Parachutisten in IJzendijke trokken 20.000 kijkers WEG ACHTERLANGS BOULEVARDS NIEUW ELEMENT IN VLISSINGEN [PZ07* 'Jagers' met f 250,- boete en week voorwaardelijk gestraft Nederlandse landschappen op expositie Hoogelande Div. zomerkostuums Sturka kolbert Elmior overhemden mavo/meao Geslaagden aan avond- ADVERTENTIE nationale WF taptoe breda 19 t/m 28 augustus elke avond 9 uur behalve zondag 25 augustus: middagvoorstelling 3 u. toegangsprijzen: van 6.- t/m f 17.50 voorverkoop: WV kantoren VVV Breda: tel 076-125733/132150 provincie D0NDERDAG^5JULM976 VAN DUITSER VOLKER RITTERS HOOGELANDE - In de expositie ruimte bij de kapel van Sint-Maarten in Hoogelande is woensdagmiddag een tentoonstelling geopend met werk van de Duitse kunstenaar Volker Hitters (34) uit Hamburg. De expositie die veertien dagen duurt, laat Neder landse landschappen zien in etsen, te keningen, aquarellen, gouaches en li tho's. Rittersl die al een groot aantal exposi ties in Duitsland. Frankrijk. Engeland en Nederland achter de rug heeft, heeft een voorkeur voor landschappen en dan met name Nederlandse. In 1963 maakte hij - op de fiets - een eerste studiereis naar Nederland en sindsdien is hij vele malen teruggekomen, waarbij hij vooral streken in Zuid- en Noord-Holland op zocht In de passende entourage van de kapel van SintrMaarten zijn daarvan ruim vijftig werken in verschillende technieken en benaderingen te zien. Opvallend is hierin de vaak lerugKe- rende hooiberg, die in veel prenten een centrale plaats inneemt. De expositie werd woensdagmiddag in aanwezigheid van een aantal genodig den geopend door een oud-leraar van Ritters uit Hamburg. Deze wees er on der meer op dat in de oudere werken meer sprake is van een 'Rembrandt- achtige', topografische weergave van het direct herkenbare, typisch Hol landselandschap, maar in zijn recentere werken - zoals vooral in enkele litho's - een meer eigen 'handschrift' van de kunstenaar is te ontdekken, zodat niet meer het landschap op zich het werk bepaalt. In zijn welkomswoord sprak de voorzit ter van de organiserende stichting Ka pelvan St.-Maarten, de heer J den Hol lander. er zijn vreugde over uit dat nu voor de eerste maal een buitenlander in de ruimte exposeert. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14.00-19.00 uur. (ADVERTENTIE) HERENMODEHUIS PECA RUIMT KWALITEITSARTIKELEN OP! 149,-; 159,-; 169,-. 79,50; 89,50 Pareltinten Herenmodehuis 17,50; 2 voor 32,50 Winkelgalerij Lange Delft 46 hoek Segeersstraat, Middelburg. VLISSINGEN-De 'slinger links-om' links onder op de foto toont een deel van de boulevardwerken 'achterlangs', zoals die passen in het schema dijksverhogingen van de delta-werken bij Vlissingen. Duidelijk is de weg te zien die in het raam van de verzwaringswerken aan de zeedijk nu achter hotel Brittannia om loopt. Middenhoven op de foto is nog de gedempte Spuikom waar te nemen. Het trace van de 'weg achterlangs', tussen ge dempte Spuikom en Zeevaartschool in. dat linksaf buigt naar de Glacis- straat rondom de Spuikom is eveneens duidelijk zichtbaar. Deze nieuwe weg 'achterlangs' de Boulevard, lopende vanaf het 'Wooldhuis' tot aan de Verlengde Glacisstraai is destijds door de gemeente Vlissingen als 'een flinke klus' bestempeld. De bekende Leeuwentrap bij het Strandhotel moest worden afgebroken en is inmiddels weer hersteld. Een aantal panden moest worden gesloopt. Als gevolg van de nieuwe weg moeten op het kruis punt Coosje Buskenstraal - 'weg achterlangs' verkeerslichten en voetgangers-oversteekplaatsen worden aangelegd De verwachting is nog steeds dat vóór het einde van het jaar het totaal van de werken klaar zal zijn. Op de foto rechts het Vlissingse badstrand. links hotel Bntannia. Links van de gedempte Spuikom is het Vlissingse stadhuiscomplex nog waar te nemen. Geheel links boven zijn nog de gebouwen van de werf van de kon. Mij. 'De Schelde' waarneembaar (luchtfoto Slagboom Peetersi VLISSINGEN - Aan de Zeeuwse avond scholengemeenschap slaagden voor het eindexamen mavo/meao: mejuffrouw P. Bosselaar, Aagtekerke. P. de Bruijn Goes, mevrouw M. Elderman-v. Hese. Goes. J. v. Emden, Middelburg, H. v Gelleeuw. Kloeünge, mevr. H. Groenendijk. Middelburg, me vrouw W M Harteveld-de Boer. Vlissin gen. H. Hieter, Vlissingen, mevrouw W. Hillert-Laanen. Oost-Souburg, J. Hou- mes, Oost-Souburg, mevrouw C. Izeboud-Klaasse, Goes, mejuffrouw de Klerck, Oost-Souburg, M. de Kok. Goes, J. Koeman. Vlissingen. mejuffrouw M. J. Lahr. Middelburg, mevrouw T. v d. Linden-Swierts. Middelburg, mejuf frouw A. M v. d. Maas, Vlissingen. me juffrouw A. M v. d Maas, Kortgene. S. Maljaars. Aagtekerke. mejuffrouw A. C. Pannekoek. Vlissingen. mejuffrouw J. W Poppe, Middelburg, mejuffrouw A. G. Redder. Vlissingen, R. G Scheers, Oost-Souburg, mevrouw M Schnjver- Rotner. Goes, mevrouw M Ter Steege Jacobi. Middelburg. W. Sweers. Middel burg. mejuffrouw J v. 't Westeinde, Le- wedorp. mevrouw C H. J. Zoutewelle- Suurmond, Middelburg, mejuffrouw J. L. Zijl, Zoutelande. mejuffrouw J. H. Rodts, Vlissingen, mevrouw M. E. v. Loenen-de Witte. Oost-Souburg, A. M. v. d. Repe, Goes. R. Zwigtman, Middel burg. Bovendien kregen 17 leerlingen van één tot vijf deelcertificaten. Twee kandida ten werden afgewezen en twee hadden wegens ziekte teruggetrokken. V erkeersmaatregelen kermis Vlissingen VLISSINGEN - In verband met de van 17 tot en met 24 juli plaatsvindende kermis zullen in Vlissingen diverse ver keersmaatregelen worden getroffen. In de straten in de directe omgeving van het kermisterrein (Bellamypark, Nleu- wendijk, Zeilmarkt) zullen deze maat regelen bestaan uit parkeer- en stop verboden, afsluitingen en lomleidlnigen. Alle maatregelen worden door middel van borden aangegeven. Het traditionele kermisvuurwerk wordt op donderdag 22 juli afgestoken op de Oranjedijk bij de voormalige Zeehon- denwerf In verband met de grote be langstelling die men voor ditevenement verwacht is de directie van de Konin klijke Maatschappij De Schelde' bereid gevonden het. parkeerterrein van de maatschappij aan de Aagje Deken straat voor die avond op m te stellen. MET A UTO EN HONDEN A CHTER WILD AAN MIDDELBURG - De kantonrechter te Middelburg mr. A. Veenhoven heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de PSD-kapitein J. L. v. d. L. uit Kruiningen die veertien dagen gele den heeft terecht gestaan op beschul diging dat hij onvoorzichtig zou heb ben gevaren met de veerboot 'Prinses Christina'. Hij heeft de behandeling voor onbepaalde tijd aangehouden omdat hij het onderzoek niet volledig acht. De kantonrechter wil ook de loods van de IJslandse kustvaarder 'Frendo Hvanles' en de kapitein van de duween- heïd bestaande uit de "Hekla' en de 'Campgas II' nog horen. De officier van justitie mr. J. Kolkman heeft tegen de kapitein een boete van honderd gulden gevorderd. Het vonnis werd woensdagmorgen voorgelezen door de waarnemend kantonrechter mr. H. Bruin Strandfeest VVV WESTK APELLE - Vrijdag 16 juli wordt op het badstrand te Westkapelle een: strandfeest gehouden. Dc aanvangstijd is 's middags half twee. AFDALING KERKTOREN IJZENDIJKE - Ze kwamen met vijven tegelijk uit de lucht vallen en het dui zendkoppige publiek applaudisecrde keer op keer enthousiast. Parachutis ten van het korps commandotroepen uit Roosendaal zorgden woensdag middag in IJzendijke voor stunts, voor een onvergetelijke show, waarover in de tenten en caravans in West- Zeewus-Vlaanderen nog lang zal wor den nagekaart. Voorzitter H. van de Vijver van het streekmuseum West-Zeeuwsch- Vlaanderen zei het na afloop zo: „Dit was werkelijk formidabel. Kijk, als streekmuseum hebben we een slecht- weerfunctie. En vandaag was het in derdaad om dat te bewijzen. Te slecht weer voor het strand en te mooi om bin nen te blijven. Het was grandioos. En ik wil dat nogeens een keer met nadruk zeggen: zonder de medewerking van het gemeentebestuur van Oostburg hadden we dit nooit voor elkaar gekregen". De heer Van de Vijver herinnerde er aan heteind van de middag ook aan, dat het stuntwerk dat de commando's woens- CONCERT BIJ KAARSLICHT IJZENDIJKE IJZENDIJKE - Ter afsluiting van een week vol feestelijkheden in IJzendijkè 'folkloristische dag, stuntwerk van commando's) wordt zaterdag 17 juli in de hervormde kerk een concert bij kaarslicht gehouden. Uitvoerenden zijn Christiana Schijve (hoorn), Hans Schijve (hobo) en Jos Verpoorten (or gel) Het concert, begint oni 20.00 uur Er worden werken uitgevoerd van onder andere Sweelinck, Krebs, Hadyn, C. Franck, Vieme en Widor. dagmiddag in IJzendijke lieten zien. niet een op zichzelf staand element was. maardatdedemonstratiesvoortvloeien uit de oorlogstentoonstelling van eind 1974 in het streekmuseum. Toen al had IJzendijke contacten gelegd met de mi litaire autoriteiten en toen ook was de afspraak voor de 'commandoshow' ge maakt. Slecht weer gooide echter tot tweemaal roet in het eten. Woensdag was dat anders. Het KNMI was de orga nisatoren in IJzendijke mild gestemd. De demonstratie's konden gewoon doorgaan Er waren naar schatting zo'n 20.000 toeschouwers. Zaterdag, tijdens de traditionele folkloristische dag, had den ook al enkele tienduizenden be langstellenden de weg naar de markt van IJzendijke gevonden. Woensdag stroomden de toeristen en vakantievie rende streekbewoners opnieuw naar IJ zendijke om er in de eerste plaats de FILMA VOND 'DE UITHOF' TE GRIJPSKERKE GRIJPSKERKE - Vrijdag organiseert jeugdsoos 'De Uithof te Gnjpskerke een grote filmavond. Op deze avond wordt er een film over Grijpskerke vertoont, alsmede enige lachfilms. In de pauze is er een verloting. De avond is alleen be stemd voor leden en donateurs van 'De Uithof. De aanvang is 20.00 uur 50.000-ste bezoeker in zwembad 'De Braakman' HOEK - In het zwembad bij het re creatiecentrum 'De Braakman' is dinsdag de 50.oooste bezoeker verwel komd. Het was mevrouw Janse uit Oostkapelle, die als aandenken een taart kreeg aangeboden. Het zwembad in de Braakman boekte de SO.ooostc bezoeker overigens in ongeveer de zelfde periode als vorige jaren. parachutespringers aan het werk te zien. De 'automaten' (want zo worden de 'ge wone' parachutisten in legerkringen genoemd) landden in groepen van vijf feilloos op het land van de familie Ha- verbeeke aan de Schoondijkseweg. De handelingen van de 'luchtreizigers' werden vanaf de grond deskundig be commentarieerd door één van de com mando's. Klapstuk van de springdemonstratie was de vrije val, vanaf 2200 meter, door drie para's om de grote prijs van IJzen dijke (een boerenham. een grote beker en een fles jenever). Winnaar werd sergeant Deijkers, die precies op het in het aardappelveld ge legde kruis landde Na het parachutespringen verzorgden de commando's een staaltje 'ongewa pend vechten' Het optreden van de commando's werd afgesloten met een spectaculair onder deel, dat opnieuw duizenden kijkers trok. een afdaling vanaf de toren van de rk-kerk in het dorp, met behulp van touwen. Het optreden van de militairen werd ge volgd door een demonstratie van de volksdansgroep 'Medio Burgum' uit Middelburg. En tenslotte was er de prij suitreiking (door burgemeester A. Schipper) van de grote prijs van IJzen- diike aan sergeant Deijkers. VERDACHTEN WAREP OP STAP GEGAAN MIDDELBURG - De kantonrechter te Middelburg veroordeelde woensdag morgen N. N. uit Vlissingen tot een geldboete van 250 en een week voor waardelijke hechtenis met een proef tijd van een jaar alsmede verbeurd verklaring van zijn inbeslaggcnomen auto en lange hond en M. van I'. uit Roosendaal tot een geldboete van 350.- omdat zij met nog twee anderen zondag 2 mei op een opgespoten indus trieterrein aan de Zuidslocwcg in Vlissingen met een auto en lange hon den hebbeen gejaagd op wild. Het vonnis tegen N. was gelijk aan dc eis. De officier van justitie mr P A. Bessier zei het te betreuren dat hij de andere twee niet kon vervolgen omdat er geen voldoende wettig bewijs tegen hen te le veren was. Uit het verhoor door kantontechter mr. H Bruin bleek dat Van P. bij zijn zwager N. op het woonwagenkamp in Vlissin gen op bezoek was en dat zij toen met de auto die door N. werd bestuurd, gevie ren het terrein zijn opgegaan. ..We wa ren op stap gegaan omdat we ons op dat weekend verveelden vertelde N Tij dens onderbrekingen van de van de rit hebben zij hun lange honden achter het wild gezet. Toen de gewaarschuwde po litie hen kon slaande houden vond ze in de auto een dode haas en een dode pa trijs. Van P. zei dat de haas was aange reden tijdens de rit en zij daarom het dier hadden meegenomen, een verhaal dat de kantonrechter niet geloofde ,.U reed er om achter wild aan te gaan en het was ook geen cross-rit", aldus mr. Bruin. De officier van justitie zei dat hij het verhaal over de patrijs die met de auto zijn opgejaagd en toen zijn aangereden, ook niet geloofde. Hij wees er op dat de laatste tijd veel klachten over het stropen met honden binnenkomen en de heren kennelijk kriskras door het veld reden op zoek naar wild dat de lange honden moesten vangen. Hij zag de auto daarbij als een jacht- middel. Omdat hij herhaling bij N. vreesde'eiste hij tegen hem tevens een voorwaardelijke hechtenis. Het mede werken van P die een geringe rol speel de. wilde hij zien bestrraft met 250,- boete en verbeurdverklaring van de hond Otndai Van P graag zijn hond terug v. ilde hebben voor zijn dochtertje sprak de kantonrechter geen verbeurdklaring ui', over diens hond maar verhoogde hij daarom de eis bij uitspraak met 100.-. Het verzoek van N. om teruggave van zijn auto. zijn laatste geld had gestoken, werd afgewezen N vertelde de auto kort tevoren te hebben gekocht voor duizend gulden. Baldadig De Middelburgers R. D. en P. S. ston den terecht omdat zij zich op 2 maart in kennelijke staat van dronkenschap hebben gevonden op de Hoogstraat in hun woonplaats en toen baldadig op een daar geparkeer staande auto zijn geklommen en over het aulodak heb ben gelopen, een voorval dat hen nu blijkbaar niet helder meer voor de geest stond, De officier noemde hun gedrag ver de pan uitrijzen en zei het te betreuren dat het reeds jaren be staande maximum boetebedrag voor baldadigheid slechts ƒ30.- bedraagt. Conform dc eis werden beiden veroor deeld tot twee geldboetes van 30,-. J H. R. uit Ovezande stond terecht om dat hij op zondag 12 december met een onbekend gebleven persoon die daarom door de kantonrechter werd aangeduid als 'Mr X' onder Borsele zonder daartoe gerechtigd te zijn, met gebruikmaking van zijn au to en geweer heeft gejaagd op wild. Volgens verdachte heeft hij alleen de auto bestuurd en heeft de ander ge schoten. Als getuigen werden gehoord de jach topzichter C A. S en de jachtgerech- tigde P. G. De jachtopzichter vertelde dat hij werd opgebeld door G die hem zei dat er gestroopt werd. Zijn gedach ten gingen daarbij uit naar R. omdat WJ wel meer door de polder zourijden Toen hij zag dat R. niet thuis was. is hij met R. - elk met een auto - op zoek gegaan waarbij ze een auto met. R. achter het stuur zagen rijden waarop ze een ach tervolging hebben ingezet. Tijdens die rit werd er rechts uit de auto een voor werp gegooid dht veel leek op een ge weer en inderdaad een geweer bleek te zijn toen G het opraapte. De onbekende is ui t de auto gesprongen voor hij geïdentificeerd kon worden. In de auto vond men lege hulzen. R. ver klaarde later aan de politie dat het ge weerzijn eigendom was Ook getuige R. zei dat hij was gewaarschuwd en direct dacht aan R. omdat hij over hem al meer tips had ontvangen. Hij verteldeook dat de jachtstand in zijn gebied de laatste tijd terug liep. R bepliette teruggave van zijn lnbeslag genomen auto waarvan hij de waarde schatte op 600 a 700,-. maar de offi cier wees er op dal ieder die zo gaat stro pen zijn auto riskeert, .,R. probeert zich nu te dekken achter de rug van de onbe kende en probeert die als hoofddader naar voren te schuiven maar het volle pond komt op zijn hoofd", aldus mr. Be sier. Omdat R. nog moet terechtstaan voor de politierechter voor het onbevoegd bezit van het geweer en dus nog een forse straf in het vooruitzicht heeft vor derde de officier verbeurdverklaring van de auto en een boete van 500,-. waarvan 350.- voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De kantonrechter nam die eis over maar stelde de boete op 500,- waarvan 400.- voorwaardelijk. F. J. B. uit Wemeldmge zou zijn auto links en verkeerd hebben geparkeerd op de Balans te Middelburg. Hij meende dat deze ten laste legging niet juist was omdat dit plein door de daar geplaatste verkeerspijl wordt gesplitst maar de of ficier en de kantonrechter waren het met zijn zienswijze niet eens. Eis en boete waren 25,-. Behandeling zaak tegen PSD-kapitein aangehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7