PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEG-AKKOORD OVER ZETEL-VERDELING Liduina-ziekenhuis Hulst moet functie voor de streek behouden minikrant Laatste hindernis verkiezingen Europees parlement in 1978 nu weggenomen FNV beraadt zich over eventuele akties Vijf miljoen schade bij brand winkelcentrum RIJKSWATERSTAAT VERDEELT HET NOG BESCHIKBARE WATER vandaag Eindelijk regen in België Italiaanse fascisten dreigen met 'executies' Israël rolt verzetsgroep (50 man) op Joop lijder pagina 11 in de Tour 219e jaargang no. 164 Dinsdag 13 juli 1976 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK (Van onze correspondent) BRUSSEL - Nederland krijgt 25 van de 410 zetels in het Europese parlement dat mei-juni 1978 rechtstreeks door de bevolking van de negen EEG-landen zal worden gekozen. De Europese raad van regeringsleiders bereikte maandag in Brussel een akkoord over de zetelverdeling, de laatste hindernis voor de directe verkiezingen. NEDERLAND KRIJGT 25 ZETELS De verdeling van de zetels over de EEG-landen luidt als volgt: de vier grote landen, Frankrijk, West- Duitsland, Italië en Groot-Brittanniè krijgen elk 81 zetels, Nederland 25. Bel gië 24, Denemarken 16, Ierland 15 en Luxemburg 6. Dit betekent dat Neder land met circa 5,2 procent van de totale bevolking in de Europese Gemeen schap 6 procent van de zetels krijgt. De regeringsleiders van de Negen kre gen een tiental verschillende formules voorgelegd inzake de zetelverdeling, een probleem waarover ze het op de vo rige 'Europese top, begin april in Luxemburg, niet eens konden worden. Naar verluidt is de verdeling die voor iedereen aanvaardbaar was. afkomstig van de Franse president, al werd later gesproken over het presidentschap van de raad Premier Den Uyl. die het akkoord als voorzitter van de Europese raad be kendmaakte, toonde zich verheugd. Dit was de laatste kans om ervoor te zorgen dat de Europese kiezers zich in 1978 kunnen uitspreken, zei hij. Georges Spenale, voorzitter van het Europese parlement, noemde het besluit een jagen Droogte Jaagt de landbouw op- op ver- verantwoordelijk Israël stelt El Fatah-leider Arafat ver antwoordelijk voor de kaping van het Air France-vliegtuig in Oeganda. grote overwinning voor de democratie. Dit is een grote dag in de geschiedenis van de Europese Gemeenschap, aldus Spenale. Vlag Premier Den Uyl had voor de bijeen komst al een voorschot genomen op het succes van het beraad: zwaaiend met een Europese vlag symboliseerde hij zijn sympathie met de eis van enkele honderden demonstranten die aan drongen op het doorgaan van de ver kiezingen in 1978. De demonstratie was georganiseerd door de Europese bewe ging en de Europese federalisten, wier voorzitters door Den Uyl werden ont vangen. De overeengekomen zetelverdeling beantwoordt aan de verlangens van de grote EEG-landen dat zij min of meer de Franse president Giscard d'Estaing. die in eigen land te maken heeft met een sterke oppositie tegen de Europese ver kiezingen. had dit als eis gesteld Ook de Britse regering wilde een vol doende groot aantal zetels opdat ook Schotland en Wales op een redelijke wijze in het Europese parlement verte genwoordigd zouden kunnen zijn. Lon den wees er daarbij op dat de bevolking van Schotland in aantal ongeveer over eenkomt met dat van Denemarken en de bevolking van Wales ongeveer even groot is als dat van Ierland. Het was overigens de Belgische regering die het akkoord mogelijk maakte Aan vankelijk was voor de Denen eenzelfde zeteltal 115) voorzien als voor de Ieren. Nadat de Deense premier duidelijk had gemaakt dat hij minimaal met 16 zetels moest „thuiskomen", stond premier Tindemans één zetel af aan Kopenha gen. Het aantal van 25 zetels voor Neder land was overigens ook het minimum voor het kabinet-Den Uyl. Lagerhuis De Britse regeringsleider moest nog een formeel voorbehoud maken. Pre mier Callaghan wees erop dat het La gerhuis zich maandagavond ook nog over de Europese verkiezingen zou uit spreken. aan de Europese verkiezingen en aan de maandagmiddag in Brussel overeenge komen zetelverdeling had gehecht De besluitvorming over de directe verkiezingen voor het Europese parle ment heeft de regeringen van de Negen het laatste halfjaar voortdurend bezig gehouden Het besluit van de regeringsleiders wordt eind deze maand vastgelegd in een conventie die nog door de nationale parlementen moet worden geratifi ceerd. solliciteren Een cursus solliciteren ls een goed hulpmiddel voor het krijgen van een PAGINA 10 profs Olympische spelen- Jos Hermens be reidt zich te midden van Amerikaanse voor op de grote strijd. proportioneel in het parlement verte- Minister Roy Hatterslev kon echter nog genwoordigd dienen te zijn, vooral in dezelfde avond premier Callaghan be- vergeüjking met de veel kleinere landen richten dat het Britse lagerhuis inder- zoals Ierland en Luxemburg. Met name daad zijn - voorlopige - goedkeuring Brief aan kamer: loonmaatregel is belemmering voor overleg (Van onze redactie economie) WOERDEN - De Federatie Nederlandse Vakbeweging is nog bezig met het voorbe reiden van (eventuele) acties om te protesteren tegen de loonmaatregel van de regering. In een adres aan de Tweede Kamer heeft zij inmiddels de loonmaatregel een „ernstige belemmering" voor een zinvol overleg over het beleid na 1976 ge noemd en wijst zij erop dat hiermee een crisis is ontstaan in de arbeidsverhoudin- PAGINA 11 kwaal gen. Maandag vergaderde de federatieraad van de FNV opnieuw om de situatie on der ogen te zien. De aanvankelijke be doeling om een werkgroep samen te stellen, die alle gegevens rondom even tueel te voeren acties op een rijtje zou zetten, is nog geen gevolg gegeven. Men zal hierover volgende week maandag verder spreken, maar de moeilijkheid is dat in deze weken velen met vakantie zijn zodat er veel leemten zijn gevallen om concrete zaken op te lossen. In het adres aan de Tweede Kamer dat maandagavond is verzonden uit de FNV [j haar diepe teleurstelling dat de Tweede Kamer de loonmaatregel voor kennis geving heeft aangenomen en daarover niet direct is gaan debatteren. De Tweede Kamer moet de gevaren van een inbreuk op de fundamentele rech ten van de vakbeweging niet onder schatten. zegt de FNV in dit adres. Zij wijst er ook op dat de vakbeweging ook haar verantwoordelijkheid heeft als be voegde sociale partner in het centrale overleg. Breuk De federatie zegt dat er sprake is van een crisis in de arbeidsverhoudingen en spreekt van een „breuk in de relatie tussen de regering en het FNV". Het is wel juist dat de regering een wettelijke bevoegdheid heeft om in te grijpen in de loonvorming erkent de FNV, maar dit ingrijpen vindt zij toch principieel onaanvaardbaar, omdat de federatie immers, zo zegt zij, bereid was in vrij overleg te werken aan een sociaal- economisch beleid dat is gericht op be strijding van de inflatie en de werk loosheid. In ieder geval vindt de FNV de loon maatregel een ernstige belemmering voor het voortzetten van overleg in cen traal verband ook na 1976. Zij wijst er de Tweede Kamer op dat deze zich zal moeten bezinnen op de gevolgen van deze ingreep door het kabinet gedaan. BRUSSEL (REUTER) - Een onweers bui van meer dan een uur heeft maan dag in Brussel en andere delen van Bel gië voor de eerste regenval van enige betekenis sinds drie maanden gezorgd. In Namen viel de elektriciteitsvoorzie ning uit en in Brussel en de omringende plaatsen stonden enige tijd de straten blank Het water werd gretig door de uitgedroogde grond opgeslorpt. ROME (RTR) - De extreem rechtse groep 'Ordine Nuovo' die de verant woordelijkheid heeft opgeëist voor de moord van zaterdag op de Romeinse rechter en adjunct-officier van justitie Vittorio Occorsio, heeft maandaga vond gedreigd nog vier leden van de rechterlijke macht te 'excecuteren'. Een boodschap met die strekking werd gevonden in een papierbak na een ano nieme tip aan een romeinse krant Nog vier rechters zijn ter dood veroordeeld en-zullen de komende dagen worden ge- xcecuteerd, aldus de boodschap gete kend door 'Ordine Nuovo' Twee rech ters hebben zich in het bijzonder bezig gehouden met het onderzoek naar fa scistische terreur. „Voor ieder van ons die is gearresteerd, zal een magistraat worden terechtgesteld", aldus de bood schap die was geadresseerd aan 'journ- listen, dienaatrs van het systeem'. VEERTIEN WINKELS IN DE AS ALBLASSERDAM (ANP) - Een brand in het winkelcentrum 'Makado Center' in Alblasserdarn heeft maandagmiddag veertien winkels in de as gelegd. De brand weer, die met groot materieel was uitgerukt, heeft tijdens het blussen Hink wat waterschade aangericht in elf andere zaken. Twaalf gezinnen konden in verband met de schade aan hun woningen boven het winkelcentrum, dat volgens de bur gemeester J. H. Vijgeboom 'het paradepaardje' van zijn gemeente was, de afgelo pen nacht niet huiswaarts keren. Twee van de getroffen huizen zijn geheel afge schreven. Eurocommunisme en Russische macht föinds enige tijd kent de we reldpolitiek een nieuwe uit drukking: eurocommunisme. Daarmee wordt de zelfs tan di- grng bedoeld van een aantal Europese communistische partijen in hun verhouding tot Sowjet- Rusland. Nog niet zo heel lang geleden was het woord van de communistische partij van dat land een dwingende wet voor alle partijgenoten elders, maar de laatste jaren is daann verandering ge komen In Europa werden daarvan de eerste tekenen merkbaar, onder meer. toen in 1964 het testament werd gepu bliceerd van de Italiaanse communis- tenleider Palmiro Togliatti. In dit stuk werd gepleit voor een lossere relatie met Moskou en voor een meer nationaal- georién teerde politiek van de commu nistische partijen buiten Rusland. Vo rige maand werd in deze ontwikkeling een nieuwe fase ingeluid: in Oost-Berlljn werd de vijfde communistische topcon ferentie gehouden en daar werd hetzelf- standige nationale communisme met zoveel woorden erkend. Het slotdocu ment stelde namelijk vast dat iedere communistische partij onafhankelijk mag opereren Dat houdt in - behoort althans in te houden - dat Moskou niet meer de leidende rol in de internationale communistische beweging kan opeisen. Nog nooit is dat zo duidelijk uitgespro ken en erkend: vroeger werden de los- van-Moskou-aanhangers verketterd en uitgescholden voor revisionisten, maar nu is de vrijzinnige variant toegelaten. En dat is dan eurocommunisme. De Doordat het winkelcentrum in verband met de maandagmorgensluiting afge sloten was, deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De brand is ontstaan in een lege winkel, die werd opgeknapt. Het winkelcentrum, dat eigendom is v?n het pensioenfonds Grafische Be drijven in Amsterdam, liep naar schat ting een bouwschade op van rond de 3 miljoen Daar komt nog ongeveer 2 miljoen bij voor de schade aan de inven taris, opgeslagen goederen en de be drijfsschade, Man verdronken LEEUWARDEN (ANP) - Maandagmid dag is op het Llsselmeer bij Makkum de 49-jarige Antonius R. Peters uit Lent (gem. Eist) verdronken. De man was samen met zijn zoon aan het spelevaren toen de boot op ongeveer één kilometer uit de kust in een slenk omsloeg De man kon niet zwemmen en verdronk voor de ogen van zijn zoon. Het slachtoffer kampeeerde op de cam ping 'De Holle Poarte' bij Makkum. Foto. een verslagen wmkelierster kan bij het aanschouwen van de schade haar tranen nauwelijks bedwingen. TEL AVTV (AFP)- Een Israëlische mili taire woordvoerder heeft maandag be kendgemaakt. dal meer dan vijftig le den van 'het volksfront voor de bevrij ding van Palestina' (PFLP). dat georga niseerd was in negen cellen, door Israë lische veiligheidstroepen onlangs zijn gevangengenomen. De woordvoerder voegde eraan toe, dat drie andere cellen van de organisatie 'El Fatach' zijn ontdekt en dat hun leden, van wie het aantal niet is genoemd, zijn gearresteerd. Grote hoeveelheden wa pens en munitie zijn in beslag genomen. In het verleden zijn reeds een aantal mensen opgepakt, die verdacht werden van deelneming aan verzetsactiviteit. DEN HAAG - De aanhoudende droogte en de abnormaal lage rivierstand hebben Rijkswaterstaat ertoe genoopt een aantal maatregelen te nemen. Het doel van de maatregelen is een zo goed mogelijke verdeling van het nog beschikbare water tussen de gebruikers. De waterverdcling zal per provin cie worden bekeken. Dit in overleg met onder meer vertegenwoordigers van andere ministeries, waterschappen, landbouworganisaties en bedrijfsle ven. Bij de verdeling van het water spelen de belangen van de landbouw, de scheepvaart, de drinkwater- en de industriewatervoorziening, de koelwa tervoorziening voor de elektriciteitscentrales, de verziltingsbcstrijding en dc kwaliteit van het oppervlaktewater in het algemeen een rol. Volgens hoofdingenieur-directeur J. Zuurdeeg van Rijkswaterstaat in Zee land gelden deze maatregelen niet voor deze provincie „Het is hier niet mogelijk want Rijkswaterstaat heeft in Zeeland practisch geen zoet water onder beheer", zo deelde hij desgevraagd mee. Het Hoogheemraadschap Schieland heeft maandag een sproeiverbod inge steld in de open lucht. Tussen zes uur 's morgens en zes uur 's avonds mag niet worden gesproeid. De reden van het verbod is de stijging van het zoutgehalte van de Hollandse IJssel. Mede dankzij permanente bewaking rond de natuurgebieden zijn er geen bos-, duin- en heidebranden van betekenis meer geweest. Een brand op de Brunsummerheide kon maandag worden beperkt tot een halve hectare na tuurgebied. In Groningen komt bij de politie een groeiend aantal meldingen binnen van loslopend vee. De rijkspolitie achtte het niet uitgesloten dat het vee losbreekt op zoek naar voedsel. De weilanden leveren door de droogte te weinig voedsel op voor de dieren. Boeren, die om dit te voorkomen, gebruik maken van pompen van de krijgsmacht of de BB om hun land nat te houden, hoeven niet meer dan veertig gulden per uur te betalen. Het Landbouwschap heeft dit maandag van het ministerie van landbouw vernomen. Eind vorige week was het max imumtarief voor spuithulp door de krijgsmacht vastgesteld op veertig gulden per uur. Het verschil met door BB-kringen berekende hogere tarie ven neemt het ministerie van landbouw voor zijn rekening. 'e zelfstandiger houding van met name de Westeuropese communisten had ditmaal opvallende trekken. Zo maakten de Franse communistenleider Marchais en de Italiaan Berlinguer tij dens de discussies in Berlijn duidelijk, dat een politiek systeem zonder formele vrijheden - persvrijheid, vrijheid van verkiezingen. van vakvereniging, vrijheid ook om over de grenzen van het eigen land heen te trekken - in feite geen socialisme is, maar hooguit een socialistische revolutie, die halverwege is blijven steken. Voorts betoogde de Joegoslavische regeringsleider Tito dat de politiek van ..het willen domineren" - de houding van het Kremlin jegens de communistische partijen elders - even verwerpelijk is als imperialisme en neo-kolonialisme. Voor een communis tische top ongehoorde geluiden. Geen wonder dat de opvallendste reacties dan ook van dissidenten komen, van ketters en vrijzinnigen: zij menen nu eindelijk gelijk te krijgen. Zo schrijft Robert Havemann - eens een groot man in de Oostduitse partij, maar daar uit verwijderd - in het Westduitse blad Der Spiegel over „verschrikkelijke waarheden", verschrikkelijk voor de leiders m Moskou, maar ook voor hun partijgenoten in de landen van het Warschau-pact Hij toont zich zéér geestdriftig over de ontwikkelingen van het eurocommunisme: naar zijn mening staan zij in scherpe tegenstelling tot de leer. die nu al vele tientallen jaren van uit Moskou wordt gedicteerd. Have mann meent zelfs dat de Berlijnse con ferentie de communisten in de Oost- blokstaten de vrijheid zal hereeven om verder te gaan in de ltyn, die in 1968 zo hardhandig in Praag eindigde, namelijk met de 'opbouw in vrijheid van het de mocratisch socialisme". Een Berlijnse lente? Dc WETHOUDER B. DE KEIJZER TEGEN 'POLIKLINISCHE SUGGESTIE' jeugdtoer Donderdag start in IJzendijke de Zeeuws-Vlaamse jeugdtoer met twee honderd rennertjes. handen Kees Schilperoorl. concludeert dertig jaar na zijn eerste uitzending ..Ik heb zo wat alles om handen gehad", radio- en tv-programma's; stnps programma 's De landen van het oostelijk blok willen vijf programma's uit voeren om hun be hoeften aan energie en grondstoffen, aan moderne machines en aan levensmidde len te kunnen dekken; beurs, financiën economie. VOORZITTER VAN ZIEKENHUIS STAAT NIET TE KLAPPEN VOOR COMMISSIE HULST - Naar de mening van wethouder B. de Keijzer van Hulst, die namens deze ge meente zitting heeft in het be stuur van het Sint Liduinazie- kenhuis, mag het Hulster zie kenhuis zijn huidige functie niet verliezen. Zoals bekend wordt in het rapport van de commissie-Leenen de suggestie aan de hand gedaan om het Sint Liduinaziekenhuis om te vor men tot polikliniek. De heer De Keijzer is het met deze sugges tie in het geheel niet eens. Hij vindt dat het Hulster zieken huis zijn functie moet behouden en voor de streek beschikbaar moet blijven. „Wij als b. en w. zijn nog niet officieel van de inhoud van het rapport op de hoogte gesteld. Maar mijn persoonlijke mening is dat ik de suggestie van dc begeleidingscommissie geweldig be treur. Het ziekenhuis moet voor de streek behouden blijven. Ik weet zo goed als zeker dat het hele college die mening voor de volle honderd procent steunt", is de mening van de heer De Keijzer. „We zullen steun moeten gaan verlenen aan het ziekenhuisbestuur in al datgene wat het gaat ondernemen om het zie kenhuis voor de streek te behouden. Voor deze regio moet een volwaardig ziekenhuis beschikbaar blijven. Als et bij Temeuzen een nieuw ziekenhuis voor de st reek ten oosten van het kanaal wordt gebouwd is dat allemaal mooi en wel. maar daar hebben wij hier weinig aan Dat geldt met alleen voor de men sen die moeten worden opgenomen, die vervoerd moeten worden overeen grote afstand: uitNieuw-Namen, uitClmge en uit de polders. Dat geldt ook voor de bezoekers. Die hebben toch ook een be langrijk aandeel in de genezing van de patiënten. De kleine man, de AOW'er, die wordt de dupe van zo'n maatregel als hij niet. over eigen vervoer beschikt Hij moet dan een hele tijd met het open baar vervoer reizen", vindt de Hulster wethouder, die weinig goeds voor de suggestie van de begeleidingscommis sie over heeft. De heer De Keijzer vindt het een on doenlijke zaak worden als Iemand die zich ter controle even in het ziekenhuis moet vervoegen, daar een eind voor uit de buurt moet Hy zegt dat hetnu zo kan zijn dat een werknemer naar zijn pa troon stapt en dan even naar Hulst naar het ziekenhuis gaat „Als ze straks naai Temeuzen moeten gaat het uren du ren". De heer De Keijzer vindt dat er stelling (Slot zie pagina 7 kolom li - of zo men wil: de geestdrift - van dissidenten als Have mann is begrijpelijk. Zij hebben in het verleden herhaaldelijk gepoogd de par- tijLijn veranderd te krijgen, maar wer den meestal op last van Moskou uit de partij gezet Nu mag dan eindelijk wor den uitgesproken wat vroeger onher roepelijk tot excommunicatie leidde. Opvallend was bovendien dat dit rode concilie zich in een betrekkelijke open heid afspeelde, een markant verschil vergeleken bij vroeger. Zo duurde het destijds jaren voordat het conflict tus sen Peking en Moskou in het openbaar aan de orde werd gesteld, terwijl er bin nenkamers al heel lang heftig over werd gediscussieerd. Dergelijke debatten speelden zich echter in volstrekte beslo tenheid af en men kwam er pas mee naar buiten als de strijd was beslecht, name lijk met de mededeling dat de officiële lijn zus of zo was en dat alle andere op vattingen verdoemd waren, mitsgaders de aanhangers van die opvattingen. Tegen die achtergrond gezien moet de recente Berlijnse top voor mensen als Havemann. opgegroeid en opgeleid in de oude tactiek, een verbazingwek kende ervaring zijn geweest: men kon nu bmnen het officiële communisme en ten aanhore van de wereld zeggen hoe men over de leiding in Moskou dacht Vandaar wellicht zijn opvallende opti misme. de Praagse lente kan worden voortgezet, gelooft hij. Zou dat waar zijn? Hetis twijfelachtig. De communistische politiek van de Sowjet-Unie werd op het stuk van de leer maar al te vaak bepaald door puur Russisch eigenbelang en aan dat eigen belang is nog niets veranderd. Isaac Deutscher -dein 1967 overleden histo ricus van de Russische revolutie - con cludeerde in een essay over het Chinees-Russisch conflict dat Moskou reeds in de jaren twintig de Chinese re volutie opofferde aan eigen staatsover- wegingen. Sindsdien is de kern van het conflict gelijk gebleven, aldus Deut scher. „Moskou tracht nog altijd de Chinezen een ideologische en politieke bijdrage af te dwingen voor zijn eigen (Slot zie pagina 3 kolom li

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1