Mijnendienst van de marine blies wrak bij Dishoek op Spaanse volksdansers zijn niet welkom in Ovezande Kasteleines in Breskens met bierglas bekogeld PZC/p Eerste mosself eest voor Philippine RP vist dode eenden op uit Westerschelde ACHTERSCHIP LANDINGSVAARTUIG UIT DE OORLOG Verongelukte f~ bromfietsers zijn mogelijk afgeleid door goederentrein Dalende lijn in woningbouw in Zeeland almanak PLEEGGEZINNEN ZEGGEN HUN MEDEWERKING OP VRIJDAG 16 JULI 1976 ■•«ttè-'- BIEZELINGE - De rijkspolitie, groep Kapelle. acht hel niet uitgesloten dat de drie jongelui uit Krabbendijkc, die woensdaginiddagavund bij een botsing inet de intercity-trein uit Vlissingen dodelijk verongelukten, zijn afgeleid door een andere trein die uit tegenover gestelde richting naderde. Bij het nadere onderzoek naar de moge lijke toedracht van het ongeval is vast komen te staan dat vlak voor de botsing tussendepersonen trein en de tweebrom fietsen, uit de richting Kruiningen een goed eren trein despoorwegovergangaan de Biezelingse Middenweg naderde. „Mogelijk hebben de Jongens gedacht dat ze nog wel voor die goederentrein konden oversteken en hebben ze daarbij niet gele top de andere kantvan de spoor lijn". aldus een woordvoerder van de rijkspolitie donderdagmiddag. Hij be nadrukte dat het om een veronderstel ling van de politie gaat; aangezien oogge tuigen ontbraken, kon de juiste toe dracht niet met zekerheid worden vast gesteld. De intercity-trein waarmee de Jongelui in botsing kwamen, is door de spoorwegrecherche in samenwerking met de technische recherche van de rijkspolitie Zeeland aan een onderzoek onderworpen, Daarbij isaandehand van de sporen die op de trein werden aange troffen. de conclusie getrokken dat de twee bromfie tsen tegen de trein zij n gere den ennieteronder te rechtkwamen. Eén van de bromfie tserskwam tegen de ronde neus van de trein terecht, de andere en kele meters verder tegen de wagen. Vlak voor de overweg heeft de politie een rem spoor aangetroffen. Vermoed wordt dat de tweede bromfietser nog tevergeefs ge probeerd heeft de trein te ontwijken. Ge tuigenverklaringen hebben bevestigd datdeknipperlichtenendebelinstallatie vandespoorwegovergang werkten. In de krant van donderdag werd abusievelijk vermeld, datdehulpactie vanuithetsta- tionKruiningen-Yersekeopgangkwam. Dit gebeurde echter vanuit het station Kapelle. provincie SPECTACULAIRE EXPLOSIES KOUDEKERKE - Met een beetje vertraingmaarmet verder een perfect uitgevoerde operatie is de mij nendienst van de konin klijke marine er donderdagmor gen op het strand bij Dishoek in geslaagd het achterschip van een uit de tweede wereldoorlog daterend landingsvaartuig te verwijderen. In totaal werd tien kilo TNT gebruikt om de ver roeste overblijfselen op te bla zen. Rondhalfnegenwerdbegonnenmethel uitgraven van het achterschip. Een pomp trachtte het water in de kuil rond het landingsvaartuig te verwijderen. Rond half twaalf, toen de voorbereidin gen zover waren gevorderd dat de ont steking kon worden aangebracht, wa ren ruim tweehonderd badgasten ge tuige van drie explosies. Bij de laatste ontplofte bovendien een in het lan dingsvaartuig aanwezige granaat. De kracht van de explosies was zo hevig dat verschillende zandzakken tientallen meters in de richting van de vele strand- hokjes vlogen en soms zelfs tegen de duinen terecht kwamen. Na het opblazen van het achterschip werd begonnen met het loswrikken en afvoeren van de grote brokstukken van het landingsvaartuig. De kleinere over- blijfselenzullenwordenbedektondereen laag klei en zand Vandaag zal een drag line het strand egaliseren. Het is niet zeker of alle munitie, die aan boord was van het achterschip, is verwij derd. maar volgens een woordvoerder van de marine bestaat er geen enkel ge vaar dat er nog losse munitie zal worden gevonden. Het wrak moet worden opge-. ruimd, omdat badgasten zich in het ver leden hebben verwond aan de scherpe uitsteeksels van het vaartuig. De daling in de woningbouwin Zeeland heeft zich in 1975 voortgezet. Alleen de sector woningwetwoningen gaf een kleine stijging te zien, van 1225 wonin gen in 1974 naar 1314 woningen in 1975. Dit staat in het jaarverslag van de Na tionale Woningraad over 1975. De bouw van premiewoningen maakte eendalingdoorvan 1719in 1974naarl579 woningen in 1975, terwijl de productie van de ongesubsidieerde woningen van 873 naar 612 daalde. Deze laatste sector maakte in 1974 een kleine opleving door. de productie steeg van 745 woningen in 1973 naar 873 woningen in 1974, De provincie Zeeland volgt met deze da lende tendens in de woningbouw de lan delijke lijn. IN LAATSTE AUGUSTUS-WEEKEND - PHILIPPINE - De mosselplaats Philippine nog meer in de aandacht van het publiek aan te bevelen, heeft de plaatselijke middenstandsvereniging gemeend voor nu en in de toekomst 'de mosselfeesten' op touw te moeten zetten. In het weekend van 28 en 29 augustus wordt dit feest van 'mosselen vermengd met veel muziek'voorheteerstgehouden.Burgemeesterdrs.W.R.V.DusarduijnvanSasvan Gent zal op zaterdag 28 augustus, 's middags om vier uur. dit Philippiense even ement officieel openen. Hij doet dat niet anders dan door 'het verorberen van een bakje versgekookte mosselen', zo verzekrendeorganisatoren. Als centrale plaats van alle activiteiten in het kader van deze mosselfeesten is het marktplein aangewezen. SCHORREWACHTER:NIET UIT SAEFTINGl HANSWEERT - De bemanning van de RP 17 heeft donderdag acht dode eenden en meeuwen in de omgeving van Walsoorden uit de Westerschelde opgevist. Men sprak het vermoeden uit. dat de dode dieren met de ebstroom uit het'Land van Saeftinge'de Westerschelde op waren gedreven. Schorre- wachter .1. Neve verklaarde donderdag evenwel desgevraagd, dat de dode zwemvogels in geen geval afkomstig zijn uit de broedplaatsen van het 'Verdronken Land van Saeftinge.' „Ik heb nog niet één dode vogel in het 'Verdronken Land van Saeftinge' gezien. De gebieden die verleden jaar besmet waren met botulisme. zijn dat nu zeer zeker niet. Ik denk dat de dode eenden van een binnenwater afkomstig ziin. Ze zijn mogelijk dooreen genaal mee naar buiten gekomen. Omdat ze in de buurl van Ossenlsse zij n ge vond enkan he td aar gebeurd zij n"aldus de schorrewach- ter. Volgens de bemanning van de RP 17 drijven er in de omgeving van Walsoorden nogmeerkadaversvaneendenenmeeuwen.Hetvermoeden van de rijkspoli tie te water datde dieren om het leven zouden zijn gekomen door botulisme in het 'Verdronken land van Saeftinge' wordt door de schorrewachter Neve tegenge sproken. De dode eenden en meeuwen werden donderdagmiddag opgestuurd naar het centraal diergeneeskundig instituut te Rotterdam. POLITIERECHTER IN MIDDELBURG VONNIST: F150,- MIDDELBURG-Indetenlasteleggingwashet midden aangehouden. De man had de Bressiaanse kasteleiner met een bierglas bekogeld. De verklaringen van de kasteleinerendewerper.T.vanS.uitlJzendijkeflankeerdendit'wijzemidden'als subjectieve uitersten. De man uit IJzendijke had verklaard dat hij slechts de inhoud van het glas in de richting van de dame achter de bar had geledigd, maar de kasteleines hield het er op. dat Van S. het glas eerst had stukgeslagen en er vervolgens mee had gestoken. Waarom nu pas mosselfeesten, terwijl Philippine van oudshereen mosselvis- sersplaats was en de laatste jaren, ei- genlijk sinds desluiting en inpoldering van de Braakman, wijd en zijd bekend staat als het 'consumptieve mosselcen trum'? Voorzitter H. Ch. Saeij van de Philippiense middenstandsvereni ging: „Het gaat er niet alleen om dat de bekendheid van de mossel wordt ver breid, wewillenookgraagonsdorpin de belangstelling van de mensen, de toe risten presenteren." Secretaris A. van Dixhoornishet volmondig met de voor zitter eens: „Als middenstand zoeken we naar een betere presentatie naar buiten toe. Onze middenstandsvereni ging is de laatste tijd actiever gewor den. We zijn eigenlijk wakker ge schud. Philippine heeft zich de laatste zes jaar in een flink tempo uitgebreid. Nuweeenplaatsvanenigeomvangzijn ZEEUWSE Leuk Toen wijineen van de Zeeuwse steden gisteren met onze zoon - drie - een ommetje maakten teneinde een briej ineendaarvoordoordePTTbestetnde gleuf te stoppen, passeerden wij een van die speelveldjes, die dank zij het werkvankinderpsychologenpolitiek goed liggen en door zich bij de tijd achtende gemeentebesturen dan ook her en der worden aangelegd. Enjawelhoor-onzezoonmaaktezich uit onze handgreep los en repte zich het veldje op. Hij begon er onvervaard aan de be klimming van het bouwwerk, dat het hoogste reikte. Wij volgden zijn verrichtingen aan vankelijk met gemengde gevoelens. Mooi hoor, die durf-en link hoor, die hoogte. Toen hij halverwege was, begaven wij ons ook op het latwerk, teneinde te kunnen ingrijpen bij een misstap zij nerzijds. Hij hoorde waarschijnlijk ons gehijg, want hij keek plots verrast om. „Hé, pap", riep-ie. „Leuk. Ben jij ook kind geworden?" geworden, willen wezowelnaarbinnen alsnaarbuitenuitmeeraandeweggaan timmeren." De mossel is voor dit doel als gekend symbool gekozen. „We verwachten tij dens de mosselfeesten veel belangstel- hng.Eindaugustuszijnnamelijkdegrote mosselen zover rijp dztze rauw kunnen worden opgestoken en geconsumeerd." Programma Nadat burgemeester Dusarduijn de mosselfeestenheeft geopend,zal ervan half vijf tot ongeveer half acht een straatmuziekparade worden verzorgd, waaraan de plaatselijke fanfare St- Cecilia. de harmonie 'De Verenigde Vrienden' uit Sas van Genten het West- dorpse majorettenpeloton hun mede werking verlenen. Onderwijl zullen twaalf middenstanders kraampjes openstellen waar men voor- nalijk voor de innerlijke mens terecht kan Uiteraard worden er veel mosselen uitgereikt, klaargestoomd door 'een rechtgeaarde Philippiener die de kunst van het mosselen kent'. Vanuit Biervliet heeft middenstandsvereniging een au thentieke mosselboot weten te charte ren. die zal worden ingerichtals informa tiestand over mosselen en hun verschil lende bereidingswijzen. In dezaterdagse avonduren kan er tot de kleine uurtjes worden gedanst op de markt, op muziek van het orkest 'The Williams' Zondag 29 augustus wordt er naast de mosselen opnieuw veel straatmuziek ge boden Van tweetotvijftredenSt. Cecilia, de muziekvereniging 'Eikels Worden Bomen' uitWestdorpeen hetSassemajo- rettenploton 'De Amo's'aan. Alsbuiten- landsegastwiptdeBelgischejeugdfafare 'Diederik van Assenede' vooreen uurtje. vanvijftotzes.overdegrens.Vanaftwaalf uur zijn de consumptiekraampjes op de markt al open en om twee uur is de mos selkokerij weer volop in bedrijf, 's- Avonds vanaf acht uur. kan er weer ge danst worden op het ritme van 'The Wil liams'. Het plan om 'Mosselleesten inhetleven te roepen, bestond al lang. „Alleen ont brak steeds de financiële aanpak en van uit de horeca-sector had men weinig tijd ervoor", aldus secretaris Van Dlxhoom. Voorzitter Saeij stelt dat het niet on denkbaar is dat de mosselfeesten, indien de aanstaande als geslaagd kunnen wor den betiteld, in de toekomst als officiële opening van het mosselseizoen worden gebruikt. De nasleep van deze geschiedenis speelde zich donderdagmorgen in Mid delburg af voor de politierechter mr. P. vanEmpel.diedezaakbijverstekmoest behandelen, omdat Van S. niet versche nen was. Mevrouw A. uit Breskens was als beledigde partij wel verschenen en vulde haar verklaring nog aan met de opmerking „Het glas stak recht in m'n hand". Gevolgzou zijn geweest, dat zij negen weken een omzwachtelde hand niet kon gebruiken, wat dooreen nood zakelijke inschakeling van hulpkrach ten een schadepost opleverde van vier honderd gulden. Nu Van S. veroordeeld is - conform de eis tot een boete van ƒ150,- kan mevrouw A. trachten de schade op hem te verhalen. Een anderhorecatreffen, waarbij uitslui tend cliënten waren betrokken, speelde zich maartafin Kruiningen. W. van V. en P P uit deze plaats trokken toen na een woordenwisseling van leer tegen A. van deW. en A. M. Ervielenhardeslagen inhet café. zodanig dat éen van de aangevallen mensen drie weken niet kon werken en daarnaast nog materiële schade opliep tot een bedrag van ƒ216. P. zal deze schade moeten vergoeden en daarboven, evenalsVanV.eenboetevanƒ 150,-moe- tenbetalen. Deofficiervanjustitie.mr. J. Kolkman, had eveneens tegen iedereen boete van 150,- geëist. Verzet Voor verzet tegen de politie moest de politierechterM. J.uitGoesconformde eis veroordelen tot een boete van 150,-. Het gebeurde op 1 maart in zijn woonplaats, toen hij bij avond op een fiets reed, waarvan het achterlichtje niet brandde. Toen het bonboekje van de politie tevoorschijn kwam reed hij weg. Later verzette hij zich, toen de politie hem m deauto wi ide opbrengen. Eenvergelijkbaarverzet.zijhetnietlijfe- lijk, pleegde op 26 januari m Axel de Temeuzenaar J. H. Om drie uur 'snachts negeerde hij als bromfietser in de omge ving van Axel een stopteken van de poli tie, die een routinecontrole hieldHij reed zelfs duidelijk op de politieman in, die meteen rode lamp verticale bewegingen maakte. Korte tijd later stoof de politie hem in de auto voorbij. De politiewagen werd met de alarminstallatie in werking op het fietspad geplaatst om H. aan te houden. Toch zag de Terneuzenaar toen nog kans langs de 'afzetting' heen te slip pen. De man werd gistermorgen bij ver stek conform deeisvandeofficierveroor- deeld toteen boete van 500 en één week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Drank Autorijden en drankgebruik had op 26 maart in Sas van Gent G. van W. uit Westdorpe gecombineerd. Hij wei gerde bovendien de bloedproef. Nadat de officier van justitie drie weken ge vangenisstraf en negen maanden niet rijden had geëist, lichtte raadsman mr. C. C. Wabeke de achtergronden toe. Na afloop van een raadsvergadering BEVOLKING WIL WEL AMERIKANEN GOES-De bevolking van Ovezande heeft liever geen Spanjaarden over de vloer. De Stichting Opbouw West-Zuid-Beveland is in verband met komende internationale volks- dansfestival op zoek naar 'pleegge zinnen', die bereid zijn enkele dagen onderdak te verlenen aan leden van uitenalndse volksdansgroepen. Dat scheen aanvankelijk geen proble men op te leveren. Meer dan de helft van de 'pleeggezinnen' in Ovezande, die bereid waren Amerikaanse volksdansers gastvrijheid te verle nen, is echter teruggekrabbeld toen bleek dat ze geen Amerikanen maar Spanjaarden telogerenzouden krij gen. Erhaddenzich in Ovezande vij fentwintig 'pleeggezinnen' aange meld. Daarvan zijn er nog maar tien overgebleven. Ditheeft deorganisa- toren van het volksdansfestival. dat van 31 juli tot en met 5 augustus wordt gehouden voor grote proble men gesteld. Voor twintig van het veertig leden tellende Spaanse ge zelschap isnogsteedsgeenonderdak gevonden. Volgens de oorspronkelijke plannen zou tijdens het volksdansfestival een Amerikaanse groep optreden. Het onderbrengen van de Amerikanen le verde geen problemen op. In Ove zande waren al snel vijfentwintig 'pleeggezinnen' gevonden en in 's- Heerenhoek tien. De Amerikanen moesten echter afzeggen en deorgam- sa toren van het volksdansfestival be sloten om de Spaanse dansgroep 'AmiraMari'uitBaskenlandnaarZee- land te halen. En daarmee begonnen de moeilijkheden. In 's-Heerenhoek werd er niet zo'n probleem van ge maakt; de tien 'pleeggezinnen' die de Amerikanen zouden opvangen ble- kenookbereidomdeSpaansedansers te huisvesten. In Ovezande echter krabbelde het ene na het andere 'pleeggezin' terug. Dehuisvesting van de andere buitenlandse groep, 'Byr- na's Group of Dancing' uit Ierland brengt geen moeilijkheden met zich mee De Ieren logeren bij gastgezin nen in Heinkenszand en 's-Heer- Arendskerke.VolgenscoordinatorM. J. Platschorre van het internationale volksdansfestivalishetduidelijk.dat de bevolking van Ovezande geen Spanjaarden 'lust'. De heer Plat schorre: „Er waren mensen, die daar rond voor uitkwamen. Amerikanen wilden ze wel, maar Spanjaarden, nee..." Coördinator Platschorre kan alleen maar gissen naar de oorzaak. „De Spanjaarden hebben misschien niet zo'n beste naam. En dan is er mogelijk nog de taalbarrière,... Maar wij als stichting zijn zeer teleurges teld. Dit is toch een vorm van discri minatie, En voor die Spanjaarden moet het toch ook geen leuk idee zijn. Komen ze hierom te volksdansen, en danzijnzenietwelkom. Wijbetreuren dit ten zeerste. En ikzou een beroep op de inwoners van Ovezande willen doen om toch een Spanjaard op te nemen. Er is volgens de heer Plat schorre mogelijk nog een reden, die het zoeken naar gastgezinnen be moeilijkt. „Vorig jaar hadden we een Zweedse groep. En die Zweden heb- benzichnumetbepaaldfijntjesgedra- gen. Ze hadden altijd wel wat te kla gen. En misschien speelt dat ook een rol, dat er niet zoveel gastgezinnen gevonden kunnen worden. Maar ja, toen ginghetomZweden..." Mocht de stichting er niet in slagen tijdig huis vesting voor de Spaanse dansers te vinden, dan moeten er noodoplossin gen ge troffen worden. Mogelij k zullen de 'dakloze' Spanjaarden dan in ten ten ondergebracht worden. hadzijncliëntinverbandmeteenheug- lijkfeitnogeenglaasjegebruikt. Bijhei vertrek reed Van W. een klein stukje achteruit, een 'routinecontrole', maat formeel onjuist omdat destraat in deze richting niet bereden mag worden. De man had, zo bleek uit het betoog van de raadsman, vier meter achteruit en zes metervooruitvlekkeloosaf gelegd toen hij op een politiepatrouille stuitte. Depolitierechterwilderekeninghouden met beroepsomstandigheden en von niste twee weken gevangenisstraf, waar van één week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en vier maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Beroeps omstandigheden speelden eveneens een rol bij de bepaling van het vonnis in de zaak van A. P. uit Biervliet, die op 29 december in Sluiskil met zijn auto een hekwerk raakte en toen door reed. Een bloedproef wees alcoholpro millage van 2,29 aan. In deze zaak had dt officier van justitie drie weken gevange nisstraf geëist en één jaar niet rijden, waarvandehelftvoorwaardelijk. Deman ui tBierv lie t toonde zich bijzond er erken- telijk voor het vonnis van de politierech ter. die P. niet in de uitoefening van zijn beroep wilde treffen en de rij-ontzegging voor een halfjaar geheel voorwaardelijk oplegde met de bijzondere bepaling, dat hij die tijd niet in een personenauto mag rijden. P. zal wel twee weken in de gevan genis moeten doorbrengen. Met bijzon dere omstandigheden hield de politie rechter eveneens rekening bij de bepa ling van het vonnis voor R, van P. uit Sluis, bij wie op 8 maartin Hoek, toen hl] daar met een personenauto reed, een bloedalcoholpromillage van 1,88 was gemeten. Voor Van P., die zes maanden niet mag rijden, werd in het vonnis de bijzondere bepaling opgenomen, dat hl) op een tweetal dagen in de week weieea bepaald traject mag afleggen. De gevan genisstraf voor Van P. werd bepaald op twee weken, waarvan één week voor waardelijk met twee jaar proeftijd. Tot één jaar niet rijden, gekoppeld aan twintig dagen gevangenisstraf, waarvan tien dagen voorwaardelijk met tweejaai proeftijd werd A. de B. uit Middelburg veroordeeld. Op 25 februari was hrj in Arnemuiden aangehouden en werd een bloedalcohol promillage van 2.94 vastgesteld. Voorrij den onder invloed (1,01 promille) op de fiets zal A. A. uit Den Haag een boete van ƒ100,- moeten betalen. Op 14 maart ves tigde A. te Breskens de aandachtopzich dooreneenhorecagelegenheideenasbak vandemuurterukkenom vervolgensper 'geleende' fiets in de richting van de veer boot te spurten. Maaimachine uitgebrand: 75 mille schade HAAMSTEDE - Dondermorgen is op het perceel Brabers te Haamstede een splinternieuwe maaimachine van 75.000,- uitgebrand. De machine, die 's morgens in gebruik was genomen, was eigendom van df Coöpratieve Groenvoer Centrale te Klaaswaal. Na het bijtanken werd de maaimachine gestart en vloog daarna, door een kort slui ting in des tartmotor. direct in brand. De vrijwillige brandweer, die de brand bluste, kon niet verhinderen dat de ma chine geheel uitbrandde. De maaimachine was verzekerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2