Ontwikkelingslanden bekritiseren de EEG Politieke vluchtelingen in Argentinië gemarteld Belangrijke vondst duikexpeditie Cousteau in deAegeische Zee PZCX Werkloosheid onder schoolverlaters 57 procent hoger dan '75 Geen salarisverhoging voor burgemeesters grote steden Hartstichting zet steun aan luchtbrug voort VAN AGT EN LUBBERS GENIETEN VEEL MEER VERTROUWEN DAN DEN UYL Syrië begon terugtrekking van troepen nnmnfRDAG 15 JULI 1976 'MOOIE WOORDEN ALLEEN NIET GENOEG' binnen-buiten land 11 BRUSSEL (ANP) - Ernstige kritiek op de EEG voor wat betreft de afzet van rundvlees, suiker, rum. kokos, aardnotenmeel en bana nen werd woensdag uitgesproken door de voorzitter van 46 ont wikkelingslanden die nu sinds anderhalf jaar een speciale over- daan in een nota aan de Europese mi- isterraad. Als er eenmaal een Euro pees systeem voor de bescherming van merken bestaat, kunnen ondernemin gen hun produkten onder een en het- eenkomst hebben met de Europese gemeenschap. Dit gebeurde in Jfj"ate™erk ln --- negen EEG" Brussel tijdens de eerste bijeenkomst van de raad van ministers brengen. van de Europese gemeenschappen en de 46 landen uit Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan (ACP-landen). van de EEG op de markt pe voorzitter voor deze groep was de minister van handel van Guyana. George King. Hij stelde dat er al mooie «oorden genoeg waren gesproken over de overeenkomst tussen de 46 ontwik kelingslanden en de Europese gemeen schappen. „maar met mooie woorden komt men niet verder". Hij klaagde er ook over dat de Europese gemeenschap stappen onderneemt zonder overleg met de ontwikkelingslanden. De Nederlandse minister van buiten landse zaken. Van der Stoel, treedt tij dens deze tweedaagse conferentie in de Belgische hoofdstad op als voorzitter namens de EEG. Hij reageerde op de kritiek van voorzitter King met de op merking. dat de Europese gemeen schappen de wederzijdse verplichtingen inhoud willen geven De samenwerking tussen de negen lan den van de Europese gemeenschappen en de 46 landen uit Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan is vastgelegd in de conventie van Lomé van 28 fe bruari vorig jaar. Dankzij dit akkoord ontvangen deze landen financiële steun. Zü hebben toegang tot de Europese markten kunnen profiteren van de door de negen aangeboden stabilisatie van de exportontvangsten voor basispro- dukten Tijdens de onderhandelingen met de 46 ACP-landen zijn de negen Europese landen erin geslaagd de schaarstedrei- ging van op de Europese suikermarkt af te wenden. De EEG verbond zich jaarlijks 1.4 miljoen ton af te nemen tegen een overeengekomen prijs. Voor het eerst sinds het verdrag komen de ministers van de Europese gemeen schappen en de 46 ontwikkelingslanden nu bijeen. Suriname Soriname heeft woensdag in Brussel helgroene licht gekregen voor het lid maatschap van de conferentie van Lo- Naast de Surinamer waren er nog vijf andere gegadigden. Twee andere, de Seychellen en de Comoren kregen met Suriname dezelfde status. Voor de drie anderen moet nog een aparte procedure gevolgd worden. Dit komt. omdat Sao Tomeen Principe, de Kaapverdische ei landen en Papoea Nieuw-Guinea. voor hun onafhankelijkheid niet verbonden waren met een EEG-land Europese merken De Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EEG heeft zich uitge sproken voor een Ueropees merken recht. Daarvan heeft ze mededeling ge- Zo'n Europees merkenrecht zal tegelij kertijd de consumenten in de Europese gemeenschap beter beschermen en in formeren, zo meent de commissie. Bo vendien zal de handel in de EEG er aan zienlijk door worden vergemakkelijkt De Europese beweging in Neder land gaat de Nederlandse kiezers voor lichten over de verkiezingen die in 1978 voor het Europese parlement zul len worden gehouden. ZOWEL JONGEREN ALS OUDEREN DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid onder de schoolverlaters tot en met '22 jaar blijkt ruim de helft groter dan een jaar geleden. Volgens aanvullende gegevens die het ministerie van sociale zaken woensdag aan het ANP verstrekte, waren eind juni 19.587 schoolverlaters aan de geristreerde arbeidsreserve toegevoegd. Een jaar eerder waren het er 12.498. Dat duidt op een toename van bijna 57 procent. Dinsdag al had het het ministerie de stijging van toegeschrev die vroeger dan in voorgaande jaren naar de gewestelijke arbeidsbureaus stapten. Zowel de aantallen jonge (tot en met 18 jaar) als oudere (18 tot en met 22 jaar) schoolverlaters zijn aanzienlijk toege nomen, zo blijkt uit de door het ministe rie verstrekte cijfers Eind juni waren er bijna 11 968 schoolverlaters jonger dan 19 jaar bij de arbeidsbureaus ingeschre ven. tegen 8 130 een jaar tevoren. 7.619 van de schoolverlaters jonger dan 19 jaar bij de arbeidsbureuas ingeschre ven, tegen eind vonge maand op de ar beidsmarkt aandienden waren 19 tot en met 22 jaar oud. een jaar eerder waren er 4368 van die leeftijdsgroep. DEN HAAG De restauratie van hét 'Panorama Mesdag' is voltooid en het 120 x 14 meter grote werk prijkt weer stralend als in de eerste dagen. Het allerlaatste werk was, de duinenrij tegen de ballustrade in orde te brengen: toen konden de deu ren weer voor het publiek geopend ivorden. Uit de cijfers blijkt verder dal onder de arbeidsreserve mede jongste schoolverlaters de meisjes in de de schoolverlaters, meerderheid zijn Bij de schoolverlaters van 19 jaar en ou der zijn juist meer jongens. Kortere behandeling extra-gelden voor gemeenten DEN HAAG (ANP)- Staatssecretaris W'. Polak van binnenlandse zaken heeft - mede namens staatssecretaris A. de Goede van financiën-in een uitvoerige circulaire aan de gemeentebesturen een uiteenzetting gegeven van het be leid dat de regering voert met betrek king lot gemeenten, die in financiële Amnesty; Argentinië en Umguay werken samen BUENOS AIRES (AFP/AP - De 2 Chileense vluchtelingen en eilijkheden zitten en diedaarom een de Uruguayaan die dinsdag in Buenos Aires vermist werden, zijn Bejaardenbonden willen snellere pensionering De Australische regering heeft be sloten haar betrekkingen met Chili, die drie jaar lang verbroken zijn ge weest, te herstellen. Tot ambassadeur in Santiago is be noemd de 42-jarige Ian Nicholson, die eind juli zijn functie aanvaardt. DEN HAAG (ANP) - Invoering van flexibele pensionering - dit is een van de punten uit het actieprogram van het Centraal Orgaan Samenwerkende Be jaarden Organisaties (cosbo). over koepeling van vier bejaardenbonden met tezamen 400.000 leden. Het Cosbo heeft zijn program naar de politieke partijen in Nederland gezonden en ge vraagd er rekening met te houden in hun programma. Het Cosbo vindt het met aanvaardbaar dat pensionering is gebonden aan leef tijdsgrens. De oudere, die buiten het ar- beidsproces geraakt, behoort nietonder In het vervolg zal dit wel kunnen gebeu- of andere regeling zoals de wao te ren. mits die tekorten geen beroep doen op extra-uitkeringen uit het gemeentefonds (de zg. artikel 12- gemeenten). Daarbij is een aantal nieuwe uitgangs punten en richtlijnen bekendgemaakt. Uit de circulaire blijkt, dat de regenng de lijn, die in de laatste jaren is gevolgd, verder wil doortrekken door een zo groot mogelijke openheid jegens de ge meentebesturen te betrachten en elk gemeentebestuur dat zulks wenst, de gelegenheid te geven tol inspraak bij de behandeling van zijn aanvraag om extra middelen. Bovendien wordt voor zeer eenvoudige gevallen een zogenaamde verkorte behandeling mogelijk ge maakt. waardoor gemeentebesturen sneller dan tot nu toe het geval was. kunnen weten waaraan zij toe zijn. Ook op materieel gebied zijn enige versoepe lingen in het beleid aangekondigd. Zo werd tot nu toe bij de bepaling van het begrotingstekort geen rekening gehou den met tekorten in de onderwijssector. woensdag in de Argentijnse hoofdstad teruggekeerd waar zij ver klaarden gemarteld te zijn. Zij werden gedurende 36 uur door onbekenden vastgehouden. hoge commissariaat voor vluchtelingen konden bereiken Een groep van bijna 100 politieke vluch telingen in Buenos Aires, hoofdzakelijk worden gebracht, maar te worden ge pensioneerd. De dienstverlening aan bejaarden moet worden bevorderd en de overheid moet daartoe de financiën geven om te berei ken dat de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. vaardbare beleïdselementen bevatten (bijvoorbeeld dat de gemeente een al te royaal beleid op onderwijsgebied heeft gevoerd.» Sinds 1973 is het aantal art 12- gemeenten sterk gedaald, van 149 tot 113 in 1976 MATIGING OP EIGEN VERZOEK.... AMSTERDAM i ANPi-De minister van binnenlandse zaken heeft ingestemd met het verzoek van de burgemeesters van Amsterdam. Rotterdam en Den Haag hun sala ris perl augustus 1975 niette verhogen, zo heeft een woordvoerder van de gemeente Amsterdam meegedeeld. Het koninklijk besluit, waarin de verhoging was vastge legd. is inmiddels ingetrokken. De drie vluchtelingen waren ontvoerd toen zij het kantoor van het hoge com missariaat van de VN voor vluchtelin gen verlieten en zij zich opmaakten medicamenten te brengen aan landge noten die in hongerstaking waren ge- De drie waren gedwongen, onder be dreiging door enkele onbekenden, ln een auto te stappen Zij werden daarop met bedekte ogen lokalen binnenge bracht waar zij gemarteld werden en ondervraagd werden over hun banden met, de subversieve groeperingen. Woensdagochtend werden zij in de om geving van de hoofdstad vrijgelaten waarna zij op eigen gelegenheid het Indiase bedelaars onder dwang gesteriliseerd NIEl'H-DELHI - In enkele provincies van India worden bedelaars onder dwang gesteriliseerd. Bekend is dat reeds 600 bedelaars deze gedwongen ingreep hebben moeten ondergaan. Dit verklaarde woensdag een woordvoer der van de regering van Oettar Pradesj in Lucknow. Alleen al in deze provincie wordt het aantal bedelaars geschat op 300.000. Volgens andere berichten in Nieuw- Delhi heeft de regering van Oettar Pra desj het salaris van een reeks ambtena ren ingehouden omdat ze niet het vast gestelde aantal stenliseringen hadden bereikt. De centrale regering van India heeft tot nu toe elke dwang bij het seteri- liseren van de hand gewezen. Chilenen. is sedert vorige week ln hon gerstaking om kracht bij te zetten aan hun eis naar een ander land te worden gebracht. Zij achten zich in Argentinië met zeker meer van hun leven. \mnesty In een verklaring die w oensdag in Lon den werd uitgegeven door Amnesty In ternational wordt gezegd dat er ern stige aanwijzingen voor zijn. dat de ge heime diensten van de politie van Uru guay en Argentinië samenwerken bij hel ontvoeren en vermoorden van Uru- guavanen die politiek asiel hadden ge zocht in Argentinië. .Volgens inlichtingen die Amnesty In ternational de laatste tijd hebben be reikt via verschillende bronnen zijn al leen al in de maanden apnl en mei 10 Uruguayanen het slachtoffer geworden van dergelijke onwettige praktijken De methoden die gebruikt zouden worden zijn onder andere het levend uit een he- DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Hartstichting heeft dinsdag meege deeld, dat zij de verblijfkosten wil be talen van degene, die een hartpatiënt likopter in zee gooien van de ontvoerden begeleidt naar Houtson. en het direct doodschieten", aldus Am- De Ziekenfondsraad deelde eerder mee nes'y dat de ziekenfondsen en ziektekostei verzekeraars voor hun rekening nemen de kosten van vervoer, verblijf en medis che behandeling van de hartpatiënt, die in Houston wordtbehandeld en tevensde reiskosten van een begeleider De Nederlandscne Hartstichting zegt, dat zij deze hulp aan de 'luchtbrug' niet voor onbepaalde tijd kan beloven. De tweede groep Nederlandse hartpa tiënten die vorige week donderdag in Housto een hartoperatie hebben onder gaan, maakt het goed. heeft een woord- voerdstei van het St-Luke's Episcopal Hospital in Houston, waarde patiënten verblijven, desgevraagd meegedeeld. De harttransplantatiepatiént Jack Batts is maandag in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad overleden, twee maanden nadat hij een tweede hart had gekregen, zo heeft het zie kenhuis dinsdag meegedeeld. In West-Duitsland heeft AEGITelefunken een systeem ontwikkeld waarmee in moeilijkheden geraakte automobilisten draadloos om hulp kunnen vragen. Door op knoppen te drukken zendt het appa raat automatisch gegevens over auto, plaats en aard van moei lijkheden uit. Het systeem wordt aanbevolen door de Duitse Automobiel Club. DEN HAAG - Nederlanders hebben meer vertrouwen in de ministers Van Agt van justitie en Lubbers van economische zaken dan in minister-president Den Uyl. Dit is af te lezen uit een enquête van het Nederlands instituut voor de Publieke Opinie i nipoi van 14 en 15 juni. Van de 983 ondervraagde stemgerechtigde Neder landers bleek 43 procent veel vertrouwen te hebben in minister Van Agt. 40 procent veel vertrouwen in Lubbers. Van de ondervraagden had 28procent veel vertrouwen in Den Uyl. Weinig vertrouwen in de minister-president had 38 procent. Helemaal geen vertrouwen in hem had 27 procent, geen oordeel 7 procent. In minister Van Agt had 39 procent maar weinig vertrouwen, helemaal geen ver trouwen had tien procent, geen oordeel had 8 procent. Minister Lubbers geniet maar weinig vertrouwen van 41 procent, hem helemaal niet vertrouwen doet zeven procent. 12 procent had geen oordeel SCHEEPSWRAKKEN MET VOORWERPEN VANAF EERSTE EEUW ATHENE lAPi - De vermaarde Franse ondenoaterspeurder Jaques Cousteau heeft woensdag in Athene bekendgemaakt dat hij op de bodem van de Aegeische Zee prachtige antieke voorwerpen van goud. brons en klei heeft gevonden. Hij was drie maanden aan het speu ren geweest en had ondermeer veel scheepswrakken ontdekt waarvan de oudste dateren uit de eerste helft van onze jaartelling, ook is het enorme Britse passagiersschip de Britanic dat in de eerste wereldoor log tot zinken was gebracht, gevon den. Op jiersconferentie vertelde de heer Cousteau dat de bodem van de Griekse zeeën een 'paradijs waren van oude en historische kunstschat ten' maar dat zowel de tijd als ro vende piraten niet stil hadden ge staan of gezeten en dat er al heel wat was verdwenen of vernield daar be neden. Cousteau had met zijn 'Calypso' voornamelijk de zeebodem afge speurd bij de eilanden Antikithira en Kreta. Hij toonde de pers 126 voor werpen die hij en zijn medewerkers naar boven hadden gebracht waar van de fraaiste en waardevolste wa ren drie goudstaven, een gouden ring en een prachtig-bewerkt juwelen halssieraad Voorts munten, voorwerpen van aardewerk zoals umen. stukken van standbeelden en alle mogelijke over blijfselen van hout lood en ijzer die afkomstig waren van vele eeuwen oude schepen. Bij het thans niet meer bewoonde ei land Dias, niet ver van Herkalion op Kreta, had Cousteau een gehele ha ven gevonden en alle mogelijke onge looflijke overblijfselen uit het verre verleden', zoals twee schepen uit de eerste eeuw van de Christelijke jaar telling en een uil de 17e eeuw dat Turks kon zijn maar ook Venetiaans. In dit schip had men 10 bronzen pla ten. twee bronzen kanonnen voor werpen van marmer en porcelein alsmede eigendommen van de be manning aangetroffen. Ter hoogte van het noordpunt van Kreta was een schip gevonden dat in 1668 tot zinken was gebracht tijdens een zeeslag. Het was vermoedelijk van Franse nationaliteit en had on geveer 290 koppen aan boord gehad. Dit laatste had Cousteau vastges teld aan de menselijke overblijfse len, zoals schedels, die in de modder ige zeebodem waren gevonden. De 250 meter lange Britanic had 2500 passagiers en 950 bemanningsleden aan boord toen hij tenonder ging. Het schip lag op zijn zij. aldus Cousteau. en men was erin gegaan en had er zoveel mogelijk gefilmd. Cousteau kwam tot de ontdekking op deze reis 'dat alles dat minder dan 20 meter beneden de oppervlakte lag wel was verdwenen' Tot op een diepte van 45 meter hadden erosie en vissen de zaak wel 'opgeruimd' en daarom was men gaan zoeken op 50 meter en meer diepte, waar de voor werpen door modder waren bedekt. Het onderzoek van Cousteau in het genoemde gebied was nog niet afge rond. „Wij hebben ervoor nog 15 gun stige dagen nodigen dan gaan ze zoeken bij Marathon en bij het eiland Thira waar. volgens de legende, de stad Atlantis had gestaan die door een vulkanische uitbarrsting was verzwolgen. Vermoedelijk zit daar wel zo dik onder de modder en de lava dat het moeilijk werken zal wor den". aldus Cousteau. „maar we zijn van plan ons met een bathyscaap in de oude vulkaan trechter te laten zakken De expeditie van Cousteau wordt gefinancierd door de Griekse regering die het gevondene wil ten toonstellen. de film verhuren en het toerisme erdoor aanmoedigen. BEIROET (RTR) - Syrië is woensdag begonnen met de lang verwachte te rugtrekking van de 4000 troepen uit posities in de heuvels rond de linkse stad Sidon. 40 km ten zuiden van Bei roet. Maar de gevechten rond de histo rische stad Baalbek in het oosten van Libanon duurden onverminderd voort. Een Palestijnse woordvoerder zei dat zijn leiders erop staan dat Syrië zich volledig uit Libanon terugtrekt alvo rens vredesbesprekingen kunnen aan vangen. Palestijnse kringen zeiden niets te heb ben vernomen van een Syrische terug tocht aan de andere fronten, waar de Syriërs. naar zeggen van de Palestijnen, rechtse troepen actief steun verlenen. Damscus heelt deze Palestijnse be schuldigden steeds van de hand gewe zen en rechtse radiostations melden slechts de vordering van hun eigen troepen, zonder enige aanwijzing of ze al dan niet steun krijgen van Syrische mi litairen. In Beiroet werd ook woensdag weer ge vochten rond het Palestijnse vluchte lingenkamp Tel A-Zaatar. De Pales tijnse verdedigers hebben nu al meer dan dne weken lang een massaal beleg van rechtse troepen kunnen weerstaan. Zes Arabische olielanden zullen brand stof naar Libanon sturen als onderdeel van het streven van de Arabische Liga de gevolgen van de burgeroorlog te ver zachten. Arabische staten zullen ook voedsel naar Libanon zenden en medis che hulp voor de overvolle Libanese hospitalen via het internationale Rode Kruis op Cyprus Deze hulp is een on derdel van de besluiten die dinsdag nacht door de Arabische ministers van buitenlandse aken werden genomen aan het eind van een tweedaagse bij eenkomst in Cairo. De besluiten waren vervat in een resolutie, waarin verder werd opgeroepen tot een bestand in de al 15 maanden durende burgeroorlog en tot versterking van de Arabische vre desmacht met manschappen en mate riaal teneinde haar in staat te stellen een bestand te stabiliseren. Het belang rijkste besluit van de ministers - te po gen een verzoening tot stand te brengen lussen de Syrische regeringen de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO - zal in hoge mate afhankelijk zijn van de goede wil van de twee partijen Overstromingen als gevolg van aan houdende regenval hebben in Mexico tot nu toe 31 mensenlevens geëist. Er zijn tienduizenden daklozen. In totaal zouden rond 90.000 mensen in 11 van de 31 staten van Mexico door het water van de buitenwereld afgesloten zijn. In een groot gebied in het midden van het land is vrijwel de hele oogst verloren gegaan. Drie stuwdammen zijn onder druk van de watermassa's bezweken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11