Speciaal reportageteam voor de PZC naar de spelen Gevecht IOC en de regering van Canada over Taiwan duurt voort Cantate Nederlandse Olympiërs naar Canada PZC/s Afrika zoekt steun voor Tanzania Zware bewaking bij aankomst Israëliërs Berg nieuws wacht op snelle verwerking Hassink bleef aan leiding MONTREAL 1976 VREUGDE, LIEFDE EN GLORIE Olympische Stopper DROMERS MAANDAG 12 JULI 1976 MONTREAL - Voor de Provinciale Zeeuwse Courant zal een reportageteam van zeven man de speciale verslaggeving van de olympische spelen in Montreal verzorgen Hoewel pas aan staande zaterdag het olympisch vuur in de Canadese stad wordt ontstoken, zijn de zeven reporters reeds afgelopen za terdag naar Canada afgereisd om vanaf vandaag een 'reu sachtige berg' nieuws over de spelen uit hun schrijfmachines te laten rollen. JOOP VAN DEN BERG. chef- sport Provinciale Zeeuwse Courant. HijisdechefvandeGPD-equipe Hij verzorgt de algemene verslaggeving van de spelen en zal speciaal bericht geving sturen over hel turnen DICK LOMAN. sportredacteur bij de Arnhemse Courant, Hij geldt als een van de belangrijkste alletiek- deskundigen van ons land HANS VAN ZENDEREN spor tredacteur bij de Gooi- en Eemlan- der Hij is gespecialiseerd in zwem men. met de atletieksport een van debelangrijke olympische sporten Het veertien dagen durende gigantische sportevenement wordt voor de PZC verslagen door een groep sportredac teuren van bij de GPD (Ge meenschappelijke Pers Dienst) aangesloten dagbla den. Het zeven man sterke reportageteam, waarvan de werkzaamheden in Montreal gecoördineerd worden door de chef van de PZC- sportredactie, is als volgt sa mengesteld: JAN BOEROP chef sportredacteur van het Utrechts Nieuwsblad. Hij is algemeen verslag gever en gespecialiseerd in voetbal ALBERT GEESING. sportredac teur van het Dagblad Tubantia uit Enschede Hij si wielerspecialist vooral van de amateurs. BERT BREEVOORD. sportre dacteur van het Haarlems Dagblad. Hij is speciaal op de hoogte van de verrichtingen van het Nederlands hockeyteam NICO SCHEEPMAKER colum nist te Amsterdam. In de PZC is hij bekend als de schrijver van de Stop per en Trijfel Zal wekelijks enkele commentaren tut Montreal sturen MONTREAL - „Ik hoop dal de Canadese leiders hun verstand terugvinden en hun politiek veranderen. Zo niet, dan zijn zij erger dan Adolf Hitler, die ingreep in de Olympische Spelen van 1936". Deze knalharde uitspraak deed Lawrence Ting, official van het Taiwanse olympische team, die in de Amerikaanse stad Detroit lijdzaam moet toezien hoe in Montreal een gevecht wordt geleverd tussen de bonzen van liel Inlet nationaal Olympisch Comité en de Canadese regering. Punt van discussie is dat Canada in 1970 de Volksrepubliek China erkende, maar dat het IOC Peking in 1958 van haar lijst schrapte en Taiwan als lid binnenhaalde. De Canadese regering weigert de Taiwanezen. die wensen dat zij tijdens de openingsceremonie ach ter het bordje Republiek van China mogen lopen. Dat willen de Canadese regeringslei ders niet toestaan. Andrë Bissonette. de uit Ottawa gekomen onder-secretaris voor buitenlandse zaken zei: „Wij heb ben met het IOC-bestuur een vrucht baar gesprek gehad, waarbij we van alle zijden overladen zijn met suggesties, maar we blijven bij ons standpunt dat de leden van het team ons land niet bin nenkomen als ze willen deelnemen on der de naam van ROC Republic of Chi na) en bij hun eis blijven dat hun vlag wordt gehesen of hun volkslied wordt zeischap van Tsji Tsjmg. de vrouw die de atletiekwereld in 1968 te Mexico ver baasde met supertijden en een zilveren medaille veroverde, rustig in Montreal neergestreken Beiden bezitten een Amerikaans paspoort, zodat ze geen enkele hinder ondervonden van immi gratieofficieren. Geen probleem Merkwaardig is echter dat drie Tai wanezen simpel de douane passeerden toen ze op 28 juni arriveerden Victoi Juen. een van de drie kwartiermakers vertelde: „In Los Angelos zeiden we dat we op tournee zouden gaan als we de zaken in het olympische dorp hadden geregeld. Niemand sprak over de Spe len. In Montreal aangekomen hebben we de immigratieofficier braaf verteld dat we voor de Olympische Spelen kwamen en toen hadden we geen enkel probleem om binnen te komen". In schrille tegenstelling staat de aan komst van de ploeg Niemand werd toe gelaten en in groepen vertrok het gezel schap weer naar Boston. Detroit en Los Angelos De naar Los Angelos gevlogen zeventien atleten zijn later weer opge stegen. maar hun bestemming is nog al tijd duister. Tsji Tsjing: „Ik begrijp de Canadezen niet. Lawrence Ting, onze chef de mis sion en Tsjen Tsjia-Ming. de voorzitter van het Taiwanse Olympisch Comité zouden komen onderhandelen, maar ook zij werden niet toegelaten. Het schijnt dat beiden in Detroit zijn, maai contact hebben we nog niet met hen ge kregen" Geruchten Intussen gonst hel in Montreal van de geruchten dat de 21e Olympische Kpe- len helemaal niet doorgaan. Dat zelfs de Mexicaanse regering heeft voorge steld om over zes maanden naar Mex ico City te komen om daar het olympische spektakel op te voeren. Bissonette zei echter na de onderhandelingen met het negen-koppige IOC-bestuur: „Er zijn geen dreigementen geuit over afgelas ting. In tegendeel, iedereen heeft waar devolle bijdragen geleverd om de zaak tot een oplossing te brengen". De standpunten zijn duidelijk. Geen der partijen wil toegeven. Canada wenst geen problemen met de erkende Volks republiek China, het IOC kan geen lid staat (Taiwani laten vallen. Soeng Mao-Chang. de adviseur van het Tai wanse team. drukte zich duidelijk uit: „Volgens de constitutie van het IOC hebben wij het volste recht om deel te nemen' Tsjao Tsjeng-Hoeng. de voor zitter van de AU China Sports Feder ation (Peking) zei echter: „Taiwan bezet tot nu toe op illegale wijze onze stoel in het IOC" Vreemd doet de uitspraak aan van Jang Chuan-Kwang. de Taiwanse dele gatieleider. die in 1960 achter Rafei Johnsson zilver behaalde op de tien kamp. Hy zei: „Het doet er niet toe on der welke naam we uitkomen, als we maar mogen deelnemen". Jang is. in ge- MONTREAL - Arie Hassink heeft za terdag in de vijfde etappe van de grote prijs van Quebec de leidende positie in het algemeen klassement behouden. De etappe-overwinning ging naar de Pool Richard Szurkowski. die de sprint van het peloton won. Vrijdag ging de rit- zege naar de Belg Schurgers. De uitslagen lulden 1 Schurgers iBelt 1 uur46 minutenen27seconden, 2 PikoesiSU) 1.46.34. 2Moravec (Tsjech). 4 Boll (VS). 5 Van Katwijk (NI); 6 Barone (It), 7 Martinov (Bul). 8 Malou- sek (Tsjech), 9Tak (NU. lONowickl (Polem, 13 Hassink (ND, allen dezelfde tijd als Pikoes. 19 Peloton, met onder andere: Van de Bunder, Van Houwelingen en Pirard De uitslag van de vijfde etappe is 1 Szurkowski (Pol) 100 kilo meter in 2.44.10.2 Pikoes (Sov>: 3 Barone dia). 4 Helweg (Bel): 5 De Wolf (BeD. 6 Gorelov (Sovi; en daarna het complete peloton in de zelfde tijd als de winnaar De stand ln het al gemeen klassement is- 1 Hassink (Nedi 13.11.20, 2 Pikoes (Sovi op 5 sec 3 De Woli 'Bel) op 10 sec. 4 Matuslak (Pol) en Mount (VSt) op 15 sec, 6 Lawrence (GBr) op 25 sec; 7 Peraza (Ita) op 1.30; 8 Tak (Ned) op 1.35. SCHIPHOL- Tienkamper Eljo Schutter kan het op de luchthaven kennelijk opperbest vinden met Ciska Jansen en Rta Ahlers SCHIPHOL - Toeschouu er Frans Derks en deelnemer Jos Hermens ii stationsgebouw van Schiphol, zondagmiddag. De Britse ruiter Harvey Smith, die als professional niet aan de olympische spe len deel kan nemen, zal de wedstrijden mogelijk toch kunnen bijwonen. Smith stelde namelijk zijn paard 'Salvador' be schikbaar aan zijn landgenoot Tony Newberry. Smith gaat als staljongen mee mag naar Montreal, om zijn eigen paard te verzorgen SCHIPHOL iANPi - Minus dc zeilers en de wegrenners, die reeds in Canada verblijven, is zondagmiddag de Nederlandse olympische ploeg per DC 10 van de KLM vaii Schiphol naar Canada afgereisd Met deongeveeruil 140personen bestaande afvaardiging reisde ook mee de Neder landse ploeg voor het olympische jeugdkamp ui Montreal bestaande uit 25 jongens en meisjes. Nervositeit was er slechts bij dc atletiekofficials. want wie ontbrak er op liet appel. Jos Hermens. Om twaalf uur meldde ook hij zich echter Ook Evert Kroon, de doelman van de waterpoloploeg.hadeen probleempje-zijn tick et was er met. Zoals alles snel door de employe's van de KLM aan de speciaal voor de Olympiërs ingerichte balies werd verwerkt, zo werd ook dit opgelost Voor degenen, die pro blemen met de olympische uilrusting hadden, naren er mensen van couturier Frans Molenaar en van de society shop. die de kleding verzorgden, om ook hier de plooien glad te strijken. Vol goede moed werd de reis aanvaard Van uitbundigheid was t nogi geen sprake, ledereen was wel doordrongen van hetfeit. dat in Montreal dc strijd zwaar zal zijn. SCHIPHOL - Een kijkje bij het afgeven van de bagage, met o a Enith Bngitha sport 11 De Canadese onderhandelaars Andr Jissonette. Ed Strabec en Glenn Short- liffe zijn inmiddels teruggekeerd naar Ottawa. Lord Killanin met zijn staf in vertwijfeling achterlatend Zondag morgen confereerden ze voort in het pe perdure en scherp bewaakte hotel Queen Elisabeth. Het commentaar na hun vergadering was even summier ais nietszeggend: ..We werken hard aan een oplossing". Vast staat dat Taiwan geen genoegen neemt met het voorstel om achter het bordje „Taiwan-ROCte gaan lopen en de eigen vlag in te ruilen voor een dundoek waarop de vijf olym pische ringen staan, nog afgezien van het feit dat een eventuele goudwinnaar moet worden gehuldigd bij de tonen van de olympische hymne inplaats van het volkslied Zeker is dat de kwestie-Taiwan niet voor dinsdag kan worden opgelost, omdat de 133 bij het IOC aangesloten leden dan pas bijeen komen. Hun fiat voor wat voor oplossing dan ook is ver eist. Om maar meteen met het ergste te beginnen: de olympische cantate, muziek van Andre Mathieu en Victor Vogel (dat zit dus wel goed), tekst van Louis Chantigny. Ik beperkt me hier tot de tekst, die ik na al mijn moed bijeengegaard te hebben, voor u heb vertaald: ..Zing ter ere van de olympische vlam. belicht door de stralen der zon, en der winnaars lauweren, gevlochten van de twijgen van de olijf. Vreugde, liefde en glorie zullen je beloning zijn in deze grootse krachtmeting, deze broederlijke bijeenkomst De hele wereld ademt mee met je hartslag: de broederschap der mensheid betuigt hulde met dit lied Vanaf de top van de Olympus, verkondigt Apollo s goddelijke orakel deze dag door middel van mijn stem: citius. altius. fortius Alzo icerd een waar woord gezegd: ..Als stervelingen moeten strijden, wordt hun werkelijke waarde altijd aangetoond, atleten zullen opstijgen tot de hoogten der goden. Moge de olympische vlam helder schijnen, belicht door de stralen der zon". De vbor de hand liggende gedachte dat deze cantate bij recente opgravin gen in Olympia (Griekenland) is opgedolven en afgestoft, is helaas onjuist. Ze is door een tijdgenoot op papier gezet, die af en toe an zijn werkkamer naar de keuken liep om zijn vrouw deelgenoot te maken van zijn laatste vondst: „Moet je horen, ik was du^ gebleven hij „gevlochten van de twijgen van de olijf', dat zou dus eigenlijk olijfboom moeten zijn, maar dan heb ik een lettergreep te veel, en daarna komt dus dit: „Vreugde, liefde en glorie zullen je beloning zijn in deze grootse krachtmeting, deze broederlijke bij eenkomst". Wat denk je daarvan?" Zijn vrouw, een beredderend type. dacht even goed na en knikte toen. tot zijn grote opluchting. „Vreugde", zei ze. .ja. dat is de vreugde die jij aan het schrijven van deze onzin beleeft, en liefde, die krijg je van mij. want watje ook schrijft, ik blijf van je houden, alleen die glorie zie ik niet zo zitten, maar je moet. maar zo denken, het is een cantate, dat verstaat toch niemand, boven dien zijn het allemaal rare poeptaiwanezen die alleen maar dingedingedong verstaan, dus ik zou maar rustig op dezelfde voet voortgaan" Louis liep tevreden en met verende tred naar zijn studeervertrek terug, ging zitten, staarde door het raam naar de voorbijvlietende wolken, en ineens had hij weer een zin ..De hele wereld ademt mee met je hartslag, de broederschap der mensheid betuigt hulde met dit lied" Louis Chantigny. de schrijver van de tekst combineert zijn dichterlijke gaven met de functie van perschef van het organisatiecomitVan de Olympi sche Spelen. Dat moet kunnen. Tenslotte sprak Apollo's goddelijke orakel, die Grieks als voertaal had. door middel van Chantienv's stem latijn: citius. altius. fortius Er is nu nog eigenlijk niks aan de hand. ze zouden het op hun dooie akkertje moeten kunnen rooien, de organisatoren, de grote bubs komt pas in de loop van deze week, maar ze hebben nu al de grootste problemen. Het begon zo goed. op vliegveld Mirabel. We werden opgevangen door een Ne derlands sprekende jongeman in knalrood pak en meegevoerd naar een aparte afdeling voor de „familie Olympique-Olympic family" (want al die Russen. Canadezen, Tanzanianen, Taiwanezen en Nieuw-Zeelanders vor men eën grote familie, en u weet hoe het doorgaans in grote families behalve de Waltons toegaat). We kregen dus een voorkeursbehandeling, hoefden alleen maar te ontkennen dat we ..meat to eat" (eetvlees) en vuurwapenen bij ons hadden, kregen snel onze koffers toegestuurd, en stonden daardoor tien minuten na aankomst al in de hal waar we anderhalf uur moesten wachten op de bus... Enz, Geen telefoons, geen telecopiers, één in plaats van twee telexen in onze perskamer, op zondagochtend het restaurant speciaal voor de pers niet open voor ontbijt, enfin, dat soort dingen die de verwende Munchen-1972-gangers wat rauw op het lijf vielen Wat dat moet worden als het menens wordt, vraagt iedereen zich bezorgd af. Het is nu al duidelijk dat de Canadezen de organisa tie van zo'n „broederlijke bijeenkomst" sterk onderschat hebben. Maar mis schien valt het allemaal mee als het zover is en heelt het boekje dat door het organisatiecomité is uitgegeven gelijk metzijn omschrijving van de Montrea- lers: „Dromers die hun doel bereiken NICO SCHEEPMAKER MONTREAL - De voorzitter van de op perste raad voor de sport in Afrika. Ab- rahsnr Ordia uit Nigeria, is zaterdag in Montreal aangekomen om steun te zoe ken voor een olympische boycot van Nieuw-Zeeland. Tanzania heeft zich al teruggetrokken van de spelen, omdat Nieuw-Zeeland sportieve betrekkinkingen onderhoudt met Zuid-Afrika Een Nieuwzeelands rugby team maakteonlangseentripdoor dat land. Ordia wil hiermee weer de aan dacht vestigen op de ontoelaatbare apartheid in Zuid-Afrika. Ook de organisatie voor Afrikaanse een heid wil oproepen tot een olympische boycot, hoewel secretaris-generaal Jean-Claude Ganga uit Kongo zaterdag nog geen officiële verklaring heeft afge legd. Ondertussen heeft een delegatie van het olympisch comité van Nieuw- Zeeland bij monde van Lance Cross bij het IOC sterk aangedrongen op harde maatregelen tegen Tanzania. Cross wil een onderzoek naar de invloed van de regeringen in enkele Afrikaanse landenopdenationaleolympischecoml- tees. Volgens Cross is de terugtrekking van Tanzania ui tgegaan van de regering Lord Killanin heeft vorig jaar gewaar schuwd dat landen, die zich om politieke redenen van de spelen terugtrekken, voor altijd verbannen zouden zijn van enige olympische activiteit. MONTREAL - Een zeer zware bewaking was aanwezig toen zeven leden van de Israëlische olympische ploeg arriveerden op het vliegveld van Montreal, waar zij deelnemen aan de olympische spelen. De ploeg werd begeleid door de weduwen van de drie van de 11 Israëliërs die tijdens een overval van Palestijnen werden gedood in het olympisch dorp in Munchen. vier jaar geleden. Een zwaar bewapende Canadese militair zat voorin de bus die de ploeg van het vliegveld naar het olympisch dorp vervoerde, terwijl een helicopter boven de bus zweefde. De eerste minister van Canada zal de plechtigheid bijwonen ter nagedachtenis aan de vermoorde Israëliërs, voor wie een gedenkvlam zal worden ontstoken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11