Gs verwerpen bezwaren tegen de recreatieplannen 'Stelleplas' Omwonenden zijn stofregen van Ovet-T erneuzen beu Vijftigduizendste in 'Stelleplas' PZC/r Nog geen geld voor bevloeiing Schouwen Droogte jaagt landbouw op almanak UITVOERING VERTRAAGD DOOR BEZWAREN RAADSLEDEN ongewijzigd KLACHTEN OP HINDERWETZITTING Quota tong en schol ZEEUWSE Strandleven De mevrouw, die tussen Westkapelle en Zoutelande van de strandzijde aj resoluut een duinovergang betrad, voerde een man en drie kinderen in haar kielzog mee. In het duin terzijde van het pad groepte een aantal Westkappelaars bijeen. De meesten in hetpilopak, een deel in 't boezeroen vanwege 't weer. een enkeling ook de klompen uit. vanwege datzelfde weer en een paar met verrekijker voor de ogen. Een stemmig tafereeltje - Westkappe laars niet an d'n diek, maar in d'n duune. De mevrouw bleef bij het groepje stil staan, wéés en sprak tot haar kinde ren: Kijk eens jongens, wat een énige vissersman netjes". Daarna liepen ze door Vier stappen Toen stond de me vrouw aan de landzijde van de duin overgang en wees opnieuw Nu in de richting van de Westkappelse vuur toren en zei: „Kijk eens jongens, daar ligt Cad- zand". En met de vinger een eindje verder, naar Domburg: „En dal is Sluis". En vervolgens, vinger richting Oost- kapeüe: ..En daar heb je Sluiskil" Wij hebben bij dit soort uitspraken altijd de neiging op vriendelijke toon enige correcties te plaatsen. De mevrouw zag er niet naar uit, dat ze veel indruk zouden maken. Wij hebben het maar nagelaten. Waarom zouden Zeeuwen ook nog als betweterig bekend moeten komen te staan? HEINKENSZAND - In het recreatiegebied Stelleplas te Heinkenszand is maandagmorgen vroeg de 50.000e bezoeker aan het zwembad binnen gehaald. Het was de 9-jarige Anja Kaas uit Lewedorp. deelneemster aan de zwemlessen in het bad. Zij kreeg van een in sportief tenue gehulde wethouder P. L. Peeters van Borsele een geschenkbon. een jaarabonnement voor 1977 en bloemen. Ook voor de 49.999e en 50.001e bezoeker waren er geschenken. Een zusje van Anja, de 14-jarige Carla Kaas was 49.999e en kreeg een boekenbon. Leen de Nood (8) uit Nisse kwam als 50.001e langs het loket. Voor hem had wethouder Peeters ook een boekenbon. Alle dne de gelukkigen zijn in het bezit van een abonnement; ze komen vooral tijdens de vakantie vaak naar Stelleplas.Voor het zwembad - dat pas voor het tweede seizoen open is - komt de 50.000e dit keer bijzonder vroeg. Het vorigjaar (toen men vijf weken later dan dit seizoen open ging) werd er gedurende het gehele seizoen een bezoekersaantal van 50.345 gehaald. Stelleplas ging dit jaar op 1 mei open en volgens chef badmeester C. Boersma ligt het gemiddelde bezoekersaantal op zo'n duizend per dag „Het hoogste aantal was tot nu toe 1600 en het laagste 13. Maar toen was het ook slecht weer", aldus badmeester Boersma. Foto: Anja Kaas, 50.000e in Stelleplas met bloemen, ontvangt van wethouder P. L. Peeters een cadeaubon en jaarabonnement. Naast haar de 49.999e en 50.001e bezoekers. Carla Kaas en Leen de Nood. VEEL NIEUWE VOORZIENINGEN HEINKENSZAND HEINKENSZAND - Het college van gedeputeerde staten van Zeeland heeft de bezwaren die ingediend werden tegen het plan vooreen recreatiegebied bij Heinkenszand (Stelleplas). onge grond verklaard. Het bestemmings plan Stelleplas 1975 was in oktober 1975 door de meerderheid van de ge meenteraad van Borsele goedgekeurd. Bezwaren van de raadsleden I. A. van Roven en H. Fransen (pvda/ppr) wer den toen door de raad .verworpen. De twee raadsleden tekenden daarop bij gedeputeerde staten (gs) beroep aan. Nu hebben zij ook van gs geen gelijk gekregen. Het recreatiegebied Stelleplas is voor een deel al tot ontwikkeling gebracht. Er ligt een gemeentelijk zwembad (in exploitatie bij NV Sportfondsen Neder land en beheerd door een commissie). In opbouw zijn een zomerhuizen terrein en een kampeerterrein voor caravans en (vooreen klein gedeelte) tenten. De plas waarvan de naam Stelleplas afkomstig is. moet nog worden ingericht. Volgens wethouder P. L. Peeters van Borsele hebben de ingediende bezwaarschriften voor een flinke vertraging gezorgd. De bezwaren van de twee raadsleden tegen het bestemmingsplan spitsten zich voornamelijk toe op de hoeveelheid huizen die er op het zomerwoningen ter rein moeten komen (bebouwingsdicht heid), de afmetingen van die huizen, het maken van een achteruitgang voor het kampeerterrein, het opnemen van ge- bruiksbepalingen in verband met de hoogspanningsleiding die over het kampeerterrein loopt en nog verschil lende andere punten uit het plan. In een brief aan de beide indieners van het bezwaarschrift schrijven gedepu teerde staten het eens te zijn met de ge meenteraad. die in een eerder stadium soortgelijke bezwaren verwierp. „Wij zijn van mening dat door de toename van de capaciteit de kwaliteit van hel plan, gelet op de opzet, niet wordt aan getast", aldus gs. „Niet kan worden volgehouden dat lagere dichtheden automatisch tot betere plannen zullen leiden. De thans gehanteerde dichtheid wijkt niet af van de algemene norm die voor soortgelijke complexen wordt gehanteerd. Aanvaardbaar Ook de bezwaren tegen de plaats waar de beheerderswoning komt (volgens de twee bezwaarde raadsleden te ver van het kampeerterrein) worden door gs niet gedeeld. Het college vindt de cen trale ligging van deze woning - tussen zomerhuizenterrein en kampeerterrein - aanvaardbaar. „Bovendien is het mo gelijk op het kampeerterrein gebou wen op te richten die nodig kunnen zijn vooreen goed functioneren van dit ter rein". menen gs. De grootte en opzet van de zomerhuizen die aan Stelleplas gebouwd moeten worden, hoeft naar de mening van gs niet te leiden tot een recreatie-oord voor een selectieve groep. De maten die in het plan voor de huizen genoemd wor den, vindt het college verantwoord, ter wijl een eventueel bijgebouw met een oppervlakte van ten hoogste 15 meter volgens gs past in de totale opzet. Het maken van een achteruitgang voor het kampeerterrem in de vorm van een voetpad naar de Steledijk, zien gs niet als een moeilijkheid, „Dit pad is bedoeld om wandelaars 't mogelijk te maken de dijk te betreden. Tegen het gebruik van deze dijk als wandelpad bestaat naar onze mening geen bedenking", schrij ven gs. Een aanpassing van de ge- bruiksbepaüngen in verband met de hoogspanningslijn boven het kampeer terrein wordt door gs niet nodig geacht. Het college meldt dat men daar trou wens ook geen directe bevoegdheden voor heeft; dat is in eerste aanleg een zaak van de gemeenteraad. Beroep mogelijk In een brief aan de twee bezwaarden vertellen gs ook nog dat de mogelijkheid bestaat om in beroep te gaan bij de kroon, de laatste beroepsinstantie. Bor- seles wethouder Peeters hoopt dat het zover niet zal komen. „Als verstandig burger mag je natuurlijk je bezwaren kenbaar maken. Als die bezwaren onge grond verklaard worden, eerst door de gemeenteraad en nu ook nog door gede puteerde staten, dan moet je je daar toch bij neer kunnen leggen", aldus de heer Peeters, die zich zeer blij toonde over de beslissing van gs. De wethouder benadrukte dat de ont wikkeling van het plan Stelleplas door de ingediende bezwaren vertraagd is. „Dat is erg jammer. Het is een pracht van een plan dat op papier helemaal ge reed is. Het had al een eind verwezen lijkt kunnen worden", stelde de heer Peeters. „Neem bijvoorbeeld de plas. Die is voor openbaar gebruik bestemd. We hebben door de inrichting al plan nen, maar we konden er met mee verder vanwege de bezwaren. Daar hadden u al heel wat mensen plezier aan kunnen be leven". Reactie Raadslid Van Royenzei niet bevredigd te zijn door het antwoord van gedepu teerde staten. „Waar het ons om ging was dat het sociaal toerisme op de voorgrond zou treden. Dat is in de uit spraak niet gebeurd. Wij betreuren dat. Onze wens is betaalbare woningen te- ten betaalbare prijzen, zodat ook Jan met de Pet in Stelleplas terecht kan." De heer Van Royen benadrukte dat een sociale opzet juist het punt was waarom hij en zijn partijgenoot Fransen in be roep zijn gegaan bij gs. „Op dit moment kan ik nog met zeggen of we verder zul len gaan bij de kroon. We moeten alles omwille van het beroep, maar alleen als je echt punten ziet De kans is echter wel aanwezig", aldus de heer Van Royen in een eerste reactie. Hij benadrukte dat het beleid van de fracties gesteund wordt door de hele afdeling. „De modale werknemer en wat daaronder hoort moet ook in Stelleplas terecht kunnen. Daar gaat het ons om", stelde raadslid Van Royen. DEN HAAG - Net als dit j aar zul len it j Nederlandse vissers ook in 1977 nic meer dan 9.200 ton tong en 35.600 tot schol uit de Noordzee mogen halen plus nog 240 ton tongen 20 ton schol uil de Ierse Zee, In de vergadering van de Noordoost Atlantische Visserijcommissie, vonge week in Lissabon gehouden, is dit beslo ten. Op 19 juni, zo heeft de voorzitter van he: Produktschap wor Vis en Visproduc ten onlangs meegedeeld, hadden de Ne derlandse vissers van hun portie voor het lopende kalenderjaar al 5.872 to; tong en 21.150 ton schol aangevoerd. Op de internationale bijeenkomst in Lissabon werd een werkgroep ingesteld, die de gevolgen moet bestuderen van de te verwachten uitbreiding van visserij- zones tot 200 mijl. Nederland heeft er zitting in. Voor eind november moet de werkgroep rapport uitbrengen. Geslaagd Aan de technische hogeschool te Delf. I slaagde cum laude voor het doctoraal j examen scheikundig ingenieur de heer J. K. Minderhoud uit Vlissingen. Aan de Rijks universiteit te Utrecht slaagde cum laude voor het doctoraal examen natuurwetenschappen de heer W. J. Ventevogel te Vlissingen. Aan de Hogere Technische School te Dordrechtslaagdevoorhetexamenafde- ling weg- en waterbouw de heer Adrie Fase te Sint-Annaland. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen geneeskunde de heer C. J. RisseeuwUI Groede. provincie DINSDAG 13 JULI 1976 LAST VAN BEDRIJF BIJ WESTENWIND TERNEUZEN - Een groep be woners van de Hogendijk in Temeuzen heeft veel last van het overslagbedrijf Ovet, dat is gevestigd aan de massagoed haven bij het kanaal Gent - Ter- neuzen. De bewoners hebben hun klachten maandagochtend kenbaar gemaakt tijdens een hinderwetszitting in het Ter- neuzense stadhuis. Daar bleek dat ook enkele ondernemers, met een bedrijfsvestiging aan de mr. Haarmanweg nauwelijks te spreken zijn over de hinder, die zij van het overslagbedriji ondervinden. Zowel de bewoners van de Hogendijk als de ondernemers van de Haarman- weg klagen over de kolenstofregen, die met name bij westenwind veel overlast veroorzaakt. De kolenstof is afkomstig van bet opslagterrein van Ovet bij de haven. Er ligt op dat terrein momenteel zo'n 150.000 ton industriekolen en vooral bij droog weer kan dat voor de omwonenden problemen geven. Ovet ls in september van het vorig j aai begonnen met het storten van indus triekolen op het terrein aan de massa goedhaven langs het kanaal. Het be drijf heeft daar momenteel 36.000 vier kante meter opslagruimte in gebruik en dat kan in de toekomst nog iets groeien. Ovet heeft zich gevestigd op een lerrein dat meer dan tien jaar geleden door de gemeenteraad van Temeuzen werd be stemd voor de vestiging van industrie. Het havenschap Temeuzen, dat pas in het begin van de zeventiger jaren aan het werk ging, heeft op dat plan voort geborduurd. Maandagochtend werd het verzoek om een hinderwetvergunning voor Ovet B.V. in het stadhuis, tijdens een hinder wetzitting aan de orde gesteld. Volgens de bekendmaking van de gemeente ging het om vergunning ingevolge de hin derwet 'tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een overslagbedrijf met werkplaats, waarin diverse elektromotoren en tanks.' Stof Een zestal bewoners van de Hogendijk kwam daar vertellen dat men zakelijk gezien niets heeft tegen de activiteiten van Ovet. maar dat men toch wel ge vrijwaard wil blijven van overlast in de vorm van kolenstof. Een woordvoerder van de bewoners, de heer D. de Kubber: „Kijk, wij hebben helemaal niets tegen Ovet. Onze bezwa ren richten zich veel meer tegen de pla nologische gang van zaken, want Ovet zou eerst ergens anders terechtkomen. Maar toen er bezwaren kwamen van de kant van het SintrElizabethziekenhuls in Sluiskil is de vestiging daar niet doorgegaan. Nu zitten wij ermee. Dis boompjes, die de stofregen moeten tegenhouden zijn natuurlijk een la chertje, want wat houden die dingen nou tegen. En vooral 's winters heb je last van die wind en van die stofregen. E ndan zitten er toevallig net geen blaad jes aan die boompjes. Echt. het gaat niet om Ovet hoor, die mensen moeten ook hun werk doen. maar de omgeving is fout. En als je dan bedenkt dat de ge meente nog plannen heeft om in het plan 'Oude Vaart' woningen te bouwen, dan is het toch wel duidelijk dat er iets zal moeten gebeuren". Daarom hebben de bewoners hun klachten op tafel gelegd. Dezelfde klachten overigens, die ook door twee ondernemers, die hun bedrijf aan de mr Haarmanweg hebben, worden geuit De heer M. Dieleman van de autorepara tie-inrichting Dieleman zegt: „Je hebt het wel dat auto's - occassions - buiten gezet worden. Nou, dan moetje wel heel goed in de gaten houden hoe de wind staat, want anders krijg je problemen. Binnen de kortste keren zitten ze onder het gruis en soms onder nog grover spuL Op die manier krijg je gewoon veel meer werk aan je auto's En in de filters, die we voor de spuiterij gebruiken, zet zich ook enorm veel roet vast Die moeten we veel vaker dan normaal vervangen", aldus de heer Dieleman. Schuldig Volgens de bewoners is het haven schap Temeuzen de 'planologische' schuldige. Havenschapsdirecteur W. H. Blok is het daarmee niet eens. „Wij hebben ons gehouden aan het plan. zo dat dat in het begin van de jaren zestig Zomerexpositie Zeeuwse kunstkring MIDDELBURG - Zaterdag wordt in de kunstzaal van Benthem en Jutting in Middelburg de tweede zomerexpositie gehouden. Deze zomerexpositie. die om elf uur geopend wordt door de heer mr. A. E. D'Angremont loopt tot 8 augustus. Op de tentoonstelling exposeren leden van 'De Zeeuwse Kunstkring', te weten Toos den Herder. Liesbeth Binkhorst. Piet Bulthuis, Gerard Menken. Andries Minderhout en Han ter Keurs. Radio gestolen uit auto in Vlissingen VLISSINGEN-In de nacht van zondag konden in de auto komen via het por- op maandag is op het Vlissingse Spui- tierraampje, dat door V. niet werd afge- plein uit de auto van W. D. V. uit Vlissin- sloten. De politie heeft de zaak in onder gen de autoradio ontvreemd. De daders zoek. door de gemeente Temeuzen is vast gesteld. Kyk, het wordt natuurlijk een zaak van de inspecteur voor milieuzaken om nu een aantal voorwaarden op tafel te leg gen. En wat die bewoners betreft, zou ik alleen kunnen zeggen: destijds, toen het plan werd goedgekeurd zijn er geen be zwaren binnengekomen. En wanneer je daar later gaat wonen, mag je toch aan nemen datje weet waar je naartoe gaat en watjedaarkuntverwachten.Datzijn nu eenmaal weieens de consequenties van het leven bij een industrieterrein', aldus de heer Blok. Onderdirecteur J A Neve van Ovet weet dat zijn bedrijf hinder veroorzaakt aan de bewoners van de Hogendijk. „Maar we proberen er van onze kant al les aan te doen om die hinder weg te nemen. We zijn inderdaad met het pro bleem van die wegwaaiende kolenstof geconfronteerd We hebben nu. sinds jnui. een grote sproeiinstallatie in ge bruik, die de verstuiving moet tegen gaan. Natuurlijk zul je altijd nog weieens ver rast worden door stof. bij het lossen bij voorbeeld, maar wc proberen het zoveel mogelijk terug te dringen. We hebben er nota bene een paar mensen voor, die als een soort brandwacht de stofontwikke ling in de gaten houden" Volgens de heer Neve zouden de pro blemen niet zo groot zijn. indien de ko len sneller werden afgevoerd „Maar dat geeft, zeker op dit moment en met die lage rivierstand door de droogte, nogal wat problemen. Voorlopig proberen we de overlast nog maar. met veelvuldig sproeien, te beperken", aldus de Ovet- onderdirecteur. MINISTERIE WIJST VERZOEK AF BB WILDE UIT HARINGVLIET WATER POMPEN VLISSINGEN - Het ministerie van landbouw zal vorlopig geen medewer king verlenen aan een project van de BB in Zeeland om in samenwerking met de gewestelijke raad van het land bouwschap landerijen op Schouwer*- Duiveland te bevloeien met water uit het Haringvliet. De BB beschikt name lijk over flexibele leidingen, die over een lengte van ongeveer 35 km naar Schouwen kunnen worden gelegd. In overleg met het waterschap Schouwen-Duiveland had men enkele sloten zo willen volpompen met Ha ringvlietwater, dat van daaruit dan weer voor brvloeiing zou kinnen wor den gebruikt. Bij continue draaien zou dan in zeven etmalen een hoeveelheid water van ongeveer 45.000 kubieke me ter overgebracht kunnen worden. De kosten van dit project werden echter op minstens twee ton geschat en daarom werd een beroep gedaan op het ministerie van landbouw om financiële medewerking. Het ministerie heeft dat verzoek maandag evenwel afgewezen, met als argument, dat in andere provin cies de situatie momenteel ernstiger is. Aan het eind van deze week wil het mi nisterie eventueel bezien of als nog aan het project medewerking zal worden verleend De heer G. J. de Jager, voorzitter van de gewestelijke raad van het landbouw schap, wil direct toegeven, dat de situa tie in Limburg en Oost-Brabant ernsti ger is dan in Zeeland. „Maar als je de ontwikkeling in Zeeland volgt, zie je de situatie per dag acheruit gaan. Dat zijn feiten die de boer voor zijn ogen ziet ge beuren". Toen de heer De Jager hoorde van het plan van de BB, was zijn eerste reactie: „Al kan je er tien boeren mee helpen, dan moet je het doen". Maar hij vreesde weldatheteen kostbaarproject zou worden, waarvoor financiële mede werking van het ministerie noodzake lijk zou zijn. Dat deze medewerking voorlopig niet doorgaat, vindt de heer De Jager j ammer, 'alleen al om psychgo- logische redenen'. Hij wees er in een reactie op, dat nu blijkt wat zoet water waard is en wat er mee gedaan had kunnen worden, met andere woorden, als de regering er wel toe zou hebben besloten om de Ooster- schelde. volgens de oorspronkelijke Deltawet af te sluiten, zou zich een be kken met zoet water hebben gevormd, waaruit in droge perioden landbouwge bieden bevloeid zouden kunnen wor den. „Voor de landbouw is het een mis ser", meent de heer De Jager met het oog op depijlerdam. „Nu moethetzoete water helemaal uit het Haringvliet ko men. Maar dat vindt het ministerie te duur. Dat vloekt met de belangen van Zeeland", aldus de heer De Jager, die overigens, zolang de droogte aanhoudt, op financiële medewerking van het mi nisterie zal blijven aandringen. „Het ef fect van de watertoevoer kan niemand bekijken, maar we moeten het proberen, al kunnen er maar enkele landbouwers en met name veehouders mee geholpen worden", zo zei de heer De Jager maan dagavond. KAMPERLAND-De droogte heeft de landbouw uitzijn natuurlijk ritme gehaald. De aanhoudende warmte heeft met name de gerstkorrel veel te snel doen rijpen, waar door de korrel echter te klein is gebleven en vaak zelfs door de felle zon verbrand. Het gevolg is, dat men op verschillende plaatsen al drie weken eerder dan normaal met de oogst van het gerst is begonnen, zoals op boven staande foto, die een beeld geeft van de oogstwerkzaam- heden met de combine nabij Kamperland. Ook de erwten hebben onder de droogte en de warmte te lijden en moeten daarom eveneens eerder geoogst wor den. Op de akkers op Walcheren werden maandag reeds verschillende ruiters met erwten waargenomen. Voor zo wel het gerst als voor de erwten betekent deze noodged wongen vroege oogst een aanmerkelijk mindere kwaliteit van het produkt. Waar de aanhoudende droogte toe leidt, brengt de neven staande foto in beeld: een sloot die eens vol met water heeft gestaan, maar waarvan de gebarsten bodem nu als een mozaïk de droogte symboliseert. Deze plaat, die asso ciaties oproept met een woestijnachtig landschap, werd ook op Noord-Beveland nabij Kamperland gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2