PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANTAL WERKLOZEN STIJGT MET 5000 PvdA-wethouder Ockeloen (51) van Velzen tot burgemeester van Terneuzen benoemd de krant van zeeland Buitje maakt verkeersweg spiegelglad Vooral door stroom schoolverlaters DRIE MANNEN OP SLAG DOOD BIJ WILTON-FEIJENOORD Ongebruikelijk voor juni vandaag EEG WIL OOK 200- MIJLSZONE WAARSCHUWING MINISTERIE MET INGANG 16 AUGUSTUS \JdJj De democratische conven- tie is thans in New York bij- Sgv een in een geest, die hele- maal in overeenstemming is iSÈSj met wat vier jaar geleden de nieuwe partijvoorzitter Ro bert Strauss beloofde. Nixon had toen juist de presidentsverkiezingen ge wonnen met een overweldigende meerderheid en mede als gevolg daar van waren de democraten in grote verwarring geraakt. Maar Strauss zei dat hij wist wat hem te doen stond: „De volgende keer gaat het er niet om een presidentskandidaat aan de partij te leveren, maar om de partij aan de kandidaataan te bieden". En dat is ge lukt: het ziet er naar uit dat de demo craten het eens zijn zoals sinds lang niet meer mogelijk was en dat Carter de grote man van de toekomst is. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat deze ontwikkeling niet alleen op rekening van Strauss en Carter moet worden ge - schreven, maar dat vooral de republi kein Nixon er het nodige toe heeft bij gedragen. ..All the president's men". Nixon en de zijnen, zijn er immers voor een niet gering deel de oorzaak van dat de republikeinse kandidaat - om het even of hij nu Ford of Reagan zal heten - een harde dobber zal heb ben aan de kandidaat van de democra ten. Er ls een neiging in de Verenigde Staten om opnieuw te beginnen. In New York gaat men de paard en wisse len voor een nieuwe rit Dat isdesfeer. waarin de democratische conventie gisteren is begonnen. Zoetemelk h'U pagina !3 Tour uitlijden 219e jaargang no. 165 Woensdag 14 juli 1976 <Van onze redactie economie) DEN HAAG - De werkloosheidscijfers per eind juni vertonen een stijging. De zuivere werkloosheid is met ruim 5000 toegenomen tot ruim 194.000 (meer vrouwen kwamen zonder werk). Tevens daalde de geregistreerde arbeidsreserve niet verder, zoals sedert februari het geval was, maar verstevigde zich boven de 200.000. De trend matige werkloosheid bereikte zelfs met bijna 230.000 een record hoogte. Deze toename is volgens het ministerie van sociale zaken in deze tijd van het jaar niet gebruikelijk. Gewoonlijk vindt in de maand juni een daling plaats. Het ministerie zegt, dat de stijging mede het gevolg is van het feit, dat de stroom schoolverlaters zich dit jaar vroeger bij de gewestelijke arbeidsbureau's hebben laten inschreven dan de voorafgaande jaren. De zuivere werkloosheid omvatte per eind juni 147.660 mannen en 46.440 vrouwen. Dat betekende een stijging bij de mannen met 260 en bij de vrou wen met 4790. Daarmee kwam de werk loosheid van mannen en vrouwen op 194.100, dat is 5050 meer dan eind mei. Het aantal mannen en vrouwen op aanvullende werken daalde met 150 tot 5580. Het aantal personen op sociale werkvoorzieningsobjecten voorzover zij voor bemiddeling naar het vrije be drijf in aanmerking komen, steeg met 210 tot 7630. Daardoor werd de geregi streerde arbeidsreserve van mannen en vrouwen samen 207.310, een stijging Tan 5110 ten opzichte van eind juni. Voor seizoen gecorrigeerd bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve eind juni 228.000. een stijging met 6000 vergele ken met mei j.L Deze stijging van het tiendcijfer is mede een gevolg van het feit dat schoolverlaters zich vroeger la ten inschrijven bij de arbeidsbureaus werk De werkloosheid onder Zeeland is in de maand juli iets terug gelopen. gijzelen De regeringsleiders van de negen EEG-landen hebben afgesproken dat terroristen die gijzelaars nemen in de EEG-landen zullen worden vervolgd of uitgewezen. PAGINA 11 De Russische dissident Andrei Amal- rik vertrekt donderdag samen met zijn w naar Amsterdam. giller Waterpolodoelman Evert Kroon .De Olympische gedachte is natuurlijk een grote giller" uitrijden euroschaak luchtmacht Fokker krijgt door F-16-contract op drachten ter waarde van zeshonderd miljoen gulden dan vorige jaren. Uitgedrukt in een per centage van de afhankelijke beroepsbe volking was eind mei de zuivere werk loosheid 4,7, de geregistreerde arbeids reserve 5.1 en de voor seizoen gecorri geerde arbeidsreserve 5.6. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel - ook voor seizoen gecor rigeerd - daalde met 7300 tot 46.500. dat is 1,1 procent van de afhankelijke be roepsbevolking Naast de werkzoeken den die beschikbaar waren voor een vol ledige dagtaak, stonden eind juni 14.180 mensen (van wie 84 procent vrouwen) Ingeschreven als beschikbaar voor een gedeeltelijke dagtaak. Werktijdverkorting De werktijdverkorting laat nog steeds een afnemende tendens zien. zeker in vergelijking met vorig jaar. Per 15 mei, het laatst beschikbare cijfer, hadden 531 bedrijven een vergunning tot werk tijdverkorting, waarbij in totaal ruim 35.300 werknemers waren betrokken. Afgemeten aan het aantal betrokkenen trad in nagenoeg alle provincies (be halve in Friesland en Zeeland) een da ling op, de sterkste in Gelderland. Naar bedrijfstak gerangschikt nam het aantal bij de werktijdverkorting be trokken werknemers vooral af in de me taalnijverheid. de textiel- en confectie- mdustrie en in de chemische nijverheid. Sedert april daalde het totaal aantal be trokken werknemers met 9000. in verge lijking met een jaar geleden is het zelfs ruim 50.000 lager. Toen bereikte dc werktijdverkorting met bijna 90.000 be trokken werknemers een hoogtepunt. De werkloosheid nam in juni in alle pro vincies toe, met uitzondering van Zee land. Die stijging klopt met met het sei zoenpatroon dat gebruikelijk in die maand een daling laat zien. Percenta gewijs is de werkloosheid bij mannen het grootst in Drenthe (7.6) en zowel voor mannen als vrouwen samen het grootst in Limburg (achtereenvolgens 8,7 en 7,7). Per beroepsgroep wijkt de ontwikke ling van de werkloosheid van mannen enigszins af van die van vrouwen. Bij de mannen is de werkloosheid in de meeste beroepsgroepen gedaald. Alleen bij de metaalbewerkers en de handels- en kan toorbedienden is er sprake van een dui delijke stijging. Bij de vrouwen daaren tegen is het aantal werklozen in bijna alle beroepsgroepen (met uitzondering van het horecapersoneel) gestegen. Voor alle provincies samen nam de voor seizoen gecorrigeerde geregistreerde arbeidsreserve van bouwvakarbeiders met 900 toe tot 32.500. De daling van de werkloosheid onder bouwvakarbeiders, die in mei 1975 inzette, heeft zich in het eerste halfjaar van 1976 niet voortgezet. In het eerste half jaar is de geregi streerde arbeidsreserve van mannen en vrouwen, voor seizoen gecorrigeerd. Communistische samenwerking in de ruimtevaart MOSKOU (RTR) - Negen communisti sche landen hebben in Moskou een ak koord getekend over samenwerking bij het onderzoek van de ruimte en het ge bruik van die ruimte voor vreedzame doeleinden, zo heeft het persbureau Tass gemeld. De landen zullen samenwerken bij hel lanceren van voorwerpen in de ruimte en het ontwerpen van materiaal voot ruimte-onderzoek. Ze zullen geza menlijk experimenten uitvoeren mei geofysische en weerraketten. en tech - nische bijstand en informatie uitwis selen. ondertekenaars van het ak koord zijn de, Comecon-landen Rus land. Bulgarije, Hongarije, de DDR, Cuba. Mongolië, Polen, Roemenië en Tsj echoslo wakij e. gestegen van 5,2 tot 5,6 procent van dc afhankelijke beroepsbevolking. Die toeneming was niet gelijkmatig in alle provincies: Groningen. Drenthe en Zeeland laten meer dan een gemid delde stijging zien: Overijssel, Gelder land. Noord-Holland en Limburg min der dan gemiddeld. Kijkt men naar de totale regionale verdeling dan blijkt dat de arbeidsreserve zich in het Noorden ongunstiger en in het Oosten gunstiger ontwikkelde dan in Neder land als geheel. BRUSSEL (ANP) - De Europese raad wil de visserij in de gemeenschap gaan beschermen. Premier Den Uyl ver klaarde dit als voorzitter van de Euro pese raad van regeringsleiders na af loop van de bijeenkomst op dinsdag in Brussel. Op het ogenblik buigt men zich in de zeerechtconferentie van de Verenigde Naties over een uitbreiding van de ter- ritoriale wateren. Maar. alduspremier Den Uyl. er zijn al een aantal landen die hebben aangekondigd - zonder de resultaten van deze conferentie af te wachten - eenzijdig hun visserijgren- zen uit te breiden tot tweehonderd mijl. Het gaat hier om de Verenigde Staten. Canada en Noorwegen. De raad heeft daarom aan de ministers van buitenlandse zaken van de negen landen van de Europese gemeenschap pen gevraagd op de komende vergader ing op 20 juli aandacht te besteden aan een beginselverklaring van de EEG om de visserij grenzen van de gemeenschap uit te breiden tot tweehonderd mijl. Op de vraag waarom de raad daartoe niet direct besloten heeft, zei premier Den Uyl dat de aarzeling die er in te bespeuren valt. veroorzaakt wordt door het feit dat alle lidstaten belang hechten aan de besprekingen op de zeerechtcon ferentie Zo zal men ook te maken hebben het vraagstuk of deze 200-mijlszone voor de achtlidstaten apart geldt of dat het een gezameiijke 'Europese zee' wordt De Britten voelen wel voor zo'n Euro pese zee, maar met dan weer een aparte kustzone onder nationaal be heer. Deze zaak is voor Nederland bc - langrijk, omdat veel Nederlandse vis sers hun netten uitwerpen onder de Britse kust. Het voorstel om de 200- mijlszone voor de Europese wateren uit te roepen was afkomstig van de Britse premier James Callaghan De Britse eerste-minister legde aan de andere regeringsleiders uit dat Russi - sche vissersboten op het ogenblik al ^énvijfde tot éénzesde van de vis in de Europese 200-mijlszone vangen. Als de gemeenschap nietsnel actie neemt, dan zullen onze vissersvoorraden in die wateren snel uitgeput raken, aldus Callaghan MAASTRICHT: 'Wissevallig weer' zegt De Bilt - en ja hoor: na de lange, lange droogteperiode moeten de vakantiegangers er toch weer rekening mee hou den. dat de parapluus mee op stap moeten. De temperatuur blijft nog steeds lekker, zodat het allemaal best te dragen is. De terrasjes - zoals hier op het Vrijthof - blijven evenwel leeg.... DEN HAAG-De plaatselijke regen buitjes die het KNMI voor vandaag verwacht, zullen de wegen gladder maken dan normaal bij nat weer het geval is. Tijdens de lange periode van droogte is er veel olie en stof op de wegen blijven liggen, dat door geringe regenval niet direct zal worden weggespoeld maar een sli- blaag zal vormen, zo voorspelt het ministerie van verkeer en water staat. Automobilisten krijgen daarom het advies voorzichtig te rijden en goed op te letten in bochten en bij stop lichten waar vaak wordt bijge stuurd of geremd. Ook extra aan dacht verdienen de wegen waar door de grote hitte asfaltbituum naar de oppervlakte is gekomen. Die wegen kunnen in natte straat veel langer glad blijven dan nor maal, soms zelfs enkele weken lang. Het ministerie van verkeer en wa terstaat waarschuwt ook voor stane 'spoorvorming' in de asf; wegen. r ojt- isfiAt- Rijkswaterstaat heeft besloten om met ingang van donderdag de scheepvaart,op de Drentse Hoofd - vaart van de Paradijssluis in Mep- pel tot de sluis Peeloo in Assen te stremmen in verband met het grote watertekort van de Drentse land bouw. Om dezelfde reden heeft het provinciaal bestuur van Dren the besloten de scheepvaart op de overige kanalen in Drenthe tot het allernoodzakelijkste te beperken. De maatregelen houden in ieder geval in dat pleziervaart in Drenthe tot nader order niet mogelijk is. De afgelopen week is het zoutge halte van de Rijn aanzienlijk geste gen. Op 8 kuli werd bij het ponton in Lobith 278 miligram zout per Liter ffmeten bij een waterafvoer van 232 kilogram per seconde. In het wee keinde bedroeg het zoutgehalte al 63 milligram per liter bij een wate rafvoer van 288 kilogram per secon- ZUNDERT: Twee personen werden gistermorgen op slag gedood, toen een personenauto en de Franse vrachtauto op een door de regen spiegelglad geworden Wernhoutsweg in Zundert met eU kaar in botsing kwamen. De vrachtauto sloeg hierbij over de kop. De Franse vrachtwagenchauffuer kon pas na enkele uren uit de wrakstukken gehaald worden nadat zijn wagen opgetakeld was... ROTTERDAM - Vier mannen zijn dinsdagmiddag in het ruim van het Noorse vrachtschip Orania getroffen door een vallende ijzeren plaat van 5000 kilo. Drie mannen werden op slag gedood, de vierde - een Engelse werknemer - kon zwaar gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Allen zijn werknemers van de werf YVilton-Feyenoord in Schiedam, waar het schip in dok ligt. Hetongeluk gebeurde om kwart voor twee 'smiddags. De vier mannen waren onderin het ruim bezig moeren te bevestigen op borgpennen, die dienst doen wanneer het schip zijn lading, auto's, vervoert. De Orania wordt op de werf van Wilton- Feyenoord geschikt gemaakt voor dit soort v Dat betekent dat het ruim wordt verdeeld in verdiepingen, die van elkaar gescheiden zijn door losse vloerdelen. De delen, elk 5000 kilo zwaar, moeten bij het lossen en laden gemakkelijk kunnen worden verwijderd. Voor zover is ko men vast te staan is het ongeluk gebeurd doordat een schot aan bakboordzijde van het schip meegaf, waardoor de raid- denvloer naar beneden stortte. De drie doden zijn de scheepmakers J C Beekman (61). W. Vermaas (57) en D. Wever (49). allen uit Schiedam. De ge wonde is de 36-jarige brander Kenneth Jones, ook woonach tig in Schiedam. Politie en arbeidsinspectie zijn een onder zoek begonnen naar de toedracht van het ongeluk. CHU-BURGEMEESTERSPOST NU VOOR PVDA-MAN TERNEUZEN - De heer C. Oc keloen (51) uit Velzen is met in gang van 16 augustus benoemd tot burgemeester van Terneu zen. De heer Ockeloen hoorde het nieuws van zijn benoeming dinsdagmiddag van de com missaris van de koningin in Zee land, dr. C. Boertien. De opvol ger van burgemeester J. C. Aschoff is lid van de PvdA en heeft een humanistische leven sbeschouwing. Op het ogenblik is hij wethouder (en loco burgemeester) van Velsen. De heer Ockeloen, gehuwd van vader van vijf kinderen (2 dochters en 3 zoons), werd op 9 september 1924 gebo ren in Amsterdam. Na de lagere school volgde hij daar een dag- en avondop leiding ambachtsschool. Hij behaalde een HBS-B diploma en studeerde socio logie, rechten en economie aan de rijksuniversiteit in Leiden. Van 1945 tot 1951 was chef van de me chanisatie werkplaats bij 'Piezo elek tronische industrie Ronette nv' ui Am sterdam. Zijn volgende functie was be stuurder van de algemene Nederlandse metaal bedrljfsbond (tot 1965). Sinds 1964 is hij wethouder van Velzen. De heer Ockeloen is de eerste PvdA- burgemeester van Terneuzen. Zijn voorgangers (Aschoff en Rijps tra) waren beiden lid van de CHU De nieuwe burgemeester van Terneuzen woont in wat hij zelf'de Bijlmer' van IJmuiden noemt. Een huis in een rijtje dicht bij de Noordzee. „Ik heber nooit een punt van gemaakt hoor, zo'n huis in en rijtje. Trouwens, ik heb zelf dit plan van de grond geholpen en dan vind ik dat je er niet voor terug moet deinzen om er ook zelf te gaan wonen. Het is een slechte bakker die z'n eigen brood niet eet", zegt de heer C. Ockeloen. Hij zit op de bank in een kamer, waarin collega-wethouders feliciterend af en aan lopen, terwijl mevrouw Ockeloen drank en broocUes met croquet serveert. Op het dressoir een stapel brochures over Terneuzen. „De oud-burgemeester van Terneuzen, Aschoff, en wij hebben gemeenschappelijke vrienden. Op die manier was het niet moeilijk om alle mogelijke informatie over m'n nieuwe gemeente los te krijgen Ik ben er trou wens al enkele keren geweest hoor Maar om nou te zeggen: „Dat en dat ga ik er doen. dat lijkt mij op dit moment onmogelijk'' Het echtpaar Ockeloen stond precies een jaar geleden ai voor de ambtswoning van de burgemeester van Terneuzen. een fraaie villa aan de Otheense Kreek. „Prachtig, een droom" vindt mevrouw Ockeloen. Er gaat maar een van de vijf kinderen mee naar Terneuzen. de twaalfjarige Hans Hij heeft net de basisschool ach ter de rug en gaat naar het gymnasium. Mevrouw Ockeloen: „Hans heeft het er nog niet zo op. Hij vindt Terneuzen te ver. Ikzelf zal m'n vrienden trouwens ook erg missen, maar ja, dat is logisch, dat is de consequentie van zo'n stap. Dag en acht De her Ockeloen heeft de stap naar de burgemeesterspost in Terneuzen niet zomaar in een onbewaakt ogenblik ge nomen. Jarenlang al is hij wethouder (en loco-burgemeester) in Velzen. Met hart en ziel. dat zeker („Ik ben dag en nacht bereid me voor de mensen in te zetten. Dat boort nu eenmaal bij m'n werk"). Over de benoeming tot burge meester zegt hij: „Ik ben nu 51 jaar en ik zou natuurlijk best deze periode kun nen uitdienen en dan opnieuw terugke ren. Ik had bij de vorige verkiezingen zoveel voorkeurstemmen, dat ik best drieëneenhalve zetel had kunnen vul len. Nou, dan hoef je ook voor de toe komst niet bang te zijn. Maar je komt, na al die jaren toch op een punt dat je ontdekt, dat het werk niet echt meer een uitdaging is. En dan bestaat het ge vaar dat je gaat aanleunen tegen popu lariteit en ervaring. Daarom is die stap wel belangrijk", aldus de heer Ocke loen. Over zijn toekomst naar Terneuzen op zich zegt de heer Ockeloen: „Ik sta er erg onbevangen tegenover. Ik heb echt niks (Slot zie pagina 5 kolom 1 New York: wisseling van de paarden De 'e afgelopen maanden is er in en door de media zorgvuldig aan de beeldvorming rond Carter gewerkt. Tot nu toe heeft hij eigenlijk nog geen grote fouten gemaakt: zijn optreden is in grote lijnen gelijk aan de beeldvor ming. In interviews zowel in kranten als voor dc tv is hij vrijwel altijd de zelfde vriendelijke man en zelden is hij uit deze rol gevallen. Langzamer hand is Carter de personificatie ge worden van de democratische partij, een verschijnsel dat zich destijds eveneens voordeed bij de Kennedy's. In het kamp van met name Ted Ken nedy wordt deze ontwikkeling met lede ogen aangezien: eenmaandof wat geleden nog heeft hij vagelijk laten weten dat er wellicht nog een kans zou zijn dat hij in een bepaalde situatie toch nog met een kandidatuur zou ko men. Enfin allerlei slagen om de arm, een houding waarmee min of meer werd aangegegevendathij - Ted Ken nedy - nog altijd de grote man is, die zo nodig Carter kan wegwuiven. Vandaar ook zijn koele houding jegens de win nende kandidaat. Waarop Carter zich geërgerd heeft laten ontvallen: „Hij moet niet denken dat ik zijn hielen ga likken om de conventie te winnen". Hij heeft het zelfs nog wat forser en Amerikaanser gezegd: „I'm not going to kiss Ted Kennedy's ass". De Britse Sunday Times, die dit verhaal noteer de. voegde er aan toe dat Carters op merking niet erg karakteristiek was voor een wedergeboren baptist O arters geloof behoort sinds het be gin van zijn campagne tot de vaste at tributen van de beeldvorming. In de New York Times heeft dat al tot een bijtende caricatuur van Lurie geleid, een tekening waarop Carter omhoog kijkt en zegt: „Om mijn dankbaarheid te tonen: voelt u iets voor het vicep- presidentschap?" In een interview met Henry Brandon in de Sunday Ti mes zette Carter deze week uiteen dat bidden voor hem „even natuurlijk is als ademhalen". Het geeft hem een ge voel van vertrouwen, maar.het maakt mij niet arrogant of autocratisch. Een van onze geloofskenmerken is een zoeken naar nederigheid, naar de er kenning dat een mens niet alle ant woorden weet". En hij wees er op dat hij uit een streek komt, waar deze houding een levensvorm is: „Het is een deel van mijn bewustzijn sinds ik een kind was" De buitenstaander heeft daar weinig over te zeggen: het gaat immers om het strikt -persoonlijke ge - loofsleven van Jimmy Carter. Maar het Amerikaanse systeem leidt er nu een - maal toe dat zaken als deze een soort algemeen bezit worden: iedereen spreekt er over en omgekeerd wordt Carter steeds weer uitgedaagd om over zijn geloof te vertellen. Over igens is dat in de Verenigde Staten - het land heeft een geschiedenis met een puriteinse achtergrond - niet zo ongewoon: Heel wat presidenten heb ben in het verleden duidelijk laten merken dat ze hun bijbel goed kenden. Wat bij Carter echter in het bijzonder opvalt is het gemak waarmee hij over zijn verhouding tot zijn Schepper spreekt Kennelijk voelt hij geen nei ging om als eertijds Mozes voor de brandende braamstruik zich van zijn schoenen te ontdoen. Zijn houding is totaal anders dan die van de chassldis - che rabbi, over wie Martin Buber ver haalt Iemand had deze rabijn ver zocht de andere dag op bezoek te ko men. maar de rabbi schudde het hoofd: „Hoe kun jedat van mij verlangen? Vandaag moet ik het avondgebed bid - den. dan gaat mijn ziel tot aan de rand van het leven. Daarna komt de don- kertevandeslaap en indevroegte iser het grote ochtendgebed, een schrijden door alle werelden En aid ik mij dan tenslotte ter aarde buig. buigt mijn ziel zich over de rand van het leven. Wellicht zal ik ditmaal nog niet ster ven, maar hoe kan ik beloven na het gebed iets te doen?" Het is onbillijk - we geven het toe - (Slot zie pagina 3 kolom ~f)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1