Europarlement voor op bres PARAATHEID VS-TROEPEN NIET BEST NMB: veel zwart geld wordt belegd in munten-verzamelingen Succes voor Libanese falangisten NOS-bestuur is tegen schrappen POLEN: GEGEVENS OVER MENTEN VRIJ directeur: beschuldiging in nkv blad is lasterlijk PZCA Ervaring en bekwaamheid leger Europa ontbreken Nieuwe Linie moet artikelen metro-bom helft vindt informatie nuttig rectificeren Europese consument verdeeld over reclame Lijk opvarende vermiste kotter gevonden BIJ DREIGENDE TAAL REGERING OPLEVENDE HANDEL Dossiers ter inzage Nederland 7ATERDAG 10 JULI 1976 BEROEP OP MOSKOU VOOR BETERE BEHANDELING LUXEMBURG (ANP) - Het Europese parlement heeft vrijdag een dringend beroep gedaan op de Sowjet-Unie om de slechte behan deling van de Rus Vladimir Boekowski en andere politieke gevan genen niet langer voort te zetten Met uitzondering van de communisten, die tijdens het debat in het Europese parlement niet aanwezig waren, zei het Europese parle ment erover bezorgd te zijn dat Boekowski in levensgevaar verkeer door gebrek aan goede voeding en medische behandeling. op het schrijven en ontvangen van brieven. Maar de laatste zes maanden Boekowski is in de Sowjet-Unie gevan- gen gezet omdat hij de wantoestanden h| op psychiatrisch gebied in het gevan- f[ genisstelsel in de SowjetrUnie aan de haak heeft gesteld. Het Europese par lement vindt de zaak-Boekowski een schending van de rechten van de mens en een belmmering voor een ontspan ning tussen oost en west. De Sowjet- I Unie, aldus het parlement in een reso- lutie, trekt zich niets aan van die pas sages van de slotakte van Helsinki die P de eerbiediging van de mensenrechten en fundamentele vrijheden waarbor- - gen. De Britse conservatieve afgevaardigde lord Bethel bechreef in het Europese parlement desituatde waarin de Rus nu verkeert. Uit een brief van zijn moeder en uit 'n donderdag gevoerd telefoon gesprek met een familielid in Moskou r jiijkt dat zijn gezondheid hard achter- I iiteaat. en dat men vreest dat hij bin- Jr nenkort zal sterven, hij leiai aan een zweer aan de twaalfvingerige darm en I heefteen leverkwaal. Hierdoor is 't voor hem praktisch onmogelijk het gevan- I genisvoesel van zoute vis te eten. En dit I voedsel bevat slechts 1200 caloriën per Ö2g. een bijzonder gevaarlijke lage hoe- I veelheid. Daarnaast is zijn gezondheid nog ver- j deraangetast omdat hij in de afgelopen winter eenzame opsluiting had in een onverwarmde cel. Als iedere andere Russische gevangene heeft hij het recht BOXMEER (ANP) - „Het lijkt op een lastercampgne en ik weet niet waar ik dat aan te danken heb." Aldus een reac tie van directeur J. van Schothorst van de gelijknamige metaalfabriek in 1 Boxmeer op beschuldigingen geuit in I het blad van de Industriebond NKV. Volgens dit blad zijn de afgelopen jaren bij Van Schothorst acht werknemers gestorven aan een hartinfarct en heb- m ben nog eens acht arbeiders last van maag- hart- en leveraandoeningen, ten- gevolge van het slechte werkklimaat in de labnek. De heer Van Schothorst kon nog niet meedelen of hij juridische stap pen zal ondernemen, omdat hij het ge wraakte artikel nog niet heeft gelezen. De directeur zei desgevraagd niet goed IA te begrijpen wat er te klagen valt. Hulp gevraagd -j voor slachtoffers aardbeving DJAKARTA(RTR)-De gouverneur van de dooreen aardbeving geteisterde In donesische provincie West-Irian is vrij dag in Jakarta aan gekomen met een dringend verzoek om hulp voorde slach toffers. De aardbeving, die 28 juni plaatsvond en een kracht had van 7.1 op de schaal van Richter, heeft naar schat- tingzo'n 9.000 mensen het leven gekost. De beving ontketende aardverschuivin gen, die 17 dorpjesop de hellingen van de Jawawijaya-bergen wegvaagden. Vol gens berichten uit de getroffen streek belemmeren zware regenval en laaghan gende mist de hulpverlening. BEIROET (AFP)-DeFalangistische ra dio in Libanon heeft vrijdagochtend gemeld dat de "Libanese strijdkrachten' de weg van Sjekka naar Tripoli tien kilomeier bezuiden deze laatste stad bij Enfe hebben afgesneden en daarmee de Talestijnen en anderen" hebben omsin geld. Be'stem van Palestina'maaktegelijktij- jdig melding van een 'offensief van de jisolatieionalistische strijdkrachten ge steund door Syrische tanks met raket- weipers' tegen het dorp Fih bij Enfe De aanvaller was op verzet gestuig van de gemengde strijdkrachten' ipalestijnen enprogressievenen heeft verliezen gele den, zo werd gezegd. De Franse ambassade in Beiroet heeft wijdagavond bekendgemaakt dat drie beambten, belast met de bewaking van de ambassadegebouwen aldaar, vrij dagmiddag zijn ontvoerd. Alhetmogelijk wordt gedaan om de ver heeft zijn familie geen brief meer ont vangen. Ook heeft hij recht op tweemaal per.j aar bezoek van zijn familie, maar. aldus lord Bethel, het ziet er naar uit dat Boekowski het bezoek dat zijn familie deze maand wilde brengen, niet zal Volgens vrienden van Boekowski. zo zei ten. lord Bethel in hel Europese parlement, willen de Sowjet-autoriteiten van zijn zaak een voorbeeld maken, omdat hij feiten aan het licht bracht over de wijze waarop in de Sowjet-Unie de psychiatrie gebruikt wordt om politieke gevange nen te straffen. Vele politieke dissiden ten zijn de laatste tijd ontslagen uil de psychiatrische in richtingen en hebben toestemming ge kregen om naar hel westen te gaan. maar Boekowski werd veroordeelt tot een lange gevangenisstraf met de bepa ling dat hij zal moeten zitten onder strenge voorwaardenLord Bethel zei in het Europese parlement, dat de Sowjet-Unie niet moet vergeten dat vol gend jaar in Belgrado wordt nagegaan wat er terecht is gekomen van de slot akkoorden van Helsinki. Het westen zal de schending van de rechten van de mens door de Sowjet-Unie niet verge- NADERE STUDIE KABEL-TV HILVERSUM (ANP) - Het NOS-bestuur is het niet eens met het voornemen van minister Van Doorn van erm om artikel 19, dat mini-omroepen in de ether toelaat, uit de omroepwet te schrappen. Het bestuur meent dat juist het bestaan van dit artikel de NOS en de grote omroeporganisaties aanspoort tot het geven van meer aandacht aan minderheidsgroeperingen die in de overige programmering niet voldoende tot hun recht komen. bin nen-buiten land WASHINGTON (RTR) - Volgens een overheidsrapport in Was hington dat donderdag is uitgegeven door senator Hubert H. Humphrey, schort er nogal wat aan de paraatheid van een aantal pantseronderdelen van het Amerikaanse leger in Europa. Volgens de democraat staat in het rapport van de algemene reken kamer in Washington, dat er ernstige personeelstekorten in enkele vooruitgeschoven pantsereenheden zijn en dat het onder een doel van het bestaande personeel ontbreekt aan ervaring en bekwaam heid. AMSTERDAM: Veel vrije tijd hebben touristen, die met een bus door Europa trekken niet, want alle kunstschatten in elke stad. die zij aandoen, moeten bewonderd worden. Deze dames wisten de tijd dat ze om het Museumplein in Amsterdam moesten wachten op hun medereizigers goed te besteden en knipte eikaars haar Enkele onderdelen komen munitie te kort en zouden er moeilijk aan kunnen komen als er plotseling gevehclen zou den uitbreken, aldus bet rapport vol gens Humphrey. Hij vertelt over een onderdeel van de eerste pantserdivisie dat geen sleutels van de munitiebunkers bleek te hebben en ongeveer een uur zoumoelen reizen om eraan te komen. ..De problemen zijn oplosbaar, maar niet door meer geld uit te geven. Er zijn geen grotere budgetten nodig, maar be ter bestuur aldus Humphrey. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in West-Duiisland heeft meegedeeld dat stappen ter verbetering van de situatie wordengenomenen daler ook iets wordt gedaan aan de door Humphrey als on voldoende geker. schet ste rapportering van problemen binnen het leger. Het NOS-bestuur besloot in zijn open bare vergadering vrijdag de minister van zijn afwijzend standpunt op de hoogte te stellen. Het voorstel van de minister om bepa lingen in de wet op te nemen over kabel televisie willen de omroepbestuurders nog nader bestuderen, met name het onderscheid tussen het per kabel over nemen van de omroepprogramma's en programma's die uitsluitend via de ka bel worden uitgezonden. Een beslissing hierover denkt het bestuur eind augus tus te zullen kunnen nemen. Decriteriavoorhet voortbestaan van de klassieke muziekzender Hilversum-4 zullen worden opgesteld door het col lege programmazaken. Radio (copra). Daarin zijn alle omroepen en de NOS vertegenwoordigd. Als het bestuur die criteria heeft goedgekeurd zullen zij aan de minister worden toegestuurd. Wijziging wet Het bestuur van de NOS voelt zich niet zonder meer in staat aan te geven waar en op welke wijze de omroepwet gewij zigd zou moeten worden. Het geboel is dat minister Van Doorn het voorlopig zonder de inzichten van het NOS- bestuurzal moeten stellen. Het bestuur heeft de raad van beheer van de NOS wel toestemming gegeven een advies aan het bestuur over de plannen van minister Van Doorn, met de schrifte lijke commentaren van de omroepor ganisaties, naar het ministerie van erm te staren. Er werd besloten een commissie 'een studie van de wetswijziging te laten maken. Subsidie alternatieve hulpverlening via de lagere overheden DEN HAAG - Staatssecretaris Meijer (erm) wil de financiering van de alter natieve hulpverlening (JAC. Release, hulp aan drugsverslaafden enz.) in de toekomst via de gemeenten en provin cies laten lopen. De subsidies zullen - voorzover daarvoor geld beschikbaar is - voor een groot deel door het rijk worden vergoed. Dit blijkt uit het concept voor een rijks bijdrageregeling voor de alternatieve hulpverlening. BELGEN HAMSTEREN SUIKER BRUSSEL (ANP) - De Belgen kopen op het ogenblik zo buitengewoon veel suiker dat er van een duidelijke ha sterwoede gesproken kan wor den. De Vereniging van Belgische Suiker fabrikanten, die dit verschijnsel sig naleerde, zegt dat dit steeds gebeurt wanneer er ongunstige vooruzichten voor de suikerproduktie zijn. De ver eniging is echter van mening dat er momenteel geen enkele bevoorra- dingsprobieem in België rijst en dat er voldoende suikervoorraden zijn om geruime lijd aan de vraag te vol doen. De hamsterwoede van de Bel gen heeft dit keer te maken met de aanhoudende droogte BRUSSEL (ANP) - Slechts 50 pet van de Europese consumenten is van mening dat ze door middel van reclame nuttige informatie krijgen. Acht op de tien Europese consumenten vinden dat reclameer dikwijls toe leidt dat men artikelen koopt die niet echt nodig zijn: 62 pet van de Europese consumenten is bovendien van mening dat merken waarvoor veel reclame gemaakt wordt, in de praktijk duurder uitval len dan die waarvoor weinig of geen reclame wordt gemaakt. Vrijdagmorgen vroeg, om een minuut over half een onze tijd, is op Cape Cana veral in Florida een Indonesische com municatiesatelliet gelanceerd. MAASTRICHT: Blij met de lange, warme droogte is wijnboer Hugo Hulst: zijn ranken op de Limburgse Cannenberg staan er beter bij dan ooit. Zal ook voor Nederland 1976 een 'topjaar' worden? Deze gegevens zijn te vinden in een rap port dat de Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EG. vrijdag publiek gemaakt heeft. Het rapport steunt op gegevens die verkregen zijn door middel van een enquête onder 9.500 Europese consumenten in de ne gen lidstaten van de Europese Gemeen schap. Europees commissaris Scarszia Mugnozza gaf er tijdens een persconfe rentie in Brussel een toelichting op. De Europese consument, aldus blijkt uit het rapport, is er zich veelal van bewust bij een aankoop te zijn misleid of het slachtoffer te zijn geweest van een fout of van misleiding van een dienstverle nende instelling. In vier van de tien ge vallen beklaagt de Europese consument zich daarover achteraf bij de leveran cier. Als het een dienstverlening ge weest is die tot ontevredenheid van de klant is uitgevoerd, dient de consument in zeven van de tien gevallen een klacht in. hetzij schriftelijk, hetzij mondeling. Van de ondervraagde Europese Con sumenten is 66 proeent de overtuiging toegedaan dat in de afgelopen 12 maanden prijzen sterker zijn gestegen dan hun inkomen. In 82 pet van de ge vallen zoekt men dan een 'goedkopere' winkel uit. in 78 pet van de gevallen schort men 'grote' aankopen dan op en in 75 pet van de gevallen gaat men zich toeleggen op het enkel kopen bij 'spe ciale aanbiedingen' etc. Gespecialiseerde publicaties vo sumentenvoorlicytmg zijn over gemeen weinig bekend. In de genele EG kent één op de twee personen het be slaan ervan niet eens Slechts 2 pet van de ondervraagden bleek lid te zijn van een consumentenorganisatie. Een lang niet te verwaarlozen deel van het (on dervraagde) publiek is echter best be reid zich als consument te laten voor lichten door het lidmaatschap van een consumentenorganisatie of via een ab onnement op een blad. 'Zeker" ant woordden 15 pet van de ondervraagden en 'misschien' 32 pet van de geénque- teerden op de vraag of men daar per j aar ongeveer 20 gulden voor over zou heb ben. Vergelijkend warenonderzoek heeft in de EG meer bekendheid dna de consu mentenorganisaties: 52 pet van de on dervraagden had wel eens van zulk on derzoek gehoord. Van de ondervraag den voelde 62 pet zich verbonden met een politieke partij, maar slechts één op de tien van deze mensen vond dat de partij het consumentenbelang 'heel goed' verdedigt. AMSTERDAM (ANP) - Het weekblad "De Nieuwe Linie' moet de drie artike len rond de rechtszaak ovver de zoge naamde metrobom-affaire, waarin over de persoon en de rol daarin van de Utrechtse chemicus drs. E. M. werd ge schreven, rectificeren. Dit heeft de vice-president van de Am sterdamse rechtbank, mevrouw mr. C. J. G. H. van Lom-van Marie, bepaald in een vrijdagmiddag gedane uitspraak in het kort geding van drs. M, tegen het veekblad en de schrijver van bewuste artiekelen. Drs. M. iseen dervierdoor de rechtbank in Amsterdam veroordeelde personen van de verijdelde aanslag op het metrostation in de Bijlmermeer in februari 1975 Hij leverde aan B. en De L. de sprinstof en de ontstekingsmecha nismen. De hoofdredacteur van hetr weekblad, redacteur Rudle Kagie. en medewerker dr. J acq. D. van derMeulen werd verboden om verder over drs. M. te schrijven op een soortgelijke wijze als in de bewuste artikelen werd gedaan. Met name op een wijze waarbij tegenover de lezer wordt gesteld, geconcludeerd of gesuggereerd dat M. een BVD-agent was of is. althans met de BVD samen werkte of werkt, of in samenwerking met of voor de BVD heeft deelgenomen aan de zogenaamde metrobom-affraire. Het Franse fotoweekblad Paris Match is verkocht aaneen uitgeverij die het frivole Lui uitgeeft cn is verbonden met het Amerikaanse Playboy-concern, zo hebben de eigenaars donderdag in Parijs meegedeeld. DEN HELDER (ANP)- De Hr. Ms. 'On versaagd' heeft vrijdagmorgen in Den Helder het stoffelijk overschot van de30-jarige Klaas van Guns, een van de opvarenden van de sinds 15 maart vermiste kotter UK 63 overgegeven aan de rijkspolitie te water. Het lichaam is donderdag bij de Duitse bocht m zee gevonden. De UK 172 vond netstoneüjk overschot, datal lange tijd in zee moet hebben gelegen en gaf het vervolgens over aan het marineschip In Den Helder worden op 23.24 en 25 juli de nationale vlootdagen gehouden. De koninklijke marine verzorgt op die dagen onder andere demonstraties van kikvorsmannen die uit. helikopters springen en weer worden opgepikt met motorboten, een luchtshow van patrouillevliegtuigen en rondvaarten op en bezoeken aan schepen van de ma rine. Ook het korps mariniers verzorgt enkele evenementen, die eveneens gra tis toegankelijk zijn, aldus een medede ling van de marine-voorlichtingsdienst. blijfplaatsvan de drie mannen te achter halen maar de daders ontbreekt elk spoor. DEN HAAG-WARSCHAU (P.AP) - De centrale commissie voor onderzoek naar nazi-misdaden in Polen houdt haar dossiers over PieterV Menten beschikbaar voor de Nederlandse autoriteiten, zo heeft het Poolse persbureau PAP vrijdag gemeld. Tegen de 77-jarige kunstverzamelaar uit Blarieum zal de rijksrecherche op last van de Amsterdamse procureur-generaal mr. J. F. Hartsuiker een onder zoek instellen. hij op 5 juli 1941 naar Lvov, waar hij ln de woning van prof. Tadeusz Ostrowski trok. Die was door de nazi's vermoord tegelijk met- een aantal hoogleraren be gin juli. De woning werd hem toegewe zen door de Gestapo en was ingericht met veel kunstwerken, waaronder schilderijen van wereldvermaarde schilders, gedeeltelijk bezit van Ostrowski en de families Badeni en Ja- blonowski." aldus de gegevens van Pili- chowskL Zijn commissie bezit volgens PAP ge tuigenverklaringen waaruit blijkt dat Menten in 1941 en 1942 deel had in de moord op een joodse familie, van wie hij een langdurige diviele procedure voor de oorlog had verloren. Allen die daarin tegen hem hadden getuigd werden later vermoord, evenals andeie Poolse bur gers van joodse afkomst m de plaatsen Uryczen Podhorce Toen hij eind 1943 naar Nederland ver trok gaven de Duitsers hem toestem ming kunstwerken en andere goederen uit Krakau mee te nemen. Op last van de Gestapo kreeg hij daartoe drie of vier spoorwagons ter beschikking. In 1950 heeft Polen om de uitlevering van Menten gevraagd, maar het ver zoek werd door de Nederlandse rege ring afgewezen. De voorzitter van de centrale commissie voor onderzoek naar Nazi-misdaden in Polen, prof Czeslaw Pilichowski. heeft het Poolse persbureau een overizcht verstrekt van de jaren die Menten in Polen heeft doorgebracht. Menten kwam in 1923 naar Polen en ves tigde zich bij het dorp Stryj. Later werd hij honorair consul voor Nederland in Krakau. „Het staat vast dat hij eind 1939 weer in Krakau opdook en vaak werd gezien in het gezelschap van ss- functaonarissen. Er is geen twijfel ovei dat hij toen contact had met de Gesta po. Na de Duitse inval in Rusland kwam (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) - Sinds een halfjaar wordt er zeer veel zwart geld geïnvesteerd in mun ten. Dit is de conclusie van de numismatische afdeling van de Nederlandse Middenstands- bank. „Elke keer, dat de over heid iets zegt over het (willén) aanpakken van de zwart- geldbezitters, stijgt de vraag naar munten met sprongen", aldus een woordvoerder van de NMB. Maart jl zou zo'n periode geweest zijn. „Wij kregen rijen mensen aan de loketten, die zich nog nooit eerder voor mun ten hadden geinteresseerd", zo vertelde de woordvoerder. Hij wees erop. dat het aanleggen van een muntenverzameling een uiterst eenvoudige manier is om wat zwart geld kwijt te raken. Bij aan- en verkoop behoeft geen naam le worden opgege ven. Bovendien iseen munteneolleetie vrij gemakkelijk te hanteren, in tegen stelling tot bijvoorbeeld antiek. Nog een belangrijk voordeel van deze ma nier van beleggen is. dat er geen ver moge nsbelsting over betaald behoeft te worden; „men moet alleen een catalo gus - die zijn er al van oen tientje - aanschaffen en daarin aanstrepen wat men bezit. Dan wordt zo'n collectie niet beschouwd als kapitaal, maar als iets van culturele of wetenschappelijke waarde' aldus de NMB-man. Naar zijn mening is het ministerie van financien met ongelukkig met deze ontwikkeling „Per slot van rekening moet er over de aankoop van munten vier procent btw betaald worden. Een gedeelte van helzwarte geld komt zo bij de belastingen En via de banken of an dere munthandelaren gaat het zwarte geld weer circuleren. Je zou haast ge neigd zijn om te denken, datdeoverheid met opzet op geregelde tijden iets drei gend zegt in de richting van de zwart- geldbezeiuers.zonderechtdebedoeiing te hebben om tot actie over te gaan", zo meende de woordvoerder. Door de stroomzwart geld-en ook wel wit geld, afkomstig van beleggers, die geen vertrouwen hebben in bijvoor beeld de effectenbeurs-zijn de prijzen van munten de afgelopen zes maanden sterk gestegen. Het gaat daarbij vooral om gouden munten van het koninkrijk. Deze zijn vrij gemakkelijk te krijgen en hebben het voordeel, dat hun koers van dag tot dag bekend is. Iets. waar een belegger volgens de NMB zeer op ge steld is. Voorbeelden van munten, die in korte tijd sterk in waarde stegen, zijn: Wilhelmina 10 gulden 1898 (van 1850 m 1975 tot 3250 nu). Willem III10 gulden 1888 (van 1050 tot ƒ3250) en Juliana dukaat 1960 (van 1850 tot 2650). De echte verzamelaars van munten zouden de laatste tijd nogal passief geweest zijn, omdatzij de prijzen irreéel hoog vonden. Volgens de firma Schulman in Amster dam. de grootste professionele numis- maatvan Nederland, begint die situatie nu echter te veranderen. De collectio- nneurs zouden zo langzamerhand gaan Inzien, dat sommige prijsniveau's blij vend zijn. Dat laatste kan er volgens de Nederlandsche Middenstandsbank al leen maar toe leiden, dat nog meermen sen gaan beleggen in munten, zodat vermoedelijk het einde van de prijsstij gingen nog met in zicht is. GIRO 2914600 ^"TJNG |nv COMlIfc hulpverlening ZU1D-OOST-AZIÉ Postbus 1527 Groningei Steun aan vluchtelingen uil Vietnam, Laos en Cambodja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9