ËG-landen willen samen de terreur bestrijden OEGANDA MOORDT KENIANEN UIT ■MJ Goede kansen voorMuskie als vice-president Carter Weer topconferentie Syrië-Palestijnen REEKS BESLUITEN NA TWEEDAAGSE TOP Viking landt op 20 juli Berechting van De Carvalho voorbereid Keniase klacht bij Veiligheidsraad Camacho leidt Spaanse 'arbeiderscommissies' UNANIEME NOMINATIE CARTER VERWACHT WOENSDAG 14 JULI 1976 (Van onze correspondent) BRUSSEL - Terroristen die gijzelaars nemen, zullen in de negen landen van de Europese Gemeenschap voortaan worden vervolgd of uitgewezen. Dat hebben de regeringsleiders van de EEG-landen dinsdag afgesproken. De ministers van justitie van de Negen zullen dit besluit van de Europese Raad vastleggen in een verdrag. VOORZITTER DEN UYL TEVREDEN Ineen verklaring, die werd uitgegeven na afloop van de bijeenkomst van de regeringsleiders die onder voorzitter schap van een tevreden premier Den Uyl stond, wordt verder aangekondigd dat de Negen er naar zullen streven dat zoveel mogelijk landen zich bij dit ver drag zullen aansluiten. De „onmense lijke methode" om gijzelaars te nemen, wordt volstrekt onaanvaardbaar ge noemd. De Europese Raad. die zich volgens Den Uyl besluitvaardig en doelmatig dooi een niet al te zware agenda heen werkte zegt dat de recente gebeurtenissen (de kaping van de Franse Airbus en de daarop gevolgde Israëlische bevrij dingsactie in Oeganda) aantonen dat Vervolg Kantlijn geen land en regering de hoop kunnen koesteren gespaard te blijven voor ter reurdaden. tenzij alle landen het eens worden over afdoende maatregelen De verklaring is van belang met het oog op het debat dat dit najaar in de Verenigde Naties over terrorisme zdl worden ge voerd Frankrijk en West-Duitsland spraken vorige week af dat in de VN op nieuw geprobeerd zal worden om het terrorisme te veroordelen Tot nu toe was dit onmogelijk omdat de landen het niet eens konden worden over een defi nitie van terrorisme. De regeringsleiders namen welwillend kennis van een uiteenzetting door pre mier Den Uyl over mogelijke maatrege len om het uit elkaar groeien van de economieën van de EEG-landen te verminderen. Het gaat hier om denk beelden van minister Duisenbcrg (fi de democratische presidentskandi daat Carter te vergelijken met rabijn Schlomo van Karlin De chassidische verhalen ademen een totaal andere geest dan die van het mod erne Ameri ka. Carters theologische belangstel ling gaat in een andere richting: hij heeft grote bewondering - zo heeft hij onlangs meegedeeld - voor de werken van Reinhold Niebuhr. Daarom ook een citaat van deze Amerikaanse theo - loog ..Eris zeker vooruitgang in de ge schiedenis der mensheid, maar die vooruitgang geldt voor alle menselijke machten, zowel de goede als de kwa de". Mocht Carter te zijner tijd de nieuwe president van de Verenigde Staten worden, dan zal hij als geen an - der ter wereld met deze geweldige machten worden geconfronteerd PASADENA (AFP) - Het landingdeel van de Amerikaanse Viking-1 zal op 2(1 juli op Mars landen. Dit heeft vlucht- leider James Martin in Pasadena in C'a- lifornië bekendgemaakt. De landing van de ruimtesonde was al enkele ke ren uitgesteld. Martin verklaarde dat de Viking zal landen in het west-noord westelijk deel van de reeds eerder gekozen lan - dingsplaats in het gebied Chryse. De door de sonde genomen foto's van hel gebied stemmen overeen met de waarnemingen van de radarpost op Porto Rico. Het gebied lijkt tamelijk vlak te zijn, met slechts enkele kra ters, ADVERTENTIE! Wisselvallig Vrij veel bewolking met een enkele lo cale bui. Matige aan de kust nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Maxima van 19 graden in het noord westen tot 25 graden in het zuidoosten van het land. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag Hier en daar een bui. Vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag aantal uren zon: 5 tol 13. min. temp omstreeks 15 graden: max temp. om streeks 25 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur. 90 pro cent. kans op een geheel droog etmaal 70 procent Voor vrijdag aantal uren zon 5 tot 13 min. temp omstreeks 16 graden, max temp omstreeks 25 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent: kans op een geheel droog etmaal 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 graden en voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden STRANDWEERSVERWACHTING Aanvankelijk zonnig, later door zwak front meer bewolking met weinig ol geen regen. Matig, tijdelijk vrij krach tige zuidwesten wind. Overdag 22-24 graden, zeewater 19 graden. Vooruit zichten: kleine verstoring, daarna weer zonnig strandweer. 16 juli ZON EN MAAN Zon op Maan op onder 20 52 onder 10.30 Het weer in Europa Abeideen. geheel bewolkt 20 graden Athene, licht bewolkt 28 graden Barcelona, licht bewolkt 29 graden Berlijn, half bewolkt 28 graden Bordeaux, onbewolkt 27 graden Brussel, half bewolkt 28 graden Frankfort, zwaar bewolkt 21 graden Genéve. licht bewolkt 25 graden Helsinki, onbewolkt 19 graden Innsbruck, zwaar bewolkt 20 graden Kopenhagen, onbewolkt 23 graden Locamo. zwaar bewolkt 29 graden Londen, regen 24 graden Luxemburg, licht bewolkt 25 graden Madrid, licht bewolkt 32 graden Malaga, onbewolkt 31 graden Mallorca. onbewolkt 32 graden München. zwaar bewolkt 20 graden Nice, licht bewolkt 27 graden Oslo, onbewolkt 28 graden Parijs, half bewolkt 27 graden Rome. zwaar bewolkt 30 graden Split, zwaar bewolkt 28 graden Stockholm, onbewolkt 22 graden Wenen, zwaar bewolkt 29 graden Zurich, onweer 23 graden Casa Blanca. half bewolkt Scandinavië. Finland. Denemarken Meest zonnig en vrij warm maar vooral in het zuidwesten ook kans op regen of onweer. Middagtemperaturen 22-27 graden FranxrijK in net noorden en noordwesten veranderlijk bewolkt met hier en daar wat regen, later meer zon In het zuid en zuid oosten zonnig en stijging van temperatuur Maxima van 22 graden in hel noordwesten tot 32 graden in het zuiden Spanje. Portugal Zonnig en warm tot zeet warm Temperaturen van rond 25 graden aan de west en noordkust tot 37 graden plaatselijk in het binneland Italië. EU. Middellandse Zee Joegoslavië Griekenland Zonnig, vooral In berggebie den ook een lokale on weersbul. Temperatu ren meest 27-33 graden. Alpengebied Vrij veel zon maarook lokale omveersbij 0-graden niveau eerst op rond 3300 m hoogete later oplopend tot boven 3500 :;i hoogte Temperaturen tn laaggele gen delen cic -30 graden die vorige week al per bricl aan de EEG-partners zijn uiteengezet. De Negen zouden hun middenlange termijnplanning voor bijvoorbeeld be grotingspolitiek, meer moeten afstem men op de meerjarenplanning van de Gemeenschap zelf Kredietverlening aan landen met zwakke, zwevende munten zal meer gebonden moeten worden aan voorwaarden die een gelijk gericht economisch beleid bevorderen Ten slotte zou er monetair meer samen hang moeien komen tussen de landen met zwevende munten en de landen die samenwerken in het zogenaamde Slang-akkoord (dat dient om de schommelingen in de wisselkoersen tol nauwe marges te beperken). Mogelijk zullen de ministers van finan ciën en economische zaken van de Ne gen zich nog deze maand buigen over dc ideeën van Duïsenberg. een 'professio nal'. zo zei de Diutse bondskansellei Schmidt op een persconferentie De re geringsleiders beperkten zich tot de conclusie dat handhaving van de ge meenschappelijke markt afhankelijk is van een grotere convergentie in het eco nomisch en monetair beleid van de Ne gen. De listers buitenlandse zaken de commissie buigen zich volgende week in opdracht van hun chefs over de vraag of het wen selijk is een intentieverklaring af te geven dat de Negen een '200 mijls-zonc op hun aangrenzende zeeën zullen in stellen ter bescherming van hun vissc- rijbelangen. De Europese commissie moet werkgevers- en werknemersorganisa ties in de Gemeenschap blijvend en stelselmatig betrekken bij haar werk. aldus de regeringsleiders Zonder dis cussie verenigden zij zich voorts op de uitspraak dat vroegtijdig overleg moet plaa tsvinden als sommige landen wel en andere niet worden uitgenodigd vooi topbijeenkomsten, zoals onlangs in Puerto Rico Daar waren wel de viei grote EEG-landen. maar niet ae Ge meenschap als geheel vertegenwoor digd Onder Franse druk werd besloten dat de benoeming van de nieuwe Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de gemeenschap i in belangrijke mate zal verlopen volgens de in de Europese verdragen voorziene procedures De Fransen willen de nieuwe voorzitter - hoogst waarschijnlijk de Britse oud minister Roy Jenkins - niet te veel in spraak geven bij de samenstelling van LISSABON (UPI) - Het resultaat van een Portugees regeringsonderzoek heeft dinsdag de basis gelegd voor be rechting door een krijgsraad wegens het plegen van een staatsgreep van ma joor Otela Sariava de Carvalho. voor malig presidentskandidaat. Het document beschuldigt Otelo van het act lef bevorderen van de korte mi litaire opstand van uiterst linkse troe pen vorig jaar november Het zegt dat hel bevel lot de opstand afkomstig was van officieren onder zijn bevel in de militaire veiligheidstroepen copcon, waarvan het hoofdkwartier liet lei dinggevende centrum van de operatie was. Otelo had toestemming gekregen vo rige maand mede te dingen bij de pre sidentsverkiezingen. ondanks het Ippende onderzeok. en behaalde 16.5 procent van de stemmen als kandidaat voor uiterst links De oublicatie van heionderzoekresul taat isuitgesteld omdat de regering de verkiezingscampagne van Otelo niet wilde beïnvloeden Het lange document zegt dat Otelo ook de opodrachlen tot uitdeling van dui zenden wapens aan extremistische burgers had ondertekend. De gekozen president, generaal Anto nio Ramalho Eanes. zei maandag dat mennen die bij de opstand van novem - ber of bij de mislukte rechtse staats greep van maart 1974 betrokken waren geweest geen amnestie zullen krijgen NEW YROL (RTR'AFP)- Kenia heeft dinsdag Oeganda in een klacht bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties beschuldigd van systematische moord op Keniase burgersin Oeganda. Volgens minister van buitenlandse zaken Moenvoea Waiyaka, in New Vork voor het debat in de Veiligheidsraad over de Israëlische bevrijding van 100 gijzelaars van dc Oegandese luchthaven Entebbe, wordt in Oeganda systematisch op ingezetenen uit Kenia gejaagd en heeft deze jacht al honderden mensenlevens gekost. „Kenia behoudt zich het recht voor de meest gepaste stappen te nemen in overeenstemming met het internatio nale recht tot bescherming van de le vens van zijn burgers", aldus de minis ter, volgens wie Oeganda de afgelopen dagen ook militaire versterkingen naar de grens met Kenia had gezonden. Mevrouw Bloch Het Keniase dagblad 'Nation' meldde dinsdag, dat het lijk van mevrouw Dora Bloch. de vermiste Brits- Israëlische gijzelaar ha deactieop En - tebbe. buiten de Oegandese hoofdstad Kampala is gevonden Het lagm een bosbij Kampala en was half verbrand. Bij hel. lijk van mevrouw Bloch bevon - den zich ook de lijken van drie Afrika - nen. die werkten in de radarkamer van het vliegveld Entebbe toen Israëlische commando's op 4 juli meer dan hon derd gijzelaars bevrijdden, aldus het Keniase blad. Het blad schrijft, dat een Oegandees verklaard heeft, dat mevrouw Blochs lijk op maandag5 juli werd gevonden. Mevrouw Bloch werd naar een zieken - huis in Kampala gebracht omdat zij dreigde te stikken in een hap eten. dat in haar keel was blijven steken Een Britse diplomaat meldde haar in het ziekenhuis gezien te hebben enige uren na de Israëlische bevrijdingsac- NOG WEINIG 'ECHTE'REGEN i Van onze weertcunaige medewerker) In een groot deel van otts land is het na 23 droge dagen gisteren nat geiveest. maar alleen in het Oosten was eigenlijk van echt regen sprake. De uit Frankrijk afkom- stige storing die via Belgiè en ons land naar Duitsland trok gaf in 24 uur de meeste neerslag in Eindhoven met 15 mm. Deelen op de Veluwe 12. Tivente 5 mm neerslag Elders in ons land slechts I a 3 mm en in het noordwesten van Nederland geen druppel Via Engeland komt het komende etmaal nog een zwak front naar ons land maar ook daarvan zal de activiteit wellicht gering zijn. In Ierland steeg de barometer alweer zodat ook de tweede helft van deze week. zo zich laat aanzien, niet afrekent met de extreme droogte. Een neerslag van 2 tot 5 mm zou goed zijn voor een aanloop naar een nattere periode maar stelt iveinig voor wanneer de daarop volgende dagen opnieuw zonnig en droog zijn. De temperaturen blijven ook de komende dagen zomers tussen 22 en 25 graden. Twente bleef gisteren met 19 graden als maximum juist beneden de 20 graden en dat is de laatste weken in ons land niet meer voorgekomen. tie. Maar Oeganda zegt. dat mevrouw Bloeh voor de Israëlische actie naar het vliegveld Entebbe was terugge keerd. Engeland heeft deze lezing verworpen en maandag verklaard er van overtuigd te zijn, dat mevrouw Bloch hoogstwaarschijnlijk dood is. Dinsdag is de Britse diplomaat, die meldde mevrouw Bloeh in het zieken huis gezien te hebben na de Israëlische actie, uit Oeganda uitgewezen. Oe- ganda heeft het Verenigd Koninkrijk ook gead viseerd zijn w aarnemend hoge commissaris. James Horrocks. terug te halen, zo heeft radio-Oeganda dinsda gavond gemeld. Oeganda's president Amin heeft dins dag ontkend dat zijn land heeft sa mengespannen metdepro -Palestijnse activisten, die meer dan twee weken geleden boven Griekenland een lucht- bus van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France kaapten en naar Entebbe dwongen te vliegen. Zodra het debat in de Veiligheidsraad van de Verenigde Natiesover de Israë lische actie in Entebbe is afgelopen, wil Amin onderhandelingen beginnen met de Franse regering over de terug - gave van de luchtbus en betaling voor zijn zorg voor de gijzelaars. STREVEN NAAR BANDEN MET VERBODEN VAKBONDEN MADRID (AFP) - De Spaanse vak bondsleider Mareelino Camacho is gekozen als hoofd van de gebun delde arbeiderscommissies tijdens een algemene vergadering, die in het geheim in Barcelona is gehouden. De arbeiderscommissies zijn de be langrijkste ondergrondse vakbond. Dat deze algemene vergadering had plaatsgevonden, werd dinsdag ont huld op een persconferentie waar een aantal leiders van de arbeider- scommissies. het woord voerde Zij zijn gekozen als leden van het 'coördinatie-secretariaat', nieuw centraal orgaan van de arbeider scommissies In Barcelona hadden de 650 afge vaardigden naar de vergadering verder de eerste rapporten gehoord over de voorbereiding van het 'na tionale congres' van de arbeider scommissies, dat inhetnajaarmoet plaatsvinden. Tot dusverre heeft Spaanse regering geweigerd toe stemming tegeven voor dit congres. Tenslotte hadden zij besloten te gaan werken voor een versterking van de banden met de twee andere socialistische georiënteerde clan destiene vakbonden, het UGT (al gemeen arbeidersverbond) en de USO (socialistisch arbeidersver- bond) De arbeiderscommissies worden over het algemeen als communistisch getint beschouwd Suarez I)e nieeuwe Spaanse premier. Adolfo Suarez. heeft dinsdag op een persconferentie in Parijs gezegd dat zij" regering haar best zal doen de politieke harmonie in Spanje te her stellen en bereid te zijn alle Span jaarden te ontmoeten 'ongeacht hun politieke overtuiging'. Suarez doet Parijs en andere Euro pese hoofdsteden aan blijkbaar om de beschuldiging van de Spaanse oppositie dat zijn regering van plan zou zijn de geleidelijke politieke liberalisatie te beëindigen tegen te spreken. Op de vraag of de communistische partij zou worden erkend zei Sua rez dat het parlement daarover zal moeten beslissen Suarez heeft in Parijs met premier Chirac economische en politieke problemen besproken. "Spanje be hoort historische en geografisch tot 'Europa Spanjeheeft natuurlijk be langstelling voor toetreding tot de Europese gemeenschap" aldus de premier NEW YORK - Overzicht van de grote zaal van Madison Square Garden tijdens de vlaggenparade: onderdeel van de openingsplechtigheid van de vierdaagse Demo cratische Conventie. CAIRO (AFP/UPI/RTR)- De Arabische liga heeft zich dinsdag op de buitengewone vergadering in Cairo akkoord verklaard met het Algerijnse voorstel voor het houden vaneen Syrisch-Palestijnse topconferentie om de geschillen tussen beide partijen over de Libanese kwestie te regelen. Saoedi -Arabiê zou volgens welingelichte bron hebben voorgesteld om deze ver- zoeningsbijeenkomstonmiddellijktehouden Het Algerijnse voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Secretarisgeneraal Riad werd gevraagd op nieuw stappen te ondernemen om de strijdende partijen bij elkaar te brengen. Ook werd besloten voedsel en medicamenten naar de Palestijnen in Libanon te sturen. De Amerikaanse marine heeft dins dag aangekondigd dat zij bombardeer-oefeningen bij het westen van de Filippijnen heeft opgeschort. NEW VORK (UPI. RTR, AFP. GPD)- Op de tweede dag van de 37e democrati sche partijconventie in New York spe culeerden veel afgevaardigden erop. dat de keus voor de kandidatuur van het vice-presidcntschap zal vallen op senator Edmund Muskie van Maine, de 62-jarige veteraan in de senaat en de kandidaat voor het vice- presidentschap in 1968. De voornaam ste reden die werd genoemd is dat Mus kie roomskatholiek isen dat zowel Car ter als partijvoorzitter Strauss menen dat de baptist uit Georgia wat moei lijkheden zal hebben bij het winnen van katholieke stemmen. Overigens zal Carters 'running mate' pas donder dagmorgen bekend zijn. Hij heeft met zeven mogelijke kandi daten gesprekken gevoerd, maar een van hen, PeterRodino. bekend gewor den als voorzitter van de commissie van het huis van afgevaardigden die de impeachment-procedure tegen Ri chard Nixon op gang bracht, trok zich op het laatste moment terug Op het moment dat partijvoorzitter Strauss maandagnacht (onze tijd i het congres opende, toonde een onofficiële telling, dat 1986 afgevaardigden hunstem zul len uitbrengen op Carter wanneer vandaag de democratische presi dentskandidaat wordt aangewezen. Dat cijlër ligt ver boven de 1505 die Carter nodig heeft om in de eerste ronde te worden gekozen en zijn me dewerkers hopen dat oe conventie hem unaniem, bij acclimatie. zal aan wijzen, De tweede dag van dit politieke festi val is gisteren zonder twijfel de minst interessante geweest: behandeling van geloofsbrieven van afgevaardig den en een discussie over het partij programma met het abortusvraagstuk als voornaamste inzet. Daaruit alleen al blijkt hoe goed Carters voorhoede zijn werk heeft verricht omtrent de belangrijke onderwerpen zoals de economie, de werkgelegenheidspoli- tiek. het buitenlands beleid, de vergif fenis voor ontduikers van de dienst - plicht ten tijde van de Vietnam-oorlog, bestaat geen ingrijpend verschil van mening. Niettemin is het zeker dat achter de opzichtige coulissen de politieke machthebbers hun vertrouwde arbeid doen „Eenheid is mooi, maarzij heeft natuurlijk een prijs", verklaarde Car ters sterkste tegenstander tijdens de voorverkiezingen Morris Udall veel zeggend. Nog afgezien van de vraag welke prijs in het geding is. staat vast dat 'eenheid' op zichzel fnauwell)ks de voortdurende bezieling kan voort brengen die de Deomcraten straks in de verkiezingsstrijd nodig zullen heb ben tegen Ford of Reagan of beiden indien Reagan er in zou toestemmen Fords vice-president te worden. singer heeft de Amerikaanse democra tische partij zich dinsdag gebonden tot een 'nieuwe openhartigheid' in de bui tenlandse politiek. „Laat het goed worden begrepen dat de buitenlandse politiek niet het ex clusieve domein is van de minister van buitenlandse zaken", aldus senator Frank Church in de buitenlandse poli tieke verklaring van de partij op de nationale conventie. Hij voegdehieraan toe: „Nochbehoort zij aan de uitvoerende taak van de re - gering" „Toch. van de tijd van de geheime bombardementen op Cambodja tot onze recente heimelijke betrokken heid in Angola, is de diplomatie van de Nixon-Ford regering gekarakteri seerd geweest door eenzijdige beslui ten. geheimhouding en misleiding". Church zei tot de gedelegeerden dat de democratische partij wil bewerkstel ligen dat het congres wordt betrokken bij belangrijke internationale beslis singen. De verklaring over dc buitenlandse po litiek sluit Amerika uit als de politie man van de wereld. „Wij kunnen en moeten niet proberen de gebeurtenis sen overal te controleren", zei Church. De verklaring over de buitenlandse po litiek is overigens niet bindend voor een toekomstige president. EDMUND MUSKIE Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vliasingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. te! (01180) 27651. Goea: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulat: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur; (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling - (01186)1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9 00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur Expeditie (01183163533. Overt, adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 37.75, franco per post 42,-, per maand 12,75, losse nummers f 0,55 (Inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55 ingezon den mededelingen 2' rx tanef Voor bneven bureau van dit blad 2,50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3