PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EXECUTIE SCHOKT VS EN ENGELAND PZC Onverwachte moeilijkheden bij dijkverzwaring Bruinisse-Viane zelfde VS in In Nederland de hartchirurgie als de krent van zeeland MOORDAANSLAG OP ITALIAANSE RECHTER Vier blanke huurlingen ondanks verzoeken om gratie in Angola voor het vuurpeloton vandaag Miss Universe 1976 Nederlander in Argentinië vermoord TERUGGEKEERDE PATIËNTEN VRAGEN VAN STAATSSECRETARIS EN KAMER: Neofascisten slaan toe WERKZAAMHEDEN NOG STEEDS NIET BEGONNEN Ford en Reagan nu nek aan nek Juli 1976: pagina 2 oogstmaand 219e jaargang Maandag 12 juli 1976 LOEANDA (REUTER, UPI, AP) - De vier blanke huurlingen die op 28 juni in Angola ter dood waren veroordeeld, zijn zaterdag door een vuurpeloton terechtgesteld. Het waren drie Britse huurlingen: de op Cyprus geboren 25-jarige Costas Georgiou, ook bekend als 'kolonel Callan', de 23-jarige Andrew McKenzie en de 35-jarige John Derek Barker, en de 34-jarige Amerikaan Daniel Gearhart. Engeland en Amerika reageerden geschokt op de executies, waarmee de Angolese president Neto clementieverzoeken negeerde van koningin Elizabeth, de internationale commissie van juristen, de Amerikaanse minister Kissinger en anderen. gerde de Amerikaanse senator Charles Mathias. die nog een laatste poging wilde doen hem tot gratieverlening te bewegen, tot Angola toe te laten. De Angolese overheid heeft bekendge maakt dat de verwante acht dagen de tijd krijgen om de stoffelijke overschot ten op te vragen. De Britse premier James Callaghen uitte zijn 'diepe ontsteltenis' over deze daad waarvoor zijn regering 'geen en kele rechtvaardiging kan vinden'. De Amerikaanse president Ford keurde de executie van Daniel Gearhart scherp af als 'ongerechtvaardigd en ongewet tigd'. Hierdoor zullen 'stappen naar normalisering van de betrekkingen tussen Angola en de Verenigde Staten nog meer worden bemoeilijkt', zo ver klaarde hij. Kissinger zei dat hij diep geschokt was door deze 'bewust vijan dige daad' jegens de VS en het Ameri kaanse volk. Saigon nu officieel 'Ho Tsji Minh Stad' TOKIO (AP) - Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam vóór de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam. is zondag offi cieel omgedoopt tot Ho Tsji Minh Stad. zoheeft het officiële Vietnamese persbu reau VNA bekendgemaakt. De beslissing hiertoe werd vorige maand genomen tijdens de eerste zitting van de nationale assemblee. PAGINA 2 oogsten Op veel plaatsen ln Zeeland zijn de landbouwers vrijdag met de graanoogst begonnen. De terechtstelling werd het eerst ge meld door Gearharts advocaat en wat later bevestigd door het Angolese pers bureau De executies werden in Loeanda bijgewoond door functionaris sen van de volksbeweging voor de be vrijding van Angola (MPLA), die in de burgeroorlog zegevierde Onderhen was de Angolese minister van justitie. Nog geen 24 uur tevoren had president Ne to de door een volkstribunaal uitgespro ken vonnissen bekrachtigd Hij wei- Op de kruising Dorpsstraat- Kerkstraat in Beesd is vrijdagavond de 19-jarige E. J. Kielestein uit Beesd met zijn bromfiets tegen een linksafslaande tractor gereden. De jongeman was op slag dood. Zijn 21-jarige broer, die op de duo zat. werd ernstig gewond. Hij is overgebracht naar het Groot Zieken- gasthuis in Den Bosch. Volgens de poli tie droegen de beide jongens geen brom fietshelm. vele in Angola opererende guerrilla groepen was. Voorts is tijdens de be rechting van Gearhart in Loeanda op geenenkele manier bewezen dat hij ook maar een schot had afgevuurd in die paar dagen die hij in Angola was voor dat hij gevangen werd genomen". De Britse regering treft voorbereidingen om de lichamen van de drie Britse huur lingen die in Angola zijn geëxecuteerd, naar GrootrBnttannië over te brengen Er is echter nog geen beslissing geno- rai of staatskosten SCHIPHOL- Zaterdagochtend vroeg is de eerste groep hartpatiënten, die in Houston geopereerd zijn. weer op Vaderlandse buitenlandse raken mmi ne van bodem teruggekeerd. Hier de patiënten met de naaste familieleden na de aankomst in hel stationsgebouw van Schiphol. Kissinger Volgens Kissinger is er voor deze daad 'absoluut geen grond in het nationale of internationale recht": „De 'wet' waar onder Gearhart werd geëxecuteerd, was niets anders dan een interne ver ordening van de MP LA, uitgevaardigd in 196t> toen de MPLA slechts één van de Prins Bemhard is zaterdag in zijn privé vliegtuig in Kenia aangekomen voor een vakantie, aldus een bekend making van de Nederlandse ambassade in Nairobi kaping Israél is van mening dat de kaping van het Franse lijnvliegluig op het vliegveld Entebbe in Oeganda de Instemming had van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PAGINA 7 ervaring Lex van Delden over zijn rol in de film ■Een brug te ver'. ..Elke ervaring is be langrijk". radio- en tv-nieuws; strips. SPORT ziek durven Joop Zoetemelk had eindelijk moeten beseffen dat de tour de France er vooi durvers is. PAGINA 11 klaar Olympische Spelen 'Startklaar!' PAGINA 12 slachtoffer NOC-voorzitter Kees Kerdel. Mieke Sterk is eerder het slachtoffer van on zorgvuldigheid van de KNAU dan van de NOC-selectieprocedure goed vernietigend Kleine Thijs Fase slaat vernietigend toe in de Qnaie van de amaleurkoers U Sint-Maartensdijk. HONGKONG - De 20-jarige studente Rina Messinger uit Israël is zondag in Hongkong gekroond tot 'miss universe 1976'. Weinigen hadden verwacht, met het oog op de extra veiligheidsmaatregelen die men bij de komende gebruike lijke reizen voor haar nodig oordeelt. Ticeede werd de 18-jarige Judith Uribe uit Venezuela, derde Sian Adey-Jones, eveneens 18, uit Wales. Miss CuracaoJohanna Teresita Dijkhuizen, drong tot de laatste twaalf door maar viel toen af. Foto. de nieuwe miss Universe wordt gefeliciteerd door haar voorgangster, Anne Marie Pohtamo. BARILOCHE (AFP) - In een woning in Bariloche, een stad op 1.700 kilometer ten zuidwesten van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, iszaterdag het stoffelijk overschot gevonden van de Nederland Roelof Harm Geert Kamp huis, die volgens het Franse persbu reau AFP huursoldaat in Angola is ge weest of wilde worden. De politie van Buenos Aires heeft na derhand meegedeeld, dat naar aanlei ding van de dood van Kamphuis de 20- jarige Nederlanders. M. is gearresteerd. Volgens de politie is Kamphuis onge veer 45 dagen geleden gedood door sla gen op zijn hoofd. Volgens de eigenaar van de woning waarin het stoffelijk overschot is gevon den was Kamphuis kort tevoren m Bue nos Aires geweest om 25.000 dollar op te halen waarop hij aanspraak maakte. Hij vertelde bij zijn terugkeer in Barilo che dat hij door enkele onbekenden was overvallen en beroofd en dat hij voor nemens was onmiddellijk weer terug te- gaan naar Angola Het stoffelijk overschot van Kamphuis lag in een hutkoffer die aan de eigenaar van de woning was gegeven door een andere Nederlander, S. M.. die hem had verteld dat hij zijn rekening niet kon be talen maar in plaats daarvan de koffer 'met boeken van waarde' afstond. In Hengelo in Gelderland is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 25- jarige L. A. M. Fakkenkamp uit die ge meente verongelukt. Het slachtoffer reed met een personenauto tegen een rechts van de Steenderense weg staande boom. Hij overleed enige tijd later in een ziekenhuis in Doetinchem. SCHIPHOL - Vreugde en blijdschap overheerste bij de zeven in Houston geopereerde hartpatiënten toen zij zaterdagochtend in alle vroegte aankwamen op Schiphol. Een enkeling van de groep het zelfs zijn tranen de vrije loop. Ontroerd was ook Henk Fievet, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Hartpatiënten, al werden zijn gevoelens van blijdschap doorkruist door negatieve berichten. Duidelijk geëmotioneerd liet Fievet het telegram zien dat hij in Houston ontving van de Nederlandse Hartstichting. Daaruit blijkt dat de hartstichting nog steeds bereid is de kosten van begeleiding van de tweede groep hartpatiënten naar Houston te financieren, doch daarna vermeldt het telegram de voor Fievet zo teleurstellende zin „waarmee onze steun, die als aanmoediging is bedoeld, wordt beëindigd. Wij wensen u veel succes, Feith, Hartstichting". Veel succes, dat komt voor mij wel 'en op hartehirurgisch gebied gelijk- schrijnend over. onderzo'n boodschap", zei Fievet zichtbaar ontmoedigd. Even daarvoor had hij zijn vreugde uitge sproken over het goede verloop van de operaties van de eerste zeven patiënten die in Houston door dr. Cooley aan ver nauwingen van kransslagaders zijn ge holpen. Bij één van de patiënten werd zelfs tegelijk een hartklep vervangen Fievet las tijdens de drukke bijeen komst onder doodse stilte een open brief voor die hij en de zeven hartpatiënten hebben ondertekend. Die brief is gericht aan staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid en aan leden van de Tweede Kamer. De patiënten die als eer ste gebruik konden maken van de luchtbrug naar Houston, dringen er bij de staatssecretaris en de kamerleden op aan al het mogelijke in het werk te stel- soortige voorzieningen tot stand brengen als waarvan zij in Houston hebben kunnen profiteren. Beschamend De briefschrijvers zeggen erop te ver trouwen dat de staatssecretaris alles zal doen om aan noodmaatregelen als de hartluchtbrug een einde te maken: „Het is immers een beschamende ver toning dat een ook medisch hoog ont wikkeld land ais Nederland hiertoe zijn toevlucht moet nemen als blijk van organisatorische onmacht", aldus de zeven patiënten en Fievet. De tweede groep hartpatiënten is in middels in Houston geopereerd en de laatste berichten melden dat zij het goed maken. Op 20 juli zal de derde groep gebruikmaken van de luchtbrug naar dr Cooley. maar voor deze groep dreigt de financiering van begeleiders in gevaar te komen, nu de Hartstichting dus de hulp heeft stopgezet. Daarom heeft de Nederlandse Vereniging van Hartpatiënten nu zelf een eigen postgi rorekening geopend waarop men giften kan storten, Inmiddels heeft de hartchirurg prof. dr. H A. Huijsmans uit Utrecht de moge lijkheden voor operatie in Genève on derzocht- Naar verwachting kunnen daar per jaar 150 Nederlanders worden geopereerd. In het ziekenhuis in Genève werken ook Nederlanders. Prof. dr. Huijsmans reist overigens naar de Ver enigde Staten om te onderzoeken of er naast Houston nog meer harteen tra zijn waar mogelijk Nederlanders kunnen worden geholpen De contacten met Genève zijn zover dat deze week de eer ste vijf Nederlandse hartpatiënten kun nen afreizen voor een operatieve in greep. (Van onze correspondent) ROME - De 47-jarige rechter Vittorio Occorsio is zaterdagochtend in Rome vermoord door een commando van vijf met mi trailleurs gewapende mannen. Enkele minuten na de aanslag claimde de ultra-rechtse beweging „Ordine Nuo- vo" het auteurschap van deze moord. Occorsio is de tweede rechter (en open baar aanklager) binnen vijf weken die door een extreem-rechtse groepering werd vermoord. Vittorio Occorsio heeft zich Jarenlang beziggehouden met de processen tegen de extreem-rechtse vormen van neo- nazistische en neo-fascistische bewe gingen Het belangrijkste misdrijf waarmee hij zich bezighield was wel het bloedbad van de „vier fonteinen", in het hartje van Rome door neo-fascisten aangericht. Rechter en openbaar aanklager Occor sio had in de loop van de afgelopen jaren meermalen bedreigingen ontvangen van de zijde van neo-fascistische groe peringen, die zich door zijn activiteit in het nauw gebracht voelden. Drieënveer tig mitrailleurkogels hebben deze reeks bedreigingen afgesloten. Vrijwel gelijktijdig met de moord op Vit torio Occorsio vond zaterdagochtend een mislukte aanslag plaats op de procureur-generaal van Bologna. Do- menlco Bonfiglio. FORT COLLINS, COLORADO (RTR) - Colorado zal 26 kiesmannen naar de republikeinse conventie van 15 augustus afvaardigen die hun stem zullen uitbrengen op Ronald Reagan en slechts vier die president Ford zullen steunen. Na het besluit van Colorado, de tiende van de twaalf staten die gede legeerden naar de conventie kiezen, ligt Ford nog slechts weinig voor op Reagan. Volgens sommige schattin gen heeft hij maar 38 stemmen meer dan Reagan. In de gelederen van de democrati sche partij is enig ongenoegen ont staan over de uitspraak van presi dentskandidaat Jimmy Carter dat hij niet wil overwegen een vrouw te kiezen als kandidaat-vice-president. Aan de vooravond van de democrati sche conventie die in New York be gint verklaarde Carter: ,,Er is geen vrouw overgebleven op de lijst van mogelijkheden". GRONDAANKOOP VERLOOPT STROEF ZIERIKZEE - Er zijn enige problemen gerezen rond de ver zwaring van het dijkvak Bruinisse-Viane op Schouwen-Duiveland. Enkele weken geleden zou al een begin gemaakt moeten zijn met de werkzaamheden. Daar is tot nu toe echter nog niets van geko men. De hele zaak is vertraagd, doordat er moeilijkheden zijn ontstaan bij de aankoop van grond, die nodig is om de twaalf kilometer lange dijk langs de Oosterschelde te kunnen ver sterken. De onderhandelingen met enkele be trokken grondeigenaren blijken stroe ver te verlopen, dan was voorzien. De onderhandelingen zijn nog steeds gaande. Het werk. dat medio mei werd aanbesteed, zou 1 december van het volgend jaar moeten worden opgele verd. In verband met de onvoorziene omstandigheden is de gunning uitge steld. Volgens ing. J. van Rooijen van het bureau dijkversterkingen Ooster schelde moet het - ondanks de opgelo pen vertraging - mogelijk zijn. De streefdatum van 1 december 1977 te ha len. .Met de versterking (hel gaat om een binnendijkse verzwaring) van het dijkvak Bruinisse-Viane is een bedrag van bijna zes miljoen gulden gemoeid. Minder problemen leverde de verzwa ring van het dijkvak Borrendamme (3.5 kilometer) bij Zierikzee op. De werk zaamheden aan die dijk zijn klaar en daarmee is de verbetering van het eerste diikvak m het kader van de parüéle dijkverzwaring op Schouwen- Duiveland een feit. Het waterschap Schouwen-Duiveland gaat daar een feestelijk tintje aan geven. Woensdag 14 juli vindt de officiële oplevering van de dijkverzwaring bij Borrendamme plaats. Minister drs. T. E. Westerterp van verkeer en waterstaat en Zeelands commissaris van de koningin, dr. C. Boerden zullen bij die oplevering aan wezig zijn. Woensdagmorgen om den uur worden de genodigden in 's Land- kamer in Zienkzee ontvangen. Om kwart voor elf wordt een korte busrit gemaakt door het waterschapsgebied. Er staat ook een bezoek aan de dijkver zwaring Borrendamme op het pro gramma. Rond half één zal het gezel schap de lunch gebruiken in restaurant 'Mondragon' in Zierikzee. Met de ver zwaring van Borrendamme is in mei 1975 begonnen. De kosten: bijna drie miljoen gulden. Andere werken, die op vrij korte termijn in het kader van de partiële dijkverzwa ring op Schouwen-Duiveland uitge voerd moeten worden zijn. de verstevi ging van de dijk Burgh- en Westland- polder en het dijkvak Burghsluis- Schelphoek. Met de ongeveer één kilo meter lange dijk van de Burgh- en West- landpolder zal zo spoedig mogelijk wor den begonnen. Volgens ing. Van Rooijen van het bureau dijkversterkingen Oos terschelde wordt het hoog tijd, dat dit stuk dijk wordt 'aangepakt' Volgens de heer Van Rooijen is het tijdens de re cente voorjaarsstormen duidelijk ge bleken. dat deze dijk erg slecht is. Wat de verzwaring van het dijkvak Burghsluis-Schelphoek (drie kilometer lang) betreft, daarvan zijn net de voor bereidingen op gang gekomen. Bij die voorbereidingen wordt, zo vertelde ing. Van Rooijen, die stichting natuur en mi lieu nauw betrokken. Marine haalt ziek kind van Fins schip DEN HAAG (ANP) - De marine lucht vaartdienst heeft zondagavond meteen helicopter een ziek kind van boord ge haald van het Finse koopvaardijschip Hector. Hei kind, twee jaar oud. had last van stuipen en zuurstofgebrek. De mari nearts achtte het raadzaam het kind over te brengen naar het rode kruiszie- kenhuis in Beverwijk. Het Finse schip bevond zich op ongeveer tien mijl van de Nederlandse kust ter hoogte van Be rgen. Frantisek August, een voormalige agent van de Tsjechoslowaakse inlich tingendienst die in 1969 naar het weste lijke kamp overliep, heeft opeen beslo ten zitting van een subcommissie van de Amerikaanse senaat Jaromir Joha- nes, de ambassadeur van Tsjechoslo- wakije in de VS ervan beschuldigd een Russisch spion te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1