Karstens maakte van Bordeaux weer een Nederlandse Tourstad Mere klaar voor feest van de eeuw Bernard Thevenet fietst al dagenlang op spitsroeden PZC/s KLASSEMENTEN TOUR DE FRANCE MAERTENS BOOS OP JAN RAAS: GEHINDERD Ovion positief Parkeerverbod Niet te geloven Even samen Merckx niet naar WK? nONDERDAG 15 JULI 1976 (Van een speciale verslaggever! BORDEAUX - Gerben Karstens maakte van Bordeaux weer een Nederlandse Tourstad. Precies op tijd jumpte hij weg uit het peloton dat voor de derde keer in een dag als een vloedgolf op de eindstreep afrolde. Twee keer had Freddy Maertens zich de snelste finisher getoond. De verwach ting dat hij ook het derde deel van deze 18e Touretappe zou winnen was groot, maar de sprong van Karstens hield de Belg van een hattrick en een record af. „Geen wonder", sprak Maertens verbolgen ..Tot drie keer toe werd ik door Jan Raas gehinderd. Toen Karstens minder dan één kilometer voor het einde demarreerde begon Raas onmiddellijk met ellebogenwerk zijn ploegmakker te steunen Twee keer werd ik geduwd. De derde keer. in de laatste bocht, werd ik bijna tegen de balustrade gereden. Ik dien tegen Raas een klacht in. De overwinning van Karstens kan natuurlijk niet meer ongedaan worden gemaakt, maar de manier waarop men tegen mij reed moet bestraft worden' sport 13 Gerben Karstens hoorde de boze woot den van Maertens. De vreugde om de victorie werd er niet minder om. „Ik kan het ook niet helpen dat men Freddy op zo n manier heeft gedwarsboomd' stond er op het gezicht van de Neder landse Tourveteraan te lezen Dat hij zegevierend uit het laatste deel van de etappe zou komen, had Karstens over igens niet verwacht ..Toen wij het aan komstcircuit bereikten kwam ik plotse ling aan de staart van het peloton te recht", luidde zijn uitleg over de finale „Opeens voelde ik aan dat het tempo stil viel. Ik sprintte naar voren. Er moest op dat moment nog één rondje van ruim een kilomter gereden worden Vianen en Raas hadden juist in die fase tevergeefs geprobeerd weg te komen, maar ik speelde alles of niets. Geluk kig, want winnen in Bordeaux spreekt toch altijd extra aan. Zeker voor een Nederlander". Zesde etappezege De triomf van Gerben Karstens, zijn zesde in de negen keer dat hij aan de Tour deelneemt, betekende voor het Oranje-contingent inderdaad een extra reden tot vreugde. In Bordeaux hadden een kwart eeuw geleden de Nederlandse coureurs immers een abonnement op de overwinning. Hans Dekkers, Jan Nol ten, Henk Faanhof en Wout Wagtmans schreven in de stad aan de Gironde va derlandse wielergeschiedems Daarna moesten de Nederlanders het lange tijd stellen met ereplaatsen, ofschoon Jo de Roo op het eind van de jaren zestig nog eens daadwerkelijk herinnerde aan de onvergetelijke tijd die nu reeds ruim twee decennia tot het verleden be hoort „Ik spaarde mij eerder op deze dag over igens met speciaal voor de aankomst in Bordeaux zei Karstens .Als ik het eerste of tweede deel van de etappe had kunnen winnen, zou ik dat niet ver zuimd hebben met de gedachte dat mijn kans in het derde deel toch wel zou ko men In Langon, waar de ochtendrit eindigde, dacht ik reeds te slagen, maar twee Italianen van de ploeg van Jolly Ceramica reden mij als het ware weg uit het wiel van Maertens. Meer dan een tweede plaats zat ei toen niet In De sprint in het tweede deel van de etappe heb ik in de achterste gelederen mee gemaakt. Het was trouwens een gevaar lijkeaankomst, in Lacanau.maarik had tevens weinig macht. Vind je het gek? Drie etappes op één dag Dat is niet meer normaal Lange dagen Voordat Gerben Karstens in alle vroegte aan de 18e rit begon, consul teerde hij overigens nog de dokter. „Ik had buikklachten, die te wijten waren aan een slechte spijsvertering. De lange dagen waarmee de organisatie ons deze Tour. evenals de laatste jaren, steeds meer confronteert werken zo n hape ring in de hand zei de dag-winnaar LANGDON - Tijdens hel eerste d Gerben Karstens voor hilariteit gebruiken. Voor Freddy Maertens eindigde de Tour-marathon op de Franse nationale feestdag dus toch nog teleurstellend. De hattrick die de Belg nastreefde kon immers niet gescoord worden, of schoon niemand daaraan durfde te twijfelen toen hij met speels gemak zowel de openingsrit alsmede direct hierna het tweede deel won. Maertens was bovendien omringd door een ploeg die ook op weg naar Bordeaux geen to lerantie had met onruststokers. Wie er sprong maakte de Flandria-rijders niets uit. Maar Pollenlier, Demeyer. Van Vlierberghe en hun Zwitserse metgezel Schmidt sleurden wel iedere keer de hoofdmacht op de dcmarran- ten. Gerard Vianen. in de ochtenduren reeds eervol vierde, behoorde lot de on ruststokers die stuitten op de samen gebundelde krachten van het eskadron van Lomme Driessens. „Spijtig datje dan de derde achtereen volgende overwinning mist doordat er gooi- en smijtwerk wordt verricht Dat Maertens namelijk in een normale eind- rush getriomfeerd zou hebben, staat zo vast als een paal boven water Zagjede wijze waarop hij ondanks het hinderen toch nog naar de tweede plaats sprint- te?", aldus Driessens. Gevaar groter Gerben Karstens was de eerste die de snelheid van Maertens roemde, maar hij durfde zichzelf toch ook nog steeds bij de beste finishers van het peloton te rangschikken. „Ik heb de laatste dagen trouwens gemerkt dat ik weer een stuk beter ben gaan rijden dan toen ik aan de Tour begon zei Karstens ..Dat man nen als Sereu, Van Linden en De Vlae- minck niet van de partij zijn. maakt het overigens voor ons. sprinters, met ge makkelijker Er rijden nu veel coureurs mee die meer dan ooit kansen menen te zien om toe te slaan. Dat maakt het ge vaar groter. Freddy Maertens is deson danks de grootste favoriet als het op een emdrush aankomt. Dat heeft hij meer dan ri keer bewezen Toen ik dan ook eenmaal was ontsnapt, heb ik alles ge geven wat ik had, want, daarin lag toch mijn enige kans. In de bochten nam ik evenwel geen risico" Gerben Karstens had het goed gezien. Het maakte voor de Nederlandse Tour-kolonie de lange dag goed. Joop Zoetemelk gaf daartoe trouwens even eens reden. De pijn aan zijn zitvlak was weliswaar nog niet verdwenen, maar „ik ben ervan overtuigd dat ik de Tour kan uitrijden", waren woorden waar uit, ondanks alles, een groot optimisme sprak. BORDEAUX - De Tour 1976 kent op nieuw een dopmgaffaire Na de Spanj aard Jesus Manzaneque. betrapt op het gebruik van stimulantia tijdens de tijd rit in Le Touquet-Paris Plage, blijkt nu ook de Fransman Regis Ovion positief op het dopingonderzoek te hebben ge reageerd Ovion diende zich namelijk aan een un it drie delen bestaande etappe zorgde neproef te onderwerpen na zijn sprinto- 'g Ferdinand Bracke als sleepboot te verwinning in St. Gaudens <de spurt waarin Hennie Kuiper ten val kwam). ALGEMEEN KLASSEMENT BORDEAUX - Gerben Korsten u on het derde gedeelte van de 18e etappe van de Ronde van Frankrijk Karstens ging juichend de eindstreep over POOLSE RENNERS MOGEN PROF WORDEN MONTREAL - In navolging van de voetballers zal volgend jaar ook een beperkt aantal Poolse wielrenners on derdak mogen zoeken bij een buiten landse prof-ploeg. Dit voor Oosteuro- pese hegrippen unieke principebesluit werd enkele weken geleden genomen en zal direct na de Olympische Spelen van Montreal mogen worden uitge voerd. Nu reeds hebben R.vszard Szur- kowskien TadeuszMytnik laten w eten op dit aanbod te willen ingaan. Stanis- law Szozda daarentegen heeft nog geen beslissing genomen. Karol Madaj. de chef-trainer van de Poolse wielerbond, staat uiterst positief tegenover deze Oosteuropese primeur: ..Voor de verdere ontwikkeling van de wielersport in Polen heeft het uitslui tend voordelen dal renners als Szur- kowski en Szozda de kans krijgen om ook eens m een profmilieu rond te kij ken Bij de amateurs hebben ze alles be reikt, Ik kan me voorstellen dat ze een beetje op de amateurwielrennerij zijn uitgekeken Maar ook met het oog op de Spelen van Moskou is het belangrijk dat nu direct na deze Spelen de ploeg gaat verjongen. Het, aankomende talent heeft, door de successen van de laatste jaren eigenlijk geen kans gekregen om naar de wereldtop door te stoten Die kans krijgen ze nu wanneer een paar renners overgaan naar de profs De Engelse pnnses Anne zal als lid van de militarvoloeH deelnemen aan de olympische spelen in Montreal Naast prinses Anne zullen haarman Mark Phi lips. Hugh Tomas en Richard Mcade de Britse military-equipe vormen. DAGKLASSEMENT De uitsiag van het eerste gedeelte Is. 1. Maer tens (Bel-Driessensi 80 km in 2 uur 34 minu ten en 37 seconden. 1 Karstens (N'cd-Posli 7.1: 3 Gsva ,'i dta-Fontanm zt Vianen iNed- Caputi zt; 5 Delepine iFea-Caput zL 6. Anlo- nim illa- Fontana zt 7 De Wille <Bel- CriblOlH zt 8 Lasa (Spa-Chiappanoi zl.n9 Van der Slagmolen iBel-Crlblom zt: 10 Beon 1 Fra-De Muen zt 11 Paolini dta-Angladei. 12 Teirlinck 'Bel-Guimardi 13 Legeay iFra- Angladei 14 Caverzasi 'Ka-Chiappanor. 13 Esclassan (Fra-De Muen. 16 Martinez iFra- Angladei. 17 Osler ilta-Cribiogi). 18. Genet (Fra-Caputi. 19. Martinez-Hercdia (Spa- Velezi. 20 Sibille iFra-De Mueri. allen in de- zelfbe tijd als Maertens. De uitslag van het tweede gedeelte is 1 Maer tens iBel-Driessensi 3 27.00. 2 Jacques Es classan iFra-De Mueri zt. 3 Paolini dta- Chiappanoinzt De Cauwer z t5. Raas (Ned-Post) z.L. 6. Van der Slagmolen (Bel- Criblorii z.L. 7. Legeay iFra-Angeladei z.L, 8. Teirlinck iBel-Guimard) Z.L. 9. Ovion (Fra- Br Mueri z.L. 10. MartineznlFra-Angladetz.L, 11. Minkiewicz (Fra-Guimardi z.t.. 12. Dele pine (Fra-Caputi Z.L, 13. Gavazzi ilta- Fontana) z.t.. 14. Hauvies iFra-Angladel z.L. 15. Antonini llta-Fontanal Z.L. 16. Vianen (Ned-Caput) z.t.. 17 Osler (Ita-Cribiori)nzt 18. Martinez iSpa-Velezi z.L, 19. Giuliani (Ita-Fontanal z.t 20. Sibille (Fra-Be Muen z.t., 21. Van den Hock (Ned I rest peloton, in z.L De uitslag van het derde gedeelte is. 1. Kar stens iNed-Post) 1.42.13. 2 Maertens (Bel- Driessens). 3. Paolini (Ïta-Chiappanoi. 4. Esclassam Fga-Be Mueri. 5. Vianen (Ned- Caputi. 6 Sibille (Fra-Caputi 7 Belephine Fra-De Muen. 8 Van der Slagmolen oiBei- Cribiorli.nS. De Witte Bel-Cribiom lO.NMintkiewicz (Fra-Guimarbi. 11 Hau vieux «Fra-Amgladei 17 Hezairin (Fga- Capuli. 13 Rouxel Fra-Angladei. 14 Ovion i Fra-De Muen. ol5. Osler ilta-Cnbiorii. 16 De Cauwer (Bei-Post). 17 Legeay (Fga-Angladei 13 Billen (Bcl-Guimardi. 19 Passuelo ilta- Gribiori). 20. Demeyer (Bel-Driessensi, 26. Raas lNcd-Postl.28. Van den Hoek (Ned-Post), 59. Pronk (Ned-Postl. 78. Zoetemelk (Nrd- Caput), 87 Ferdinand Bracke (Bel-Angladei op 1.35, 88. en laatste Le Denmal (Fra- Angladei z.t. Algemeen Klassement I Var. Impe (Bel- Guimardi 96 11.56. '2. Zoetemelk iNed-Capun op 4,33. 3 Dellsle Fra-De Mueri op 11.25. 4. Poulidog (Fra-Caputi op 11.55 5 Rivcomi dta-Chiapannoi op 11 57. 6 Pollentter (Bel- Driessensi op 13 03, 7. Maertens (Bel- Driessensi op 13.28. 8. Galdos iSpa-Velezl opn 14 20. Bertoglio dta-Fontanai op 14 34,10. Pe- sarrodona oiSpa-Velezi op 15.46. 11. Lopez- Caril iSpa-Velezi op 17.41. 12. Wlablmlro Pa- mzza dta-Chiappanoi op 17.43, 13. Jose Mar tins rPor-Velezi op 18 01. 14. Ocana (Spa- Saurai op 19.56. 15 BeUini dta-Cnbiom op 22.23.16 TorresiSpa Saura>op24 27,17 Mar tin (Fra-Guimardi op 252 18 Thevenet (Fra-De Muen op 27 44 19. De WitteBelCri- biorii op 30.25. 20 Julien (Fga-Angladei op 34 02. 25 Pronk (Ned-Post) op 40 46. 77. Via nen (Ned-Caput) op 2.09.09, 84. Kags(ens(Ned-Postl op 2.27.35, 85. Raas (Ned-Posd op 2.29.24. 88. en laatste Van den Hoek (Ned-Post) op 2.49.56. PUNTENKLASSEMENT Puntenklassement 1 Maertens246punten.2. Esclassan 113.3. Plerino Gavazzi HO. Pollen- lier. Paolini en Karstens 84. 7 Panizza 73. 8. Zoetemelk 58.9 Pou!ldor56.10 Van Impe54 BERGKLASSEMENT Bergklassement 1 Bellim 154 punten. 2. Van Impe 153 3. Zoetemelk 97. 4 Galdos 71, 5. Pouüdor 67. 6 Torres 75. 7. I enendez 59. 8 Delifle 55. 9. Conati 54. 10. Panizza 45 DAGPL0EGEN KLASSEMENT Dagploegenk lassement -over drie gedeeltcn- 1 De Muer 23 11.30 2 Cribiori z.t. 3. Caput z.t 4 Angladez.t 5 Chlappano ozt. 6 Post Z.L. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT Algemeen Ploegenklassement 1 Velez 289 33 41. 2 Caput op 10 49. 3 De Muer op 18 33.4 Chiappano 9p 20 30.5 Saura op 31.23. 6. Guimarb op 37 35. 13 Post op 2 48.12 BORDEAUX - Bernard Thevenet fietst spitsroeden. Al dagenlang. De renner die verleden jaar op de Champs Elvsees in Parijs als een held ontvangen werd - namens geheel Frankrijk stond presi dent Valery Giscard d'Estaing er op hem de „nationale" accolade te geven-, de bejubelde winnaar van de Tour de France 1975 is-sedert hij in deze ronde van Frankrijk van favoriet tot defini tief verslagene transformeerde - een diep vernederd man. Het grillige publiek, die massa men sen.die meestal van de wielersport geen Jota begrijpt en alleen aangetrokken, meegesleept wordt door de show. de sensatie en de solidariteit met de win naar alleen die menigte hekelt, hoont, scheldt en fluit Bernard Thevenet uit Vergeten is Thevenets triomf in de Tour van verleden jaar - de eerste Franse overwinning sinds 1967 toen Roger Pin- geon de gele trui Parijs binnenvoerde vergeten zijn Bernards verrichtingen die la France" een jaar geleden in een soort nat ionaal delirium brachten Alles is voorbij Bernard Thevenet duikelde van gevierde vedette naar een doodge wone hardfietser. Hij wordt uitgekreten voor lafaard, voor mets-kunner: hij wordt, uitgejouwd en beledigd. Door de hysterische massa langs hetTourtraject dat. in een naar de keel grijpend egois me, zich afwendt van de gevierde cou reur die opeens de wens van het grote publiek niet meer honoreren kan. Het volk wenstzijn spelen en zijn idolen. Als de kampioen, de favoriet, de vedetr (Van een speciale verslaggever Hans Rombouts) MERE - I.ouisette, de veldwachtersvrouw van het Ooslvlaamse dorp Mere, is aan het einde van haar zenuwen. Dat is te begrijpen en te billijken als ge weel dat: a. Lucien van Impe op het punt staat de Tour de France definitief te winnen, én b. ze haar eerste kleinkind verwacht. Twee zaken, die haar allemachtig ter harte gaan en die dan ook gekoppeld worden. Op het pluche van het tafelkleed in de opkamer liet een gele badhanddoek gespreid met daarop uitgestald de doopsuikers, feestelijke zakjes met lekkernijen. Kleur van de cfpepapierverpakking: geel. De traditionele geboortesuikers zijn voor Lucien van Impe idie daar nu nog onkundig van rondfietst op de Champs Elysees. de eleisclie velden van Frankrijk) en zijn gezinnetje. Even verder, in de eetkamer, staat een kraakwit beeld van het liefvrouwke met ernaast een kaars zo geel. dat jeer tranen van in de ogen krijgt. Louisette.die ons meedeelt dat ze stilaan loc is aan het slikken, omdat haar krachten het in deze gelukszwangerc (lagen bijna begeven, heeft net de kaars gedoofd. De Tour-etappe van de dag is ten einde. Al jaren brandt ze stillekes een kaars voor dat. liefvrouwke, zolang Lucien van Impe de Ronde van Frankrijk rijdt. Bij de start ontsteekt ze de kaars. Als de kleine Merenaar - laarsklein zelfs, zoals Het Laatste Nieuws hem aanduidt - weer veilig over de cols gekomen is. wordt de vlam gedoofd Andere jaren was het een witte kaars Dit jaar voor hel eerst een gele ..En ge ziet wat ervan gekomen is zegt de nerveus ronddnbbelende Louisette gelovig Het gehucht Mere, tegenliet oude stadje Aalst aangeplakt, zindert van geluk zaligheid. De bewoners willen het weten hun Lucien van Impe heeft het summum aan roem gepakt Ze hebben alles wat maar geel is uit de huizen gehangen handdoeken, gordijnen, ondergoed, stukken plastic, de vlag met de Vlaamse leeuw Zelfs wat ze bij sloten tegelijk drinken is geel. goudgeel de Stella, Wiels of Roman, kloek schuimend in de hand Het is alsof de roomse glorie van weleer is teruggekeerd: de dagen van de processies door het land Ook toen werden kleden uitgehangen Öok toen werden kaarsen ontstoken bij de heiligenbeelden. Je hoort, dezer dagen in Mere een nieuwe tekst op een oud Lourdes-bedevaartlied: Te Mere in de bergen De heilige van de laatste dagen is Lucien van Impe. De erediensten spelen zich afin de herbergen en cafés, waar de afbeeldingen van Van Impe mog in de rode bollekestrui van de bergkoning, want de affiches met Lucien in de gele trui zijn er nog nieti hoog boven de vrolijke supporters opgehangen zijn Middelpunt van deze Van Impen-cultus is natuurlijk de herberg „Sportcaf >ij renner Van Impe" aan de Magerstraat. Veldwachter Karei Verlaeckt heeft onmiddellijk drastisch ingegrepen. Hij heeft aan een kant van de Magerstraat een parkeerverbod verordonneerd. Terecht, want het is een drukte van jewelste hij het cafe van de ouders van Lucien. Hier wordt al de eerste forse winst geboekt van de gele trui. Zaterdag na de fameuze konings- rit van Van Impe. waarin hij in feite de Tour won, werd de Magerstraat volkomen geblokkeerd door de luid toeterende auto's. Er waren zo'n 3000 man op de been. Er werd zo stevig op de overwinning van de muisklcinc ronderenner gedronken, dat de biervoorraad opraakte. Vader Van Impe en zijn zoons hebben er rap voor gezorgd dat dat voorlopig met meer gebeuren kan De voorraad wordt goed op peil gehouden En voor dit weekeinde is er een biertent opgezet bij de Van Impes De oude heer. ook klein van stuk trouwens, maar wat forser uit gevallen dan zijn fietsende zoon, wrijft zich de handen Iedereen is in de weer. Geburen en jonge dochter- steken een handje toe In het café hangt de bollekenstrui van vorig jaar breeduit Een prachtige trofee natuurlijk, maar de mensen van Meie waren daar op uit gekeke; Bergkoning is mooi. maar er moest nu maar eens geel komen Aldus is ook de strekking van de rijmen en dichtsels. die aan de namaak-eiken balken han gen. Waarbij Joop Zoetemelk steeds onder uit de zak krijgt. Joop heeft het bij onze Benelux-partners nog immer gedaan. Zo wordt gemeld dat de Zoete melk is uitverkocht Er is wel berggeitetnelk voorradig Maai laten wij u enkele wrochtsels van onze poëtische Belgische vrienden doorgeven Lucien in 't geel Zoetemelk ziet. scheel Van Impe in bollekes rood Joop op den tweede root of: Wie zou ze niet begere die gele trui in Mere Maar als Lucien het zo nog doet maakt hij Joop de melk en 't leven zoet Toegegeven, het zijn niet allen Van Ostaijes in het Vlaamse land. maar de ontboezemingen geven we! aan wat er leeft onder de bevolking van Mere Men wachter ook met enig ongeduld af tot de gele truien klaar zijn met de beelte nis van de kleine grote triomfator De bollekestruien, die in massa's aange maakt. waren, omdat men zich aan dié zekerheid kon vastklampen, zijn al dagen uitverkocht bij de plaatselijke textielhandel De Regenboog Rita van Impe. de vrouw van Lucien, heeft de eerste proefexemplaren van de gele truitjes en t-shirts in huis Niemand mag het weten, want anders wordt het huis bestormd Wat dat betreft kun je zelfs je familie niet vertrouw en. Luister naar wat Rita daarover meldt: „Ik heb de belangrijkste gele trui - die van zaterdag, w aarin hij Zoetemelk op drie minuten zette - ergens op zolder verstopt Ms ik 'm hier in de kamer zou hangen en mijn zwager zou bij mijn afwezigheid voor de planten en de vogels zorgen, en hij zou die trui zien, dan nam-ie 'm mee" Rita was trouwens wel zo trots op die trui dat ze hem even ging halen en er mee op de foto ging. Met die truien wordt het nog een heel gedoe Het zou geen verbazing wekken als dat aanleiding tot felle familietwisten zou geven Rita: „De ploegmaten van Lucien krijgen er een. het. café van zijn ouders, de supportersclub, het kledingmagazin De Regenboog, mijn broer voor zijn zaak in Knokke en ga zo maar door. Vorig jaar waren er al kwaad, omdat ze geen bollekestrui hadden gekregen. Wat moet dat nu worden met die gele Weet je- er komen mensen aan de deur en die willen veel geld geven voor zo'n t rui Het is toch te gek Het is toch niet te geloven? Het is toch met te geloven Dat komt steeds weer bovendrijven die verwon dering Die droom van de geringe, eenvoudige Lucien van Impe in de gele trui in her hartje van Parijs naast president Giscard d'Estaing. Rita van Impe is gevlucht voor alle drukte „Ik kon nooit vóór twee uur naar bed er. s morgens om zeven uur belden er al weer supporters. Om gek van te worden Met de twee kinderen ben ik naar Knokke gegaan Tussentijds ben ik wel - tijdens de laatste rustdag - bij Lucien geweest Dat heeft hi] graag Ik doe hel niet al te veel. want de andere renners mogen het niet. hun vrouw laten overkomen Het was toen wat triestig, omdat hij zijn gele trui verloren had aan Delisle Die gele trui is alles voor Lucien Ach. hij was toch zo intens gelukkig toen hij die gele trui veroverde Hij weende. Ik weet zeker dat dat toen het gelukkigste moment uit zijn leven was. zelfs nog mooier dan onze trouwdag Rita van Impe weet haai man op waaide te schatten „Mijn Lucien is gene Merckx Maai hij is toch een schone winnaar Hij is met een gans andere moraal naar deze Tour vertrokken Hij wilde winnen Maar ja. Lucien heeft iemand achter zich nodig die hem inspireert, die hem achter zijn vodden zit. Ik denk dal Stablinski izljn vrogere ploeglpidei - red.) te zacht was. Guimard pakt hem stevig aan. Die trekt zelfs als Fransman ene vloek af in 't Vlaams, als-ie achter hem rijdt in de tijdrit. Lucien is een fijne mens Hij is altijd vriendelijk, altijd gelukkig' Rita, die inmiddels afgereisd is naar de Tour, ziet erg op tegen de inkomst in Mere. Natuurlijk is ze trots Maar ze is bijzonder nerveus. „Hoe zal I.ucien dat oppakken? Hij komt niet aan slapen toe au zondag op maandag. Eerst dal banket, dan de reis naai hier. Dan die huldiging. Ik heb de centrale gevraagd om de telefoon voor een paar uurtjes af te sluiten. Ik zet de bel af. We moeten toch een paar uurtjes samen kunnen zijn na zijn triomf. Een paar uurtjes slapen Maandagavond moet hij alweer koersen in \alst". De vrouw van Van Impe weet het. de oogst moet nu. zoals na elke Tour. binnengehaald worden. De Ronde van Franki ijk zelf levert niets op in die zin. dat alle inkomsten aan de ploegmaten worden gegeven Het grote geld komt daarna, hij de reeksen criteria, waar men graag bereid is vorstelijke startgel- den neet te leggen voorde vedetten van de weg Datworden ookdrukke tijden voor Rita Zij gaat mee als chauffeur van haar man Daar ontmoet ze de vrouwen van de andere coureurs, zoals Francoise Zoetemelk „Met haar kan ik lekker praten. Zo weinig als Joop zegt. zo veel babbelt zij". te. om overigens voor de hand liggende oorzaken, het algemene verlangen niet beantwoorden kan. als Thevenet illus treert dat een ster-Tourrijder ook maar een mens is en geen aan automatisme onderhevige robot, dan voedt het volk met teleurstelling zijn woede. Dan koelt het zijn gramschap op de doodvermoei de. bijna geheel ontredderde, met veel moeite de pedalen rondtrappende Be rnard Thevenet. En keert het. omdat het nu eenmaal een idool blijft zoeken, terug naar de eeuwige veteraan: de goedige, iedereen opnieuw verbazende Ray mond „Poupou" Pouüdor, Frankrijks „grand amour" Bernard Thevenet, gode zij dank zijn er toch ook nog nuchtere Fransen die hem een schouderklop geven en „allez Na- nard roepen, beleeft donkere dagen. Zijn vorm. conditie, zijn atletisch kun nen zijn diep gedaald. Thevenets ploeg leider Maurice Demuerzegt er van „Het moeilijkste voor Thevenet was dat hij op het toppunt van roem en populari teit. een serieus levende renner moest blijven. Een monnik, onderworpen aan het leefregime van een sportman. Dat was met alleen moeilijk, dat bleek bo vendien onmogelijk. Bernard werd. na zijn Touroverwinning, van de ene recep tie naar de andere ontvangst gesleept Hij leefde in een roes. Verzilverde uiter aard zijn triomf in de Tour middels vele contraeten tot op de baan toe en werd bovendien door Peugeot de sponsor van zijn ploeg, gebruikt als een pubüc relations goudvis Afgelopen winter nog maakte Thevenet een lange propagan- dareis voor Peugeot door Zuid- Amerika. Dat was geen geregeld leven meer. dat was geen voorbereiding op het nieuwe seizoen waarin de Tour ander maal zijn hoogtepunt moest worden" BORDEAUX - Aan de vooravond van de langste dag in deze Tour nam Eddy Merckx in etappeplaats Auch deel aan een rechtstreeks door de Franse televisie uitgezonden pro gramma over het fenomeen Tour de France. Buiten het kader van de uit zending ventileerde hij tegenover journalisten twijfels over zijn deel name aan het wereldkampioen schap op de w eg. „De operatieve ingreep aan de ver harding op mijn zitvlak leek gunstig te verlopen. Tijdens een korte train ing is de wonde opnieuw open ge gaan. Ik ben nu lot niets-doen ge dwongen. Ik w eet niet w annecr ik de training hervatten kan. Blijkt dat tijdstip veraf le liggen, dan kan mijn deelname aan hel wereldkampioen schap in gevaar komen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13