Enorme bijval voor de - vrijwel zeker - gekozen Jimmy Carter COMMUNISTEN SPANJE NIET UIT DE STRAFWET Eanes: Geen plaats voor opstandige aktiviteit OVERWELDIGENDE MEERDERHEID OP CONVENTIE 'Israëlische aktie was noodzakelijk' Reizigers de dupe van overboekingen Rhodos Noorse visser9vangt9 Russische onderzeeër Cortes laat fascisme ongemoeid nnMDFRPAG 15 JUll 1976 (Van onze correspondent) WASHINGTON - Woensdagavond was het vrijwel zeker dat Jimmy Carter donderdagmorgen rond vier uur (Nederlandse tijd) door de democratische partijconventie met overweldigende meer derheid tot democratisch kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten zal worden gekozen. strijder Hubert Humphrey zijn tot nu toe de enigen geweest die volgens de tradities van de verkiezingsretoriek 111 staat waren de conventiegangers enigs zins te boeien. De laatste uren gingen gepaard met stormen van bijval, niet alleen voor James Earl Carter, maar vooral ook vanwege het feit dat de Democratische Partij voor het eerst sedert een tiental jaren eensgezind begint aan de verkie zingsstrijd tegen de innerlijk zeer ver deelde Republikeinen. Carters vrijwel zekere verkiezing vormt allerminst een verrassing meer gegeven de uitslagen van de voorverkiezingen en de grote aantallen „bekeerlingen" die hij daarna nog heeft verworven, doch zij was niettemin het hoogtepunt tot nu toe van een democratische conventie die leed aan de duidelijke matheid van spreken over voldongen feiten. Barbara Jordan, de zeer welsprekende zwarte dame uit Houston en de oude VOORZITSTER PVDA: AMSTERDAM (ANP) - Het ingrijpen van het Israëlische leger op het vlieg- vled Entebbe in Oeganda was de enige mogelijkheid die uitzicht bood op de bevrijding van de geijzelaars. Dit is volgens PvdA-voorzitster mevrouw Van de Heuvel vast komen te staan „uit de gijzelingszaak en de rol die de Oe- gandese regering - met name het staatshoofd Idi Amin - heeft ge speeld". Mevrouw Van den Heuvel heelt woens dageen onderhoud gehad meteen dele gatie van ongeruste PvdA'ers Aanlei ding waren, aldus een lid van de onge ruste delegatie „de gevoelens van wre vel". die de reactie van de voorzitster op de Israëlische bevrijdingsactie in Oe ganda binnen de partij hebben gewekt" De delegatie bestond uit dr H. J. van Eek, ptof. dr. L. de Jong. W. Polak emz. mr. Th. van Raalte en dr B. Sajet. Humphrey Toen Humphrey, senator, voormalig vice-president en verliezend presi dentskandidaat tegen Nixon (met en kele duizenden stemmen slechts) het spreekgestoelte beklom vond de on vermijdelijke confrontatie plaats tus sen het politieke verleden en de poli tieke toekomst. Humphrey, een man met invloed maar zonder politieke toe komst. bespeelde het allerminst pij- P'ozc orgel van zijn redenaarstalent in alle reg isters om tenminste iets wakker te roepen in het lome gezelschap afge vaardigden. Maar Humphrey was zoals George McGovern. eveneens verliezend kandi daat. slechts gekomen om een nieuwe man aan te bevelen: Jimmy Carter Deze Carter heeft de onmetelijke ver dienste dat hij in de Amerikaanse poli tiek eindelijk de breuken heeft kunnen helen die nog tussen Noord. Oost en het. Zuiden sedert de burgeroorlog zijn blij ven bestaan De eenheid die mannen als Jefferson en Burr voor ogen stond was verbrokkeld, en het heeft uiteindelijk tot 1976 moeten duren voordat een voormalig onderzeebootofficier, pinda kweker en behendig politicus uit een plaatselijke bevolking van 683 personen te voorschijn trad om de democratische nood te lenigen. Zijn gisteravond praktisch zekere ver kiezing is niet zonder tegenstand ver lopen. Humphrey heeft maandenlang gemanoeuvreerd om een „stop Carter"-beweging op gang te krijgen die hemzelf tenslotte dan als de aange wezen kandidaat naar New York zou brengen. Maar hij faalde. Zoals Morris L'dall faalde en Frank Church en Jerry Brown en de andere mededingers die meer dan tien in getal met veel hoop begonnen aan de race naar de kandida- TOKIO-In Tokio zijn een aantal 'Vrijheidsbeelden' geplaatst ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de VS. Het mooiste exemplaar staat voor een warenhuis, het is 12 meter hoog, gemaakt van staal en gips en iceegt 20 ton. 10 beeldhou wers hebben er anderhalve maand over gedaan om dit vrij heidsbeeld naar een tekening na te maken. Mevrouw Van den Heuvel heeft eerder verklaard datde kritiek op minister Van der Stoel (buitenlandse zakeni inzake zjjn standpunt niet terecht was. Dit DEN HAAG - Enkele honderden Nederlanders die het eiland Rhodos als vakan- standpunt zou niet enthousiast genoeg tiebestemming hadden gekozen, moeten als gevolg van gigantische hotelover- ajngeweest. aldus de critici van Van der boekingen die de toeristenorganisatie op het eiland heeft verricht, naar een ander Stoel De voorzitster van de PvdA wilde vakantieoord uitwijken. Het aantal verkochte Rhodnsreizen blijkt aanzienlijk bij alle enthousiasme wel in het oog veel hoger te liggen dan het aantal beschikbare bedden op het Griekse eiland, houden dat het nog te vroeg was voor Voor zover bekend hebben alleen de Nederlandse touroperators Hotelplan (Den een afgewogen eindoordeel. Mevrouw Haag), Gullivers Reizen (Leiden) en Evenements Reizen (Heemstede) met de over boekingen tc maken. De eerste groep Nederlandse Rhodos- gangers, die met een alternatieve be stemming in Griekenland akkoord zijn gegaan, is gisteren toch van Schiphol en tweeweeksc reis vertrokken. Van den Heuvel heeft de Nederlandse regering gevraagd het nodige te doen om de bestrijding van het terrorisme, waarover in de Europese raad een over eenkomst is gesloten, in de Verenigde Naties ter discussie te stellen. De over eenkomst zou daar moeten dienen als voorbeeld van een alle landen omvat tende aanpak van het terrorisme Tot nu toe hebben acht personen van de mogelijkheid gebruikgemaakt hun (ADVERTENTIE) Regenbuien Geleidelijk meer bewolking en later plaatselijk regen of een bui. Tot matig of krachtig toenemende zuidweste lijke wind. Maximum temperaturen van 21 graden aan zee tot 26 graden in het zuidoosten van het land. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag Plaatselijk regen of onweersbuien en vrij warm. Weersvooruitzichten tn cijfers gemid deld over Nederland Voor vrijdag: aantal uren zon: 5 tot 13; min. temp. om streeks 16 graden: max temp om streeks 25 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent kans op een geheel droog etmaal 50 pro cent Voor zaterdag aantal uren zon 5 tot 13. mm. temp. om streeks 16 graden, max. temp om streeks 24 graden; kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 90 pro cent, kans op een geheel droog etmaal 50 procent. N.B Voor de twmperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden STRANDWEERSVERWACHTING Een depressie trekt van Ierland naar Schotland Vandaag toenemnde bewol- king, gevolgd door enkele buien Vrij krachtige zuid tot zuidwesten wind Temperatuur 20 tot 22 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: tijdelijk wisselvallig met een buienkans, ook zonnige perio den en een aangename temperatuur ZON EN MAAN 17 juli Zon op 04 40 onder 20.5) Maan op 23 00 onder 11.35 Scandinavië: zonnïgen warm. Twintig graden in et noorden tot 26 graden in het zuiden. Kans op wat regen bij de Noorse fjorden. Denemarken eerst zonnig en vrij warm, om streeks 24 graden, later meer bewolking en plaatselijk wart regen Benelux veranderlijke bewolking. Hier en daar een bui Temperaturen 20 graden op de Wadden tot 25 graden in de Ardennen. Britse Eilanden: tamelijk koel met middag- temperaturen van 20 graden Plaatselijk wat regen of een bul Frankrijk overwegend zonnig en aanhou dend warm. 25 tot 30 graden In Bretagne en Normandie afkoeling van zee en enige regen Spanje en Portugal, warm tot zeer warm. 30 tot 35 graden. Italië, Joegoslavië, Grieekenland en Eilanden Middellandse Zee. zonnig Plaatselijk een onweersbui. Temperaturen 27 tot 32 graden, op de eilanden iels koeler. Polen en DDR: plaatselijk regen, 20 tot 25 graden. Polen en DDR zonnig en droog, 25 tot 30 gra den Bondsrepubliek plaatselijk regen, 20 tot 25 graden Alpengebied overwegend zonnig Lokaal onweer. 20 tot 26 graden Nul graden niveau op ongeveer 3 500 meter Balkan Zwatre Zeekust zonnig met twempe- raturen van 25 tot 30 graden Het weer in Europa geld terug te krijgen. „Hel merendeel was echter tevreden met een andere Griekenlandvakantie", zegt G. J. N. Couvreur, directeur van de Algemene Nederlandse Reis Vereniging (ANVR). Al enkele weken geleden heeft de ANVR de problemen met de hotelbezetting op Rhodos zien aankomen. ..Er werden in eens andere hotels aangeboden, maar die waren qua kwaliteit onaanvaard baar voor de touroperatoi s". aldus Cou vreur. die niet kan zeggen of de over boekingen op Rhodos later m het sei zoen nog veel meer vakantiegangers zouden kunnen duperen. Al eerdei dit jaar deden zich moeilijkheden op Rho dos voor Toeristen waren zelfs gedwon gen om gedurende hun twee weken du rende verblijf driemaal van hotel te ver wisselen. Couvreur is alleen op de hoogte van overboekingsgevallen bij de genoemde drie touroperators „Andere Neder landse reisorganisaties hebben mij al la ten weten dat zij hun klanten niet be hoeven teleur te stellen", aldus Cou vreur. Het lagerhuis van het Canadese par lement heeft woensdag met 131 tegen 124 een wetsvoorstel aangenomen, waarvoor de doodstraf voor alle ci viele misdaden wordt afgeschaft. Voor een aantal overtredingen onder de na tionale defensiewet kan nog steeds de doodstraf geëist worden. Hoofdkwartier van de Navo-luchtmacht Europa in Brunssum ATOOM DU IK BOOT SCHOND NOORS TERRITC BKl'NSSUM (ANP)-Hef reeds 10 jaar in Brunssum gevestigde hoofdku ar tier van de geallieerde strijdkrachten in centraal Europa, Afcent. wordt bin nenkort uitgebreid met het hoofd kwartier van de geallieerde lucht strijdkrachten in Midden-Europa, AAK L. dat tijdelijk in het West- duitsc Ramstein is gevestigd. De Navo-ieiding heeft thans definitief besloten om AAFCK naar Brunssum over te plaatsen, du is woensdag door van foto's die van de onderzeeër zijn gemaakt. (Van onze correspondent) OSLO - Een Noorse visser blijkt twee weken geleden een Russi sche atoomonderzeeboot in zijn netten te hebben gevangen. De Noorse marine heeft dit woensdag kunnen vaststellen aan de hand lordvoerdei eege- dccld. De vestiging op een plaats van beide hoofdkwartieren komt de samenwer king tussen de twee ten goede. Eind van dit jaar zal met de bouw van het AAFCE-hoofdkwartier worden begon nen Hel komt te staan op de plaats waar vroeger de kolenwasserij van de inmiddels gesloten staatsmijn Hendrik gevestigd was en zal wat de naakte bouwkosten betreft een investering vergen van ruim 7 miljoen gulden Blij kens eerdere toezeggingen zal Neder land hiervan 3.75 miljoen als eenmalige bijdrage voor zijn rekening nemen De komsi van AAFCE naarBrunsum bete kent dat het aantal van circa 3000 bij Afconl werkzame militairen met 200 man worden uitgebreid Hel zijn in hoofdzaak Amerikanen Engelsen en Duitsers alsmede enkele Canadezen. Belgen en Nederlanders. Appèl in zaak vrijspraak arts wegens abortus AMSTERDAM (ANP) - Tegen hel vonnis van de rechtbank in Amster dam. waarbij vorige week de 47-jarige Amsterdamse arts L. P. N. terzake van het aborteren van een Duitse vrouw in zijn kliniek, het Sarphatiehuis. in no vember 1974 werd ontslagen van rechtsvervolging, is de officier van justitie in beroep gegaan bij het ge rechtshof in de hoofdstad. De rechtbank achtte de abortus- provocatus 'artikel 251 bis wetsboek van strafrecht! wel bewezen, maar niet st rafbaar De arts heeft naar het oordeel der rechtbank zondermeer terecht een beroep gedaan op een rechtvaardi gingsgrond voor de abortus nu hij op goede gronden medische indicatie daarvoor aanwezig had geacht. De Noorse visser voer ter hoogte van Moermansk toen zijn schip opeens ach teruit begon te varen. Groot was zijn schrik toen een grijs-groen gekleurde onderzeeer. zonder enige vorm van identificatie, aan de oppervlakte ver scheen en in zijn netten verstrikt raak te. De visser vertelde dat opeens met bijlen en tangen uitgeruste matrozen uil de onderzeeër kwamen en de netten begonnen door te kappen. Even later verdween de onderzeeër weer in de golven. ROTTERDAM GAAT FARAO MIEREN BESTRIJDEN ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam is voornemens binnenkort de faraomie ren. die voor enkele honderden gezin nen een plaag vormen, uit te roeien. De commissie bedrijven heeft woens dagmiddag ingestemd met een voor stel elke getroffen woning te ontdoen van hel gedierte, dat een gevaar voor de volksgezondheid kan opleveren. In normale omstandigheden zijn ze onge vaarlijk. maar de vleesetende mieren kunnen infecties veroorzaken bij ver wondingen of op een zachte huid. zoals bij babies. De kosten van de bestrijding zijn erg hoog De gemeente wil de bewoner een symbolisch bedrag van 10 laten beta len voor het verdelgen van de mierenko lonie in zijn woning. Overwogen wordt een beroep te doen op de minister van volksgezondheid om vanwege het al gemene belang in de kosten tegemoet te komen Behalve Rotterdam heeft ook Amster dam last van de mierenplaag Hier zijn thans 7 000 woningen besmet Deze uit breiding is een gevolg van de vele dis cussies over de verdeling van de kosten. Rotterdam, dat thans vierhonderd be- smettewoningenindewijkHillesluistelt. wil het niet zover laten komen. Uit de foto's blijkt dat het hier een Rus sische onderzeeboot betrof van het zo genoemde November-model, bewapend met atoomraketten De onderzeeër is 110 meter lang en kan een bemanning van 88 man aan boord hebben gehad. De Noorse visser ving de onderzeer in de buurt van het Kola-schiereiland waar de Russische marine een grote basis heeft. De nieuwsgierigheid van de Rus sen voor het Noorse. 21 000 kilometer lange kustgebied, is verklaarbaar. Sa men met IJsland vormt het een belang rijk onderdeel van het NAVO- defensiesysteem. De Noorse minister van defensie Fos- tervold heeft laten weten dat men voortaan scherper zal optreden tegen schendingen van de territoriale wateren door onderzeeboten van onbekende na tionaliteit Men heeft besloten direct tot de aanval over te gaan met duikdiepte- bommen om de indringers aan de op pervlakte te krijgen en te kunnen identi ficeren. zodat de nationaliteit kan wor den vastgesteld en maatregelen kunnen worden genomen. GEVANGENEN ONTSNAPT IN VUGHT VL'GHT - Uit de jeugdgevangenis Nieuw-Vosseveld in Vught zijn twee jongelui ontsnapt. De beide gevange nen. de 18-jarige J. van E. uit Deventer en de 20-jarige A. van H. uit Rotterdam, waren werkzaam op het buitenterrein. De politie van Vught verklaarde dat het hier om een vrij regelmat ige zaak gaat. omdat bij Nieuw-Vosseveld een open be leid wordt gevoerd. De directie van Vos- seveld was niet bereid enige Informatie te verstrekken URANIUMPRIJS VERDUBBELD BRUSSEL (ANP)- De uraniumprijs is ineen jaar tijd vrijwel verdubbeld. Al les w ijst er op dat die prijsstijging nog zal doorzetten, aldus blijkt uit een pu- hlikatie van de Europese gemeen schap in Brussel. L'ranium 308 is vorig jaar van 12 lot 25 dollar per pond ge stegen. In Brussel acht men dat een zorgwekkende ontwikkeling, omdat Europa 90 pet van zijnuraniumbehoef- ten moet importeren. Het 'voorzieningsagentschap van Eu ratom. de Europese gemeenschap voor atoomenergie, is van mening datde Eu ropese behoefte aan uranium vanaf 1980 lot 1985 nog voortdurend zal toenemen. In het grootste gedeelte van die be hoefte wordt momenteel voorzien door langlopende contracten noch door ura- mumreserves binnen de gemeenschap. Het agentschap acht het nodig dat par ticulieren steun krijgen bij de exploratie en exploitatie van uraniumvindplaat- sen Daar moeten overigens ook over heidsprogramma's voor komen PORTUGESE PRESIDENT BEEDIGD LISSABON (DPA) - De 41-jarige generaal Antonio Ramalho Eanes voor het parlement in Lissabon als eerste vrij gekozen president van Portugal na i periode van meer dan 50 jaar dicdatuur beëdigd. Eenentw intig saluutscho- VOLKSWAGEN GAAT IN VS ASSEMBLEREN WOLFSBURG (RTR/ANP)-Volkswa gen Manufacturing Corporation heeft met de Amerikaanse staat Pennsyl vania een voorlopige overeenkomst gesloten voor de oprichting van een as- semblagebedrijf van de maatschappij in New Stanton, zo heeft Volkswa- genwerke AG woensdag bekendge- kaamkt. In 1975 hebben landen van de Europese gemeenschap (tijdvak januari tot no vember) in totaal 527.346 auto's naar de Verenigde Staten geëxporteerd. Dat blijkt uit stztistisch materiaal van de Europese gemeenschap. België expor teerde 33.474 w agens naar de VS, voor een douanewaarde van 150.3 miljoen dollar 18 pel van de totale douanewaar de) Uit de Duitse bondsrepubliek gin gen 327 506 wagens naar Amenka (douanewaarde 1.340.8 miljoen dollar ofwel 68 pet van het totaal) Frankrijk voerde 13.015 auto's naar de VS uit en dat betekende een douane waarde van 38.1 miljoen dollaar ofwel 2 pet van het totaal. Uit Italië gingen 90.930 auto's naar de overzijde van de oceaan (douanewaarde 288.8 miljoen dollaar. ofwel 14 van het totaal). Het Verenigd Koninkrijk tenslotte expor- B teerde 60.421 auto's naar de Verenigde ton kondigden daarna het begin v Eanes legde de eed af in handen van parlementsvoorzitter Vasco Da Gam Fernandes. Aan de bewust eenvoudig gehouden plechtigheid namen behalve de 262 afgevaardigden de in Lissabon geaccrediteerde diplomaten en de le den van de revolutionaire raad deel, onder wie de scheidende landspresi dent Frrancisco Da Costa Gomes. Op straat juichten tienduizenden hun nieuwe staatshoofd toe. Eanes is bij de verkiezingen van 27 juni met 61.54 per cent van de uitgebrachte stemmen als duidelijke overwinnaar uit de bus ge komen. Hij was de kandidaat van de drie sterke partijen: de socialistische de democratische volkspartij en het democratische sociale centrum. Binnen acht dagen zal de eerste gekozen regering met haar werk beginnen. Als eerste ambtshandeling zal president Eanes na zijn boodschap aan het parle ment de secreatris van de socialistische partij Mario Soares tot premier benoe men v tijdperk a Staten voor een douanewaarde van 159.1 miljoen dollar, ofwel 8 pet van het totaal. applaus van socialisten, liberalen en De totale douanewaarde van de geèx- conservatieven De communistische af gevaardigden bleven zwijgend zitten De dag van de beëdiging is niet zonder incident verlopen In alle vroegte zijn woensdag bij Lissabon twee hoogspan ningsmasten door onbekenden opge blazen. Dit wordt algemeen als het be gin van een sabotagecampagne van links-radicale krachten beschouwd. In de Chinese hoofdstad is woens dag bekendgemaakt, dat de bevelheb ber van de communistische strijd krachten gelegerd op het vasteland tegenover het nationatlistisch Chinese eiland Taiwan. Pi-Ting-Tsj oen isover- leden. Communisten De regering zal. zoals voor de verkie zingsstrijd is vastgesteld, uit socialis ten en geestverwante partijlozen be staan. De communistische partij wacht af. De democratische volkspartij en het democratisch-sociale centrum zullen kiezen tussen 'selectieve ondersteu ning' en 'gezamenlijke oppositie'. President Eanes zei in een toespraak na zijn beëdiging dat er geenplaats zal zijn voor opstandige activiteit die slechts kon leiden tot ellende en armoede. Hij kreeg voor deze opmerking een staand Aberdeen, zwaar bewolkt Athene zwaar bewolkt Barcelona, half bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Frankfort, haslf bewolkt Geneve, licht bewolkt Helsinki, onbewolkt Innsbruck, half bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Lissabon onbewolkt Locarno, zwaar bewolkt Londen, half bewolkt Luxemburg, regenbui Madrid onbewolkt Malaga, onbewolkt Mallorca. licht bewolkt. München, half bewolkt Nice, licht bewolkt Oslo. zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Rome licht bewolkt Split, onbewolkt Stockholm onbewolkt Wenen licht bewolkt Zurich, half bewolkt Casa Blanca. licht bewolkt 23 graden 29 graden 29 graden 23 graden 29 graden 28 graden 29 graden 20 graden 2b graden 20 graden 32 graden 32 graden 24 graden 25 graden 35 graden 31 graden 32 graden 26 graden 28 graden 27 graden 28 graden 30 graden 30 graden 24 graden 26 graden 27 graden 27 graden (Van onze correspondent) MADRID - Met 245 tegen 175 stemmen is woensdagmiddag in het Spaanse parlement een herziening van dc strafwet goedgekeurd die onder meer inhoudt dat communisten wel. maar fascisten niet uitgesloten blijven van deelname aan de Spaanse politiek. De desbetreffende paragraaf was door de vorige regering onder Arias Navarro op de valreep nog uit een hoge hoed geto verd om de fascisten terwille te zijn. Zoals bekend waren eind mei en midden juni twee nieuwe wetten aanvaard die respectievelijk het recht van bijeen komst of betoging, en het recht op vor ming van politieke partijen erkenden De praktische toepassing daarvan was echter geblokkeerd door de oude straf wet die politieke activiteiten nog altijd verbood Om de politieke paragrafen van het wetboek van strafrecht te her zien was voor woensdag een voltallige zitting van het „parlement bijeen ge roepen. Het nieuwe kabinet had ook het wets voorstel van zijn voorgangers, dat een verbod inhield op partijen die ..onder worpen aan een internationale discipli ne. een totalitair staatsbestel nastre ven kunnen herzien. Aangezien de communisten toch al getroffen worden door een andere paragraaf (tegen par tijen die het huidige staatsbestel on dermijnen i. was het duidelijk dat deze zinsnede bedoeld was om de Spaanse fascisten tdie zichzelf niet aan een inter nationale discipline onderhevig achteni van vervolging te vrijwaren, Maar op de zitting van woensdag bleek dat het nieuwe kabinet verkoos zich af zijdig te houden en de reactionairen in het „parlement" hun gang te laten gaan. Er w as een liberaal tegenvoorstel ingediend door een commissie, om in plaats van de gewraakte „internatio nale totalitairen". alleen diegenen strafbaar te verklaren die „tegen een pluralistisch staatsbestel" waren. Aangezien de Spaanse communisten partij PCE zich openlijk uitgesproken heeft voor deelname in een pluralisti sche maatschappij, zou dit dus de deur open houden voor de communisten, of in het tegenovergestelde geval, als men ook met deze paragraaf toch de „totali tairen" wilde aanpakken, zou het even eens de fascisten treffen. De voorzitter van het ..parlement" liet een proefballonnetje op in de vorm van een stemming over de vraag of dat tegenvoorstel wel behandeld moest worden. De uitslag was gunstig, maar op het nippertje: 226 tegen 203 stemmen. En. wat nóg belangrijker was. de voltal lige regering (die in het Spaanse sys teem stemrecht heeft) onthield zich van stemming. Aangezien de steun van de regering voor het liberale tegenvoorstel zo uitbleef, sloegen de aantallen om toen onmiddellijk nadien de definitieve stemming over deze paragraaf gehou den werd. Het liberale tegenvooistel kreeg slechts 198 stemmen, tegen 240. het voltallige kabinet had zich opnieuw onthouden Zoals gezegd werd het com plete wetsvoorstel daarop aanvaard met 245 tegen 175 stemmen. Ditmaal stemden de nieuwe ministers wel voor Geen amnestie Het feit dat de wet nu in deze vorm (communisten niet, fascisten wel) is goedgekeurd, betekent ook dat men hier een mogelijkheid voorbij heeft la ten gaan voor een gedeeltelijke amnes tie. Logischerwijs zullen immers de vonnissen herzien moeten w orden voor die gevangenen die veroordeeld waren op grond van de paragrafen die nu ge- wijzigd zijn. Maar oindat het 600-tal huidige politieke gevangenen in Spanje bijna uitsluitend bestaat uit communisten (die dus strafbaar blij ven) en „terroristen" (voor wie de strafwet natuurlijk niet gewijzigd werd), gaat deze kans aan hen voorbij Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goea: Grote Markt 2, tel (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457 Hulat: Steenstraat 6. tel (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie beret van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling; (01186)1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: 101184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 37.75, franco per post 42.-. per maand 12,75, losse nummers 0.55 (inclusief 4 pet btw) Adv« 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2 Vix tarief. Voor bneven bureau van dit blad I 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3