannen en budgettering moet. naar de mening van het bureau Berenschot, een 'zorgvuldige begeleiding door een ex terne (neutrale) deskundige' worden gebruikt. Voorts pleit het bureau Berenschot er voor om de externe contacten mede te doen behartigen door vakspecialisten uit de Centrale Dienst, in sterkere mate dan thans het geval is. Eventueel van de functie coördinatie stedebouw (plan beoordeling) in het apparaat op te ne men. BKUIMSSE - Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse heeft donder dagmiddag de visserijdagen geopend door het eten van een portie gekookte mosselen samen met zijn echtgenote. WV-voorzitter C. Jumelet nuttigde, om ditprodukt te keuren, er allereerst een paar rauw. Hierna maakte VW en gemeentebestuurders een rondgang over braderie en kermis aan de Korte Ring in Bruinisse. Vanaf de kiosk op het feestterein had VW voorzitter Jumelet er zijn vreugde over uitgesproken, dat er in Bruinisse tijdens de visserijdagen een programma vol attracties aan de toeristen zou wor den aangeboden. „Een programma dat klinktals een klok", aldusde heer Jume let. „waarbij nog komt. dat vanwege het niet afsluiten van de Oosterschelde ook de vissersvloot weer bereid is om uit te varen". Dat zal dan zaterdagmorgen om half elf gaan gebeuren. Wie dat wil kan gratis mee op een van de 25 Bruse mos selschepen De heer Jumelet heette hierna ook bur gemeester en mevrouw Hekman wel kom. waarbij hij erzijn vreugde overuit- sprak dat Bruinisse nu een burgemees ter heeft die achter de evenementen gaat staan en er dan ook bij is. in het verleden", aldus de heer Jumelet, „was onze burgemeester wel eens met vakan tie". Ook burgemeester Hekman weesop het Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen geneeskunde mejuffrouw M A. L van Oers en aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde voor het kandidaats sexamen Tandheelkunde mejuffrouw L. J. M. van Overs, beiden uit IJzendijke. POLITIE VLISSINGEN KOMT IN ACTIE TEGEN ZWARTKAMPEERDERS VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft donderdagavond een 'zwart- kampeerder' gesommeerd te verdwijnen uit het Nollebos. Drie andere kam peerders waren niet aanwezig zodat de politie niet kon ingrijpen. Donderdag morgen al was de Vlissingse politie naar het Nollebos gegaan om de daar aanwe zige kampeerders aan te zeggen, dat ze moesten verdwijnen. Van de vijftien tenteigenaren en drie caravanhouders bleven er echter nog vier tenten staan. Rond negen uur donderdagavond bracht de politie weer een bezoek aan het Nolle bos en trof daar één van de vier kampeerders aan. Een uur na de sommatie bleek deze 'zwartkampeerder' te zijn verdwenen- De mensen, die wegens plaatsgebrek op campings geen staanplaats meer kunnen krijgen, moesten wegomdat het in Nederland verboden isom op openbaar terrein te kamperen. Verder is de politie bang dat er door onvoorzichtigheid brand zal ont staan. Slot van pag. 1) Wouw. Hij had grote twijfels over de mogelijkheden van een industriële ont wikkeling Het bouwen van eeen sluis van 86 meter, zou volgens de heer Lin- denbergh geen afbreuk doen aan op vang van nieuwe ontwikkelingen. Wethouder L. H. de Leeuw (pvda) zei dat Goes een keuze moet maken voor een tijdperk dat ternauwernood over zien kan worden. „Om te voorkomen dat de economische mogelijkheden in de toekomst in het gedrang komen, zijn we verplicht te kiezen voor een sluis van 100 meter", stelde de we thouder. Hij deelde mee dat grote aanpassingwerken aan het kanaal niet nodig zullen zijn. De heer De Leeuw wees erop dat dc aanleg van een bin nendijksindustrieterrein achter de sluis ten noorden van het huidige ter rein (bij de apparaten en ketelfabriek) De wethouder liet zich optimistisch uit over de exploitatie van de nieuwe burg. Over de plaats van de brug wilde hij nog nader van gedachten wisselen. Loco-burgemeester drs. J. Dijkgraaf (cgg) gaf toe dat een kosten-baten- analyse ontbrak. „Maar ook le ttend op de subsidie-mogelijkheden hebben we gezegd, laten we deze kans gebruiken. We trekken dus een beetje een wissel op de toekomst. Misschien zijn we op dit moment een beetje huiverig voor nieuwe industriële ontwikkelingen. Maar in het verleden is meer gebleken dat prognoses waardeloos waren", al dus de heer Dijkgraaf. Ook hij benad rukte dat een ontwikkeling van indus trie eerst op het bestaande industrieter rein naast AKF moet gebeuren. Een bij drage van de Wilhelmmapolder in de exploitatiekosten van de nieuwe brug vond hij een logische zaak „De Wilhel- minapolder heeft een jaarlijkse kosten besparing en een betere weg. Dan is het een volkomen billijke zaak dat we een bijdrage vragen." Drs. Dijkgraaaf zegde toe dat het ge meentebestuur alles in het werk zal stellen om meer subsidies los te krij gen. „Niet omdat we op een koopje uit willen zijn. maar om de financiële las ten voor de Goese gemeenschap draagbaar te maken." In dit verband achtte de wethouder een bijdrage van de provincie Zeeland, gelet op de bij drage voor de halfhoge brug in Vlissin- gen. redelijk. Wethouder J. H Roose <cgg) wees op de ontwikkelingen in de scheepvaart en de samenhang met andere verkeersver bindingen rondom Goes De lengte van 86 meter zou volgens de heer Roose aanvaardbaar zijn geweest bij een afge sloten Oosterschelde met een buiten dijkse nat-industrieterrein. „Nu de pij- lerdam gebouwd wordt, moet de scheepvaart meer naar binnen. Daar door komt er een grotere druk op de sluis, Het zou bijzonder onverstandig zijn om de mogelijkheid te ontnemen grotere schepen te kunnen ontvangen", vertelde wethouder Roose. „Willen we mee blijven doen aan de normale om wikkelingen en de werkgelegenheid op peil houden, dan ïseen sluis van 100 me ter nodig In tweede instantie verklaarde drs. Heerebout dat hij door de beantwoor ding van zijn vragen tevreden gesteld was. Zijn aanvankelijke aarzelingen liet hij daarom vallen „Temeer daar ik be grepen heb dat geprobeerd wordt de ex tra hoge kosten van de grotere sluis uit de economische sector te halen' meende de heer Heerebout D, 'e arbeiders leefden veelal 'in d'n buten' (buiten het dorp), hetzij in een eenzaam staand 'érbeier- suusje' niet ver van een boerderij of in één langs de kant van 'd'n diek'. Zij bewoonden dan een éénkamer- woninkje. waarin zij vertoefden, aten en sliepen. Dat laatste deden zij in een ingebouwde bedstede achter de gordijnen. In die éénka merwoning geschiedde de beval ling en stierven de bewoners. De kinderen sliepen meestal op de open zolder, jongens en meisjes bijeen, afgedekt met bijvoorbeeld juten zakken en ondereen dak. dat onder de pannen niet was bescho ten. zodat des winters de sneeuw vlokken er door naar binnen dwar relden.' Zó leefden nauwelijks een halve eeuw geleden dc- landarbeiders van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Oud- gemeentesecretaris van Oostburg M. A. Aalbregtse vertelt er alles (en nog veel meer) over in zijn bij de Europese Bibliotheek te Zaltbommel versche nen boek: 'Lief en leed in het Land van Cadzand.' In zijn ruim honderd pagina's tellend boek. geïllustreerd met oude prenten en foto's, beschry ft Aalbregtse de volksgebruiken bij ge boorte. huwelijk en overlijden, zoals die in de penode 1890 tot de eerste wereldoorlog en gedeeltelijk nog daarna in West-Zeeuwsch- Vlaanderen voorkwamen. 'Kezantenaors' - zeer goede Neder landers. maar grotendeels van Vlaamse afkomst - bewoners van het Land van Cadzand. in een ruimere betekenis de streek tussen Zwin en Braakman, zegt Aalbregtse. Het zijn mensen, die - hoewel hun streektaal niet rijk is aan woorden - met eigen woorden zeggen zoals ze denken, iets waarnemen en vergelijken. Er zijn daardoor, aldus Aalbregtse. tal van treffende uitdrukkingen en pittige gezegden on tstaan - het boek is er als het ware uit opgebouwd - die men soms wat al te kras. sarcastisch of realistisch kan vinden, maar waar door men in de ziel van de dialect spreker kan kijken en zijn geest met de karaktertrekken leert kennen. Het is niet teveel gezegd als we in verband met het boek spreken van een volkenkundige studie. Aal bregtse zet nu eens precies op een rijtje hoe het leven van de West- Zeeuwsvlaming reilde in en zeilde rond de eeuwwisseling en de jaren daarna. De auteur weet een helder beeld op te roepen. Hij signaleert en registreert, geeft zich nimmer over aan overdreven bespiegelingen. On der zijn hand vloeien de feiten en fei tjes over het leven van alledag ineen tot een boeiend verhaal over wat wel eens wordt genoemd 'die goeie ouwe tijd.' Wat Aalbregtse. nu 84 jaar oud. over de arbeiders zegt. duidt over- igensophettegendeel. Hetleven was in die jaren hard en zwaar. 'Labeuren slameur' (werk en beslommering). Een zorgvol leven zonder grote ver diensten, op het land moest met de paardenknechten zo hard worden gewerkt, dat "t schuum op de bass'n dreef.' Men kende geen weekend, geen vakantie en nog minder vakan tiegeld of vrije dagen.' weet Aal bregtse. Anderzijds had dat leven ook een aantal goede kanten. Aalbregtse brengt er de lezer herhaaldelijk mee in aanraking. Veel kinderen bijvoor beeld werd een eeuw geleden als een grote zegen beschouwt. Het moge blijken uit een dialoog tussen twee vrouwen: Wanne (Johanna): „<H)Oe is t'r mee?" Sanne (Suzannai: „A weili Wanne, hoed (goed) in miejoe?" Wanne: „Zeg Sanne, oevee kinders ei je hie noe a?" Sanne: ,,'K én d'r nehene negenj Wanne met een zekere trots: „Wa zeg je. in ik èn d'r al elve. in 't end-is t'r nog we(l) niet óór, wan d'r is héén slot op de deure." Uitvoerig wijdt de auteur ook uit over 'vrijen en trouwen'. (Geen pot of er past wel een deksel opt. En omdat de beste paarden op stal worden be zocht'. maakte de vrijer zijn opwach ting op de boerderij m de 'bakkééte. of in het opkamertje, meestal op za terdagavond. want op andere dagen moest er hard gewerkt worden en op zondag was het meestal niet geoor loofd. Vrijen in een ander dorp kon een pak ransel opleveren van de autochtonen daar. Aalbregtse: „Soms ging men over tot treiteren, baldadigheden en handtastelijkheden, waarbij de dorpsveldwachter zich nog wel afzij dig hield, op een kermis kon dat on taarden in een vechtpartij, waarbij de politie moest Ingrijpen. De Bres- siaanderszoudenerhunnaam 'vech thanen' aan ontleend hebben Ossewei De auteur voert ook de 'ossewei' ten tonele. Daar kwam je in terecht als je op dertigjarige leeftijd nog niet was getrouwd. Dit oud-folkloristisch ge bruik wordt in IJzendijke nog in ere gehouden. „In IJzendijke maakt men geen ónderscheid in de personen wie het aangaat, zodat men daar in 1939 ook eensdesleutel overhandigde aan de ongetrouwde burgemeester, die op zeer spontane wijze aan dit folklo ristisch gebeuren zijn medewerking verleende" De auteur heeft zich hier kennelijk in het jaar vergist. Hij doelt ongetwijfeld op oud-burgemeester jhr. mr. L E D S. von Bönninghau- sen tot Hennckhave. die - het zal in het begin van de jaren vijftig zijn ge weest - de wei werd ingestuurd Geboorte, leven en dood - de cylcus van het leven. Aalbregtse: 'Was ie mand overleden op een boerenhof stede, dan werd. tot ongeveer de eeuwwisseling, door de boerenk nechts aldaar nog op enkele bedrij ven 'd'ekk'ns an d'n inhank van 't of (de hekkens bij de ingang der hofste de) 'llek-of döödströö' gelegd ten te ken dat er een sterfgeval was. Twee bossen stro werden daartoe in kruis vorm neergelegd en na de begrafenis door de knechts weer opgeruimd. Volgens het bijgeloof mocht dit stro. evenmin als het stro. waarop bij het afleggen van een grote afstand bui ten he t dorp naar de begraafplaats de kist op een wagen werd geplaatst, niet bij drachtig paarden of op de 'bocht' (omheining van de mestvaalt bij de boerenschuur) gebracht of ver brand worden. Het werd maar in een nabijgelegen sloot gestrooid, waar het wel zou verteren.' Voor degenen, die zijn geïnteresseerd in volkenkunde en speciaal die in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zo'n halve eeuw tot een eeuw geleden, heeft 'Lief en leed in het Land van Cadzand' heel wat te bieden. Waarom het toch bepaald niet luxueus uitgevoerde boekje drieën vijftig gulden en vijftig cent 53,50) moet kosten is ons een raadsel. Het boek moge dan uniek zyn in zijn soort, zo duur hoeft het nu toch ook weer niet M. P. Dieleman ?!*Sis!Éi8 Een landelijk beeld uit vroeger jaren: een rijtoer met zogeheten phaètons in 1912 langs de weg Zuidzande-Oostburg. bijzondere relief dat de deelname van de vissersvloot aan deze visserijdagen geeft. „Een herleefde oude traditie", al dus de heer Hekman, „waarmee de vis serijdagen weer hun oorspronkelijke karakter hebben gekregen. Bovendien onderstreept dit wat bruinisse ls en hoopt te blijven: een visserij gemeente. Door de beslissing om het getij in de Oosterschelde te handhaven is visserij, milieu, werkgelegenheid en ook de vei ligheid verzekerd". Hij betoogde daar bij, dat de Bruse vissers de eerste zijn die op deze manier uiting geven aan hun vreugde. „Het was en is de visserij, die het karakter, de sfeer en de goede tradi ties heeft bepaald", vervolgde hij, „maar daarnaast hebben we ook te maken met een ontwikkeling van het toerisme, waardoor de Bruinlssenaren uit hun vei lige beslotenheid zullen moeten komen en zich zullen moeten aanpassen aan de nieuwe ontwikkelingen. In het verleden hebben zij bewezen dat te kunnen. Maar dat mag niet gaan ten koste van de ei gen sfeer van Bruinisse". Hij sprak hierna de hoop uit dat daarover een goed begnp zal ontstaan tussen plaatse lijke bevolking en toeristen. De braderie en visserijdagen, zo zei hij, bewijzen dat Bruinisse oog heeft voor de nieuwe ont wikkelingen en probeert een veelzijdige ontspanningsprogramma aan te bie den. De kermis en braderie in Bruinisse zal tot en met zaterdag geopend zijn. Zaterdagmorgen wordt de vlootshouw gehouden en verder zijn er ook vrijdag en zaterdag nog tal van evenementen voor jong en oud. Op de foto: Burgemeester Hekman eet Bruse mosselen ter opening van de vis serijdagen. Links mevrouw Hekman, rechts VV V-voorzitter C. Jumelet. Rechts Inge Bergman, die namens de VVV bloemen aanbood Oosterscheldekwestie vertraagde in 1975 cultuurwerken VLISSINGEN - In hun jaarverslag over 1975 brengen de Centrale Cul tuurtechnische Commissie, de Cul tuurtechnische Dienst en de Stichting Beheer Landbouwgronden over het jaar 1975 naar voren dat het uitstellen van een beslissing over de afsluiting van de Oosterschelde vertragend heeft gewerkt op de besluitvorming over vele planologische en technische on derwerpen. Zo was onder meer de plaatsing van het gemaal en de ruilverkaveling Kapelle- Wemeldinge onderwerp van gesprek en afhankelijk van de uiteindelijk beslis sing over de afsluiting. Van de in voorbereiding zijnde ruilver kaveling De Braakmanpolders (5000 hectare) is het voorontwerp in discussie gebracht, terwijl de ruilverkaveling Yerseke Moer (1000 hectare) op verzoek, opnieuw aan een beoordeling zal wor den onderworpen. De bezwaarschriften tegen de ruilver kaveling Noord-Beveland (7550 hectare) konden emd vorig jaar worden behan deld. nadat hel plan ter visie was gelegd. De behandeling van de bezwaren tegen het plan van de ruilverkaveling Koe wacht (5220 hectare) kon worden gepas seerd. Het jaarverslag vermeld verder nog een aantal gebieden waar de werkzaamhe den in volle gang zijn. Zo werden in de ruilverkaveling De Poel-Heinkenszand (6940 hectare) op grote schaal werken uitgevoerd maar ook in de ruilverkave ling Kieldrecht (3770 hectare) werd een aanvang gemaakt met de werkzaamhe den. Het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland ontving voor het reste rende deel van het plan Wolphaartsdijk een aanvullende subsidietoezegging. Met de nodige grondaankopen kon in het jaarverslag worden begonnen. Te vens werd een start gemaakt met de bouw van een gemaal, dat moet voor zien in een goede waterhuishouding voor het gebied Borssele. ZWEEFVLIEGTUIG MAAKTE EEN NOODLANDING WOLPHAARTSDIJK - Donderdag middag rond half vijf heeft een zweef vliegtuig op een stoppelveld aan de Krukweg te Wolphaartsdijk een nood landing gemaakt. De piloot van het vliegtuig, J. J. S. uit Axel, moest het toestel in verband met de te weinig ter- miek aan de grond zetten. Het zweef vliegtuig was in Axel opgestegen en op weg naar het vliegveld Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7