Drie jongens gedood op beveiligde spoorweg overgang te Biezelinge Westerterp bij oplevering dijkvak Regen niet meer dan 'n ■iPZC/, Munitie in wrak op strand bij Dishoek SLACHTOFFERS UIT KRABBENDIJKE OP SLAG DOOD TOEDRACHT NOG NEET DUIDELIJK almanak DONDERDAG 15 JULI 1976 Een van de slachtoffers van de botsing wordt per brancard weggedragen. n de bromfietsen na het ongeluk BIEZELINGE - Bij een botsing tussen een intercity-trein en twee bromfietsen op een bevei ligde spoorwegovergang aan de Wethouder Peeters opent nieuwe gedeelte jachthaven van Ellewoutsdijk BORSELE - Zaterdag 31 juli zal wet houder P. L. Peeters van Borsele de officiële opening verrichten van het nieuwe gedeelte van de jachthaven te Ellewoutsdijk. Het sein tot in ge- bruikname van de nieuwe jachtac- commodatie wordt gegeven door mid del van het doorvaren van een lint, dat in het oostelijk deel van de haven is aangebracht. Het programma dat is samengesteld ter gelegenheid van de openingsplechtig heid ziet er als volgt. uit. Om kwart voor drie on tvangt het gemeentebestuur van Borsele een aantal genodigden in de tent op het haventerrein. Na een wel komstwoord door de heer Peeters en door de voorzitter van de watersport vereniging van Ellewoutsdijk begint de officiële opmng van de havenaccommo datie Na een kleine vaartocht wordt in de tent een bijeenkomst belegd. Na af loop van deze bijeenkomst wordt het of ficiële gedeelte besloten. Vanwege de oprung wordt 's avonds een voetbalwed strijd gespeeld tussen watersportver eniging Ellewoutsdijk en watersport- vererugmg Neusen uit Driewegen. Dat gebeurt in Driewegen. Om acht uur 's avonds begint in de tent van het haven terrein Ellewoutsdijk een watersport bal. Diefstal aan boord jachten in Sluiskil SLUISKIL - Van de jachten •Hellen en 'Seahorse', afgemeerd bij de grasd rogerij in Sluiskil, zijn in de nacht van dinsdag op woensdag verschillende gebruiksvoorwerpen ontvreemd. De daders van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, forceerden de schepscabine en namen onder meer het kompas, een verrekijker, een werphengel en servies mee. De diefstallen werden woensdag morgen ontdekt. De rijkspolitie te water in Temeuzen heeft deze zaak in onder zoek. ZEEUWSE Verbreden De redactie van dit blad ontvangt met grote regelmaat invitaties tot het bijwonen van bijeenkomsten, verga deringen feestavonden, concerten en wat dies meer zij - waarvoor de afzenders zich verzekerd mogen we ten van de weigemeente erkentelijk heid van de gehele redactie Recentelijk belandde een medede ling onze tafel van de Vhssingse Phi- litelica. de vereniging van postzegel verzamelaars. Men sprak daarin over het houden van een 'bijenkomst'. Het lijkt ons toch aardig, dat Philate- lica op deze wijze de basis wil verbre den en imkers tot de club wil toelaten. Middenweg te Biezelinge. zijn woensdagavond vroeg drie jon gelui uit Krabbendijke om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 16-jarige Pie ter Kriek- aard, zijn 15-jarige broer Mare en de 19-jarige Johannes Rie- mens. De jongelui moeten vrijwel op slag zijn gedood. Hun stoffelijke over schotten werden ruim een uur na de botsing naar het Goese ziekenhuis 'Bergzichf gebracht. Dc toedracht van het ongeval is niet bekend. Er waren geen ooggetuigen. Volgens een woord voerdervan de Nederlandse Spoorwe gen w erkten de knipperlichten en be- linstallatie, waarmee de spoorwego vergang beveiligd is. normaal. Waar nemingen Van de machinist en de con ducteur van de trein hierover, werden door een omwonende bevestigd. De drie bromfietsers kwamen vanaf de Middenweg vlak by Biezelinge aange reden en wilden de overweg nchting Schoorse Bredeweg oversteken. Daarbij werden ze gegrepen door de passerende intercity-trein nummer 2164. die onder weg was van Vlissingen naar Amster dam De trein vertrok om 18.15 uur van uit het station te Goes Ter hoogte van de spoorwegovergang had de trein een snelheid van ongeveer 130 kilometer per uur. De woordvoerder van de Spoorwe gen benadrukte dat dit voor een intercuty-trein de normale baanvaks nelheid is. Het was woensdagavond nog niet be kend of de bromfietsers tegen de trein gebotst zijn, of eronder terecht kwamen. Een onderzoek van de trein - in Roosen daal - moet dat nader uitwijzen. Wel Geen bezwaren uitbreiding DOW TERNEUZEN - Drie hinderwetzittin gen op een rij in verband met het ver lenen van vergunningen aan Dow Chemical in Terneuzen hebben woensdagochtend geen enkel be zwaar opgeleverd. In het stadhuis in Terneuzen werd woensdagochtend de mogelijkheid geopend bezwaar te ma ken tegen een aantal uitbreidingen van Dow. In de eerste plaats was er de aanvraag voor een hinderwetvergunning voor de uitbreiding van een chemischypetro- chemisch fabriekscomplex aan de Her- bert H Dowweg Verder werd een hin derwetvergunning gevraagd voor het uitbreiden van een fabriekscomplex mei een stookolieopslagtank en distri butiesysteem op een terrein aan de zelfde Herbert H. Dowweg. En tenslotte kwam een vergunning aan de orde voor uitbreiding van een fabriekscomplex met een vergroting van de aromaten- produktie (benzeen produktie). Op alle drie de hinderwetzittingen verscheen niemand Geen bezwaar tegen rioolzuivering te Kortgene KORTGENE - In het gemeentehuis te Kortgene is woensdagmorgen een korte hinderwetzitting gehouden over een verzoek van het waterschap Noord- Beveland om vergunning voor het uit breiden van de rioolwaterzuiveringsin stallatie te Kortgene Er kwamen geen bezwaarden opdagen. Ook zijn er bij de gemeente tot nu toe geen schriftelijke bezwaren ingediend. Daarvoor bestaat nog tot 26 juli 1976 de tijd werd duidelijk dat de slachtoffers door de intercity overeen korte afstand mee gesleurd werden, waarbij ze ook in bot sing kwamen met een van de pijlers van het elektriciteitsnet. Een van de jongens bleef boven op de spoordijk tegen de be tonnen voet van de pijler liggen. De an dere twee jongelui belandden met de bromfietsen in de enkele meters lager naast de spoorlijn gelegen sloot. De machinist van de sneltrein. H de K woonachtig in Vlissingen, maakte di rect na de aanrijding een noodstop. De trein kwam enkele honderden meters na de spoorwegovergang tot stilstand. De conducteur alarmeerde via de telefoon naast de spoorlijn het dichtsbijzijnde station. Kruiningen-Yerseke Van daaruit werd een hulpactie op gang ge bracht. De conducteur bleef bij de plaats van het ongeval tot de eerste hulp arriveerde. Daarna is hij naar huis ge bracht. Weinig vertraging De intercity-trein is na enige tijd ver traging verder gereden. De machinist is in Roosendaal afgelost en eveneens naar huis gebracht. De treinenloop on dervond van het ongeluk nauwelijks vertraging; alleen de stoptrein uit Goes die op de intercity volgde, had wat vertraging. Volgens een van de omwonenden, die in zijn tuin aan de noordzijde van despoor- Jijn aan het werk was. hebben de belsig- nalen van de overweginstallaties ge woon gewerk t. Het ongeval zelf- dat aan de zuidzijde van de Spoordijk gebeurde - heeft hij met gezien Hij werd er door een voorbijganger op attent gemaakt. De twee bromfietsen werden totaal ver nield. De rijkspolitie, groep Kapelle en de technische recherche van het district Zeeland hebben - bijgestaan door de spoorwegrecherche - het onderzoek naar het ongeval in handen Minder melk, maar geen gevaar voor produktie van de fabriek Middelburg .MIDDELBURG - De aanhoudende droogte heeft in Zeeland, evenals el ders in hot land. ook gevolgen in de melkproduktie: de koe geeft minder. Maar er is. aldus de heer .1. Lamport, directeur van het Zuivelbedrijf VCZ Brabant-Zeeland in Middelburg, geen enkele aanleiding om bevreesd te zijn dat de consument te kort zal komen. Het feit dat de koe minder melk geeft, is in de eerste plaats nadelig voor de boer. wiens inkomen hierdoor immers lager wordt, zo stelde hij. De produktie van consumptiemeik komt bij het Middelburgse zuivelbedrijf op geen enkele manier in gevaar Om streeks 6 juli was de aanvoer van melk naar het bednjf 4-procent minder dan in dezelfde periode van 1975 Woensdag 16 juli) was dit inmiddels opgelopen tot 6 procent Volgens de heer Lampert mag men deze vermindering van de aanvoer niet uitsluitend wijten aan de droogte Structurele wijzigingen op de boerde rijen ihet niet overgaan op melktanken) heeft ongeveer 3 procent van de ver mindering tot gevolg, zodat de andere 3 procent toegeschreven kan worden aan de droogte Desalniettemin blijft de produktie van consumptiemelk op het zelfde niveau. ..We maken gewoon wat minder melkpoeder", aldus de heer Lampert. die geen problemen voorziet wanneer hel nog langer droog mocht blijven AANRIJDING TE MIDDELBURG MIDDELBURG - Bij een botsing op de kruising Breeweg-Koninginnelaan te Middelburg is in de nacht van dinsdag op woensdag, omstreeks kwart over twaalf, een personenauto geheel ver nield. De auto. bestuurd door A. W. J. v. d. S. uit Koudekerke naderde de kruising over de Breeweg. een voorrangsweg. Via de Koninginnelaan naderde een perso nenauto. bestuurd door de Duitser J. Th. P C die zonder snelheid te min deren de kruising opreed. Bij de botsing werd de wagen van Van de S. geheel vernield De Duitse auto liep aan de rechter voorzijde ernstige schade op. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Voor duizend gulden camera's gestolen VLISSINGEN - Uit een etalage van een fotozaak in de Vlissingsc Wal- straat zijn dezer dagen foto-camera's gestolen. De camera's vertegenwoor digen een gezamenlijke waarde van 1000 gulden. De daders hebben de camera's waar schijnlijk uit de etalage gehaald op 't moment dat het winkelpersoneel even niet oplette. De Vlissinese politie heeft de zaak in onderzoek. provincie ADVERTENTIE "^DAGJE UIT?... Bezoek inMADURODAM kasteel Draken^ steyn. Gezellig winkelen in 't centrum. Museum Bredius. Automobielmuseum. Dierenpark Wassenaar heeft een pira- tenschip met grappige apen! Scheveningen, strand en pier. DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! V VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 DEN HAAG J VLISSINGEN - De kleine depres sie. die woensdagmorgen vroeg vanuit het zuid-w esten ons land be reikte. heeft in Zeeland voor enige regen gezorgd. Het was de eerste neerslag, die er sinds 20 juni viel. Toen viel er tussen de 20 en 30 mili- nieter. Woensdag kwam er voorna melijk in de vroege morgenuren wat regen naar beneden in hoe veelheden die varieerden tussen vijf en anderhalve milimeter. In kringen van land- en tuinbouw' noemde men deze neerslag 'een op- frisserlje'. dat overigens weinig zo den aan de dijk zette. Het was opvallend dat de meeste re gen meer landinwaarts terecht kwam. via buien, die 's morgens vie len tussen ongeveer half zes en negen uur. Midden- en Noord-Zeeland pro fiteerden nog het meest van het re gentje Het Meteo-station van het KNMI in Vlissingen tapte 2.8 millimeter af. De 'meteo' in Zierikzee registreerde ech ter 4.3 millimeter. In Westerschou- wen werd maar 1.5 millimeter opge vangen. Op Sint-Annaland mat men 5 millimeter In Wolphaartsdijk werd 4 millimeter gemeten, in Krabben- dijke 1 millimeter, en in het Zeeuws- vlaamse Schoondijke 1,5 millimeter. Hulst kwam er maar 'droogjes' af: nauwelijks een halve millimeter. Volgens het KNMI in Den Bilt had het zuidwesten van het land nog het meeste profijt getrokken van de neerslagbuien. In Noord-Brabant en Limburg, maar ook in Twente was helemaal geen regen gevallen. Opfrissertje Niet diepwortelende groenten als spinazie en sla bijvoorbeeld hebben wel wat aan zo'n vier tot vijf milli- meter regen. „De aardappelen en de bieten zijn ook wel even opgefrist, en dat is meegenomen, maar na vandaag zal met deze straffe wind en de zon het regentje geen invloed meer hebben", verklaarde de heer G. J. de Jager, voorzitter van de ge- westelijkc raad van het landbouw, schap w oensdagmorgen. Voor de weidegebieden, de veehou derij achtte de heer De Jager de ge- vallen regen van geen betekenis. „We zouden in het algemeen kunnen zeg. gen. de achteruitgang in de land bouw ls wat geremd door dit re gentje. Maar als er spoedig niet meer komt. blijf ik toch een catastrofe vn- zen", aldus de heer De Jager. i Ook de heer Beukenboom van hei consulentschap voor akkerbouw et veehouderij zei dat aan het effect vai de regen van woensdag 'geen over dreven voorstellingen' toegekend moesten worden: „We hebben er bij de achteruitgang hoogstens een I dagje mee gewonnen". In de fruitteelt, waar de situatie wat minder ongunstig is dan in de landbouw zijn de paar millimeter neerslag slechts als een opkikkertje voor het blad ervaren. Mevrouw Goud van het fruitteelt- bedrijf van NFO-voorzitter Goud in Baarland: „Een opfrissertje voorde bomen, die via het blad wat hebben kunnen drinken. Voor de wortels was het veel te weinig om die te berei ken." Op de foto: Op het meteo-station Vlissingen werd 2.8 millimeter regen geregistreerd. Geslaagd Aan de Rijks Universiteit van Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen Diergeneeskunde mejuffrouw M. J. de Bruyn uit Souburg. Aan de Hogere Technische School te Dordrecht slaagde voor het einddi ploma afdeling weg- en waterbouw de heer A. Fase uit Sint-Annaland (Slot van pag. 1) zaak is vertraagd, doordat er problemen zijn ontstaan bij de aankoop van grond, die nodig is om de twaalf kilometer lange dijk langs de Oosterschelde te kunnen versterken. In verband met deze problemen is de gunning van het werk uitgesteld. Ir. P R van der Weele. hoofd van het bureau dijkversterkingen Oosterschelde. kon gistermorgen mel den dat misschien nog deze w eek of an ders volgende week tot een gunning kan worden overgegaan. ..Dat betkent. dat na de bouwvakantie met de binnen- dijkse verzwaring van het stuk Bruinisse-Viane begonnen kan worden. Het werk moet 1 december van het vol gend jaar worden opgeleverd". De heer Van der Weele gal' verder een overzicht van de stand van zaken van de partiële dijkverzwaring in het Oosterscheidege- bied. Hij zette uiteen, wat er sinds 1975 is gebeurd, wat er momenteel gaande is en wat er allemaal nog aangepakt moet worden. De heer Van der Weele concludeerde, dat er in korte tijd toch vrij veel van de grond is gebracht Hij signaleerde woensdag twee problemen, waarmee het bureau dijkversterkingen ie kam pen heeft. De kantoorruimte in Goes is veel te krap en er bestaat volgens de heer Van der Weele een voortdurend te kort aan personeel. ..Als we meer perso neel krijgen, zal alles nog vlugger kun nen gaan en is een nog betere voorberei ding mogelijk." Stavenisse Minister Westerterp van verkeer en wa'terstaat beloofde gisteren aandacht te besteden aan de verzuchting van ir. Van der Weele. Drs. Westerterp vond. dat met de oplevering van de dijkver zwaring van Borrendamme min ol meer het startsein is gegeven voor de afsluiting van de Ooster.;chelde met een pijlerdam. Want. zo betoogde hij. de pijlerdam is alleen mogelijk in combinatie met partiële dijkverho ging. Het is dus eigenlijk een onder deel van de pijlerdam. redeneerde de minister. De heer Westerterp zei onder de indruk te zijn van de voortvarendheid waarmee de partiële dijkverzwaring wordt aan gepakt. Hij constateerde dat de grond eigenaren tot nu toe zeer welwillend zijn geweest. ,.Ik ben daar zeer dank baar voor. En ik hoop. dal die medewer king ook m de toekomst zal worden ver kregen." Minister Weslerterp zei respect te hebben voor de houding van de wa terschappen. die ondanks hun beden kingen tegen de pijlerdam. blijven meewerken. De minister sprak de hoop uil. dat ook de milieugroepen zich loyaal zullen opstellen. Volgens minis ter Westerterp zal er in hoog tempio ge werkt moeten worden om het - wat luj noemde - grootste waterstaatkundige project van deze eeuw op tijd gereali seerd te krijgen. De minister vertelde, dat hij dinsdag een breif aan de colleges van g.s van Zeeland. Zuid-Holland en Brabant heeft verstuurd met het ver zoek om voor 15 augustus advies uit te brengen over het tracé van de Philips- dam Rond november van dit jaar moet begonnen worden met uitvoering van een werkeiland met bouwputten voor de schutsluizen in de Philipsdam en bijbe horende werkhavens. G.s. van Zeeland hebben al een - instemmend - advies uitgebracht. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn echter wel van mening, dat er ruimte moet blijven voor een thuis haven bij de gemeente Smt-Philipsland Voorts stelt het college van g.s.. dat het aanbeveling verdient om in verband met een toekomstige recreatieve ont wikkeling rekening te houden met een jachthaven in de buurt van de Grevehn- gendam. Het programma vermeldde behalve de bijeenkomst in 's Landskamer nog een korte busnt door het waterschapsge- bied. Vanzelfsprekend voerde de tocht ook langs het gereedgekomen dijkvak Borrendamme In restaurant 'Mondra- gon' werd de lunch gebruikt. Daarover- Na de oplevering van de eerste partiële dijkverzwaring op Schouwen- Duiveland verzamelden de genodigden zich in hotel 'Mondragon' in Zierikzee. links waarnemend dijkgraaf J der We duwen. naast hem dijkgraaf A. M. Ge luk. in het midden minister Westerterp van verkeer en waterstaat, vervolgens commissaris der koningin dr. C. Boer- tien en het hoofd van het bureau dijk verzwaringen ir Van der Weele handigde dijkgraaf Geluk minister Wes terterp een oude kaart van Zeeland. KOUDEKERKE - De mijnendienst van de koninklijke marine is deze week op het strand bij Dishoek be zig met het (gedeeltelijk) opruimen van het achterschip van een lan dingsvaartuig, dat uit de tweede wereldoorlog dateert. De werk zaamheden werden aanvankelijk uitgevoerd door een bedrijf uit Koudekerke. maar toen er explo sieven werden gevonden werd dc hulp van de mijnendienst ingeroe pen, die sindsdien de werkzaamhe den coördineert. De WV te Koudekerke had in eerste instantie het loondorsbedrijf Ver- hage uit Koudekerke gevraagd om het wrak, dat enige tijd geleden vlak bij de laagwaterlijn aan de opper vlakte was gekomen ten gevolge van de zich wijzigende getijstroom, te verwijderen. De WV deed dit op ver zoek. nadat was gebleken, dat een aantal badgasten door de scherpe uitsteeksels van het wrak verwon dingen had opgelopen aan de benen. Vonge week begon het. bedrijf Ver- hage dat over enkele kranen be schikt. te pogen de oorzaak van de verwondingen weg te nemen Het achterschip is afkomstig van een landingsvaartuig van het type LCT, dat 700 ton meet en 55 meter lang is Vnjdag stuitten de werknemers van Verhage op enige munitie, waarna de mijnendienst van de marine werd in geschakeld. Deze week heeft de mij nendienst inmiddels een aanzien lijke hoeveelheid explosieven ver wijderd. Deze munitie is ter vernieti ging naar elders vervoerd. Het wrak bevatte 2500 mitrailleurpartonen van 20 mm. 150 geweerkogels, 5 ka nongranaten van 12 cm. 5 landmij nen en een partij ontstekers. De verwijdering van de uitstekende delen van het wrak gebeurt met be hulp van kleine springladingen. Op die manier bewerkstelligt men scheuren in de zijwanden, die dan vervolgens losgetrokken kunnen worden. Men gaat daarmee door tot de rest van 't wrak weer onder 't zand is verdwenen. Verwijdering van het gehele wrak zou te veel tijd in beslag nemen. Bij de gemeente Vat kenisse. die sinds de inschakeling van de mijnendienst ook bij de werk zaamheden betrokken is. heeft men de indruk dat het karwei vnjdag ge klaard zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2