Olympische gedachte leed nederlaag tegen de harde poitieke realiteit Enkel Spelen zelf niet brandschoon J0S HERMENS BEREIDT ZICH TEMIDDEN VAN AMERIKAANSE PROFGOLFERS VOOR INDELING 2e KLAS NOG GEEN BESLISSING PZC/s, jonge sporters niet verstoren ZEGE HASSINK: VOORTZETTING OPGAANDE LIJN IN PRESTATIES TECHNICI TELEGLOBE STAKEN Titelstrijd 50 km baan gaat door MONTREAL 1976 Olympische Stopper Niet enige buitenlander buiten Olympisch dorp Post: ploeg in breedte versterken Avondinstuif van AV'56 Goes SPELEN GERED NU IOC IS GEZWICHT VOOR EISEN TAIWAN NIET ALS REPUBLIEK CHINA TOE TE LATEN Killanin: dromende duizenden Lord Killanin, voorzitter van het IOC, zei dat de dromen van duizenden jonge sportmensen, die zich jarenlang op de spelen hadden voorbereid, niet verstoord mochten worden. De veelgeplaagde Ier zag echter ook in dat deze beslissing een gevaarlijk precedent zou scheppen voor de toe komst. Voor de ploeg van Taiwan lijkt er niets anders op te zetten dan zich terug te trekken voor Montreal. De teleurgestelde Aziaten wachtten de laatste dagen tevergeefs in de Verenigde Staten. Ze worden als atleten van de Republiek China niet toe gelaten. Het Olympisch Comité van de Verenigde Staten had al aangekondigd opnieuw te overleggen over deelneming in Mon treal, indien geen acceptabele oplossing voor de kwestie Taiwan zou worden ge vonden. Met de tot nu toe door het IOC gegeven uitkorpst zijn de Verenigde Staten al lerminst gelukkig. President Ford heeft in een telefoongesprek met de voorzitter van het Olympisch Comité van de Ver enigde Staten. Phil Krumm gezegd dat hij het een slechte beslissing vond en graag zou zien dat Krumm zijn invloed zou aanwenden om er iets aan te veran deren. Ook Zuidamerikaanse landen is kritiek gekomen. Porto Rico heeft al of ficieel meegedeeld dat het de spelen zal boycotten, als het IOC dinsdag inder daad besluit Taiwan te weren. Chili. Pe ru. Uruquay en misschien Brazilië overwegen Porto Rico te volgen. Weinig twijfel De beslissing van het dagelijks bestuur van het Olympische Comité moet nog door het voltallige Olympische Comité (75 leden) worden overgenomen, maar er bestaat in Canada weinig twijfel dat dit zal gebeuren. De spelen van Mon treal, de afgelopen twee jaar geplaagd door vele financiële en sociaal- economische problemen heeft dan, wat Lord Killanin noemt, de grootste crisis in de olympische historie overleefd. Zeven jaar geleden werd Montreal aan gewezen als olympische stad voor 1976. Toen zegde de Canadese regering toe zich op politiek terrein niet met de spe len te bemoeien. Ten tijde van die ver klaring had Canada het China van Pe- ST. ZOTIGUE—Arie Hassink heeft met zijn eerste plaats in de Grote Prijs van Quebec, de generale voor een groot aantal landenploegen op de Olympi sche krachtmetingen, de even opval lende als opgaande lijn in zijn prestar ties van dit seizoen voortgezet. De 25- jarige Nederlandse kampioen heeft net als alle andere geselecteerden een dui delijke planning voor dit seizoen ge had. Als bijna de oudste van de Nederlandse deelnemers, reserve Schür is een paar maanden ouder, heeft hij zich strikt aan het schema gehouden. Zelfdisciplina is voor hem geen probleem in zijn 'tweede' carrière, nadat in 1973 door TBC een einde leek te zijn gekomen aan een wie- lerloopbaan vol beloften. Vorig jaar kwam Hassink, die door iedereen als ex-wielrenner werd beschouwd, terug. In het olympische jaar heeft hij zijn be ste seizoen totnu toe. Overwinningen in de ronde van Overijssel, Omloop van de Kempen, tweede in Olympia's Toer. Nederlands kampioen, en vijfde m de Ronde van Luxemburg na de profs Ver- beeck, Jacobs. Knetemann en De Bal. Ter verbetering van zijn moraai, hoewel Hassink bepaald niet tussen de twijfe laars moet worden gerangschikt, begon hij aan de vijfdaagse van Quebec, Aan dat doel heeft de grote prijs volledig beantwoord. „Hier wilde ik proberen de koers te maken. Ik heb mijn hele seizoen op de spelen ingesteld. Alles is volgens plan gegaan. In deze periode moest de topvorm er zijn en ik geloof dat die er ook is. De andere olympische kandida ten hebben volgens mij precies het- zelfde gedaan. Dit was meer dan een tramingswedstrijd Ook de Russen en de Polen zijn er iedere dag ingevlogen. De meeste ploegen hebben deze wed strijd als test voor de 100 km beschouwd en daarom hebben er zoveel ploegen op kracht gereden. Het is een geweldig examen geweest. Een wedstrijd in deze wereld, onder zich steeds wijzigende omstandigheden is uitstekend voor de acclimatisatie". De uitslag van de 7e etappe: 1. Sefton (Aus) 146 km In 3.28.47 (met bon 3.28.32); 2 Boll (VSt) 3 28,47 unet bon. 3.28.37) 3. Pantsjenkov (Sov) 3.28 47 (met bon. 3.28.42; 4 Hoste (Bell 3.28.47; 5. Neel (VStl 3 28.55. 6 Schurgers (Bel) z.t.. 7. hele peloton met Has sink. Tak. Pirard en Van Katwijk zelfde tijd als Neel Algemeen klassement: 1 Hassink 16 40.15.2. Plkoes 16.40.20, 3. De Wolf 16 40.30; 4 Mount 16.40.35, 5. Matusiak 16.40.40, 6. Borriru/ 16.40.40; 7. Peraza 16.41,45; 8. Tak 10 41.50; 9. SzurkowsU 16,42.09; 10. Reldtler 16.42 24; 19. Pirard 16.45.55; 40 Van Katwijk 16.51.31. Algemeen ploegenklassement: 1. Sovjet-Unie 50.04.14; 2. Polen 50.:6.45, 3. België 50.11.16; 4 Nederland 50.14.43; 5. Venezuela 50.16,50; 6 Italië 50.17.48. king nog niet erkend Dat heeft inmid dels wel gedaan. Canada voelt zich nu verplicht de atleten uit Taiwan te we ren. Een woordvoerder van de Canadese regering toonetoondezich verheugd dat het dagelijks bestuur van het IOC een voorCanada aanvaardbare oplossing had gevonden. „En wat Taiwan nu doet, moet het zelf maar beslissen". Het, IOC zelf is niet zo blij met de eigen beslissing. In feite heeft de olympische gedachte een nederlaag geleden tegen de harde politieke realiteit Vele leden van het IOC vrezen dat nu de weg vrij is voor komende gastlanden om uit te ma ken, welke landen aan de spelen kunnen deelnemen. Vooral die leden uit landen welke op minder goede voet staan met de Sovjet-Unie, zijn bevreesd voor wat de Olympische Spelen van 1980 in Mos kou zullen brengen. De chef de mission van de Westduitse ploeg in Montreal, Claus Hess. die te vens lid is van het bestuur van de inter nationale roeibond achtte het voor de Olympische Spelen het beste dat het IOC het predikaat olympisch van de wedstrijden in Montreal zou afnemen. MONTREAL - Journalisten belegeren de tafel om persberichten te bemachtigen na een persconferentie in Montreal gehouden door het Nationale Olympische Comité van Tahoan naar aanleiding van de uitspraak van Lord Killanin over de deelneming van de Chinese ploeg aan de Spelen. Achter de tafelv.l.n.r. W. C. Tse. Olympisch attaché, S. L. Ting, leider van de delegatie en C. M. Shen, voorzitter van het nationale Olympisch Comité van Taiwan, MONTREAL (ANP) - De 350 technici van de Canadese maatschappij 'Tele globe'. die zorg dragen voor de verwe zenlijking van overaeese televisie- uittzendingen, zijn maandag in Mon treal in staking gegaan, zodat momen teel slechts de Noordamerikaanse lan den verzekerd zijn van directe beelden van de olympische zomerspelen. De werknemers van de televisiemaat schappij hadden om een loonsverho ging van 21 procent gevraagd - aanvan kelijk zelfs 23 procent-maar de direec- tie van 'Teleglobe' wilde niet verder gaan dan 12 procent. De staking is inge gaan voor een minimum van 24 uur en kan zich voortzetten indien het bestuur van 'Teleglobe' in de komende dagen geen verdere concessieszou willen doen. De directie van de televisiemaatschppij heeft tot op heden nogniet op de staking gerageerd. Jeanne Sauve, de verant woordelijke Canadese minister, is ervan overtuigd dat beide partijen voor 17 juli, het begin van de Olympische Spelen, tot elkaar zullen komen. Indien dit niet het geval is, moet de Canadese regering 'een beslissing nemen om directe uitzendin gen van de belangrijkste olympische venementen niet in gevaar te brengen', aldus Jeanne Sauve. De vice-voorzitter van het IOC. de Westduitser Willi Daume, vindt het be lang van de sportmensen belangrijker; „Uit humaniaire overwegingen moeten we de spelen door laten gaan. De atleten kunnen nu niet teleurgesteld worden Killanin zei wel dat, indien het Olym pisch Comité zes maanden eerder had geweten dat Canada Taiwan niet zou toelaten, de spelen zeker niet Montreal waren gehouden. Slachtoffer Nu dreigt Taiwan het slachtoffer te worden. De beslissing van het IOC is in ieder geval een stap in de richting van uittreden van Taiwan uit de olympi sche be%veging. Dit zou dan voor Peking de mogelijkheid openen toe te treden. Het zijn politieke activiteiten, waar tegen het IOC niets onderneemt. Het IOC krijgt deze week ook nog te maken met de zaak Nieuw-Zeeland. Een boy cot van de Afrikaanse landen dreigt nog steeds. Vooruitlopend op de belissing van het IOC Taiwan van de Spelen uit te sluiten. heeft de Taiwanese krant 'China nieuws' bijzonder fel gereageerd op de affaire. „De Olympische Spelen zonder de Republiek China zou het begin van het einde zijn voor niet-politieke spor tevenementen over de gehele wereld. Als de vrije landen zo hongerig zijn naar de gouden medailles, datzc dit niet zien, dan heeft het niet veel zin meer de spe len voort te zetten. Ze kunnen dan netzo goed in de vergeteldheid raken". ZEIST - Er is nog geen beslissing genomen overeen alternatieve inde ling van de tweede klassen A en B van het Iandelïjkzaterdagvoetbal in die zin, dat - de nu gescheiden - Zeeuwse club De Meeuwen, Arne- muiden en WHS evenals voorheen bij elkaar in één klas komen. Gisteravond werd daarover in het KNVB-bondscentrum in Zeist ver gaderd op initiatief van de LBA, de landelijke bond van amateurvereni gingen in Nederland. Voorzitter Ver- inga en bestuurslid Sal Simonse uit Middelburg van deze belangenver eniging waren benaderd door Meeu wensecretaris Izak Ovaa, die namens de beide andere Zeeuwse clubs een poging wilde doen om de indeling - waarbij Meeuwen in de A-klas was ondergebracht en Amemuiden plus WHS in de B-klas - gewijzigd te krij gen. Daartoe waren behalve de LBA-afgevaardigden en ue heer Ovaa competitieleider Van der Meij- den van het landelijk zaterdagvoet bal en de Zeeuwse afdelingsbestuurs leden A P. Schouwenaar (voorzitter) en C. M. Bierens (secretaris) naar Zeist getogen. „We hebben", verklaarde Meeuwen secretaris Ovaa na afloop, bijzonder zakelijk, in een goede sfeer, maar hard, gesproken. Onze argumenten zijn herhaalde malen diepgaand uit eengezet, maar de competitieleider kon deze avond nog geen uitspraak doen. Dat gebeurt nu volgende week donderdag, wanneer Van der Meij- den de zaak nogmaals zal voorleggen aan het sectiebestuur zaterdagvoeu' bal". Ondanks alles had de de Meeuwen secretaris nog een klein beetje opti misme met betrekking tot de uitslag overgehouden... VLISSINGEN - Het 50 km baankam- pioenschap wielrennen voor profes sionals in Alkmaar gaat door. De baan- directie heeft overeenstemming be reikt met de Stichting Belangen Behar tiging Beroeps wielrennerij (SBB) over het contacteren van dc berocpswiel- Aanvankelijk wilden de organisatoren van de titelstrijd (om financiële rede nen) zonder tussenkomst van SBB- coördinator Jan van Stee de deelnemers aantrekken. Omdat het dit jaar echter verplicht is contracten met coureurs via deze stichting af te sluiten dreigde de titelstrijd op losse schroeven te komen. Daardoorheeft ex-sprinter Jan Derksen bemiddeld, waarna de partijen tot el kaar zijn gekomen. Inmiddels zijn twintig renners voor de baanstrijd op 3 augustus gecontrac teerd.' Daarbij zijn René Pijnen, Roy Schuiten, Jan Breur, Kees Bal, Cees Priem en Fred Rompelberg. Waar schijnlijk komen ook Leo Duyndam en Kees Stam aan de start. Van iedere deelnemer aan de Olympische Spelen wordt venvacht dat hij brandschoon is op he t gebied van het amateurisme, met uitzondering van de grootste deelnemer aan de Olympische Spelen, namelijk de Olympische Spelen zelf. De Spelen zijn verkocht aan de televisie: dat is big business. Ook het „onderscheidingsteken" van de Olympische Spelen (het vignet met de vijf opgeklopte ringen) is verkocht aan de commercie. Op drinkbekers, T-shirts, lepeltjes en sleutelhangers, ook als gouden hangertjes, je kan het zo gek niet bedenken of dat vignet is erop aangebracht. Ik heb winkels in Montreal gezien die uitsluitend OS-souvenirs verkopen! En voor het ge bruik van dat vignet hebben de fabrikanten diep inde beurs moeten tasten, zelfs nog iets dieper als het een beursje was met het vignet van de Olympi sche Spelen erop... Al het voorgaande geldt natuurlijk ook voor AMIK. Welke multi-national verschuilt zich achter deze lettercombinatie, vraagt u zich nu af. American Multi International Klan? Zo erg is het nu ook weer niet. AMIK is de naam van de bever die na lang dubben tot mascotte van de Spelen is gekozen. Een goede keus. of niet soms'' Waar denkt u het eerste aan als u aan Canada denkt? Ik aan mijn zusje die daar woont, maar dat telt niet mee. Aan de Maple Leaf dan. en het Canadese bevrijdingsleger? Dat zou voor ons een goed en treffend symbool zijn, maar weer minder voor de Duitsers en Italianen. Zee hondjes dan? Weer minder geschikt voor de Canadezen zelf, want een te dankbare gelegenheid voor de dierenbeschermers, die natuurlijk met T-shirtjes, sleutelhangers en drinkbekers op de markt zouden komen mei doodgeknuppelde zeehondjes erop. De bever Bleef over de bever. Ik heb hier weliswaar nog geen bever gezien (wel een eekhoorntje op het trottoir langs een druk bereden weg), maar ze zijn er wel degelijk, al was het maar in de wapens van de olympische steden Montreal en Kingston. Een nationaal beest dus, zoals bij ons de koe (al laat die ziel meestal door de leeuw vertegenwoordigen in onze wapens). Voor alle zekei. heid heeft het organisatiecomité ter rechtvaardiging van de keus er ook no| een sluitend verhaal bij geleverd. De eerste blankmannen die in dc Nieuw I Wereld voet aan wal zetten, kwamen weliswaar niet voor de bevers, maar»! i bleven er wel dankzij die bevers. Omdat het zout in Europa schaars en dus/ was gewordenzochten de vissers andere middelen om hun vis te conservere/ Ze gingen de stranden van Canada op (dat was in het begin van de zestien/ eeuw) om hun kabeljauw daar te drogen. De Algonquian-indianen kwam' even poolshoogte nemen en lieten zich hun bontjassen aftroggelen voor me', sen en bijlen. Op den duur werd die bonthandel belangrijker dan het visdro|. gen. En toen de Europeaanse smaak op bontgebied wat verfijnder begon ti.i worden, raakte het bevervel in zwang. Indianenstammen roeiden eerst elkasi uit om de bevergebieden in bezit te krijgen, en daama de bevers om de vellen j: te kunnen ruilen voor vuurwater. Kortom, ze hadden net zo goed meteen liet ■zeehondje als mascotte voor de Olympische Spelen in Canada kunnen ne men! Restte toen alleen nog de naam van het diertje. Die naam moest, om l publiciteits-technische en andere vertederende redenen, „short and sweet" I zijn: grafisch gezien esthetisch-plezierig, compact, en met een zachte, vrien delijke klank om de Palestijnen af te schrikken. Honderden namen kwamen op tafel, en uiteindelijk koos men voor de naam die de Algonquian-indianen (zie boven) al aan de bever hadden gegeven: AMIK. Compact en schattig dus, En geheel overbodig, behalve voor een korte opleving van de souvenirindus- trie. Want rijdend in een auto van Montreal naar Kingston met drie oud gediende Deense journalisten en een Italiaanse en een Duitse collega, konden we pas na heel diep en treurig nadenken op de mascotte van Munchen-1972 komen: de tekkel, naam onbekend. De mascotte van de daaraan vooraf gaande Olympische Spelen waren zelfs geheel in het moeras van het geheu gen weggezonken, want het is allemaal (om met Multatuli te spreken) „wind en Engelse nothing". NICO SCHEEPMAKER LACHUTE - Golfspelers en lange- afstandatleten hebben één dmg ge meen: hun voorliefde voor een rustige omgeving in de vrije natuur. Overigens kijken de golfspelers in het kleine, op zo'n 100 kilometer buiten Montreal gelegen, Lachute vaak toch wel vreemd op wanneer ze een besnorde atleet over hun uitgestrekte, liefst 36 ho les tellende baan zien snellen. Toch ra ken ze er langzamerhand aan gewend dat ze de Nederlander Jos Hermens voor enkele dagen op hun terrein moeten dulden. Velen kennen hem al en duiden hem steevast aan als „Le monsieur avec le moustache". Jos Hermens lacht wanneer we hem ver tellen dat hij in ongeveer een etmaal tijd kans heeft gezien „naam" te maken op de Golf Country Club in Lachute. „Ik kan me voorstellen dat ze even gek hebben opgekeken toen ze mij op hun gras zagen draven. Ik ben hier de enige a tleet die zich in Lachu te voorbereid t op de Spelen. Overigens beslist niet de enige buitenlander die het olympische doip mijdt. Van David Jenkins weet ik zeker dat hij ook buitenaf zit. Ook zou den veel Oostduitsers en Amerikanen buiten het dorp wonen, terwijl al het ge rucht gaat dat diverse Russische atle ten met helikopters naar elders waar het rustig is, zijn gebracht", vertelt Jos Hermens, die uitermate tevreden is met. zijn huisvesting in een landelijk aan doend mo tel tegenover de golfclub waar hij dagelijks eet. „Een idealere plaats had ik me niet kunnen wensen. Je zit midden in de bossen, waarin trouwens het hele stadje verscholen gaat. De golfbaan met zijn verende graslaag is uitermate geschikt voor duur- en tempowerk. Ik geloof dat ik volgende week vrijdag wanneer de series van de tien kilome ter worden gelopen dan ook fris tegen de zaak zal aankijken. Ik heb er echt zin in", aldus de Nijmegenaar, die het olympische dorp nog niet van binnen heeft gezien maar zondagavond meteen naar Lachute trok. „Afgelopen winter heb ik Bram Leeu wenhoek (chef de mission van de Neder land ploeg- red.) al verzochtof ik buiten Montreal wat kon krijgen. Dank zij de olympisch attachDijkstra hier in Ca nada ben ik hier terecht gekomen. Hij had het niet beter voor me kunnen uit zoeken". „In Munchen. vier jaar geleden, heb ik me - misschien klinkt het gek - eenzaam gevoeld in het dorp. Je hebt veel mensen om je heen. maar toch kun je je eenzaam voelen. Nu ben ik echt alleen en voel ik me niet eenzaam, Het is gewoon een kwestie van gevoel denk ik. Ik ben nu eenmaal gewend om veel en lang alleen te trainen", aldus Jos Hei-mens, die in Lachute dagelijks drie keer traint. Zelf initiatief „Ik weet dat ik een uitzonderingspositie inneem, die Ik waarschijnlijk te danken heb aan mijn goede tijden van vorig jaar. Daarbij komt dat ik zelf het initia tief heb genomen om tijdelijk buitenaf te gaan wonen. Bij ons lange- afetandlopers ligt het natuurlijk wel wat anders dan voor de springers, werpers, sprinters enz., die hebben dagelijks de accommodatie op de baan nodig. Ik vind het wel jammer dat het Evert Ho ving niet is gelukt om hier te komen. De tijd was echter te kort. Alles is hier vol". A1 dravend gaat het gesprek uiteraard in de richting van de series tien kilome tervan volgende week vrijdag. „Ik duim ervoor dat we dit weer (het was maan dag koel en regenachtig - red.) houden. Warmte mag wel, maar liefst geen hoog vochtigheidsgehalte. Dat heeft me twee jaar geleden in Rome opgebroken, hoe wel ik later op de 5 kilometer bij die Eu ropese kampioenschappen toch vierde werd. Dat kwam ook omdat Haico Scharn daar die vierde plaats pakte. Dat was een stimulans". Alleen die eindsprint „Je kunt op verschillende manieren ge stimuleerd worden, ook door je tegen standers, van wie er nu zo'n acht dit jaar onder de 28 minuten op dc tien ki lometer hebben gelopen. Van de Afri kanen verwacht ik veel. Ach, er is ge woon niets van te zeggen, De testen die ik gedaan heb, kort voor Montreal, vie len bijzonder positief uit. Ik weet dat ik kan volgen en ook tempowisselingen aan kan. Ja, alleen die eindsprint. Je zult het dus vóór de laatste meters moe ten maken. Ik zal er alles aan doen", klinkt het veelbelovend uit de mond van Hermens, die in Lachute niets te kort komt. „De Canadezen zijn hier bij zonder gastvrij en erg belangstellend. Toen ze hoorden wat ik hier kwam doen, werd er van alle kanten fruit aangesleept". FLEURANCE - Hij is niet de enigl ploegleider die na zestien etappes mei een gehalveerd team is overgeblevea maar toch vindt Peter Post dat zijs Raleigh-ploeg best enige versterking in de toekomst kan gebruiken. Zijn h- formatie naar de positie van Arie Has- sink in de Canadese etappekoers duidt hierop. Hassink heeft echter altijd be weerd geen beroepsrenner te wordea Peter Post heeft evenwel ondervonden dat nieuw talent in de Raleigh-ploeg vooral daarom belangrijk is, omdat na de fatale val van Kuiper ineens een grote leemte bleek te zijn ontstaan. Dal is weliswaar in meerdere ploegen even eens het geval, maar een of meerdere; goede krachten direct achter een kop man blijft wenselijk. GOES - De atletiekvereniging AV'5S uit Goes houdt donderdag een avon dinstuif op het sportpark liet Schengf- De wedstrijden beginnen om 19.00 uur, Op het programma staan; heren en jon gens A: ver- en hinkstapspringen, 5000 en 1500 meter, dames en meisjes A en B: ver- en hoogspringen; jongens B: ver- hinkstapspringen; meisjes C: 600 metei en verspringen. De 1500 meter heren op verzoek van Jan de Bart en Eddy de Kort opgenomen in het programma. Zi) maken deel uit van de voorlopige Neder landse jeugdploeg, die 29 augusölf deelneemt aan een interland in Basel De Bart en De Kort willen proberen ziel) een vaste plaats in de ploeg te venver ven door donderdag een goede tijd te realiseren. sport MONTREAL-Niets lijkt het doorgaan van de Olympische Spelen nog tegen te kunnen houden, nu het IOC is gezwicht voor de Cana dese eisen Taiwan niet tot de spelen toe te laten als vertegenwoor digers van de Republiek China. Het IOC legde een verklaring af, waarin het weliswaar de houding van Canada scherp veroordeelde, maar tevens niet sterk genoeg bleek om het belangrijke principe te volgen dat de politiek buiten de sport gehouden moet worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 10