Enorme blunder kost Zoetemelk iet eens lichamelijk maar moreel as Kuiper op weg naar Aspet kapot Raleighploeg ontsnapte zaterdag aan guillotine zeker de Tour N Toine van den Bunder ziek i 'Ik dacht, ik rijd met Thevenet en Poulidor zo naar van Impe toe' OOK KNETEMANN EN TABAK NAAR HUIS VLAK VOOR DE START GAF HIJ NOG INTERVIEWS sport 17? MAANDAG 12 JULT1976_ neeén helemaal kapot.Hijzat versuften triest voorzichuittestaren.Hij begreep er niets van dat dit hem bad kunnen gebeuren, 's-Avonds in hetziekenhuis te Saint-Gaudens kon hij zich ook nauwe lijks iets herinneren van het ongeluk. Pasophet moment dathijopde brancard werd gelegd stamelde Kuipen ..Laat de mensen van de radio omroepen dat alles goed met me is. Dan kunnen ze thuis gerust zijn". Op dat moment weigerde hij weer de strijd te staken Hij zei legen Peter Post „Geef me mijn fietseens aankij ken of he t noggaat "Hetgingechtemiet.Terwijlhij oveeind werd geholpen, zakte de wereld kampioen opnieuw in elkaar In de ambulance-wagen kwam Kuiper tot het besef dat zijn Tour de France-avontuur voorbij was. Hij sloeg zijn bebloedde handen voor het gezicht en huilde dikke tranen van verdriet, terwijl de ambulan cewagen met loeiendesirenes lerugnaar Saint-Gaudens reed. Nog een nacht In het niet bepaald zindelijke ziekenhuis van Saint Gaudens achtten de artsen K uiper za terd aga vond rijp voor on tslag. Peter Post gelaste zijn assistent Peter Bonthuis, dienietvandezijdevan Kuiper wasgewekenerop te letten.dat Kuiperop zijn minstens een nacht in het ziekenhuis moestblij ven Postzei na een telefoonge sprek met Bonthuis: „Die jongen is vol gens mij nog niet geheel in orde Ik vind dathij eerst rustig moet bekomen van die twee ongelukken Ik ben alleen maar voorzichtig, want ik heb Patrick Sercu een keer uit het ziekenhuis zien komen, nadat de artsen hem gezond hadden ver klaard, Patrick viel zomaar om". De dramatische valpartij van Kuiperhad grote gevolgen voor de overige leden van de Nederlandse TI-Raleighploeg. Raas. K ne temann, De C auwer. Pron kK astens e n Van den Hoek hadden zoals het goede knechten betaamt gewacht op Kuiper. Toen die met meer in staat bleek de Ronde van Frankrijk voort te zetten, moesten ze met vijf miinuten achter stand achterhetpeloton aan. dat ze-met uitzondenng van de klimmer Bert Pronk - door het feit dat er vier hoge toppen moesten beklimmen, nooit meer zouden bereiken. Onderweg zei Peter Post. „Dit beloofde een mooie dag te worden. Kui per zou zeker naar voren opschuiven in hetklassementenPronkzoude witte trui heroververen. En ineens gebeurde dit. In plaats van een mooie werd heieen zwarte dag voor ons." Pronk kopman Na het uitvallen van de onfortuinlijke Kuiper is Bert Pronk kopman van Ti- Raleigh. Zijn hoop om op een redelijke plaats in de einduitslag beslag te leggen, leek tijdens de 5e etappe opeens in rook op te gaan. Pronk Toen we opeens in de stromende regen aan de beklimming van de Aubisque moesten beginnen, was het net alsof mijn benen geblok keerd raakten. Ik verloor het contact met de groep waarin ik mij bevond. Ge lukkig ben ik naderhand, met o.a. Oca- na. nog kunnen terugkomen. Thevenet slaagde daarin bijvoorbeeld niet". Bert Pronk leverde tijdens de 14e etappe (zaterdag) een mooie prestatie door als enige Raleigh-coureur de zes minuten achterstand goed te maken die hij had opgelopen toen hij bij de onfor tuinlijke Kuiper was gebleven. „Op de Portillon, na 74 km. kwam ik weer in het eerste peloton. Luttele minuten la ter demarreerde Van Impe. Ik had geen kracht meer om hem te volgen", aldus de Raleigh-coureur uit Scheveningen. Pronk bezet momenteel in het alge meen klassement de 27e plaats. „Die moet de resterende dagen nog beter worden", zei hij na afloop van de Pyre- neenetappes. Aad van de Hoek. de andere Raleigh- debutant in de Tour. heeft geen andere aspiraties dan de finish in Parijs te be reiken. „Na de bergen heb ik goede hoop om in Parijs te arriveren", aldus Van de Hoek. Landskampioen Jan Raas knik te. Ook hij denkt hardop aan Parijs. „Op weg naar Pau ging het in ieder geval stukken beter dan zaterdag", lachte de Zeeuw Een (ervaren) coureur waar schuwde echter voor te groot optimis me Het was Gerben Karstens „Ook na de cols is een Tour nog lastig. Niet het parcours maar de coureurs bepalen trouwens grotendeels de moeilijkheids- factor in een etappe" SAINT LARY-SOULAN - Zaterdagmorgen voor de start van de veertiende etappe die het hele peloton uit elkaar zou slaan en de renners meer dood dan levend in Saint Lary Soulan zou brengen, was Hennie Kuiper al weer behoorlijk opgeknapt van zijn zware valpartij tijdens de eindsprint van de rit naar Saint Gaudens. Vrijdagavond had dokter Geert Simons zijn verwon dingen gedurende een intensieve behandeling van anderhalf uur schoongemaakt en goed ingepakt. De pijnlijke plekken werden plaatselijk verdoofd en Hennie Kuiper voelde zich zo goed dat hij voor hij van start ging nog een uurtje was gaan trainen. In de gezellige drukte, die aan elke start vooraf gaat, was de wereldkampioen weer monter. Hij zelfs interviews in drie talen weg en ging tegen half twaalf opgewekt met het pelo ton op weg naar de vier zware cols, die belangrijke beslissingen zouden brengen. Kuiper had er weer zin in, had zelfs al nieuwe plannen bedacht. Een half uur later sloeg hij met zijn hoofd tegen de straat en reed hij aan het hoofd gewond in de ambulancewagen naar het ziekenhuis in Saint Gaudens. De wereldkampioen had de strijd moeten staken. De Ronde van Frankrijk heeft elk jaar zijn drar ma's. Van alle renners besefte Hennie Kuiper dat misschien het meest, maar hij stond er nooit bij stil dat hij het middelpunt van een groot drama zou kunnen worden. Omdat hij zijn 40 jaar getrouwde ouders vrijdag de zegebloemen voor de Tour de France wilde schenken, nam hij een keer te veel risico's Kuiper viel tijdens de eindsprint, kondestnjd voorzei tenmaar was toch nerveus geworden Zijn ploeg leider Peter Post zei Als een renner een keer gevallen is. valt hij nog een keer Daar kun je vergif op innemen Is het me l verschrikkelijk dat hij nu alweer op straat ligt?" Hetdrama Kuipervona piaatseenaagna de voor hem al ongelukkige dertiende etappe tijdens de dertiende kilometer van de veertiende. Het gebeurde op een bredeweg.zomaarmiddeninhetpeloton. Hij kwam in aanraking met andere ren ners. raakte uit balans en viel met zijn hoofd tegen het wegdek. Kuiperlagdaar voor de tweede keer in een pag dagen als een triesthoopjeellende. Uiteen flink gat in zijn achterhoofd gutste het bloed... Triest Lichamelijk kreeg de wereldkampioen niet eens zo'n grote klap. In het zieken huis. waar zijn wonden verzorgd wer den. knapte hij zienderogen oo en werd hij door de artsen in Saint Gaudenszelfs in staat geacht om zondag per vliegtuig naar Nederland terug te keren. Maar moreel was Hennie Kuiper, daar op die grijze straat vlak voor Aspet in de Pyre- Hennïe Kuyper was niet de enige Ne derlander zijn voor wie de Tour in de Pyreneeën eindigde. Gerrie Knete- mann haakte luttele uren na zijn kop man af. Ziek als een hond. „Met bijna 40 graden koorts kun je niemand van start laten gaan in een etappe waarin de As- pin, de Tourmalet cn de Aubisque overwonnen moeten worden", zei Raleigh-soigneur Ruud Bakker over de opgave van Knetemann. „Zaterdaga vond, na aankomst in Pla d'Adet, stond het reeds vast dat de „Kneet" uitge schakeld was". De koorts van Knetemann zou bijna niet eens een reden zijn geweest om het Tourpeloton een vaarwel te zeggen. Na afloop van de 14e etappe, zaterdag van St Gaudens naar Pla d'Adet in St Lary-Soulan. ontsnapte de vrijwel com plete Raleighploeg nameüjk aan de guillotine Ruim drie kwartier immers na de zegevierende binnenkomst van Lucien van Impe bereikten Karstens, Knetemann. Van der Hoek, Raas en hun Belgische ploegmakker De Cauwer. alsmede onder andere Gerard Vianen. pas de eindstreep. Dat was meer dan tien minuten na het sluiten van de con trole Opeens leek voor chef d'equipe Peter Post een einde gekomen aan zijn werkzaamheden in deze Tour Alleen Bert Pronk zou namelijk overblijven. En omdat het Tourreglement nu eenmaal voorschrijft dat een ploeg ophoudt te bestaan zodra er minder dan drie ren ners in koers zijn, moest Pronk vanai dat moment als gaslrenner van een an dere formatie fungeren. Althans, zo leek het Maar Peter Post had een argument dat de wedstrijdcommissarissen ten slotte deed besluiten om een „generaal pardon' toe te passen. Post wees op het feit dat zijn hele ploeg in de beginfase van de etappe zeker zes minuten had gewacht bij de gevallen Kuiper ..Maar daarna heefl Pronk toch de achterstand kunnen goedmaken", zeiden de com missarissen Waarom deden je overige renners dat niet? Bovendien heeft een Jury mets te maken met hulpvaardig heidvan renners Die woorden werkten bij Post. als de rode lap op een stier, „waarom Pronk wei en de anderen niet meer bij het peloton konden terugko men? Wie stelt nu zo'n vraag9 Ik heb het er toch ook niet over dat Thevenet niet meeging toen Van Impe demarreerde", aldus de ex-zesdaagse keizer. Peter Post had succes. De jury be paalde dat de groep-Karstens niet naar huis hoefde. Eerder' was trouwens reeds besloten dat een peloton van ruim dertig man (o.a. Teirlinck. Esclas- san. Demeyer. Bracke. Tino Tabak. Van Springe! en Knudsen) evenmin uit de koers zou worden genomen, ofschoon de achterstand van deze groep veertig minuten bedroeg, enkele minuten meer dan de toegestane tijdslimiet. Zegevierend en nog bijzonder fris passeert Lucien van Impe hier de finish in St Lary Soulan. PAU - „Achteraf is het mij natuurlijk ook duidelijk dat ik me op een vrese lijke manier vergist heb. maar op dat moment was ik zeker van mijn zaak. Ik dacht: ik rijd straks met Poulidor en Thevenet zo naar Van Impe toe. Maar zij waren op dat moment al leeggereden. Toen ik dat inzag en de achtervol ging inzette, was het te laat." Joop Zoetemelk was zaterdagavond in Saint-Lary-Soulan, het Pyreneeén- dorpje op de Pla d'Adet een gedesillusioneerd strijder om de eindzege van de Ronde van Frankrijk. Voor alle volgers is hij door die kostbare vergissing een verliezer en staat het vast dat Lucien van Impe. die in de etappe van Saint Gaudens naar Saint-Lary-Soulan. drie minuten en twaalf seconden uitliep op zijn voornaamste tegenstander. Joop Zoetemelk, de koning van de Alpen, vrijwel de eindoverwinning niet meer kon ontgaan. De etappe die over de Col de Mente. Col du Portillon (tweede categorie), de Peyresourdeen Plad'Adet(eerste categorie) voerde was slechts 139 kilometer lang. Maar de verschillen tussen de eersten en de laatsten waren reusachtig Lucien van Impe sloeg zijn grote slag za terdag drie kilometer voor de top van de Portillon. de tweede berg in het etappeschema. Even voor zijn aanval reed overigens een groepje goede maar voor het klassement onbelangrijke renners zes minuten vooruit. Toen zoch ploegleider Cyrille Guimard zijn kopman Van Impe aan de kop van het peloton op. Daar dansten Zoetemelk. Thevenet. gele truidrager Delisle en Poulidor zonder extra inspanning (zo leek het) naar de top Guimard fluisterde Van Impe in het oor „Lucien, dne kilometer onder de top. begint het steilste stuk van de Portillon. Daar moetje aanvallen Ik weet dat het nog erg vroeg is. maar juist daarom zullen Zoetemelk. Poulidor en Thevenet verrast worden" De 1.58 meter kleine Belg keek eerst even onbe grijpend naar zijn ploegleider, die twee jaar geleden zelf een meer dan ver dienstelijk tourrenner was, dacht even na en knikte. Joop Zoetemelk: verkeerd gegokt. Drie kilometer onder de top van de Portillon verhoogde Van Impe zijn dansende tred met een flitsende demarrage. Hij nam dertig meter voor sprong op het steilste stuk van de Portillon en bleef daar hangen. Op dat moment stoof Zoetemelks ploegleider Louis Caput met loeiende claxon naar de kop van het peloton en schreeuwde tegen Zoetemelk: „Vooruit, ga achter Van Impe aan. anders verlies je de Tour". Zoetemelk reageerde met een vingerwijzing naar Thevenet. „We pakken hem straks wel", riep de Nederlander terug. ..Hij blijft op 30 meter hangen, iaat hem even ploeteren en straks pak ik hem met Thevenet en Poulidor wel terug". Louis Caput stikte haast van woede Later bneste mj: „Kenners zijn er om te fietsen. Denken moeten ze aan de ploegleider overlaten. Wat is Zoetemelk dom geweest. Hij had toch kunnen zien d at Thevenet helemaal niet goed reed. Bovendien heeft Van Impe zelf gezegd dat als hij op een steile berg tien meter voorsprong op Zoetemelk heeft, hij de Tour gaat winnen Lucien van Impe erkende in Saint-Lary-Soulan ruiterlijk, dat Ocana hem uitstekend had geholpen „Maar ik heb nog meer te danken aan Cyrille Guimard". zei de opmerkelijk frisse klimmer. Hij voelde precies het moment aan. waarop ik moest aanvallen Ik vond het zelf veel te vroeg, maar hij had gelijk. In deze rit is ook gebleken dat ik de ronde van Frankrijk eerder en vaker had kunnen winnen. Ik heb nooit mijn grote mogelijkheden ingezien. Die blijken ongekend te zijn". Lucien van Impe is er na zijn indrukwekkende zege van overtuigd dat hij deze ronde zal gaan winnen. „Ik zal met de ploeg de koers moeten controleren", zei hij, „ik magniemand meerlaten gaan. Eigenlijk geen seconde meer verspelen, maar daar staat tegenover dat lk in de tijdrit te Auch en de rit naar de top van de Puy de Dome mijn voorsprong op Zoetemelk nog zal vergroten. Na deze overwinning ben ik voor niemand meer bang." I ST LARY SOULAN - Hennie Kuiper is tijdens de 14e etappe van de Tour wederom gevallen MONTREAL - Toine van den Bunder uit IJzendijke is ziek. Hij heeft evenals Adrie van Houwelingen de strijd om de grote prijs van Quebec moe ten staken. Aanvankelijk werd aangenomen dat de ziekte van de twee Olympi sche wielrenners het gevolg zou zijn van acclimatise ringsproblemen. Chef d'equipe van het Nederlands medisch team, dr. Hans de Jongste, bestrijdt dat echter. „Ze hebben onder heel verschil lende omstandigheden gekoerst in de Ronde van Quebec. In stromende regen, in kou en in hitte. We vonden het gewoon verstandig dit duo van de fiets te halen. Het heeft geen zin de jongens te forceren. Adrie en Toine voelen zich nu nog wat slap jes, maar dat is spoedig genoeg over." vertelde dr. De Jongste in het nu toch warm en broeierig wor dende Montreal. „Van diverse kanten is erop aange drongen om de Nederlandse ploeg eerder naar Montreal te laten ver trekken dan afgelopen zondag. Ik heb me daartegen altijd verzet en ik geloof dat ons medische team het ge lijk aan zijn kant heeft gekregen waarbij dr. De Jongste wijst in de richting van hel aantal voor het streng bewaakte olympische dorp wapperende vlaggen. Dundoeken die aangeven welke landen inmiddels in Montreal zijn gearriveerd. Zondag morgen waren dat er nog maar 35, waarna 's middags met de komst van de Nederlandse ploeg de rush begon De chef d'equipe van het Neder lands medisch team lijkt inderdaad het gelijk aan zijn kant te hebben ge kregen. Vrijwel elk land gaal ervan uit dat een week acclimatiseren in Montreal voldoende moet zijn „Vorige week woensdag zijn wij als medisch team aangekomen We heb ben toen wel moeten lachen, dat er maar vijf vlaggen wapperden. Alleen een klein aantal Afrikaanse landen had het verstandig geoordeeld vroe ger naar de Spelen te komenvertelt Hans de Jongste De ervaring van zondag leert, dat ook de grootmachten als de Ver enigde staten, oost- en West- Duitsland en Rusland alleen die sportlieden dit weekeinde m Mon treal onderbrengen die al onmiddel lijk na de opening in actie komen. De Oostduitsers hielden bijvoorbeeld hun at leten die pas over tien dagen in Montreal in actie komen het afgelo pen weekeinde in Europa, waar speerwerpster Ruth Fuchs nog een wereldrecord wierp De Belgen die toch medaille-kandidaten hebben in Ivo van Damme. Karei Lismont. Fons Brijdenbaeh zien de atletieké- quipe eerst donderdag opduiken „Waarom zouden wij dan zoals bij voorbeeld de zwembond dat wilde 14 dagen lang in het olympische dorp verblijven Dit met alle geslenter en verveling vandien. We hebben on dervonder. datje een dag of twee no dig hebt om het tijdsverschil te over bruggen We hebben dacht ik het voordeel dat het de afgelopen weken in Nederland erg heet is geweest. Bo vendien zijn wij Nederlanders er aan gewend geraakt dat in 24 uur de tem peratuur van 25 tot 15 graden kan dalen of andersom Ons lichaam is gewend veel te switchen Voor een goed getrainde atleet geldt dat nog in veel sterkere male Zijn hele lichaam is geconditioneerd, ook op het gebied van de tempera- tuurregulatle". stelt Hans de Jongs te.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9