Scherp emotionele discussie over bouw van crematorium NORIT Binnenkort begin werkzaamheden bouw half-hoge brug Vlissingen PZC/r Liduina-ziekenhuis moet functie houden PLAN HOOGBOUW MIDDELBURG-ZUID NU VAN DE BAAN Duizend Amerikaanse militairen in augustus in Midden-Zeeland Mededelingen in raadscommissie niNSDAG 13 JULI 1976 HEIDENSE LIJKBEZORGING' KWETST COMMISSIELEDEN MIDDELBURG Kerkelijke mutaties provincie IVIIDDELBURG - De formele behandeling van een bezwaarschrift tegen de voorgenomen bouw van een crematorium op de algemene begraafplaats in Middelburg is maandagmiddag tijdens een ver gadering van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening, speciaal aan dit onderwerp gewijd, buiten de bedoeling om toch uitgelopen op een nieuwe principiële discussie met scherpe, emo tionele kantjes. SGP-ER KODDE: 'NIET BARBAARS, MAAR GODLOOS' De vergadring was gewijd aan dc door b. en w. voorgestelde wijziging van het ontwerp-bestemmingsplan begraaf plaats Middelburg, nodig om de bouw van het crematorium - waarvoor de gemeenteraad zoals bekend al een kre diet beschikbaar heeft gesteld - moge lijk te maken. De wijziging wordt aan de gemeenteraad voorgesteld op gezag van gedeputeerde staten, die vonden dat de betreffende omschrijving in het bestemmingsplan door de raad te ruim werd geïnterpreteerd en daarom geen groen licht gaf voor de vestiging van het crematorium. Vier beswaarden, kerkleden en vooral gereformeerde gezindten, die destijds 1200 handtekeningen tegen de bouw van het crematorium verzamelden, hebben bij deze wijzigingsprocedure in het kader van de wet ruimtelijke orde ning van hun recht gebruik gemaakt opnieuw een bezwaarschrift in te die nen. Een van deze bezwaarden, de heer A. v. d. Toom, had gehoor gegeven aan de uitnodiging van het gemeentebes tuur om zijn bezwaren mondeling aan de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening toe te lichten. Enkele leden en adviserus van de raads- Gs voorstanders van thuishaven Sint Philipsland MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland zijn van mening, dat de aanleg van de zogeheten Philipsdam zodanig moet gebeuren, dat er ruimte blijft voor een - noordelijk gelegen - thuishaven bij de gemeente Sint Phi lipsland Gs onderschrijven hiermee de wens van het gemeentebestuur van Sint Philipsland. Voorts stelt het college in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat, dat het aanbeveling verdient om met het oog op een toekomstige recreatieve ontwikkeling lp het betreffende gebied, met een bestemming van een jachtha ven nabij de Grevelingendam tot jach thaven rekening tc houden. De brief van gs is een reactie op de nota 'situering van de sluizen in - en globaal - tracé van - de Philipsdam'. Zoals be kend is de Philipsdam een onderdeel van de compartimentering van de Oos- terschelde, nadat deze met een water- doorlatendesdam zal zijn afgesloten De Philipsdam zal Sint Philipsland met de Grevelingendam verbinden. commissie stoorden zich in hoge mate aan de opmerking van de heer v. d. Toorn dat crematie een 'heidense vorm van lijkbezorging is'. Directeur gemeen tewerken ir. C. J. M, van Unen zei zich hierdoor 'grovelijk gekwetst' te voelen. Hij kreeg hierin bijval van hel PvdA- raadslid D. Boogerd. die daarbij aante kende dat de toch met als 'heidens' te kwalificeren CDA-fractie in de gemeen teraad eerder de opvatting heeft gehul digd dat vanuit bijbels oogpunt geen principieel bezwaar tegen crematie kan worden gemaakt, maar dat men vanuit een oogpunt van 'christelijke traditie' de voorkeur geeft aan begraven. 'Godloos' Het CDA-raadslid A. C. Pijnenburg (kvp) bevestigde dit. nadat zijn collega-raadslid L. A. Kodde (sgp) - die de opmerking van de heer v. d. Toorn had onderschreven - het begrip 'hei dens' in dit verband had uitgelegd als 'niet barbaars' maar 'godloos'. De heer Pijnenburg daarop: „Laat de heer Kodde daarover toch nog maar eens goed nadenken, ik voel me helemaal niet godloos." De heer Pijnenburg wees er nog eens op dat binnen de CDA-fractie wel finan ciële bezwaren waren gerezen en bezwa ren tegen de plaats van vestiging, dichtbij de woonwijk Dauwendaele. De heer Boogerd had eerder nog het vol ledig ontbreken van enige tolerantie bij de principiële tegenstanders van het crematorium gesingnaleerd. „De argu menten van de voorstanders worden zonder enig begrip afgewezen. Men heeft geen enkel begrip voor de psotie van de burgers die wel gecremeerd willen wor den. En niets is hen te dol om het crema torium tegen te houden." Om deze re den voelde de heer Boogerd niets voor een nieuwe principiële discussie. „Dat komt allemaal weer op hetzelfde neer. men wenst geen crematorium, maar ik wel." Niettemin achtte commissievoorzitter wethouder W. P J Baars, die overigens INBRAAK TE BRUINISSE, 25 MILLE BUIT BRUINISSE - Afgelopen weekeinde is voor ongeveer 25.000,- aan goederen gestolen bij Peeks Yachting, een zaak in watersportartikelen op de Aqudelta jachthaven te Bruinisse. Watersportartikelen schijnen bijzonder geliefd te zijn bij inbrekers want vorige week werd uit de showroom van de heer P. van Duivendijk aan de Vissershaven te Bruinisse een buitenboordmotor met een waarde van 2,00,- ontvreemd. (ADVERTENTIE) •tbi ook in de vakantie! (Slot van pag. 1) moet worden genomen tegen het stand punt van de commissie Leenen: „Wen- moeten vechten om het ziekenhuis voor deze regio te behouden. Er moeten in Zeeuwsch-Vlaanderen drie volwaardige ziekenhuizen blijven. En als de mensen hier niet geholpen kunnen worden, moeten ze over de grens geholpen kun nen worden. We hebben nu al zo lang een Benelux, maar het is voor velen nog niet mogelijk om zich in België te laten be handelen. Nu moeten ze naar Breda ol Rotterdam. En er zijn zoveel voorzie ningen over de grens, in Brugge, in Gent en in Antwerpen, maar eventjes rijden". 'Geen applaus duina is het duidelijk ook niet eens met het advies van de commissie Leenen, dat het Hulster ziekenhuis zou moeten worden omgevormd tot een polikli niek. „We staan echt niet te applaudise- ren over dit advies". Erg zwaar tilt de voorzitter van het zie kenhuis nog niet aan de suggestie van de commissie „Het is nog maar een ad vies. Het is nog vrijblijvend en geba seerd op 1985. We moeten het nog in het bestuur bespreken, maar veel nieuws is het eigenlijk niet. Er is .alleen een rap port uitgekomen. Met het advies gaan we natuurlijk met akkoord. Maar er is nog gelegenheid om er over te praten. De staatssecretaris heeft nog geen be sluit genomen Er kan echter gerust worden aangenomen dat het zieken huisbestuur tegen is". De heer Vroome zal op 18 augustus in Breda, als de ziekenhuisbesturen met de begeleidingscommissie over het rap port gaan praten, het standpunt van het bestuur over de kwestie naar voren brengen. „De commissie zal het niet verwonder lijk vinden dat wij tegen het voorstel over Hulst zijn. Ze kennen ons stand punt Het neemt niet weg dat de com missie zich met aan de taakopdracht heeft gehouden De drie besturen waren het over die taakopdracht eens Ei moest een onderzoek komen over de mogelijkheid om drie ziekenhuizen in Zeeuwsc-Vlaanderen te houden. Daar heeft de commissie zich niet aan gehou den. Dat er een groot ziekenhuis in de ka naalzone moet komen is logisch, maar ook een ziekenhuis in Oostburg en een In Hulst. Dat sluit aan bij het zoge naamde gesloten circuit met de bejaar dentehuizen. Er komt er een in Oost burg en er zijn er al in Hulst en Terneu- zcn". stelt de voorzitter van Sir.t, Li- duina. De heer Vroome vindt dal de commissie Leenen niet juist heeft gehandeld. „Een wijziging in de taakopdracht had eerst met ons doorgesproken moeten worden Dat is niet gebeurd en dat nemen we ze toch wel kwalijk Op zichzelf kunnen ze er niet onderuit. Als ze niet meteen drie ziekenhuizenmodel kunnen werken hadden ze de opdracht terug moeten geven". pleitte voor zoveel mogelijk tolerantie aan beide zijden („anders zou het een zaak van leven en dood worden"), liet Juist om bezwaarde v d. Toom gelegen heid te geven zijn bezwaarschrift toe te lichten, ook al zijn de argumenten al ge hoord De heer v d Toom zelf lichtte ovengens nog toe met de beooellng te hebben gehad om personen of groepen ais 'heidens' te bestempelen, maar wel de voorgestelde methode van lijkbezor ging. Dit - aldus de heer v. d. Toorn - tegen de achtergrond van de archeolo gische geschiedenis, waaruit is komen vast te staan dat, daar waar het chris tendom opkwam, de lijkverbranding ophield. Grond De belangrijkste argumenten van de tegenstandèrs. zoals maandagmiddag nog eens verwoord door de heer v d. Toom en het SGP-raadslid Kodde, zijn - naast de principieell onjuist bevonden crematie als vorm van lijkbezorging - inder meer de vrees voor minder be schikbare grond en minder tijdruimte voor het traditionele begraven, de uit esthetisch oogpunt onaanvaardbaar heid van eventueel noodzakelijke mi ming van bestaande graven en het ver anderen van familiegraven in algemene graven „Daartegen isook in de jaren '60 terecht door de kerken fel protest aan getekend") en de plaatskeuze nabij de wijk Dauwendaele, die de omwonenden een grote 'psychische belasting zou op leggen Wethouder Baars en directeur gemeen tewerken ir. Van Unen verzkerden met grote nadruk dat voor een tekort aan begraafruimle niet hoeft te worden ge vreesd. ook als het ruimen van graven niet aanvaardbaarzouzijn. omdat men op elk gewenst moment kan beschik ken over een uitbreidingsgebied, dat momenteel - direct opvraagbaar - is verhuurd aaneen volkstuinvereniging. Ook benadrukten zij dat afdoende ste- debouwkundige maatregelen mogelijk zijn en ook worden genomen om een 'visuele' en 'psychologsche' belasting door de aanwezigheid van het cremato rium. dat wordt aangebouwd aan de bestaande nieuwe aula. in de omgeving te voorkomen. De leden van de raadscommissie kon den zich - uitgezonderd het SGP- raadslid Kodde - verenigen met de voorgestelde wijziging van het, bestem mingsplan en met het voorstel om het bezwaarschrift, ongegrond te verklaren. Overigens kunnen de bezwaarden de procedure tot aan de Kroon voortzet ten „Het is met uitgesloten dat we dat ook doen", aldus de heer v d. Toom na afloop van de vergadering desgevraagd. VERMAGEREN JN SPORTHAL SOUBURG VLISSINGEN - De stichting sport- belangen Vlissingen is maandaga vond akkoord gegaan met het voor stel van de commissie zalfnverde ling om de benedenzaal van de Sou- burgse sporthal Duijvenvoorde op woensdagavond tussen kwart voor acht en kw art over negen te verhu ren aan de stichting Slimming In ternational. De stichting Slimming Internatio nal, dier liet vermageren van mensen nastreeft, krijgt de beschikking over de benedenzaal tijdens het seizoen 1976-1977. In eerste instantie wilden de leden van de stichting sportbelangen Vlis singen de zaal op een tijdelijke basis verhuren omdat de stichting niet is aangesloten bij sportbelangen Aangezien er echter voor het komend seizoen op de woensdagavond geen belangstelling vóór voornoemde ging rpen tenslotte accoord m^ het voorst BOUW TENNISHAL VLISSINGEN DOORVERWEZEN VLISSINGEN - De stichting sportbe langen Vlissingen heeft het advies van het dagelijks bestuur, om het verzoek van de Vlssingse tennisverenigingen voor de bouw van een tennishal, te verwijzen naar de accommodatie commissie en de commissie zalenver- deling gevolgd. De besturen van de tennisverenigingen LTC Schelde LTC Racket. LTV Sou burg en LTC DOS met samen ongeveer 1200 leden, zouden graag een eenvou dige tennishal met twee banen zien ver wezenlijkt. zy doen de stichting de sug gestie, dat met de bouw van een hal met de afmetingen van 35 meter bij 36 meter (kosten 5 ton) een redelijke exploitatie mogelijk is Men denkt aan een jaarlijks tekort van ruim 32.000 gulden Het dagelijks bestuur vindt, dat indien de bedragen van de tennisverenigingen juist zijn. de gemeente Vlissingen er een goede accommodatie bij kan krijgen Ook de leden van de stichting vonden het idee acceptabel mits de mogelijkhe den wordfyv onderzocht,of de ijal ook voor andere sportverenigfhgen bruik baar te makén ls NEDERLANDSE HERVORMDE KERK beroepen te Numansdorp B J Kruit, kandidaat te Zwijndrecht, die dit be roep heeft aangenomen Aangenomen naar Pijnacker: B Mar tel te Egmond aan Zee GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Enumatil L L J Visser te Badplaas iZuid-Afrika», met studie verlof in Nederland, die dit beroep heeft aangenomen GEREFORMEERDE KERKEN VRIJ GEMAAKT Beroepen te Bruchterveld H Scholte te Rotterdam-Zuid; beroepen te Be- rgentheim (tweede predikantsplaats); L J. Joosse te Hasselt. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Culemborg en te Naar- den H. H. Klomp, kandidaat te Ede Aangenomen naar Drachten: H. P. Brandsma, missionair predikant van Hilversum-Oost, wonende te Amers foort, die bedankte voor Lisse en Am- hem. Bedankt voor Groningen (derde pre dikantsplaats) G. L. Bom te Dokkum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Aalst' A. Hoogerland te Krabbendijke BAPTISTENGEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-West' A. A Boeschoten te Apeldoorn Oud-Vlissinger Drs. Kerkhof gepromoveerd VLISSINGEN - Drs. M. P A. M. Kerk hof. vroeger te Vlissingen. promoveerde aande Rijksuniversiteit te Groningen tot doctor in de letteren. Zijn proef schrift bestaal uit een tekstkritische uitgave van een Spaans werk uit de vijf tiende eeuw Het originele manuscript daarvan bestaat met meer. Dr. Kerkhol is werkzaam op het instituut Spaanse taal- en letterkunde aan de Rijkshniver- siteit van Groningen Zijn promotor was professor doctor H, Th. Oostendorp Nu toestemming gevraagd voor eensgezinshuizen MIDDELBURG - De aanvankelijke plannen om. naast de drie bestaande, nog twee torenflats in de Middelburgse Magistraatw ijk (Zuid) te bouwen, zijn nu definitief van de baan. De grondei genaar, het Administratiekantoor Zuid-Limburg (vroegen Mijnwerkers- fonds), heeft het gemeentebestuur nu verzocht om toestemming te verlenen voor de bouw van eengezinswoningen op deze grond. Dit bleek maandagmiddag uit medede lingen van wethouder W P. J Baars tij dens een vergadering van de raads commissie van voorbereiding voor de ruimtelijke ordening. In de julivergader ing zal de gemeenteraad worden voor gesteld een zogenaamd voorberei- dingsbesluit te nemen, waarmee groen licht wordt gegeven voor de bouw op korte termyn. Voorts ls. zo deelde de heer Baars mee. besloten om de geprojecteerde vierde 'poot' van de experimentele Meander- flat in de wijk Dauwendaele ide 'slinger- flat') niet uit te voeren. Ook voor dit ter rein bestaan nu vergevorderde laag- bouwplannen in de vorm van eenge zinswoningen en krijgt de gemeente raad in de julivergadering een voorbe- reidmgsbesluit te behandelen Het ge meentebestuur wil voorts een groot aantal bewoners van het park de Mou- cheron (bij de Oude Vlissingseweg) zo veel mogelijk tegemoetkomen in hun BAARS wensen om aan- of bijgebouwen bij hun woningen te plaatsen Hen is gevraagd hun wensen, leilist vergezeld met bouw tekeningen. in te dienen, waama de dienst gemeentewerken in samenwer king met het stedebouwkundig advies bureau zich over mogelijke oplossingen zal buigen. Het gaat - zo zei de heer Baars - onder meer om duivenhokken en garages Om ook deze bewoners zo snel mogelijk tegemoet te kunnen tre den. zal ook voor deze plannen een voorbereidingsbesluit aan de raad wor den voorgelegd. De raadscommissie kon zich maandag hiermee verenigen. OP 'DOORREIS' VOOR NAVOOEFENING DEN' HAAG - Tussen 22 en 25 augustus zal in Vlissingen per schip het materieel aankomen voor ongeveer (luizend Amerikaanse militairen, die deelnemen aan NAVO-oefeningen. De Amerikaanse landmaelitinilitairen zelf arriveren in de zelfde periode op Schiphol. Vandaar gaan zij per bus naar Vlissingen. Landmachten marine verschaffen in Middelburgen Vlissingen onderdak aan de duizend Amerikanen. De groep Amerikanen maakt deel uit van in totaal meer dan twaalfduizend Amerikaanse militairen, die via een luchtbrug naar Europa Komen om in West-Dultsland te oefenen. Het is voor her het eerst, dat daartoe ook gebruik wprdk wordt gemaakt van havens en vliegvelden in Nederland en België voor de doorvoer van uitrusting en personeel Voor de oefening, die de codenaam Au tumn Forge' heeft, zullen voor het c-erst omvangrijke eenheden van de 101ste. luchtlandingsdivisie met driehonderd hefschroefvliegtuigen en 2500 voertui gen, een batayon rangers en verschei dene kleinere eenheden naar Europa worden gebracht. In de periode van augustus tot oktober VLISSINGEN - Deze foto toont de 'oude' conventionele elektriciteitscen trale van dePZEM, gelegen op de oosloever van het Kunaal door Walcheren te Vlissingen. Ten noorden van deze centrale - op de foto links-zal binnen enkele jaren de halfhoge brug over het kanaal zijn gebouwd. Nog vóór augustus moet met de werkzaamheden-die ongeveer twee jaar zullen duren - een begin worden gemaakt. De kosten voor de bouwwerken zijn op 19 miljoen gulden begroot, waarvan vier en een half miljoen gulden voor rekening van de gemeente Vlissingen komen. De brug en de aansluitende wegen op de oostoever van het kanaal zyn gepro jecteerd in het nu nog maagdelijk stuk weiland tussen de centrale en de watertoren (links boven, even voor de bebouwing van Oost-Souburg). De afslag vou. iiaar Souburg Komidan 'onder', in plaats van boven' de watertoren te lopen. Een apart probleem vormt nog de spoorwegovergang by Souburg. (De spoorlijn is links boven het Kanaal nog juist zichtbaat). Bij de Nederlandse spoorwegen denkt men aan een zogenaamde voetgangers- Ahob als kruising, maar in de raadszitting van 27 mei - toen het voorstel tot bouw van de halfhoge brug werd aangenomen - is sterk gepleit voor een voetgangerstunneltje. Links onder op de foto is het parkeerterrein zichtbaar van het industrie- en handelsterrein langs de Nieuwe Vlissingseweg op de westoever van het Kanaal. Rechtsboven de centrale is nog net een stuk van het parkeerterrein zichtbaar, dat by de terminal van de Olau-Ujn behoort. De weg, die van even boven de centrale schuin naar links loopt, is rijksweg 58. (Luchtfoto Slagboom Peters). zullen de met 'Reforger' overgekomen eenheden deelnemen aan twee NAVO- oefeningen en twee oefeningen van de Amerikaanse troepen in Europa. In het kader van een serie oefeningen die in de navo- en nationaal verband onder de verzamelnaam autumn Forge" wordt gehouden. Het gaat hierby om een serie najaarsoefemngen van land-, zee- en luchtstrijdkrachten van de NAVO- lldstaten. die daaraan in wisselende samenstelling deelnemen. De 'Autumn Forge'-oefenlngen zijn gericht op de mobiliteit van eenheden en hun directe mzetoplaatsen waar dat nodig is. By de opvang in Nederland verzorgt de konin- kiyke landmacht de bevoorrading met voedsel en brandstof en regelt in sa menwerking met de marechaussee de verplaatsing over de weg door Noord- Brabant en Limburg. Eind oktober keren de 'Reforger'- eenheden rechtstreeks vanuit de Duitse bondsrepubliek naar de Verenigde Sta ten terug. Kerkeoncerten Zierikzee ZIERIKZEE - Het derde (tevens laat ste» concert in de serie kerkeoncerten in de Gasthuiskerk te Zierikzee wordt vanavond - dinsdag - om 8 uur gegeven door de organist Bram Beekman. Het programma bestaat uit werken van Buxtehude. Reger en Joh. Seb. Bach, terwijl ook werken van enige Nederlan ders componisten ten gehore worden gebracht. Veel belangstelling voetbaltoernooi voor badgasten in Nieuwvliet NIEUWVLIET - De eerste twee dagen van het vierdaagse badgastenvoetbal toernooi in Nieuwvliet zijn achter de rug. Odanks het mooie weer waren er in totaal ruim 700 mensen die met de di verse elftallen naar het voetbalveld in Nieuwvliet meekwamen om de favo riete campinggenoten aan tc moedigen. De strijd verliep over het algemeen in een sportieve sfeer. Alleen tijdens de tweede speeldag, zondag, deden zich een paar incidentjes voor Scheidsrech ter Ko Fenijn ging zelfs zover dat hij zondag de strijd tussen Eldorado en Pannenschuur staakte. Nadat de beide aanvoerders by de organisatie waren geroepen ging het weer - en nu wat rus tiger - verder De ploeg van Nieuwvliet heeft een uitstekend begm achter de rug. De ploeg won drie keer en is daarom al zeker van een plaats by de eerste vier van het toernooi waaraan in totaal zes tien ploegen meedoen. Ook Pannen- schuur 1 lijkt een goede kans te maken op een finaleplaats. Dan moet nog wel gewonnen worden (of gelijkgespeeld) van Salomé-du Bois. In de C-pouIe maakte Boshoeve de beste kans om winnaar te worden en m de D-poule moet de wedstrijd tussen Hof ter Wilgen en Schippers de beslissing brengen wie in de finale komt en wie in de verliezers ronde mee mag spelen. Zaterdag wordt het toernooi vervolgd, vanaf 12 00 uur tot 's avonds ongeveer half negen. Zondag worden de win- naarsrondeen verliezers ronde gespeeld, die uiteindefijk uitmonden in de finales. De uitslagen zyn: Pannenschuur 1 De Waag 4-1Nleu wvlie t - Nool tged acht 2-0; Pannenschuur 2 - Internationaal 1-1; Schippers - Zonneweelde 2 1-0; Zonne- weelde 1-Boshoeve 1-3; Nieuwvliet - tHaventje 7-1; Nieuwvllet-Vogelenzang 2-1. Eldora-Salomé-du Bois 3-1; 't Schorre - Hof ter Wilgen 0-1; annen- schuur 2-Boshoeve 0-1; De Waag- Edlorado 0-2; Zonneweelde 2-Hof ter Wilgen 0-4; 't Haventje-Nooitgedacht 0-4; Pannenschuur 1-Eldorado 6-1; Zon neweelde 1-Intemationaal 2-2; 't Schorre-Schippers 1-3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7