PF iVf MC1ALE ZEEUWSE COURANT OVERLEG CAO VOOR DE HAVEN Wegen door de droogte aangetast en onveilig 'Nu de Oosterschelde zout blijft, moet Grevelingen zoet worden' de krant van zeeland Begroting vandaag rond? Oeganda wijst hoge Britse diplomaat uit Federatie NVV/NKV xast aan prijscompensatie vandaag Marineduikers vinden wrak van 'UK-63' DIJKGRAAF GELUK BIJ OFFICIËLE OPLEVERING VAN EERSTE DIJKVERZWARING OP SCHOUWENDUIVELAND: ROTTERDAM (ANP) - Werkgevers en werknemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam hebben woensdag in de Maasstad de arbeidsvoorwaarden in de havenbedrijven voor de tweede helft van dit jaar besproken. Over dit gesprek, het eerste na de staking in de havens van 1 juli en de loonmaatregel van de regering, is noch van werkgeverszijde noch van d ekant van de vervoersbonden een mededeling gedaan. noch ontkennen. De vervoersbond NCV heelt zich ook woensdag op het stand punt gesteld dat de loonmaatregel ook voor de havens moet worden geaccep teerd. Acties wijst de bond af Lubbers: kansen Wel werd woensdagmiddag hekena dat de Vcrvoersfederatie NVV/NKV in de havens een pamflet zal laten ver spreiden. waarin de havenarbeiders wordt meegedeeld dat de besprekin gen van woensdag met de werkgevers een oriënterend karakter hadden. Voorts meldt het pamflet dat de bestu ren van de cao-groepsraden van de »r w j vervoersfederatie dinsdag de onder- voor iveaeriana handelaars hebben laten weten, dat zij het behoud van de koopkracht (volle dige prijscompensatie) voor het ha venpersoneel eisen. Of deze eis woensdag tijdens de bespre kingen met de werkgevers (de Scheep vaartverenigingen Noord (Amsterdam) en Zuid (Rotterdam) inderdaad op tafel is gekomen, wilde een woordvoerder van de vervoersfederatie bevestigen Koning Hoessein van Jordanië heeft dinsdag het ontslag van premier Zeid Rif ai aanvaard en enkele uren latereen nieuwe regering onder de vroegere mi nister van onderwijs Nadar Badran goedgekeurd. In Normandië. Frankrijk, is door de langdurige droogte bijna geen voedsel meer voor de koeien. Omdat er in Le Havre grote overschotten bananen waren zijn grote hoeveelheden hier van verdeeld onder de boeren om als voer voor het vee te dienen. in Saoedi-Arabië OP VEEL PLAATSEN 'SPOORVORMING' tragedie Drie jongelui zijn woensdag om het le ven gekomen bij een botsing met een trein op de beveiligde spoorwegover gang te Biezelinge grote vangst Een Noorse visser blijkt twee weken ge leden een Russische atoomonderzee- boot in zijn netten te hebben gevangen diepzeeduiken Diepzeeduiker Jacques Yves Costeau doet belangwekkende ontdekkingen in de Egeïsche Zee gok Olympische Spelen: verspringen is vol- traditie ROTTERDAM (ANP) - „Voor Neder landse werknemers, die de moed heb ben om daar heen te gaan. ligt er in Saoedi-Arabië een hele interessante klus te wachten". Dit zei minister Lubbers (economische zaken) woens dagavond op het Rotterdamse vlieg veld Zestienhoven, waar hij zojuist was teruggekeerd van een driedaags 'hoffelijkbeidsbezoek' aan het land van koning Chaled. Hoewel het natuurlijk altijd maar om beperkte aantallen Nederlandse werk nemers kan gaan. vindt de minister deze werkgelegenheid toch van grootbelang. „Het is per slot strikt additioneel" Con crete resultaten heeft het bezoek niet opgeleverd, maar dat was volgens Lub bers die vergezeld was van zeven men sen uit het bedrijfsleven, ook niet het uitgangspunt geweest Het ging erom. aldus de minister, om de toekomstige mogelijkheden voor Nederlandse on dernemingen in Saoedi-Arabië te bekij ken. De regering van deze rijkste onder de Opec-staten heeft de bedoeling om alle inkomsten uit de ruwe olie in eigen land te investeren Voor Nederland, dat nu al voor 5 a 6 miljard gulden werk heeft (voornamelijk huizen- en haven- bouw) in Saoedi-Arabië. zouden er nog steeds grote mogelijkheden zijn op het gebied van de aannemerij en de zware kapitaalgoederen. DEN HAAG - De rijkswegen in Nederland hebben in de afgelopen weken aanzien lijke schade ondervonden van de hitte. Op diverse plaatsen in ons land is liet asfalt zacht geworden, waardoor spoorvorming is ontstaan. Uit veiligheidsoverwegin gen heeft Rijkswaterstaat woensdag dan ook opdracht gegeven borden te plaat sen waar spoorvorming gevaar op kan leveren voor de automobilisten. Voorlopig kunnen nog geen werk- drie procent minder melk van de veeh- zaamheden worden verricht c fait te egaliseren. Met dat werk kan pas worden begonnen als een langdurige periode van afkoeling heeft plaatsge vonden. De spoorvorming kan dus nog voorlopig gevaar voor het wegverkeer opleveren. Bij regen worden de plaat sen waar de spoorvorming zich be vindt, spiegelglad. In de week van 27 juni tot 3 juli hebben de Nederlandse zuivelfabrieken twee a PAGINA 15 politiek Taiwan trekt spelen terug. PAGINA 16 debuut George Chakiris maakt zijn showde buut In Knokke; radio- en tv- programma's; strips TRAVES (Frankrijk): In de nacht van dinsdag op woens dag is het huis van de oud-kolonel van de SS, Joachim Peiper, in de Franse plaats Traves (Haute Saone) in brand gestoken nadat eerder schoten uit het huis gehoord waren. Uit het puin van het huis is Peipers lijk geborgen. Peiper werd al geruime tijd met de dood gedreigd. ouders ontvangen dan een jaar tevoren. De droogte heeft dus een duidelijke in vloed op de mei kaan voer. zo deelt de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ mee. In het eerste half) aar van dit jaar werd er nog 6,1 procent, meer melk geprodu ceerd dan in het eerste halljaar 1975. De Europese commissie heeft vorige week bij de EG-raad van landbouwmi nisters een actieprogramma voorde pe riode 1977-1980 ingediend inzake de ge leidelijke totstandkoming van het evenwicht op de zuivelmarkt. Het Landbouwschap is van oordeel, ge let op de huidige problemen van de rundveehouderij als gevolg van de droogte, dat hel op het. ogenblik zinloos os een discussie te wijden aan de mede financiering. het centrale onderdeel uit dit programma, en de daarmee samen hangende overige onderdelen Woensdag zijn de provinciale directies van Rijkswaterstaat m Den Haag bijeen gekomen om de situatie, die door de aanhoudende droogte is ontstaan, te bespreken. Tegen de verwachting in is nog geen plan opgesteld om het water voor de besproeiing van de landbouw- en veeteeltgebleden te verdelen. Rijks waterstaat. acht dat op dit moment nog niet noodzakelijk Wel zijn nieuwe beperkende maatrege len getroffen om verspilling van water nog meer tegen te gaan De sluizen mo gen met ingang van heden alleen maar geopend worden als deze vol met sche pen liggen. Rijkswaterstaat acht het niet meer verantwoord de sluizen tel kens voor één schip te openen, aange zien bij het schutten veel water verloren In de provincie Limburg wordt de si tuatie met de dag moeilijker. Het peil in de Maas is dusdanig gezakt, dat aan die rivier geen water meer ontleend mag worden voor de besproeiing van de verdroogde gebieden. Ook is een verzoek gericht tot de provincies Gro ningen. Friesland. Drenthe en Overijs sel om zuiniger om te springen met het water uit het IJsselmeer. Door ver damping zakt het water in het IJssel meer aanzienlijk. Een ander probleem voor Rijkswater- DEN HAAG (ANP) - Duikers van de mijnenjager Veere cn het duikvaar- tuig Roermond van de koninklijke ma rine hebben woensdagochtend in de Duitse bocht het wrak van de UK 63 gevonden. Dit Urker vissersschip werd sinds 15 maart vermist Eerder werden twee stof felijke overschotten van opvarenden van de UK 63 geborgen. Aldus heeft de marinevoorlichtingsdienst meegedeeld. Dinsdag heeft het Urker vissersvaartuig UK 143 het lijk van een onbekende man opgevist 30 mijl ten noorden van het Duitse waddeneiland Borkum. Het stof felijk overschot werd overgenomen door een reddingsboot en naar Lauwersoog in Groningen overgebracht. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vastgesteld. Volgens de rijkspolitie is het echter vrijwel zeker een beman ningslid van de UK 63. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl heeft gisteren en vannacht urenlang vergaderd over de begroting-1977. Belangrijkste knelpunten vormen de uitgaven van het departement van defen sie en die van volkshuisvesting-ruimtelijke ordening. Op deze beide depar tementen moet bezuinigd wor den. Het is de bedoeling van minister president Den Uyl om het beraad in de loop van donderdag af te ronden. De ministers kunnen dan vanavond met vakantie, waarna in de tweede helft van augustus de laatste en definitieve beslissingen over de begroting geno men gaan worden. Het kabinet be schikt dan over nieuwe verwachtingen voor de economische situatie in 1977. Probleem is voor de regering hoe zij na de reeks bezuinigingen waarover men het in het kader van de 1- procenUoperatie al eerder eens was ge worden, nu nog enige extra ombuigin gen kan vinden. Deze zijn - vooral vol gens minister Duisenberg (financin) - nodig omdat de loonsverhoging en de verlaging van sociale premies die vorige week werden toegestaan, een gat van ruim 300 miljoen in de begroting slaan. Een derde onderwerp waarover men zich vandaag weer zal buigen is het dek kingsplan: de staat van ontvangsten waarmee Duisenberg de miljardennota hoopt te kunnen financieren. Nieuwe president in Uruguay MONTEVIDEO (REUTER) - Aparicio Mendez is woensdagavond door de nationale raad van Uruquay tot pre sident gekozen. De 71-jarige Mendez is jurist en lid van de conservatieve 'blancos'-partij. De raad. een in 1973 in de plaats van het toegezien dat een eerlijke verdeling van parlement gekomen orgaan van burgers staat vormt de Rijn. die voorlopig nog het noorden en het westen van ons land van water kan voorzien. Rijkswater staat meent wel. dat erop moet worden het water voor het Noorden en het Wes ten plaatsvindt. In Rotterdam moei de bevolking er re kening mee houden, dat de kwaliteit van het drinkwater achteruit zal gaan Rotterdam haalt zijn drinkwater uit de Maas. De regen, die in de afgelopen dagen op sommige plaatsen is gevallen, heeft tot gevolg dat aan het aardappelgewas nieuwe knollen beginnen te groeien De boeren zijn daar met gelukkig mee Het merendeel van de eerste lichting aar dappelen kan met meer tot groei ko men. omdat deze er door de droogte uit is. Bovendien kan de tweede lichting de kwaliteit ervan zeer ongunstig beïn vloeden. Het gevaar bestaat, dat de oogst over enige tijd glazige aardappe len zal opleveren i militairen, had de opdracht gekregen eeen opvolger aan te wijzen voor interim-president Alberto Demichelli. Deze nam tijdelijk de functie van staatshoofd waar nadat de strijdkrach ten vorige maand Juan Maria Borda- berry dwongen deze post neer te leggen omdat hij zich verzette tegen hun plan nen de traditionele partijen in de toe komst weer een rol in het politieke leven te laten vervullen. Met groot ceremonieel is woensdag het grootste prestigestuk van de Chi nese Volksrepubliek in Afrika.de 1.860 kilometer lange 'Oehoeroe-spoorweg' door vertegenwoordigers uit Peking in Afrikaanse handen overgedragen. De spoorweg was al sinds oktober vorig jaar m gebruik. BETREKKINGEN ZEER GESPANNEN LONDEN (AFP/UPI/REUTERJ- De hebDen geadviseerd Horrocksuittewij- Oegandese regering heeft w oensdag zen 'omdat hij op de hoogte zou zijn ge- de waarnemend Britse hoge commis saris in dat land. James Horrocks. offi cieel gevraagd het land te verlaten, zo is bekendgemaakt door het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken in Londen. De Oegandese 'raad van oorlog' zou vol gens radio Kampala, president Amin inflatie WESTERTERP ONDER INDRUK VAN DE AANPAK ZIERIKZEE - „De eilanden van Zee land drijven als het ware als lelies in een grote zoutwaterschaal. De bete kenis van zoet water voor mens, plant en dier wordt nu weer eens duidelijk aangetoond. Nu de Oosterschelde zout blijft, zal dc noodzaak om in de toe komst de Grevelingen zoet te maken, met meer klem naar voren komen." Dijkgraaf A. M. Geluk van het water schap Schouwen-Duiveland greep woensdagmorgen het huidige tekort aan zoet water in Zeeland aan, om nog eens een pleidooi te houden voor een zoet Grevelingenmecr. Hij deed dat tijdens een bijeenkomst in 's Landskamer in Zierikzee. ter gelegen heid van de officiële oplevering van de verzwaring van het dijkvak Borren- damme (3.5 kilometer) bij Zierikzee Met het gereedkomen van de werkzaamhe den aan die dijk is de verbetering van het eerste dijkvak in het kader van de partiële dijkverzwaring een feit. De offi ciële oplevering van de dijkverzwaring werd bijgewoond door minister drs T E Westerterp van verkeer en waterstaat. Zeelands commissaris der koningin dr C Boeruen. gedeputeerde mr J F G. Schlingemann en talrijke vertegen woordigers van de vier waterschappen in het Oosterscheldegebied. rijkswater staat, provinciale waterstaat hel bu reau dijkverzwaringen Oosterschelde en hel gemeentebestuur van Zierikzee. Dijkgraaf A. M Geluk, inhakend op de problemen rond het tekort aan zoet wa ter in deze droge tijden Een gedepu teerde van Friesland stelde dezer dagen voor om bloemen te leggen bij het standbeeld van oud-minister Lely. uit dankbaarheid voor het zoete water als gevolg van de aanleg van de afsluitdijk. Misschien, meneer Westerterp hebben wij voor u later Iwee standbeelden no dig. namelijk één voor de redder van zout en één voor de redder van zoet wa ter" Een duidelijke hint. waarop minis ter Westerterp woensdag niet inging. Er werd woensdag nog eens uitgebreid nagekaart over de beslissing, dat de Oosterschelde wordt afgesloten meteen zogenaamde pijlerdam. Dijkgraaf Ge luk maakte duidelijk verheugd te zijn, da t de kogel nu eindelijk door de kerk is. „Eindelijk weten we waar we aan toe zijn. Te lang heeft de onzekerheid en de spanning geduurd. Te lang heeft de po larisatie 'open of dicht' de verhoudingen ook in Zeeland nadelig beïnvloed. Daarom zijn wij dankbaar dat een be sluit genomen is" De waterschappen hebben zich steeds voorstander ge toond van een volledige afsluiting. De heer Geluk zette uiteen, dat de water schappen zich hebben neergelegd bij de regenngsbeslissing van november 1974 en dat de waterschappen loyaal hebben meegewerkt aan de partiële dijkverbe- tenng. Hij zei weinig waardering te heb ben voor diegenen, die ondanks de be slissing van 1974. geprobeerd hebben een volledig open Oosterschelde te be werkstelligen. De heer Geluk betoogde dat er tot 1985 (het jaar waarin de pijlerdam klaar moet zijn) nog veel van de water schappen gevergd zal worden. „Het is van groot belang om de zogenaamde aanpassingswerken in een zo hoog mo gelijk tempo te voltooien. Helaas heb ben we te maken met moeilijkheden. De knelpunten zijn weliswaar geïn ventariseerd, maar toch staan wij tel kensvoor verrassingen, nu weer bij de aankoop van de benodigde grond". De dijkgraaf doelde op de problemen die zijn gerezen rond de verzwaring van het dijkvak tussen Bruinisse en Vianen op Schouwen-Duiveland. Enkele weken geleden zou al een begin gemaakt moe ten zijn met de werkzaamheden. Daar is echter nog niets van gekomen. De hele (Slot zie pagina 2 kolom 3) weest van de Israëlische plannen voor de overval op Entebbe". Het bericht ver oorzaakte de nodige opschudding in de Britse hoofdstad. De betrekkingen tussen Grootr Brittannië en Oeganda zijn verder ach teruitgegaan nadat president Idi Amin dreigde met mogelijke maatregelen tegen de 500 Britten in Oeganda De verhouding was al gespannen sedert de Israëlische actie tot bevrijding van 103 gijzelaars van een gekaapte Franse luchtbus in Entebbe en Britse pogingen om een vermiste gijzelaar, de 75-jarige Brits-Israëlische mevrouw Dora Bloch, op te sporen, die, naar men nu aan neemt, dood is. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken en de minister van defensie heb ben woensdag overigens laten weten dat men voorlopig geen plannen heeft de 500 in Oeganda verblijvende Britten te repatriëren. In Nairobi wordt verno men dat een groot aantal Kenianen Oeganda verlaat na de beschuldiging van Oeganda dat Kenia met Israël heeft samen gewerkt bij de Israëlische overval op het Oegandese vliegveld Entebbe. Kenia heeft Oeganda beschuldigd van het vermoorden van Kenianen. Het emotionele debat in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties over de Israëlische reddingsaktie is woensdag in een impasse geraakt. Zowel dc Afrikaanse eis dat Israël veroordeeld wordt als de westerse op roepen aan de Verenigde Naties om aktie te ondernemen tegen terrorisme en kapingen zullen onvoldoende steun ondervinden. Afrikaanse en andere derde wereldlan den verklaarden tijdens de 4 daagse zit ting dat zij wel tegen kapingen zijn, maar dat het debat niet In de eerste plaats daarover gaat Zij zeiden te wei geren voor een resolutie te stemmen waarin Israël niet wordt veroordeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1