PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JIMMY CARTER WIL MONDALE Huisvrouwen hamsteren goedkope blikgroenten AMALRIK: HET BROEIT IN DE SOW JET-UNIE" Gemeenteraad Goes akkoord met nieuwe schutsluis - honderd meter - bij Sas de krant van zeeland vandaag Kabinet bijna op vakantie Veel doden na aardbeving op eiland Bali Scholen voor Afrikanen blijven dicht „Russisch communisme lijkt op nationaal-socialisme 219e jaargang no. 167 Ï3 Vrijdag 16 juli 1976 (Van onze correpondent) WASHINGTON - Walter Mondale, 48, senator voor Minnesota, is de democratische kandidaat voor het Amerikaanse vice- presidentschap. Na een maand van zorgvuldig overwegen heeft Jimmy Carter donderdag zijn voorkeur voor deze liberaal bekend gemaakt. Jimmy Carter zelf werd, geheel volgens verwachting, donderdagmorgen (Ne derlandse tijd) door de democratische conventie met overgrote meerderheid van stemmen tot kandidaat van de de mocraten voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen van 2 november. De staat Ohio bracht Carter met 132 explosie Mijnendienst blie6 wrak bij Dishoek op. PAGINA 3 bouw Minister Gruijters is niet optimistisch over de ontwikkeling van de woning bouw. PAGINA 11 barst stemmen over de benodigde grens van 1505 stemmen. In totaal kreeg Carter hij de stemming 2239 stemmen, gevolgd door Morris Udall met 330 en gouverneur Edmund Brown jr. 300 stemmen. Er waren 139 stemmen voor andere kandidaten. Na de stemming stapte Brown naar vo ren om mee te delen dat hij de stemmen van Califomiè aan Carter gaf, waarna andere staten volgden. Op een voorstel van vertegenwoordi gers van Georgia om Carter nu bij ac clamatie aan te wijzen, volgde een liud 'ja', waardoor zijn kandidatuur una niem werd. Mondale, een man met de reputatie dat hij steeds op het goede moment be schikbaar is. was niet Carters eerste keus. maar hij bleef als enige over na een omvangrijk eliminatieproces, dat ten slotte Muskee, Church. Jackson, Glenn en Stevenson uitschakelde Mondale is sedert decemher 1964 sena tor Liberaal Jimmy Carter verklaarde tijdens een persconferentie in zijn Newvorkse ho tel, dat tussen hem en Mondale op het punt van de belangrijke beleidsonder werpen geen merkbaar verschil van opvatting bestaat. Dit zou kunnen be tekenen. dat Carter aanmerkelijk libe raler is dan veel van zijn supporters van meer conservatieve allure thans vermoeden. Zelfs was tijdens de om vangrijke speculatie rond de vraag wie de tweede plaats op de democratische lijst zou komen al gezegd, dat Mondale bijvoorbeeld voor een zuidelijke staat als Texas te liberaal zou zijn. Walter F. (Fritz) Mondale behoorde eens tot de lange stoet democratische presidentskandidaten, doch omstreeks een jaar geleden staakte hij de strijd voordat die goed en wel was begonnen. Walter Mondale heeft zich tijdens zijn werk als hoofd van de justitie van de staat Minnesota doen kennen als een man die wanbeheer van openbare in stellingen hard aanpakt en dit gegeven moet zwaar hebben meegeteld vooi Carter, die krachtig wil 'hakken' in de steeds verder uitbottende Washing- tonse bureaucratie AR-fractieleider Aantjes bespeurt bij d< CHU de tendens om de steun aan de be zuinigingsoperatie van het kabinet af tc zwakkea PAGINA 12 taiwan Montreal: IOC zette de Spelen op hel spel. PAGINA 13 kwaal Tour de France Zoetemelk moet met gezwel de Puy du Dóme op vervanger Sport. Ad Prinsen vervangt zijn ploeg maat Toine van den Bunder op pas sende wijze en wint de ronde van Bruin- PAGINA 16 schotland Het Nordringfestlval komt dit jaar uit het Schotse Inverness; radio- en tv- programma's; strips. auto De autoverkoop lijkt dit jaar weer een hoogtepunt te bereiken; beurs - finan ciën - economie. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG- Het kabinet heeft donderdag de besprekingen over de begroting '77 vrijwel afgerond. Vrijdag komt het kabinet nog eenmaal bijeen voor het afdoen van de lopende zaken, waarna ook voor de ministers - zij het met een week vertraging - de vakantie kan beginnen. Aanvankelijk was het de bedoeling het kabinetsberaad donderdagavond aj te ronden, maar in die opzet is Den Uyl c.s. niet geslaagd. Het aanbrengen van bezuinigingen in de begroting voor volgend jaar van ruim 300 miljoen als gevolg van de donderdag officieel geworden loonmaatregel heeft blijkbaar meer hoofdbrekens gekost dan was verwacht. Vooral het snoeien op defensie en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zou volgens Haagse kringen op flink verzet van de beide bewindslieden. Vredeling en Gruijters. zijn ge stuit. ARNHEM - Huisvrouwen hamsteren blikgroenten. Dat is te concluderen uit de sterk gestegen omzetten in deze artikelen bij de levensmiddelenbedrij- ven. Een bedrijfsleider van een supermarkt verklaarde dat de voorraad, die normaal voor twee dagen bestemd is. nu voor een belangrijk deel reeds binnen één dag verkocht wordt. Groothandelaren melden een omzetverho- uing tot 100 procent. De verkoopleider van Veluco in Geldermalsen. de heer Van de Zwaan, meldt een recordverkoop ..We werken momenteel onder hoogspanning" Er is een sterk toegenomen vraag merkbaar naar doperwten, sperziebonen en andere peulvruchten, en appelmoes. De verkoop van wortelen m blik neemt toe, alleen die van spinazie is normaal. De heer Van de Zwaan schrijft de gestegen vraag naar conserven voor een deel toe aan de hoge prijzen die voor verse groenten betaald moeten worden Momenteel zijn blikgroenten relatief goedkoop. In het najaar is een stijging van de prijzen voor conserven te verwachten. Dat komt voor een belangrijk deel doordat de oogst kleiner zal zijn dan normaal. „De tuinbonen zijn geplukt; de opbrengst beloopt niet meer dan de helft van de normale oogst. Onze peulvruchten groeien nog. maar ook daarvan ver wachten we een kleinere oogst dan normaal", aldus Van de Zwaan. Bij de Hak-conservenfabriek in Giessen (N-Br.) heeft men ook reeds een vergrote vraag opgemerkt. Volgens een woordvoerder van de fabriek komt Frankrijk, omdat daar de oogst hier echter de grootste vraag uit België e vrijwel geheel mislukt is. Groenten Het Tuinbouwconsulentschap in Tiel verwacht dat de oogst van groenten nogal mee zal vallen. Meer dan 20 procent minder zal die. meent men bij het consulentschap, niet uitvallen. Momenteel ziet het ernaar uit dat typische wintergroenten als boerenkool en witlof volop verkrijgbaar zullen zijn. Het was bij het consulentsc^ap wel bekend dat er een hamsterrage op gang gekomen was. „Voorde binnenlandse markt zal er voldoende groenten zijn. maar doordat de oogst in het buitenland er over het algemeen slechter voorstaat dan hier. kan hetzelfde gebeuren als vorig jaar met de aardappelen. Toen stegen hier de prijzen ook voornamelijk door de toegenomen export", aldus een woordvoer der van het consulentschap. Volgens fabrikanten is het zeker dat de prijzen van groenteconserven dit najaar zullen oplopen. Hoe groot de prijsstijging zal zijn. is nu nog met te voorspellen - dat hangt af van de oogst. Het consulentschap rekent voorlopig nog niet op al te sterk stijgende prijzen:„Wij moeten echter wel hopen dat het gaat regenen, want nog eens veertien dagen droog en heet weer zou vooi een aantal produkten een ramp betekenen' DJAKARTA (UPI) - Zeker 275 mensen zijn omgekomen en honderden zijn gewond bij een zware aanrdbeving die donderdag drie dichtbevolkte gebie den op het Indonesische eiland Bali trof. Dit is in reddingskringen in Den pasar. de hoofdstad van het eiland ver nomen. In de plaats Spirit, in het noorden, al leen al waren er 250 doden. Daar stortte een school in waardoor 200 kinderen be dolven werden. Voorts waren er 500 ge wonden in Spirit dat vrijwel geheel ver woest werd door de beving die een kracht van 5.6 had op de open schaal van Richter Bij het dorp Yeh Koemng vertoonde het aardoppervlak scheuren. Er stegen zwaveldampen op. De ramp gebeurde 19 dagen na de zware aardbeving in Indonesisch Nieuw- Guinea waar meer dan 5.000 doden vie len. MOORD OP BLANKE IN ZUID-AFRIK A JOHANNESBURG (REUTER) - In Krugersdorp bij Johannesburg zijn donderdag een blanke overheidsfunc tionaris doodgeschoten en een ander gewond door Afrikanen. De slachtof fers waren hoge ambtenaren van de Bantoe-bestuursraad van West Rand. het blanke regeringsdepartement dat de zwarte wijken bij Johannesburg controleert. De gedode man. J. L. Roos. zat in zijn kantoor toen een Afrikaan binnen stapte en hem in het hoofd schoot Na de aanslagen ontstond een vuurge vecht tussen de aanvallers en andere ambtenaren die een van de aanvallers raakten en aan de politie overleverden. De ander is voortvluchtig. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben donderdagavond, mede gezien de onge- regelheden van onlangs in Soweto en andere Afrikaanse woonsteden, een aantal uitgebreide veiligheidsmaatre gelen afgekondigd Minister van justitie, politie en het ge vangenwezen Jimmy Krüger maakte in Pretoria bekend dat de scholen voor Af rikanen, die 20 juli hun deuren zouden openen, vooralsnog gesloten blijven SCHIPHOL - André Amalrik met zijn portret, geschilderd door zijn DEN HAAG - De Sowjet-Unie maakt op het ogenblik een periode van overgang mee. Van buitenaf lijkt het alsof het een stabiel land is, maar onder de oppervlakte broeit het. Deze ontwikkeling doet zich voor aan de basis en ook aan de top". Dat verklaarde de 38-jarige Russi- uitstellen. Dat kwam omdat Amalrik sche dissidente historicus Andrei Amalrik in een persconferentie bij zijn aankomst op Schiphol. Amalrik arri veerde in een Tupolev van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, sa men met zijn vrouw, de 33-jarige Goe- zel. Amalrik, die bijna onder de voet werd gelopen door fotografen en jour nalisten. droeg op zijn arm een Siamese poes, die hij uit Moskou had meegeno- Het echtpaar Amalrik heeft zijn reis naar Nederland veertien daeen moeten geweigerd had 4000 roebel belasting te betalen, die de douane eiste voor het meenemen van hun schilderijen en an dere kunstschatten. De Russische auto riteiten hebben hun eisen echter later wat betreft de schilderijen aanmerkelijk verzacht. Amalrik heeft wel een ikoon, een antiek spinnewiel en samovar in Ruslandmoeten achterlaten. Amalrik werd beroemd door zijn boek „Haalt de Sowjet-Unie 1984". waarin hij een somber beeld schildert van de poli tieke situatie in zijn land. alsook de de mocratische beweging van de vooruit strevende intelligentsia, waartoe hijzeli behoort. Hij vertelde dat de KGB. de Russische geheime dienst, gebruik maakt van Mafia-methoden. Politieke gevangenen worden meedogenloos gemarteld. „Deze methode gebruikt de KGB niet alleen om de gevangenen klein te krij gen, maar ook om als voorbeeld te die nen voor het hele volk", aldus Amalrik. Naar zijn schatting zijn er op het ogen blik in heel Rusland 3,5 miljoen poli tieke gevangenen. Amalrik en zijn charmante vrouw wer den op Schiphol verwelkomd door prof. Van 't Reve. functionarissen van de uni versiteiten van Utrecht en Leiden en door de buitenland-expert van de PvdA. OM ECONOMISCHE ONTWIKKELING TE KUNNEN VOLGEN Van den Berg. Allen hebben het moge lijk gemaakt dat het echtpaar Amalrik naar het Westen kon uitwijken. Amalrik zei voorlopig in Nederland te willen blijven. „Ik heb nog geen speci fieke plannen. Ik wil eerst door Europa reizen en met andere Russische emi granten spreken". Beleid Kremlin „De Russische leiders voeren de laatste jaren", aldus Amalrik, „een intern be leid dat balanceert tussen twee over wegende tendensen. De ene tendens die zich op alle niveaus in de Russische samenleving manifesteert, gaat in de richting van een liberalisering, zoals we die kortstondig hebben kunnen vol- Slot zie pagina 3 kolom 2) TWEE VVD-ERS STEMDEN TEGEN GOES - De gemeenteraad van Goes heeft donderdagavond, met twee stemmen tegen, besloten om aan het Goese Sas een nieuwe schutsluis van 100 bij 14 meter tc bouwen. Tegen stemmers waren wethouder J. P. Lin- denbergh en raadslid J. M. van der Wouw (beiden wd). Zij vonden een sluis met een schutlengte van 86 meter voldoende. De nieuwe sluis, met inbe grip van aansluitende werken en een nieuwe ophaalbrug bij Wilhelmina- dorp, gaat ruim 31 miljoen gulden kos ten. Voor rekening van de gemeente Goes komt bijna 4 miljoen gulden. Voor de rest kunnen uitkeringen en bijdragen verwacht worden. Vrijwel alle woordvoerders drongen erop aan meer subsidie-bronnen aan te boren, om de financiële lasten voor Goes te verlichten. De sluis zal ongeveer 500 meter landin waarts van de Oosterschelde komen te liggen. Het oorspronkelijke plan om een buitendijks nat-industrieterrein aan te leggen is losgelaten. De moge lijkheid is nu open gehouden om direct achter de sluis een nat-industrieterrein te maken. De gemeenteraad volgde wat dat betreft de aanbevelingen uit het rapport van de zogenaamde commissie Zuurdeeg. Raadslid Van der Wouw noemde de fi nanciële offers van een 100-meter-sluis te groot Gelet op het industriële kli maat achtte hij de kans om achter de nieuwe sluis industriële ontwikkelingen tot stand te brengen, niet groot. „We moeten beslist geen hersenschimmen najagen", aldus de heer Van der Wouw. Hij wees erop dat Goes nog vele wensen in de sociale, culturele en recreatieve sectoren heeft. Mede daarom pleitte hij vooreen sluis van 86 meter, waardoor de financiële offers volgens hem minder groot zullen zijn. De PvdA-er ing. J. A. Salomé schaarde zich achter het voorstel van b. en w. De afmeting van 100 meter vond hij een zinvolle zaak. „Dat vergt natuurlijk een paar centen meer. Maar als ik die meer-kosten stel tegenover het totale project, dan is dat een gering percen tage". betoogde de heer Salomc. Hij onderstreepte dat Goes nu de moge lijkheid heeft om iets te bouwen dat voor meerdere generaties van nut kan zijn. De PvdA-ervcrlangdeuitdrukke- lijk dat de meerkosten van de grotere sluis (bijna 14.000 voor het eerste jaar) uit de economische sector betaald zouden worden. „We willen niet graag de tunnel voor Goes-zuid prijsgeven voor de sluis", stelde heer Salomc, urs.G R Heerebout(pvdainam-mede namens de PPR - een ander standpunt in dan de meerderheid van zijn fractie. Hij betreurde het ontbreken van een kosten-baten-analyse. „Dat maakt een juiste beleidsbeslissing onmogelijk. En het is voor mij nog de vraag of de moge lijkheden van een grotere sluis wel be nut zullen worden", meende de heer Heerebout Hij vroeg zich ook af of een industriële ontwikkeling langs de Oos terschelde past in het rijksbeleid. Het raadslid wilde verder weten of de gro tere sluis aanpassingen aan het kanaal Goes-Oosterschelde noodzakelijk maakt en of de Wiihelminapolder een Jaarlijkse bijdrage Zal leveren aan de kosten van de nieuwe ophaalbrug. Raadslid M. Loeve icgg) vond dat de nieuwe sluis met bijbehoren er zo spoe dig mogelijk moet komen. Hij ging ak koord met de voorstellen van b. en w. De grotere sluis was voor hem geen pro bleem. „De kost gaat voor de baat uit We hebben indertijd gekozen voor het economische model. We moeten ons daarom royaal opstellen. De bedrijvig heid die we eerst buiten hadden ge dacht, moeten we nu naar binnen halen. Daarbij past de grootst mogelijke sluis voor Goes", betoogde de heer Loeve. Hij vroeg of het college van b. en w. zich nader wil beraden over de bouw van de brug bij Wilhelminadorp, evenals over de inrichting van een jachthaven in de oude sluis en kanaalarm. „Goes heeft op dit terrein ook een taak. Wie het doet, vinden wij op zichzelf niet zo belangrijk- Maar we moeten wel proberen een vin ger in de pap te krijgen bij de inrichting van het Zeeuwse Meer." De heer A. Maljaars (sgp) zei in stem men met het voorstel en de opmerkin gen van de heren Salomé en Loeve. Hij informeerde naar de plaats waar de meuwe brug moet komen. „Op een hoorzitting in Wilhelminadorp was het overgrote deel van de aanwezigen voor handhaving van de oude plaats. Waarom wordt daar vanaf geweken", aldus de heer Maljaars. Wethouder Lindenbergh (bij de behan deling van het voorstel in b. en w. was hij met vakantie) onderstreepte de opmer kingen van zijn partijgenoot Van der (Slot zie pagina 7 kolom l) SCHIPHOL- De Kat (een Siamees, ge naamd Diza) van de familie Amalrik zocht tijdens de zeer drukke persbijeen- komst een goed plaatsje. Dat vond hij oj zij) op de bagekist, temidden van vele koffers. De kat zou zich ook de bewaker kunnen noemen van de schilderijen, in doeken gewikkeld op de achtergrond tegen de muur, die Amalrik mee mocht nemen uit de Sovjet-Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1