Zoetemelk heeft 'vedettenkwaal', maar blijft toch optimistisch Baas: blij als kind dat zware bergen voorbij zijn FREDDY MAERTENS: OVER TWEE JAAR KAN IK DE TOUR WINNEN Speciale fiets KLASSEMENTEN TOUR DE FRANCE DOOR PUIST OP ZITVLAK KON HIJ NIET GEWOON OP ZADEL ZITTEN 'NU WEET IK WAT MERCKX IN ITALIË HEEFT DOORGEMAAKT' Van kilometer tot kilometer Belg start volgend jaar niet in Ronde van Frankrijk Alles in Tour is vergankelijk FLEURANCE - Elke dag draagt Jan Baas. hel rood-wit-blauwe tricot. Het teken van zijn kampioenschap. De „nationale" trui, veroverd op het geaccidenteerde Simpelvcldse Hulsbergcircuit, gaf hem tijdens de achter ons liggende tourdagen geen rechten of privileges. Ook de Neder landse kampioen werd onderge schikt gemaakt aan Hennie Kuiper. De absolute kopman van Ti-Raleigh. Het knechtschap stoorde Raas niet in het minst. Jan: „Zij hebben mij in Simpelveld geholpen. Nu is het mijn beurt Ik vind dat de normaalste zaak ter wereld..." De decors zijn. gedurende het afgelo pen weekeinde, drastisch veranderd in deze Ronde van Frankrijk waar van de karavaniers zich zo langza merhand naar het einde, naar de fi nish in Parijs slepen Hennie Kuiper bijvoorbeeld werd door het noodlot zwaar geslagen en verdween. Zijn ab sentie wordt, diep betreurd Zijn op gave beroofde de ploeg van een doel, van een richtlijn ook. In de thans ge halveerde Ti-Raleigh-quipe is veel veranderd De formatie heeft veel formaat verloren. Het werk gaat ech ter gewoon door. Elkaar helpen el kaar erdoor slepen als het moet Met als enige overgebleven motivatie de rush naar een etappezege Raas is in staat zo n overwinning te pakken „Maar", zegt hij. „het moet je wel meezitten". Scheel voor ogen Tour-debutant Raas klom voor het eerst in het hooggebergte. Hij hees zich met moeite over Alpen- en Pyre- neentoppen. Vooral de eerste berge tappes teisterden hem bij het leven Hij kreunde op de fiets, sukkelend met een voorhoofdsholte- ontste king „Als ik in de hogere lagen kwam, barstte ik van de koppijn. Het was afzien geblazen tot het je scheel voor de ogen werdHet doorzet tingsvermogen. de strijdlust, de moed, het koppige doorzetten. Dat allemaal leek in St. Lary Soulan voor Jan allemaal voor niks te zijn ge weest Hij arriveerde te laat. werd uit de strijd genomen maar profiteerde later van een ..algemeen pardon Ik was zo blij als een kind toen de zwaarste bergetappes achter de rug waren Het was moordend, dat voortdurend klimmen Achteraf be keken. was het een enorme leer school Ik ben nog maar een jonge prof, weet je. Opmerkelijke stunt Raas zorgde zondag tijdens de afda ling van de levensgevaarlijke col d'Aubisque voor een opmerkelijke stunt In het gezelschap van Luis Ocana en Jose Luis Vieja maakte hij tijdens de afdaling een achterstand van bijna drie minuten goed Waarna hij heel laconiek verklaarde "Het was levensgevaarlijk- Ik moet. het wel op deze manier doen. anders kom ik in al die bergetappes steeds helemaal achteraan binnen" Raas zijn durf. zijn dorst naar een etappe-overwinning Hij sprong in het verse spoor van Michel Pollen tier De „explosie leverde hem niet1- op. vijftig, zestig meter voor de eind streep rolde het jagende peloton over hem heen. „Misschien ben ik iets te vroeg weggegaan. Begm er maar eens aan Het peloton reed zo n zestig kilometer per uur Het gaat in zo 11 finale met een enorme vaart Wie wint er eigenlijk"' „Pollentier natuurlijk' „Pollen tier5" „Ja, die was toch weg". „Oh ja' Dat wist ik met. Je ziet ook geen klap door al die motoren voor je Ik meende echt d. er niemand meer vooruit zat" Michel Perret liep voorbij. „En0", riep hij naar Raas. „Vijftig meter voor de streep gepakt", antwoordde Jan. ..C'est la course grapte Perret en goot vervolgens een flesje spuit water in zijn droge keelgat. „Lastige finale vandaag", kwam Raas weer terzake. „Ik heb een gren zeloze bewondering voor Joop Zoe temelk. Wat heeft die geleden, zeg. Ik gun het hem tan harte dat hij erin blijft. Het zou verschrikkelijk zijn als Joop op zo n wijze de Tour zou moeten verlaten. Nel zo verschrik kelijk als de manier aarop Kuiper eruit moest. Je snapt soms toch niet hoe renners die geblesseerd zijn, die gewond zijn of die een diepe inzin king doormaken, hel volhouden. Wat kan een mens, als hij tenminste wil, toch lijden..." Jan Raas verdween De fiets aan de hand Bekomen van de inspanning tijdens de finale, bekomen ook van de teleurstelling die hij toch even had ondervonden Hij reageerde de desil lusie af op een onvoorzichtige Fransman die hem In zijn enthou siasme bijna ondersteboven liep „Stomme lummel riep Jan uit. een scherpe ruk aan de stuurstang ge vend. De man verstond hem niet FLEURANCE - Het gesprek van de 'eerste rustdag' na de Pyre neeën was maandag de puist op het zitvlak van Zoetemelk. Joop was er, tussen Pau en Fleurance beroerd aan toe. Hij kon van de pijn niet normaal op zijn zadel zitten en heeft met de tznden op elkaar geklemd in een bizarre grijns de 152 kilometer over geao- cidenteerd terrein afgelegd. Joop heeft last van een oude kwaal. Drie jaar geleden startte hij de ronde met een kanjer van een puist op zijn zitvlak. Hij reed destijds dagelijks met een verse biefstuk in zijn broek. Maandagmorgen voorde start in Pau zei Zoetemelk er dit keer erger aan toe te zijn. „Hetziet er beroerd uit en het voelt ook erg pijnlijk aan. De dokter heeft er nog niet veel aan kunnen doen. Als de puist in Fleurance daarvoor geschikt blijkt te zijn, zal de dokter hem misschien opensnijden". Onmiddelijk nadat algemeen bekend werd dat Zoetemelk nogal gehandicapt was, spraken boze tongen over zijn op gave. Zoetemelk verscheen inderdaad wataan de late kant aan de start in Pau, maar ontzenuwde direct de geruchten. „Ik ga door", zei hij, „dit keer zonder biefstuk in mijn broek. Ik heb goede hoop dat na deze etappe het ergste leed geleden is. Tenslotte kan ik de tour nog De 152 kilometer tussen Pau en Fleu rance onder een drukkend warme zon aan een bewolkte hemel waren voor het peloton aanleiding om het dagje kal maan te doen na de zware inspanningen in de Alpen en Pyreneeën. Zij maakten er een 'rustdag' van. maar voor Zoete melk was het toch een lijdensweg. Hij kon niet normaal op zijn zadel zitten van de pijn. daarom fietste hij voortdurend staande op de pedalenSlechts af en toe steunde hij met zijn rechterbil op de punt van het zadel. Gerard Vianen. zijn knecht, zei in Fleurance: „Joop heeft het de gehele dag erg moeilijk gehad. Neemt dat van mij aan. Hij zei weliswaar met vppI pn klaagde ook nauwelijks, maar je kon zo aan hem zien dat hij op een ver schrikkelijke manier zat af te zien" Vedettenkwaal Na de etappe, waarin hij ondanks alle elendc in hetzog van het peloton finish te. stapte Zoetemelk onmiddellijk in een auto die hem snel naar het hotel in Auch bracht. „Wielrennen is soms heel zwaar", zei hij nog, „ik weet nu nog be ter wat Eddy Merckx in de Ronde van Italië doorgemaakt moet hebben". De 'vedettenkwaal' is door Lucien van Impe niet aangegrepen om Zoetemelk in het algemeen klassement nog verder van zich af te schudden. Van Impe was »mr FLEURANCE-Joop Zoetemelk zit na de finish van de 16e etappe van Pau naar Fleurance verslagen in de auto van de ploegleider. Hij kwam als 67ste over de eindstreep. Zoetemelk lijdt sinds enkele dagen aan een ontsteking aan het zit vlak, icaar hij tijdens het rijden veel last van heeft. op de hoogte van Zoetemelks proble men. maar zag daarin geen reden om de aanval te openen. „Ach, waarom zou ik dat doen", aldus Van Impe. „Ik heb meer dan drie minuten voorsprong op Zoetemelk. Ik ben volledig op mijn ge mak zo. En bovendien wilde ik ook cl een beetje uitrusten van de inspannin gen in de bergen". Zo werd de zestiende etappe er een zon der geschiedenis. Het peloton wandelde maar wat over het golvende terrein. De meest vermoeide renners waren blij met de wapenstilstand van de groten. Aan van den Hoek zei „Wat denk je. Als er vandaag weer hard was doorgereden, was de helft van het peloton op ten min ste een half uur van de winnar binnen gekomen. De meesten. waaronder ik. zijn dodelijk vermoeid Pas in de laatste 25 kilometer werd er flink gekoerst voor de dagprijzen. De Fransman Legeay ging er vandoor. De Belg Pollentier. die werkte voor sprinter Maertens. ging mee ter controle. De tijd- rijder Pollentier - hij heeft een afschu welijke stijl maar gaat wel hard - kreeg de etaapezege in de schoot geworpen toen Legeay in volle vaart in de stroba len duikelde. Pollentier reed daardooi plotseling alleen voor het peloton uit en besloot om keihard door te gaan. Hu be hield zijn voorsprong en won op wat ge lukkige wijze. Achter hem versloeg zijr kopman Maertens in de sprint van he; peloton Gerben Karstens, die eerdei twee keer alleen achter Pollentier aar had willen gaan. maar door de knechter van Maertens tot de orde was geroepen Ook Raas probeerde het twee keer maar ook hij kreeg geen kans om te ont snappen. FLEURANCE - Lucien van Impe zal vandaag in de tijdrit over 38 km van Fleurance naar Auch starten op een nieuwe fiets. Het gewicht hiervan is beduidend minder dan normaal.„Exact weet ik het niet", aldus de Belgische gele trui-drager. „Men heeft mij gezegd dat het materiaal in Amenka is gekocht. Het zou fibre de carbon zijn. De fiets is speciaal voor mij gemaakt met het oog op de tijdrit. Ik ben nu wel verplicht om te winnen DAGKLASSEMENT 1 PoIientieriBel-Driessensi 152kmin4uur. 38 minuten en 33 seconden. 2. Maertens (Bel-Drlessens) 4.38 49,3. Karstens (Ned-Post) z.t.. 4 Gavazzi (ItaOFontana)z t5 Esclassan (Fra-De Muer) z t., 6. Paoüni (Ita-Chlappano) zt. 7. Osler (Ita-Cribiorii z.L. 8 Antoninl ilta-Fonlanai z.L. 9 Teirhnck iBel-Guimard) z.t., 10. Mintkiewicz 1 Fra-Guimard 1 z.t. 11 Van der Slagmolen (Bel-Cribiorit z.L. 12. De- lepme (Fra-Caputi z t„ 13. Viejo (Spa-Saura) z t„ 14 Sehmid iZwi-Driessensl z.L. 15. Sibille (Fra-De Muerl z.t.. 16. Vianen (Ned-Caput) z.L 17 Raas (Ned-Post) z.L, 19 Lalouette (Fra- Angladei z.t 20. Le Denmat (Fra-Angladei z t49. Van den Hoek (Ned-Post) z.t.. 67. Zoe temelk (Ned-Caput) z.L.77. Pronk (Ned-Post) FLEURANCE - Tivmtig kilometer voor de finish van de 16e etappe van de Ronde van Frankrijk van Pau naar Fleurance lagen de Belg Pollentier (L) en de Fransman Roger Legeay aan kop. maar door een val moest de Fransman zijn plaats in de kopgroep opgevenPol lentier won de etappe FLEURANCE (ANP)-In Pau starten 88 renners voor de zestiende etappe naar Fleurance. 6 km: Doorkomst op de Cote de Berlan- ne. vierde categone: Bellini, 2 Martins, 3. Mintkewicz 32 km Aanval van Purrena wordt afge slagen. 38 km: Sprint voor sprinklassement 1. Mintkewicz, 2. Maertens, 3. Osler 40 km. Snelheid peloton gedaald tot 30 km/uur 118 km Cote de Lavardens. vierde cate gorie: 1 Bellini, 2. Le Guilloux, 3 Me- nendez. 4. Osler 127 km: Demarrage van Legeay, Pollen tier gaat mee ter controle. 137 km: Legeay komt ten val, Pollentier gaat alleen door. 152 km. Pollentier wint zestiende etappe voor Maertens en Karstens Van Impe behoudt gele trui FLEURANCE (ANP) - De loopbaan van Freddy Maertens. die tot dusverre vier etappes won in de Ronde van Frankrijk en de groene trui haast niet meer kan verliezen, verloopt geheel volgens pro gramma. Het is alle weer bijna vier jaar geleden dat de 24-jarige sprinter, rouleur en tijdrijder uit de kustplaats Westende over stapte naar de beroepsrenners. Maertens paste zich aan, won vele wedstrijden, maar forceerde zich niet. Hij wachtte drie jaar met het rijden van grote ronden. Altijd zei hij: „Voor mijn 24e zal ik nooit in de Ronde van Frankrijk starten". Pijn doen Dit jaar was het zover. Maertens debu teerde in de Ronde metbedoelingen, die aangepast waren aan zijn mogelijkhe den. Hij zei „Ik wil in Parijs de groene trui om de schouders hebben, dat houdt gelijk in dat ik zoveel mogelijk etaapes wil winnen en bovendien wil ik met de gele trui door België rijden. De Ronde heeft nog een week te gaan. maar - een ongeluk buiten beschouwing latend- kan w-orden gesteld dat Maertens' opzet volkomen is geslaagd In de eerste twee weken van de Ronde loerde de snelste sprinter van het Tour-peloton op de vlakke stukken op elke mogelijkheid om punten te verza melen. Vrijdagavond maakte hij de ba lans op. Freddy concludeerde. „Die groen trui kan ik haast niet meer verlie zen. Gebleken is dat ik er nog maar al leen voor rijd, want de anderen achten zich blijkbaar kansloos in destryd tegen mij in het puntenklassement" Zaterdagmorgen zei de opmerkelijk fitte Belg daarom heel brutaal: „Van daag staat de zwaarste bergrit van de ronde op het programma. Ik moet nu maar eens serieus gaan bekijken wat mijn mogelijkheden als klimmer zijn. Ik ga me voor het eerst in mijn loop baan in de bergen forceren. Ik wil me - omdat me voor de groene trui toch niets meer kan gebeuren - een keer pijn doen in het hooggebergte". Zaterdagavond na de slachtpartij op de Mente. Potillon, Peyresourde en de Pla d'Adet stelde Freddy Maertens tevre den vast: „Ik kan ook redelijk klimmen. Deze zevende plaats, weliswaar bijna acht minuten na de grote kümmer Van Impe. brengen mij in de overtuiging dat ik over twee jaar de Ronde van Frank rijk kan winnen. Tegen die tijd ben ik fysiek helemaal volgroeid en zal ik in de bergen niet veel tijd hoeven te verspe len. Ik geloof niet dat dit grootspraak 1 van mij is. Denk maar aan Jan Janssen Die won eerst drie keer de groene trui en veroverde na een paar jaar uiteindelijk toch de gele trui" Freddy Maertens heeft dit jaar veel ge leerd in de Ronde van Frankrijk Hij weet nu wal een lijdensweg de heren Goddet en Levitan uitstippelen om vele reputaties le knakken en slechts enke len glorie te brengen Maertens is nu geen onbekende meer op het zwaarste terrein. Overigens kom thij pas over twee jaar terug in 'La Grande Bouclé Dat heeft hij inmiddels besloten na overleg met zijn ploegleider Lomme Drtessens. Maertens ..Ik denk dal ik volgend jaar nog niet rijp ben om te winnen en als ik terugkeer dan is dat mijndoel Daarom start ik volgend jaar niet, maarover tweejaar wel Dan ben ik sterk genoeg en zal iedereen met mij re kening moeten houden' ALGEMEEN KLASSEMENT Algemeen klassement: 1. Van Impe (Bel- Guimard i 87.34.34. 2. Zoetemelk (Ned-Caput) op 3.18. 3 Delisle iFra-De Muen op 9.27. 4 Riccomi 'Ita-Chiappanot op 10 22.5 Poulidor (Fra-Caput) op 11 42.6 Galdos (Spa-Velezi op 12.13,7 PollenUer i Bel-Drlcssens) op 12.53.8. Bertoglio (Ita-Fontana) op 13.36, 9. Maertens (Bel-Driessenst op 14.08 10. Pesarrodona (Spa-Velezi op 14 45. 11 Pamzza (Ita- Chiappanoi op 15 09. 12 Lopez-Carril (Spa- Velezi op 15 27. 13 Martins iPor-Velezi op 15 34 14 Ocana iSpa-Saurai op 16.49, 15. Bel lini ilta-Cribiorii op 18 45 lb. lorres <Spa- Saurai op 20 33.17 Marün iGra-Gulmard) op 23 09.18. Thevenet (Fra-de Muerl op 24 02.19 Dangulllaume (Fra-de Muer) op 27.21, 20. De Witte (Bel-cribiori) op 28.42, 27. Pronk (Ned- Post) op 40.12, 73. Vianen lNed-Caput) op 2 00.58. 84 Karstens (Ned-Postt op 2.17.54. 85. Raas (Ned-Postl op 2.18.27. 88. Van den Hoek (Ned-Post) op 2.38.50. PUNTENKLASSEMENT Puntenklassement: 1 Maertens (Bel) 195 punten, 2. Gavazzi (itai 96. 3 Esclassan iFrai 93. 4 Pollentier (Belt 78, 5. Pamzza (Ital 73. 6. Paolir.l i Itai 64. 7. Karstens en Zoetemelk 57. 9. Poulidor (Frai 51. 10 Mintklewicz (Frai 48 BERGKLASSEMENT Bergklassement: l Van Impe (Bel) 153 pun ten. 2 Bellini (Ital 148. 3. Zoetemelk 97, 4. Galdos (Spai 71. 5. Poulidor'Frai 67.6 Torres iSpa165.7. Menendez iSpa157.8 Delisle (Frai 55.9 Conati (Ital 54, 10 Panizza (Itai 45. DAGPL0EGEN KLASSEMENT Ploegenklassement 1. Driessens (Pollen tier, Maerte ns en Schmid) 13.56 11. 2. De Muer en Cribiori 13.56.27.4 Chiappanoz.L,5. Caput z.L. 6. Fontana lL 7. Post z.L ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT Algemeen Ploegenklassement. 1. Velez 263 37 22. 2. Caput op 12 16. 3. De Muer op 13.46.4 Chiappano op 18 56.5 Saura op 17.06. 6 Guimard op 23 12. 13. Post op 2.38.54. iDoor Pierre Huyskens) Er is in deze Tour veel en flink gevallen. Ook toen de hitte voorbij was en de ka ravaan de koelte van het hooggebergte introk. Aan uitdroging, met als gevolg een ondermaats zoutgehalte en gebrek aan concentratie, kunnen al die valpar tijen dus niet te wijten zijn. Ze werden ook veroorzaakt door slordig sturen - een van de hoofdzonden tegen het pelo tonrijden. Er zaten dit jaar heel on evenwichtige mannen in. die zomaar wat aanrommelden en het niet zo nauw namen met de balans die een ieder, in een groot „pak' renners, wordt toebe deeld en die hij zorgvuldig onderhouden moet. opdat de ..hoofdmacht" mooi gladjes kan „drijven Pelotonrijden is een hele kunst die geconcentreerd ge daan moet worden, vooral als er voor aan wordt gesjast en het tempo omhoog gaat. En vooral wanneer het tegen het einde van een ril op een massasprint aan komt. Dan komen, vaak ver van achteren, de rapperiken naar voren - om een ge schikte stelling te kiezen voor het afvu ren van een eindschot. Het is een van de meest markante rituelen in een peloton, als die „hazewinden", opgegeild door de wachtende prooi, zich door de meute een weg naar voren banen. Het is géén liefdewerk, wat ze dan ondernemen. Want wie met opzij wil. wordt oprij ge duwd of bij arm dan wel schouder ge pakt en even aan de kant gezet. Sprin ters zijn nu eenmaal jagers zonder ge duld, en als de geur van de buit in de lucht hangt, willen zij nog wel eens hun hele ellebogen-repertoire, hun duw- en trek- methoden en allerhande even grove als sluice rotgemtjes in de strijd werpen. Sommigen hebben een gangmaker die hen door het peloton naar voren loodst. Anderen doen het. hortend, sto tend. klauwend, grijpend, spuwend en vloekend, op eigen kracht. En als de sprint gelanceerd wordt, is het met ie dere vorm van beschaving afgelopen; dan is er die plotse, schitterende ver snelling van 40 tot 60 km per uur, maar dan is er ook de onbedwingbare be hoefte om elkaar rücksichtslos te snij den of. als het effe kan. en ongezien blijft, bij de trui te vatten. Dat is dhethode om zelf nog beter op snelheid te geraken en de concurrent „stil" te zetten. De jury kan nog zo plichtsgetrouw toezien, zij constateert niet een kwart van de zware-jongensstreken waarmee de kanshebbers elkaar in een eindsprint letterlijk naar het leven staan. Trouwens - je zou een jurylid naast het peloton moeten oprijden om een ade quate indruk te krijgen van wat die buit-begerige mannen elkaar flikken En dan zal je ook nog Oostindisch dooj moeten wezen voor het verschrikkelijke kabaal, waarmee als een soort symfonie van het Laatste Ooordeel de aanzet van een eindsprint wordt begeleid. Die ka kofonie maakt iedereen, die op welke wijze dan ook zo'n massaspurt in goede banen moet leiden, helemaal gek. Poli tiemannen beginnen op snerpende flui tjes te blazen en duwen publiek terug dat er vaak helemaal niet is. Toeschou wers hebben op zo'n moment de neiging naar voren te buigen, niet beseffend dat een renner in volle spurt hen wel eens de nieuwsgierige kop van lijf zou kunnen rijden Aan de finish is alles in rep en roer. om dat de wagen van de koersdirectie nog voor de aanstormende renners over de streep moet. Cordonnen worden door broken. de mannen van de reclame idie met icater. truien, bloemen, horloges, kus-missen.eau de colognes, sponzen en banderollen klaar staan in een com mercieel soort delirium-tremenslopen journalisten en andere officials over hoop, en altijd rijn er weer die kleine jongetjes, die toch door de afzetting rijn heengekomen en vaak op de aller wreedste wijze weer van het parcours worden verwijderd. De televisie geeft van deze volstrekt idiote samenloop van omstandigheden en mensen nooit het juiste beeld. Daar moeten ze toch eens een camera extra voor inzetten. Eigenlijk is het onmenselijk, wat journa listen na afloop van een zware rit met coureurs doen - daar moet ik Gerben Karsiens gelijk in geven. De renners hebben, over de streep gekomen, vooral behoefte aan vocht en lucht. Het wordt hen beide aanvankelijk onthouden: ze kunnen de ivaterwagen door die drom van nieuws-hongerige Tour-analytici niet bereiken en ze worden door dezen, na een dag volgen ook niet fris meer en met de knoflook van de vorige avond nog in hun adem, ingemetseldTotdat de vragen beantwoord rijn. De knechten van de televisiereporters slaan inmiddels ook aan de zegevieren de. maar doodvermoeide renners te trekken teneinde hen naar het audio visuele schavot te transporteren, waar ze van de ene naar de andere microfoon worden gesleurd Daarin doen ze, zich bewust van hun toekijkende supporters, hun boodschap, die meestal een dag la ter totaal irrelevant blijkt te zijn, want niets is zo vluchtig als wat er per dag in een Tour de France allemaal wordt ver klaard en hardop gedacht. Dat heeft Lucien van Impe wel bewezen met zijn geweeklaag over het passieve rijden van Joop Zoetemelk. Van Impe moet „met lullen maar fietsen" (om een ge vleugeld woord van Ad Paulen te varië ren i. De kleine Lucien had Joop al veel eerder van het wiel kunnen rijden. Of komt Joop nog terug7 Je weet het nooit in zo'n Tour. Want alles erin isozo ver gankelijk. FLEURANCE 'Ste.Raöegonde léjaumont 13-7-1976 Roquelaure 17eRI7>r> 38,75 km*—' AUCH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11